Barometer loopt weer terug Grens-Reportage DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER De actie in Mandsjoekwo van Dantzig Half Augustus is Duitschland gereed» Is Nederland paraat KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) WOENSDAG 19 JULI 1939 67e JAARG. No. 8672 In doorgaans goed ingelichte kringen is Tsjechen zijn nog steeds geen Duitschers Vrijt Berlijn naar de Sovjetbruid? Pantserauto's razen door Jeruzalem Chincezcn melden successen Britsch-Japansche bespreking heropend Dit nummer bevat 8 pagina's »»1/EERBER1CHT DE BILT SEINT: Geen moeilijkheden in de Dolomieten Bijna 4000 Vierdaagsche- loopers Duitsche maag kan hoogverraad plegen! LDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder ZOOWEL VAN POOLSCHE ALS VAN DUITSCHE ZIJDE, OFFI CIEEL ONTKEND, DAT VAN TOENADERING SPRAKE IS, In Duitsche politieke kringen bestreed men gisteren in beleefden, doch nadrukke- lijken vorm de opvatting, dat in het vraag stuk Dantzig eenige ontspanning was geko men. Men zeide, dat niets deze onderstel ling rechtvaardigt en dat van Duitschland geen zwakkere houding venvacht kan wor den. De anti-Poolsche propaganda in de Berlijnsche bladen is weer even fel. De barometer van Dantzig, die naar mooi weer begon te draaien, staat dus helaas opnieuw op veranderlijk. Anderzijds komen thans ook uit Rome geruchten over bemid deling door den Paus of door Mussolini, Officieele bevestiging hiervan is niet te krijgen. Wat Hitiers verkiezing tot staatspresi dent van Dantzig betreft, dit noemt men in Warschau ronduit een grap. In dezelfde kringen wordt verder ver klaard, dat, onafhankelijk van den vorm, waarin Duitschland Dantzig zou willen in lijven, reeds het enkele feit van een derge lijke inlijving beschouwd zou worden als een onduldbare schending van den bestaanden politieken en juridischen status en de juiste reactie zou uitlokken. Het was slechts droom. een wensch- „Wij kunnen slechts vaststellen, dat wij, Hoewel het getuigenis van het buitenland ons onverschillig is, onze zoogenaamde ver andering van stemming slechts kunnen ac cepteeren als een wenschdroom der anderen. Na het bezoek van den gouwleider aan den Fuhrer is er voor de bevolking van Dant zig een aanleiding te meer om met rotsvast vertrouwen te gelooven in het bereiken van het doel, daar de te Dantzig gevoerde poli tiek in volledige overeenstemming met de Duitsche opvatting is. Reeds herhaaldelijk hebben wij de uit Warschau afkomstige ge ruchten afgewezen, volgens welke een Pool- sche compromisformule voor Dantzig en den Corridor ook maar de geringste kans van slagen zou hebben. Wij verklaren ook nu weer, dat de door Polen met laatdunkend heid afgewezen voorstellen van den Fuhrer voor eenmaal golden. De stemming van jBerlijn tegenover Warschau is ijzig en ze ker en het Rijk kan op grond van het meer derheidsgevoel voorloopig getroost den groeienden grootheidswaan der Polen, die gekweekt wordt met Engeische gifbacillen, als afwachtend toeschouwer gadeslaan Openlijke militaire voorbereidselen. Uit Poolsche bron te Dantzig wordt ge meld, dat de militaire voorbereidselen daar stelselmatig worden voortgezet. Men werkt zelfs niet meer in het geheim. Zoo heeft men cisteren te Langfuhr oefeningen met veldbatterijen van de Reichswehr gehouden. Verder zijn alle scholen op het gebied van Dantzig opgevorderd en door Heimwehrtroe pen bezet. Er zijn maatregelen genomen ter verdediging van de stad tegen een luchtaanval. Op de heuvels van Biscauffs, Berg en Ha gel zijn afweerbatterijen opgesteld. Op de daken van openbare gebouwen zijn afweer- mitralleurs in stelling gebracht. Dc heu vels bij Zoppot zijn versterkt en voorzien van luchtdoelbatterijen. Aan den mond van den Weichsel bij Schievenhorst zijn loop graven aangelegd en in de duinen is zwaar geschut opgesteld. Deze maatregelen zou den ten doel hebben in geval van een con flict de Poolsche troepen tegen te houden, die zouden optreden tegen uit Oost Pruisen oprukkende Duitsche troepen. Duitschland half Augustus ge reed. Berichten, die te Parijs in officieele krin gen zijn ontvangen, hebben den indruk ge wekt, dat de strijdkrachten van het Reich ongeveer midden Augustus „paraat zullen zijn." IT Genoemde berichten meldden, volgens U. P., ten eerste, dat groote troepenbewegingen onafgebroken van de kazernes naar strate- tisch gelegen punten plaats hebben, waar- bij de regimentnummers gecamoufleerd zijn ten einde identificatie te voorkomen. lcn tweede, dat het aantal reservisten, dat te gen het einde van Juli onder de wapenen zal zijn, het millioen zal hebben bereikt. Ten derde dat 't binnenhalen van den oogr-t bespoedigd wordt, ten vierde, dat de ver- sterkingswerken in het Rijnland met spoed Worden voltooid. Bovendien zouden volgens genoemde pe- richten, de SS en SA-mannen bevel hebben gekregen, om hun vacanties tegen 10 Aug. te beëindigen. In Fransche goed-ingelichte kringen is men van meening, dat een periode van grootere spanning tegen 10 Aug. zal intre den, die dan geleidelijk tot het oindo van September zal toenemen wanneer, zoo hoopt Duitschland, de jaarlijksche sneeuwval net den Franschcn onmogelijk zal maken, om een offensief in de Alpen le openen. men echter van meening, dat het Rcich zal trachten, den indruk te wekken, dat men het idee van het Europeesche probleem vla de wapenen te regelen, heeft geaccepteerd, maar dat Duitschland in werkelijkheid niet de bedoeling heeft, om den oorlog te ontke tenen. Polen blijft vastberaden. Ook te Warschau staat men verbaasd over de berichten welke van toenadering spreken, meldt Havas. Gezaghebbende Pool sche kringen hebben met verwondering en verontwaardiging kennis genomen van dc in het buitenland gepubliceerde berichten over den loop der PoolschDuitsche betrekkin gen. Bedoelde gezaghebbende Polen ontkennen derhalve categorisch: 1. Dat er politieke besprekingen zijn ge houden tusschen de regeeringen van Polen en Duitschland over dc regeling van tus schen de beide landen bestaande geschillen. 2. Dat de Poolsche regeering ooit een re geling van de kwestie Dantzig zal kunnen aanvaarden, waarbij zij de vier punten zou prijsgeven, die de basis zijn en blijven van de houding van Polen nopens deze proble men. 3. Dat de Poolsche regeering alle feiten of nieuwe situaties, die zich plotseling in Dantzig zouden kunnen voordoen, zou aan vaarden, indien zij naar haar meening Po- lens onafhankelijkheid en vitale belangen zou aantasten, zonder op passende wijze te reageeren. Ze verstaan de taal niet Transportwezen loopt in de war. DUITSCHE PERS WORDT ONGEDULDIG! De helper van Neurath, Herman Frank, heeft eenigen tijd geleden den Tsjechischen minister-president een ultimatum gesteld voor het afkondigen van het decreet, waarbij het tweetalig systeem wordt ingevoerd bij de autonome Tsjechische bestuurslichamen. Als uiterste datum had Frank 15 Juli gesteld, doch het decreet is nog niet gepubliceerd, uit vrees voor de gevolgen onder de bevol king. Om moeilijkheden te vermijden is mi nister-president Elias met vacantie gegaan. De Duitsche pers wordt evenwel ongedul dig en de adjunct-burgemeester van Praag, de Duitsche Pfitjner, heeft gezegd, dat de Tsjechen niet moeten vergeten, dat zij in het centrum van Duitschland liggen en dat het niet aangaat, dat het geheelo Duitsche transportwezen stuit op de woorden: „Ik ver sta geen Duitsch". De „Prager Zeitungsdicnst" schrijft; dat indien het Tsjechische volk zijn passieve houding wil bewaren, Duitschland zelf de noodige maatregelen zal nemen om op krachtige wijze de nog hangende stukken op te lossen, o.a. het vraagstuk der taal. De waarnemend minister-president Havelna, heeft door middel van de radio een oproep gericht tot het Tsjechische volk de politiek der nationale solidariteit te erkennen en een einde te maken aan de fluistercampagne. Ambassadeur in Moskou voor de tweede maal in korten tijd naar 't vaderland terug. Hoewel dit in officieele kringen te Berlijn nadrukkelijk wordt ontkend, mag worden aangenomen, dat dc aangekondigde reis van den Duitschen ambassadeur te Moskou naar Berlijn, van meer dan gewone beteekenis is. Het is merkwaardig dat deze ambassadeur voor den tweeden keer in twee maanden naar Berlijn overkomt. Niet alleen zal zijn rapport mededeelingen bevatten over de vor deringen met het handelsverdrag, maar zelfs veronderstelt men dat onderhandeld wordt over 'n definitief verbond tusschen beide landen. Zoo zouden de uitersten el kaar ontmoeten! Joodsche proteststaking begonnen De Joodsche proteststaking in winkels en openbare gelegenheden is, zooals aangekon digd, gisteren te 14 uur begonnen in het geheele Joodsche deel van Palestina. Het gemeentebestuur van Tel Aviv en de Jood sche gemeente te Jeruzalem hebben den Joodschen bewoners verzocht de huizen niet te verlaten om mogelijke ongeregeldheden te voorkomen. Door de straten van Jeruza lem rijden gepantserde auto's terwijl te Tel Aviv de orde wordt gehandhaafd door 4.000 leden van de Joodsche burgerwacht. Vootrdhrend worden nog aanslagen ge pleegd in gcecl Palestina. Drie Arabieren werden gisteren gedood en een gewond bij aanslagen tc Ramallah en Hebron-, Verschillende steden stormen derhand genomen. JAPANSCHE AGITATIE TOT NOORD CHINA BEPERKT. Het chineesche persbureau meldt, dat de Chineesche troepen de stad Tsjautsjau aan den spoorweg naar Swatau stormenderhand genomen hebben. De Chineezen zijn verder tot het offensief overgegaan langs de Han in Iloepeh. Zij hebben de stad Tsjinkiang, op 140 kilometer van Itsjang genomen. Volgens Chineesche berichten zijn dui zend Japansche soldaten gedood in gevech ten, waarbij de Chineezen Tsjaoan,, An Poe Fou Jang Ji Sji en Feng Sji heroverden. Al deze steden zijn gelegen aan de spoor lijn SwatauTsjaoan. Voorts wordt van Chineesche zijde ge- meldt dat er bij King Sjan en Loe Sjan hevig gevochten wordt. Nieuwe actie tegen Chineesche havens. Dc Japansche vlootauloriteiten hebben het consulaire corps medegedeeld, dat zij voornemens zijn weer drie havens ten Noorden van Foetsjau, n.1. Santoeau en Lojoean met ingang van 21 en Sjatsjeng met ingang van 22 Juli te sluiten. Naar verluidt zal het Japansche verzoek tot terugtrekking van buitenlandsche sche pen en onderdanen door de Britsche auto riteiten worden afgewezen. Do Japansche consul-generaal uit Kanton is te Honkong aangekomen met een ge heime missie. Hij heeft ontkend, dat de Ja panners de anfi-Britsche agitatie in Kan ton aanmoedigen en dit wordt, volgens het Hsb., opgevat als te beteekenen, dat de Ja panners voorloopig de agitatie tot Noord- China zullen beperken. De groei van het Chineesche leger. De minister van oorlog, generaal Tsjen- Tjeng, heeft verklaard, dat het Chineesche leger, dat bij het uitbreken der vijandelijk heden weinig meer dan een millioen man telde, thans tot 2.500.000 man is gegroeid. Het land beschikt over tenminste 15 millioen strijdbare mannen, die eenige oefening heb ben gehad en in zeer korten tijd kunnen worden ingelijfd. Dit jaar wil men 4.500.000 mannen oefenen, Het is de overtuiging van iederen Chinees, aldus de generaal, dat China den oorlog zal winnen. De besprekingen» tusschen Arita en Crai- gie over het vraagstuk Tientsin zullen he denochtend hervat worden. Het conflict tusschen den onder Japan sche controle staanden gemeenteraad van Hankau en de autoriteiten van de Fran sche nederzetting inzake de incidenten, welke zich hebben voorgedaan tijdens de herdenking van het uitbreken van de vijandelijkheden in China op 7 Juli, is langs vriendschappelijken weg geregeld. Craigie confereert opnieuw niet Arita. De afdeeling inlichtingen van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft gistermiddag een communi qué gepubliceerd, waarin verklaard wordt, dat een tweede onderhoud tusschen minister van buitenland sche zaken Arita en den Britschen ambassadeur Craigie gisterochtend om negen uur in de ambtswoning van den minister van buitenlandsche zaken is gehouden. Craigie zette de opvattingen van zijn re geering uiteen ten aanzien van verscheiden kwesties, welke den achtergrond vormen van den toestand te Tientsin. Japan's minister van buitenlandsche zaken heeft de mecning der Japansche regeering duidelijk gemaakt. Engeland verzoeningsgezind. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat de Britsche ambassadeur Craigie een verzoeningsgezinde houding heeft betoond tijdens het onderhoud, dat hij heeft gehad met minister van buitenl. zaken Arita, hoe wel hij duidelijk sprak van een in Groot Brittannië bestaande wrevel. Gezien de ver zoeningsgezinde houding, door Craigie be toond, wordt verder vernomen dat er geen aanleiding bestaat voor pessimisme over de vooruitzichten der besprekingen te Tokio. Onderhoud van Craigie met ma joor Herbert. Gebruik makende van de pauze bij zijn besprekingen met minister Arita heeft am bassadeur Craigie een onderhoud gehad met den Britschen consul te Tientsin, ma joor Herbert. Een blik op de kaart leert de groote beteekenis der Russische aanvallen op Charbin. In verband met de spanning die er mo menteel heerscht tusschen de Mandsjoekwo —Japansche militairen en de Buiten-Mon- goolsche Sovjet-troepen, geven wij hierbij een kaart van Mandsjoekwo zelf en de om liggende landen. Eenige dagen geleden werd er melding gemaakt van een zeer ernstig feit, dat groot opzien heeft gebaard; volgens dit bericht zou de Mandsjoekwoschc stad, Foe- iargi door de Sovjet-Russische en Buitcn- Mongoolschc luchtmacht gebombardeerd zijn-. Deze plaats is een voorstad van Charbin, een centrale stad, een knooppunt van spoor wegen (zie op de kaart de dikke zwarte pijl, die Foelargi aangeeft). De Japanners zien hierin een nieuwe ac tie van BuitenlMongolië en verwachten een verplaatsing: van de grensgevechten. die zich meer naar Mandsjoeli (zie de kleine zwarte pijl op de kaart) zullen richten, blijkbaar als een nieuwe poging om den Chineeschen-Wester-Spoorweg, waaraan Charbin gelegen is, te ontwrichten. Mandsjoekwo dreigt met tegenmaatrege len indien de luchtaanvallen zouden worden voortgezet. De Japansche vazalstaat Mandsjoekwo is met een dikke zwarte lijn aangegeven» Verwachting: Zwakke tot mati gen wind uit zuidelijke rich tingen, aanvankelijk war mer dan gisteren, later eeni ge daling van temperatuur onder invloed van uit het zuidwesten opkomende re gen- of onweersbuien. Algemeene vooruitzichten: Er kan op enkele dagen met regen of onweerachtig weer bii wisselende bewolking worden gerekend. Mits men er niet langer dan één nacht logeert. Op het oogenblik vertoeft een gezelschap van de Nederlandsche reisvereeniging op een autoreis in de Dolomieten. Naar deze reisgroep mededeelt, ondervindt men geen enkele belemmering, indien men in de di verse plaatsen niet langer dan één nacht logeert. Naar wij vernemen zal het aantal deelnemers aan de vierdaagsche af- standmarschen dit jaar zeer waar schijnlijk de 3800 overschrijden, al zullen ditmaal 1000 militairen min der deelnemen dan vorig jaar. Er zijn thans 600 militairen ingeschre ven. Onmatig eten brengt dc voeding van het volk in gevaar. Dr. Wirz, lid van de nat. Soc. commissie voor de volksgezondheid, heeft critiek ge oefend op de „neiging van het geheele Duit sche volk te veel te eten, in het bijzonder vleesoh en vet." Hij zeide: „Elke Duitscher, die door onmatig eten bijdraagt tot ver breeding van de kloof tusschen productie en consumptie, brengt de behoorlijke voe ding van het geheele volk in gevaar. Voort durend te veel eten schaadt dus niet alleen, de gezondheid, maar moet noodzakelijk een soort van hoogverraad zijn." Ongetwijfeld zullen onze le zers zich nog de reportage herinneren, die een onzer re porters in gezelschap van een kapitein van den Generalen Staf langs een deel der Ne derlandsche grenzen maakte. Welnu, ons viel de eer te beurt wederom een uitnoodi- ging van den Generalen Staf te mogen ontvangen en we derom is onze vertegenwoor diger een drietal dagen op excursie geweest onder de meest deskundige leiding. Ditmaal werden zoowel de zeegrenzen ais de verdedi gingswerken aan de Oost grens bezocht, terwijl voorts een bezoek gebracht werd aan het luchtverdedigingsstelsel van een onzer grootste ste den en aan moderne kazer- ne's. Wij twijfelen er niet aan, of voor deze reportage zal bij al on»e lezers wederom de grootst mogelijke belang stelling blijken te bestaan. In ons nummer van morgen treft men het eerste artikel der korte serie aan.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1