Nieuw conflict in het Verre Oosten DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Stemming Moskou: lusteloos De laatste duik van de Thetis Mr. Trip bij den Kabinetsformateur Het erfpachtschandaal Amerikaansch Japansche economische oorlog? Dagelijks een ton voor buitengewone militaire maatregeleL Heeft de kustwacht te weinig te doen? Hevige gevechten boven Mandsjoekwo WOENSDAG J V* Rooscvelt heeft opnieuw tegenslag Dit nummer bevat 8 pagina's VL/EERBERICHT r Groote slag in Sjansi verwacht heldersche courant KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 f2 LIJNEN) Uitgave der Ultg.-MiJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 12 JULI 1939 67e JAARG. No. 8666 ARBEIDSGESCHIL IN NOORD-SACHA- LIN ONDERWERP VAN SCHERP JA- PANSCH PROTEST TE MOSKOU. Het derde conflict in het Verre Oosten schijnt geboren te zijn, een nieuw geschil tusschen Japan en Rusland. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat de Ja- pansche regeering haar ambassadeur te Moskou opdracht heeft gegeven bij de Sovjetregeering krachtig te protestee ren tegen het optreden van de Sovjets tegenover de con cessiehouders der petroleumvelden en kolenmijnen in Noord Sachalin. In krngen, waar men op de hoogte is van den toe stand. aldus Domei, gelooft men, dat het tot ongelukkige verwikkelingen zal kunnen komen, tenzij de Sovjetregee ring haar houding verandert, terwijl de Sovjets verant woordelijk zullen zijn voor de gevolgen. De redenen voor het protest der Japansche regeering te Moskou zijn, naar verklaard wordt, gelegen in een be vel van een Russische gerechtshof aan twee Japansche maatschappijen om groote bedragen te betalen als schade loosstelling voor haar in gebreke blijven de noodige goede ren aan haar arbeiders te verstrekken. Volgens de Japanneezen werd deze voorziening belem merd door de inmenging der Sovjets bij h'et transport der goederen. Verklaard wordt, dat de Sovjet-autoriteiten in Noord Sachalin den Japanschen maatschappijen heeft laten we ten, dat hun terreinen in beslag zullen worden genomen, tenzij voor 19 Juli de schadeloosstelling zal zijn betaald. Volgens een door het Telegraafagentschap der Sovjet Unie uit Wladiwostock ontvangen bericht heeft de Ja pansche kolenmijn-maatschappij in Noord Sachalin bevel ontvangen 375.000 roebels te betalen als compensatie voor voedingsmiddelen en andere goederen, welke de. maat schappij heeft nagelaten aan haar arbeiders te ver schaffen. Volgens bedoeld bericht heeft de maatschappij sedert 1937 de arbeidsvoorwaarden van het personeel stelselma tig verslecht. De maatschappij heeft de overeenkomst voor de mijnconcessie geschonden door, naar verklaard wordt, de levensmiddelenrantsoenen en de loonen der arbeiders te verminderen. Daarop werd de maatschappij door de vakvereeniging van mijnwerkers een proces aangedaan. Senaatscommissie stelt behande ling van de neutraliteitskwestie nit. OPHEFFING NEUTRALITEITSWET BETEEKENT VERBOND MET ENGE LAND EN FRANKRIJK, Roosevelt en Huil nieuw tegenslag. hebben op- De Senaatscommissie voor budten- landsche zaken heeft met 12 tegen 11 stemmen besloten de behandeling van de neutraliteitskwestie uit te stellen tot de volgende zitting. De senatoren George en Gillette, die Roosevelt bij de verkiezingen van verleden jaar getracht heeft uit den Senaat te krijgen, hebben ten gunste van het uitstel gestemd. Onmiddellijk na de stemming in de Se- naatscommissie voor Buitenlandsciie Za- ken over het uitstellen der behandeling^ van de neutraliteitswet, werd gemeld, dat Sena tor Barkley, de democratische leider, zou trachten de kwestie in den Senaat zelf te berde te brengen, ondanks het optreden der commissie. Dit kan geschieden, wanneer Barkley er in slaagt goedkeuring yan den Senaat te verkrijgen voor een motie om de commissie te dechargeeren van de behan deling van de neutraliteitswet. Senator Minton heeft tegenover de verklaard, dat, wanneer de wereldtoestand niet verbetert, het „mogelijk is, dat Roose velt ons terstond na de verdaging weer bij eenroept." Na een conferentie met Roosevelt heeft de minister van buitenlandsohe zaken, Huil, aan de pers verklaard, dat de regeering in het belang van den*vrede en de veiligheid van de Vereen igdf*Sta ten, haar pogingen zal voortzetten om het door de regeering aanbevolen neutraliteits-programma te doen aannemen. Omtrent de verklaring van minister H wordt nader gemeld, dat hij niet met zij gewone glimlach de verslaggevers ontving Nochtans rekent de regeering op de eind overwinning. Een stormachtige week. De aanvallen op de neutraliteitswet \an do regeering, die, zooals men zegt, een et- fecticf verbond tusschen de Vereemgde .Sta len, Engeland en Frankrijk zou beleekencn, hebben het congres een stormachtige week bezorgd. Senator Bennet Clark verklaarde aan U. P., dat een opheffing van het embargo een verbond met Engeland en Frankrijk zou be- teekenen, èn met Rusland, indien dit land zich zou aansluiten bij de „as" Londen— Parijs. „Wij zouden dan een bondgenoot schap hebben met communisten", aldus de ze senator. Clark maakt deel uif van de groep, die van meening is, dat ook in geval van oorlog Engeland en Frankrijk de zee zullen beheerschen en dus gemakkelijker de markt van de Vereenigde Staten. zullen kunnen bereiken, dan Italië en Duitschland. Dit is volgens deze groep de oorzaak geweest dat Amerika betrokken werd in den wereld oorlog en ditzelfde zou weer kunnen gebeu ren, indien het huidige embargo opgehe ven werd. Zullen „jonge" en „oude'' Katho lieken tot elkaar komen? Gistermiddag heeft mr. dr. D. A. P. N. Kooien, een conferentie gehad met den voorzitter van de Anti-Revoluti- onnaire Kamerclub, den heer ,T. Schouten en met den president der Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip. In een gedeelte van onzen oplaag konden wij gisteren nog melden, dat prof. mr. C. P. M. Romme, minister van Sociale Zaken, den formateur in den loop van den ochtend be zocht heeft. De bespreking met mr. Trip wijst er o.i. allerminst op, dat mr. dr. Kooien van plan zou zijn den bankier in het nieuwe Kabinet op te nemen. Men herinnerc zich slechts, dat mr. Trip één der „negen mannen" is, die ge- ruimen tijd geleden een opzienbarend mani fest tot de regeering richtten, waarin zij Ne derlands budgetaire politiek scherp aanvie len en zeer sombere voorspellingen deden ten aanzien van de economische toekomst van ons land, op welk manifest zeer scher pe critiek kwam van R.K. zijde. Mr. Kooien heeft zich dus hoogstwaar schijnlijk slechts van advies willen laten die nen door den president der Xed. Bank. Overigens ligt het, in verband met de oor zaak der Kabinetscrisis, voor de hand, dat de formateur eerst in 't reine moet komen met de financieele opvattingen zijner partijgenoo- ten. Zelf een man van orthodoxe monetaire beginselen, zal hij deze moeten toetsen aan de opvattingen der voortvarende „jonge" ka tholieken. Mochten „jonge" en „oude" ka tholieken tot elkaar komen, dan rijst een nieuwe moeilijkheid: n.1. het vinden van con tact met de anti-revolutionnairen. Want de zen zullen zich toch, indien de formateur steun zou vinden in het katholieke kamp, afvragen, waarom hun coalitiegenooten niet wat toeschietelijker zijn geweest tegenover dr. Colijn Wil het dus niet boteren met de anti-revo- lutionnairen het is inmiddels nog niet zoover! dan staat dr. Kooien voor de con sequentie van een minderheidskabinet, wat niet met zijn degelijken aard strookt. Hij zal dan, naar men algemeen verwacht, evenals zijn onfortuinlijken voorganger, zich wel ge noodzaakt zien de opdracht, terug te geven. Een en ander in aanmerking genomen, bestaat er wel aanleiding, eenige reserve in acht te nemen tegenover de pogingen van den Kabinetsformateur. Aanvullend rapport einde Juli. verschijnt Naar het Hsbl. meldt, zal het aanvullend rapport over de Anistcrdamsche erfpachts kwestie tegen het einde van deze maand verschijnen. Dientengevolge gaat het aanvankelijk voornemen van den burgemeester om 26 Ju li a.s. het geheele eerste deel van het rap port door den Raad te doen behandelen, niet door. Thans bestaat het plan de openbare be sprekingen, die nog in den ouden Raad dienen te worden gehouden, te doen ge- Oorlogsleveringen aan Japan zouden worden afgesneden. Senator Pittman heeft onthuld, dat hij de Senaatscommissie voor buitenlandsche za ken een resolutie heeft voorgelegd, waarin de president gemachtigd wordt om den bui- tenlandschen handel te beperken met iederen onderteekenaar van het negenmogendheden- verdrag met China, die discrimineerende maatregelen neemt tegen Amerikaansche on derdanen. Een dergelijke maatregel is reeds vaak besproken in Congres-kringen als een middel om te voorzien in economisch optre den tegen Japan in verband met het optre den in China. Senator Pittmann heeft in verdere verkla ringen nog gezegd, dat de Senaatscommissie voor buitenlandsche zaken erin toegestemd heeft een resolutie in overweging te nemen, die speciaal ten doel zou hebben den uit voer van oorlogsleveringen aan Japan af te snijden. Dit geschiedde in een speciale zit ting op 7 Juli. De exporten, die beperkt zou den worden of stopgezet zouden omvatten: wapenen, munitie en oorlogsmateriaal, zoo als ijzer, staal, olie, benzine en schroot. Rusland wil eerst militaire ver dragen met groote buren. Naar de Parijsche correspondent van de „Times" schrijft, is men in de Fransche hoofdstad bijzonder gereserveerd ten aanzien van de besprekingen te Moskou, maar men kan niet zeggen, dat op het oogenblik opti misme overheerscht. Volgens de te Parijs circuleerende berich ten omvatten de laatste Russische eischen het sluiten van tweezijdige militaire verdra gen tusschen Rusland en resp. Polen, Tur kije en Roemenië, vóór dat een drie mogend- hedenpact met Engeland en Frankrijk wordt gesloten. Indien dit waar is, is» het vooruit zicht op een spoedig, gunstig einde van de onderhandelingen er niet beter op geworden. Dramatisch verhaal van den bevelvoerder der begeleidende sleepboot. Het is gisteren een dramatisch oogenbl.'k geworden voor de rechtbank van onderzoek naar de oorzaak van de ramp der Thetis, toen luitenant Coulthard, .de bevelvoerder van de begeleidende sleepboot beschreef, hoe hij de Thetis voor de laatste maal had zien verdwijnen onder de oppervlakte van het water. Get. was met zijn volgboot op den voorgeschreven afstand gebleven toen hij van de Thetis het signaal had ontvan gen dat alles gereed was voor hel duiken. Het was getuige opgevallen dat de Thetis zoo snel naar beneden was gegaan. Echter, wanneer er iets niet in orde zou zijn geweest dan had de Thetis binnen een kwartier rooksignalen kunnen geven of lichtboeien uitzenden, maar dat was niet gebeurd. Toch was get. niet geheel en al gerust geweest en had hij naar Port Block- house getelefoneerd hoe lang de Thetis onder water moest blijven. Men had geantwoord drie uur en die drie uur was get. met zijn boot in de buurt gebleven, waarna hij paar Birkenhead was teruggekeerd, omdat vérdere controle nu van den wal af te geschieden had. Getuige beschreef daarna nog hoe hij zich aan boord van de Vigilant bij den kapitein gemeld had, toen de The tis als te laat was opgegeven om zijn rapport uit te brengen. In den namiddag zijn demonstraties met het Davis reddingtoestel gegeven. Op de vraag van een der advocaten der civiele par tijen, hoe er vier man in de ontsnappings kamer hadden kunnen verdrinken, ant woordde een deskundige, dat dit niet aan het toestel gelegen had, maar aan het feit, dat de kamer voor twee man berekend was en niet voor vier. Waarschijnlijk hadden de mannen tegen elkaar aan moeten leunen, waardoor het evenwicht verstoord was ge worden en zij moeilijkheid gekregen hadden met hun ademhaling. In hun benauwheid hebben ze toen waarschijnlijk gepoogd het sluitstuk van het toestel te verwijderen, voor de druk van het water binnen en buiten even groot was, waardoor ze gestikt zijn. Op de vraag van een der rechters wie dan bevel kon hebben gegeven vier man toe te laten kon get. geen antwoord geven, maar dit punt zou nader onderzocht worden door terugroeping van een der overlevenden. Materiaal en uitvoering van werken niet meegerekend Op vragen van het eerste Kamer lid van Vessem betreffende de kos ten der buitengewone militaire maatregelen hebben de ministers Colijn en van Dijk geantwoord, dat de kosten hiervan zonder de aan schaffing van materiaal en uitvoe ring van werken, gemiddeld per dag zeer globaal op f 100.000 kun nen worden geraamd. Oudere lichtingen onvoldoende geschoold. Op meer spoed hij het geven van zakenverlof aan gedrongen. Aan het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de ontwerpen van wet inzake: le. het onder de wapenen blijven van dienstplichtigen en 2e. het in werkelijken dienst houden van dienstplichtigen is het volgende ontleend: Vele leden, die verklaren zich met deze wetsontwerpen te kunnen vereenigen, drin gen nochtans met klem er op aan, dat van deo mstandigheid. dat een belangrijk aan tal oudere dienstplichtigen zich onder de wapenen bevindt, gebruik worde gemaakt om dezen door veelvuldige oefening de noo dige kennis en paraatheid bij te brengen. Naar zij mecnen te weten, liet een en an der zeer te wenschen over. De vervanging door werkloozen. Voorts achten deze leden het onluist, dat de regeering er toe was overgegaan, werk- looze dienstplichtigen te nopen als plaats vervangers op te treden van hen. die om redenen van particulieren aard verlof krijgen, naar hun werkkring terug te kee- ren. Huns inziens wijst de houding van de regeering te dezer zake in de richting van het vroegere, aan het einde van de vorige eeuw te recht verlaten, remplagantenstelsel. Te onbillijker achten deze leden die houding, omdat bezwaarlijk kan worden staande gehouden, dat de werkioozen meer verplichtingen jegens het vaderland hebben dan de andere burgers. Verscheidene andere leden kunnen met deze opmerking geenszins instemmen. Zakenverlof. Verscheidene leden oefenden critiek op den huns inziens onbevredigenden gang van zaken met betrekking tot de be handeling van aanvragen om zakenverlof, door onder de wapenen zijnde dienstplich tigen ingediend. Sommigen dezer zien. dus betoogden de hier aan het woord zijnde le den. hun zaken verlocpen en worden met financieelen ondergang bedreigd, indien zij geen verlof krijgen, zoodat te dien opzichte spoed is vcreischt. Geen werk bij Defensie? Enkele leden verklaarden, dat sommige, thans onder de wapenen zijnde dienstplich tigen te weinig te doen hebben en nochtans genoopt zijn in actieven dienst te blijven. Zoo zou zulks, naar verluidt, bij dc kust wacht het geval zijn. Deze leden verzochten den minister, dienaangaande nadere inlich tingen te verstrekken. Ook anderen leden zijn soortgelijke medc- deelingen gedaan. Zoo meenden zij te we ten. dat militairen o.w. bezoldigde on der-officieren den tijd soms vrijwel in ledigheid doorbrengen of ten hoogste onbe duidende werkzaamheden verrichten. Zij hadden zich afgevraagd, of het in dienst houden van dienstplichtigen onder zulke omstandigheden, mede gelet op de daar mede gepaard gaande kosten, wel verant woord is. DE BILT SEINTt Verwachting: gedeeltelijk be wolkt, droog weer. Iets war mer. Meest zwakke wind uit Westelijke richtingen. Het einde van het conflict be reikt? Russische troepen zouden, geheel verdreven zijn. Volgens een telegram van het gevechts terrein aan de Mongoolsch-Mandsjoerijsche grens hebben Japansche vliegers gisteren in twee luchtgevechten boven de samen vloeiing van de Khala en de Holsten 70 Sov jet-Mongoolsche vliegtuigen neergehaald. De speciale verslaggever van I-lavas deelt nadere bijzonderheden omtrent een lucht gevecht, dat zich gistermiddag heeft afge speeld, mede. Acht Russische bommenwer pers verschenen op vijf k.m. afstand van de Japansche luchtbasis, waar op het oogen blik een aantal buitenlandsche dagbladcor- VS L A N D BORSJA OOSTEN) ZSOkm S U I /m«rr MANDSJOEKWO TT JUyTALOEGAN V, meer r bi «tsjanteinmiau TA,TT ^re%VS»HANTZELEll V f TAULAN ,rsjALTS,^ SAPHABEIT H MONGOLIË pBINNEN TSJAHAR M"ONGOL lE Taonan (3959) respondenten kampeert. Zij werden terug gedreven door luchtafweergeschut en jacht vliegtuigen, die echter op hun beurt door Russische jagers werden aangevallen. Het was niet mogelijk, den afloop van het luchtgevecht vast te stellen, daar de vlieg tuigen zich in de richting van Mongolië verwijderden. Onwaar?. De Japanneezen verklaarden later, dat zij in den loop van den dag 59 vliegtuigen had den neergeschoten, doch de buitenlandsche journalisten zagen slechts een toestel een noodlanding maken en vernamen daarna, dat het een Japansche machine was. De Japanneezen beweren, dat de Russen de bronnen van de rivier Holsten, waaruit het Japansche le ger het in een woestijnoorlog zoo kostbare drinkwater betrekt, met bacteriën vergiftigd hebben. Het einde? Gistermiddag is van Japansche zijde of ficieel medegedeeld, dat de Japansche strijdkrachten de Russische en Buiten- Mongoolsche troepen over de grens hebben gedreven cn dat het grondgebied van Mandsjoekwo thans geheel van vijandelijke strijdkrachten gezuiverd is. De woordvoerder van het ministerie van oorlog te Tokio heeft getracht te verklaren, waarom de Japansche luchtmacht in de 71 dagen, dat de gevechten bij Nominhan nebben geduurd, niet minder dan 522 vijan delijke vliegtuigen heeft vernield, terwijl zij er zelf slechts 4 verloor. Hij voerde hiervoor aan het verschil in de gevechtstaktiek, het feit, dat de vijandelijke vliegtuigen van 1934 en 1935 dateerden, terwijl Japan de modernste toestellen gebruikte, en het gebrek aan ervaring der vijandelijke vlie gers. Trefpunt van groote troepen massa's onvermijdelijk. Binnenkort wordt een groote slag ver wacht in het midden van de provincie Sjansi, waar de Japansche colonnes uit het noorden, westen cn oosten samenkomen met Chinee- sche troepen, die in de bergen van Tai Hang opereeren. De Japanners beschikken over vier divisies, waarvan twee kortgeleden uit Japan zijn aangekomen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1