Amsterdam-Rijnkanaal Bandjirs en aardverschuivingen De Noordzee-race nadert zijn voltooiing Groot proces tegen Nazi's in Zwitserland Rome wil vechten om Dantzig Prof. Romme bij den Kabinetsformateur E&n aaneenschakeling van kunstwerken! I Sluisdeur in Kieler kanaal verbrand Onze Oost SNELVERKEER Japan zal een wijziging in de Britsche houding afdwingen Besteiro krijgt 30 jaar Zal Rotterdam een groot ge deelte van zijn transito-handel moeten missen? (.Van onzen specialen verslaggever.) In dezen tijd van bouwen en sloo- pen heeft bijna iedere provincie zijn werken, die voor die provincie, maar even goed voor het geheele land, van het al.ermeeste belang zijn. Het zijn werken, die millioenen verslinden, maar ze zijn het waard en worden gewoonlijk in werkver schaffing uitgevoerd. Eén vaji die enorme werken is de aanleg van het Amsterdam—Rijnkanaal. De aan leg van dit kanaal is een werk, dat zware eischen stelt aan het vernuft van onze ingenieurs, Het is een aan- aaneenschakeling van kunstwerken, dat goed vergeleken kan worden met den aanleg van den snelver- keersweg vanaf Rotterdam naar het 1 zuiden. v In Mei van het vorig jaar is men begon nen met het graven van een onzer grootste kanalen, het Amsterdam—Rijnkanaal. Het is een werk dat zeer veel moeilijkheden met zich bracht en waarvoor enorme bijkomsti ge werkzaamheden waren uit te voeren. Thans begint er teekening te komen in dit belangrijke werk. De meeste groote bijzon dere werken zijn uitgevoerd en verschillen de. deelen zijn reeds kant en klaar. Zooals men weet beoogt dit kanaal Amsterdam een betere verbinding te geven met den Rijn en 'dus met het achterland daarvan: Duitsch- land. Rotterdam heeft altijd de hegemonie gevoerd in dit gebied. Rotterdam had de eenige goede rechtstreeksche verbinding met Duitschland en de Maasstad bestond er van, grootendeels. Terwijl Amsterdam de stad was. die hoofdzakelijk op Indië was gericht, bestreek Rotterdam het Duitsche achterland. Zal dit thans anders worden? Zal de door de crisis zoo zwaar beproefde stad Rotterdam nu ook nog een groot ge deelte van den belangrijken transitohandel moeten missen? Het is voor haar te hopen, dat het niet zoo gaat, maar het ziet er in dat geval somber uit voor de Maasstad... De bijkomstige werken. De aanleg van dit kanaal zal altijd bekend blijven, omdat er zoo veel buitengewoon groote werken voor waren uit te voeren. Daar was in de eerste plaats de groote binnen- sluis bij Wijk bij Duurstede, die de grootste is van Eyropa. Met (leze hinnensluis was men er échter niet, want ook deze sleepte weer werkzaamheden mee. Men zat name lijk met het overtollige water, dat wellicht vooral in den winter, tot over stroomingen zou kunnen leiden. Dit gevaar moest uit den weg worden geruimd, zoodat men het groote ge maal bouwde, dat het overtollig 1 water op de Lek loost. Dit gemaal is een van de grootste van ons land. Verder zijn er de geweldige sluiswerken en de voorhavens bij Ravenswaaij; daarbij de nieuwe brug over dit kanaal. De brug bij Zoelen. die zeer hoog zal worden en twee pijlers en twee landhoofden telt. Het is de eenige vaste brug in dit kanaal. De groote overspanning zal G5 M. lang zijn, terwijl de resteerende aanbruggen een totale lengte krijgen van eveneens 65 M. Tot deze maat regel was men genoodzaakt door de grillig heid van de rivier, die in den zomer zeer laag kan staan, maar in den winter, bij ijsgang of zwaren regenval tot een woeste, geweldige stroom kan uitgroeien. Een ander groot werk, dat zeer de belang, stelling heeft getrokken is de aanleg ge weest van de enorme duikers. Allereerst die bij de kruising van het Rijnkanaal met de Mauriksche wetering. Lang heeft men in be raad gezeten, hoe dit vraagstuk op te los sen. Tenslotte heeft men besloten, de moei lijkste, maar ook meest effectieve oplossing te kiezen, door een duiker te maken, waar door het water van de Mauriksche wetering eenvoudig onder het AmsterdamRijnka naai wordt gewerkt. Deze duiker bestaat uit een driedeelige betonnen koker, die behal vc voor de wetering ook voor twee neven stroomen is gemaakt. De tweede duiker is nog grooter; hier ging het om niets minder, dan de Linge onder het kanaal door te leiden. Men is ten slotte geslaagd, door een koker te vervaar digen, die vier banen heeft. Ook hier moest rekening gehouden woiden met de grillig heid van de Linge. Bij Zoelen, heeft men ook de enorme opritten gemaakt van de vaste brug. Werken, die de belangstelling hadden in alle scheepsbouwkundige krin gen en door hun grootte van groot belang waren. Maar ze hielden het hoofdwerk, het kanaal zeer lang op. Er komt schot in het werk Tenslotte begint er schot te ko men in het werk. In A.ugustus zal het eerste deel van het kanaal reeds in gebruik kunnen worden genomen. Dan toch zal men, het nieuwe kanaal gedeelte, dat in een wijden boog westelijk om Utrecht heenloopt, in gebruik nemen, wat voor de water wegen rond en door Utrecht van zeer groot belang zal zijn. Dan zal voor het eerst een rechtstreeksche verbinding met Amsterdam bestaan. Ook dit werk heeft echter zeer veel moei lijkheden meegebracht. Daar waren in de eerste plaats de dammen, die in verband met den waterstand moesten worden ge bouwd. Alvorens men deze dammen kon bouwen, moest eerst worden gezorgd voor goede sluizen, welke thans ook reeds ge reed zijn. Het zijn er aan den Utrechtschen kant twee een groote, met een schutlengte van 120 M. en een kleine met een schut lengte van 55 M. De breedte bedraagt res pectievelijk 12 en 7 M. Verder ligt aan den kant van Vreeswijk een sluis, die de afme tingen heeft van de grootste der twee an dere. Verder was ook hier een tunnel te bouwen, die zal dienen om het water van den Vaarts'chett Rijn door het Amsterdam Rijnkanaal te voeren. Ook hier heeft men een tunnel van 4- kokers, die liggen in een VA M. diepe sleuf in den kanaalbodem. Uitvoering liep op rolletjes. De aanleg voor dit kanaal heeft zich ge kenmerkt door een zeer voorspoedige uitvoe ring. Vaak was men maanden eerder ge reed dan was beraamd er, zoo kan het ge beuren, dat men hier ongeveer een half jaar zijn tijd vooruit is. De ingenieurs, die dit werk leiden, hebben wèl eer van hun werk. In het begin hebben wij dit werk vergeleken met den aanleg van den snel verkeersweg Rotterdam-Zuid, maar hoe groote verschillen vertoont dit niet, als men bedenkt, hoe lang een der werken en wel de brug bij Dordrecht, heeft geduurd. Binnen korten tijd zal het Amsterdam Rijnkanaal gereed zijn. De geest des tijds blijkt uit deze werken en latere geschied schrijvers zullen ons nooit kunnen nageven, dat wij tijdens de crisis bij de pakken heb ben neergezeten I Duistere werkzaamheden van le den der vereeniginq „Trouwe Bondgenooten". Waren de in lichtingen van den dienst A. D. bestemd voor de Gestapo? Gisterochtend werd voor de federale recht bank te Zürich het proces begonnen tegen acht nationaal^socialisten, zeven Zwitsers en één Duitscher. voor het meerendeel le den van de vereeniging „Trouwe Bondge nooten". Een der voornaamste beschuldigden, Frei geheeten. was er in geslaagd Duitschland te bereiken. Hij schreef van daar een brief, tvaarin hij verklaarde te weigeren voor de rechtbank te verschijnen „daar nationaal- socialisten van het tegenwoordige Zwitser- sche regiem geen recht, doch slechts ver volging en vernietiging" te verwachten hebben. De griffier las dagvaardigingen voor De nationaal-socialisten worden er van beschuldigd een soort inlich- hingendienst te hebben gesticht, welke de werkzaamheden naging van zekere politieke personen en organisaties en over de activiteit van buitenlandsche diplomatieke en con sulaire vertegenwoordigingen. Hierna werd de voornaamste beschuldig de. Zander, gehoord, een gewezen school meester, die later als schrijver optrad. Ver dachte beroemt zich op zijn nationaal-socia- üstische overtuiging, doch betwist dat de oprichting van de „Trouwe Bondgenooten hort na de „Anschluss" met deze gebeurte nis verband hield Inlichtingendienst zou niet voor Duitschland hebben gewerkt. De president snijdt dan de kwestie aan van den fameuzen inlichtings dienst „AD", welke door Zander was opgericht en toevertrouwd aan Frei. Volgens Zander was het onder zoek' van „AD" zuiver politiek. Hij voegde hieraan toe, dat de Zwitser- sche staf slechts werd nagegaan om vast te stellen hoe zekere inlichtin gen terecht kwamen bij de leiding der socialistische partij. Waar kwam het geld vandaan? De rechtbank probeerde vergeefs den oor sprong te weten te komen van de financieele hulpbronnen der vereeniging, die een maan- delijksch tekort had van ongeveer 1500 Zw. franken. Zander betoogde overigens, dat de fondsen der vereeniging alle Zwitsersche waren. „Een eed van trouw zou tot een leugen dwingen." Vervolgens wordt voorlezing ge daan van een verklaring van den beschuldigde Oberdoerfer, een lid van de Duitsche SA, die tijdens de preventieve hechtenis bekend heeft tweemaal bevel te hebben gekregen verd. Deredingcr bij een geheimzin- nigen „dokter" te brengen. Hij ver zocht hem geen verdere vragen te stellen, daar „zijn eed van trpuw aan de SA hem zou noodzaken te liegen. Oberdoerfer, die wegens ziekte afwezig was, had zijn verdediger opgedragen deze verklaring terug te nemen. Hij verklaart, thans van geen enkelen officieelen agent der Duitsche Nat. Soc. opdrachten te hebben gekregen en zijn instructies te hebben ont vangen van een „dokter" te Suttgart. Heden zullen de getuigen worden ge hoord. De met vaten benzine geladen Zweedsche motorschoener „Nobles" is voor de sluis van Brunsbuetelkoog (Kieler kanaal) in brand geraakt en gezonken. Het brandende schip werd door den krachtigen wind tegen de oostelijke sluisdeur gedreven, zoodat de vlammen oversloegen en de sluisdeur in brand staken. De sluis moest voor onbe- paalden tijd buiten werking worden ge steld. Vele streken zwaar geteisterd In het Bantoersche, in Zuid-Malang, zijn overweldigende bandjirs opge treden. De nieuwe weg van Ban- toer naar Donomoelia is door weekt. De regentschapsbrug is weg geslagen; de weg is voor verkeer gesloten. Verschillende desa's en de zoutverkoopplaats staan onder wa ter. De schade kan niet worden ge taxeerd. In het Soembermandjingsche heeft, naar de N. R. Ct. meldt, een aandverschuiving een gedeelte van den wfc weggeslagen. De Zuid-Smeroeweg is door aardverschuivin gen vernield, terwijl ook de telefoonlijnen zijn verbroken. Volgens een rapport van de onderneming Gloensing is de hoofdafvoerweg over een afstand van veertig meter in een ravijn weggezakt. Tuinen zijn verwoest en brug gen zijn verwenen. De regenval bedroeg gisteren 402 millimeter. Het water in de kampongs staat een emter hoog. De bevol king is naar hooger gelegen kampongs overgebracht. De regentschapsbrug tusschen Oeroenoe roeng en Gondanglegis is niet bruikbaar meer. De weg is voor alle verkeer gesloten Vele ondernemingen zijn geheel geisoleerd Sawah-aanplant verwoest Nader wordt nog gemeld, dat Zondag avond om negen uur het water reeds 1.15 meter hoog stond in de kampongs in het district Bantoer, terwijl in den nieuwen weg een aardschuiving plaats had van twintig meter. In den weg tusschen Ban toer en Wonokerto zijn twee aardverschui vingen geconstateerd. Kamponghuizen zijn weggespoeld en ingestort. Bantoer is geheel geisoleerd. De sawah-aanplant is over een groote oppervlakte verwoest. Door zware regens en een plotseling op komende bandjir is te Amenan veel vee meegesleurd. Voedingsgewassen en kam ponghuizen werden verwoest. Verscheidene bruggen alsmede telefoonverbindingen zijn vernield, waardoor het verkeer per as van West- naar Midden-Lombok is gestremd Het bestuur verleende onmiddellijk hulp 28 menschen vermist In het regentschap Glepoe, in het Toe- rensche, zijn op twee plaatsen aardschui vingen bij de djati-bosschen voorgekomen. De weg kan momenteel niet bereden wor den. Op de onderneming Soemberdjeroe wor den 28 menschen vermist. De oorzaak is onbekend, doch vermoedelijk gelegen in de groote bandjirs. Zeldzame aardbeving te Batavia. Gisterenmiddag werd Batavia opgeschrikt door een krachtige, voor de hoofdstad be trekkelijk zeldzame aardbeving. In het Aneta-gebouw zwaaiden de lampen heen en weer, terwijl ook van elders berichten over waarneming der beving zijn ontvangen. Door het Meteorologisch Observatorium werd de beving dermate zwaar geregis treerd, dat de seismograaf onklaar raakte, Na herstel werd de registreering van de natrillingen voortgezet. Deze waren echter voor de inwoners niet voelbaar. BETERE WACHTGELEGENHEID OP HET STATION UITGEEST. Naar wij vernemen heeft de poging der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier gevestigd te Alk maar, welke gesteund werd door tal van gemeentebesturen in haar District en eenige zusterkamers in den lande, tot het verkrij gen van een betere wachtgelegenheid op het perron te Uitgeest een gunstig gevolg gehad. Aldaar is nl. onlangs een nieuw wachtlo kaal gebouwd, hetgeen ongetwijfeld voor de reizigers, die te Uitgeest moeten overstap pen, bij slecht weer een groot gerief is. Snelverkeer beheerscht de wegen, En het suist U gonzend tegen Op den lichten zomerdag, 't Roff'lend lied van de motoren Zoemt of knalt ons in de ooren Met een onbeperkt gezag! Idem zóóveel paardekrachten, Die nooit aarzelen of wachten, Flitsen in een zucht voorbij, Raak'lings langs elkander sturend, Door de felle bochten schurend In een eindelooze rij! Fietsers, wand'laars worden dwergen, En ze hebben zich te bergen Op hun paadjes aan den kant, Of ze komen het te weten, Dat ze veelal zijn vergeten, En ze bijten in het zand! Voorkeurswegen, smalle wegen, Onbewaakte overwegen Gaan alom hun eigen weg, En ze daag'lijks te passeeren, Zonder ooit U te bezeeren, Eischt behoedzaam overleg! Want ontelb're paardekrachten Blijven langs de wegen jachten, In een eindelooze rij! Kijk goed uit op al Uw tochten, Reeds zoovelen, die 't bekochten, Telkens flitst in alle bochten Raak'lings het gevaar voorbij!! Juli 1939: KROES (Nadruk verboden). Reeds elders in ons blad hebben wij een volledig verslag gegeven \an de aankomst der drie zeejachten, de Zeearend, de Boe kanier, en de Corabia II. De juiste aankomsttijden te Den Helder zijn; Zeearend 2 uur 54 min. 29.6 sec. Boekanier 5 uur 7 min. 11.1 sec. Corabia II 5 uur 40 min, 16.6 sec. De werkelijke zeiltijd, na aftrek van de handicap: Zeearend: 16.34.57,5; na aftrek handicap: 13.35,9. Corabia II: 19.20.34,5; nh aftrek handicap: 14.39.9. Boekanier: 18.47.39; na aftrek handicap: 15.57.23. Ie prijs Zeearend; 2e prijs Corabia II; 3e prijs Boekanier. Italië deelt het Duitsche stand punt volkomen. De „Relazioni Internazionali", die een extremistische, maar niettemin belangrijke strooming in de Itali- aansche politiek vertegenwoordigt, wijdt, volgens het Hsbl., een artikel aan Dantzig, waarin het blad ver klaart, dat Italië van ganscher har te het Duitsche standpunt onder steunt en dat het bereid is samen met Duitschland ten oorlog te trek ken, wanneer het conflict over de Vrije Stad in een gewapende botsing mocht eindigen. Het is volkomen" nutteloos voor Groot-Brit tannië en Frankrijk tot eiken prijs een poli tieke situatie te willen forceeren, met het uitsluitend doel een doorn in het oog van Duitschland te handhaven,- de nationale trots van dat land te verwonden en zijn één wording te vertragen. Hoewel Italië geen rechtstreeksche belangen in Dantzig heeft heeft het Polen herhaaldelijk gewaarschuwd af te zien van een houding, welke „voor Polen noodlottig moet eindigen." Tenslotte verklaart het blad, dat Polens onafhankelijkheid niet wordt bedreigd en dat evenmin een terugkeer van Dantzig tot het Duitsche Rijk Polens soevereiniteit in territorialen zin zou schaden. Maar omdat „Londen en Parijs de kwestie van Dantzig gebruiken als de spil van hun anti-totali taire politiek, is het goed op ondubbelzin nige wijze te verklaren, dat het Italiaansche volk, als altijd volkomen solidair met Duitschland, krachtig de Duitsche oplossing van het Dantziger vraagstuk steunt. De toestand in en om de Vrije Stad. Een groep jonge Duitsche vrouwen, die zich van Oost-Pruisen naar Dantzig bega ven en die op 't station Tozew, dat op Poolsch gebied ligt, anti-Poolsche liederen zongen, is aangehouden en naar Oost-Pruisen teruggezonden. De Senaat der Vrije Stad heeft het ver bod dat tegen acht Poolsche bladen was uit gevaardigd, opgeheven. Een employé van de Poolsche posterijen te Dantzig is aangevallen door vier natio naal-socialisten. De politie verklaarde na het incident, dat het haar niet mogelijk was de schuldige te ontdekken. De winkeliers te Lodz hebben besloten, in hun uitstalkasten bordjes te plaatsen met de woorden: „Wij verkoopen geen Duitsche pro ducten". De Poolsche regeering heeft besloten ten bedrage van 50 millioen Zloty aan zilveren munt te slaan, waardoor het bedrag van het in omloop zijnde zilver wordt gebracht op 450 millioen. Deze maatregel is genomen tengevolge van het oppotten van zilver, waardoor dit aan den omloop is onttrokken, hetgeen ernstige moeilijkheden meebrengt in het zakenleven. Verlenging en verscherping der blokkade-maatregelen. De Japansche consul-generaal Tasjiro heeft den vertegenwoordiger van het Duit sche nieuwsbureau in een interview ver klaard, dat Japan zeker is van liet succes van zijn blokkade. Het is vastbesloten de maatrege len zoo noodig één of twee jaar voort te zetten en nog te verscher pen, om wijziging van de Britsche houding af te dwingen. Een langdurige blokkade maakt de ont wikkeling van nieuwe zakencentra buiten de concessies noodig. Daarmede is reeds een begin gemaakt door den aanleg van een nieuwen weg en het ontwerp van stedelij ke bouwplannen onder medewerking van Japan. Zwaar vonnis van den krijgs raad. Prof. Juan Besteiro is tot dertig jaar ge vangenisstraf veroordeeld, De eisch tegen dezen voorzitter van den verdedigingsraad te Madrid, die niet wenschte te vluchten toen Franco de stad dreigde te bezetten, was de doodstraf. Besteiro is thans 70 jaar en ziekelijk. Men mag aannemen dat deze omstandigheden in aanmerking zijn genomen. Mr. dr. D. A. P. N. Kooien heeft vanmor gen bezoek ontvangen van prof. mr. C. P- M. Romme, minister van Sociale Zaken ANNA PAÜWWNA DE OUDEN VAN DAGEN-FILM. Zooals men zich zal herinneren heeft de firma Niestadt te Schagen van de zoo prachtig geslaagde rijtoer van de Ouden van Dagen uit deze gemeente een film op genomen. Morgenavond zal ze voor het eerst worden vertoond. De afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering belegt dan n.1. in Veerburg een groote propa- ganda-bijeenkomst, waarbij niet alleen de met spanning verbeide film zal worden af gedraaid, maar ook de gevierde redenaar Ds. Westmijse van Rotterdam het woord zal voeren. Ds. Westmijse koos als onder werp „Rijtoer Ouden van Dagen niet al leen, maar „Oud-en-Arm" moet heen!" Men leze verder de adv. in dit nummer. Z.A.P. NIET GEPROMOVEERD. Z.A.P. I als kampioen van 3b van den Dioc. Voetbalbond en „Union" van Groote broek, als kampioen van 3A, speelden voor de promotie naar de tweede klasse een be slissingswedstrijd. Z.A.P. verspeelde haar kans, door dezen wedstrijd, die op onzijdig terrein, n.1. in Wognum werd gespeeld, met 12 te verliezen. JONGE PRIESTER INGEHAALD. Op velerlei wijze getuigend van haar blijd schap, dat een van haar eigen leden pries ter is geworden, heeft de parochie Anna- Paulowna den jongen, in Frankrijk tot priester gewijden W. H. Kroon, in eigen kring ingehaald. Op het perron werd hij reeds door een bruidje en bruidsjonkertje, geleid door den heer Dudock verwelkomd, doch buiten, voor het station, wachtten hem een heele rij van lieve kleine bruidjes en bruidsjon- kertjes, leden van de voetbal vereeniging „Z.A.P," en den korfclub „Vliegensvlug" in uniform, van de R.K. Tooneelclub en van de afdeelingen der Mariacongregatie met hun vaandels, familie en vele belang stellenden. De voorz. van het huldigingsco mité, de heer L. F. Schiaman, was hier de tolk van de parochie, toen hij den nieuwen priester, voor het eerst als zoodanig in zijn oude woonplaats toesprak. In optocht ging het daarop naar de met bloemen versierde kerk, waar de neomist het Lof celebreerde. Nadat, Zondagmorgen, pater Louwe uit Haarlem, een feestnredicatie bad gehouden droeg de jonge priester zijn eerste H. Mis op. Vóór en na deze plechtigheid zong het koor onder leiding van den heer Joh. Neu vel, terwijl de heer P. Verver Jr. op het orgel begeleidde. Op de receptie, 's middags ten huize van den heer Neuvel gehouden werden cadeaux aangeboden door het comité, vereeniginaen en familieleden en kwamen velen felici- teeren. Tijdens deze receptie en later, tij dens het Lof, nam de jonge priester de gele genheid te baat allen hartelijk te danken voor het prachtige welkom, hem bereid en voor het medeleven in de voor hem zoo ge wichtige dagen, dat hem zal sterken bij het vervullen van zijn taak in Frankrijk. BREEZAND GESLAAGD. D. de Jong slaagde voor het M.U.L.O.- einddiploma. AM-STERDAM, 10 Juli. Veemarkt. 385 vette koeien, le kw. 72 S0 ct., 2e kw. 6270 ct., 3e kw. 5058 ct per Kg. slachtgewicht; 15 stieren 4854 ct. per Kg. slachtgewicht; 90 melk- en kalf koeien f 180260 per stuk, 68 vette kal veren: 2e kw. 5056 ct„ 3e kw. 40—48 ct. per Kg. levend gewicht; 84 nuchtere kal veren f 610 per stuk, 80 schapen f 14 19 per stuk, 23 lammeren f 1215 per stuk, 396 varkens: vleeschvarkens, we gende van 90—110 Kg. 63—64, zware var kens 6061 ct., vette varkens 5859 ct. per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons ge slachte runderen uit Denemarken. ALKMAAR. 10 Juli. Aardappelen 2.506.25, aardbeien 0.63— 1.14, aalbessen 6—11, andijvie 1.50—1.S0, as perges 30.— bloemkool I 7—11, idem II 2— 6, doperwten 4.506, druiven 2127, groene kool 2.40, kropsla 0.501.50. komkommers 2—4, peterselie 1.20—1.80. perziken 1.50— 9.50, postelein 0.16—0.31, peulen 3—11, ra barber 1.50—4, roode kool 3.60—4.10, selde rie 0.50—1.50, spinazie 0.180.46. snijboo- nen 6.5015.50. dubbele spercieboonen 13 17, tuinboonen 0.35—0.45. tomaten 36, uien 2.104.60. wortelen '2.506.50, zwarte bes sen 1620. BROEK OP LANGENDIJK. 11 .Tuli. Voorloopig bericht. Schotsche muizen 4—4.30. export 22.10, bl. eigenheimers 4.705.60, driel. 2.503, blauwe drielingen 2.50—2.70, kleine 1—1.10, 200 Kg. peen 2.50 —2.60, 350 Kg. spercieboonen 22.8025.10, 500 bos rabarber 1.50—2.90. 15.900 Kg. toma ten; A 7.10—8.20 B 10.40, C 5.80—6.30. CC 4-304.40. 160 Kg. druiven: Alicant 41. Frankenthalers f 44—45. NOORPSCHARWOUDE. 11 Juli. Schotsche muizen 44.30, export 2.—, grooten 4.export 22.10. eigenheimers 4.50. bl. eigenheimers 5.20r-5.60. drielingen 2Ó02.80, kleine 11 20. zilveruien, drielin gen 6.—, zilvernep 7.30—8 40, spercieboo nen 24.—, bloemkool 5—6.20. PURMEREND, 11 .Tuli. ^Veemarkt. 'Koeien totaal 560 stuks: 2i0 vette koeien 6170 ct. per Kg., eelde- koeien 1101S0. melkkoeien 130—260. stie ren 44—55 ct. per Kc 11 naard»n 70—160, 65 vette kalveren 7—85, 209 nuchtere i—17, 207 v. varkens p. Kg 50—53. 58 m. vark *>4— 32 310 biggen 12-20. 810 schanen 10-25, Lo bokken 310, 500 lammeren 5—8.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 3