Zij Crème beschermt tegen zonnebrand. Doos 20 ct. preirihbeurtm Duizenden de Schotten bezochten ft Sumatra' Kum Met H. Afs. „Sumatra" naar Schotland ft Maar ze droegen geen rokjes Interessante reis met veel oetenmgen FOTO-handel JAC. DE BOER, KEIZERSTRAAT 113. Helder Veteranen winnen wederom van Alcmaria- Veteranen Frissche Morgen-Nieuws Xe%e£lcA nUuiuó Concert Texelsch Fanfarecorps ÏLieiiujJ) uil UaJH Visscherij (Van een bijzonderen medewerker.) We kunnen niet anders zeggen, dan dat we het de geheele reis buitengewoon getrof fen hebben met het weer. En dat was maar gelukkig ook, want met regen' en dat doet het daar veel zal het in Schotland wel somber zijn. Maar nu was het er prachtig. Jammer genoeg was het in Oban niet mo gelijk, door gebrek aan bussen, de beman ning een autotocht te laten maken. Wel maakten eenige officieren en adelborsten een mooie tocht in de omgeving en ze kon den zien, dat de faam van de Schotsche nieren (Loch meer, het woord wordt net zoo uitgesproken als men het in het Hol- landsch zou doen!) niet overdreven is. Ver der bood Oban aan den wal niet veel, hoe wel de omgang met speciaal het vrouwelijk gedeelte van de bevolking vooral nadat het schip een paar uur ter bezichtiging was opengesteld zeer genoeglijk was. Dit bleek ook wel uit de vele Engelsche postzegels, die we zagen, toen in Edinburgh de mail aan boord kwam. Hollanders versus Schotten. In Oban hadden we verder op een avond een voetbalwedstrijd tegen een elftal van de post, die door de onzen met 42 verloren werd. Voor een elftal, dat aan boord is sa mengesteld, hebben ze dat toch nog netjes gedaan. Van den buitenspel-regel trokken de Schotten noch de scheidsrechter zich veel aan, wat echter aan de geanimeerdheid geen afbreuk deed. Naar de Noordpunt. Na vertrek uit Oban stoomden we langs het eilandje Staffa, waar de geheele beman ning om de beurt in de gelegenheid gesteld werd de beroemde basalt-formaties te be zichtigen. De 5- of 6-hoekige basaltblokken liggen zeer regelmatig naast elkaar alsof ze er door menschenhanden zijn geplaatst. Ook namen we een kijkje in de kleine grot, die er is. Daarna gingen we weer om de Noord passeerden door de Pentland Tirth de Noordpunt van Schotland, ditmaal bij mooi weer. Oefeningen. Vandaar naar Edinburgh is maar een klein stuk en we besteden den tijd weer aan di verse artillerie-oefeningen. Al varende wor den bovendien voortdurend andere oefenin gen gehouden. Zoo zien we b.v. eiken mor gen gymnastiek op het achterdek doen met een gasmasker op. De lichtmatrozen van de opleiding te Vlissingen krijgen lessen, ter wijl zij natuurlijk het dagelijksch werk aan boord meemaken. De opleiding kwartiermees ter wordt zoodanig te werk gesteld, dat zij leeren gezag uit te oefenen, terwijl zij zoo nu en dan een speciale oefening hebben b.v. reddingmat omnemen. Dit is een lap stevig zeildoek, die als het schip een lek zou krij gen, buitenboord tegen het lek aangebracht wordt. Doorgaans zal men natuurlijk niet veel tijd hebben bij het uitvoeren van der gelijke veiligheidsmaatregelen en daarom moet er veel ingeoefend worden. Zoo ook in de sluitrol, d.i. een indeeling van de beman ning om zoo gauw mogelijk te komen tot het sluiten van alle waterdichte deuren, poorten enz. Deze vormen, als ze open staan, onderbrekingen in de waterdichte indeeling van het schip en dat deze laatste van belang is, is nog niet zoo lang geleden gebleken, toen een Fransche flottilleleider zoodanig werd aangevaren, dat het geheele voorschip eraf was. Het schip bleef toen, dank zij de schot ten. drijven en kon worden geborgen. 's Nachts worden zoeklichtoefeningen ge houden en dat moet in deze streken op de hondenwacht gebeuren, want we zijn zoo Noordelijk, dat we maar een korte nacht hebben, al kunnen we nu niet bepaald van een middernachtzon spreken. „Man overboord!" Ook klinkt het op een morgen: „man over boord!" In de verte ziet men de boei, die den drenkeling is toegeworpen, drijven, een de rook van het reddinglicht, dat er aan beves tigd is en dient om de plaats beter aan te. Snel wordt het schip gedraaid en de red dingsloep gestreken. Onderwijl vraagt ieder zich af of het werkelijkheid of oefening is. Gelukkig blijkt het laatst, maar dat zoo'n oefening niet overbodig is, weten vooral degenen, die op een vorige reis, verleden jaar, plotseling twee man zagen zwemmen. Ook dat is toen goed afgeloopen. Nabij Edinburgh passeeren we het Engel sche vleigtuigmoederschip Couragious. Zoo'n hoog plat schip valt erg op. 's Middags als het een beetje heiig is en we niet veel van den wal kunnen zien, hooren we duidelijk het geluid van springende bommen, waarmede de R.A.T., de Engelsche luchtmacht, zeker aan het oefenen is op het terrein, dat op de kaart wordt aangegeven met „bombing area" (terrein voor bomwerpers) en dat we natuurlijk vermijden. Naar den wal. Op den verjaardag van Z.K.H. Prins Bernard komen we met vlaggen van top (Nederlandsche vlag in den top van den mast) op de reede van Edinburgh. Nadat we daar om 12 uur het saluut hebben afgege ven ter eere van den Prins, gaan we 's mid dags in één van de „docks" liggen. Het was geen eenvoudige manoeuvre met een flinken wind en betrekkelijk zwakke sleepbooten door de smalle sluis te komen, maar ten slotte, liggen we prachtig „aan de kaai". Bij binnenkomst zien we de baggermolens van een Hollandsche maatschappij aan het werk, die hier belangrijke havenwerken uitvoeren. Autotocht door Edinburgh. De havenstad heet eigenlijk Leith en ligt aan de Firth of Forth, een diepe baai, waar over de bekende brug ligt, die zoo'n afwij kend model heeft. Hij ligt echter verder op, zoodat we er jammer genoeg niet onderdoor komen, wat wel mogelijk is. Edinburgh is een groote stad en werd in vroeger jaren beheerscht door het kasteel, dat boven de stad uitsteekt. Door het stadsbestuur werd een autotocht aangeboden, waardoor een groot deel van de bemanning (en den volgen den dag de rest van wege het schip) in de gelegenheid was het kasteel te bezichtigen. Hierin bevindt zich het beroemde oorlogs monument, een soort kapel, waarin door spreuken en reliefs de herinnering aan de verschillende regimenten en diensten en de in den wereldoorlog gesneuvelde Schotten wordt levendig gehouden. Het maakt een zeer prachtigen indruk, die door den ernst van dezen tijd wel een bijzonder karakter krijgt. Ook ziet men er de Schotsche kroon en rijkssieraden en tal van oude wapens. Er is ook de slaapkamer van Maria Stuart, waar echter niet veel aan te zien was! Na een bezoek aan het paleis, dat ligt te midden van een prachtig met groote gazons aangelegd park, reden we naar den dieren tuin. Hier werd thee gedronken en liepen we langs de zeer uitgebreide collectie dieren. Wie zou denken vele Schotten met de be kende rokjes te zien loopen, komt bedrogen uit. Slechts een enkeling komt men ermede op straat tegen, maar het behoort blijkbaar wel tot de uniform der soldaten, die er zeer schilderachtig mee uitzien. We gelooven, dat ons bezoek wel op prijs wordt gesteld, want, behalve dat er een lunch aangeboden is aan den commandant en officieren en bovengenoemde autotocht, be staat er een reusachtige belangstelling voor het schip. Op één middag wordt het bekeken door 5000 tot 6000 menschen, die in een lange file worden geleid, voorgelicht door verschillende van onze menschen, waarbij op valt, dat menige matroos zich aardig in het Engelsch weet uit te drukken. Na ons vertrek uit Edinburgh gaan we weer naar de vaderlandsche kust, waar we nog eenige dagen met oefeningen in verband met andere schepen doorbrengen. Nu wordt de oorlogstoestand nagebootst, eenige malen is het 's nachts alarm; ook een keer toen men een donkere schim waarnam, waarvan men dacht dat het de „vijand" was. Het bleek echter een onverlicht zeilschip te zijn, maar ook bij deze oefeningen dient men geheel paraat te zijn! J! Vrijdag lieten we weer het anker val len op de zoo bekende reede van Nieuwe- diep. VAN DE STAFMUZIEK DER MARINE. VAN DE STAFMUZISEK DER MARINE. Op 19 en 20 Juli zal de stafmuziek van de Koninklijke Marine te Willemsoord het ge meentebestuur van Rotterdam concerten aan bieden. Den eersten dag speelt de kapel van half acht tot negen uur op het Karei de Stou- teplein, waarna een taptoe volgt in samen werking van de tamboers en pijpers van de mariniers. Den tweeden dag zal gespeeld wor den op het Heemraadsplein, eveneens van halt acht tot negen uur, waarna met de tam boers en pijpers der mariniers naar de Mari nierskazerne wordt gemarcheed, (N. R. Ct.) Het aangewezen adres voor alle artikelen voor fotografie. Grootste keuze Scherpe prijzen. Voor het ontwikkelen en afdrukken van Uw film: „Het best ingericht foto- bedrijf ter plaatse". Gisterenavond vond in Alkmaar de return wedstrijd plaats tusschen bovengenoemde vete ranen-elftallen. Alcmaria kwam met een veel sterker elftal uit dan in Den Helder. De Helder-veteranen hielden zich echter weer best en al spoedig maakte L. Bood een schitterend doelpunt door op zijn eentje de ge heele verdediging te passeeren. Ook de oude crack Kiesewetter, welke in de gelederen van Helder meespeelde, liet zich niet onbetuigd en zorgde na 10 minuten, dat Helder een 20 voorsprong kreeg. Alcmaria kwam hierna ge weldig in den aanval, meestal geleid dpor Jo Bos. Het zat haar echter niet mee en vele goede aanvallen gingen door pech en te zenuw achtig spel verloren. 5 Minuten voor rust werd een zeer goed opgezette aanval van de gebroe ders Freeke beloond dooor een prachtgoal van Tonny. Hierna maakte eindelijk Alcmaria een ver diend tegenpunt, waarna onmiddellijk de rust inging. Na rust zette Alcmaria alles op alles, doch de verdediging met Kiljan aan het hoofd weer stond alles. Hierna werd een pracht veldspel door beide te zien gegeven, wat tot 5 minuten voor het einde duurde. De rechtsbuiten Freeke had alles gepasseerd, doch zijn kogel werd juist gekeerd door den keeper en tot corner verwerkt. Deze werd door Freeke schitterend geno- nen en op even fraaie wijze door Bood inge kopt; een pracht doelpunt. Hiermede behaalde Helder een eenigszins geflatteerde, doch niet temin verdiende overwinning en bleef Helder dus wederom ongeslagen. Over eenigen tijd spelen de Helder-veteranen nog een wedstrijd tegen de officieren, welke natuurlijk na deze reeks overwinningen veel belangstelling zal trekken. De prijs werd gewonnen door Meeuwsen (Hr, Mevr., Mej.Trompstraat 43. Correspondentie. De drukfout in Hor 14 heeft toch niemand „genomen". Hor: 30 inspireerde een op losser, die klaarblijkelijk niet „van gisteren" is, tot H.O.S. (Hoofdelijke Omslag) en een ander tot B.O.G. .Belasting op gedistilleerd). Hoewel niet aldus bedoeld, hebben wij die oplossingen toch tot de goede gerekend. J. J. v. I. Welkom in de gelederen der oplossers. Uw eerste proeve was zeer goed. Uw opmerking was juist. M. F. R. Ja, Fortuna, vertoefde den laatsten tijd vaak in dat stadsgedeelte. Moed houden! De inzender (inzendster) uit de Lange- steeg gelieve in den vervolge ook zijn (haar) naam te vermelden. Horizontaal: 1. Speld; 5. Meel; 10. Ode; 12. Ree; 14. El 16. Eetbaar; 19. Ot; 20. Vol; 21. Noord; 22. Er; 24 Bek; 25. Mei; 26. Al; 28. Nis; 30. Tol; 32. Tak; 35. Alg.; 38. R.K.; 40. Kat; 42. Leb; 43. Uw; 44.Uit; 45. Jager; 47. Ria (Mia); 48. In; 49. Dominee; 51. L.S.; 52. K.R.O.; 53. Eer; 55. Haard; 56. Adder. Verticaal: 2. Po; 3. Ede; 4. Leenen; 6. Braden; 7. Eer; 8. Ee; 9. Zeven; 11. Abo; 13. Stelt; 15. Lor; 17. Tokio; 18. Arm; 19. Ora; 27. Rob; 29. Bal; 31. Allen; 33. Bruin; 34. Majoor; 36. Gereed. 37. Kwast; 39. Kin; 41. Tam; 43. Wil; 46. Gil; 49. Dra; 50. Eed; 52. Ka; 54. Re. Hedenavond om 8 uur wordt op het polo terrein van Frissche Morgen in het kader van de competitie 3e klasse A een wedstrijd gespeeld tusschen de zeventallen van F.M. I en Neptunus I (Zaandam). We durven ons niet aan een voorspelling te wagen maar de opstelling van F.M. is ditmaal sterker dan anders: Trap C. Tijsen, v. d. Bogaerde, G. Kruisdijk H. v. d. Water, H. Wildenberg, J. Baarda We gelooven, dat deze ploeg op eigen ter rein zeker in staat zal zijn de 5 nederlaag van de vorige maal te revancheren. Welis waar gaan de Zaandammers nog ongeslagen aan den kop, maar met een beetje goeden wil en beheerscht spel kan F.M. een beter resul taat verkrijgen. Wildenberg en zijn mannen kunnen het! In de „Zwemkroniek", het officieel orgaan van de K.N.Z.B. lazen we zeer waardeerende woorden over de sportclub F.M.. De hard nekkigheid waarmee gevochten wordt in de competitie en dé lange reizen, die men zich getroost, gaven den schrijver van het be wuste artikel aanleiding te spreken over „ware pioniersarbeid in het hooge Noorden". Zondagmorgen a.s. zal onder leiding van den heer J. Koningstem een wedstrijd wor den gespeeld tusschen het eerste zevental van de Bruinvisschen (H.Z.V.) en het vol ledig tweede zevental van Frissche Morgen. De wedstrijd wordt gespeeld om 12 uur op het F.M.-terrein. Zondag 23 Juli houdt het Oude Veer in Anna Paulowna een polo-middag. Waar schijnlijk zullen daar uitkomen: Bruinvissen I, O.V., de Wiel en F. M. II. Volgende week zult u nadere bijzonderheden in de Held. Crt. vinden over dezen zeker interessanten mid dag. Xed Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel. Westerkerk (Helden der Zeeplein) Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark) s' Morgens 9 uur: De. Tollenaar, 's Morgens 9 uur: Ds. Veenhuizen. 's Morgens 10.45 uur: Cand. W. H. Wam» steeker, van Schagen. 's Namiddags 4 uur: Ds. Tollenaar, 's Avonds 6 uur Ds. Veenhuizen. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk) 's Morgens 10 uur Ds. Tollenaar. 's Avonds 6 uur: Cand. W. H. Wam» steeker. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur: Ds. N. v. d. Kraats, van Waddinxveen. Donderdag a.s. 's Avonds 7.15 uur, Ds. Hennephof, van Scheveningen Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstraat)' 's Morgens 10.30 u. Ds. W. J. F. Meiners. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht) 's Morgens 10 uur: Ds. P. J. Smidts. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) Pastoor H. J. Verheij. 's Morgens 10 uur Kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur: Ds. J. H. Jansen. Gebouw Middenstraat 117 's Avonds 8 u. Evangelisatie-samenkomst, Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 10 uur samenkomst. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Molenplein. 's Avonds 8 uur, Samenkomst. Leger der Heils 7.30 u.: v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 u. n.m.: Openluchtsamenkomst Julia» napark. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8, 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. HUISDUINEN JULIANADORP Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 10.30 uur Ds. M. van Wichen. Zendingsgebouw „De Ster der Hope" 's Morgens 10 uur en 's-avonds 7.30 uur: de heer H. Doorn,van Alkmaar. TOURNÉE MORMOONSCH ZENDELINGENKOOR. Horizontaal: 1. Vloerbedekking 7. Onderteekening 13. Eenheid van ze kere natuurkracht 14. Onderdeel van een motor 16. Gereed 17. Noodkreet 19. Bedwing! 20. Muzieknoot 22. Varensman 26. Godin van den krijg. Naam van vroeger Neder- landsch marine schip. 29. Dwaas 32. Vloeistof 33. Plaats in Zwitser land 35. Hoofdstad van Europ. rijk 36. Schijngestalte van de maan 37. Graad (graden) 39. Vochtmaat 40. Kon. Marine 11. Betreft machines en motoren 42. Teeken 43. Berg, klip 44. Amsterdamsche tjjd ook van 46. Ned. provincie (afk.) 47. kot, kroeg, waterkan 49. Lage zijde zeilschip 50. Als boven 52. Metaal 54. Kleur 56. Dorp (O.I.) 58. Geacht lid v. e. vereeniging 60. Brief, geschrift 62. Werkman in ma chinekamer 64. Lidwoord 37. Bekende verzeke ring-maatschappij 69. Muzieknoot 70. Letter omzetting (vorming van woorden door om zetting der letters van andere woor den 73. Belangrijke functie in groote winkels 75. Die het gedaan hebben 76. Inlansche groet (O.-I.) Verticaal: 1. Afval 2. Reeds 3. Visch 4. Ten eerste 5. Land, omringd door water 6. Voorzetsel 7. Padvinder 8. Immer 9. Bepaalde verbin ding met zuurstof stof 10. Eenheid van span ning (afk.) 12. Heftig 13. Ontsmettingsstof uit teerolie 15. Roof (Maleisch) 18. Titel 21. Arabische Mohammedaan- sche) naam 23. Opdracht 24. Actieve zuurstof 25. Bijl 27. Iedereen 28. Overlevering 30. Bijwijlen 31. Berg 34. Verscheidenheid 38. Deel van een ske let 40. Heks 44. Notities van ver richtingen 45. Bovendien, extra 47. Mohamm. rechter 18. Vervoermiddel (Fonetische spel ling) 51. Noorsche god van licht en schoon heid 53. Eiland in Noord- Holland 54. Zuil. Stut. 55. Oud rijk, welk immers volgens strenge regelen leefden 57. Drukplaat 59. Vogel (populaire benaming) 61. Plotseling opko mende gedachte 63. Eerstvolgende .65. Einde. Slot 66. Belangrijke ge meentelijke instel ling (afk.) 68. Groente 69. Uit suikerriet ge stookte drank 71. Afkorting op dok ters-recepten van de aanduiding: „Van ieder even veel" 72. Motorschip 73. Muzieknoot 74. En anderen Op verzoek verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie van het Mor- moonsch Zendelingenkoor, dat een tournée door ons land maakt. Ouderling W. J. Kolle- wijn en twaalf zendelingen zullen op Maan dag a.s. een muziekavond houden in het ge bouw Janzendwarsstraat 8, welke om 8 uur aanvangt, m waartoe een ieder gratis toe gang heeft. Begunstigd door fraai zomerweder, heeft gisterenavond Texel's Fanfarecorps een con cert gegeven in het Park te Den Bur, onder leiding van den directeur de heer A. Vonk. Een alleraardigst programma werd ten ge- hoore gebracht. Begonnen werd met „Vers 1'avenier", een der bekende marschen van S. Vlissing, waarna volgde „Fète Provinciale1 een ouverture van F. Popy, die zeer goed werd gespeeld, de piston-solo in dit nummer was uitstekend. Daarna volgde een wals, „Berceuse" van Dewaele; de pittige marsch „Death of Glory" van R. R. Hal; de fantasie „Fransche Amitié", een wals-potpourri van Straus (arr. J. Maas), de feestouverture van L. E. Rutgers en ten slotte d, „Residentie- marsch" van W. Schootemeijer. Een pro gramma dus, dat veel afwisseling bood en waarmede de uitvoerenden blijkbaar het pu bliek zeer wisten te boeien. Het was een groote verbetering, dat men controle op den toegang voor de jeugd heeft gehouden; de muziekliefhebbers konden nu ongestoord luisteren. Het was een goed Ge slaagde mizuekavond. GYMNASTIEK-DEMONSTRATIE. Op Woensdag 19 Juli a.s. heeft op het Sportterrein de S. V. „Texel", te Den Burg een groote Gymnastiek-demonstratie plaats door de Texelsche Gyninastiekver., met mede werking van Texel's Fanfarecorps. Na afloop heeft in het Casino een gymnastenbal plaats IBIS-FEESTAVOND VOOR DJ MILITAIRE BEZETTING. Gisterenavond werd in De Graaf's Casino een feest-avond gehouden voor de militaire bezetting van ons eiland, gratis aangeboden dooi de Tabaksfabrieken N.V. Dobbelmann, te Rotterdam. Er werd een alleraardigst pro gramma afgewerkt. Een openingswoord werd gesproken door den hoofdvertegenwoordiger van de fabriek. Verder traden op oen confé rencier en de uitstekende accordeonisten, een zingende goochelaar etc. Het was een ge slaagde avond. ATHLETIEKWEDSTRIJDEN TE DE COCKSDORP. Zondag zullen te De Cocksdorp Athletiek- wedstrijden gehouden worden, waarbij de Texelsche wisselbeker in het g< ding 'komt. Aan dezen wedstrijd zullen deelnemen de Sportvereenigingen S.V.C., van Cocksdorp, Oosterend, de Sportclub Texel, er de Voetbal- vereeniging Texelsche Boys, te Den Burg. RECTIFICATIE. In het vorig nummer maakten wij melding van den verkoop van een woonhuis op de Westermient, aan den heer G. Huisman. In dit bericht werd per abuis vermeld, dat de heer N. Rijk, zijn woning had verkocht. Dit moet zijn N. Lap. In den laatsten tijd wordt er veel gepraat en geschreven, bij welke Provincie Urk zal worden ingedeeld. In den Raad is zelfs deze kwestie ook al aan de orde geweest. Besloten i.r 0r"i tt','16*' laatst;e te zullen werken om bjj Noord-Holland te blijven. Op Urk staat bij zeer velen de vaste wil voorop: „Wij willen bij Noord-Holland blijven", land blijven". Voor dit parool wordt nu op Urk een ern stige actie ondernomen. Aan iederen Urker boven de 18 jaar zal een drietal adressen ter teekening worden aangeboden, n.1. één voor den Raad. één voor Ged. Staten en één voor clen Minister van Binnenlandsche Zaken. Urk, 13 Juli. Door 48 vaartuigen werd he den aan den Gem. Vischafslag alhier aange voerd: 3644 pond kuilpaling, van 26—184 pd. per vaartuig, prijs 21—24 ct.! 980 pond lyn- of beugaal, 24 >4—29 ct. en 164 pond fuikaal, ct., alles per pond. Door 44 vaartuigen werd heden aan den Gem. Vischafslag alhier aangevoerd: 2819 pond kuilpaling, van 25153 pond per vaartuig, prijs 22-26 ct., en 210 pond l«n- of beugaal, 3036 Va ct., alles per pond.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6