Abonneert II op ilit blad DIENSTKLEEDING HERMAN HYPELS' zccpfabriek.de klok Ingezonden Cacao van Nieuw-Guinea en het waterkruikje KLEEDINGUHEN YliejuwJ uit tüiJc Bij de Zuiderzeewerken is een zeer merkwaardig vondst gedaan KELNERS, CHAUFFEURS, BESTELLERS. PORTIERS DEN HELDER Xe^cellcfi nieuuPi Het pufaanvoerverbod Gezonde voeten met Burgerlijke Stand van Den Helder Siem Hamel en zijn band Frissche Morgen I de H.A.M. I WxindeJUfiuAl Vischafslag Den HeWer LEPELZEEP - KLOKZEEP EN SNEEUWWIT-ZEEPPOEDER Op bijgaande foto ziet u eenige Javaansche vrouwen, die in een cacaotuin bezig zijn cacaovruchten door te breken om ze van de zaden te ontdoen, die na een bepaalde behan deling te hebben ondergaan, vooral naar Am sterdam worden gezonden, waar ze aan de fabrieken worden verkocht. Wat men in Indië een „tuin" noemt, heet hier een boomgaard. Br is echter een verschil: tusschen de koffle en cacaoboomen plant men daar schaduw- boomen, die tevens als windbrekers dienst doen. Een merkwaardigheid van den cacaoboom Is deze, dat de bloemen zich ontwikkelen, niet aan jonge takken, maar aan het oude hout, vaak zelfs aan den stam. Het is een zeer eigenaardig gezicht, de groote gele of roode vruchten met hun korten steel aan den stam te zien hangen. De cacaoboom op Java is aan tal van pla gen en ziekten blootgesteld, wat van grooten invloed is op de uitbreiding van de aanplant. Allen kennen wij den naam „Van Houten". Het was de fabrikant C. J. van Houten, die in 1828 een methode wist te vinden om de cacaozaden van hun overtollig vet (pl.m. 50 vet bevatten ze) ontdoen om ze daarna tot cacaopoeder te verwerken, dat dadelijk ge schikt is voor de bereiding van het bekende kopje chocolade. Voor de wereldmarkt is de Java-cacao niet van groote beteekenis. Ze wordt gewaardeerd om haar kleur, niet om den smaak. Afrika is de hoofdleverancier der scheepsladingen cacao, die Europa en Amerika tot de zoo smakelijke lekkernijen verwerken. Mag ik nog even de aandacht vragen voor de foto? U ziet links op den voorgrond een eigenaardig gevormd kruikje. Dit is de bij alle Indische menschen bekende „gendi". Het is ge maakt van aardewerk en niet verglaasd. Het wordt gebruikt om drinkwater in te bewaren. Er dringt een weinig door den poreuzen wand, waarop het verdampt. Door het verdampen wordt warmte aan het drinkwater onttrokken, zoodat het een weinig afkoelt, genoeg om het in de warmte „frisch" te doen zijn. In de Hol- landsche huishoudingen trof men ze vroeger steeds aan. Maar sedert de ijsfabrieken zijn opgericht, gebruikt men ze niet meer. Maar nog wel in de verre streken, waar ijs niet ver krijgbaar is en die zijn er in de Buitengewesten meer dan velen meenen. H. F. TILLEMA. «Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Geachte redactie, Gaarne bracht o.g. het volgende onder uw aandacht, naar aanleiding van het ingezonden stukje van een liefhebber en van het onder schrift van de redactie. Het is volkomen geoorloofd in de binnen wateren met meer dan één haak aan den hengel te visschen. Want in de vergadering van de beroepsvisschers (deze is nog niet zoo lang geleden gehouden, kwam uit de ver gadering het voorstel, om wettelijk vast te stellen, dat de hengelaars met niet meer dan twee haken aan den hengel mochten vis schen. Om reden, dat er, volgens het beroep, hen gelaars zijn, die met zes en meer haken aan hun sim (lees hengel) visschen. Het vólgende zou ook nog als bewijs kun nen dienen, dat het wel geoorloofd is met meer dan één haak te visschen. In de vergunningen, die afgegeven worden voor het Amstelmeer, komt o.a. de bepa ling voor dat het toegestaan is om met twee haken te visschen. Dit zou anders in strijd zijn met de visscherijwet. En neemt u nu Van mij aan. gezien de vele moeilijkheden, die vooraf zijn gegaan aan het krijgen van een vergunning voor het Amstelmeer, dat dit geen concessie ana de hengelaars was, neen, dit was juist het tegenovergestelde. Uw redactie schrijft als men in het bezit is van een acte van 50 ct, dat men dan on gelimiteerd haken mag bevestigen aan zijn hengel (sim) dat is absoluut onwaar. Een acte van 50 cent is alleen om met meer dan één hengel te visschen. Mits men in het be zit is van een vergunning van den rechtheb bende op het vischrecht. Een consent, zooals uw redactie waar schijnlijk bedoeld, geeft recht, aan de hengelaars in zee, om met meer dan een haak te visschen. En deze heeft met de bin- nenvisseherij niets te maken. Ik heb verschillende malen met rijksveld wachters e.a. mannen van de wet gevischt, die ook met een z.g. paternoster vischten. Geachte redactie, ik hoop, dat u, alvorens een ingezonden stukje over het hengelen, van een onderschrift te voorzien, uw licht eens opsteekt, b.v. bij het hoofdbestuur van de de Algemeene Hengelaarsbond. Deze zal u ten alle tijden het juiste antwoord kunnen verschaffen. Hopende, dat u in uw veel gelezen blad nogmaals op deze kwestie wilt terug komen, teeken ik P. Bakker, Janzenstr. 67. Het spijt ons, door inlichtingen van be voegde zijde, een bestuurslid van een der Hengelsportver., tot ons foutieve onderschrift gekomen te zijn. Wij ontvingen over deze kwestie nog een ingezonden stuk van den zelfden inhoud, waarvan opname dus geen zin heeft. Red. Held. Crt. POLITIE VAARTUIGEN VOOR DE INDISCHE WATEREN. Kosten negen ton. De Marineleiding, zoo meldt „De Tele graaf", welke er bezwaar tegen heeft de oorlogsmarine te belasten met het politio- neele toezicht in de territoriale wateren, stelde voor, om voor dit doel in Indië drie flinke vaa: tuigen te laten bouwen voor een bedrag van drie ton elk, waardoor oorlogs schepen kunnen worden vrijgemaakt. URK, 15 Juli. Door 40 vaartuigen werd he den aan de Gemeentelijke Vischafslag alhier aangevoerd: 3930 pond Kuilpaling, van 40 228 pond per vaartuig, prijs 21%23% ct.; en 430 pond Lijn- of beugaal, 2739 ct. per pond. DE RAAD BIJ DE KROON IN HOOGER BEROEP Nu den laatsten tijd door de Ged. Staten verschillende Raadsbesluiten worden afgewe zen of niet goedgekeurd, zoo is nu besloten om met een niet-goedgekeurd Raadsbesluit in hooger beroep bij de Kroon te gaan. De In specteur der Volkshuisvesting gaat wel al strenger worden, hetgeen echter ook wel ééns bespottelijk wordt. Zoo is nu het raadsbesluit waarbij aan L. Hoekman en K. de Boer een stukje grond is verkocht voor een erker, door Ged. Staten op grond van het rapport van de inspecteur van Volkshuisvesting, niet goedgekeurd. Hiertegen is echter geen één geldig bezwaar aan te voeren, waarom de Raad besloot in hooger beroep bij de Kroon te gaan. Toen de zandzuiger „De Kennemerland" gi3teren aan het werk was bij Urk, bleef plotseling de zuigpijp staan. Zooals altijd, dacht men, dat er steenen, stokken of vuil in de pijp aanwezig was, waarom deze dan ook door het personeel van het vuil ontdaan zou worden. Tot groote ontstentenis bemerkte men echter een geweldgi stuk van een boven kaak, afkomstig van een voorhistorische diersoort, welke reeds eeuwen schijnt uitge storven te zijn. Het stuk skelet had een lengte van ongeveer 60 cm. De kiezen waren ongekend groot. De neusgaten waren onge veer 1020 cm wijd. Deze merkwaardige vondst is ter bestu deering overgedragen aan de Directie der Zuiderzeewerken. slagen voor hun goedkoop en goed MOTORONGEVAL. Een zoon van slager Visser (D. Visser) is met zijn motor gevallen in een bocht op den Waalderweg met het gevolg, dat hij een ern stige dij- en beenverwonding bekwam. VAN DER SCHUYT-TRIP. Donderdag namen ongeveer 75 personen deel aan de Van der Schuyt-trip naar Texel. Dit is voor een trip op Donderdag een zeer groot aantal, vooral in den „voortijd". Een adres van de Kamer van Koop handel te Leiden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden heeft zich gewend met een adres tot de Eerste Kamer naar aanleiding van het voorloopig verslag over het ontwerp van wet tot goedkeuring van het op 23 Maart 1937 te Londen gesloten verdrag nopens de vast stelling van een maaswijdte van vischnetten en van minimum maten op sommige visch- soorten. De Kamer is het eens met die leden, die meenen, dat de beoogde bescherming van den vischstand op de Noordzee door het aanvoerverbod van puf niet in eenigszins be langrijke mate zal worden bereikt. Het adres concludeert, dat, alvorens in deze kwestie met recht een beslissing geno men kan worden, een diepgaander onderzoek noodzakelijk is en dat op grond van de thans ter beschikking staande gegevens, vastge steld moet worden, dat het beoogde doel be ter dan door een pufaanvoerverbod, bereikt kan worden door: a) de bepaling, dat van de aangevoerde visch slechts een deel onder- maatsch mag zijn en b) door eventueel daar aan toe te voegen een verbod om op bepaald aangewezen terreinen te treilen. Badzo voetbaden openen de poriën en verbeteren de bloedcirculatie. Pak van 1 K.G. a 20 cent, voldoende voor a 4 voetbaden. N V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO. 6 Juli 1939. GETROUWD: P. van den Bos en H. C. Lingbeek; K. J. Hollander en R. Kok; K. Jo len en D. Wit; F. M. van der Woude en M. Heijblok; J. R. S. van Wijnsberge en G. J. Koffeman. BEVALLEN: Y. Visser-Schaaf stal d. OVERLEDEN: M. C. van den Berg (m.) 8 dagen; N. C. de Keijzer (m.) 1 dag; Wed. J. Bakker, geb. J. Kramer 81 jaar. In Centraal en Musis. Zooals een advertentie in dit nummer mee deelt spelen Siem en zijn band Zaterdag en Zondag in Centraal en Musis Sacrum. Men zie voor bizonderheden de betreffende advertentie. Hedenavond 8 uur. Hedenavond 8 uur speelt F.M. I weer een thuiswedstrijd tegen de H.A.M. I, dezelfde waar zij verleden jaar in de competitie mee gelijk speelde (1—1). Indien er gespeeld wordt als Woensdag tegen D.A.W. I dan is een overwinning niet uitgesloten. De opstelling is als volgt: H. v. d. Water Fierie Suurmond C. Tijsen W. v. d. Bogaerde H. Wildenberg J. Baarda Individueele wandelaars met de Vlerdaagsche. De aanvang van den Vierdaagschen Af- standmarsch te Nijmegen staat voor de deur. Nog eenige weken en het trainen is geëin digd, dan gaan onze Heldersche individueele loopers met goeden moed naar Nijmegen. Buiten onze Wandelsportvereenigingen loo- pen de volgende Individueele wandelaars mee: Opa Scheerer, Oom Gerrit de Wit, G. Moll, J. J. Amiabel, K. Willemse, G. Bais.D. Heij blok, E. Heijblok, Arie Geervliet, N. v. de Poll, en de dames L. M. Mahieu en G. Helder (de laatste zes van P.T.T.). DE „TARAKAN" OP DE TERUGREIS. De Stoomvaart Mij, „Nederland" deelt me de, dat het m.s. „Tarakan" op de eerste kampeerreis gistermiddag te half twee van Bergen (Noorwegen) is vertrokken en de terugreis naar IJmuiden heeft aanvaard. Het schip wordt Zaterdag a.s., des morgens te zes uur aan het terrein van de hoogovens te IJmuiden verwacht. Aan boord is alles wel. Den Helder, 6 Juli 1939. Aangebracht door korders: Tongen per kg 1.040.85 Slips 0.700.50 Schol le soort per kist 7.656.00 Schol 2e soort 4.002.10 Schar 2.251.40 Bot 4.40—3.60 Aangebracht door garnalenvisschers Gekookte garnalen per kg 0.16 van ivoorkleurig porselein der bekende Mosa-fabrieken. met goud-zwarte lijndecoratie in moderne lage schaalvorm tegen inlevering van slechts 30 geschenkenbons van mits afgehaald bij: P. G. Maarschalkerwaard, Weverstraat 30, Den Burg (Texel); Boekhandel en Leesbibliotheek Daan Schreuder, Koningstraat 27, Den Helder. De voorzijde van Sneeuwwit- zeeppoeder mits voorzien van deze aanduiding, heeft tijdelijk een waarde van 11/2 bon. ■K.I6M v/h J.L.VAN APELDOORN H5Ü HEERDE Wat Is dat? De zoojuist verschenen afleveringen 21 en 22 van de Encyclopedie voor Jongeren „Wat is dat?" loopen van Poerim tot Romaans en van Roman tot Staring. In deze afleveringen worden onder meer be handeld de woorden Post, Postzegels, Prae- historie, Don Quichotte de la Mancha, Radio, Reclame, Reddingswezen, Renaissance, Rivie ren, Rome, Rotterdam, M. A. de Ruyter, Salo mo, Sanskriet, Scheepsbouw, Schweitzer, Smok kelarij, Spijkerschrift, Spoorwegen. Wij noemen slechts enkele woorden uit de vele, waarover in deze Encyclopedie voor de Jeugd verteld wordt en die ons door bijzonder aardige behandeling van het onderwerp of door de aantrekkelijke illustraties hebben getroffen. De kleurenplaten in deze afleveringen belmo ren bij de woorden Rembrandt en Spoorwegen. De Encyclopedie voor Jongeren „Wat is dat" verschijnt in 25 maandelijksche afleverin gen, die in drie halfleeren banden gebonden kunnen worden. Uitgevers zijn de Hollandia Drukkerij N.V. te Baarn. Het Getij der Beschaving, door Dr. M. van Blankenstein. Uitgave Van Loghum Slaterus N.V. te Arnhem. Van de hand van den bekenden dr. van Blankenstein ontvingen wij het werkje „Het getij der beschaving", waarin deze bekwame geleerde, die zoo zeer oog heeft voor den prak- tischen kant der dingen, het noodige vertelt over de angsten, die men heden ten dage koes tert inzake het tenondergaan der Westersche beschaving. Hij behandelt op de hem eigen ge degen wijze het geheele probleem dat „Europa" heet, en als men het boekje dichtslaat, komt men tot de conclusie, dat men inderdaad iets geleerd heeft. Dat men meer opgestoken heeft dan uit de tientallen dagbladartikelen, die tegenwoordig week-in, week-uit lezend Neder land overstroomen. Dat men inderdaad hier iets heeft gelezen, dat men aan een eigen meening kan toetsen. Wij bevelen de lezing van dit werkje drin gend aan. Men leert er iets uit en... krijgt een waarschuwing! Schemering over Sjanghai, door Mao Tun. Uitgave van J. Philip Kruseman, Den Haag. Het boek „Schemering over Shanghai" zal zonder eenigen twijfel een breeden lezerskring verkrijgen. Omdat het een boek is dat leeft en tevens omdat het een boek is, waarin men een land en volk, die beide thans in het brand punt der wereldbelangstelling staan, leert kennen. Moa Tun is de meest prominente levende Chineesche auteur en wat hij te zeggen heeft in romanvorm, is alleszins waard gelezen te worden. Men krijgt hier een beeld van het Shanghai in 1930. Een beeld, dat als een film voorbijflitst, maar dat men niet meer vergeet. Deze reuzenstad wordt ten voeten uit getee- kend. De auteur neemt den lezer mee. Naar al die plaatsen waar het leven gist en bruischt. Naar de poelen van verderf, en naar de plaat sen waar de poëzie in China nog verborgen bloeit. Een aangrijpende roman. Een boek, dat men aan één adem uitleest en dat den lezer den eersten tijd niet meer losraakt. Met meester schap is de stof behandeld en de sfeer, de stemming, is dermate knap aangebracht, dat men met belangstelling wacht op een volgend boek van dezen Chineeschen auteur, die het leven in zijn land op zulk een frappant juiste manier weet te verwoorden. Het laatste huis van de wereld, door Beb Vuyk. Uitgave W. de Haan N.V. te Utrecht. Prijs in omslag 2.50, geb. 3.25. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat wij het genoegen mochten smaken kennis te maken met het boek van deze zelfde schrijf ster, getiteld „Duizend Eilanden". Hierin be wees Beb Vuyk niet alleen dat zij een uitste kend kenner was van de bewoners en levens gewoonten der eilanders die zij beschrijft. Maar daarnevens dat zij het schrijversvak verstaat als de beste, en haar verhalen een bijzondere spanning weet te geven. Dit alles kan eveneens gezegd worden van het zoo juist bij de Haan in Utrecht versche nen werk „Het laatste huis van de wereld". Een uitermate boeiend relaas van de primi tiefste levensvormen, die van de pionniers in de Molukken. Men verbaast zich er over als men leest hoe zij de natuur weet weer te geven. Hoe zij het werk, het geluk en de wijz" van leven der eilanders beschrijft. Onwillekeurig gaat men dit alles zelf beleven en dat is wel de groot ste verdienste van dit merkwaardige boek, dato wij met zeer veel genoegen gelezen heb ben en waarvan wij hopen, dat het in vele lezershanden komt. Een verwachting, die ech ter waarschijnlijk wel uit zal komen. Een boek, dat men tot de belangrijkste uitgaven van den laatsten tijd mag rekenen, en waarover men nog zal hooren. An genietje Speerstra, door Wouter van Riesen. Uitgevers Mij. Holland. Geb. 2.90, ingen. 2. De schrijver brengt <ms in een Friesch boerengezin in de 19e eeuw. Angeniétje, doch ter uit dit gezin, een flink, zelfstandig meisje, die de studie prefereert boven de huishouding, maken we van hara schooltijd af mee. Op boeiende wijze worden ons tal van voorvallen uit het leven van Angenietje vertelt en de personen om haar heen worden levend uitgebeeld. Het pittige Friesch bekoort, de schilde ring van het landschap boeit. Het bezwaar, dat we tegen het boek hebben is, dat het wat fragmentarisch is. Ieder hoofdstuk kan men afzonderlijk lezen, de band met het voorafgaande ontbreekt vaak. De karakterteekening is goed. Hét boek is vlot geschreven en is voor onze oudere meisjes goede ontspanningslectuur. Ons R ij m b o e k, door M. C. v. Oven v. Doorn. Uitgevers Mij. G. B. v. Goor Zn., 's-Gravenhage. Iets nieuws voor onze kinderen, en iets goeds. Op de eene pagina een teekening in twee-kleurendruk, op het andere blad een gedicht, waarvan steeds het laatste woord van iederen regel is weggelaten, zoodat de kinderen die zelf in moeten vullen. Natuurlijk is het een eenvoudig rijm, maar toch ook weer niet te gemakkelijk, waardoor de be langstelling gaande wordt gehouden. Bij denzelfden uitgever verscheen: Kobold u s vertelt, door Joh. Löbler, geb. 1.en ingen. 0.65. en Van Klaas Vaak en zijn brave zandza k-k a b o u- t e r t j e s. Prijs geb. 1. Twee alleraardigste boeken in keurige uit voering, met gezellige teekening. Onze kinde ren van 8 en 9 jaar hebben ze verslonden, het beste bewijs, dat ze getroffen zijn. Ook oudere kinderen zullen ze graag lezen. Het zijn leuke, gezellige verhalen over kabouters, met hun grappige namen. De boeken leenen zich uit stekend om voorgelezen te worden. Men zal zijn kinderen met zoo'n boek zeker een groot genoegen doen, terwijl de prijs laag gesteld is. Ontmoeting op den weg naar school, door Maria Kreimer, vertaald door Diet Kramer. Uitgave Mij. Holland te Am sterdam. Geb. 2.75, ingen. 1.90. Nikie Wolfshausen, ouderloos meisje, wordt bij een strenge gouvernante opgevoed. Op w eg naar school ontmoet zij een veel ouderen man, Adriaan Carlijn, die een flirtation met haar begint. Door het tekort aan liefde in haar geheele leven geeft zij al haar liefde aan dien man, die ook nog, zonder dat zij het weet, aan een naaistertje gebonden is. De man verbreekt deze verhouding omdat hij meeent in het jonge meisje zijn ideaal ge vonden te hebben, maar toch blijkt hij de oudere niet te kunnen missen, zoodat het voor Nikie een bit' ire ontgoocheling wordt, f iÜ ,k°ek 's vlot- geschreven en goed ver- aa.kl, t behoort tot de lichte ontspannings- ectuur, tot de boeken, die gedurende korten tijd grage koopers vinden. Luchtvaartwoorden. Bij de uitgeversmaatschappij J. Noorduyn is verschenen de tweede druk van het succes- 0 e werkje, getiteld „Luchtvaartwoorden". zooals men weet, bestaat er een commis sie voor luchtvaartterminologie en is aan laar te danken, dat de Nederlandsche taal ans voorzien wordt van luchtvaartwoorden, die van eigen bodem zijn. Een even nuttig als praktisch werkje, dat wij iederen luchtvaarder in het bezit wen- schen. Brochures. Wij ontvingen de brochure ..Van Hongkong naar Java", geschreven en uitgegeven door O. G. Thoden van Velzen, Hoflaan 18, Bilthoven.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6