van een Bandfluweeltje S A M O S zijn wijn en zelf gemaakt Dan nemen ze een Van restjes katoen of linnen Sierlijke voorwerpen, Zaterdag 15 Juli 1939 Vierde blad In het haar, öp het haar, rond hals en armen, om het middel DRIE GRATIËN UIT HOLLYWOOD "~r r De mogelijkheden Wie &iet waagtwie niet winti De Grieksche waard schenkt het edele vocht in kleine glaasjes... Het Grieksche wijn-eiland Samos wordt Weinig door vreemdelingen bezocht, door- Idat het buiten de groote verkeerswegen ligt. Wanneer een reiziger Samos met zijn ver blijf vereert, dan is dat meestal een geo graaf, een historicus of een zoöloog. De hoofdstad heet Vathy. Men kan deze plaats inderdaad „stad" noemen; zij be schikt over verscheidene hotels, waar men ieen aangenaam en zindelijk onderdak vindt. Samos is in de eerste plaats bekend om zijn wijn. Voor den fijnproever is het eiland dan ook een paradijs: de wijn, die er rijp wordt, is niet alleen zwaar en edel als alle Grieksche wijnen, maar hij is ook goedkoop. Het eiland is ook thans nog buitengewoon (vruchtbaar. Steeds weer komt de bezoeker onder de bekoring van den weelderigen plantengroei; het is een bijzonder genoegen, door de vette akkers en de bloeiende velden te wandelen of rond te klimmen over de vele a'otsen. Als men als vreemdeling voldoende Grieksch spreekt, kan men zich door de hartelijke en gastvrije bevolking allerlei in teressante gebeurtenissen en toestanden la ten verhalen. Tot de mooiste plekken van het eiland behoort het in het Westen gelegen Mara- rthokampos, dat men per autobus van Kar- lowasie uit kan bereiken. Een prachtige rit! Men schudt wel wat heen en weer, als de zware wagen de bochten wat al te snel neemt, maar men geniet van schitterende uitzichten over zee, op heuvels en bosschcn. In tegenstelling tot streken, waar in den zomer alles dor en verdroogd is, verheugt Samos zich ook in den heetsten tijd in ver koelende winden en verfrisscihende regen buien. Daardoor is hier ook een gebrek aan water, daardoor ziet de geheele subtropi sche flora er zoo frisch en groen uit; daar om laten rijke kooplieden uit Smyrna zich hier landhuizen bouwen. Het dorp Mara- thokampos zelf is een .lustoord. In de herbergen van Samos schenkt de waard den wijn in zoo kleine glaasjes, dat inen de neiging voelt, daartegen bezwaren in te brengen, maar na het eerste slokje beseft men, waarom de wijn in zulk een bescheiden hoeveelheid wordt toegemeten! Overal wordt muziek gemaakt op de tradi- tioneele landinstrumenten, want radio is in dit gezegende oord nog lang niet opper machtig ende bewoners zijn er des te gelukkiger om. Bruids'kapsel Bandfluweel, de garneering bij uitnemendheid van dit seizoen! Hoe komt het toch, dat wij het bandfluweel bij meters en meters uit de oude doos hebben gehaald? Past het ouderwetsche garneersel bij onze moderne' jeugd, onze make-up, onze korte rokken? Och, de meesten onzer heb ben zich die vraag nauwelijks gesteld, toen zij voor het eerst, na lange, lange jaren, het glanzende sierlint weer in de modehuizen terugzagen, evenmin als ze „waarom" riepen bij het weerzien van zoovele andere ouderwetsigheden. 't Was immers alle een verrassing, welke slechts kreten van bewondering ont lokte en die overigens direct tot ons hart sprak door de volstrekt moder ne wijze, waarop het naar voren werd gebracht. Géén dacht bijvoorbeeld aan het zedige, ongeblankette gezichtje van haar oud-tante, toen ze haar neus tegen de ruiten van de kapperszaak platdrukte om de hoogopgemaakte kapsels te bekij ken, die toch geïnspireerd waren op de pruiken der voor-vorige ge neratie! Slechts overwoog ze of de nieuwe coiffure haar, twintigste- eeuwsche, zou staan en daar had ze het voorloopig druk genoeg mee! Misschien denken we bij het bandfluweeltje wel even aan vroeger tijden terug! Menigeen zal immers haar moeder nog gekend hebben met een zwart of kleurig fluweelen bandje om den hals, ter aanvulling van het décolleté! Aan dien halsband hing soms een fraai medaillon. We blijven echter niet lang over't verleden piekeren en bedenken hoe we 't modesnufje het beste tot ons eigen voordeel kunnen gebruiken! En zie! dan ontdekken we, dat een bandfluweeltje tientallen mogelijkheden bezit! We kunnen het in het haar dragen, óp het haar, langs den hals, rond de armen, om het middel, aan den rokzoomOp deze pagina illustreeren we verschillende charmante mogelijkheden van het perzik- zachte, flatteuze materiaal, dat in alle breedten, lengten, in alle mode kleuren verkrijgbaar is Links boven doet het fluweel dienst als hoedlint; het hangt, na een sober gelegden strik in twee slippen af tot op den rug. Rechts boven ziet onze lezeres een bruidskapsel, met een fluweel en strik bijeengehouden. Het doet ons denken aan den pruikentijd, toen de heeren hun witbepoederde krullen in den nek met een klein strikje versierden. In het midden van onze pagina tenslotte wordt de indruk van een geheel avondtoilet door ettelijke meters vrij breed bandfluweel bepaald. Wellicht komen onze lezeressen niet tot het kanten hoedje, de bruids coiffure, de galajurken... maar zij kunnen dit zij haar tot troost! het bekoorlijke bandfluweel ook op „gewone" japonnen en hoofddek sels naaien: als simpel ceintuurtje op een gebloemd zijdje of om den bol van een eenvoudigen stroohoed. En men behoeft óók geen bruid te zijn, om zoo'n klein kinderlijk niemendalletje in het haar te vlechten.... Léontine. Geruite avondtoiletten zijn nog steeds onweerstaan baar. Bovenstaande japonnen zijn in pasteltinten uit gevoerd. Het rechtsche is opvallend door den „school melsjes"-stijl. Ge-ajourde servetten, vingerdoekjes, kleedjes en zakdoeken vormen nog steeds een sierlijke aanwinst voor de linnenkast. Men gebruikt liefst tamelijk dicht geweven linnen of katoen voor dit handwerkje, omdat het borduursel dan beter houdt. Het kost dan wel eenige moeite de draden er uit te trekken, maar het re sultaat is duurzamer. Figuur I geeft een aardig motief, dat speciaal voor servet- randen is ontworpen, mits men het borduurgaren in een vroolijk afstekende tint neemt. Het is vaak reeds voldoende van boven en van onderen een draad uit te trekken en twee of drie tusschen- liggende draden te laten liggen. Verder wijst het patroontje den weg vanzelf. Men moet vooral de steken niet te stijf aantrekken. Fig. 2 vertoont een wat ingewikkelder va riatie, bestemd voor kinderjurkjes of kraag jes. Deze ajoursteek wordt in twee kleuren uitgevoerd, terwijl men het garen voor den middelsten rand wat dikker neemt dan voor bovep- en onderkant. Op een wit kraagje bijvoorbeeld met blauwe steken telkens vier draden opnemen en later door de aldus ont stane bundeltjes een vuurroode draad „slin geren". Het is een eenvoudig, doch secuur werkje, Wie den slag eenmaal beet heeft, schiet er echter vlug mee op en kan van allerlei rest jes fijn katoen of linnen de aardigste voor werpen maken. Het verdient aanbeveling kleedje of kraagje eerst geheel af te wer ken, te zoomen, enz. vóórdat men tot het Ajouren overgaat. r Ethyl Hawortli: gekleed in een avondtoilet van fijne, roseroode kant, gewerkt op satijn van een iets donkerder tint. Lupe Velez draagt een echt Mexicaansch costuurn welks vervaar diging 30 jaar in beslag nam en dat op 5000 getaxeerd wordt in een scène van „The Girl From Mexicoeen nieuwe RKO Ra dio film. Linda Hayes heeft een voorliefde voor deze smaakvolle en simpe le, moderne jurk. Loretta Young, de ster der 2Oth Century-Fox, die in zulk een reeks van rolprenten triomfen gevierd heeft, is op een zeer bijzondere, ja op een bepaald eigenaardige ma nier „aan de film" gekomen. De bekende regisseur Mervyn Leroy maak te eens, nu alweer een jaar of wat geleden, op het tennisveld kennis met een aardig meisje, Polly Ann Young geheeten. Toen hij een half jaar later eens 'n speciaal meisjestype noodig had, dacht hij terug aan Polly Ann Young en schreef haar een briefkaart. Die werd bezorgd, toen Polly Ann een reisje naar Europa maakte. Haar jongere zusje Loretta las de verleidelijke invitatie, mee te spelen in een film „Naughty but Ni- ce" („Ondeugend maar lief")filmspe len, dat was toch wel ongeveer het zaligste wat ter wereld kon worden gedaan! En nu kwam die kans voor haar zusje juist, toen die mijlenver weg was, onbereikbaar ver. Lorettc Young pakte papier en inkt en stond net op het punt terug te schrijven, dat Polly. Anu te Rorue logeerde in Hotel Zoo-en-zoo, toen ze bedacht, dat dit niets helpen zou. Want regisseur Mervyn Leroy zou natuurlijk nooit naar dat adres in Rome schrijven. Hij zou een ander nemen voor die rol, want zoo'n film kan niet wachten. En als ze dan een ander namen, waarom dan Loretta niet? Zij immers leek heel veel op haar zusje, méér dan een vreemd meisje zou doen. Kort en goed: Loretta stak de briefkaart bij zich en ging naar de studio. De portier vroeg, wat zij kwam doen, Lo retta toonde de briefkaart. Bent U Polly Ann Young? vroeg de portier. J-j-j-ja... zei Loretta. Gaat U door dame! sprak de portier. Hallo, Miss Young! riep de regisseur, Leuk, U weer te ontmoe... toen hield hij op, keek scherp en vroeg: Bent U ziek geweest? Ik ben mijn zusje... ik bedoel... ik be doel... zij is niet hier, ik ben Loretta... hak kelde de kleine bedriegster. Daarna schepte zij moed en vertelde alles. Ik dacht: „Dan nemen ze een ander!" verklaarde zij. Zóó begon de filmcarrière van Loretta 1 oung.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 13