Polens legermacht voor niets vervaard! Uitzending naar de Tropen ^c/lee^iAa^^M/c/ldeA De brand op de „Tapanoeli" gebluscht Doodclijk ongeval in de werkverschaffing Winstcijfers vielen tegen! Roode haan heeft het op boerderij gemunt Is de minister bereid Italiaansche verliezen in Abessinië Boternoteering 'li Halve Lucifer Staat aangevende de volgorde van uitzen ding naar de tropen van de onderofficieren me/, den rang van sergeant en daarboven op 1 Juli 1939. Majoors-geschut maker. H. van Varik; M. H. Tienstra. Sergeanten-geschutmaker. J. A. Breedenbeek; C. Moerbeek; J. Bak ker; E. Spreeuw; N. P. Manni; M. W. Tref fers. Majoors en sergeanten-timmerman. Sergt. D. v. d. Burg; R. H. van Doorn; G. Houtriet; D. Buck; K. Leijen; H. Kerkdijk; W. v. d. Brink; W. G. Exel; A. v. der Pijl; Majoor S. Kramer; Sergt. W. Moljjn; T. J. A. de Vries; G. W. v. den Broek; M, Verburgt; B. Tems. Opper- mon teurs. P. J. van Breugel; T. J. G. Dansik; T. Goed hart. Majoors-monteur. A. Boom; G. S. Kuster; W. J. Groen; S. G. Kuster; P. C. Kos; J. F. Baaijens; J. van Steenwijk; P. C. de Ruiter; J. W. v. der Waaij; M. de Vries; G. Dane; P. H. v. der Werff; P. Brik; A. W. Kroon; B. Scheffer. Sergeanten-monteur. A. Heidema; L. H. Mouw; W. A. Gemert; I. J. van Opbergen; A. Freen; G. P. N. Los; B. G. Merck; E. Bosch; J. Schipper; J. Leeuwe- ring; H. Koning; J. Bos; H. C. v. d. Broek; G. H. van Gorkum; J. H. Isbrücker; R. J. v. d. Klip; L. Dijker; G. J. ten Voorde; J. E. Breet; J. W. Klapmeijer; J. Stins; A. P. Pa ling; J. te Boekhorst; H. S. Letema; W. J. F. H. Verhoef; G. J. Gleuwink; J. G. Voerman; C. v. d. Busse; H. v. d. Meulen; H. Kwast; J. Grimmon; M. J. W. Heringa; P. M. Goeman; H .C. van Loon; H. Meerbeek; J. Hubregtsen; J. Waslander; W. J. Schmohl; L. M. Scharp; W. A. Sirach, J. Feij. Oppertorpedomakers. J. C. Meester; A. Benning; J. Dijkstra; W. N. Bouwman. Majoors-torpedomaker. H. J. v. d. Weterink; H. v. d. Berg; P. Zee- gers; D. A. C. de Maagd; J, Swint; W. J. Rijntjes; J C. Brouwer; K. van 't Veld; E. Doornebos; K. Blansjaar; J. L. Verhoek; A. W. H. van Bladel; R. Heuvelink; H. v. d. Linden; G. Kruger; J. Steenaard; T. J. van Rooij; C. P. Crispijn; H. R. Wolff; C. A. v. den Enden; A. Jansen; W. J. v. d. Valk; J. P. Weverling. Sergeanten-tor pedomaker. M. Janssen; J. Hager; J. H. van Bastelaar; H. J. P. Sigon; W. v. der Tuin; M. P. de Kan; E. A. Herlaar; A. Spoel; N. J. Ravesloot; G. Timmens; H. W. Baars; J. Oderkerk; P. W. Bom; J. C. Mosterdijk; E. J. v. der Markt; R. M. A. van Kralingen; J. van Kapel; C. L. Timmermans; C. C. Clemenkowff; H. D. Wit- siers; H. Henning; W. Komijn; P. J. Nagel- kerke; W. K. M. Westra; A. Geelen; T. W. F. Auer; C. Darphorn; H. Slob; W. J. R. Gommers; P. Dal; P. Blokker; J. C. Huussen; G. L. Logmans; N. J. van Veen; A. Kats. Opper en Majoors-vliegtmkr. (SI). Majoors J. P. H. J. Beijer, P. H. Ouwer- lterk, J. A. Giezen, H. J. van Voorst, C. P. Tromp; Opper H. G. Möller; Majoors A. van Meenen, E. Noordink; Oppers J. van Gorkum, J. Weber; Majoors J. Kiljan, A. H. M. de Boer; opper J. M. A. Bot. Sergeanten-vliegtuigmaker (M) R. Vegter; W. A. Slingerland; H. Kruizin- ga; H. van Es; J. F. v. den Berg; D. C. Hoo- gerclijk; J. Crama; R. Wijngaarden; J. Otter; C. van Vliet; F. W. Ouwerling; W. Jamoel; D. G. E. Bovendorp; A. H. Koster; H. J. Sporken; I. H. Theewis; J. van Houte; C. J. de Wilde; J. W. Hekel; J. C. J. Gesink; L. J. M. Potjes; H. J. P. Wolfgang; J. Berkhout; H. H. Jamoel; P. F. v. den Berg; J. Sjjmons; W. F. J. Roomer; J. Huigen; W. Groven; J. W. Piers; M. L. M. de Keijser; A. Quispel; J. B. L. Lokman; J. van Straten; P. Meijlink. Opper en Majoors-vliegtmkr. (H). Majoors D. Piket, A. Admiraal, D. Schraa, C. Baas; Opper G. P. Koens; Majoor H. Moses. Sergeanten-vliegtuigmaker (H). K. Tol; M. J. Jurg; A. J. Rus; E. G. Duin; E. K. J. J. Raadsheer; R. van Brummelen; G. M. Kerkhof; B. Zwart; D. Meijer; J. Kamp man; J. Houtzager; J. Brizee. Majoors-vliegtuigmaker (B). W. Hogenes. Sergeanten-vliegtuigmaker (B). G. Jongh. Majoors en sergeanten-bottelier. Sergeanten W. M. Vlasveld, J. P. Kiljan; Majoor B. A. de Rek; Sergeanten M. van de Dijk, G. J. Struijk; Majoor P. Boot; Sergt. A. H. Spits; Majoors J. W. ".oomer, W. H. de Longte; Sergeanten J. Koppenol, J. P. Dron- kers, J. C. de Geus, A. Visser; Majoors J. H. Mooser, C. Senten; Sergeanten J. P. Contant, H. J. c. Keulemans, G. van Schagen, J. P, Sap, p. Kee, P. Schaap; Majoor M. J. v. d. Veld; Sergeanten W. Muste; W. de Jong; Ma joor I. A. de Visser; Sergeanten J. Heijt, A. A. Cornelissen, C. Blaas, C. Smit. Opper, majoors en sergt.-ziekenverpl. Sergt. J. v. der Hoeven; Opper G. J. Kur- vers; Sergeanten F. W. Tirion, A. van Beek, L. p. d. de Winter, j. Luidinga, J. A. F. Brand, M. J. Schop; Majoor A. Leenhouwers; Sergt. J. F. Willem se; Majoor J. P. v. d. Hoek; Sergeanten K. Stijl, N. H. F. Schumacher, V. Magielsen, IJ. Durand; Majoor F. W. Netten; Sergeanten H. H. J. Plukkel, N. Kruik, H. Maathuis; Opper J. v. den Berg; Sergeanten A. Tol, N. E. J. Steelink; Majoors J. de Haas, B J. Swiebel, A. Kalf; Opper W. Sanders; Ma joors G. J. M. Hessen, J. G. de Meijer; Ser geanten R. Boetes, S. H. de Valk, S. M. Kui- tems; Majoor H. Dirkzwager; Sergeanten I. Verweij, A. Meertens, n-, Jansen; Majoors J. Kaasenbrood, G. den Hartog; Sergt. J. M. La- bruijere; Majoor C. Koningstem; Sergt. J. N. v' der Bijl. Oppersch rjjvers. H. Vos; J. v. der Jagt; C. H. J. van Pappe- lendam. Majoors-schrijver. R. Hollenga; C. B. Brouwer; L. Goedhart; J. Peetoom; S. Janse; J. A. Gitz; C. Vermeule; H. van Dijk; A. Velt; R. Oudheusden; A. van Heijningen; A. J. Vorstman; C. Vermaat; A. van Rooij. Sergeanten-schrijver. J. Blommert; A. H. Teunissen; P. Thijsse; H. J. Kroeders; F. J. A. Schevenhoven; J. P. F. Broier; M. Hartog; M. Tavenier; P. J. G. de Graaf; J. de Vries; C. W. Haak; P. Geert- se; W. C. Helsdingen; W. Messink; W. Fran- goise; C. Spaans; A. Leelie; R. J. Kortleve; C. T. Heres; A. van Houten; A. Bakker, D. de Jong; K. Luijendijk; A. M. van Vegchel; J. A. Verboom; J. de Smit; C. J. Wassenaar; A. W. Kriele; D. B. Gaijkema; W. de Valk; H. Minoli; C. J. van Donk; D. Maarsen; R. W. Klop; G. Kuchler; J. G. T. Engelberts; P. Wever; L. Hartsuiker; F. M. v. der Grijn; A. Schinkel. Sergeanten-hofmeester. W. G. C. van Grunderbeek; J. H. Salfisch- berger; R. Nienhuis; P. Griep; J. v. den Berg; A. A. Jongepier; H. W. van Hoek; W. van Hall; J. Sinke; R. A. de Vries; W. F. Hen- nink; B. v. der Put; E. v. der Kloot; A. P. C. Banning; S. van Hulsbergen; W. F. A. Worms; W. M. de Booij. Sergeanten-kok. C. van Os; J. de Smit; G. Boot; H. Lams- ma; W. P. L. Wouters; H. J. Mensert; H. Stellingwerf; G. M. Menijn; J. Polak; S. J. de Vries; B. Berends; P. N. Goosen; H. Hul- mer; L. Lacroix; H. E. Pijl; W. Wolf; P. W. d'Hulst; G. G. Akkerman; G. F. Geist- dörfer; J. C. Heeren; J. Bak; J. G. Laukens; C. Rood; F. Nikkel; M. Ouwerkerk; W. de Rijcke; J. B. Roels; J. Rouffaer; G. J. Stree- der; C. Jansen; G. Donkervliet; J. L. F. Ool- bekkink; J. Oudkerk; T. v. d. Rijd. Onderofficieren-vlieger. Maj.-konst. J. A. Remmerswaal; Korpl.- vltmkr (M) M. J. T. v. Vorselen; Sergt.- vltmkr. (H) A. J. Daniels; Korpl.-vltmkr. (M) J. E. Hermes; Sergt.-monteur J. T. de Vries; opperkonst. (tit.) A. Feenstra; sergt.-telegr. W. C. de Wit; sergt.-vltmkr (M) J. H. Roo- zendaal; sergt.-monteur A. E. Olie; sergt.- vltmkr. (M) J. M. Zeegers; idem J. W. Her ter; sergt.-vlieger A. de Knegt; sergt.-vltmkr. (M) G. H. Bakker; sergt.-vlieger A. W. J. de Groot, C. H. J. Knaapen, C. de Borst, P. Beijnink, W. H. Avenarius en H. G. A. Akkers. Adj.O.O. der Mariniers. A. Touw; B. Nijenhuis; W, de Bruijn. Sergt.-majoor der Mariniers. J. Ales; E. de Vries; W. Bolderdijk; G. P. Liefheid; A. J. Vlaswinkel; R. van Campen; A. Voss; J. W. H. Jore; C. Overweg; W. Rij ken; J. Kunst; E. Elsendoorn; Z. Straver; T. J. W. v. der Sel; J. C. Maas; P. C. Goebert; J. C. Sinke; D. Leissner. Sergeanten der mariniers. B. J. Gregoire; S. van de Vrede; J. W. Geurts; L. J. van Golde; I. M. Mersie; P. J. C. Geraerdts; P. Sinke; P. van de Vrede; J. B. Heideveld; J. H. Smeink; J. D. de Goede; D. v. den Blink; J. Boonstra; A. J. Looijsen; H. A. Filius; J. Dourlein; P. Brans; T. Meert; H. P. van Etteger; J. J. Willems; A. P. v. de Steenoven; H. Phielix; H. J. Jongen; J. Zwij gers; J. H. van Beek; J. Kerkhof; C. J. J. van Espen; J. Mud; H. G. Wieman; R. Stam; A. J. Gigengack; J. Thoma; R. Dellebeke; W. G. M. Gooren; J. H. Kromjong; C. A. Cle ment; J. J. A. v. der Neut; W. M. van Don selaar; T. C. Karstanje; G. Sluik; J. Flipse; P. Verwoerd; J. Hoeve; M. H. Godding; M. J. Rentmeester; J. Breel; I. Beij; H. de Pij per; J. van Wijngaarden. STOOMV. MAATSCH. NEDERLAND. Johan de Witt, 5 Juli v. A'dam. Marnix v. St. Aldegonde, t„ 5 Juli v. Genua. Moena, t., 5 Juli v. Sabang. Moena, t., 5 Juli v. Sabang. Salawati, u., 6 Juli te Suez. Saleier, 5 Juli te A'dam. Tarakan (fjordenreis), 6 Juli v. Bergen. Tawali, t., 5 Juli te Belawan. KOM. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Aurora, 6 Juli v. Kimassi. Barneveld, t., 3 Juli v. Corrai. Bodegraven, 5 Juli v. Paita. Colombia, 6 Juli v. Hamburg. Costa Rica, u., 4 Juli v. Kingston (Ja.) Fauna, 5 Juli v. Algiers. Ganymedes, 6 Juli te Beyrouth. Hebe, 5 Juli v. A'dam. Hermes, 5 Juli te Stratoni. Irene, pass. 6 Juli Ouessant. Juno, 6 Juli te Istanbul. Oberon, 5 Juli v. Livorno. Pygmalion, 6 Juli v. Hamburg. Simon Bolivar, 6 Juli te Barbados. Trajanus, 5 Juli v. Oporto. Juno, 5 Juli v. Burgas. Pluto, 5 Juli v. A'dam. Rhea, 29 Juni v. Guantanamo. Orpheus, 6 Juli te Gdynia. KON. HOLL. LOYD. Amstelland, u., 5 Juli te Santos. Waterland, u., 5 Juli v. Las Palmas. Westland, 6 Juli te A'dam. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Beemsterdijk, 5 Juli te Boston. Boschdijk, 6 Juli te Antwerpen. Damsterdijk, 4 Juli te Portland (Ore). Delftdijk, 3 Juli te Cristobal. Drechtdjjk, 4 Juli v. Los Angeles. Edam, 4 Juli v. Havana. KON PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Lematang, 5 Juli te Port Natal. Tegelberg, 5 Juli v. Hahe. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Indrapoera, 6 Juli te R'dam. Kota Baroe, u., pass. 6 Juli Perim. Slamat, u., 6 Juli te Singapore. Weltevreden, 6 Juli te Hamburg. ROTTERDAM— ZUID-AMERIKA LIJN. Alpherat, 6 Juli te R'dam. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Achilles, 5 Juli v. Hongkong. Agamemnon, 5 Juli v. A'den. Deucalion, 5 Juli v. Kobe. Eurymedon, 3 Juli v. Colombo. Melampus, 4 Juli te Batavia. Menedaus, 5 Juli v. Penang. Perseus, 5 Juli v. R'dam. Polyphemus, 6 Juli te Amsterdam. Door hoog geboortecijfer stren ge selectie mogelijk. Het leger met de sterkste cavalerie. GEOEFEND LEGER, AAN ONTBERINGEN GEWEND. Uit een zeer interessante mede- deeling van een Belgische militaire deskundige in de Times blijkt dat het Poolsche leger het eenige leger in Europa is met een sterke cavale rie en ook dat de Poolsche soldaat in het burgerleven reeds aan aller lei ontberingen gewend is geraakt. Waar Polen mede het hoogste ge boortecijfer ter wereld heeft, zijn er steeds meer recruten dan kunnen worden ingelijfd. Terwijl één lichting in Frankrijk, aldus de Times in normale jaren slechts 250.000 re cruten omvat, bestaan de Poolsche lichtin gen van de recruten-arme jaren zelfs nog uit meer dan 300.000 man. Bij gebrek aan financieele middelen kan slechts de helft van dit aantal worden ingelijfd. Hierdoor zijn in vredestijd slechts 300.000 man onder de wapenen, hoewel dit aantal gemakkelijk verdubbeld zou kunnen worden. De organi satie van het leger is vrijwel gelijk aan die van de groote Europeesche legers, maar een bijzonder kenmerk van het 'Poolsche le ger is zijn cavalerie. Deze is georganiseerd in een cavalerie-divisie en 12 zelfstandige brigades. De oorlogssterkte van het leger bedraagt twee millioen man. Door de omstandigheid, dat slechts de helft van de jonge mannen wordt ingelijfd is een zeer strenge selectie mogelijk. Ver der bestaat de Poolsche bevolking voor drie-kwart uit boeren, die door armoede aan alle soorten ontberingen zijn gewend. Een Poolsch infanterist kan b.v. zonder moeilijkheden dagmarschen van 50 en zelfs van 60 k.m. maken. Het moreel is goed! Ook het moreel van den troep staat zeer hoog. De Poolsche soldaat wordt bezield door een gloeiend patriotisme en in het aan gezicht van den dood heeft hij het fatalis me van het Oosten. Dit fatalisme zou ge vaarlijk kunnen zijn, doch het wordt gecor rigeerd door de levendigheid van daad en gedachte van den geboren ruiter. Evenals de ruiter houdt hij er van iets te wagen en geeft hij instinctief de voorkeur aan het gevecht van man tegen man. De militaire leiders stellen groot vertrou wen in stoutmoedige overvallen. Het Poolsche leger is het eenige in Euro pa, dat een zeer sterke cavalerie heeft be houden. Deze bestaat uit 36 regimenten: 27 regimenten lanciers, 3 regimenten lichte cavalerie en 6 regimenten bereden jagers. Al deze regimenten zijn permanent op oor logssterkte. Alleen de cavalerie-eenheden. welke bij de infanterie-divisies zijn inge deeld. worden in geval van oorlog gemobi liseerd. De cavalerie-brigades beschikken over anti-tankgeschut, luchtdoelartillerie, de tachementen pantserwagens en lichte vecht wagens. Cavalerie moet de beslissing brengen. Naar Poolsche opvatting zal de toekom stige cavalerie opnieuw die beslissende qualiteiten krijgen, welke haar door den wereldoorlog werden ontnomen. Men is van meening, dat de luchtmacht de cavalerie heeft bevrijd van de uitputtende taak van verkenning, welke haar vaak heeft verhin derd om als „stootwapen" op te treden in het beslissende oogenblik. Terwijl de cava lerie vroeger zocht naar open terrein, dat geschikt was om te chargeeren, wil zij thans opereeren in moeilijk en bedekt ter rein, dat haar in 't voordeel zal doen zijn boven infanterie en gemotoriseerde strijd krachten. EMZETCO LIJN. Jonge Elisabeth, 4 Juli te Dakar. Jonge Johanna, 5 Juli te Setubal. Jonge Willem, pass. 5- Juli Leixoes. SILVER-JAVA PACIF1C-LIJN. Bintarq, 4 Juli te Manilla. Hoegh Silverstar, 3 Juli te Los Angeles. Manoeran, 5 Juli v. Belawan. Hoegh Transporter, 3 Juli te Los Angeles. Silverguava, 2 Juli v. San Francisco. Saparoea, 5 Juli te Soerabaja. JAVA—CHINA- JAPAN LIJN. Tjisadana, 4 Juli v. Hongkong. Tjijalengka, 3 Juli v. Manilla. VEREENIGDE NED SCHEEPVAART MIJ. (HollandAfrika Lijn). Bloemfontein, t., pass. 5 Juli Gibraltar. Heemskerk, 6 Juli v. Rotterdam. Randfontein, u., 5 Juli v. Djibouti. Randfontein, u., 5 Juli te Aden. (HollandAustralië Lijn). Almkerk, t5 Juli v. Le Verdon. Arendskerk, u., 5 Juli te Napels. (HollandBr.-Indië Lijn). Hoogkerk, 6 Juli te Bremen. (HollandOost-Azië Lijn). Zuiderkerk, t., 3 Juli v. Yokohama. Naar wij zoo juist vernemen, is de brandweer er tenslotte in geslaagd, den brand in het achterste ruim van de „Tapanoeli" te blusschen, door het onder water te zetten. Na een door de scheepvaartbeambten gehouden bespreking zijn alle lui ken, behalve dat van het ruim, waar in de brand heeft gewoed, verzegeld, in afwachting van het onderzoek, dat de politie later op den dag zal instel len. Zware kipkar omgeslagen. Gistermiddag is iri de werkverschaffing bij de landaanwinningswerker te Pietersbu- ren een noodlottig ongeluk gebeurd waar bij de 37-jarige arbeider M. H. Beverwijk uit Groningen het laven heeft verloren. Bij het vervoeren van klei is een kipkar met een inhoud van zeven ton omgeslagen. B. werd getroffen en met ernstige verwondin gen naar het diaconessenhuis te Gronin gen overgebracht, waar hij is overleden. Dus geen loonsverhooglng op de scheepswerven, Uitspraak van het scheidsgerecht. Thans is uitspraak gedaan in het geschil dat bij de scheepsbouwwerven te Rotterdam en Schiedam in den afgeloopen winter ont staan is. Zooals men zich herinneren zal, werden de werkgevers met staking be dreigd, doch tenslotte bleef een dusdanige verscherping van het conflict achterwege en was het wachten op de uitspraak van een door den Raad van Ministers inge steld scheidsgerecht. Deze instantie heeft nu als haar meening te kennen gegeven, dat de werkgevers te recht de gevraagde loonsverhooging gewei gerd hebben. Bij eerste kennisneming der op zichzelf geenszins lage winstcijfers leek een algemeene loonsverhooging wel moge lijk, doch hij nauwkeurige ontleding der gegevens moet deze, volgens de scheidslie den, toch uitgesloten worden geacht. Deze uitspraak is voor beide partijen bin dend en geldt tot 1 Juli 1940. Boerderij en aangrenzend woon huis te Arcen afgebrand. Een door onbekende oorzaak ontstane brand heeft gistermiddag te Arcen een boer derij en een woonhuis in de asch gelegd. Het vuur brak omslreeks half drie uit in de schuur van den landbouwer M. van Me- gen. Weldra hadden de vlammen, aange wakkerd door een krachtigen wind, de boer derij bereikt Naar alle kanten greep hef vuur om zich heen, zoodat na eenigen tijd ook het aangrenzende woonhuis van de fa milie J. Siderius werd aangetast. De inmid dels verschenen plaatselijke brandweer restte nog slechts de taak zich te- belasten met het beschermen van de aan de andere zijde der boerderij gelegen arbeiderswoning van het gezin Reutelingsperger, de inboedel van de boerderij ging grootendeels verlo ren, die uit de woning van Siderius kon voor een voornaam deel in veiligheid wor den gebracht. Zoowel de boerderij van den landbouwer van Megen, als de woning van de familie Siderius brandden tot den grond toe af In de woning, welke .de brandweer onder haar bescherming had genomen, werd slechts waterschade aangericht. De totale schade zou omstreeks zevendui zend gulden bedragen. Zij wordt door ver zekering gedekt. z Vragen van Tweede Kamerlid over de zelfstandigheid van Ne derland. Het N.S.B. Kamerlid de heer van Vessem heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van buitenlandsche zaken: Is de minister bereid om in aanvulling op de 3 Juli j.1. door den regeeringspers- dienst gepubliceerde officieele verklaring naar aanleiding van de berichten, volgens welke Nederland zou zijn genoemd in de onderhandelingen welke dezer dagen te Mos kou zijn gevoerd tusschen afgevaardigden der Engelsche en Fransche regeeringen met de regeering der Sovjet-Unie, mede te dee- len: 1. Aan wie en op welke wijze de regee ring „het traditioneele Nederlandsche stajrd punt, zich afzijdig te -houden van de tegen stellingen, die op dit oogenblik in Europa bestaan, opnieuw heeft bevestigd"? 2. Of de regeering stappen heeft gedaan, en zoo ja, welke, om tegen het betrekken van Nederland, zonder de Nederlandsche regeering daarin op eenigerlei wijze te kennen, in onderhandelingen tusschen an dere mogendheden, te protesteeren? 3. Wat het resujtaat van zoodanig even tueel protest is geweest? MASSAVERGIFTIGING IN WEST- VLAANDEREN. Reeds twee dooden. Naar de correspondent van de N.R.Ct. te Brussel meldt, heeft zich, na de gevallen van massavergiftiging, welke onlangs onder de troepen in het kamp te Beverloo en de bevolking van een gemeente bij Antwerpen, voorkwamen, een nieuw feit van dien aard, ditmaal in West Vlaanderen voorgedaan. Bij zeventig menschen uit het stadje Tislt en naburige gemeenten, die rundvleesch had den gegeten, dat nochtans goedgékeurd was voor verbruik, werden symptomen van ver giftiging geconstateerd. Twee hunner zijn overleden. Voor het le ven van verscheidene anderen wordt even eens gevreesd. Gracieuze Spaanschen collecteeren in de straten van Madrid voor het Roode Kruis. In een officieele Italiaansch communiqué wordt gemeld, dat de Italiaansche verliezen in Abessinië in Juni 25 man bedroegen, t.w. 2 officieren en 2 onderofficieren, die bij poli- tie-opeiatie gedood werden en 21 officieren en soldaten, die tengevolge van ziekte of on gevallen zijn overleden. DUIDELIJKE VERKLARING OVER DANT- ZIG TE VERWACHTEN. Chamberlain zal binnenkort spreken. In politieke kringen te Londen verwacht men, dat Chamberlain binnenkort een ver klaring zal afleggen, welke rechtstreeks op den toestand te Dantzig betrekking heeft. Volgens sommige kringen zal deze verkla ring, die de premier vandaag of begin vol gende week in het Lagerhuis .zal afleggen, nog nauwkeuriger omlijnd zijn dan die van Halifax. WIERINGEN GOED ZOO! In het R.K. Blindeninstituut „St. Henri- cus" te Grave (N. Br.) slaagde onze oud plaatsgenoot de jongeheer Theo van Hoe- sel voor hét dipioma typist van den Ned. R.K. Bond voor Machineschrijven „St. Ge- nesius". De puntenlijst was: dictee 7, vaar digheid 9, correctie 10. Gezien zijn jeugdi gen leeftijd (15 jaar) is dit zeker een mooie prestatie van Theo. HELDERSCIIE EIERVEILING. 6 Juli. Aangevoerd: 25620 kipeieren 5254 kg. 3.20, 55—57 Kg. 3.30—3.50, 58—60 Kg. 3.40— 3.60, 61—63 Kg. 3.50-^3.90, 64—70 Kg. 3.70— 4, 300 eendeieren 2,per 100 stuks EIERVEILING SCHAGEN, 6 Juli. Aangevoerd: 55.000 kipeieren f 3.153.S5 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDI.TK, 7 Juli. Voorl. bericht. Schotsche muizen 4 4.60, bl. eigenheimers 5.106.60. drielingen 2.702.80 bl. drielingen 2.502.60, keline 1 1.20, peen 33.30, 30 Kg. spercieboonen 30.50, tuinboonen 1.90—2.40, snijboonen 17.20, roode kool 2.403.30, komkommers A 3. idem B 2.20. NOORDSCHARWOUDE. 7 Juli. Schotsche muizen 44.20, export 2. grooten export 22.10, bl. eigenheimers 4.805.20. drielingen 2.50—2.70, kleine 1— 1.20, zilvernep 8.10—8.20, witte kool 4.70. De commissienoteering voor Nederlandsche boter is vastgesteld op 77 cent per kg.. DE BOTERHEFFING. De heffing en steunuitkeering op boter, is, behoudens tusschenfijdsche wijziging, voor de week van 6 tot 13 Juli vastgesteld op 60 cent per kg. (onveranderd.) BIGGENMERKEN. In de week van 19 tot 24 Juli zijn aange bracht 47.087 biggenmerken, tegenover 48.838 in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Van 1 Januari tot 24 Juni 1939 zijn in to taal gemerkt 1.061.999 biggen, en in het zelfde tijdvak van het jaar 193S 1.057.947. is al méér dan genoeg om een héél bosch in een half uur in lichterlaaie te doen komen I

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 3