dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier overwinning in Mandsjoekwo toe Engeland offert zijn goud aan Mars Spionnage-affaire in Frankrijk Dn Colijn opnieuw formateur Engeland roept 12000 Vlootreservisten op Moskou doet water in den wijn Tegenslag bij het lichten van de „Sgualus" Parijs in feesttooi! Italiaansch journalist moet Frankrijk verlaten Steeds meer arbeiders organiseeren zich KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON SO (2 LIJNEN) V R IJ D A G 14 JULI 1939 67e JAARG. No. 8668 Japansche troepen slechts door alcohol strijdvaardig te maken? 730 millioen pond Sterling voor bewapening Wang Tsjin Wei heeft weinig succes Is Triëst Duitsche stad geworden? Dit nummer bevat 8 pagina's yJ^/EER BERICHT DE BILT SEINT, Duitscher gesteenigd in Memelgebicd? HE LDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V.'te Den Helder Japansche berichten over neder laag der Sovjets zouden op fan tasie berusten. Eindelijk hebben de Russen het stilzwijgen over den strijd in Mand sjoekwo verbroken. Na de reeks overwinningsberichten der Japan ners, komt nu als een koud stortbad de mededeeling van het Russische persbureau Tass, dat.... de Japan ners een volkomen nederlaag heb ben geleden en al hun berichten ge fantaseerd waren. Volgens de Rus sen is er geen sprake van, dat zij honderden vliegtuigen verloren heb ben. Tass beweert, dat de Russen slechts 52 machines hebben verlo ren, tegen de Japanners 199. Er wordt op gewezen dat de Japansche troepen gedemoraliseerd zijn en daarom slechts door alcoholgebruik strijdvaardig zijn te maken. Het hoofdkwartier van het Sovjet-Mon goolsche leger in de Mongoolsche volksre publiek, bericht, dat tusschen de Sovjet- Mongoolsche troepen en de Mands.joekwo- Japansche troepen gevechten zijn geleverd tusschen 6 en 12 Juli in de omgeving van Nomonhan en ten Oosten van de Khalkhin- golrivier. Op 5 Juli werden de Mandsjoekwo-Japan sche ti'oejjen teruggedreven van het gebied van do Mongoolsche volksrepubliek. Op S Juli kregen de aanvallende troepen ver sterking uit Mandsjoekwo, bestaande uit talrijke tanks, zware artillerie en vliegtui gen en wederom werd de grens van de Mongoolsche volksrepubliek geschonden. Van 8—12 Juli werden verscheidene ge vechten geleverd en ten Oosten van de Khalkhingol-rivier raakten de tegenstanders in handgemeen. De Sovjet-Mongoolsche troe pen, gesteund door de luchtmacht, hebben alle aanvallen van de Mandsjoekwo-Japan sche troepen afgeslagen. De verliezen. Ju de gevechten van 6 tot 12 Juli hebben de MancLsjoekwo-Japansche troepen onge veer 2000 man verloren aan gesneuvelden en meer dan 3500 aan gewonden. De Sovjet Mongoolsche troepen hebben 254 gevange nen gemaakt, terwijl vier kanonnen, vier tanks, 15 pantserwagens en zeventig mitrail leurs, alsmede andere wapens werden buit gemaakt. Ook werden belangrijke documen ten, zooals legerbevelen, gevonden, waaruit bleek, dat dit nieuwe Japansche avontuur nauwkeurig was. voorbereid. Aan den strijd namen twee divisies Japansche infanterie, een gemotoriseerde brigade, ongeveer 100 tanks met een regiment gemotoriseerde in fanterie, een regiment zware veldartillerie en* zes of zeven gemengde Mandsjoekwo- Japansche cavaïerie-regimentcn deel. De Sovjet-Mongoolsclie troepen verloren 'n den strijd 293 dooden en 653 gewonden. De luchtmacht. Ook de luchtmacht nam aan beide zijden ernstig aan dc gevechten deel. De Mandsjoe kwo—Japansche luchtmacht verloor 61 toe stellen in den tijd van 6 tot 12 Juli. twaalf vliegers werden gevangen genomen, de beesten van hen zijn zwaar gewond. In deze Periode verloor de Sovjet-Mongoolsche luchtmacht 11 toestellen. t Tusschen 28 Mei en 12 Juli werden m o- aal 190 Japansche vliegtuigen nccrgehaain, terwijl de Sovjet-Mongoolsche luchtmacht in dezen tijd 52 'toestellen verloor. Dronken Japanners? Het commando van de Sovjet-Mongool?' hc 'roepen is van oordeel, dat de Japanse' daten geen slechte strijders zijn, '10C beter gevochten konden hebben, de beide divisies, welke aan den strijd ace - "amen, als de beste Japansche divisies v - ('en beschouwd. Het feit, dat zij zoo zware verliezen hebben geleden, is veroorzaakt doordat de Japansche infanterie gedemorali seerd begin» te raken, zoodat het Japansche opperbevel de troepen dikwijls in staat van dronkenschap laat aanvallen. Dc Japansche luchtmacht en tanktroepen zijn zwakker dan de infanterie. Tenslotte ontkent bet SovjetMongoolsche hoofdkwartier, dat gebruik is gemaakt van strijdgassen of van bacteriën, zooals dc Ja panners hebben beweerd. Ook topografische geschillen! De Sovjet-Russische bladen publiceeren een kaart van het gebied van het Boeir Nor, waar op het oogenblik wordt gestreden tus schen de Sovjet-Mongoolsche troepen en de Mandsjoekwo-Japansche troepen. Hierbij wordt verklaard dat de bewering van de Japanneezen, dat de Khalkhingolri- vier de grens vormt tusschen Buiten Mon golië en Mandsjoekwo niet juist is. De kaart is een copie van kaart no. 43 van de in 1919 door den directeur-generaal van de Chinee- sche posterijen te Peking gepubliceerde at las van China en hierop staat de grens aan gegeven als loopend van Khoelat Uliin Obo, Nomonhan en Burd Obo ten oosten van de Khalkhingolrivier. Steeds hebben troepen van de Mongool sche volksrepubliek aan deze grens gelegen. De bewering, dat de rivier de grens vormt is volgens dc Sovjet-Russische bladen een zuiver verzinsel van de Japansche militai ren om hun actie te rechtvaardigen. Voorname persoonlijkheden uit de dagbladwereld gecompromit teerd. Sommige ochtendbladen hebben melding gemaakt van een zaak betreffende do veilig heid van den staat, waarbij twee persoon lijkheden uit de dagbladwereld van Parijs gecompromitteerd zouden zijn en in arrest zouden zijn gesteld De Intransigeant schrijft in dit verband: Men heeft namen uitgesproken,, zekere dagbladen aangeduid, men heeft zelfs ge sproken over bekentenissen, die zouden zijn afgelegd door beklaagden. Het bericht schijnt, volgens onze inlichtingen, wel juist te zijn in de grooto lijnen. Men weet echter, dat de wet van 1834 en het decreet van Maart 1939, iedere publica tie of iedere indiscretie betreffende feiten aangaande instructies onder leiding van den krijgsraad verbieden. Ten aanzien va.ii de spionnage-affaire schrijft de „Figaro" liet volgende: „Bij het onderzoek naar de buitenlandsche propagan da in Frankrijk, heeft de militaire justitie een persoon in staat van beschuldiging ge steld, die werkzaam was bij den commcrci- eelen publiciteitsdienst van ons blad. Deze persoon had niets uit te staan met de redac tie, noch bekleedde hij een verantwoordelijke positie bij de leiding, noch oefende hij op eenigerlei andere wijze invloed uit op ons black Verder toonde hij steeds een onberispe lijke reserve in zijn houding". Een zakenkabinet lijkt de eenige oplossing. Mr. dr. D. A. P. N. Kooien heelt aan H. M. de Koningin verzocht van de opdracht tot vorming van een Kabinet te mogen worden ont heven. Gistermorgen heeft Hare Majesteit dr. Colijn ontvangen en hem ander maal opdracht gegeven tot vorming van een Kabinet. Dr. Colijn heeft verzocht deze nieuwe opdracht in beraad te mogen houden. De „nieuwe" formateur zal heden een conferentie hebben met jhr. ir. O. C. A. van Lith de Jeude, oud minister van Waterstaat. Tweeërlei mogelijkheden openen zich nu, n.1. dr. Colijn zal nogmaals trachten over eenstemming te verkrijgen met do r.-ka- tholieken óf hij zal streven naar een tot standkoming van een zakenkabinet. De laatste veronderstelling mag met vrij groote zekerheid worden gelanceerd. Het feit, dat de formateur het allereerst gaat praten met jhr. ir. van Lith de Joude, geeft in dit verband overduidelijke aanwijzingen Het lijkt trouwens de eenige oplossing van het zeer moeilijke Kabinetsprobleem, dat dr. Colijn zich omringen zal met mannen van erkende verdienste, wij hebben deze waarschijnlijkheid reeds aan het begin van de Kabinetscrisis naar voren gebracht. Voor de vloot, en tuchtoefenin gen in Augustus en September. In het Lagerhuis heetl Chamber- lain medegedeeld, dat 12.080 bij de reserve geplaatste gepensionneerde vloototficieren en manschappen te gen 31 Juli zijn opgeroepen om deel te nemen aan de vloot- en tucht oefeningen. die in Augustus en September gehouden zullen worden. Chamberlain voegde hieraan toe, dat de koning een revue zal houden over de reservevloot, die 130 schepen omvat, op 9 Augustus. Dit besluit is een logisch gevolg van het besluit om liet gebruikelijke verlof een maand te vervroegen. De oefeningen van de Homefleet zullen de bruikbaarheid der manschappen op de proef stellen en in het bijzonder de schepen, die uiteraard een lan gere periode in diënsl zullen moeten zijn dan de oefening der militaire reserve duren zal. Dc diplomatieke redacteur van Reuter verneemt, dat de schepen, die uit de reserve gehaald zullen worden, omvatten: een slag schip, een viiegtuigmocderschip, vier krui sereskaders van vier schepen elk, een mij- nenlegger, een destroyer-depotschip, vier flottiljes destroyers en vier onderzeeërs. Men herinnert er aan, dat de admiraliteit zijn toevlucht tot een gelijken oefenings- maatregei genomen heeft in 1924, toen een percentage reservisten opgeroepen werd voor oefening met dc Homefleet. Grooten en kleinen moeien bij dragen om de defensieleening volteekend te krijgen. Bij dc indiening van de bogrooting in derde lezing heeft sir John Simon gespro ken over dc financieel© positie des lands en gezegd voor dit financieele jaar ongeveer 1329 millioen pond sterling an uitgaven te hebben geraamd. Daarvan zullen 942 mil lioen worden verkregen uit ontvangsten en 380 millioen door bet opnemen van leenin gen. De totale uitgaven voor de verdediging, die reeds waren opgegeven tot een bedrag van 580 millioen, zullen mogelijk worden verhoogd tot 630 millioen. doch zul len in wezen 730 millioen beloopen. 500 mil lioen moeten worden geleend, terwijl oor spronkelijk 380 millioen was overwogen. Hel zal mogelijk zijn ongeveer 150 millioen op te nemen door de uitgifte van schatkist biljetten. Slechts een deel van de finan cieele behoeften va dit jaar zullen in de vlottende schuld kunnen worden opgeno men. Daarom zal het te gelegencrtijd nood zakelijk zijn den beleggers, grooten en klei nen, te vragen op zoo ruim mogelijke schaal bij te dragen aan de nieuwe defensielee ning. Spreker beeft het vertrouwen, dat aan dezen oproep gehoor zal worden gegeven. Motie van Labour verworpen. Het huis heeft vervolgens met 206 tegen 141 stemmen een motie der Lahourparty ver worpen, waarin werd voorgesteld het wets ontwerp niet aan te nemen. Vervolgens werd het wetsontwerp in derde lezing aan genomen en doorgezonden naar het Hoogcr- huis. John Simon zette uiteen, dat dc begroo ting voor dit jaar 1400 millioen zal beloo pen en dat meer dan 900 millioen uit de be lastingen zal moeten worden verkregen. Wijst mij een ander land ter wereld met onze bevolking, dat wanneer het voor de zen enormen last geplaatst 900 millioen kan vinden uit dageli.jksche belastingen. Terwijl de overblijvende 500 millioen om te lecnen een verontrustend cijfer is, moeten wij er kennen, dat wij dezen grooten last zullen moeten dragen. De rustige ontvangst van de ze begrooting is het gevolg van twee din- gen: 1. We wetenschap, dat het noodza kelijk is. 2. Ons volk heeft zonder ccnig pariijver- schil, zoowel in dit huis als in 't land een vastberadenheid, dat wij, er kome wat wil, zullen moeten vinden datgene wat noodig is voor de vrijheid, veiligheid en kracht van ons land. Mits Engeland ook iets van de eischen laat vallen. De berichten uit Moskou, volgens welke de punten van verschil steeds kleinere proporties aannemen, wor den te Parijs bevestigd. Dc Russi sche regecring is thans blijkbaar bereid af te zien van haar cisch in zake een direct militair verdrag met Turkijê, Prflcn en Roemenië, in dien Engeland wil afzien van zijn eisch inzake een Russische garantie voor Nederland en Zwitserland. De voornaamste kwestie, welke nu nog moet worden geregeld is de de finitie van „indirecte agressie." Intusschcn zijn de berichten, volgens welke een Fransche militaire deskundige zich naar Moskou zou begeven, voorbarig, hoewel er geen twijfel over bestaat, zegt het Hsbl., dat de Fransche regeering zulk een deskundige onverwijld naar Moskou zou zenden, indien de onderhandelingen het stadium zouden bereiken, waarin techni sche besprekingen met vrucht zouden kun nen beginnen. Naar de diplomatieke medewerker van de „Times" schrijft, heeft dc Britsche ambas sadeur te Moskou nieuwe mededeeiingen van zijn regeering ontvangen. Deze mede deeiingen bevatten geen nieuwe instructies, doch geven slechts opheldering t.a.v. vroe ger reeds besproken punten. Op deze basis verwacht, men in de eerstkomende dagen een nieuw onderhoud van den ambassa deur met Molotov. Squalus verrees boven de opper vlakte, maar zonk weer weg. Men is begonnen met het lichten van de Amerikaansche duikboot de Squalus, welke 52 dagen geleden bij Porthsmouth (A.) is ge zonken. Ernstige tegenslag is hierbij onder vonden. Men poogde het wrak door middel van zeven, met lucht gevulde pontons te lichten. Twee van dc vijf voorste pontons kwamen reeds aan dc oppervlakte, hetgeen er op wees, dat dc onderzeeër, zooals men wenschte, 85 voet was gelicht en reeds maak te men toebereidselen om het wrak vier mijl verder te sleepen, waar het op 155 voet wa ter aan den grond gezet zou worden, als voorbereiding tot de volgende stappen. Doch plotseling schoot dc „Squalus" los en zonk weer tot den bodem van den oceaan. Twin tig voet van den boeg van het vaartuig re zen plotseling uit zee op, waarna het zonk. Zijn plan voor '?i onafhankelijke Japansch qezinde reqecrinq, vindt weiniq inqanq. De Japansche journalisten hebben een schok gekregen, toen zij vernamen, dat Wang Keh Min, het hoofd van dc voorloo- pige regeering van Peking, zich verzette te gen het voorstel van een federale regee ring voor het door de Japansche troepen bezette deel van China. Wang Keh Min is teruggekeerd van een bezoek aan Tsjingtau waar hij een vergadering van den Vereenig den Raad heeft bijgewoond, waarop de voor stellen van Wang Tsjing Wei het ex-lid van Ts.jang Kai Sjek's regeering, die thans streeft naar een onder Japansch toezicht staande regeering zouden worden besproken Na zijn terugkeer heeft hij de Europeesche Japansche en Chincesche journalisten ont vangen en deelde hen mede, dat te Tsjing tau niet gesproken is over een nieuwe re geering, terwijl zelfs Wang Tsing Wei de vergadering niet heeft begewoond. Wang Keh Min voegde hieraan toe, dat het niet waarschijnlijk is, dat de raad het onderwerp op de volgende vergadering in Augustus zou bespreken. Op de talrijke vragen van de Japansche journalisten gaf Wang Keh Min voor hen ontmoedigende antwoorden. Hij zeide, dat zijn regeering geen verklaring af zou Jeg- gen in antwoord op het manifest en de op roepen tot vrede van Wang Tsjing Wei en de openbare mcening in Noord China ten- aanzien van dc verklaring van Wang Tsji Wei is zeer verdeeld. Sommigen sym- pathiseeren ermede, doch anderen leveren scherpe critiek. Een merkwaardiqe onlhullinq. Een speciale verslaggever van dc Excel sior in Zwitserland schrijft, dat gisteren te Zurich berichten binnenkwamen, volgens welke Italië de haven van Triest voor den tijd van tien jaar aan Duitschtand zou hebben verpacht. Duitschland zou toestem ming hebben gekregen, te Triest nieuwe silo's en groote dokken te bouwen, en het zou voornemens zijn er een luchtvaartba sis aan te leggen. Ook zouden er schccps- bouwwerven worden opgericht. Zeker is, dat de Duitschers op bet oogenblik in de haven van Triest groote werken uitvoeren. Sedert de inlijving van Oostenrijk werd de geheele uitvoer van dit land over Ham burg geleid en heeft Triest 1.200.000 ton van zijn vervoer verloren. Verwachting: Geleidelijk toene mende bewolking, droog, warm weer, behoudens te gen den avond eenige kans op onweer. Zwakke tot ma tige wind, meest uit Zuide lijke richtingen. Bij den 150sten verjaardag van de Groote Revolutie. Frankrijk viert heden zijn nationalen feestdag, die wel een bijzonderen luister verkrijgt, nju het juist 150 jaar geleden is, dat het land de dagen van de Groote Revolutie beleefde. Vooral te Parijs heeft men niets na gelaten om aan zijn vreugde uiting te geven. De stad is één vlaggcnbun- del! Daarbij valt het op, dat de Engelsche kleu ren naast de Fransche hangen, een symbool van de nauwe verbondenheid der twee groo te Westersche democratieën. Het hoogtepunt van den dag r.al zijn de militaire revue, waaraan circa 31.000 man deelnemen en welke alle soorten gemoto riseerde oorlogswapens voor het front zal brengen. De Fransche en Britsche lucht machten zullen groote demonstraties houden. Minister-president Daladier spreekt een groote herdenkingsrede uit, waarna presi dent Lebrun een boodschap tot het geheele Fransche volk richt, die wordt uitgezonden naar alle doelen der wereld. Geweldige volksfeesten zullen een waardig slot van den nationalen feestdag vormen. Vergeldingsmaatregel wekt groo te verontwaardiging in de Itali- aansche pers. De Popoio di Roma deelt mede, dat de Fransche autoriteiten den correspondent van het blad, Pettinato, hebben uitgewezen. Het besluit van de Fransche regeering, den Italiaanschen journalist Pettinato uit te wijzen, wordt, naar I-lavas meldt, door de Italiaansche pers scherp becritiseerd. De „Regime Fascista", het blad van Fa- rinacci, noemt het Fransche volk verweeke- lijkt en gedegenereerd en de Fransche re geering een rggeering van „dwazen en mis dadigers." Het blad schrijft verder te hopen, dat on middellijk represailles zullen, worden geno men. Alle Italiaansche journalisten moeten uit Parijs teruggeroepen worden en de ver tegenwoordigers van de Fransche pers te Rome moeten naar hun land worden terug gebracht. Het blad besluit met dc woorden: „Geluk kig leven we in een internationaal klimaat, dat doet hopen, dat eens alle thans nog uit staande rekeningen vereffend zullen wor den." Opzienbarend bericht over gru weldaad der Nationaal Socialis ten. Volgens den correspondent van Ilavas te Warschau melden Poolsche bladen, dat de Duitsche burger Bruno Wohl, uit het Me- melgebied en zijn twaalfjarige zoon door een bende nationaal-socialistcn door steen worpen gedood zijn. Wohl had, aldus de N. R. Crt., geweigerd toe te treden tot de nationaal-soeialistische partij. Hij had toe stemming gekregen om zich in Zweden te vestigen. N.V.V. spant de kroon. Blijkens opgave in het maandschrift van bet Centraal Bureau voor dc Statistiek be droeg het aantal georganiseerde werknemers in ons land, naar een voorloopigc bereke ning, begin 1939 769.100 tegen 743.000 begin 1938. Het.is dus in 1938 met26.400 gestegen, d.i. mot o1/; In 1937 bedroeg dc groei 19.100 (21/2 De ledentallen der verschillende vakcen- tralen waren als volgt: (tusschen boogjes de cijfers van 1938): Nederl. Verbond van Yak- vereenigingen 306.200 (293.600); R.K. Werk liedenverbond 177.200 (170.000); Clir Nat Vakverbond 113.000 (110.100); Xcdcrlandsche Vakcentrale 16.300 45.500); Nat. Arbeids- Sccr. 10.650 (11.200); Xed. Svndical. Vakver bond J.600 (2.000); Oud-Katholiek Vakver bond 700 650): niet bij een vakcentrale zijn aangesloten 112.850 (109.650). De adspirant-leden (9.100 in 1939, 7.100 in 1038) zijn in deze cijfers niet medegeteld.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1