Twee jaar oorlog in het Verre Oosten Watervliegtuig van de Mok stort op Rijnaak Beide pattijen zullen volhouden Oorlogslegenden Eenig kind doodgereden Nog geen nota aan Dantzig Nog kort blijft Urk een eiland,,. Spaarders gedupeerd WXelïentien Klink slaat Pijnenburg verjaarsredevoeringen van Duitsch vliegtuig komt in Hengelo's centrum terecht Minister Funk bij den afsluitdijk vereenigde staten. Geen volksstemming over een oorlogsverklaring Duitsch-Bulgaarsch contact Situatie te Moskou eindelijk overzichtelijk Krijgen wij nieuw soort gevechtsvliegtuigen gelukkig geen persoonlijke ongelukken. DEN JAPANSCHEN PREMIER EN VAN TSJANG KAI SJEK. Engeland zal Tokio zijn zin moe ten geven. Het is vandaag twee jaar geleden dat de „strafexpeditie" van Japan in China is begonnen en naar aan leiding daarvan hebben zoowel de Japansche premier baron Hiranoema als Tsjang Kai Sjek een verklaring afgelegd. De eerste heeft speciaal de verhouding van Japan tegenover derde mogendheden uiteen gezet, verklaarde voet bij stuk te houden ten aanzien van de besprekingen te Tokio over Tientsin en stelde een nieuwe centrale Chineesche regee ring in het vooruitzicht. Tsjang Kai Sjek verklaarde dat de weerstands oorlog met onverminderde kracht zal worden voortgezet. De verklaring van Hiranoema. Hiranoema sprak vrij openlijk over de kwesties van de afwikkeling van het inci dent in China, de versterking van het anti-komintern-pact, de Britsch-Japansche betrekkingen, in het bijzonder de bespre kingen te Tokio inzake Tientsin, de Ameri- kaanschJapansche betrekkingen en het incident van Nomonhan. Hiranoema zeide, dat er geen wijziging is in de vastgestelde politiek der regeering met betrekking tot een versteviging van het anti-kominternverdrag, welke in de toe komst zal worden voortgezet op eenzelfde wijze als in het verleden. Hiranoema is van meening, dat alle in ternationale overeenkomsten gebaseerd dienen te zijn op vreedzame gedachten, ge grond op moraliteit. Hij gaf te kennen, dat Japan mogelijk vertegenwoordigers zal zenden naar het a.s. congres der nationaal- gocialistische partij in Duitschland. Sprekende over de conferentie te Tokio zeide Hiranoema, dat deze in hoofdzaak bedoeld is om de plaatselijke geschillen te Tientsin op te lossen. Het Britsche sen timent zal bewijzen een belangrijke factor te zijn bij een vriendschappelijke regeling der geschillen. Indien Groot-Brittannië mocht weige ren op het voornaamste punt de op vatting van Japan te erkennen, en daarmede de eischen van Japan te aanvaarden, zal er voor Japan niets anders overblijven dan de besprekin gen af te breken. Japan eerbiedigt de rechten en belan gen van derde mogendheden in de buitenlandsche concessies, doch Ja pan zal het onmogelijk achten samen te werken met derde mogendheden, die de positie van Japan en zijn wet tige oogmerken niet erkennen. Mocht een derde mogendheid den opbouw van de nieuwe orde in Oost-Azië door Japan tegengaan, dan zal Japan een dergelijke poging vastberaden be strijden. De verhouding tot Amerika Ten aanzien van de betrekkingen tusschen Japan en de Vereenigde Staten zeide Hira noema, dat hem geruchten hadden bereikt, dat de gevoelens van Amerika jegens Ja pan verbeterd zijn of dat de houding van Amerika tegenover Groot-Brittannië een wij ziging heeft ondergaan, doch daaromtrent is niets uit Amerika vernomen, hoewel de premier wel gehoord heeft, dat de stemming in de Ver. Staten is verbeterd. Hiranoema voegde hieraan toe, dat de re geering niet overweegt een goodwill afge zant naar Amerika te zenden. y Het incident in Mongolië. Ten slotte merkte Hiranoema op, dat het incident van Nomonhan beteekent, dat Ja pansche en Mandsjoerijsche strijdkrachten gezamenlijk pogen Sovjet Russische en bui ten Mongoolsche troepen die over de grens zijn gekomen terug te dringen en verder niets. Hiranoema lietoogde geen nauwkeu rige kennis te hebben van den internatio nalen toestand in de Sovjet Unie, doch hij haalde vele bevoegde waarnemers aan die zeggen, dat Sovjet Rusland niet in staat is strijd te voeren tegen Japan. Hiranoema onthulde, dat de Japansche regeering een krachtige politiek voert, wel ke beoogt een vriendschappelijke regeling te zoeken van alle hangende kwesties in verband met de Japansche vischrechten in de Russische wateren en de Japansche pe troleum- en steenkolenconcessie in Sacha- lin, ten aanzien waarvan de Sovjets een niet te rechtvaardigen houding aannemen. Hiranoema zeide, dat de regeering voorne mens is de oude rechten en belangen met alle middelen te verdedigen. DE VERKLARING VAN TSJANG KAI SJEK. Tsjang Kai Sjek heeft aan den voor avond van den tweeden verjaardag van het uitbreken der vijandelijkheden, een ver klaring uitgegeven waarin hij opnieuw de vastberadenheid tot uitdrukking brengt om den „weerstandsoorlog" tegen Japan voort te zetten. Een tweede manifest is gericht tot het Ja- ;pansche volk. Daarin wordt een beroep gedaan op Japan om de agressiepolitiek te laten varen. De weerstand der Chineezen wordt gerechtvaardigd, met er op te wijzen, dat de Japanneezen op gelijke wijze zouden optreden, wanneer een inval in Japan ge daan zou worden. Tsjang Kai Sjek voegt hieraan toe, dat het geloof van het Japan sche leger, volgens hetwelk zijn verwijde ring de verovering van China zou beteeke- nen, onjuist is, aangezien anderen zouden opstaan om zijn plaats in te nemen. Zeer verwarde berichten van de Mungoolsch-Mandsjoerijsche grens De berichten over de jongste gevechten tusschen Japansch-Mandjoerische en Sovjet- Mongoolsche troepen, die van beide partijen worden ontvangen, zijn zoo met elkaar in strijd, dat het onmogelijk is, precies te zeg gen, wat er gebeurt. Een legerbericht van het Sovjet-Russische hoofdkwartier in buitenMongolie meldt: op 2 Juli is tusschen Nomonhan en Boerbodo, ten Z.O. van het Boeir-meer een aanzien lijke strijdmacht, bestaande uit infanterie, cavalerie en artillerie met ongeveer 100 tanks, samengetrokken, die 3 Juli een aan val deed op de Mongoolsche grens ten Oosten van de Khalkingolrivier. De aanval lende Japansche strijdmafcht bestond uit een geheele infanterie-divisie, gesteund door een regiment infanterie, twee regi menten tanks en ongeveer zes regimenten cavalerie. De Japanneezen drongen de Sov- jet-Mongoolsche cavalcrie-eenheden terug en staken over naar den westelijken oever van de Khalkingolrivier, waar zij een klein gebied bezetten, doch later werden zij terug gedreven met zware verliezen, namelijk 50 tanks vernietigd, 8 kanonnen buiten ge vecht gesteld en 800 man gedood, terwijl de Sovjet-strijdkrachten 100 man verloren, die gedood en 200 man, die gewond werden, als mede 25 tanks en pantserwagens, die bui ten gevecht gesteld werden. Voorts wordt in het communiqué nog ge zegd, dat de luchtgevechten tusschen 2 en 5 Juli zonder uitzondering gewonnen wer den door de Sovjet-strijdkrachten, die 15 Japansche vliegtuigen neerhaalden, terwijl de Russen negen toestellen verloren. In een officieel Japansch communiqué dat te Hsingking is uitgegeven, wordt ver klaard dat de Japanneezen in de afgeloo- pen twee weken 365 Sovjet-Mongoolsche vliegtuigen hebben neergehaald, waarvan alleen op Dinsdag j.1. reeds 53. Bij het spelen verongelukt. Gisteren is de negenjarige J. van E. wo nende te Hilversum, eenige zoon van zijn ouders, die bij het spel den I.aarderweg ter hoogte van het zwembad Crailo over stak door een auto gegrepen. De jongen be kwam zulke ernstige verwondingen, dat hij enkele oogenblikken na het ongeluk overleed. Wonder boven wonder geen per soonlijke ongelukken. Gistermiddag is een Duitsch vliegtuig bij een mislukte poging om een noodlanding te maken neer gestort op een terrein midden in de stad Hengelo. De machine werd zwaar beschadigd. De bestuurder die zich alleen in het toestel bevond, kreeg zoo goed als, geen letsel. Tegen ongeveer 3 uur bemerkten omwo nenden, dat een grijze eenmotorige machi ne, die een zwart hakenkruis op het roer voerde, boven de gebouwen van het Twentsch centraalstation voor clcctrische stroomlevering cirkelde met de kennelij ke bedoeling een landingsplaats te vinden. De machine zette later koers naar den kant van de dichtbijgelegen J. P. Troelstrastraat om na een wending te kunnen landen met den neus tegen den wind in. Doordat de ma chine een boompje raakte, maakte zij een verkeerde manoeuvre en sloeg voorover te gen den grond. De bestuurder, die even, voordat het toestel den grond raakte, eruit sprong, liep slechts schrammen op. De draagvlakken van het toestel werden zoo goed als geheel afgerukt. De bladen van den propeller braken en de neus en motor wer den ernstig beschadigd. Het toestel was afkomstig uil Mecklenburg. De noodlan ding, die zoo een slecht verloop had, zou zijn geschied wegens gebrek aan benzine. De politie stelde een onderzoek in. Het rvonderwerk maakt groote indruk. De Duitsche minister van economische zaken, Dr. Walter Funk, die gisteren een bezoek heeft gebracht aan de Zuiderzee werken, is na zijn bezoek aan Lemmer door de Noordoosterpolder naar Kampen geva ren. Vandaar vertrok de minister met zijn gezelschap naar Nijkerk, waar men gister avond te kwart voor acht aankwam. De afsluitdijk had grooten indruk op het Duitsche gezelschap gemaakt. Men toon de zich zeer enthousiast over de tocht, wel ke begunstigd werd door mooi weer. Juridische commissie van den senaat in Amerika verwerpt desbetreffende voorstellen. Twee voorstellen tot een volksstemming over oorlog, welke waren ingediend door twaalf senatoren, zijn door de juridische commissie van den Amerikaanschen senaat verworpen. De voorstellen zijn evenwel toch aan den senaat voorgelegd ter bespreking. De commissie heeft met 9 tegen 5 stem men het voorstel verworpen om in de grondwet een clausule op te nemen, dat een volksstemming noodig zou zijn voor 't verklaren van een oorlog of te besluiten tot het deelnemen van de Vereenigde Staten aan een oorlog over zee. Het tweede voor stel, dat met negen tegen zes stemmen werd verworpen, hield in dat een volks stemming moet worden gehouden bij het verklaren van een oorlog, terwijl het ver der aan den senaat wordt overgelaten. Onderhoud van von Ribbentrop met Kiosseivanof. Ter gelegenheid van het bezoek van den Bulgaarschen premier en zijn vrouw aan Berlijn heeft de Bulgaarsche gezant gisteren een dejeuner aangeboden, waar o.m. aan wezig waren de rijksminister van Buiten landsche Zaken en mevr. von Ribbentrop, de rijksministers La immers en Frank, voorts Himmler en Ley, overste generaal Keitel, de staatssecretarissen von Weizsaecker en Keppler, onderstaatssecretaris Woermann. de Duitsche gezant in Sofia en verscheide ne Bulgaarsche persoonlijkheden. Gistermiddag heeft Kiosseivanof de 500 leden der Bulgaarsche kolonie in Berlijn ontvangen. Op het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft rijksminister von Ribbentrop verder een tamelijk langdurig onderhoud gehad met den Bulgaarschen premier. andere verkeersmiddelen, zoomede de con trole op het postvervoer tusschen de vrije stad en Polen. Polen anderzijds blijft het recht erkennen op de vrije cultureele ont wikkeling van de Duitsche bevolking van Dantzig, mits daaruit voor de Poolsche be volking geen enkel verschil in behande ling en schade uit voortvloeien. De mede- deeling aan den senaat van Dantzig zou ucze bepalingen inhouden. Standpunt ongewijzigd. De vrije stad moet vrij blijven. De Poolsche ministerraad heeft besloten 55 millioen zloty beschikbaar te stellen als aanvullende begrooting voor de landsver dediging. Volgens een geinspireerde verklaring in de Kurjer Warszawski is de Poolsche regee ring voor het oogenblik niet voornemens, aan den senaat van Dantzig een nota be treffende de militaire voorbereidingen iii de vrije stad te zenden. „De Poolsche re geering, aldus het blad, heeft thans tot een plan van actie besloten, doch dit be teekent niet, dat de regeering tot onmid dellijke actie zal oVérgaan. Het publiek zal niet direct van het plan en de stappen van Polen op de hoogte worden gesteld, doch wel dient er met allen nadruk op gewe zen te worden, dat aan Dantzig nog geen nota zal worden gezonden." Standpunt ongewijzigd. In gezaghebbende politieke kringen wordt verklaard, dat de opvattingen van War schau ten aanzien van Dantzig ongewij zigd zijn. De grens, waarover Polen de nationaal socialistische autoriteiten van Dantzig niet zal laten komen, wordt door de volgende drie beginselen bepaald: 1. Dantzig zal niet bij het rijk mogen worden ingelijfd. 2. Dantzig moet binnen de Poolsche douanegrenzen blijven. 3. Alle rechten van Polen in Dantzig moeten volkomen worden geëerbiedigd. Met name ten aanzien van het vrije gebruik van havens, dokken, kaden, spoorwegen en Kleine Staten brachten de moei lijkheid. Voor de eerste maal wordt van betrouw bare Britsche zijde een aaneengesloten ver slag van de onderhandelingen met Moskou gegeven in de „Times" van gisteren. Het blijkt, dat tot twee of drie weken ge leden alles vrij goed scheen te gaan. De re geeringen waren het eens over de beginse len van gen defensief drie-mogendhedenver- drag en hadden erkend, dat het in het ge meenschappelijk belang was, bepaalde staten tegen directe if indirecte agressie te verdedi gen. De moeilijkheden begonnen echter zoodra de onderhadelaars deze an dere staten gingen opsommen. De Britten stelden voor België, Polen, Roemenië, Griekenland en Turkije. De Sovjet-regeering ging hiermede accoord, mits Finland, Estland en Letland eraan werden toegevoegd. Engeland antwoordde, dat het in dat geval rekening diende te houden met zijn speciale belangen bij de handha ving der onafhankelijkheid van Zwit serland en Nederland. Hierop antwoordde de Sovjet-regeering weer, dat, als West-Europa duidelijker op den voorgrond werd geplaatst, zij middelen diende te beramen voor de waarborging van haar onmicldcllijken bijstand aan het westen, en zij gaf als haar meening te kennen, dat zij eerst onderhandelingen diende te openen over militaire accoorden met Polen en Tur kije. Tezelfdertijd omschreef zij „directe en indirecte agressie" in zulke verstrekkende bewoordingen dat van de zijde van Enge land de vrees gkoesterd wordt, dat zij neer komen op een mogelijke inmenging in de binnenlandsche politiek van andere staten. De „Times" voegt hieraan nog toe: Het is duidelijk, dat het tijd wordt om te bedenken in welk een aanzienlijke mate reeds over eenstemming was bereikt en om, uitgaande van deze hechte basis, opnieuw te beginnen. Verbinding met Overijsselsche kust bijna gereed. De dijken, welke straks den N.O.-polder zullen omvatten en beveiligen, groeien hard De dijk van Urk naar de Overijsselsche kust is reeds zoover gevorderd, dat alleen het sluitgat nog dichtgeworpen moet worden, om hem, op de afwerking na, voltooid te kunnen verklaren. Voor tal van arbeiders, bakschippers o.a. heeft deze situatie het onaangename gevolg gehad, aldus het Ildbld., dat van hun dien sten geen gebruik meer zal worden gemaakt. Aan verschillende arbeiders is het werlc reeds opgezegd. Al te tragisch wordt dit evenwel niet opgevat, daar er, eveneens met betrekking tot den N.O.-polder, nog zooveel arbeid in het verschiet ligt, dat het dezen menschen, die geroutineerd zijn, en den aard van het werk goed kennen, stellig wel weer gelukken zal, bij de afwerking, en het op- werpen van den dam van het afwaterings kanaal, een plaatsje te vinden. Intusschen is er ook in ander opzicht een belangrijke phase in het werk ingetreden. Er is nl. een begin gemaakt met het leegmalen van den sluisput voor het stoomgemaal bij den Voorst, nabij Vollenhove, en behoudens onvoorziene omstandigheden hoopt men den put binnen li dagen leeg te hebben. Daarna zal met den bouw van het gemaal worden begonnen. Ander type dan pers: jagers! bommenwer- Naar wij vernemen, aldus het N. v. d. D., zal een der aanvullende begrootingen voor 1939, ten behoeve van de versterking der defensie men weet dat deze suppletoire begrootingen werden aangekondigd be treffen de verdere uitbreiding van de lucht macht. Er word op het oogenblik onderzocht of het wenschelijk is 'n nieuw soort gevechts vliegtuigen aan te schaffen, een ander type dan de bommenwerpers, waarbij gedacht wordt aan jagers. De Lockheeds, welke geregeld worden aangevoerd, zijn lestoestellen. Zij zijn be stemd als overgang voor den leerling-vlieger van de Koolhoven-toestellen naar de Glenn- Martin-bommenwerpers. Thans wordt uitgezien naar uitbreiding van het aantal eigenlijke gevechtsvliegtui gen, waarbij zooals wij zeiden, gedacht wordt aan jagers. De plannen zijn nog in studie. Verwacht wordt, dat de aanvullende be grooting 1939 niet voor Augustus kan wor den tegemoet gezien in verband met het vele werk aan de berekeningen, taxaties, enz. verbonden. Oneerlijk financier verduistert fl 55.000 De Haarlemsche recherche heeft gisteren in zijn woning te Zandvoort den 67-jarigen heer C. E. II. van H., directeur van de ver- zekeringsmatschappij „Spaarhuis" in liqui datie te Haarlem aangehouden. Een van wege de verzekeringskamer In gestelde controle had aan het licht ge bracht, dat er in de boeken van deze maat schappij was geknoeid en bij het naar aan leiding hiervan ter hand genomen onder zoek, bleek, dat de directeur zich reeds eenige jaren lang belangrijke bedragen uit de kas had toegeëigend. In totaal had hij een bedrag van 55.000 gulden verduis terd. Hiervan is slechts 1800 gulden en een auto over. Dit bedrag en de wagen zijn in beslag genomen. De directeur is naar Haar lem overgebracht. Bij zijn verhoor heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Van H. is in bewaring gesteld. Maar verliest van Schulte. Op de Amsterdamsche stadionwielerbaan Werden gisteravond belangrijke wieler wedstrijden gehouden. De Wieringer ren ner Dethmer Klink kwam in de achtervol ging uit tegen Gerrit Schulte, Jan Pijnen burg en Piet van Nek. In dit gezelschap van wereld klasse heeft onze streekgenoot zich geweerd. Weliswaar moest hij in den fietsenden gek Schulte zijn meerdere erkennen, maar voordien had hij den Pijn op uitstekende wijze geklopt. Weer eens te meer heeft Dethmer bewezen in de ach tervolging een van de beste rijders ter wereld te zijn! Een stayerswedstrijd over 2 x 30 K.M. werd gewonnen door den Italiaan Sever- gnini. Wals werd door een .val voor de eindzege uitgeschakeld. if 1 '■■"•vw mini Een marine-vliegtuig, de .L 6", komende van het vliegkamp De Mok en bestuurd door kwartiermeester G. J. Coppens, is Donderdag tijdens het dalen op den IJsel bij Kampen in botsing gekomen met een Rijnaak. De machine op den rug in het water teaen den dijk. ron rirüv/or ir Tirklksee AL L L si J Op den IJssel bij Kampen is gistermiddag een watervliegtuig, afkomstig uit De Mok met de kenteekenen L 6, in botsing gekomen met een Rijnaak, die midden op de rivier in de richting van den Ketel voer. Het toestel was omstreeks half vier opge stegen ter hoogte van de gemeentereiniging en ongeveer 100 M. achter het schip losge komen. Men vermoedt nu. dat het vliegtuig vlak bij het schip, toen het nog geen vol doende hoogte had, op zij is geschoven door een rukwind, die over den IJsseldijk kwam. sing gekomen mai Een drijver is zichtbaar, de ander bra'k af De bestuurder trachtte nog het toestel over het schip te trekken, doch een der drijvers raakte het achterschip, zoodat het vliegtuig neerstortte. Het kwam op de stuurhut en de kombuis terecht, die totaal werden ver nield. De stuurman van de boot, diens vrouw en zoon, wisten zich bijtijds buiten gevaar te stellen. Slechts de jongen kreeg lichte verwondingen. De twee inzittenden van het vlieg tuig, de bestuurder, de korporaal- vliegtuigmaker Bakker en de waar nemer G. J. Coppens, slaagden er in uit. het toestel te klimmen, zoodat zich geen persoonlijke ongelukken voordeden. Bakker het lichte ver wondingen in het gelaat. De schade, die werd aangericht;, was vol gens het Hsbl., zeer ernstig. Op het achter schip was het een verwrongen hout- en ijzer massa met daartusschen vernielde stukken huisraad. an het vliegtuig werd de rechter drijver weggeslagen en de motor geheel ver nield. Het toestel is na de hotsing gezon ken Deskundigen uit. het vliegkamp Mok, die spoedig met een ander vliegtuig arm eerden, stelden een onderzoek in. I

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8