drukwerk Jongeheerenen Kinderkleeding M YPEILS' Aqenda Vergadering van een kwartier WEK UW LEVER GALOP De heer van Loo tot wethouder en de heer Kreuget tot raadslid benoemd Expeditie is vertrouwenswerk Woensdag 19 Juli 1939 Tweede Blad Vergadering Gemeenteraad In Quarantaine De heer Smit (s*d.) verdwijnt uit de vroedschap uau ffe (0oet Tewaterlating torpedomotorboot Uitslag verloting Inschrijving Handelsregister KLEEDING MAGAZIJNEN DEN HELDER ïflaAineT^LcAteri Indië's grootste vlieg- haven Reden tot Optimisme? Als er ooit sprake geweest is van een record-vergadering onzer vroede vaderen, dan was dat wel gisteravond het geval. Om 8 uur aanvangende, stonden wij te kwart over acht al weer op de Kerk- gracht. Dit zou minder opmerkelijk ge weest zijn, als de agenda geen punten bevat had, die ongetwijfeld wel tot eenige discussie aanleiding hadden kunnen ge ven. Kennelijk was dat alles reeds achter de gesloten deuren in orde gebracht, zoo dat publiek en pers beide nog gedeelte lijk van den schoonen zomeravond kon den gaan genieten. J. Kreuger benoemd. Alle raadsleden waren present, met uitzondering van dokter Loesberg (gem. en nat. bel.) (die later kwam), toen de voorzitter de vergadering voor geopend verklaarde en den heer J. Kreuger den eed afnam in verband met zijn benoe ming als lid van den raad. Pe heer J. KREUGER, het nieuwe lid in de V.D.-gelederen. Nadat deze plechtigheid geschied was en de voorzitter den heer Kreuger gefeliciteerd had met diens benoeming, nam deze zijn plaats in, links geflankeerd door den heer Uithol, rechts door zijn fractiegenoot Hoorns- man. Een kleine verrassing bezorgde de uitslag van het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw-gekozen leden van den Raad. Bij monde van den heer Van Loo vernamen wij. dat de brieven in orde waren bevonden en dat tot toelating geadviseerd werd, met uit zondering van den heer J. H. Smith (s.d.), wiens functie met onvereenigbaar achtte met het raadslidmaatschap. Hij is ambtenaar van de gemeente en dit sluit zijn lidmaatschap Uit. Geen der raadsleden blijkt hierover het woord te verlangen. De heer Van Loo wethouder. Bij de benoeming van een wethouder in de Vacature, ontstaan door het overlijden van den heer W. de Boer, vraagt de heer Schoef- felenberger (opp.) het woord. Ik, en meer dere leden met mij, aldus de heer S., gevoe len ons bij het benoemen van wethouders het stiefkind van den raad. Evenwel, hij zal dit maal toch stemmen, zij het dat hij reeds nu mededeeling doet, te zijner tijd op deze kwes tie terug te komen. Uit piëteit voor wijlen den heer De Boer wil hij er nu verder over zwijgen. x- draagt altijd het stempel van een bijzondere verzorging-Voor uw familie- en vereenigings- drukwerk dus naar het moderne bedrijf in de Koningstraat» lui M De heer L. F. VAN LOO, die gisterenavond benoemd werd tot wethouder, als opvolger van wijlen den heer W. de Boer. Met 18, stemmen voor en 2 blanco wordt de heer Van Loo dan benoemd tot wet houder, waarna hij de vacante plaats in neemt, en de gelukwenschen in ontvangst neemt. Volgt opnoeming der ingekomen stukken, die geen commentaar opleveren en waarbij wij vermelden de verzoeken om ontslag van mevr. van EngelDavidson als onderwijzeres aan de B.L.O.-school en van mej. J. H. L. Gerth van Wijk als onderwijzeres aan de school Javastraat. Onder den hamer door gaan de voorstellen to tvermindering van de aan J. Burger en N. A. Snel opgelegde aanslagen in het Ver gunningsrecht en het voorstel betreffende het huren van een gedeelte strand. Leeraren-benoeming. Tijdelijk benoemd tot leeraren in de oude talen aan het gemeentelijk lyceum worden de heeren J. Waalwijk van Doorn, te Den Helder en J. Gispen te Den Haag. Benoemd tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim, wordt de heer S. de Bock, hoofd der Groen van Prinstererschool. Bij de mededeeling inzake de extra perio dieke verhooging van den meter ijker-instru mentmaker bij de 'water- en lichtbedrijven, informeert Mr. Mulder, waarom men deze functionnaris niet direct ambtenaar 3e kl. ge maakt heeft. De heer v. d. Vaart (s.d.) zegt, dat hier het college heeft beslist, en dat dit volgens het Ambtenarenreglement verplicht is daar van in den Raad mededeeling te doen. Bij de begrooting kan men op deze zaak even tueel terugkomen. Nu is het daarvoor echter de gelegenheid niet. Geen commentaar volgt op het voorstel tot verkoop van grond te Huisduinen aan H. Walboom en tot nadere vaststelling van de 13e en 14e wijziging der Gemeentebegrooting dienst 1938. Rondvraag. Bij de rondvraag informeert de heer Kraak (s.d.) hoe het staat met het wandelpad in de duinen. Nog steeds staat er op het eene tegelpad „Verboden Toegang" en men zou er velen mee gerieven, indien het nieuwe pad er nu eens eindelijk kwam. De voorzitter zegt, dan, dat er van dit wandelpad waarschijnlijk niets zal komen. Een gedeelte moet over den Polder Huisdui nen loopen en een der eigenaars aldaar wil aan deze zaak blijkbaar goed verdienen. Men is echter niet van plan zich te laten exploi- teeren, zoodat er van de verwezenlijking van dit plan wel niet spoedig iets zal kunnen ko men. De heer Terra (r.k.) wijst er op, dat de Badhuisstraat op drukke dagen een gevaar voor voetgangers oplevert en vraagt of hier nu niets aan te doen is. Hij stelt voor één- richtingverkeer. De voorzitter meent, dat het idee van dit één-richtingverkeer nog niet zoo gek is en dat hij het overwegen zal. Volgt (te kwart over acht!) sluiting. Vermoedelijk 21 Augustus. Aan de N.V. Werf Gusto, voorheen firma A. Smulders te Schiedam, heeft de regeering aan het eind van het vorige jaar opgedragen den bouw van negentien snelle torpedomotor- booten ten behoeve van de Koninklijke Ne- derlandsche marine. De tewaterlating van het schip dezer serie kan medio Augustus, vermoedelijk den 21sten, tegemoet worden ge zien. Vlootdag in Schiedam. De afdeeling Schiedam van het Nationaal Jongeren Verbond heeft het plan opgevat, ter gelegenheid van de tewaterlating van de eer ste torpedomotorboot en mede omdat op Schiedamsche werven zeer veel gebouwd wordt ten behoeve van de Koninklijke Neder- landsche marine, in Schiedam een vlootdag te organiseeren, waartoe reeds besprekingen gevoerd worden met de autoriteiten. Het N.J.V. hoopt dan verscheidene oorlogs bodems. onderzeeërs en watervliegtuigen naar Schiedam te krijgen. Een zacht briesje waait over de Noord zee. Meeuwen scheren over het zacht rimpelend watervlak, nu en dan keurige glijvluchten ondernemend. Eenige rook pluimen op de horizon voltooien dit altijd weer boeiend schouwspel. Een klein scheepje nadert langzaam de kust. Als het naderbij gekomen is, blijkt het een Engelsch bootje te zijn. De Kustwacht heeft ook den vreemdeling in de gaten gekregen. Doch niet alleen het vreemde schip wordt gerapporteerd. Ook een veelzeggende vlag valt hen op. De quarantaine vlag! Een ernstige zieke of iets dergelijks beduidt dit. Naarstig worden de noodige maatregelen getrof fen. De telefoon rinkelt. Het Havenkan toor wordt op de hoogte gebracht en weldra marcheert een volledige bran- cardploeg over de Buitenhaven. Het is laag water, dus moet het scheepje cde haven binnen met de zoo gevreesde vlag in het want. Vlak bij haar doel slaat de motor af. Doch behulpzame handen helpen vlug mede om de eventueele zieke een vlugge behandeling te garan deeren. De dokter springt aan boord en kijkt reeds bedenkelijk, denkend aan een moeilijk transport. De bemanning, ca. vijf studenten met Neptunus-baarden van minstens een week, wordt onder vraagd. De beteekenis van de vlag was een prachtige waarschuwing. Toch kij ken de heeren erg beduusd over zoo'n eigenaardige ontvangst. Ze kijken elkaar stom verbaasd aan en hun blikken ont waren de reeds gereedstaande brancard. De dokter wijst naar de vlag en infor meert naar de zieke. Weer verbaasde olikken. Ze tikken zich op de borst, halen de schouders op. Nu maakt de dokter hun duidelijk wat de gele vlag betee- kent. „Oh, dat moet een vergissing zijn", zeggen ze. De angstige spanning maakt plaats voor groote hilariteit van beman ning, hospitaalmannen en omstanders. De heeren zeelieden hadden zich in het vlaggetje vergist. Men dacht, dat dit de vlag was, waarbij men ongehin derd vreemde havens kan binnenloopen. Ze zullen zich nog lang de vreemde binnenkomst te Nieuwediep herinneren, deze pseudo-zeelieden! Sanatoriumfonds „Ons Belang" der Koninklijke Landmacht. 178 1 2017 14 85 26 2365 38 2377 2 261 15 1071 27 1361 39 2370 3 2195 16 954 28 1445 40 2069 4 1413 17 991 29 1888 41 2437 5 922 18 1185 30 1470 42 1200 6 1418 19 2298 31 2036 43 1583 7 1224 20 1091 32 1421 44 2308 8 1467 21 1782 33 655 45 1429 9 2481 22 1340 34 1113 46 1850 10 2372 23 1741 35 830 47 2329 11 1872 24 2296 36 1214 48 2233 12 2300 25 219 37 1495 49 1094 13 11 tot 18 Juli 1939. Nieuwe zaken. Den Helder: J. A. Guillioto, Hoofdgracht 55; reparatie van goud- en zilverwerken. Wijzigingen: Bestuurswijzigingen: Callantsoog: De Coöp. Zuivelfabriek „Koegras" G.A. 't Zand, C 42. Den Helder: N.V. de Heldersche Graan- en Kunstmest handel v/h C. R. Keijser Co., Binnenhaven 64 Texel: N.V. de Texelsche Graan- en Kunstmest handel v/h C. R. Keijzer Co., Binnenburg 6. Andere wijzigingen: Callantsoog: J. H. C. BrouwerMeijer, Dorpsstraat A 35, manufacturenhandel enz., overgegaan aan: K. van Eek. Opheffingen: Den Helder: P. Kool, Basstraat 68, kruideniersbedrijf. ZOMERMEETING 1939. De Gereformeerde jeugdbeweging uit den Kop van Noord-Holland hoopt D.V. 2 Aug., des namiddags te 3 uur in het openlucht theater te Bergen een meeting te houden. Bij ongunstig weer in de Gereformeerde Kerk. Sprekers zullen zijn Dr. den Hartog, van Kampen, met als onderwerp: „De strijd te gen de Ragarenen", en Ds. Tromp, van Rot terdam over: „Kolonist of Emigrant". Programma, tevens bewijs van toegang h 25 ct., aan het theater 35 ct., zijn verkrijg baar bij Boekhandel Boendermaker, Koning dwarsstraat, R. Vissers, koster Reobothkerk, A. Ras, van Limb. Stirumstraat 16, en voor Koegras mej. van Die, Parkstr. 24, Ju'.iana- dorp. Elke week nieuwe zendingen in en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. Bij beschikking van den Minister van De fensie is de officier van den marinestoom vaartdienst der le klasse W. P. Plantenberg den 17en Juli 1939 geplaatst bij het Depar tement van Defensie. Benoemd met ingang van 23 Juni 1939 tot luit. ter zee 3e kl. bij de Kon. Marine-res., de militie-sex-geant-zeewaarnemers J. Ra dius, R. H. J. de Vries en A. Baarschers. Geplaatst aan boord van H. Ms. de Ruyter de officier van den marine stoomvaartdienst der le kl. D. J. Monte, verwacht uit Neder land. Overgeplaatst van H .Ms. de Ruyter naar de marinekazerne Oedjoeng, de hoofdofficier van den marine stoomvaartdienst der 2e kl. M. de Vries; van H. Ms. K XVII naar den onderzeedienst de luitenants ter zee der 2e kl. A. van Karnebeek en T. Brunsting; van H. Ms. K XVII naar H. Ms. K VI de officier van den mar. stoomvaartdienst der 2e kl. G. E. J. Groenendaal; van H. Ms. K XVI naar den onderzeedienst de officier van den mar.- stoomvaartdienst der 2e kl. N. C. van Ber gen van der Grijp; van den onderzeedienst naar H. Ms. K XIV de officier van den marine stoomvaartdienst der 2e kl. H. T. A. M. Schoenmakers. ONDERSCHEIDINGEN. Bij K.B. is vergunning verleend: le. aan den vice-admiraal J. T. Furstner tot het aannemen van het ordeteeken van Groot officier der Orde van het Legioen van Eer van Frankrijk, hem geschonken door Zijne Excellentie den president der Fransche Re publiek; 2e. aan den kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman tot het aannemen van het ordetee ken van Grootofficier der Militaire Orde van Aviz van Portugal, hem geschonken door Zijne Excellentie den President van de Por- tugeesche Republiek; 3e. aan den kapitein ter zee C. H. Brouwer tot het aannemen van het ordeteeken van Commandeur der Orde van Nichan-Iftikhar van Tunis, hem geschonken door Zijne Hoog heid den Bey van Tunis; 4e. aan Harer Majesteits adjudant in bui tengewonen dienst, den kapitein-luitenant ter zee J. W. Terroijtelen, tot het aannemen van het ordeteeken van Officier der Orde van het Legioen van Eer van Frankrijk, hem geschonken door Zijne Excellentie den Pre sident der Fransche Republiek; 5e. aan den luitenant ter zee der le klasse C. Moolenburgh tot het aannemen van het ordeteeken van ridder der orde van het le gioen van Eer van Frankrijk, hem geschon ken door Zijne Excellentie den president der Fransche Republiek; 6e. aan den kapelmeester van het staf muziekcorps der Koninklijke Marine L. H. F. Leistikow, tot het aannemen van het orde teeken van Ridder der Orde van Leopold II van België, hem geschonken door Zijne Ma jesteit den Koning der Belgen. Vliegveld Kermajoran vermoedelijk eind 1939 gereed. Het Nieuws van den Dag vertelt: De werkzaamheden aan den aanleg van het nieuwe vliegveld op Kemajoran verkeeren thans in een zoover gevorderden staat, dat aangenomen mag worden, dat behoudens bijzondere tegenslagen die overigens niet worden verwacht het vliegveld tegen het einde van dit jaar geheel gereed zal zijn en in gebruik zal kunnen worden genomen. Zooals bekend, is het ruime stationsgebouw reeds geheel gereed en er wordt momenteel, behalve aan de startbanen, ook gewerkt aan den bouw van de groote hangar, die rechts van het stationsgebouw komt te staan. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de werkzaamheden goed opschieten, sinds in 1936 de eerste opmetingen geschiedden en in Juni 1937 de feitelijke werkzaamheden aan vingen. Het vliegveld heeft den vorm van een cir kel, met een straal van 400 meter, terwijl er op gerekend is, dat in de toekomst, wanneer zulks noodig mocht blijken te zijn, het veld zal kunnen worden uitgebreid tot een cirkel met een middellijk van 1000 meter. De startbanen, die te zamen een groot kruis vormen, en ieder nagenoeg 800 meter lang zijn, bij een breedte van 50 meter, worden geheel uitgevoerd volgens het oorspronkelijke project. Kemajoran zal, zoodra de werkzaamheden beëindigd zijn, het beste vliegveld van Indië wezen en, wat de ligging ten opzichte van de stad betreft, minstens even gunstig gelegen zijn als dat te Bandoeng. Behoudens eenige kleine moeilijkheden met den aanvoer van het materiaal, heeft de pro vinciale waterstaat, die dit werk geheel uit voert, tot dusver geen groote moeilijkheden of stagnatie bij de uitvoering ondervonden en wanneer het werk even vlot voortgang kan hebben, mag zelfs verwacht worden, dat het vliegveld Kemajoran iets voor den vastge- steldei. tijd geheel gereed zal zijn. Een aan winst, waarop Batavia zeer zeker trotsch zal mogen zijn. Tenslotte is het wel, voor een duidelijk be grip van den omvang van dit werk, aardig er op te wijzen, dat de oppervlakte van de startbanen dus zonder de taxi-banen niet minder dan 80.000 vierkante meter be draagt, hetgeen gelijk staat met een weg, die 5 meter breed en 16 kilometer lang is, Er is reden tot, zij het gematigd, opti misme. Er is een kansje geboren, een zeer kleine mogelijkheid, dat de hangende problemen tusischen het Derde Rijk eenerzijds en En- geland-Frankrijk anderzijds, toch nog ter elfder ure minnelijk geschikt zullen wor den, en niets zou de door oorlogspsychose moe-geworden wereld op dit oogenblik wel- komer zijn. Nogmaals, men hoede zich voor voorbarig optimisme. Men meene niet, dat de gevaren thans verdwenen jjn en dat we de dagen van de heilstaat tegemoet gaan. Niets van dat al. Maar zou men tusschen alle misère, die deze laatste jaren, en speciaal de laatste maanden, kenmerken niet verheugd zijn alleen reeds bij een adempauze, alleen reeds bij de simpele mededeeling, dat men om Danzig geen oorlog zal beginnen? Om Danzig geen oorlog... ziedaar de mede deeling die de Führer dezer dagen deed en waarvan de Duitsche pers in extenso bericht te. Enkele Duitsche bladen, met name de „Frankfurter Zeitung" schrijven zelfs iets minder scherp ten aanzien van het Britsche Rijk, en als men tusschen de regels kan door lezen, valt het niet zoo moeilijk er een symp toom van verzoening in te ontdekken. Ook Chamberlain heeft deze week gespro ken en ook z ij n woorden wezen er op, dat men geen oorlog zal moeten voeren om de problemen van Danzig. Dat er met onderling overleg alles en met de wapenen niets te bereiken valt. Polen heeft eveneens gevoeld, dat de lucht iets minder dik werd en de pers schrijft momenteel ook in verzoenenden toon. Overigens zijn er nog enkele berichten in de wereldpers, die er op wijzen dat we niet voor een directen strijd bevreesd behoeven te zijn. Het kan namelijk -als zeker worden aan genomen, dat er van een oorlogsstemming in Danzig geen sprake is. Integendeel, neutrale berichtgevers seinen aan hun bladen, dat er zelfs van een zekere gedrukte stemming sprake is en dat is eensdeels wel te begrijpen ook. Als er tenslotte een bloedbad uitbreekt, zijn de Danzigers de eersten die daarvan aan den lijve (letterlijk!) de gevolgen zullen moeten ondervinden, en hoe gaarne men ook „Heim ins Reich" wil... het is niet prettig als dat ge schiedt op een lijkbaar of in een ambulance auto... Zonder echter op eenig concreet feit te kunnen wijzen, hopen wij van harte dat uit deze kleine kansen de groote kans gebo ren wordt, dat er eenig begrip gaat heer- schen tusschen Berlijn en Londen. Komt men eindelijk tot praten, dan is er reeds veel gewonnen en zullen de oude en be proefde wegen der diplomatie ook dan weer een mogelijkheid vinden om tót een oplossing te komen die voor geen der par tijen onaanvaardbaar is. Een einde aan de, thans nog heerschen- de, oorlogspsychose is echter het eerste wat er noodzakelijk bereikt moet worden en, zooals in den aanvang van dit over zicht reeds gezegd, daarop bestaat een goede kans. Daarom p«r E S O N A (auto- en bootdiensten) Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 8—10 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 91? en van 13.30 V u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat halt 8: „Gestolen leven". Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Andalusische Nachten" en „De „Saint" slaat terug". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De Perzische Nachtegaal" en „Cassidy kiest partij". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 756.2 Temperatuur lucht: 18.5 Maximum temp. lucht: 21.9 Wnid: richting: Z.Z.O., kracht: 2 Temperatuur zeewater 18.3 Licht op 9.40 Bij het op 26, 27 en 28 Juni j.1. gehou den examen te Den Helder van de Vereenigi- ging van Leeraren in de Handelswetenschap pen slaagden voor het diploma Boekhouden: mej. G. S. Kuiper en de heer H. Herderschee, beiden leerlingen van den heer J. Boon, leeraar M. O. Boekhouden. De heer A. Jongman alhier, leerling van het Instituut Mercurius, slaagde voor het examen Boekhouden van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen. Mej. F. J. Muller leerlinge van de ITLO- school alhier slaagde te Alkmaar voor het diploma A. GESLAAGD te Alkmaar voor M.U.L.O.- diploma A: M. E. Bakker, J. H. Fritz, J. J. Reuvers te De Cocksdorp, M. H. Stellweg te Zuid-Eierland. Voor diploma B: W. Boxmeer, T. Blom, H. F. van Bergen en J. Boogaard.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5