RENAULT WM GEVEN DE ®!©§C@PI!N!? IN 5 SECONDEN Gestolen Leven wD:..INT:.fl ii5o*« Stadf Schanke Garage CONNEMAN Derde Blad Luchtduivels der Marine VAN EEN VOLKOMEN TOCHTVRIJE CONDUITE IN 'N IDEALE OPEN WAGEN Ouders nemen afscheid van den heer Mol k prebthbftirtm Ingekomen personen Vertrokken personen Burgerlijke Stand van Texel Elisabeth Bergner, die de hoofdrol vervult in „Gestolen Leven" .(Rialto). Klaita-tfiealeA Fraaie dubbelrol van Elisabetli Bergner. Wie eenige weken geleden Bette Davis heeft gezien in „Zestig roemrijke jaren" heeft toen kennis genomen van het peil, waarop het hedendaagsche „filmische drama" staat, terwijl hij zich tevens heeft kunnen overtuigen van de kracht, waarmede een der grootste tragédiennes van dezen tijd zich van haar rol kwijt. Wie nu van het maken van vergelijkin gen houdt, raden wij aan dezer dagen naar de Rialto te gaan, omdat hij daar de groote Germaansche kunstzuster van Bette Davis, n.1. Elisabeth Bergner, aan het werk kan zien. En wel in de film „Gestolen Leven", welke door de Para- mount uitgebracht werd. Hierin speelt Elisabeth Bergner niet alleen d e hoofd rol, maar zelfs de beide hoofdrollen. De kwestie is n.1. zoo gesteld, dat in „Ge stolen Leven" de liefde van twee tweeling zusters voor één en denzelfden man behan deld wordt. Als ooit een scenario mogelijk heden gehad heeft is het dit wel! Stel U voor, dat twee zusters zoo sprekend, op elkaar lijken, dat zij zelfs moeite hebben elkaar te onderscheiden, hoe moet dan de man, die op Martina verliefd wordt, weten of hij den vol genden dag met haar of met Sylvina te doen heeft? Dat is niet zoo eenvoudig. Welnu en dat is nu precies de clou van deze film. Juist omdat Alan Mc Kenzie, de minnaar, niet vol doende onderscheidingsvermogen had, was het mogelijk, dat hij op Marina verliefd werd, terwijl hij tenslotte met... Sylvina in het huwelijksbootje stapte. Men begrijpt, dat het drama hier pas werkelijk een „drama' wordt, want ofschoon de teleurgestelde Ma rina het geluk van haar zuster niet wilde verstoren en zich derhalve op den achter grond gehouden had en hield, kon zij Alan maar niet vergeten. Zij bracht een moeilijken tijd door (een van de best geslaagde episo des uit de film), welke tot een ware beproe ving uitgroeide, toen Sylvina bij een zeil partij op ruwe zee het leven verloor. Alan bevond zich toen juist op een groote expe ditie in Tibet We zullen U niet meer van den inhoud ver tellen dan dat de film als een echt melo drama, een prettig einde heeft. Niet zoozeer door het verhaal, dat voor den nuchteren mensch te veel op toevalligheden gebaseerd is, dan wel door het prachtige spel van Bergner, die heel fijntjes de verschillen in de karakter der zusters tot uitdrukking weet te brengen, heeft deze rolprent indruk op ons ge maakt. Bergner en Davis, wij zouden de een niet boven de ander willen verkiezen! Wat we verder willen memoreeren is de regie van den bekenden dr. Paul Czinner, terwijl we tenslotte nog even de aandacht willen vestigen op den „derden" hoofdrol speler, een tot nu toe in Den Helder niet be kende Michael Redgrave, die vroeger leeraar geweest is, doch die als filmstér zeer waar schijnlijk méér van zich zal doen hooren. Uiilte Rio-Lco-o-p Tot volgende week Vrijdag draaien m de i.Witte Bioscoop" twee hoofdfilms, getiteld >,De Perzische Nachtegaal" en „Cassidy kiest partij". De partij van de Nachtegaal in de eerste film wordt gespeeld en gezongen door Gladys Swarthout, de Amerikaansche donkeroogige schoone, van wie verteld wordt, dat Hollandsch bloed haar door d'aderen stroomt. Haar tegen speler is John Boles, bij de Heldersche bios- coofibezoekers in tal van goede creaties be kend. De tweede hoofdfilm met Cassidy doet na tuurlijk een stevig beroep op de sensatie-zuch der toeschouwers.., ïïw-oU-tkexdfi Goed verzorgd bij-programma. Waarschijnlijk rekening houdend met het feit, dat in een marinestad als Den Helder, een film als „Luchtduivels der Marine" meer dan de aandacht zou trekken, heeft de direc tie het in haar aankondiging niet noodig ge oordeeld de voorfilm: „Land zonder vrouwen" aan te kondigen. En toch zouden we juist op deze film de aandacht willen vestigen. Immers deze film Is een zeer aannemelijk en ons inziens tame lijk getrouwe copy van het moeilijke en sloo- pende leven der goudzoekers ook heden ten dage nog in Australië. Juist het feit, dat in deze film niet het accent gelegd wordt op de, tot in den treure in boeken en films geromantiseerden goud dorst, maar gepoogd wordt een zoo volledig en zuiver mogelijk beeld te geven van de moeilijkheden in dit bestaan, maakt de film tot een aangrijpend relaas van den „struggle for life". En die moeilijkheden zijn vele. Hitte, droogte, waardoor het leven een hel wordt, waardoor het water, noodig om het goud houdend zand te spoelen, in den Paradise- river opdroogt, aardverschuivingen, die het werk van maanden vernietigen; maar de grootste vijand is de eenzaamheid: ver van de beschaving, ver van een vrouw. Deze Ufa-film laat zien, hoe een stel ruwe, maar in den grond door en door goede kerels, ieder een vrouw krijgen, hoe meisjes de be schaafde wereld verlaten om met deze man nen het harde leven te deelen. In dit milieu wordt de strijd van twee ka meraden om dezelfde vrouw gestreden, waar in vriendschap het tenslotte van vijandschap wint. Met de Marinefilm „Wings of the Navy" heeft Warner Bros wel een hoogtepunt be reikt op het gebied der vliegfilms. Bovendien garandeeren namen als Olivia de Havillard, George Brent en John Payne een eerste klas product. Groot is in den loop der jaren het aantal films geworden, die het luchtwapen tot onderwerp hadden. Het is nog slechts enkele weken geleden, dat in dezelfde bioscoop „It's in the Air" werd vertoond. De regisseur Lloyd Bacon is er in geslaagd een rolprent samen te stellen ter nagedachtenis aan de vele vliegers, die hun leven in de waagschaal hebben gesteld en nog stellen om het vliegwezen technisch te perfectionneeren.Vliegers, die, om een nieuw type in te vliegen, stijgen tot 45000 meter, daarna met razende vaart omlaag storten om alles en alles uit de machine te halen, voor wie vliegen het leven zelf is. Over de intrige zullen we ditmaal zwijgen. We meenen met bovenstaande de film vol doende te hebben gekarakteriseerd om een indruk te geven van de groote luchtvaart prestaties, die hier op het witte doek zijn vastgelegd. Dat doet U natuurlijk niet, maar wél geeft U nu reeds even Uw Zomerbestelling van kolen op aan ons bestelkantoor Koningstraat 82. Wij hebben groote voorraad van alle soorten. De Renault cabriolet biedt U door den ge- capitonneerden kap dezelide volkomen be schutting als een dichte wagen, terwijl men hem in enkele seconden tot een heerlij ken zomerwagen omtoovert De Renault cabriolet is een ideale vacantiewagen, bovendien buitengewoon élégant en sportief. va^fRIOLE.TfL 1390.- Hoofdagent voor DEN HELDER en omstreken LANGESTRAAT Telef. 429 Anna Paulowna Driejarige ambtsperiode met stem pel van activiteit." De ouderavond, gisteren in School I gehouden, was wel in hoofdzaak be legd om de ouders gelegenheid te ge ven afscheid te nemen van den heer Mol, die wegens z'n benoeming te Alkmaar, de school gaat verlaten. De voorz. der oudercommissie, de heer P. Kooiman, heette allen hartelijk welkom, in 't bijzonder burgemeester Mijnlieff en den pasbenoemden onderwijzer, de heer de Veer. Door bijzondere omstandigheden waren er geen notulen, zoodat de heer Mol, aan wien intusschen de leiding van de bijeenkomst was overgedragen, het agendapunt: de kweekeling met acte, aan de orde stelde. Er zijn financieele moeilijkheden, doordat de bijdragen voor het fonds, waaruit een vergoeding aan dezen extra-onderwijzer ver leend wordt, niet meer zoo ruim vloeien. Toch is handhaving van den kweekeling met, akte noodzakelijk, daar anders onmo gelijke klassecombinaties gemaakt moeten worden en er klassen van een dikke 50 leerlingen zouden komen. Spr. wekte dus op dit fonds krachtig te steunen. Sommige ouders laten hun kinderen niet meer deelnemen aan do tandverzorging op school in verband met de tandheelkundige hulp, vanwege het onderlinge ziekenfonds. Zij verliezen echter de groote waarde van het geregeld controleeren van het gebit, zoo als dat op school gebeurt, uit het oog. Die tandverzorging wil pijn voorkomen en niet alleen ingrijpen als 't eigenlijk al te laat is. Van de eerste klas nemen slechts 7 kinde ren deel. Nadat spr. dank had gebracht Bij de mededeelingen herinnerde de heer Mol aan de benoeming van den lieer de Veer en verzekerde hem, dat hij bij de ver vulling van z'n taak op de medewerking der ouders zou kunnen rekenen. Spr. richtte zich hierna tot de oudens der pas op school gekomen leerlingen, deelde mee, dat nu 1 Sept. 5 leerlingen overgaan naar het U.L.O.-onderwijs. complimenteerde de beide onderwijzeressen voor hun reisjes met de oudste meisjes en herinnerde aan het winnen van den eersten prijs in het school voetbal-tourn ooi. De pauze werd op de gebruikelijke wijze benut en toen allen weer gezeten waren, las de heer Grendel zeer verdienstelijk een gedeelte uit „Merijntje Gijzen's jeugd" voor en hield door z'n uitstekende voordracht al ler aandacht geboeid. Het afscheid. Hierna sprak de heer P Kooiman namens de ouders het scheidende hoofd toe. Uw drie jarige ambtsperiode draagt hot stempel van activiteit, zei spr. Het inwendige van het schoolgebouw is veel verbeterd, ge hebt u in gespannen voor de schoolbus en ook uw be langstelling getoond voor schoolvoetbal en schoolzwemmen. Wij danken u voor hetgeen ge voor de school, voor onze kinderen deedt en wcnschen u het beste in uw nicijwen werkkring. Namens de leerlingen overhan digde spr. den heer Mol een mooie bureau lamp en een notitieblok met bewerkt lede ren omslag en verblijdde mevi. Mol met een aardig bloemenbakje. Burgemeester Mijnlieff sprak namens het gemeentebestuur en merkte, na de goede verhouding tusschen de kinderen en den aan hen, die het tandverzorgingsfonds steu nen, hield mw. Meeldijk een betoog ter ver sterking van de overtuiging, dat tandver zorging noodig is. heer Mol en die tusschen het gemeentebe stuur en het hoofd der school te hebben ge roemd, o.a. op: U is hier op eenigszins bij zondere wijze verschenen en gaat ook weer op bijzondere manier heen. U is hier eigenlijk te kort geweest om fatsoenshalve te kunnen verdwijnen. Maar daar zijn we overheen gestapt en ik heb er maar van afgezien slechte inlichtingen te geven, om u nog een poosje hier te houden. Vanaf m'n eerste bezoek in uw klas heeft mij de sterke aandacht van uw leerlingen voor uw onderwijs en het contact tusschen u en de leerlingen gefrappeerd. Op gees tige wijze betrok spr. eenige op het bord geprikte kinderteekeningen in z'n speech en na zich tot mevr. Mol gewend te hebben, besloot Burgemeester met de erkentelijkheid van het gemeentebestuur te betuigen voor hetgeen de heer Mol voor de school Cn de gemeente heeft gedaan. De heer Mol dankte allereerst den burge meester en verzocht hem wel zijn dank over te willen brengen voor de wijze waar op en de bewoordingen waarin hem ont slag is verleend. Vervolgens dankte hij ook de ouders, het onderwijzend personeel, Ds. Vorstman en z'n persoonlijke vrienden en, mede namens z'n vrouw voor de ont vangen cadeaux. De lieer Kooiman sloot daarop de bijeen komst. GESLAAGD. R. Schutte, leerling van de U.L. school te Den Helder, slaagde voor 't einddiploma A. <D,e tu-eq deA daadó U heeft natuurlijk wel eens gehoord van China, waar de kinderen niet alleen hun vader een doodkist cadeau geven, maar waar ze tevens onder den grond leven. U weet natuurlijk, dat in de krotten van Londen nog steeds schrij nende armoede geleden wordt. U weet, dat er naast de weelde van de Helder sche patriciërshuizen bittere armoede geleden wordt in geheel of gedeeltelijk onbewoonbaar verklaarde woningen. U weet dat allemaal Goed, maar U weet waarschijnlijk niet, dat we in onze stad een ver- eeniging hebben, wier repetitielokaal eveneens tot de onbewoonbare lokali teiten gerekend kan worden. We doelen op hetStedelijk Muziekkorps, onze eerste gemeentelijke muziekkapel, die repeteert in een ruimte, waarover Apollo zelfs blozen zou als hij het wist. Wij maken geen grapjes. Integen deel. Hier is sprake van de meest bittere ernst en als wij ons niet sterk vergissen, kan er zelfs gesproken worden van lijfsgevaar voor de stedelijke muzikan ten. We zullen U eens meenemen op een gang naar het repetitielokaal, een gang, die men niet anders kan noemen dan een onderneming, een expeditie, een handicap-race met tientallen gevaren. Nadat men aan de Fabrieksgracht het Gasfabriekhek gepasseerd is, be reikt men via het geurend gas-terrein het gebouw. De tot stedelijke muzikan ten gedoemden zijn dan echter verplicht allereerst te klimmen. Nu men kan ge voegelijk aannemen, dat het bestijgen van de Mount Everest minder gevaren oplevert dan deze run tegen datgene, wat men den verheven naam „trap" gegeven heeft. Het is namelijk een aantal treden, waarvan beweerd wordt dat ze in onderling contact staan, maar die een directe aanslag is op het leven der muzikanten. Dat er dan ook nog nimmer één een Doodenval pleegde, mag als meer geluk dan wijsheid be schouwd worden. Misschien echter hooren wij daarvan nog wel. Heeft men deze „trap" bestegen, en is men in hooger sferen beland zonder builen aan 't hoofd en gekneusde lede maten, dan bevindt men zich in een ruimte, die naar het lokaal voert. Meen niet, dat de gevaren voorbij zijn, arge- looze lezer. Verre van dat. Want boven deze ruimte zweeft het plafond. Ieder moment van lederen dag kan het naar beneden komen. Het is levensgevaar lijk. Hier grijnst de Dood in eigen persoon naar beneden op het leven van de muzikantenwaarvan verreweg de meesten vrouw en kinder achter zullen laten. Heeft men geluk, dan blijft het plafond hangen en kan men zich een weg banen tusschen een voorraad oude rommel, die men op dezen zolder op geslagen heeft. Wij meenen, dat de vereenigingsleden deze via dolorosa reeds betitelden als „De Weg des Doods" Eindelijk komt men dan aan het lokaal en wordt men geacht in de juiste stemming te zijn tot musiceeren. Wij kunnen ons moeilijk voorstellen, dat men na een dergelijken tocht vol avontuur nog in staat is tot het spelen van vroolijke ouverturen en opgewekte walsen. Integendeel, het komt ons voor, dat een dergelijke stemming zich beter eigent voor het instudeeren van num mers als „Ases Tot"Chopin's Marche Funèbre" en „Aan den muur van t' Oude Kerkhof". Wellicht dat men dit drietal nummers dan ook op het eerstvolgende concours als vrijwillig gekozen aantreft. Men vertelde ons, dat door den bur gemeester, wethouder van der Vaarten den heer van Loo, een bezoek is ge bracht aan dit muziekhol. Ook zij hebben dus de gevaren getart en 't veege lijf in de waagschaal ge steld. Beteekent dit bezoek, dat er dras tische maatregelen binnenkort op til zijn? Dat er een einde komt aan deze muzikale schande van Den Helder? We hopen het oprecht. Het is toch eigenlijk onwaardig. LfclUSCHEPI-ElX 5—9 A'dam Tel. S3072 Dagelijks wisselende menu's ZONDAG DINER êt 1.15 Russisch ei - Kippensoep. Tong, Garnalensaus, Pureé. Contrefilet. Sc. Béarnaise. Verschillende groenten, Pommes Chateau. Mocca ijs met slagroom. Zonder Visch 90 ct. Inplaats van het voorgerecht Hors d'oeuvre varié 1.40. Ons Diner a 1.75 is een Lucullus-maaltijd. Reisgezelschappen belangrijke reductie Xe^cellefi nieuivJ ZONDAG 16 Juli 1939. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Ds. Visser, maand» collecte. Oosterend v.m. 10 u., Ds. Groenenberg, van Vlaardingen. Den Hoorn v.m. 10.30, Ds. Wesseldijk. De Cocksdorp n.m. 7.30, Ds. Wesseldijk. De Koog v.m. 10 u. Ds. v. 't Hooft. Oudeschild v.m. 10 u. Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Dr. Vis. Geref. Kerk. Den Burg (Gebouw Fanfare) v.m 10 u., Cand. Wouda, n.m. 7.30 u. Ds. v. d. Leer. Oosterend v.m. 10 u., Ds. v. d. Leer, n.m. 3 u. Cand. Wouda. Geref. Kerk H. V. Oosterend v.m. 10 u. en n.m. 3 u. Ds. Sijtsma van Leeuwarden. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligingsamenkomst. 3.30 u. Openluchtsamenkomst, Oudeschild. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Alles onder leiding van Luit. Timman. R. Zijlstra, en gezin, Peperstraat 25, Oos terend, van Dantumawoude. E. Akkerman,, 35, van Ulrum A 156. N. E. Mets, Oudeschild 145, van Amster dam, Prinsengracht 997. J. van Elte, Kerkbuurt 4, Oosterend, van Heerhugowaard H 104. T. C. Kager, van Koogerweg 12 n. Amers foort, Leusderweg 45. M. W. Keijzer, van Molenstraat 30, Den Burg n. N. Ö.-Indië. J. G.'-Schmalz en 'gezin van Oudeschild 346, naar Den Helder, Balistraat 34. H. Nieboer, van De Cocksdorp 19 naar Zandvoort, Zeeweg 8. D. Maas, van B. 144 naar Alkmaar, Sta tionsstraat 46. J. Bill, van E. 63 n. Nuth (Z.L.) Tiend straat 4. G. Steinfort, van Weststraat 24, Ooster end naar Wieringerwaard. H. Schinkel, van De Cocksdorp 36, naar Frankrijk. J. E. C. Jonghof, van Groeneplaats 11 n. Leeuwarden, Looierstaat 8. GOEDE NACHTRUST BEVORDERT DE GEZONDHEID Koop een slaapmutsje in „De Toelast" Hotel-Café-Restaurant Spoorstraat 9—11 Telef. 300 MOND- EN KLAUWZEER. Nieuwe gevallen zijn geconstateerd op de boerderijen van: M. C. Keijser, Waalenburg. C. H. Roeper, Spang. C. de Wit, Vooruitgang, Eeierland. C. Kalis, Laagte. Het vee is hersteld op de boerderijen van: J, J. Koorn, Witte Engel. C. Kuip, Westen. Gebr. Koorn, Den Burg. Op 7 Boerderijen op Texel heerscht nog mond- en klauwzeer. SCHAPENKAAS AAN H.M. DE KONINGIN AANGEBODEN. De heer Joh. Bakker, handelaar in zuivel producten, Schildereind, Den Burg, heeft eenige ntijd geleden aan H. M. de Konignin een schapenkaasje aangeboden. Dezer dagen ontving de heer Bakker van den particulier secretaris van H. M. een dankbetuiging voor de zending van dit speciaal Texelsch pro duct. van 8 t.m. 14 Juli 1939. GEBORENCornelis Johannes Jacobus, z. v. N. C. B. Ran en M. C. Zijm; Johanne An- thonia. d. v. J. Spigt en F. Kok; Gerardus, z. v. C. Kuip en M. M. Huisman; Frans Willem, z. v. F. Witte en A. E. M. Veeger; Fedde, z. V. K. A. Beyert en C. Bremer. ONDERTROUWD: M. Koorn en C. Ploeg; J. P. Eelman en M. A. van Oort! C. Eelman en J. M. Naye. rolitie. Gevonden: 3 Schapen, 1 bruine porte- monnaie. De Koog Het nieuwe postkantoor Naar wij vernemen, zal het nieuwe ge bouw van de P.T.T. te De Koog a.s. Dins dag, 18 Juli officieel in gebruik worden genomen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 9