Wij lazen voor 0 Morgen begint ons nieuwe feuilleton Drie mannen en hun noodlot" Radioprogramma vaart uit DOOR edqar rice burroughs Gaat dc Nederlandsche consnl- generaal te Berlijn heen? Duizenden wegwijzers in Nederland Ethel M Dell 71. „Breng het meisje hier!" schreeuwde koning Phoros. „Welk meisje?" viel een der gasten heji in de rede. „H e t meisje. Er is slechts één meisje in Athne, dat ik werkelijk wens te zien. Breng haar hier!" De man schudde het hoofd. „Ik niet. Koningin Menofra zou mij gevangen laten zetten. Roep een slaaf." „U kunt beter niemand sturen", adviseerde een ander. „Menofra zou haar het hart laten uitsnijden en het Uwe er bij." „Wie is hier de koning?" vroeg Phoros. „Vraag dat aan Meno fra", lachte het gezelschap. „Huh! Ik ben de koning", bulderde Phoros, „en ik heb genoeg van Menofra. Kom hier, slaag, en haal het meisje!" Terwijl de slaaf wegrende, was het alsof de meeste gasten zenuwachtig naar de deur keken. Tarzan, die buiten stond, luisterde. Hij voelde zich beschaamd dat hij tot dezelfde soort schepsels behoorde als deze schurken. Hij prefereerde de dieren van het oerwoud, waar onder hij leefde. De meeste dieren waren moe dig en zachtaardig voor hun soortgenoten en doodden zelden uit moordlust. Slechts enkele soorten apen, die dicht bij den mens stonden, deden dit. Tarzan huiverde. Zijn gedachten hielden zich bezig met de belangrijke vraag: „Was het geheimzinnige meisje Gonfala?" Uit de Pers van heden. „VREDE WINSTGEVEND". In een door de Ned. afd. van den Int Vrouwbond voor Vrede en Vrijheid versprei den folder lezen wij het volgende: „Brengt oorlog voordeel?" Een prominent inwoners van Costa Rica vroeg onlangs aan een Amerikaan: „Wat is, denkt U, de winstgevendste „business" ter wereld?" „Bananen soms?" vroeg de Amerikaan. Kpp.n". „Koffie?" ((Neen'. „Wat dan in hemelsnaam?" „Vrede"'. Zoo sprak een onbekende handelsman. Wat zeggen de groot-industriëelen? Het blad publiceert dan diverse uitspraken, w.o. deze, van Myron C. Taylor, Voorzitter „United States Steel Corporation": onze beschaving, zooals wij die noemen, heeft de menschelijke natuur niet voldoende kunnen veranderen om de wereld te maken tot een plaats waarin men veilig kan leven. Industriëelen beschouwen oorlog als de groote verwoester en verstoorder hunner za ken en allen zouden de afschaffing ervan toejuichen. De jongste oorlog bracht bijna den doodslag-toe aan alle gevoel van stabili teit." „STAATKUNDIGE SCHIJNWIJSHED". Het Volk (s.d.a.p.) constateert, dat de Ka binetscrisis weinig beroering gewekt heeft onder de bevolking. Het blad meent, dat de groote massa van het publiek allengs ver moeid begint te raken van een politiek com binatiespel, dat zoo kennelijk tekort schiet in het aanvatten van de groote vraagstuk ken, die op dit oogenblik om oplossing vra gen. Reeds in 1924 heeft Troelstra, in zijn politiek testament, gewaagd van de teleur stellingen, die de coalitie-politiek, met haar valsche scheidingslijn, aan de groote massa der werkers had gebracht en hij sprak eèn woord van ernstige waarschuwing voor de toekomst, Thans zijn wij vijftien jaar ver der en nog is het koekoek één zang. Zeker, er zou een parlementaire meerderheid zijn te vormen van lieden, die beseffen, dat de tijd van thans om groote en ingrijpende op lossingen roept, dat gebroken moet worden met de doffe sleur van het verleden. Maar wat baat het dit feit telkens weer vast te stellen, indien het toch niet anders wordt? Eigenlijk leven wij, parlementair ge sproken, onder de dictatuur van en kele stoffige wanbegrippen, waarvan Koning Boris van Bulgarije begeeft z/ich naar de door noodweer geteisterde ge bieden van zijn land. Vele streken staan nog blank en het vee neemt een gedwongen „voetbad". de stunteligheid aan het oog onttrok ken wordt door het weidsch ornaat een er economische en staatkundige schijnwijsheid. Tegen de onafgebro ken voortzetting van dit spel der zelfgenoegzaamheid moet, juist in deze dagen, nogmaals met klem wor den gewaarschuwd. Want, al zit er nog niet veel teekening in dr. Colijn's politieke verkenningen, de in druk wint toch veld, dat er weer geducht gewerkt wordt om min of meer in het oude spoor te blijven voortzeulen. DRAVERIJEN TE HOORN. Voor de kampioensdraverij op Zondag 9 Juli a.s. in het Juliana-sportpark te Hoorn zijn de volgende paarden ingeschreven: Buziau K.W., Carma Norton, Xerxes, Dia mant Bleu, Zola, Daria, IJsco, Xiphias, Maya Toddingtot, Barones Spears, Y Ker nei, Fatima, Welkom van Aduara, Flora Mc. Elwyn, Welkom, Zora, Aeschylos, Bon Esprit, Baronesse, Bles Tonny H, Occasion, Glossy Sillc, Charlie O, Claudy O, Y Zelda Peter, Weidlooper, Determination, Absyrtus Zoeklicht, Fanfare, Zonnestraal, Blangy, Postduif. Jade. In totaal 34 paarden. Hij zou een andere bestemming volgen. Naar ons ter oore komt, zou de Neder landsche consul-generaal te Berlijn, de heer M. J. van Schreven, voornemens zijn binnenkort zijn ontslag in te dienen. Hij zou niet uit den consulairen dienst treden, maar een andere bestemming volgen. De heer van Schreven, die thans verlof heeft en in Zwitserland verblijft, is 19 Juli 1902 geboren. Als adspirant-vice-consul trad hij op 1 Maart 1926 in don consulairen dienst. Hij verwierf zich groote bekend heid door een automobieltocht dwars door Afrika, die van December 1936 tot Juli 1937 duurde en tot doel had het onderzoe ken van de economische mogelijkheden voor ons land in dat werelddeel. In September 1937 werd hij consul-gene raal te Berlijn. Tijdens het verlof van den heer van Schreven treedt dr. H. R. van Houten, gezantschapssecretaris te Berlijn, als zijn vervanger op. En er komen er steeds meer bij. Li de periode van 1 Mei 1938 tot 31 De cember 1938 werden in Nederland door de A.N.W.B. 60 nieuwe wegwijzers geplaatst;' 41 wegwijzers werden door verandering in het wegennet overbodig, waardoor het to totaai kwam op 3874 wegwijzers. Ook de plaatsing van wegwijzers van het kleine model langs tertiaire wegen vond voortgang, er werden er 20 geplaatst, zoodat het totale aantal thans bedraagt ISO. Op ruime schaal werd, zoo vernemen wij uit het jaarverslag van den A.N.W.B., voort gegaan met de plaatsing van richtings borden env óórrichtingsborden, de zoo bij uit stek geschikte aanduidingen voor. het snel verkeer. Nieuwe richtingsboren ten getale van 104 en 25 nieuwe vóórrichtingsborden wor den geplaatst. De totaal aantallen bedra gen thans respectievelijk 820 en 159. Het aantal paddenstoelen steeg tot 1645 stuks, waarvan er in Noord-Holland 151 staan. Morgen beginnen wij met de pu blicatie van ons nieuwe feuilleton! Het is een uit het Amerikaansch vertaald werk van den bekenden auteur Morgan S. Roscue, die vooral in Amerika en Engeland enorm succes met zijn feuilleton^ geboekt heeft. Wij zijn er van overtuigd, dat Morgan Roscue ook ónzen lezers vele aangename uren zal bezor gen. „Drie Mannen en hun Nood lot" houdt de spanning er in tot aan den laatsten kolom en wij twijfelen er niet aan of onze lezers zullen met nóg meer nieuwsgierigheid dan gewoonlijk naar ons blad grijpen! Veel plezier met de „Drie Mannen"! ZATERDAG 8 JULI 1989 Hilversum I. 1875 en 414.4 m. V AR A-Uitzending. 10.0010.20 en t.30 8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek (ca. 8,16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek (ca. 12.15 Berichten). 2.00 Causerie „Door China langs onbekende wegen". 2.20 VARA-Kinderkoor „De Merels" en gra mofoonmuziek. 3.00 Reportage. 3.30 VARA-Orkest. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.30 Filmland. 6.00 Orgelspel. 6.28 Berichten. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 VAR A-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek Radiojournaal. 7.308.00 Cursus „Langs steden en dorpen". 8.05 Herhaling SOS-Berichten. 8.07 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.20 VARA-Orkest en soliste. 9.00 Puzzle-uitzending. 9.15 Esmeralda. 9.40 Orgelspel. 10.15 Radiotooneel. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Souvenir-orkest. 11.2012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum. II. 301,5 m. KRO-Uitzending. 4.00—5.00 HIRO. 8.009.15 Gramofoonmuziek (ca. 8.15 Ber.) 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest. 1.00 Gramofoonmuziek (Ca. 1.15 Berichten). I.20 Vervolg concert. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramcfoonmuziek. 2.45 Kinderuur. 4.05 Causerie „Juist in tijden als deze". 4.25 Gramofoonmuziek. 4.30 Berichten. 4.35 Gramofoonmuziek 4.40 Causerie „Spreken in vreemde talen". 5.00 Mandoline-orkest „Sempre Avanti". (5.15 —5.30 Filmnieuws). 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.20 Journalistiek Weekoverzicht. 7.15 Causerie „Volkskracht en Volksweerbaar, heid". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Meditatie met m mikale omlijsting. 8.45 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Causerie „Het onvergankelijke rijk" (met muzikale omlijsting). II.1012.00 Gramofoonmuziek. FEUILLETON. 58. Je hebt heelemaal niets te doen, verklaarde Sybil. En het is in ieder geval niet voor twaalf uur. Dus maak je maar niet zenuwachtig. Je zult eens zien hoe goed Ik voldoe als bruidsmeisje. Ik zal niet weten wat ik zonder jou be ginnen moet, zei Julie heel ernstig. Malligheid! wimpelde Sybil af. Je hebt straks Rolfe om voor je te zorgen. En ik zal ook niet zoo erg ver uit de buurt zijn, hoewel ik me niet vlei, dat je me vaak noodig zult hebben. Nou, ga ik me aankleeden. Blijf jij nog maar even rustig liggen, om er een beetje aan te wennen. Ik ben zoo terug. Ze ging fluitend naar haar eigen kamer. Ze had besloten, dat dit een fleurige dag zou zijn. Nu ze toch van haar patiënt af scheid moest nemen, zou ze het tenminste stijlvol doen. Voor Julie in ieder geval moest het een gouden dag worden. En zoo standvastig was ze in deze hou ding, dat Julie niet anders kon doen dan haar navolgen. Alles kwam haar dien dag onwer kelijk voor, behalve Sybil's rustige blijmoe digheid. De spanning van den vorigen dag werkte nog na, want ze was allesbehalve sterk, maar Sybil's geruststellende aanwezig heid effende den weg. Het was niet eerlijk tegenover Rolfe bang te zijn. Sybil ordonneerde wijselijk, dat Rolfe niet Vóór de plechtigheid zou worden toegelaten. Het zou haar alleen maar vermoeien, zei ze. En daar zij het was, die de leiding had, stemde Julie gedwee toe. Sybil liet haar tot het laatste oogenblik in haar kamer blij ven. Je kunt moeder later wel zien, zei ze. We zijn terug vóór de lunch. O. en het zonnetje komt er ook door. Je kunt toch wel loopen naar de kerk? Het is maar een paar stappen. De bleeke gloed van de Februari-zon scheen over Juli, toen ze zich met Sybil aan haar eene en Lord Telford aan haar andere zij, naar de kerk begaf. Ze was uiterlijk vol komen kalm. Lord Telford's oogen namen haar vaderlijk goedkeurend op. En nou, zei hij, krijgen we het „happy end" van de liefdes geschiedenis. Nonsens, zei Sybil over het gebogen hoofd van de bruid heen. Dit is nog maar het begin. Over Juli kwam een wonderlijk gevoel van rust, toen ze het schaduwrijke kerkportaal betrad, alsof ze met het overschrijden van den drempel een andere wereld binnenging. Het was al donker, toen Rolfe en zijn bruid het paleis bereikten, dat als in de prookjes op hen wachtte. Sybil had bevolen, dat Julie in den middag een paar uur moest rusten en het had haar ongetwijfeld verkwikt. Maar het vreemde en de plechtigheid van het huis maakten haar schuw, zoodat ze bijna geen woord sprak. Het bevreemde haar eenigs- zins, dat Rolfe volkomen op zijn gemak scheen. Hij leidde haar naar een fauteuil btj een vlammend houtvuur en terwijl ze daar zat uit te rusten, schonk hij thee. Beter dan de oude „Circe", hè? vroeg hij glimlachend. Ze keek hem twijfelend aan. Hij droeg kleeren, die ze hem nooit eerder had zien dragende gewone kleeren van een heer... en hij scheen zich daarin even goed thuis te voelen als in zijn oude, blauwe trui. Nou? zei Rolfe. Vind je dat ook niet? Ze schudde langzaam het hoofd. Ik vind het hier niet zoo gezellig. Rolfe zag er verrukt uit. Ik wou juist graag, dat je dat zeggen zou. Maar op het oogenblik ben je niet sterk genoeg voor zoo'n soort leven als op de „Circe". Later gaan we erheen terug. Ze keek glimlachend in het vuur. Maar niet naar Beam. Waarom niet? Ze houden daar niet van ons, zei ze droevig. O, daar komen ze wel overheen. Ik heb een plan, zeg! Veronderstel eens, dat - ik geld genoeg had om Honeyballfarm te koopen en er een gezellig huisje op het strand voor ons tweeën van te maken. Zou je dat prettig vinden Honeyballfarm! zei ze ongeloovig. Hij knikte. Ja! Alle voorbije ellende uit- wisschen en inplaats daarvan iets goeds maken. Dat zouden wij samen kunnen doen, Julie. We zouden tochten maken met de „Circe", maar we zouden een thuis hebben om naar terug te keeren. We zouden er na tuurlijk een heeleboel aan veranderen, zoodat het een echt knus huisje bij de zee werd. Zou je dat niet willen, schat? Ze keek naar hem op. De verschrikte af schuw was uit haar oogen verdwenen. Met jou zou ik alles willen, zei ze. Hl glimlachte haar toe. Wacht maar tot we er zijn. Dan zul je er nog veel meer van gaan houden. Het staat nu leeg, maar als we willen kunnen we het krijgen. Ik dacht, dat Lord Telford het gekocht had. Rolfe knikte. Ja. De heele streek is zoo ongeveer van hem. Ik ben erg op dat huis gesteld, Julie. Ik zou je gelukkig willen ma ken, waar je zoo ongelukkig bent geweest. Mag ik het probeeren? Ze voelde zich aangestoken door zijn en thousiasme. Maar ik heb heelemaal geen geld, zei ze tenslotte. Ik ook niet, zei Rolfe. Maar hoe kunnen we danbe gon ze. Hij zou het ons als huwelijkscadeau wil len geven. Hij wil graag, dat we ergens in de buurt wonen. Rolfe keek om zich heen. Ik zou dit paleis zonder jou niet verdra gen kunnen. Met jou... wel, dan is alles na tuurlijk anders. Hij ging bij haar zitten en sloeg een arm om haar heen. Julie zuchtte en leunde tegen hem aan. Zoo voel ik het ook. Het huis komt er wezenlijk niet op aan. Zelfs Honey ballfarm... als jij er ook bent... Als ik er ook ben! Hij hief haar ge zichtje op en kuste haar op den mond. Het is lief van je dat te zeggen. Dank je, mijn schat. Ze klemde zich aan hem vast zonder te spreken. Eindelijk vroeg ze: Waarom is Lord Telford toch zoo verschrikkelijk goed voor ons? Hij wil ons adopteeren, zei Rolfe. Ons adopteeren? vroeg ze. Heeft hij dan zelf heelemaal niemand? Jawel, een zoon. Ze hief haar hoofd op, om hem aan te kij ken. Een zoon! Maar Rolfe dan... waar is die dan? Rolfe lachte wrang. Dat is het juist, zei hij. Wat is het juist? Ze staarde hem nu met wijdopen, half verschrikte oogen aan. Ik begrijp er niets van. Hij trok haar plotseling vast tegen zich aan. Ja, kijk me maar aan! Kijk me maar aan! We lijken zoo afschuwelijk veel op el kaar en toch heb je het nooit gezien. Rolfe! riep ze ontsteld. Hij drukte zijn gezicht tegen het hare. Begrijp je het nou? Ik heb zoo ongeveer mijn heele leven tegen hem gevochten. Maar nu... heeft hij me overwonnen... door jou. Ik wou mijn eigen leven maken, zooals hij ook gedaan had. Ik wou onafhankelijk zijn. Maar ik heb moeten toegeven. Ik kan hem niet langer dwarsboomen. Hij is te goed geweest voor ons beiden. Ik ben gevangen en ik kan niet meer weg. Maar Rolfe! protesteerde ze ontdaan. O Rolfe! Ik had er geen idee van! Ik dacht dat je niemand was, net als ik zelf. O Rolfe, ik zou nooit met je getrouwd zijn, als ik het geweten had. Hij lachte en hield haar vaster tegen zich aan. Het is nou te laat. Je bént met me getrouwd. Je bent getrouwd met den zoon van een lord zonder het te weten. Maar wees er niet bedroefd om. Er is geen blauw bloed in onze familie voorzoover ik weet. Het is jouw taak om den vrede te bewaren tusschen hem en mij. Hij is dol op je. Dus je zult het misschien niet erg moeilijk vin den. Maar je had het me moeten vertellen, zei ze. Ik wist, dat ik niet goed ge noeg voor je was, maar dit heb ik nooit ver moed. Je bent duizendmaal te goed, ver zekerde hij haar. En je bent alles wat ik in de wereld verlang. Wat komt geld er op aan? Niets komt er op aan behalve liefde. Je geeft om al die dingen niets meer dan ik. Je geeft alleen om mij. Is dat niet waar? Hij sprak snel en heftig. Het trof haar zoo, dat ze niet ontkennen kon. Natuurlijk is het waar, zei ze. O, Rolfe, liefste Rolfe, natuurlijk is het waar. Wat kon ik anders doen dan van je houden, toen je je leven wou geven voor het mijne. Daarom is het niet, zei hij. Je hield daarvoor al van me... lang daarvoor. Ze knikte en bloosde. Ja, dat is zoo, maar ik deed mijn best om niet van je te houden. Je hebt niet genoeg je best gedaan, zei hij. Vertel me eens, wanneer hield je voor het eerst van me Ze aarzelde. Het is moeilijk om het pre cies te weten. Ik... was eigenlijk bang voor je, Rolfe. Dat weet ik, zei hij. Ik was een bruut. Herinner me er niet aan. O, maar niet altijd. En met de woor den kwam er een groote teederheid in haar oogen. Weet je nog dien avond, dat ik voor het eerst met je mee ging thee-drinken op de „Circe" En dat ze op het water lag als een sprookjesschip? En toen floot je weet je het nog, Rolfe! Ik heb er later vaak aan gedacht. Wat floot ik? zei hij. Ze antwoordde zacht: Het was: „Verlaat me niet." Ik had me zoo slecht gevoeld en dit maakte me opeens... t?ter. Later vroeg ik me af, of je het werkelijk geweest kon zijn, die dat floot en of je het nog ooit weer zou doen. Maar je deed het nooit. Ze sloeg de oogen neer. Ze kon hem niet meer aanzien. Eb toen... dien avond dat je me zoo vertrouwde en beloofde goed voor me te zijn... toen voelde ik, dat je op een of anderen dag het toch weer doen zou. Ze zweeg en er viel een stilte, die enkele seconden duurde. En toen deed Rolfe een vreemd ding. Hij knielde naast haar neer en met haar handen tegen zijn hart gedrukt be gon hij zacht en fijn het lied te fluiten, waar ze zooveel van hield. Toen het uit was, leunde ze tegen hem aan. Alle vrees en aarzeling waren uit haar verdwenen en ze beroerde met haar lippen zijn haar. God zegen je daarvoor, Rolfe, zei ze eenvoudig. Je hebt gemaakt, dat ik me eindelijk... heelemaal veilig voel. En ik wil nu alle haat en slechtheid uit me wegdrijven en probeeren om... goed te zijn. Ja. zei Rolfe en hield haar vast tegen zich aan. we zullen het samen een heel eind brengen. EINDE.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7