KING Zcqenda De sterren-parade Expeditie is vertrouwenswerk O Vrijdag }Q Juli 1939 Tweede Blad Ter herinnering aan onzen „Dapperen Dorus" De „Olav Tryggvason in onze haven Kon» Marine Jachtclub rnu Morgen met de Tarakan naar Noorwegen Twee fietsen op elkaar De „O 10" te Amsterdam Heider-veteranen— Alcmaria-veteranen De kermis op het Havenplein MoskouBerlijn Rome? of Moskou - Londen - Parijs? Weken lang heeft men ernaar gezocht! Het was tijdelijk zoek. tffacUtiieuui-i Op Zaterdag 15 Juli e.k. des namid dags om 3 uur zal op het Helder der Zeeplein de onthulling plaats hebben van het borstbeeld van Dorus Rijkers. Deze onthulling geschiedt niet met „stillen trom", doch gaat met plechtigheden ge paard, waarvoor, naar wij verwachten, veel belangstelling zal zijn. Het bestuur van Helders Belang V.V.V. ncodigt alle plaatselijke vereenigingen uit die de beschikking hebben over een vaandel, om uiterlijk 2.30 uur op het Helden der Zee plein met hun vaandel tegenwoordig te zijn, waardoor de plechtigheid van onthulling zeer wordt verhoogd. De stad Den Helder heeft door het reddingswezen, speciaal de naam „Dorus Rijkers", alom in den lande een eer volle bekendheid verkregen; laat ons in groote getale bij de onthulling van dit borst beeld tegenwoordig zijn, als een eerbewijs aan onzen „dapperen Dorus" en zijn mannen voor de reddende hand aan zoovele schipbreuke lingen toegestoken. Vereenigingen met vaandels, die gevolg willen geven aan dezen oproep worden uit- genoodigd zich persoonlijk of schriftelijk te melden aan het Verkeershuis van de V.V.V. Kanaal 91, telefoon 308. Het bestuur ver schaft U nadere inlichtingen waardoor de onthulling in goede orde kan geschieden. Tot uiterlijk 14 Juli kan men zich opgeven, ter wijl verwacht wordt dat men niet later dan 2.30 op het Helden der Zeeplein, Voor nadere aanwijzing, aanwezig zal zijn. Andere oproep dan via de plaatselijke pers geschiedt niet, geeft U dus zoo spoedig mogelijk op. Er is reeds veel belangstelling van buiten onze Gemeente, wij inwoners van Den Helder zullen zeker niet achterblijven. Cabaret-program met Corrie Vonk, Wim Kan, Koos Koen e.a. Het kostte gisterenavond in Casino wer kelijk moeite om aan den sfeer te wennen. En dat is tenslotte, na het daverende revue programma van de eerste vier kermisdagen, niet te verwonderen. Thans een belangrijk rustiger sfeer van een degelijk Hollandsch cabaretprogramma. Thans de vele stil-geno- ten vreugden van de kleinkunst, ons ge bracht door het ensemble, wat men gewoon lijk pleegt aan te treffen onder het motto „ABC" in het Leidscheplein-theater. En waar de hoofdstedelingen plegen te ge nieten van dit gezelschap jonge menschen, die ieder voor zich pogen cabaret in den wa ren zin des woords te brengen; een genre, dat in haar edelsten vorm nu eenmaal niet welig pleegt te tieren in ons vaderland... Het is een programma, dat tal van open doekjes ontlokte. Dat beteekent, dat men het werk van het gezelschap voor het voet licht op waarde heeft kunnen schatten. En dat ondanks het feit, dat niet alles fon kelnieuw was wat men te zien kreeg. Daar waren enkele intermezzi, die wij reeds eerder in deze stad mochten aanschouwen en daar waren liedjes en creaties, die wij eveneens reeds eerder in de radio, Zaterdagsavonds tusschen 8 en 11, gehoord meenen te hebben. Maar dat beteekent niet, dat men een re prise niet zou kunnen waardeeren. Integen deel! Want wie zou niet volgaarne een uur, of langer, naar Corrie Vonk willen opzien en luisteren naar haar uitbeelding van dien prachtig gesymboliseerden dokter Fokkema. Een creatie, die men niet meer kan vergeten, zoo psychologisch juist, zoo werkelijk levend nagebootst. Het zou geen verwondering ba ren, als men deze Fokkema vandaag of mor gen werkelijk eens tegen het lijf liep. Men zou z'n hoed afnemen en hem de hand druk ken. Maar daar was meer dan dokter Fokkema. Daar was Wim Kan. Een zeer intelligent con ferencier en een prima cabarettist. Iemand, die er slag van heeft zijn auditorium naar zijn hand te zetten. Ook: iemand die be schaafd is en blijft. Een zeer prettige ver schijning voor het doek en idem in zijn op treden bij de sketches. Hij behoort tot de meest prominente kleinkunst-kunstenaars van dezen tijd. Johnny en Jones ontbraken natuurlijk niet. Met z'n drieën (men kan gevoegelijk de gi taar als derde beschouwen) zongen en tok kelden ze bekende wijsjes en daar U Johnny en Jones al vele malen eerder hebt gehoord mogen vlij volstaan met te memoreeren, dat „Jozef" een ovatie incasseerde en „Penny Serenade" eveneens. Han Beuker en Wouter Denijs brachten enkele uiterst voortreffelijke vleugelsoli, en traden voorts op in enkele onderdeelen van het overige programma. Dat zij hierin minder voldeden is begrijpelijk. En vergeten wij niet de charmante Lizzy Valesco in haar liedjes, en ook al in sketches, en evenmin Koos Koen, die in zijn 9 imitaties natuurlijk een storm van enthousiasme deed ontstaan. Geen nieuw nummer, doch des ondanks veel waardeering. Corrie Vonk is dé ster van deze sterren-parade. Met name haar vertol king van den Amstcrdamschen straatjon gen is van bijzonder gehalte. Dit genre ziet men niet geïmiteerd. Het is een aparte stijl en men mag voor het Ne- derlandsche kleinkunst-tooneel hopen, dat deze stijl nog lang behouden blijft. En zoo voltrok zich gisterenavond voor het eerst, de Sterren-parade. De eene ster ken merkte zich weliswaar door een sterkere licht sterkte dan de andere, maar in zijn geheel was het een cabaret-programma, waaraan men zich enkele uren aangenaam verpoosd heeft, Tenslotte nog een opmerking. Gisteren avond vond een aantal bezoekers het noodig een kwartier en later in de zaal te verschij nen. Natuurlijk verwekte dit bij enkelen (te begrijpen) ergernis. Misschien dat de overige avonden zich kenmerken door louter stipte feestgangers! Het zal het geheel ten goede komen. Gisterenmorgen is de Noorsche mijnenleg- ger „Olav Tryggvason" in onze haven geko men. 't Is een mooi schip, groot en fraai van lijn en er was dan ook van de zijde van het Heldersche publiek vrij veel belangstelling. Honderden stonden op de haven voor de ko- lenloodsen, toen de verbinding met den wal tot stand werd gebracht en men had al spoe dig door, dat het lang niet zoo militair stram ging als bij onze Oosterburen, waarvan we eenige maanden geleden bezoek kregen. Het bezoek van de „Olav Tryggvason" is niet officieel, dat wil echter geenszins zeggen, dat het nu ongemerkt voorbij zal gaan. Het schip blijft, zooals we reeds melden, tot Maandag in onze haven. Aan boord zijn 117 officieren, onderofficieren en minderen. Commandant is Kommander Kapitan Briseid. Het schip is ongeveer 2000 ton groot, heeft een lengste van 100 en een breedte van 15 meter. Namens den waarn. commandant Marine, kolonel baron C. J. v. Asbeck, bracht de of ficier van piket een bezoek aan den comman dant van den mijnenlegger, om hem welkom te heeten. Gelijktijdig begaven zich de Vice- consul van Noorwegen, den heer Velthuis, en de verbindingsofficier aan boord. Door den commandant van het Noorsche schip werd dit bezoek hedenmiddag beantwoord, waarna de ze den burgemeester van Den Helder, den heer G. Ritmeester en den garnizoenscomman dant, majoor W. Doorman, een bezoek bracht, welke bezoeken dienzelfden middag nog wer den beantwoord. Vanmiddag zijn de Noorsche officieren op de Marineclub ontvangen. Voor morgen staat voor een gedeelte van de officieren en manschappen een autotocht naar Alkmaar op het programma, terwijl. Za terdag een autotocht naar de Zuiderzeewer ken wordt gemaakt. Door den viee consul van Noorwegen, den heer Velthuis, is aan den commandant op morgen een autotocht naar Alkmaar en de Zuiderzeewerken aangeboden. Morgenavond zullen een 38-tal adelborsten die aan boord zijn, op het Kon. Instituut voor de Marine een diner worden aangeboden. Zaterdag zullen de officieren en adelborsten van den mijnenlegger door de commandant der Marine, Schout bij Nacht H. Jolles, op het directiegebouw worden ontvangen. Maandagmorgen vertrekt het schip uit on ze haven om via Esbjerg en Gotenburg naar zijn standplaats Horten terug te keeren. m Met KING in de auto, Op 't meer, in de trein, Met KING op de tandem Of fiets - dat is fijn! Op al onze tochten Naar hei, bos of zee, Gaat als verkwikking Steeds KING met ons mee! KING is hygiënisch En zuivert de mond, En daarbij, als hoofdzaak, Voor ieder gezond! En is soms het lichaam Vermoeid in elk lid, Je neemt maar een KING, en dra ben je fit! Periodieke zeilwedstrijd Nb. 8, op Zaterdag 8 Juli. Tijdschot (hijschen clubvlag) 8 u. 45 Vijf min. schot: hijschen vlag Z 8 u. 55 Af vaartschot: strijken vlag Z 9 u. 00 Vijf min. schot: hijschen vlag W 9 u. 10 Af vaartschotstrijken vlag W 9 u. 15 Uitstel van een uur voor alle klassen: Vlag U. Wedstrijd gaat niet door Vlag N. Afkorten baan: Indien de baan voor één of meer klassen wordt afgekort, wordt vlag S boven de betrekkelijke klassevlag geheschen. Baaninrichting tegen zon Roode vlag Baaninrichting met zon Witte vlag Lijn van afvaart en aankomst is: Vlet met vlag, Wierhoofd (vlaggestokken ineen). HAVEN VAN NIEUWEDIEP: Aangkomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. s.s. „Groningen". Daarom per E S O N A (auto- en bootdiensten) De natuur in met de natuurzuivere KING illlillill r -i FIRMA TONNEMA CIE. FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT SNEEK. Wij herinneren er de deelnemers van de Tarakanreis aan, dat ze morgen om 2 uur op het Stationsplein worden verwacht, voor het nemen van een foto - an de groep. Met den trein van 2.23 uur vertrekken we naar Velsen. Treinkaartjes moeten vandaag reeds gekocht worden op vertoon van het passage biljet van de Tarakan. Denk vooral om regenkleeding! Gistermiddag kwamen in de Spoorstraat, hoek Breewaterstraat, twee fietsers met el kaar in minder aangenaam contact. Het was een jongeman die de bocht links nam en een oudere heer, die de regelen van het verkeer op de juiste wijze in acht nam. De gevolgen be stonden uit een geheel verbogen achterwiel en een lekken band. Het jongmensch, dat het hazenpad wilde kiezen werd door den heer tegengehouden, die daarna een poging waag de hem van de waarde der verkeersregels op de hoogte te stellen... Misschien dat hij succes heeft. Hr. Ms. „O 10", onder bevel van luitenant ter zee H. A. W. Goossens, komt van 7 tot 10 Juli te Amsterdam en zal ligplaats nemen aan de De Ruyterkade. Vrijdagavond half acht. Zooals ieder jaar de gewoonte is, spelen de Helder- en Alcmaria-veteranen een tweetal wedstrijden tegen elkaar, waar dan nog weer eens de „oude garden" van beide vereenigin gen in actie komen. Vrijdagavond om half acht vindt dan de eerste wedstrijd plaats op het Heider- terrein, waar men dus een aardig partijtje voetbal kan aanschouwen. De opstelling der Helder-elf is als volgt; Veteranen Alcmaria Victrix. Bosman Doggenaar Ooms Zeilstra Woud Frankenberg Bos van Dijk Amoureus Edel Kleinjan O A. Bak A. Zikkenheimer T. Meijer Freeke Sr. Freeke Jr. J. van Pel N. N. G. v. d. Wal H. Bodenstaff S. Pape N. J. Kiljan Veteranen Helder. De wedstrijd vangt aan om half acht. ïliaüneSe^iMm Bij Kon. besluit van 4 Juli is, met ingang van 1 Juli, aan kapitein-luitenant ter zee bij de Koninklijke marine-reserve R. Borst, op zijn verzoek, eervol ontslag uit den reserve- dienst verleend. Nu we tóch zoo af en toe iets van vroeger laten zien van Den Helder, waarom dan óók niet eens van de oude Heldersche kermis op het Havenplein. Daar stond de „Stoom" van Janvier of Alex. Benner, een hypodroom, danstent, cake-walk, kijkspel, goochelaar, oliebollen-, naugat- en speelgoedkramen tot ver „het laantje" in van de Hoofdgracht. De oprit naar de haven en het marine monument stonden de etablissementen toen nog niet in den weg, zooals nu. Thans is er niet voldoende pleinruimte meer. Dat is wel jammer voor de jeugd, die vanaf de aankomst van den eersten kermiswagen totdat de laat ste sliert serpentine was weggeveegd, van buitengewoon groote belangstelling blijk gaf. Al gaven ze geen kwartje uit, de ongewone bedrijvigheid was een feest voor hen. De snelle, handige opbouw was iets zoo belangwekkend, zooals eigenlijk alleen in droom en bestaat: Een tooverstad werd uit den grond gestampt! De locomobielen voor het opwekken van de electriciteit, het vergulsel en de spiegels, de geëtste glazen en de stevige, opgetuigde, op geverfde cassa-dames; het één was nog prachtiger dan het andere. Er was een sfeer, die met geen mogelijk heid op andere manier te bereiken was dan met deze tijdelijke inrichtingen; met hun la- wijt, hun bakgeur, hun toeters en andere heer lijkheden der kinderlijken. Als het weer bij uitzondering eens zonnig en warm was met Heldersche kermis, wat kon het dan stuiven op die Hoofdgracht! Heele eskadrons op z'n Zondags uitgedoschte menschen sjokten pleinwaarts door het laan tje, waar de stof omhoog schoot door de schuifelende voeten en de zwabberende lange rokken. Op den rijweg was het een komen en gaan van de open rijtuigen uit alle stallen van stad en omgeving. De koetsiers, met hoogen hoed of sportpet op den hoogen bok. (Zoo'n geval was lang niet gestreamlined). In de victoria-tjes en landauers de heel en half zatte, hangende feestvierders, die zich voor een kwartje van de kermis naar de kermis" lieten rijden. Dat alles is thans gedaan! De oudere Havenpleinbewoners zullen er niet rouwig om zijn, dat hun slaap niet meer gestoord wordt door de cacofonie van sterke geluiden. De kermis heeft thans haar tenten voor namelijk opgeslagen op het Westplein, Singel en in de Prins Hendrik laan. Ze is danig in gekrompen. Ook de Schouwburgtent, die vroeger het N. Kerkplein in beslag nam en waar „Stoel en Spree" en later Ter Hall speelden, ver schijnt reeds jaren niet meer. Rialto, Casino en Tivoli zijn immers veel beter ingericht! De kermis is „drooggelegd" en tam gewor den. Dat is verstandig; zéér verstandig! Maar het is dan ook niet „lollig" meer. Je kunt er niet meer uit den band sprin gen zooals vroeger. Je hebt ook minder kans op een kater en op een leege portemonnaie. De nuchtere overweging heeft het gewonnen van de werkelijk onaanvaardbare ongebon denheid. Toch had die echte oude Heldersche kermis iets gezelligs. Doch de tijden veranderen en wij met hen. Het is gelukkig, wanneer de veranderin gen verbeteringen blijken te zijn! In ons overzicht van Woensdag hebben we nog eens gewezen op de groote tegenstelling, die er bestaat tusschen Londen en Moskou. Niet alleen de geestesgesteldheid van den Engelschman is geheel anders dan die van den Rus, maar de doelstelling van beide re geeringen staan in flagranten strijd tegen over elkaar. De bekwame overzichtschrijver van de Msbd. wijdde gisterenavond een hoofdartikel aan „Het mysterie Moskou", zooals hij het noemde en liet in dit artikel de tegenstelling tusschen beide regeeringen ook nog een3 scherp uitkomen. Dit verklaart zooveel van het traineeren van de onderhandelingen. Wij ontleenen hieronder een en ander aan het helder overzicht van dezen journalist. Hij herinnert aan de opmerking van een Lager huislid aan Chamberlain, of de premier wist te zeggen, of Sowjet-Rusland eigenlijk wel een verdrag met Engeland wenschte. Er kwa men nog enkele vragen in dezen geest, maar de Britsche premier gaf daarop geen ant woord. Had hij geantwoord, zoo zegt de overzicht schrijver dat wil zeggen gezegd, wat op dat oogenblik in hart en hoofd van een verant woordelijken Britschen staatsman moet leven, dan zou hij verklaard hebben, dat sowjet-Rus- land werkelijk geen verdrag met het Brit sche imperium wenscht, evenmin als Londen een verdrag met Rusland begeert. Want twee mogendheden, welke elkander zoo diep en hartgrondig wantrouwen, kunnen, zelfs als zij een verdrag sluiten, waartusschen geen speld meer te steken is, elkaar toch niet ver trouwen. Zij zullen, als het groote oogenblik van het definitieve besluit aangebroken is, moeten aarzelen; moeten afwachten, wat de ander gaat doen. Want als men eenmaal het hooge woord gesproken heeft, kan men niet meer terug, zelfs niet als de andere contrac- teerende partij niet marcheert". Engeland voert, het kan niet anders, Brit sche rijkspolitiek: één gedachte overheerscht alle daden van Londen: het imperium. Sovjet- Rusland heeft ook één doel, waaraan al het andere volmaakt ondergeschikt gemaakt moet worden: de proletarische wereldrevolu tie, de strijd tegen het kapitalistische stelsel. En juist in dit punt ligt een onmetelijke af stand tusschen Londen -en eventueel Washington en Parijs en Moskou. Het is bovendien allerminst overdréven, te zeggen, dat Moskou, Berlijn en Rome veel nader tot elkaar staan dan Moskou en de democra tische hoofdsteden. Trouwens daarop heeft dezer dagen nog de fascistische „Gazetta del Popoio" in een hoofdartikel, dat ronduit zeide, dat voor de sovjet-regeering een pact met de Westersche bourgois-democratieën een verraad aan de bolschewistische revolutie zou zijn. Het geweten, schreef het Italiaansche blad, komt in opstand bij de gedachte, dat een geheele revolutionnaire samenleving, zelfs "als zij door een tyran vertegen woordigd wordt, zich tot zulk een onwaar digheid zou leenen. Van den anderen kant zouden vele motieven Rusland, zelfs een Rus land van Stalin, kunnen bewegen, toenade ring tot de mogendheden van de as en tot de andere landen, welke zich steeds nauwer aan de as aansluiten, te toonen. „Dat zou een ketterij kunnen schijnen, doch is het niet." Zelfs als men toegeeft, gaat de schrijver voort, dat fascisme, Duitsch nationaal- socialisme en Spaansch falangisme beslist af- keerig staan tegenover het bolschewisme, moet men anderzijds toch toegeven, dat al deze bewegingen het product zijn van volks revoluties tegen de z.g. democratische bour geoisie, en er op gericht zijn om het prole tariaat te bevrijden uit de slavernij van het nationale of vreemde kapitaal. Zoo is dus ind'erdaad de vraag gewettigd: Zullen Moskou, Berlijn en Rome elkaar vin den, inplaats van Londen, Parijs en Moskou. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat half 8: „De Citadel". Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Kentucky" en „Kom je ook op de races" Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8; „Jongensstad". Donderdag t.e.m. Zondag. Casino, 8.15 uur: „Sterrenparade". Heden: „De Toelast", Spoorstraat, lederen avond muziek en dans. Optreden van een conferencier. Opgenomen om uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 763.4 Temperatuur lucht: 14.7 Maximum temp. lucht: 18.5 Wind: richting: Z„ kracht: 3 Temperatuur zeewater 17.4 Licht op: 9.54 Op 5 Juli slaagde aan het St. Canisius- coUege te Nijmegen, eindexamen 5-jarige cursus B onze plaatsgenoot J. Iiorver, vroe ger leerling St. Josephschool, alhier.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5