Japan heefteen nieuwen vijand noodig ftlfllf Ml til DE WERELD ESTE VIRGINIA DAGELIJKS GROEIT MM DE POPULARITEIT VAN iPxAaüen weinig woorden Spionnagczaak in Frankrijk van grootcn omvang Eenige doebter door bliksem getroffen Dr, Colijn praat met de niet-kathoSieke demissionoaire ministers Draaiende wind bemoeilijkt blusschingswerk Journalist-spion voor Britsche rechtbank „Vreemdelingen in Zuid- Tirol zijn spionnen Waarom juist 60 millioen exportgarantie Postvluchtcn op Indië Alb. van Schendel op dreef Een overwinningssabel voor Franco Rijtijdenbesluit half Augustus in werking Vijfling geboren in Mexico Oud-Saksische boerderij afgebrand De Tour de France I Het leger heeft moeilijkheden in Noord-China. Zal „Tientsln' met een sisser afloopen.' Japan ziet zich in Noord-China voor enorme moeilijkheden geplaatst en wan hopig en eenigszins blind zoekt het naar de oorzaak daarvan, aldus de correspon dent van de Times te Peking. De eindeloo- ïe strijd om de provincie Sjansi gaat voort. Chineesche guerrillabenden blijven een bedreiging vormen, waardoor de effectieven van de Japansche troepen langzaam maar gestadig verminderen. Het plan om dezen zomer het midden van de provincie Hopei te veroveren en met het aanplanten van katoen te beginnen, was een mislukking. De spoorwegen in Noord-China verkeeren in een slechten toestand en rendeeren niet. Er is, aldus de N.R.Crt., een wanhoopig gebrek aan rollend materiaal en Japan is er niet in geslaagd in Amerika credieten te verkrijgen voor den aankoop van nieuw materiaal, terwijl orders, die in Duitsch- land zijn geplaatst» gedurende de eerste maanden niet zullen worden uitgevoerd. De nieuwe Japansche valuta in Noord-China heeft zijn doel niet bereikt. Dit alles heeft ertoe bijgedragen aan de daden van het Japansche leger in Noord- China een eenigszins troosteloos karakter te geven. Het leger zoekt thans een anderen vijand dan de Chineezcn. Om de aandacht op een punt te concentrceren, richt de pro paganda zich tegen Groot-Brittannië, het- gen handig is, omdat dat land ver weg is en zijn handen vol heeft in Europa. Resultaat van Tientsin. De blokkade van de Britsche concessie te Tientsin heeft den Japanners weinig doen winnen en veel doen verliezen. In de Ja pansche concessie zijn de winkels gesloten en de straten zijn verlaten; de blokkade heeft den handel tot stilstand gebracht voor iedereen en de Japansche handel in Tientsin was aanzienlijk. Dit is de tweede blokkade. De eerste in den afgeloopen winter was gelijk aan deze, maar ging niet gepaard met vernederingen jegens Britsche onderdanen. Langzamerhand verslapte de uit voering van de blokkade en op een gegeven oogenblik kwam men tot de ontdekking, dat er geen blokkade meer was. Aan het Japansche le ger geen amok maakt, zal deze tweede blokkade wellicht op dezelf de wijze eindigen. Maar het Japan sche leger zal wellicht amok maken. Waarom de Japanners tot de blokkade zijn overgegaan, blijkt duidelijk uit de re sultaten. Het zakenleven is tot stilstand ge komen. De Japanners willen de Concessies onder hun heerschappij brengen. Zoolang de Britsche en Fransche conces sies blijven bestaan, kan Noord-China niet bij het Japansche rijk worden gevoegd. Duitschland achter de schermen De spionnage-affaire in Frankrijk schijnt van grooter omvang te zijn, dan men aan vankelijk heeft gedacht. Verschillende be kende persoonlijkheden zijn gecompromit teerd, o.a. Graaf de Brinon, voorzitter van het comité Frankrijk Duitschland. De socialistische „Populaire" deelt mede, dat men met een wijdvertakt complot te doen heeft. „Een paar dagen geleden", schrijft het blad, „werd een Duitsche prin ses von Loewenstein uit Engeland uitgewe zen. Zij kwam naar Parijs, waar het ver blijf haar thans ook ontzegd is. Een andere Duitsche vrouw, princes von Hohenlohe, is in allerijl naar Parijs gekomen. Haar rela ties met de Hitleriaansche diplomatie zijn bekend. Men doet uitkomen dat de regee ring niet werkeloos blijft. Zoo heeft men Abetz, den leider van den Duitschen pro- pagandadienst verzocht Frankrijk te verla ten. Maar hoe onwaarschijnlijk het klinken moge, zijn voornaamste medewerker, prof. Grimm, bevindt zich nog altijd hier in gezelschap van twee andere Nazi-agenten, von Stürm en von Wiegand. Waarop wacht men om die eveneens weg te jagen?" Met edelsteenen bezet. Aan generaal Franco zal een „sa bel der overwinning" met edelstee nen bezet, ter waarde van ruim 50.000 gulden, worden aangeboden. Elke Spaansche provincie zal daar toe een geldelijke bijdrage leveren. De sabel zal in Madrid gemaakt worden, naar het model van het beroemde wapen van Spanje's Middeleeuwschen held, den Cid Campeador. Het geschenk zal ge reed zijn op 12 October, den feest dag die door Spanjaarden over de geheele wereld gevierd wordt. Naar wij vernemen, zullen de Rijtij den wet 1936 en het Rijtijdetfbesluit Zondag 13 Augustus a.s. in werking treden. Kort noodweer woedde boven Ne derland. Tijdens een kort onweer is gister middag omstreeks drie uur de 23-ja- rige eenige dochter van den arbei der H. Rovers te Milt (N.B.), die in haar woning met een machine zat te naaien, door den bliksem getrof fen en op slag gedood. In het huis werd slechts geringe schade aangericht. Een der oudste boerderijen van Vollenhove vernield. Tijdens een buitengewoon hevig onweer, dat zich gistermiddag boven den Noord westhoek van Overijssel ontlastte, werd een der oude kapitale boerderijen in Ambt Vol lenhove, eigendom van baron Sloet van Marxveldt, en bewoond door den landbou wer Alb. van Benthem, door het hemel vuur getroffen. De bliksem sloeg in het achterhuis, waar n zeer groote partij hooi t.w. 85 voer was opgetast. In een ommezien was de geheele boerderij een laaiende fakkel gelijk. Met moeite slaagden de bewoners er in het huisraad te redden. Dank zij het feit, dat het vee in de weide liep, kwamen slechts ceuige kippen in de vlammen om. Do vrijwillige brandweer van Ambt-Vol- lenhove was spoedig met een handspuit ter plaatse, doch slaagde er niet in het vuur meester te worden. Het achterhuis brandde geheel uit, het voorhuis bleef gedeeltelijk gespaard. Met dezen brand is een der oud ste boerderijen van Ambt-Vollenhove ver dwenen. Dr. Colijn heeft, bij zijn tweede po ging een Kabinet te formeeren, gis termiddag de vijf niet-katholieke demissionnaire ministers ten De- partemente ontvangen. Het waren de ministers Patijn (Buitenlandsche Za ken), Van Buuren (Waterstaat), Slo- temaker de Bruïne (Onderwijs), van Boeijen (Binnenlandsche Zaken) en van Dijk (Defensie). Voorts heeft de formateur een con ferentie gehad met den heer J. Schouten, voorzitter der antl-revolu- tionnaire Tweede Kamer-fractie en met baron de Vos van Stccnwijk, voorzitter der EersSe Kamer. 250 BUNDER L1MBURGSCHE HEIDE EN DENNEN ZWARTGEBLAKERD. Een brand van een hevigheid, zoo als men zich deze in jaren en ja ren niet meer herinnert, heeft gis termiddag in de heide tusschen Well en Bergen, in het noorden van de provincie Limburg, gewoed. Omstreeks twee uur ontstond, vermoedelijk door bliksemslag, brand in een perceel heide, loebehoorend aan de gemeente Ber gen. Aangewakkerd door den vrij krachti- gen wind, breidde het vuur zich met groo te snelheid uit. Mede tengevolge van de droogte in de toch reeds «brandbare heide en het dorre gras nam de brand een onge leenden omvang aan. Tegenvuren. Onmiddellijk schoten ploegen arbeiders uil de werkverschaffing, die in de nabijheid aan het werk waren, toe, om bij het blusschingswerk behulpzaam te zijn. Door het aanleggen van tegenvuren en het wer pen met zand trachtte men het vuur in zijn voortgang te stuiten. Inmiddels was echter zoo een groote oppervlakte heide door de vlammen aangetast, dat deze be strijding geen succes had. Door het telkens draaien van den wind werd het blusschingswerk ten zeerste bemoeilijkt. Eerst tegen acht uur in den avond kon men zeggen, dat men het vuur voorgoed mees ter was. Een terrein van tusschen 200 en 250 H.A. bleef zwart ge blakerd liggen. Dit terrein, hoofdzakelijk begroeid met heide en vliegdennen, behoort in eigendom toe aan de gemeente Bergen. Twee percee- len zilverdennen, toebehoorendc aan den heer Ant. .Turgens te Nijmegen en een per ceel dennebosch. toebehoorende aan den heer Deurvorst te Grave, gingen eveneens verloren. Verdaohts zendingen naar Duitschland Gisteren is voor den politierechter van Richmond in Surrey een spionnagezaak voorgekomen tegen Donald Adams, die aangegeven wordt als een verslaggever van paardenrennen. Bij de verhooren wer den photografische copieën van tientallen brieven aan en van Duitsche firma's, die onderschept waren door de posterijen, be nevens geheime codes Ier tafel gebracht. Kol. Cooks van de inlichtingendienst van het departement van oorlog, legde ge tuigenverklaringen af. Het O.M. beweert, dat Adams tij dens een bezoek aan Duitschland in contact is gekomen met agenten van de Duitsche spionnage-organi- satie, welke tegen Engeland werkt. Van dien tijd af werd hij een be taald agent van die organisatie. Op 20 Januari werd een pakket, dat per luchtpost was verzonden aan liet adres van Karl Radier en Co. onderschept. Het bleek een copie te bevatten van „infanterie- opleiding in oorlog, 1937" een re- geeringspublicatie, welke volgens het O.M. nuttig zou zijn geweest voor een mogelijken vijand. Voorts is het O.M. van meening, dat de overige onderschepte correspondentie toonde, dat inlichtingen naar Duitschland waren gezonden en dat uit Duitschland inlichtingen werden gevraagd en geld werd gezonden. Voorts wordt Adams er van be schuldigd aangeboden te hebben nat. soc. piloten te ontmoeten en gezagvoerders van stoomschepen en van hen pakketten in ont vangst fe nemen. Maatregelen dienen als ant woord op de omsingelingspoli- tiek, aldus de Italiaansche pers. VERONTWAARDIGING IN ZWITSERLAND. De verwijdering van vreemdelin gen uit Zuid-Tirol heeft vooral ook in Zwitserland een onprettigen in druk gemaakt. De Zwitsersche pers is verontwaardigd en zoo schrijft b.v. de Bcrnsche Bund, dat 't voor zich zelf spreekt, dat men behoorlijke burgers van een bevriend land toch niet als wilde beesten kan verja gen! Hoe het Italiaansche volk wordt voorgelicht. De Italiaansche bladen leveren geen com mentaar op de genomen maatregelen, maar daar zij met geen woord hebben gerept over de tusschen Duitschland en Italië getroffen overeenkomst tot ltalianiseering van het betrokken gebied, kunnen zij niet aan hun lezers melden, aldus het Hsbl., dat de ge troffen maatregelen daarmee verband hou den. Zooals in de „Messaggero", het meest gelezen dagblad van Rome, wordt gedaan, worden de vreemde lingen eenvoudig als spionnen beti teld. De maatregelen, zoo schrijft dit blad, dragen 'n militair karakter, en maken deel uit van de voorberei dingen, die ten antwoord dienen op de onverstandige omsingelingspoli- tiek der democratieën. En voortgaande zegt het blad o.a.: Het is dus geheel overbodig en belachelijk, dat de kranten van de betrokken westelijke mo gendheden, die overal spionnage organisee- ren, zich gedragen alsof zij zich verbazen en die medelijden huichelen met het lot van de vreemdelingen, die moeten vertrek ken. Het is hier geen kwestie van gastvrij heid, doch het gaat om de veiligheid van den Italiaanschen staat, welke verdedigd moet worden. Kinderen goed, moeder's toe stand slecht. In een telegram uit Villa Hermosa aan het blad „Universal" wordt bericht, dat in Puerto Obregon (Staat Tabasco) de vrouw- van een journalist, Polita Alvarado de Carbonell, het leven geschonken heeft, aan een vijfling, t.w. drie jongens en twee meis jes. Gemeld wordt voorts, dat de kinderen het goed maken, doch dat de toestand van de moeder zeer onzeker is. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Landau heeft de leiding. De uitslagen van de partijen, gespeeld in de vijfde ronde luiden: Landau—Roele 1—0; Wijnands—van Scheltinga 0—1: De Ronde- Sterk 01; Van Doesburgh-van Steenis 10; d. BoschStumpers, afgebroken. De stand luidt thans: Landau 4 punten; an den Bosch 3 (1) punt: van Scheltinga en an Doesburgh 3 punten; Wijnands en Sterk Ve punt: de Ronde 2 punten; van Steenis 1 punt; Stumpers y2 (1) punt. Evenwicht tusschen de defensie behoeften der bondgenooten, zegt Britsch minister. Zonder hoofdelijke stemming lieeft het Britsche Lagerhuis het wetsontwerp voor de exportgarantics aangenomen. Minister Hudson heeft in het Lagerhuis uiteengezet, dat het bedrag van (X) millioen voor de exportgaranties niet willekeurig is genomen, doch is bedoeld om evenwicht te vinden tilsschen eigen defensiebchoeftcn en de behoeften der vrienden. Vervolgens sprekende over de verzoeken om bijstand, die afgewezen werden, zeide Hudson: „Het kan wellicht verwondering wekken hij die landen, wanneer zij zien, dat liet totaal 00 millioen bedraagt, dat wij niet in staat zijn geweest een beetje meer te geven voor hun eigen doeleinden. Ik hoop echter, dat wanneer een dezer landen dergelijke gevoelens heefl, dat hetgeen ik gezegd heb er toe dienen zal om vrij te spre ken van eenigerlei twijfel aan onze oprecht heid. Wij zijn lot de uiterste grens gegaan bij ons pogen om recht te doen wedervaren aan vitale beroepen". Vertrek van Emoe Jodph. 14 Juli (heenreis) 1 Aankomst t» Calc. 14 Juli Pelikaan Jod h 14 Juii (terugreis) I Nandoe (heenreis) Oehoe (terugreis) Karachi 14 Juï Athene 14 Juli Basra 14 Juli Medan 14 Juli Rang. 14 Juli De laatste in Losser. Gisteravond om half zes is door onbeken de oorzaak brand uitgebroken in de kapi tale boerderij een oud-Saksisch Los Hoes va den landbouwer H. Heghuis, gelegen in de buurtschap Berghuizen onder de gemeente Losser In een oogwenk was de boerderij in een woedende vuurzee her schapen. Er was nagenoeg geen tijd om aan redden van den inboedel te denken. De be woners konden zich bijtijds in veiligheid stellen. Met den inboedei ging de groote oooioogst in de vlammen op. Een koe, die nog op stal stond het overige vee liep in de weide kon nog worden gered door -•;«,'y: het instooten van een stalmuur. De geheele boerderij, het laatste Los Hoes in de ge meente Losser, is tot den grond toe afge brand. De brandweren uit Losser en Oldenzaal konden de ver van den weg liggende boer derij niet bereiken, zoodat men moest toe zien, hoe het vuur ongehinderd zijn vernie lend werk verrichte. De schade is zeer groot. Nieuwe étappezege van Four- nier; Vietto blijft gele trui-dra ger. (Van onzen bijzonderen correspondent.) De vijfde étappe Van den Tour de France is gewonnen door den Franschman Fournier, die ook reeds de eerste étappe op zijn naam heeft gebracht. In de algemeene rang schikking heeft René Vietto de lei ding behouden. De Nederlanders hebben het er in deze vijfde rit, welke leidde van Lorient naar Nantes over een afstand van 207 K.M., uit stekend afgebracht. Vooral Albert van Schendel heeft zich puik geweerd en ein digde als achtste. In de algemeene rang schikking zijn al onze landgenooten al leen Gommers handhaafde zich vooruit gegaan. Lambrichts steeg een plaatsje en kwam nu dertiende te staan. Albert van Schendel steeg van de 25e naar de 21e plaats, terwijl de Korver twee plaatsen omhoog klom. Ook Sijen ging vooruit en stond gisteravond 33c, Dominicus kwam op de 41e plaats in An- ton van Schendel op de 4Se. Ook Hcllemons ging naar boven en stond na de vijfde étap pe 59e. Deze vijfde élappe heeft geen sensationeel verloop gehad. Verschillende uitlooppogin gen werden in den kiem gesmoord. 5 K.M. voor Nantes liepen Romain Maes en Albert van Schendel nog uit,, zij namen 200 m. op acht ande ren, doch juist bij 't binnenkomen van de haan, werden beiden ingeloo- pen. De uitslag luidt: 1. Fournier, 2 Fréchaut, 3. Meulenberg, 4. Archamliaud, 8. Alb. van Schendel, allen denzelfden tijd: 5.40.13. Op cle elfde plaats kwam een peleton, waarin o.m. Toon van Schendel, Lambrichts, Do- -"ió1Oorver en Sijen in den tijd van 0.1..40, oS Gonimer, 60 Hellemons. Algemeen klassement. De algemeene rangschikking luidt thans: 1. Vietto (Frankrijk) 28 uur 30 min. 26 sec. 2. M. Clemcns (Luxemburg) 2.S uur 30.32; 3. Disseaux (België) 28 uur 31 min. 32 sec! 13. Lambrichts, 28 uur, 3S min. 39 sec. 21. Albert van Schendel, 28 uur 43 min. 09 s. 28. De Korver, 28 uur 46 min. 18 sec. 33. Sijen 28 uur 49 min. 08 sec. 44. Dominicus 28 uur 52 min. 54 sec. 48. Anton van Schendel 28 uur 57 m. 22 sec 57. Gommers 29 uur 7 min. 32 sec. 59. Hellemons 29 uur 9 min. 57 sec. Het landcnklassement luidt: 1. West Frankrijk 85 uur 43 min. 43 sec. 2. België B 85 uur 49 min. 45 sec. 3. Frankrijk, 85 uur 52 min. 14 sec. 8. Nederland 86 uur S min. 6 sec. Anti-nationaal blad in Luxemburg. De Lu< xemhurgsche autoriteiten hebben de ge heele oplaag in beslag genomen van het eersle nummer van het blad „Luxembur ger Freiheit, dat te St. Veith gedrukt was en dat in het groothertogdom verspreid zou worden. De inbeslagneming geschied de krachtens de wet op de pers, omdat de autoriteiten geconstateerd hadden, dat de publicatie een anti-nationaal en anti semitisch karakter droeg. Spaansche kerkschatten teruggevonden. Een belangrijk deel van de kerkschatten uit de kathedraal van Valencia, welke tijdens den burgeroorlog verwijderd wa ren, is teruggevonden. Sinds 1936 was men elk spoor van deze kunstschatten bijster geraakt. Roosevelt vraagt crediet voor nieuw lucht- schip. Roosevelt, die blijkbaar terugge komen is op het twee maanden geleden door hem genomen besluit, geen lucht schip voor de marine meer te bouwen, heeft het congres gevraagd om een cre diet van 300.000 dollar en om machtiging tot het plaatsen van contracten tot een totaal bedrag van 1.700.000 dollar voor den bouw van een nieuw luchtschip. Socialisten in Dantzig gearresteerd. Vol- gens te Warschau ontvangen berichten heeft de politie te Dantzig 70 leden van l een illegale Duitsche socialistische partij gearresteerd. Naar verklaard wordt, zijn de arrestaties verricht na gedane huis zoekingen, waarbij wapens en ontplofbare stoffen werden gevonden. m m Iersch legerlid krijgt zware straf. D9 Ier Lawrence Dunlea is tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld te Birmingliam, wegens deelneming aan de voorbereiding van zekere recente terroristische aansla gen. Hij had o.m. getrach door te dringen in een munitiedepot en springstoffen te stelen. Roemenië doet alles voor defensie. Het Roemeensche kabinet heeft besloten, dat ieder overschot van de ontvangsten op de uitgaven dit jaar besteed zal worden aan do landsverdediging. De ministers heb ben goedkeuring gehecht aan een verkla ring van den minister van financiën over de begrooting, die dit jaar ruim 40 mil- liard lei bedraagt, een bedrag, dat nog nooit bereikt was. Zwitsersch militair vliegtuig neergestort. Bij Glarus is een vliegtuig van het Zwit sersche luchtwapen neergestort, Het sloeg door het dak van een papierfabriek heen. Het vliegtuig werd vernield, de piloot be kwam zware verwondingen. Terrorist tot aan het graf! Te Birmingham zijn twee Iersche terroristen op grond van de wet o)) de springstoffen veroordeeld tot 20 jaar. Voorts zijn drie Iersche vrouwen veroordeeld tot resp. 5, 3 en 2 jaar wegens soortgelijke overtredingen, De tot 3 jaar veroordeelde vrouw was 77 jaar oud. Luchtbeschermingsoefening in Berlijn. Eind Juli 1939 zal een groote luchtbescher mingsoefening gehouden worden, waarbij ook de uitvoering en beproeving van de verduistering der geheele rijkshoofdstad opgenomen is. De positie der Duitschers in Slowakije. De partij van Duitsche nationaal-socialis- ten in Slowakije heeft geprotesteerd tegen de nieuwe Slowaaksche grondwet. De Slo- waaksche regeering heeft besloten den tekst te wijzigen in dien zin, dat de Duit sche gebieden in Slowakije een autonome administratieve eenheid zullen vormen. Het spionnage-proces in Zwitserland. Dé federale rechtbank heeft vonnis gewezen in het proces van de vereeniging der getrou we bondgenooten. Frei werd bij verstek veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en vijf jaren verlies van burgerrechten, Zander tot anderhalf jaar gevangenisstraf De andere beschuldigden zijn veroordeeld tot straffen, varieerende van twee tot zes maanden gevangenisstraf. Communisten willen Labourm,innen worden. De secretaris van de communistische par ui. Pollit, heeft in een schrijven aan den secretarie van de Lauboiir-partij verzocht de communistische partij toe te laten lot de Labourpartij. Hij verklaart in dit schrij ven, dat dit noodzakelijk is en door de tegenwoordige omstandigheden bizonder wordt gerechtvaardigd. De staking bij de Amerikaansclie werkver schaffing. President Roosevelt, wien tij dens de persconferentie vragen gesteld werden betreffende de huidige reeks sta kingen hij de werkverschaffing, heeft hi antwoord daarop het beginsel gesteld, dat er geen stakingen gevoerd kunnen worden tegen de regeering. De president weigerde do kwestie te bespreken van uitbetaling der vakvereehigingstarieven aan geschool de werklieden bij de werkverschaffing. P't punt, n.1.het niet meer betalen van de vak- vereenigingstarieven heeft geleid tot de huidige reeks stakingen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2