Zeilevenement van den eersten rang Dinsdag 11 Juli 1939 Tweede Blad ^tadlnieuw-ó Wedstrijden der Kon. Marine Jachtclub Wat ons Vrijdag en Zaterdag a.s. geboden wordt SMEER MET M DE BESPARING!^ „Au Gastronome" heropent Zomer-concert Harmoniekapel „Winnubst" Iets speciaals iets bijzonders Vanavond in AU <GA§re©M@IMI& Dc Olav Tryggvason vertrokken Gedenkpenningen jubileum Stafmuziek der K.M, aangeboden Het oord voor lekkerbekken „AU GASTRONOME" Spoorstraat. Vanavond heropend. Een schip in den nacht Het Reisplan van H, Ms. O. 19 Rijkspostspaarbank Burgerlijke Stand van Den Helder Chamberlain houdt voet bij stuk AU GASTRONOME vanavond 8 uur open! Het jaar 1939 is wel een zeer belangrijk jaar voor de K.M.J.C., de oudste der hier gevestigde zeilvereenigingen. Opgericht in 1899 bestaat deze vereeniging thans 40 jaar en ofschoon zij in die jaren jiare ups en downs gekend heeft, is zij thans nog springlevend. Helaas gaat het met de herdenking van ait feit niet zoo fortuinlijk als de leden wel gehoopt hadden. De jaarlijksche openingstocht op 30 April, precies 40 jaar na den oprich tingsdatum, moest wegens zeer slecht weer worden afgelast. Het was toen zelfs voor de gtoere jachten der vereeniging niet verant woord om de ruwe zee ter reede te trot- Seeren, zoodat de op het vliegkamp ,,De Mok" georganiseerde gemeenschappelijke rijst tafel weliswaar niet in het water viel, doch evenmin terecht kwam in de magen van hen, die zich daar op gespitst hadden. Het was een gelukkige omstandigheid, dat juist in dien tijd de Koninklijke Roei- en Zeilvereeniging „De Maas", hare zusterver- eeniging, t.w. „De Koninklijke Zeil- en Roei- vereeniging" te Amsterdam en de Koninklijke Marine Jachtclub aanzocht om gemeenschap pelijk een serie Noordzeewedstrijden te orga- niseeren, die ten doel hadden de nieuwste aanwinsten der Nederlandsche zeegaande jachtvloot aan den start te brengen. Een 15-tal Nederlandsche jachten, w.o. de bekende Bermuda yawl „De Zeearend" van den heer Bruynzeel en verder de splinter nieuwe Bermuda kotter „Zwerver" van den heer Van der Vorm, de „Corabia II" van den heer Mr. Kars, de „Atalanta" van den heer B. E. Ruys Jr„ de schoener „Boekanier" van W. Ruys Bzn., de „„Kortenaer" van J. P. van Eesteren, de „Eleonore II", de „Halve Maan", het „Zilveren Kruis" van de K.M.J.C., de „Viking", de „Johanna Louise", „d'Een- draeht", de „Aeolus" en de „Agnes" schreven voor deze wedstrijden in, terwijl voorts toe zeggingen werden ontvangen van een Bel gisch en drie Engelsche jachten. De wedstrijd was verdeeld in 3 étappen, sn.1. Hoek van HollandOstende, Ostende— pover en DoverDen Helder. Bij den start in den Hoek, die Vrijdag j.1. plaats vond, was de eerste teleurstelling, dat de Engelsche jachten verstek hadden laten gaan, zoodat uitsluitend Nederlandsche jach ten vol goeden moed den strijd aanbonden. Reeds dadelijk was het te voorzien, dat de strijd zwaar zou zijn, want de Z.W. wind nam allengs in kracht toe en aangezien het eerste traject recht in den wind was, kregen de jachten het zwaar te verduren. Slechts 4 van de 14 gestarte jachten bereikten Ostende, de anderen moesten den ongelijken strijd tegen de zee en Z.W. storm opgeven en zoch ten min of meer gehavend Nederlandsche havens op. De start uit Ostende, die j.1. Zon dag zou plaatsvinden, moest worden uitgesteld wegens weersomstandigheden, zoodat ons Maandagochtend het bericht bereikte, dat de nog resteerende jachten, n.1. de „Zwerver", de „Zeearend", de „Corabia" en de „Boeka nier" besloten hadden rechtstreeks naar Den Helder te zeilen. Het is verdrietig, dat liet weer zoo wei nig meewerkt, want praktisch alle jach ten hebben tevens ingeschreven voor de internationale, nationale en marinezeil wedstrijden, die Vrijdag en Zaterdag, 14 en 15 dezer, ter gelegenheid van het 40- jarig jubileum der K.M.J.C. ter reede van Texel en op de Noordzee zullen worden verzeild. Laten we hopen, dat het weer tegen dien tijd een beetje handzamer ge- Worden zal zijn en dat de overige jachten er in zullen slagen tijdig de opgeloopen averij te herstellen. Den Helder zal die dagen kunnen genieten van wedstrijden, zooals hier ter stede nog niet geweest zijn. Vrijdag om 8 uur starten de grootere jach ten, zooals „Corabia", „Zwerver", „Zeearend", „Boekanier" en H. Ms. „Urania" voor een Noordzeewedstrijd rond het lichtschip „Haaks" (baanlengte 45 mijl), een kwartier later ge volgd door een zestal jachten, die eveneens ®en, zij het iets kortere, baan rond het licht schip „Haaks" zeilen. Hiervoor schreven be- teyNÉj I>e BESPARIXG is het grootst bij geregelde motorverzorging door een vakman, L'w garagehouder! halve de jachten der K.M.J.C., „Fram II", „Astria", „Fortuyn" en „Zilveren Kruis" een drietal jachten van buiten in, n.1. „d'Een- dracht", de „Aeolus" en de „Almare", terwijl de adelborsten hun kleuren zullen verdedigen met de „Kijkduin". Later op den ochtend vin den wedstrijden plaats voor model- en fan tasiesloepen der Kon. Marine, waarbij vele goede bekenden der periodieke zeilwedstrijden zullen trachten elkaar dp loef af te steken. Om half tien vindt de start plaats voor de Internationale Starklasse, waarvoor in schrijvingen werden ontvangen van eenige bekende Loosdrechtzeilers, w.o. Bob Maas, terwjjl voorts alle marine starjachten aan den start verschijnen. Hierna volgt de start voor de in Den Hel der nog onbekende Drakenklasse. Deze fraaie en smalle kieljachten zijn uitermate geschikt voor het zeezeilen, zoodat wij hopen, dat eer lang een actief lid, hetzij van H.W.N. of van de K.M.J.C., zich een Drakenjacht zal aan schaffen. Het is een ontwerp van den beken den Noorschen jachtbouwer Joha Anker. In 1936 deed deze klasse haar intrede in Hol land, waarna zij snel in populariteit won. Thans zijn er reeds een veertigtal van deze jachten in Nederland, waar zij iedere zeil- liefhebber door haar uitermate fraaie lijnen bekoren. Helaas zijn de drakenzeilers kenne lijk nog een beetje te veel geimponeerd door den slechten naam die de reede van Texel heeft, zoodat slechts twee inschrijvingen wer den ontvangen, n.1. van den bekenden wed- strijdzeiler Jhr. van Benthem van den Berg, die zijn jacht „Cavalier" zal zeilen, terwijl de tweede inschrijver, Jan Hiem, een in Den Helder welbekende naam, de „Beatrijs IV" stuurt. Zaterdag wordt in dezelfde klassen gezeild, waarbij voor de jachten een aan ter reede is uitgezet. Rest ons nog te vertellen, dat de wedstrijden vanaf den dijk bij het havenhoofd zeer goed te volgen zullen zijn. Het havenhoofd zelf is die dagen verboden terrein, aangezien daar het wedstrijdcomité zijn tenten zal opslaan. Voor genoodigden der K.M.J.C. bestaat ge legenheid de wedstrijden te volgen aan boord van H. Ms. „Mercuur", terwijl belangstellen den aan boord van de sleepboot „Utrecht" welkom zullen zijn. Beide schepen, die in den havenmond gereed zullen liggen, varen ten 9 u. 30 uit en komen om half elf en half twaalf weder binnen. Vanavond om 8 uur. Er is goed nieuws voor de Heldersche lekker bekken. Vanavond om 8.00 uur heropent namelijk de heer G. Snelten zijn reeds alom in onze stad bekend zijnde zaak in lekkere hapjes, in de Spoorstraat, en het is aan geen twijfel onderhevig, of velen zullen hun tong van avond te gast laten gaan aan het vele smake lijke wat in de keuken van Au Gastronome toebereid wordt. Eerst 7 maanden geleden werd dit bedrijf geopend, en het is wel een zeldzaam feit, dat de eigenaar reeds nu verplicht was uit te breiden. En dat is dan ook op behoorlijke wijze gedaan: de ruimte, waar men overdag en 's avonds iets pleegt te gebruiken, is ongeveer tweemaal zoo groot geworden, er werd een vleeschsnijmachine aangeschaft, een kalvina- tor, een modern ijsbuffet, een vergrootte toon bank, een electrische worstketel, kortom, alles wat de heer Snelten dacht noodig te hebben sloeg hij in en men kan er van verzekerd zijn, dat het den artikelen te goede komt. Tal van nieuwe waren kan men er betrekken: bv. diverse soorten ijs (o.a. sorbets), twaalfuurtjes, uitsmijters, enz. enz. Inderdaad: een soort Luilekkerland. De zaak zelf maakt een fris- schen indruk. De verlichting werd uitgevoerd door den heer Tydeman, timmer- en metsel werk door Noppert Oort, en het schilder werk door Sanders. Corrie Vonk en de overige leden van het ABC-cabaret gaven Zaterdagavond een extra voorstelling in het Marine Hospitaal. Hier ziet men de groep aangevuldmet verpleegsters voor dm ingang staan Links, tusschen twee verpleegsters Dokter Fokkema (Corrie Vonk), achter haar wim Kan Rechts eveneens tusschen twee verpleegsters Jolxnny van Johnny and Jones, waarvan wij weten, dat hij bij zijn Amcrikaansch bloed ook nog enkele druppelen Nieuwediepsch bloed bezit. Geheel rechts Wouter Denijs cn geheel links: de manager van het geheel: de heer M. Polakv Woendag a.s., des avonds te 8u30 geeft de muziek-vereeniging Harmoniekapel „Win nubst", onder leiding van den heer H. B. Schenkels, directeur, een zomerconcert in het Julianapark. Op dit concert worden o.a. de verplichte en vrije muziekwerken ten gehoore gebracht waarmede „Winnubst In de eere-afd. Harmonie aan het Groot Nationaal Muziek concours, 16 en 2-1 Juli te Hoorn, zal deel nemen. Justetoos 7 Moe enalgemal thuisgekomen? Neem vlug een "AKKERTJE I U is dan spoedig weer irisch en fit, als door een wonder I Hier de Heldersche „Tarakan"-ploe gdie zich deze week ophoudt in het schoone Noorwegen. Gekiekt even voor het vertrek uit Den Helder. AAPJE AANGEREDEN. Om één uur, Zondagnacht had op den Ka- naalweg een aanrijding plaats tusschen een luxe auto en een huurrijtuig, een zoogenaamd „aapje", Beiden werden licht beschadigd, per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. MEISJE OVERREDEN. Licht gewond. Plotseling van achter een schiettent te voor schijn schietend werd een meisje op het Helden dfr Zeeplein door een tweewielig mo torrijtuig aangereden en licht gewond. Den bestuurder treft geen schuld. Gistermiddag 10 minuten over half één is dé Noorsche mijnenlegger, „Olav Tryggvason", de haven van Nieuwediep uitgestoomd, nadat deze fraaie oorlogsbodem eenige dagen lang het beeld van onzen haven heeft opgevroolijkt. Om even half één werd de loopplank op den steiger gerold en werden de trossen losgesme- ten. De stoomfluit blies uit alle macht, stram in de houding stond de bemanning aanboord van het schip opgesteld, tot het goed en wel de ha ven was uitgevaren. Voor dit vertrek bestond van de zijde der autoriteiten groote belangstelling. Bij het vertrek waren aan boord burge meester G. Ritmeester, als vertegenwoordiger van den commandant der marine, kolonel bar. van Asbeck, en de adjudant van den Comman dant der Marine, de luitenant ter zee le klasse B. J. Velderman; verder de garnizoenscomman dant, majoor Doorman en nog enkele andere marineofficieren. Het schip, dat op eigen kracht de haven uitvoer, bleef tot ongeveer vier uur op de reede liggen, alwaar den autoriteiten een maaltijd werd aangeboden. Daarna is de bodem vertrokken, met be stemming naar zijn basis in Noorwegen. Zooals men zich ongetwijfeld nog herinne ren zal, werd ter gelegenheid van het jubi leum der Stafmuziek van de Koninklijke Ma rine een aantal gedenkpenningen geslagen, welke o.m. aan de leden van het korps werden uitgereikt. Thans vernemen wij, dat de vorige week nog een drietal dezer penningen zijn aange boden. En wel één aan den Minister van Def„ één aan den commandant der Marine te Wil lemsoord en één aan het Krijgsgeschiedkun dig archief te Den Haag. De penning voor den Commandant der Ma rine werd overhandigd door kolonel Feteris als voorzitter van de Muziekcommissie en lid van het herdenkingscomité in gezelschap van den heer Delgorge. Beide andere penningen werden eveneens verzonden door kolonel Feteris. Het wachten is op een zeil Twaalf uur, een nieuwe dag is begonnen. In het havenkantoor van Nieuwediep tikt de klok, tergend langzaam kruipt de tijd. Het wachten is op een van de vier zeiljachten, ,J3oekanier", „Zwerver", „Zeearend" en „Cora bia, IV', die al de andere mededingers achter zich latend, den sprong gewaagd hebben vanuit de haven van Ostende, naar Nieuwediep, en nu ergens op de Noordzee zitten. Waar? Onbekend. Reeds dichtbij? Veraf nog We weten het niet, we berekenen de kansen, en wachten. De nacht, is zwart, hier en daar flikkert een lichtboei aan en dooft weer, de lichten van kade en schepen weerspiegelen in het water, wolken jagen, een enkele scheur in het wolkendek toont een stuk lichten hemel. Dan rinkelt de telefoon: de vuurtoren heeft nog geen enkel zeil gezien, nog is de zee leeg. In langzaam tempo verstrijkt het eene uur na het andere. Om den tijd te korten maken we een wande ling naar het eind van de haven, en turen den horizon langs, tevergeefsch, geen jacht. Het kan ook eigenlijk nog niet. Goed be schouwd kunnen ze eerst tegen den morgen hier zijn. En tochnamen als „Zeearend", „Boeka nier", „Zwerver", Corabiahet zijn namen die iets zeggen. Namen, die ieder voor zich een getuigenis inhouden. Half drie kwart voor drie telefoon! „Zeil gezien ter hoogte van Kaaphoofd kan over een half uur worden verwacht". Dus toch. Ons wachten is niet voor niets ge weest. Over de haven flitst ineens het felle licht van een schijnwerper. Wit teekent zich een zeil af tusschen het roode en groene havenlicht. Een schip komt binnen. Wie is het? Een vreemdeling, beschutting zoekend voor het ongunstige weer? Of een der deelnemers aan de race? Het schip komt binnen. Zeilen worden gereefd en de twijfel ver dwijnt. De „Zeearend"wéér de „Zeearend", is binnen. Behouden thuis. Het reisplan voor Hr. Ms. „O. 19", onder bevel van den luitenant ter zee der le klasse K. van Dongen, voor een reis naar Neder- landsch-Indië via Suez-kanaal is als volgt samengesteld: 25 Juli vertrek Den Helder, 1 Augustus aankomst te Oran. 5 Augustus ver trek van Oran, 11 Augustus aankomst te Alexandrië, 18 Augustus vertrek van Alexan- drië, 25 Augustus aankomst te Aden, 26 Augustus vertrek van Aden, 4 September aan komst te Colombo, 8 September vertrek van Colombo, 12 September aankomst te Sabang, 14 September vertrek van Sabang, 18 Septem ber aankomst te Batavia. Opgave betreffende het kantoor der poste rijen te Den Helder. In den loop der maand Juni 1939 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbankboekjes ingelegd116.003.84 en terugbetaald 102.069,35 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald13.934,49 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 66. van 10 Juli 1939. ONDERTROUWD: P. Ekkebus en J. Glas. BEVALLEN: C. J. RijkMazairac, d.; J. J. de VriesBakker, d. OVERLEDENA. de Haan, wed. L. Buter, 87 jaar. Gistermiddag heeft Neville Chamberlain in het Lagerhuis zijn wederom met spanning ver beide rede gehouden, een tijd-rede in de meest strikte beteekenis van het woord, een rede, waarvan men de „temperatuur" van het aan hevige koortsen lijdende Europa kan aflezen. Men verwachtte sensationeele mededeelin- ken, maar „good old Chamberlain" heeft zich naast een groote mate van openhartigheid, niet méér bloot gegeven dan strikt noodzake lijk was. De verklaring over Danzig, het probleem van den dag, werd in den breede behandeld. Scherp, scherper dan wjj van dezen staatsman gewend zijn, liet Chamberlain zich uit over de moeilijkheden, die momenteel in de Vrijstad heerschen. Met name over den drang van Duitsche zijde, om te pogen van binnenuit Danzig uit te hollen en het „heim ins Reich" te voeren. Hij waarschuwde evenwel het Derde Rijk, dat het deze methode niet straffeloos meer kan toepassen. Volgens eer en geweten heeft Engeland zich aan de verdragen te hou den en het zal zich eraan houden. Vandaar dan ook, dat iedere schending van het pact met Polen automatisch het raderwerk Londen ParijsWarschau in beweging zal zetten. Jammer was het, dat hij daarbij den naam van Moskou nog niet noemen kon. Met verheffing van stem zeide de Pre mier, dat Engeland en Frankrijk de onaf hankelijkheid van Polen garandeeren. Hieraan valt niet meer te tornen. Er is geen tweede jfünchen, er zal niet meer onderhandeld worden over een fait ac compli. Chamberlain heeft méér gezegd. Hij heeft duidelijk de puntjes op de i gezet, er daarbij de aandacht op vestigend, dat de huidige status in Danzig noch onlogisch noch onrechtvaardig te noemen is, iets wat, zooals men weet, van de zijde van het Duitsche Rijk zoo gaarne voorgesteld wordt. Evenwel, aldus de eerste Minister, het moet niet als uitgesloten te ach ten zijn, dat er over deze status te onderhan delen valt, om tot een mogelijke, voor beide partijen aanvaardbare, oplossing te geraken. Dat kan echter op dit oogenblik niet ge beuren. Daarvoor is de sfeer momenteel tè zeer vertroebeld, daarvoor zijn de geesten tè zeer tegen elkaar in het harnas gejaagd. In feite komt het gezegde van den eer sten Britschen staatsman hierop neer, dat het ook thans zeer goed mogelijk is, dat een oorlog vermeden wordt. Gaat Duitsch- land echter toch verder, dan staat de hou ding van Engeland en Frankrijk definitief vast met alle consekwenties daarvan. Men zal echter blijven pogen om via een vrede- lievenden weg tot een oplossing uit het Danziger moeras te komen. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium Zool. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 91? en van 13.30 V u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN; Rialto, Spoorstraat half 8: „De Citadel". Tivoli-theaterSpoorstraat, half 8: Dinsdag en Donderdag: „Sneeuwwitje" en „De Gevaarlijke Leeftijd". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Jongensstad". Opgenomen om 8 nut hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 766.0 Temperatuur lucht 14.3 Maximum temp. lucht 16.8 Wind richting: N.W.; kracht: 5 Temperatuur zeewater 16.0 Licht op: 9 u. 50 m. Gisteren slaagde te Rotterdam voor het doctoraal-examen Handelswetenschappen en Economie de heer J. W. Bakker te Den Helder. EINDEXAMEN GEMEENTELIJK LYCEUM DEN HELDER. Afd. H.B.S. A. GESLAAGD: D. H. Abbenes, J. Baarda, J. Th. Bozuwa, C. H. van Heusden, Chr. Kingma, P. K. Kootker, N. Prins, F. Sikkink, A. Tom- pot, allen le Den Helder. J. du Bois te Heilo en C. W. de Vries te Alkmaar. WANNEER SPRINGT DE MAAN UIT ELKAAR? Zoolang „Do Toelast" zoo gezellig is, zeker niet. tot»..*-- - HAVEN VAN NIEUWEDIEP. 11 Juli: Het Engelsche m.s. „Falcon" is hedenmor gen aangekomen van Harlingen en weder vertrokken naar Londen. Aangekomen van Kingslee en bestemd voor de Lemmer het Ned. m.s. „Jantina"

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5