r - Chineesche taktiek: DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Van het Binnenhof geen nieuws Spanningen over grooten afstand Duitsch in het protectoraat in de verdrukking Engeland zal voor geen Japansche eischen bukken Fransche „tegenaanval" op Engeland? dinsdag Duitsche beleedigingen van Polen vrijwel gestaakt Hitier ziet een vreedzame oplossing van de Dantzig- kwestie eenhoofdige leiding der britsche en poolsche luchtmacht? Een Mussolinistation te Berlijn WÈ .11 isi is ft ifOJ ïfiiïrr •L* 7~k v <v<V ffilüJ Jiif A f 5 1 SKtllI i 57 A -■ t~ M 1 rft|i 'Ij Voor het te Amsterdam geplaatste Fe s Hendrikkade te Amsterdam roeiwed- 'n het Oosterdok en de IJ-grach 11 hierboven een moment, Dc verwijdering der vreemdelingen uit Zuid-Tirol Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT: Bliksem breekt ballonversperring heldersche courant KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Hoop^J Uitgave der Uitg. Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 18 JULI 1939 67e JAARG. No. 8671 Twee opmerkelijke feiten vallen samen: Sir Edmond Ironside, de Britsche generaal is te Warschau ge arriveerd voor Britsch-Poolsche staf besprekingen, waarvan men als re sultaat een éénhoofdig commando der luchtmachten verwacht. En Folster, de gouwleider van Dantzig is bij Hitier geroepen. Men heeft den indruk dat hij naar Dantzig terugkeert met instructies van den Fuehrer „voor een vreed zame oplossing" van het geschil! Reeds hebben de Duitsche bladen hun toon veranderd, de beleedigin gen aan het adres van Polen blijven vrijwel achterwege. Wat wil Hitier nu? Naar verluidt lieeft Folster den Fuehrer in goede .stemming aangetroffen en Hitier heeft gezegd, dat volgens zijn meening het probleem Dantzig tusschen Duitschland en Polen kan worden geregeld door middel van onderhandelingen, indien geen interven tie van buiten af komt. Men gelooft nu, dat Hitier er op uit is, een regeling te vinden, waarbij hij zijn eisch op wijziging van het Statuut van de Duit sche minderheden in Polen niet geheel be hoeft los te laten. Steeds vaker hoort men te Berlijn uiting geven aan de meening, dat Duitschland niet van plan is van Dantzig zelf een kardinaal geschilpunt te maken. Het bezoek van generaal Ironside. Yves Morvan meldt uit Londen aan de „Journal", dat de besprekingen tusschen Engeland en Polen inzake een coördinatie van de luchtmacht reeds goed zijn opge schoten In Poolsche kringen geeft men zelfs te verstaan, dat een plan met betrekking tot een eenhoofdig bevel der Engelsch-Pool- sche luchtstrijdkrachten in studie is. Een der bedoelingen van het bezoek van Sir Edmund Ironside aan Warschau zal vol gens het blad, daarom zijn de samenwerking der Engelsche luchtmacht met die van Po len voor te bereiden. Voorts verwacht men een plan, dat Pool sche officieren gelegenheid zal bieden oefen perioden in het Engelsche leger door te ma ken. Engelsche officieren zullen in het Pool sche leger voor overeenkomstige perioden kunnen worden geplaatst. Men is te Warschau geheel overtuigd van de groote beteekenis van het bezoek. Het is de eerste keer, dat een der leiders van het Britsche leger een officieel bezoek aan Po len brengt. Nat.-soc. leiders te Dantzig bijeen. Volgens inlichtingen, welke gisteravond uit gezaghebbende bron te Dantzig zijn ont vangen, heeft Greiser den vorigen avond een langdurig telefoongesprek gehad met Hitier en met Foerster den leider der nati- onaal-socialisten in Dantzig. Na dit overleg werd besloten, dat ue na- tionaal-socialistische leiders vandaag in den Senaat van Dantzig zullen bijeenkomen. Greiser zal er het woord voeren. Het schijnt dat reeds de officieren en man schappen van de S.A. en de S.S. voor het eerst een verlof hebben gekregen voor den tijd van minstens een paar weken. Voor het oogenblik is het zenden van wapens naar de Vrije Stad gestaakt. Ongeveer vijftig oudere leden van het po litiecorps van Dantzig zijn gearresteerd waarom is niet bekend. Het nieuwe nationaal-socialistische radio station Hagelsberg, op den gelijknamigen heuvel bij Dantzig is thans in gebruik ge steld. De zender is zoo krachtig, dat men te Dantzig met de „volks-ontvanger" geen bui- tenlandsche stations meer kan hooren. Studenten stellen den stamboom der bevolking op. Het officieele orgaan van het protectoraat „Der Neue Tag" geeft in een artikel onder het opschrift „Samenwerking of passiviteit" een overzicht van den toestand in het pro tectoraat. Het blad beklaagt zich erover, dat de regeering weigert het decreet te publi- ceeren, waarin het tweetalig, Duitsch- Tsjechisch, systeem wordt ingevoerd bij de bestuurslichamen. Het blad eischt, dat het Duitsch in Bohemen en Moravië de rech ten krijgt, welke het als officieele taal in Duitschland ook in het protectoraat toe komt. Nationaal socialistische propa- gaanda. Dc Duitsche studenten, die in het kader van de civiele mobilisatie moeten werken in de Duitsche bevolkingseilanden in het protectoraat Bohemen en Moravië, moeten de Duitsche boeren in deze gebieden de na tionaal-socialistische ideologie bijbrengen. Verder moeten zij een stamboom opstellen van de Duitsche families en hun economi- schen politieken toestand vaststellen. Scheiding van posterijen en spoorwegen. De ministerraad van de protectoraatsre- geering heeft besloten tot scheiding van pos terijen en spoorwegen door de vorming van een algemeene directie voor elk. Hiermede is de basis gelegd voor een met het overige Duitschland gelijk gerichte ontwikkeling en organisatie van het postwezen in het pro tectoraat Bohemen en Moravië. Speciaal in gebruik bij hoog be zoek. Hitier heeft den Italiaanschen minister van cultuur, Alfieri, bij de opening van de kunsttentoonstelling te München medege deeld, dat in de nabijheid van het station „Heerstrasse" te Berlijn, waar de Duce bij zijn bezoek aan Berlijn is aangekomen, een nieuw representatief station voor aankomst en vertrek bij alle hooge staatsbezoeken ge bouwd zal worden. Dit station zal „Musso- lini"-station hceten. Het Adolf Hitlcr-plein zal Mussolini-plein gaan heeten en de strata tusschen plein en station Mussolinistraat. aa. fi\;A JUa Demissionaire kabinet doet in vlot tempo loopende zaken af. In Haagsche politieke kringen heerschte gisteravond grooter onzekerheid dan ooit om trent de lijst van ministers, die de forma teur in geval van slagen van zijn opdracht aan H.M. de Koningin, met het oog op een latere benoeming, zal voordragen. Ook los hiervan rekende men met de mogelijkheid dat dr. Colijn binnen korten tijd opnieuw door H.M. de Koningin in gehoor zou wór den ontvangen. Het feit, dat dr. Coliin in dit stadium van de crisis opnieuw met prof. mr. Rom- me heeft geconfereerd, levert, de stof tot velerlei commentaar. Natuurlijk zou men uit dit bezoek kunnen afleiden, aldus het Hsb„ dat er nu toch weer naar een toenade ring tusschen de tegengestelde opvattingen wordt gestreefd. Zekerheid dienaangaande was echter niet te verkrijgen. Wel hoorden wij de meening verkondigen, dat indien dr. Colijn tot reconstructie van het demissionaire kabinet mocht overgaan, het aanbeveling zou verdienen, niet slechts een aantal roomsch-katholieke ministers te ver vangen, maar liever met een regeeringsploeg voor den dag te komen, welke tegenover het parlement en het land reeds door de per soonlijkheden die er deel van zouden uitma ken, vertrouwen zou wekken. Overigens is het ten eenenmale onjuist slechts uit de bezoeken, welke de formateur ontvangt, den steeds wisselenden gang van zaken te willen afleiden. Want er zijn waar lijk wel andere mogelijkheden van gedach- tenwisselingen dan gesprekken van aange zicht tot aangezicht. MINISTERRAAD DOET LOOPENDE ZAKEN AF. Gisterochtend is op het departement van Algemeene Zaken ministerraad gehouden, zooals des Maandags gebruikelijk is. Het geheele demissionnaire kabinet was aanwe zig. Na afloop van de ministerraad verlieten de ministers, met uitzondering van minis ter Romme, het departement. De heer Rom- me bleef nog eenige tijd en vertrok om streeks kwart vóór één, samen met dr. Co lijn. Het vermoeden ligt voor de hand, dat zij na de ministerraad nog een bespreking hebben gehad over de kabinetscrisis. Dr. Colijn gebruikte''hierna met minister Romme de lunch. nersoneel der Koninklijke Marine zijn Maandag strijden gehouden, waarvan "De regeling der verschillende kwesties. De Britsche ambassadeur heeft gistermid dag een bezoek gebracht aan den Italiaan schen onderstaats-secretaris van buitenland- sche zaken, Bastianini, om voorstellen te doen betreffende de regeling van zekere kwesties schadevergoeding, overbrenging van goederen en deviezen gerezen door het besluit tot uitzetting van twaalf Brit sche onderdanen uit Tirol. Bastianini zou deze voorstellen in gunstige overweging ge nomen hebben. Onze vice-consul te Milaan naar Merano. Dg Nedeidandsche vice-consul te Milaan, de heer Dr. M. J. J. de Visser, houdt gedu rende ecnigen tijd verblijf in hotel Bristol te Merano, teneinde landgenooten behulp zaam te zijn in verband met de maatregelen der-Italiaansche regeering, waarbij aan vreemdelingen het verblijf in dc provincie Bolzano werd ontzegd. Aan Nederlanders, zoowel diegenen die thans nog in Bolzano aanwezig zijn als die, welke reeds vandaar zijn vertrokken, wordt, met het oog op hun belangen terzake, aan geraden zich met den heer De Visser in ver binding te stellen. Duidelijke verklaring van Cham- berlain in het Lagerhuis. Er zijn, aldus verklaarde Cham- berlain gisteren in het Lagerhuis, vele verklaringen in de pers gepu bliceerd, zoowel in Japan als in En geland, volgens welke dc Japansche regeering een fundamcnteele om mekeer zal eischen in de politiek der Britsche regeering in het Verre Oosten als voorwaarde voor het ope nen der onderhandelingen. Ik zou 't gaarne duidelijk willen maken, dat Engeland niet zou willen en kun nen optreden ten aanzien van zijn buitenlandsche politiek op eischen van een andere mogendheid. Deze duidelijke uitspraak dat geen fun damcnteele ommekeer zal plaats vinden in de Britsche houding ten aanzien van Chi na, werd door het Lagerhuis lang en luide toegejuicht. In Tientsin verbetert de toestand Dc plaatselijke toestand in Tientsin, al dus Chamberlain verder, is thans over het algemeen beter geworden en levensmidde len voorraden komen nu in voldoende hoe veelheden binnen, terwijl behoorlijke hoe veelheden melk verkrijgbaar zijn. Anti-Britsche betoogingen worden in ver scheidene steden in Noord-China gehouden en er is eenige schade aangericht aan zen dingseigendom in Sjansi. Wat de Japan sche bekendmaking aangaande het beper ken van het binnenvaren van schepen van derde mogendheden betreft, zeide Chamber lain. dat de onderhandelingen tusschen de Britsche en de Japansche autoriteiten thans vorderen. Wat kol. Spear betreft, zeide Chamber lain, dat met het oog op den klaarblijke lijk onbevredigenden aard van een derge lijk optreden Craigie de krachtigste stappen heeft gedaan, waarbij geeischt werd, dat een Japansch sprekende Britsche officier toestemming van de Japansche regeering zou krijgen om naar Kalgan te gaan. Hardnekkige berichten over nieuwe grootscheepsche lucht- oefeningen. Het Britsche ministerie van luchtvaart vaart deelt mede: „het bericht in de avond bladen, volgens hetwelk 100 Fransche bom bardementsvliegtuigen op 19 Juli 'n vlucht boven Engeland zouden maken, is niet in overeenstemming met de werkelijkheid. Ook als een vlucht voor later in de bedoe ling ligt, zijn aantal toestellen en datum nog niet vastgesteld". Inmiddels houden de Fransche bladen vol, dat nieuwe expedities van Britsche vliegtuigen worden voorbereid. In Paris Soir lezen wij o.a.: De nieuwe vlucht zal alle ken merken van een oorlogsvlucht heb ben. De eskaders zullen eerst twee of drie uur voor het vertrek gewaarschuwd worden en de Fransche luchtverdediging zal niet van de vlucht in kennis ge steld worden. Woensdag of Donderdag zou de ze vlucht plaats vinden: 300 toe stellen met 1.000 man zouden er aan deelnemen. De Britsche bombardementsvliegtuigen zullen trachten de Middellandsché zee te bereiken en zonder tusschenlanding op hun basis terug te keeren". „Ce soir" meldt dat Fransche vliegtui gen, indien het weer gunstig is, in den nacht van heden hun vlucht naar Enge land zullen ondernemen. De Britsche lucht beschermingsdienst zal niet gewaarschuwd worden en trachten de vliegtuigen nog bo ven het kanaal te ontdekken met behulp van de zoeklichten. Zoodra de vliegtuigen van de kust naar Londen zullen vliegen, zal het geheele verdedigingsstelsel in wer king treden. Het afweergeschut zal losbran den en machtige lichtbundels zullen op de toestellen gericht worden. Men wil dezen oefeningen het karakter van een werkelij- ken aanval geven. Van Londen begeven de vliegtuigen zich naar Liverpool om over Wales terug te keeren. Na de vlucht zullen de beide generale staven hun ervaringen uitwisselen. Als het weer heden niet gun stig is, zal de vlucht Woensdag worden ondernomen. Meest matige Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, overwegend droog weer, iets warnier dan gis teren. ALS BRANDENDE BOLLEN VALLEN ZIJ NAAR BENEDEN. Noodweer boven Ene/eland. Ver scheidene steden zonder stroom. Gistermiddag zijn vijf ballons van een luchtversperring boven het vliegveld Car- dington door den bliksem getroffen en brandend neergestort. Verder is het Zuiden van Engeland door hevige onweersbuien geteisterd. Op verschei den plaatsen is de bliksem ingeslagen. O. a. werd de .lecerticiteitscentrale van Brighton getroffen, waardoor de centrale ernstig be schadigd werd, zoodat de steden Brighton, Ilove, Shoreham en andere gemeenten in dat district van electrischen stroom versto ken zijn. Ook te Eastbourne heeft zegt U.P. het on weer groote schade aangericht. Schoorstee- nen en daken werden door den storm afge rukt en de interieurs der huizen ernstig beschadigd. De storm woedde ook boven het Zuiden van Londen, waar vele straten blank ston den en het verkeer ernstig belemmerd werd Van de vijf versperringsballons, die op het vliegveld te Cardington, in de nabijheid van Bedford, wer den getroffen, waren er vier van een bijzonder type, dat tweemaal zoo hoog stijgt als het gewone type. Niettegenstaande den hevigen regen vielen zij als brandende bollen naar den bodem. John. Naylor, 57 jaar oud, die bezig was, een 2600 voet hoogen berg bij Kendal te beklimmen in gezelschap van 33 leden van de Alpinistenclub van Bradford werd door den bliksem getroffen en gedood. Twee dames, die met 4 kinderen onder 'n grooten boom te East Dulwich waren gaan schuilen, werden min of meer gewond doordat de boom door den bliksem werd ge troffen. De dames werden met brandwon den in het hospitaal opgenomen. De kin deren waren slechts licht gewond en konden na verbonden te zijn het hospitaal verlaten. Groote Chineesche troepenmacht over de Gele Rivier naar Sjansi. Met omsingeling bedreigd? Rusland hoopt door de actie in Mandsjoekwo de Japanners uit te putten. Men meldt, dat meer dan 100.000 Chinee sche soldaten over de Gele Rivier het Zuid oosten van Sjansi binnenrukken, om te trachten een omsingeling der Chineezen in iSHOKI Alk! het Tatoeng gebergte door de Japanneezen te voorkomen. Er wordt verbitterd gevoch ten. De Chineezen verklaren met succes op te treden» Volgens Chineesche berichten willen de Japanneezen voor het einde van Juli in Midden China een groot offensief inzetten. Sterke Japansche afdeelingen zijn van Noord China naar Mandsjoekwo gedirigeerd in verband met de vijandelijkheden daar. Volgens een bericht uit buitenlandsche bron zijn te Charbin vele aan de Mongoolsche grens gewonde Japanneezen aangekomen verscheidene scholen worden als hospitaal gebruikt. Het heuvelachtige land van Sjansi blijft den Japanners dus moeilijkheden bezorgen. De Chineezen voelen zich hier uitstekend thuis en verplaatsen zich zeer snel Meerdere malen wisten zij de verbindin gen der Japanners af te snijden en moesten dezen dan hals over kop op hun oorspron kelijke basis terugtrekken. Blijkbaar wil thans het Japansche lcgercommando met een overweldigend aantal manschappen den Chineezen een beslissende klap toebrengen. Spanning te Mandsjoekwo valt hiermee samen. De spanning te Mandsjoekwo valt geheel samen met die in Sjansi en dat is te be- begrijpen als men weet dat in Sjansi de Chineesch-communistischc legers optreden, welke evenals de Buiten-Mongolen steun ont vangen van de Sovjets. Door de spanningen aan dc Mandsjoek- wosche grens, vinden ook thans weer ver plaatsingen van troepen in Noord China plaats. En als men bedenkt, dat de provin cie Sjansi met zijn niet te dempen militair verzet van de groolste beteekenis is voor het geheele Chineesche verdedigingsstelsel (verder operaties in Midden China moeten wel hoogst onveilig zijn, wanneer Sjansi een zoo sterk Chineesch fort blijft), dan kan men zien, zegt de N.R.C., dat op deze wijze de steun van de Sowjet Unie aan China voornamelijk werkend met spanningen over grooten afstand, van groote beteekenis voor de Chineesche verdedigers moet zijn.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1