apanoeli" brandt Nog steeds Kabinetscrisis Engeland helpt zijn vrienden Oefeningen voor een proefmobifisatie in Engeland De situatie in China DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Tbetiscommandant nam geen onnoodig risico Veiligheid voor alles V R IJ D A G Een Nederlandsch schip dupe van het Iersche Republikeinsche leger? Chinccschc hoofdstad gebombardeerd Onze Oo»t Longpest-explosie Zeilscheepje in nood Moeilijkheden voor Dr. Colijn welhaast onoverkomelijk Vijf eskaders vliegtuigen naar Frankrijk Dit nummer bevat 8 pagina's VL/EERBERICHT DE BILT SEINT. Xennii TWEE JAAR JAPANSCH-CHINEESCHE\OORLOG JULI 1937-1939 _/T heldersche courant KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Uttg.-MlJ. Hollandi Noorderkwartier N.V. te Den Helder 7 J U L I 1939 67e JAARG. No. 8662 Aan boord van het Nederlandsche schip „Tapanoeli" van de Rotterdamsche Lloyd is te Liverpool tweemaal hi and uitgebroken. De eerste brand brak uit in het voor ste ruim en werd spoedig gebluscht, doch een half uur later brak brand uit in een der andere ruimen en deze nam grooter omvang aan. De brandweer werd ernstig ge hinderd door de groote rookwolken, welke opstegen uit de brandende lading copra, zoodat met gasmaskers moesl worden gewerkt. Het is mogelijk, dat het ruim onder water moet wor den gezet om de vlammen te blusschen, doch tot nu toe is men nog niet hiertoe overgegaan, omdat het water dc lading Tapioca zal doen opzwellen, waardoor gevaar zal ontstaan, dat de scheepswand zal barsten. De politie stelt een diepgaand onderzoek in, aangezier het vermoeden bestaat, dat de brand is veroorzaakt dooi brandstichting door het Iersche republikeinsche leger. Nader wordt uit Londen gemeld, dat de eerste brand uitbrak in ruim een en de volgende brand in ruim twee. De politie-detectiven zijn tot kort na één uur aan boord gebleven, waar zij van de officieren de noodige inlichtin gen trachtten te verkrijgen. Zij zullen later terugkomen om hun onderzoek te hervatten en verdere verhooren af te nemen. Intusschen zet de brandweer het blusscliings- werk voort. Dertig vliegtuigen king. boven Tsjoeng- BIJZONDERE MAATREGELEN IN SJANGHAI. ïsjoengking de tegenwoordige Chineesche hoofdstad, is gisteren na middernacht ge bombardeerd. Een huis der zending van de Amerikaansche methodisten, werd getrof fen, terwijl het Duitsche consulaat bescha digd werd. In de zakenwijk zijn 67 huizen in brand geraakt. Eenige personen werden ge wond. Dertig Japansche vliegtuigen namen aan het bombardement deel. Foetsjau geheel geisoleerd. Gistermorgen om 6 uur hebben de Japan ners, zooals aangekondigd, de volledige ver sperring van de haven van Foetsjau effec tief gemaakt. De meeste Britsche en Ameri kaansohe inwoners van Foetsjau hadden, volgens een U.P.-bericht, gisteren de stad aan boord van de Britsche torpedojager „Duchess" en dc Amerikaansche kanonneer boot „Asheville" verlaten en zich buiten de territoriale wateren op het Engelsche vracht schip „Haiching", dat naar Hongkong onder weg was, begeven. Voorzorgsmaatregelen in Shanghai. In Sjanghai nemen de autoriteiten ernsti ge voorzorgsmaatregelen in verband met den tweeden verjaardag van het uitbreken van het conflict tusschen China en Japan. In de internationale en de Fransche neder zetting werden barricaden opgeworpen in de straten en Ghineezen worden op verborgen wapens gefouilleerd. In de internationale nederzetting zal de politie worden bijge staan door Britsche troepen, Amerikaansche mariniers, het regiment witrussische vrij willigers en de compagnie pantserwagens van het Sjanghai vrijwilligerscorps. Ook in het door de Japanneezen bezette deel der vrije stad worden bizondere maat regelen genomen. Het gerucht ging, dat de Japanneezen dezen dag wilden vieren door het uitroepen van een nieuwe regeering on der Wang Tsjing Wei, doch naar verluidt heeft deze verzocht, dat men hem meer tijd zal laten en wensoht hij niet in zee te gaan alleen met steun van een aantal vluchtelin gen. Waarnemers berichtten, dat Wang Tsjing Wei een nieuwe partij wil oprichten, welke de anticommunistische Kwo Min 1 ang zal worden genoemd, terwijl later zal worden getracht een regcering van deze partij te vormen. De duik had niets abnormaals en de proefvaart was niet avon tuurlijk! TE VEEL MENSCHEN IN DE OXTSXAP- PIXGSKAMER. In het vervolg van het getuigenverhoor met betrekking tot den ondergang van de Thetis heeft viceadmiraal Tower, directeur van de vlootuitrusting, verklaringen afge legd. Hij zeide o.m., dat wanneer een onder zeeër zijn eersten duik maakt, dat waar schijnlijk de veiligste is, dien hij ooit ma ken zal, omdat hij opzettelijk in langzaam tempo wordt genomen. Er is dan nooit het voornemen om de dingen te overhaasten en om zoo te zeggen is er minstens een over vloed van talent aan boord om het zeker te maken, dat alle voorzorgsmaatregelen ge nomen worden. Er is geen sprake van, dat 't dui ken van de Thetis beschouwd wordt als riskant of gevaarlijk, want het geschiedde in Liverpool Bay in plaats van in Gareloch. Het laatste wat men zich moet voorstellen, is dat de proeftocht avontuurlijk is. De verklaringen van den viceadmiraal volgden op die van Frank Shaw, den eeni- gen burger, die uit de Thetis is ontkomen. Shaw sprak de theorie uit, dat de vier man nen, die verdronken in de ontsnappingska mer, toen zij poogden den duikboot te ver laten „hun hoofd kwijtraakten" en het mondstuk van hun Davisapparaat aftrok ken. Hij voegde hieraan toe, dat een der vier mannen, die hij trachtte uit de kamer te trekken, nog leefde en hem vertelde, dat hij het luik niet open kon krijgen. Hij dacht dat dit te wijten was aan het feit, dat zij niet wachtten tot de waterdruk bin nen de kamer gelijk was aan die er buiten. Shaw zeide het onverstandig te vinden, vier man tezamen in de ontspanningskamer toe te laten, aangezien er voor vier man met Davistoestellen geen ruimte was. Voor hij de getuigenbank verliet, bracht Shaw nog hulde aan Arnold. met wien hij uit de Thetis ontkwam. „Wanneer hij er niet geweest was, denk ik niet, dat ik hier thans verklaringen zou kunnen afleggen." Het onderzoek wordt heden voortgezet. Heeds 48 dooden. In de desa Majang, onderdistrict Tpsala Agentschap Krawang (Java) is een long Pestexplosie geconstateerd. Het eerste geval twee weken geleden waarschijn}'] buiten af aangebracht, is niet c" zoodanig herkend, en heeft ve'e xT besmet. Alle maatregelen zijn, naa.r aa„t' tb Crt. meldt, genomen. Thans bet aantal dooden 48. Op dat n, ment Waren er nog 16 zieken, terwijl ^ie 'actpersonen nog zijn geïsoleerd. Lichtsignalen voor de Scheve- ningsche kust. Woensdagavond omstreeks 10 uur, tijdens het onweder, werden lichtsignalen van den wal af opgemerkt, welke afkomstig bleken te zijn van een zeilvaartuigjc, dat zich even benoorden de pier bevond. Bij het opsteken van de wind, toen men het zeil wilde laten zakken, bleek het touwwerk in dc katrol bekneld te zitten, waardoor het dreigde te kapseizen. De Zeemanshoop is daarop ter assisten tie vertrokken, heeft het scheepje opgepikt en in de Scheveningsche fiaven binnen gebracht. Aan boord van het vaartuig bevonden zich twee personen. Een „voorbarig" bericht tegenge sproken, dat tóch juist kan zijn. In een gedeelte van onze oplage konden wij gisteren nog vermelden, dat Dr. Colijn niet geslaagd zou zijn in zijn opdracht een kabinet samen te stellen en zijn opdracht aan H. M. de Koningin had ter beschikking gesteld. Eenige uren later werd „van bevoegde zij de" dit bericht als voorbarig tegengespro ken. De regeeringspersdienst meldde verder op den dag nog dat Hare Majesteit de Ko ningin heeft ontvangen de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer der Staten- Generaal en den Vice-president van den Raad van State. Waar het eerste A.N.P.-berioht stellig niet zonder grond is doorgegeven, kan worden aangenomen, dat het Hoogste Gezag aan Dr. Colijn heelt verzocht nog een laatste poging te doen om een kabinet samen te stellen, in den vorm, zooals Dr. Colijn dit hoopte te kunnen vormen. Wat zal er nu gebeuren? Er zijn nu eenige mogelijkheden en wel: a. H.M. de Koningin weigert het ontslag van het demissionaire kabinet te aanvaarden; b. Dr. Colijn zet zijn pogingen voort; c. Er komt een nieuwe formateur, waar schijnlijk van R.K. zijde. In dit verband wordt vooral Mr. Verschuur, de voorzitter der R. K. Staatspartij genoemd. Minister Colijn heeft gisteren twee uur met H.M. de Koningin op den Ruigenhoek geconfereerd, maar in de situatie is nog weinig licht gekomen. Vast staat wel, dat de kabinetsformateur op vrijwel onoverkomenlijke moeilijkheden stuit. Het wordt meer en meer duidelijk, dat het verschil tusschen dc opvattingen der con servatieve economisten onder leiding v. dr. Colijn, die vóór alles dokking willen zoeken voor de staatsuitgaven eenerzijds, en dat der Roomsch Katholieken, die een krachtige zgn. welvaartspolitiek voorstaan, met ge weldige openbare werken anderzijds, zeer groot is en bijna niet te overbruggen. Exportcredieten aan de omsinqe linqsnaties. De Engelsche regeering heeft een besluit genomen dat in Duitschland met groote ver ontwaardiging is ontvangen: er zullen ex portcredieten worden gegeven voor aan koop van bewapeningsmateriaal aan de door Engeland gewaarborgde staten. De Duitsche bladen wijzen bij hun be schouwingen op den zin in de Daily Mail, welke luidt: „geld is de traditioneele bij drage van Groot Brittannië en vaak de eenige" De „Berliner Boersenzeitung" schrijft o.m. de volkeren van Europa, den Balkan en Klein Azië, die het handgeld als landsknecht van Engeland in ontvangst nemen moete, zullen zeer nauwkeurig de betcekenis van dezen zin moeten overwegen vporal diegenen, welke de Engelsche garan ties ontvangen en zich lieten betrekken in het omsingelingsfront, om nu steeds duide lijker in te zien wat deze garanties voor hen in waarheid te beteekenjen hebben. Zij zijn in waarheid niet het papier waard waarop zij geschreven worden want in den eisch aan deze staten, dat zij hun bewape ningen ten voordeele der Britsche wapen fabrikanten zullen uitbreiden, ligt immers helder en duidelijk de bekentenis, dat En geland zelfs in het geheel niet in staat is de onder duizend steeds herhaalde eeden beloofde „bescherming" te verleenen. Engeland heeft hen schuldig doen worden en slaat daar kapitaal uit, zonder zich te bekommeren om de economisch politieke behoeften van zijn bondgenooten en beschermelin gen. Wanneer nog een bewijs voor het brutale cgoisme van de Britsche gedachte noodig was geweest, zou het door dit voorbeeld geleverd zijn. Want de Britsche wapenleverantie crcdieten zijn in tegenspraak met ieder economisch verstand en dienen alleen het eenige doel om de omsin- gelingspolitick te redden, de vazal len met gouden ketenen aan Enge lands wagen te boeien en bij 'deze gelegenheid ook de Britsche wa penindustrie reusachtige winsten te verschaffen. Haar winst is door de winstdervingsga rantie der regeering beveiligd. De regeering echter kan zich buitenspo righeden van dezen aard veroorloven, om dat zij de noodige gelden gemakkelijk kan persen uit het bijeengeroofde Keizerrijk, uit de koloniale volkeren en ook uit dc mandaten, die in haar hoede zijn gegeven. Een aantal reservisten der Britsche lucht macht wordt opgeroepen gedurende de vol gende drie of vier maanden als oefening voor een proefmobilisatie. Zekere eenheden zul len in die periode, naar door het ministerie van luchtvaart wordt medegedeeld, mobili satie- en bewegingsoefeningen ten uitvoer leggen. De betrokken reservisten zouden volgens den gewonen loop van zaken in dezen tijd zijn opgeroepen voor hun jaarlijksche oefe ning. De bijzondere volmachten, die gegeven zijn door de wet op de reserve- en hulpstrijd- krachten van 1939, worden hiertoe niet ge bruikt. De oefeningen zullen ten uitvoer worden gelegd in samenwerking met de oefeningen der vloot en der luchtmacht en met de leger- manoeuvres in Juli, Augustus en September. Vijf eskaders vliegtuigen naar Frankrijk op 14 Juli. Reuter verneemt van het Engelsche mi nisterie van luchtvaart, dat besloten is vijf eskaders vliegtuigen naar Frankrijk te zen den, die op 14 Juli hoven Parijs zullen vlie gen. Deze eskaders zullen in het geheel uit 52 toestellen bestaan. Oefeningen der luchtmacht. Het ministerie van oorlog deelt mede, dat de vliegtuigen der Royal Air Force op 7, 9, 13 en 14 Juli oefeningen van grooten om vang en van langen duur zullen houden in verschillende streken van midden- en Zuid- Engeland. Wettelijke keurinq van eleclri- sche materialen spoedig te ver wachten. De Régeeringspersdient meldt: Op grond van artikel 12 \an de Electri- citeitswet zullen eerlang bij al genieenen maatregel van bestuur voorschriften wor den gesteld omtrent deugdelijkheid, veilig heid en doelmatigheid van electriciteitswer- ken en daarmede verband houdende inrich tingen, van toestellen, bij het gebruik waar van electrische energie wordt gebezigd, van materialen enz. Verwachting: Betrokken tot zwaar bewolkt, koel weer, matigen, aan de kust toene mende, Zuidelijken tot Zuid westelijken wind. Bij dezen algemeenen maatregel van be stuur zal o.m. worden verboden, materia len en voorwerpen, als in artikel 12 der Electriciteitswet bedoeld, welke niet vol doen aan eischen, bij of ingevolge dien al gemeenen maatregel van bestuur gesteld, in electriciteitswerken of inrichtingen aan te brengen of ook ten verkoop, ter verhu ring of ter levering voor handen te heb ben. Die materialen en voorwerpen zullen na het in werking treden van het verbod dus niet meer kunnen worden verwerkt of ver handeld. Het is thans nog niet mogelijk al de ver- eischten aan te geven, waaraan deze mate rialen en voorwerpen zullen moeten vol doen. Wèl moet erop worden gerekend, dat installatiematerialen, die niet voldoen aau de voorschriften van de Hoofdcommissie voor de Normalisatie in Nederland en van de Installations-Fragen-Kommission (I.F.K) onder de te stellen verbodsbepalingen zullen vallen. HET TOURNOOI TE WIMBLEDON. Gisteren werden de twee halve eindstrij den van het dames enkelspel gespeeld. Kay Stammers (Eng.) sloeg de Amerikaansche mevr. Fabyan met 75, 2—6, 63, terwijl Alice Marble (V. S. met 60, 6—0 over mevr. Sperling (Den.) zegevierde. In den kwart eindstrijd van het hoeren dubbel wonnen de Amerikanen Cooke en Riggs in vier sets van de Fransche favorie ten Borotra en Brugnon, n.1. met 64, 36 6—2, 6—3! BRITSCHE LEERLINGVLIEGER VERMIST Op het vliegveld Scone bij Pcrth in Schot and wordt een leerling-vlieger vermist, hij was opgestegen voor een oefenvlucht van drie kwartier, doch na negen uur had men nog niets, van hem gehoord of gezien. Niet tegenstaande het slechte weer is een on derzoek ingesteld, doch tot nu toe vruchte loos. 1^=1 i rasFRONT BIJ EEN JAAR STRiJO Overzicht van de fronten in de afgeloopen twee jaar. De kaart geeft de twee oorlogsfronten weer van 1937—'38 en 1938—'39; een alge meen overzicht krijgt men wat thans door Japan van het eigenlijke China bezet is. Tsjahar (binnen Mongoolsche provincie) stond reeds voor het uitbreken van het con flict sterk onder Japansche invloed. De eigenlijke strijd van het eerste oor logsjaar bepaalde zich voornamelijk om het spoorwegnet der 5 Noordelijke provincies, In het tweede oorlogsjaar was de Japan sche Marine zeer actief, vooral in de ver dragshavens van midden- en Zuid-China, blijkbaar om de Britsche invloed geheel uit China te weren. Op de kaart overziet men welke belang rijke plaatsen (hoofdsteden zijn met zwart blokje aangegeven) Japan reeds in bezit heeft. De witte gedeelten achter de frontlinies zijn enclaves, waarin zich nog altijd onge regelde Chineesche troepen bevinden nog steeds gevaarlijk en hinderlijk' voor de Japansche bezittingen. die zijn

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1