IHI i P M (i IM YPELS' RaadiAtfil De gaande en de komende man tr> minuten lang tempotempo! Slyenda Tweede Blad Waarom den heer Smith het raadslidmaatschap ontnomen werd Ongewenschte philan- tropie Groote herinnerings wandeltocht Kermis en Roode Kruis Nationale Bond „Het mobilisatie- kruis" Cursussen voor vrouwen van werkloozen Mooi gebruind H.L.O.-vaardigheidsproeven Gezonde voeten met Openbare UX.O.-school te Den Helder Burgerlijke Stand van Den Helder Stempeling van nieuwe Rijwielplaatj es Roosevelt's nederlaag Overhemden Hoeden Petten Zelfbinders Handschoenen en Ondergoederen Zie VOOR elke aan schaffing EERST in Den Helder Heerenmodemagazijnen SPECIALE AANBIEDING FANTASIE SOKKEN Neen, gebrek aan tempo kon men eergister avond het college onzer vroede vaderen zeer zeker niet verwijten. Integendeel, in fantas tische snelheid volgden de mutaties elkander op, en voor men zich feitelijk de eene goed gerealiseerd had, was de andere al weer een feit geworden. Het kan toe, in één vergadering, die zegge en schrijve 15 minuten in beslag nam: de heer van Loo van Raadslid tot wethouder ver heven, de heer Kreuger van „burger" (zij het, dat de volksmond hem allang tot burgemeester van Husedunia verhieftot lid van den Raad, en last, but not least, de heer Smith van raadslid tot ex-raadslid. En dat alles leverde hoegenaamd geen stof op. Alles bleek reeds perfect in kannen en kruiken te zijn, en de leden deden niets dan instemmend „ja"-knikken en gelijkluidende stembriefjes in de bus van De Ruyter depo- neeren. Wij hoorden de veronderstelling uiten, dat deze vergadering de laatste in de periode 19351939 zou zijn, maar meenen, dat dit niet het geval is. Dat de heeren nog één zomeravond zullen hebben op te offeren voör de goede saeck, om dan de vierjarige termijn te besluiten en de balans op te maken van datgene wat zij in het belang van de Helder- sche gemeenschap hebben gepresteerd. Hopen wij, dat geen der leden daarbij berouw behoeft te koesteren of zich zelve verwijten moet maken. Een bijzonder oogenblik in die 15 minuten was het moment, dat de heer Van Loo, be noemd tot wethouder, plaats nam op de stoel, waarop sedert zoovele jaren de heer De Boer gezeteld heeft. Het lijkt ons aan geen twijfel onderhevig of ook de heer Van Loo moet zich toen sterk het heengaan van den grijzen bewindsman gerealiseerd hebben, die, naast fractiegenoot, ook zijn vriend was. Dat was ongetwijfeld een intermezzo, waarin de ernst des levens ten volle in de raadszaal aanwezig was. Welke functie de nieuwe wethouder zal gaan vervullen is thans nog een open vraag. Voorloopig is hij benoemd voor een 6-weeksche periode, en hoewel men algemeen aanneemt, dat de heer Van Loo ook bij de wethouders benoeming in September a.s. deze functie zal blijven vervullen, officieel is hiervan niets bekend. Over de benoeming van den heer Kreuger_ valt niet veel te zeggen. „Chef" is een rustige persoonlijkheid, die in breeden kring over een groote mate van populariteit beschikt. Het belang van de Huisduiners is bij hem in goede handen en wij twijfelen er niet aan, of hij zal ook de belangen van de Heldersche stedelin gen naar behooren behartigen. De groote verrassing van de vergadering was wel de ten monde van den heer Van Loo gedane mededeeling, dat men bij het onder zoek naar de geloofsbrieven der raadsleden moest adviseeren het raadslidmaatschap aan den heer Smith, behoorende tot de S.D.- fractie, te ontnemen, zulks in verband met het feit, dat deze een positie vervult die onvereenigbaar is te achten met het beklee- den van het raadslidmaatschap. Het lijkt ons goed deze zaak even duidelijk te stellen. De heer Smith was tot ongeveer 1 Januari j.1. bestuurder (secretaris) van de Woningstichting, doch werd daarna, wegens aftreden van den heer Vonk, praktisch be noemd tot administrateur. Er had dus een wijziging in positie plaats. De Woningstichting is een zelfstandige in stelling, echter niet zonder gemeentelijke bemoeiing. De administratie staat o.m. onder controle van het Gemeentebestuur, terwijl de benoeming van personeel eveneens in overleg daarmede geschiedt. De gewijzigde positie van den heer Smith bracht eveneens automatisch met zich mede, dat hij als ambtenaar der stichting rekenplichtig tegenover de gemeente Werd. Dat den heer Smith reeds met ingang van Januari zijn raadslidmaatschap niet ontnomen is, moet worden toegeschreven aan het feit. dat de officieele benoeming niet direct ge regeld werd en dit ook thans feitelijk nog niet ten volle geschiedde. Voor de nieuwe periode heeft men echter thans gemeend den beer S. het raadslidmaatschap te moeten ont nemen. Het is ons bekend, dat deze ontneming geen ®irijd achter de schermen beteekend heeft, zoodat het advies van de commissie logischer wijze geen enkel commentaar opleverde. Zoo wel de heer S. als de S.D.-fractie hebben zich bij deze zienswijze neergelegd. Wjj vestigen er echter in dit verband de aandacht op, dat er uitspraken zijn van Gedeputeerde Staten, waarbij deze een raadslid, onder volmaakt dezelfde omstandigheden, handhaafden (in Gelderland). In deze gevallen was er echter geen hooger beroep bij den Kroon geweest. Aan den anderen kant zijn er echter uit spraken van Ged. Staten, die afwijzend zijn. Hoe het ook zij, het heeft geen zin deze zaken alsnog juridisch te gaan uitpluizen; 's-Heeren Smith's 4-jarige ambtsperiode is thans ten einde. Hij kwam als opvolger van den heer De Nijs, zooals men zich nog wel herinneren zal, en had zitting in de Commis sie van Onderwijs. Voorts hadden volkshuis vesting en volksgezondheid zijn voorliefde. Opvolger wordt de heer K. van Buren van Julianadorp. Nog een enkel in den raad aangesneden onderwerp vraagt onze aandacht. De heer Kraak stelde de vraag aan den voorzitter wanneer er nu eens iets kwam van de in gebruikname van het pad van Vuurtoren naar Huisduinerweg, waarop een weinig hoop gevend bescheid volgde. Het betreft hier een pad, dat deels in erf pacht is van Polder Huisduinen. Deze wil weliswaar dit pad afstaan voor de gemeen schap, maar stelt de eischen dermate hoog, dat het gemeentebestuur het niet verantwoord acht daarop in te gaan. Er is bijv. een schei dingshek, dat door den eigenaar in gebrekki- gen staat gelaten wordt, doch waarvan hij eischt, dat de gemeente dit in orde zal laten maken. Praktisch komt het hier op neer, dat het Polderbestuur van de Gemeente méér eischt dan men van den polder eischt en het lust B. en W. niet zich op deze wijze als philantroop te laten gebruiken. Mogen wij deze reflexen besluitenmet dat gene te onderstreepen, wat door den heer Terra is gezegd over een mogelijk éénrich tingsverkeer voor auto's op de Badhuisstraat. Op feest- en Zondagen is het voor wandelaars zonder meer een penetentie hier te loopen en ook ongelukken zijn verre van denkbeeldig. Misschien dat deze laatste opmerking bin nen afzienbaren tijd praktisch effect zal mogen sorteeren. Ter gelegenheid van de te verwach ten blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin. T^r gelegenheid van de te verwachten blijde gebeurtenis in 't Prinselijk gezin, zijn de plaatselijke wandelsportvereenigin- gen voornemens een groote Herinnerings wandeltocht te organiseeren, over een af stand van ongeveer 10 km. In het bijzon der worden de besturen van Wandel-, Voetbal-, Korfbal-, Athletiek-, Gymnas tiek-, Padvinders-, Jeugd- en andere ver- eenigingen verzocht hare leden op te wekken tot deelneming aan bovengenoem- den wandeltocht, teneinde: Uiting te geven van verknochtheid aan het Prinselijk gezin. De feestvreugde te verhoogen. Om de unieke gelegenheid, welke nu voor de derde maal wordt geboden, om in het bezit te komen van een speciaal voor deze gelegenheid ontworpen medaille. Elke deelnemer ontvangt direct na afloop deze medaille, mits tijdig wordt ingeschreven. Bovendien zijn voor vereenigingen, bestaande uit 20 personen en een leider wederom fraaie groepsprijzen beschikbaar. Deze Herinneringswandeltocht zal wor den gehouden op den Nationalen feest dag, 's middags half drie vanaf het Hel den der Zeeplein. Gezien het groote succes, welke de wandelcommissie met haar beide vorige wandeltochten heeft gehad, resp. 1500 en 2000 deelnemers, twijfelen wij er niet aan, of ook ditmaal zal het succes verzekerd zijn. Voor bijzonderheden omtrent inschrijving enz., leze men de in dit nummer opgenomen adverentie nauwkeurig. B. en W. antwoorden dr. Feenstra Kuiper. B. en W. schrijven aan den Raad. Van het lid van Uw College Dr. P. Feenstra Kuiper ontvingen wij een schrjjven, gedagtee- kend 9 Juli 1939, van den volgenden inhoud: „le. Is het juist, dat reeds verscheidene jaren gedurende de feestweek in begin Juli de bij stand is ingeroepen van het Roode Kruis, welke instelling dan een hulpbrigade in de na bijheid van het kermisterrein plaatste, om by eventueele ongelukken eerste hulp te ver- leenen 2e. Is het juist, dat de directeur van gen ge neeskundigen dienst vele malen over deze hulp zijn tevredenheid heeft uitgesproken? 3e. Is het waar, dat dit jaar deze hulp niet is ingeroepen en dat bij informatie of deze hulp wenschelijk werd geacht, geantwoord werd, dat dit niet het geval was? 4e. Willen Burgemeester en Wethouders de motieven mededeelen, die, indien ten 3e be vestigend werd beantwoord, hen deze hulp deden afslaan? 5e. Achten Burgemeester en Wethouders het niet van groot belang, dat bij ongelukken - zooals bijvoorbeeld 1.1. Woensdagavond eerste hulp van ter zake kundig personeel aanwezig is?" Naar aanleiding van deze vragen deelen wij het volgende mede: Ad le en 2e. Door ons is nimmer een verzoek tot het verleenen van bedoelden bijstand gedaan; wél is in het verleden stilzwijgend toestemming verleend, dat een hulpbrigade geplaatst werd op ge meentelijk terrein in de nabijheid van het feestterrein. Overigens hebben wjj geen bemoeiingen hiermede gehad. Ad 3e en 4e. Toen dit jaar werd gevraagd of bijstand wenschelijk werd geacht, Is medegedeeld, dat deze niet noodig was. Ad 5e. Ja, inderdaad; daarom was ook tijdens de feestweek voldoende hulp van gemeentewege beschikbaar. De afdeeling Den Helder van den Nationalen Bond Het Mobilisatiekruis, organiseert voor de leden een tocht naar Rotterdam op 2 Aug. a.s. voor de bijwoning van de plechtigheden ter gelegenheid van het feit, dat voor 25 jaar de mobilisatie in Nederland werd afgekondigd. Voor verdere bijzonderheden wordt verwe zen naar de advertentie in dit blad. r. Uitgaande van de Commissie voor Huishoudelijke Voorlichting Vak school voor Meisjes Den Helder. Verslag 19381939. In den afgeloopen winter werden wederom cursussen voor vrouwen van werkloozen ge geven, n.1. 2 in costuumnaaien met 43 deel neemsters, 1 in linnennaaien met 16 deel neemsters en 3 in koken met 44 deelneem sters. De naaicursussen omvatten 10, de kookcursussen 5 lessen van 2Vi uur. De les sen werden eens in de 14 dagen gegeven. Alle gemaakte kleedingstukken werden eigendom van de cursisten De deelneemsters van de kookcursussen be reidden verschillende goedkoope, voedzame maaltijden. Aan het einde van iedere les konden de cursisten den bereiden maaltijd mee naar huis nemen. Vleesch in blik werd op aanvrage bij den Minister van Sociale Zaken door bemidde ling van het Gemeentebestuur van Den Hel der tegen den kostenden prijs betrokken. Het verloop en verzuim was wederom ge ring. Dit bewijst wel, dat de cursussen op prijs worden gesteld. Zoowel door leerares- sen en dames-assistenten als door de deel neemsters werd met grooten ijver en toewij ding gewerkt. Door de cursisten werd als volgt in de kos ten bijgedragen: costuumnaaien (beginnen- den) 2.50, costuumnaaien (gevorderden) 1.50, linnennaaien 1.50, koken 0.50. De overige kosten werden gedekt door bij dragen van het Werkcomité inzake Huishou delijke voorlichting te 's-Gravenhage en de afdeelingen Den Helder van de Ned. Ver- eeniging van Huisvrouwen, Christenvrouwen bond, Luthersche Damesvereeniging en So ciaal Democratische Vrouwenclub. Het Bestuur der Vakschool voor Meisjes stelde wederom lokalen beschikbaar. Evenals het vorige jaar verleende de Di recteur van den Dienst van Sociale Zaken medewerking bij het bekendmaken van het openen van cursussen en de contróle der deelneemsterslijsten. Door drukke werkzaamheden zag mej. J. L. Niemeyer zich genoodzaakt als voorzitster van de Commissie te bedanken. Zeer veel heeft mej. Niemeyer voor het tot stand ko men en voortbestaan van de cursussen ge daan, waarom het wordt betreurd, dat zij de leiding van de cursussen niet meer heeft. Door haar lidmaatschap van de landelijke Commis sie is het contact met de plaatselijke Com missie echter niet geheel verbroken. Mevr. B. A. Ketnerde Jongh was bereid de functie van voorzitster op zich te nemen. De Commissie is thans als volgt samen gesteld: Mevr. B. A. Ketner—de Jongh, voor zitster; mej. N. van Hert, secretaresse; mej. W. de Vos, penningmeesteresse en mej. A. J. Pieters. worden gelaat, hals en armen door AMILDA-zonnebruincrême. Voorkomt tevens vervellen en de zoo pijnlijke zonnebrand. Flacon 60 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. Gisteravond legden de candidaten de laat ste der reeks vaardigheidsproeven van de H.L.O. af, n.1. de zwemproef. Hiertoe had de Zwemvereeniging H.Z.V. belangeloos haar kleedgelegenheid aan den dijk beschikbaar gesteld Begunstigd door zeer kalme zee en een goede temperatuur zwommen alle candida ten op rustige wijze hun voorgeschreven aan tal minuten. Nogmaals verzocht het Werk-comité ons te willen vermelden, dat bij voldoende deelname de proeven nog éénmaal zullen worden afge nomen en wel in de maand September a.s.. zoodat de gelegenheid tot trainen nog steeds, iedere Dinsdagavond- aan de Kemphaan- straat, bestaat. Koolzuurhoudende zoutwaterbaden zorgen voor een betere bloedcirculatie. De stoffen, die Uw voeten hinderen, worden afgevoerd. U zult geen last meer hebben van koude- of wintervoeten, van vermoeide of ge zwollen voeten. BADZO-voetbaden doen nieuwe kracht in Uw voeten stroomen. Koopt nog heden hij Uw apotheker of erkende drogist een pak BADZO van l Kg. d 20 cent, vol doende voor i d 4 voetbaden. (Voor kuipbaden: pakken van 3 K.G. 45 ct.) N.V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO. Geslaagd Voor diploma B: Tini Blom, Beno Boogaard, Jaap Boxmeer, Harry van Bergen, Piet van Duin, Jan Gijs- berts, Jacob Breed, Wim van der Hoek en Jan Schotmans. Voor diploma A: Jo Fritz, Truus Boon, Froukje Muller, Gree'. Bakker, Annie de Boer, Nellie Jonge- pier, Marie Breed, Corrie Bakker, Annie Wen- del, Reyer Abbenes, Simon Kooy, Jo Lastdra ger. Gerard Brandhoff, Gerard van der Berg, Ru dolf Schutte, Di.k de Jong en Dirk Trap. 19 Juli 1939. ONDERTROUWD: J. de Jonge en N. van der Duyn Schouten; C. Pompert en M. J. de Ryke; G. J. van der Vliet en C. J. Smink; J. W. Vossenberg en G. Bandt; J. de Boer en J. A. Ooms; A. Bremer en E. Veldman; P. Denijs en E. H. Gijsberts; G. Hollander en H. G. Kater; G. Overberg en J. Greiner; A. J. van der Vlugt en M. B. van 't Hooft. BEVALLEN: P. D. H. M. Ekkers Nijpels, z. OVERLEDEN: L. JongepierWalbroek, 42 jaar. Het animo om de r'jwielbelastingplaatjes te verzekeren tegen diefstal en verlies door stempeling met naam en adres van den eige naar blijkt van jaar tot jaar te groeien. Dui zenden werkgevers en leiders van personeel stellen hun menschen in de gelegenheid op collectieve lijsten zich voor de stempeling op te geven. En al een paar weken is men overal in den lande in allerlei officieele ge bouwen bezig dit werk te verrichten. Deze vóórstempeling moet in elk geval vóór 21 Juli klaar zijn, want dan begint de groote verkoop van plaatjes op de postkantoren en dan begint dus ook de openbare stempeling. Dan gaan de machines de straat op in de onmiddellijke nabijheid der postkantoren, om het den koopers van plaatjes gemakkelijk te maken hun plaatjes even te laten ponsen. Trouwens de A.V.O. mag ook zelf rijwiel plaatjes verkoopen en levert dan een gestem peld plaatje af. Dat geeft gemak voor de koopers. Omdat het aantal stempelmachines beperkt is, kan niet overal een machine wor den gedeponeerd. Maar dan kan men zijn plaatje gestempeld en wel van het Hoofdkan toor der A.V.Ó. betrekken. Overtoom 187, Amsterdam-W. Ook Den Helder heeft een eigen stc-mpelgelegenheid. DE ST.AFMUZIEK TE HOEK VAN HOLLAND. Op Donderdag 20 Juli a.s. zal des n.m. 2.30 uur door de Stafmuziek van de Koninklijke Marine uit Den Helder een concert worden gegeven op den Badweg nabij het Paviljoen „Rotterdam aan Zee". VOOR DE MARINE. Batavia, 19 Juli (Aneta). In Ned.-Indië zijn de volgende adelborsten aangenomen voor den zeedienst: E. Fer- werda, W. Spets, H. K. den Daars, D. Ver boom, P. L. Waasdorp. Voor den marine stoomvaartdienst zijn aangenomen: R. Grip- peling en L. M. den Hond. Op 2 Augustus a.s. vertrekken zij voor hun opleiding met de „Dempo" naar Nederland. Welnu, enkele dagen geleden hebben wij de aandacht gevestigd op datgene, wat zich momenteel in Amerika afspeelt en hoe het te verklaren is, dat er dus danig gapende kloven ontstaan zijn tus- schen Franklin Roosevelt en zijn yankees. Wij hebben er op gewezen, dat het Ame- rikaansche volk vóór alles buiten een mo gelijk Europeesch gewapend conflict wil de blijven, kost wat kost. Men wil niet een tweede 19141918 avonturen; de schrik zit de heeren nog te veel in de beenen, iets wat men trouwens het Ame- rikaansche volk niet euvel duiden kan. Gisteren is de bom gebarsten. Roosevelt heeft nog eens, daarbij duchtig terzijde ge staan door Cordell Huil, gewezen op den ernst van den toestand in Europa. Onom wonden heeft hij er nog eens de aandacht op gevestigd, dat er in Europa oorlog dreigt. En dat men goed doet er rekening mede te hou den, dat vandaag of morgén Hitier een nieu we wereldbrand forceert. En waarschijnlijk heeft Roosevelt gemeend, dat deze woorden, op het laatste oogenblik extra kracht bijge zet. hun uitwerking niet zouden missen. Welnu, dat hebben ze wél. Men heeft er naar geluisterd, men heeft wellicht zijn mee ning nog eens getoetst aan die van den Pre sident, doch toen het op stemmen aankwam bleek, dat het volk weigerde de neutrali- teitswet te veranderen en dus praktisch het wapen-embargo te niet te doen. Het is een merkwaardig coincidentie van feiten, dat juist de laatste dagen geruchten door de wereldpers circuleerden, dat de in ternationale spanningen ietwat verminderd waren. Dat er een kleine mogelijkheid gebo ren was, die misschien aanleiding tot de zoo vurig gewenschte adempauze zou geven. Hebben deze berichten misschien hun averechtsche uitwerking in de Nieuwe We reld gehad Averechtsch, omdat reeds n u al weer van Duitsche zijde ontkend wordt, dat men ook maar een tittel of jota zal toe geven en dat men er niet aan denkt een te gemoetkomende houding aan te nemen. Men lacht zelfs om de veronderstelling. Nu moet men alles met een korreltje zout nemen, wat zich in de politiek af speelt en zeker als het komt van de reclame-pers in het Derde Rijk. Een feit is het echter, dat het optimisme hier door weer een knauw gekregen heeft en dat is te betreuren. Zijn de berichten door Duitschland zelf gelanceerd en hebben zij daardoor de Amerikaansche publieke opinie van iret oogenblik beïnvloed? Of meent het Ame rikaansche volk heel zeker te weten, dat het in Europa niet zal losbarsten? Het zijn vragen, waarop wij op dit oogenblik geen antwoord kunnen geven. De toekomst zal het moeten leeren. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 8—10 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 91? en van 13.30 1' u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Ria.lto, Spoorstraat half 8: „Gestolen leven". Tivoli-theaterSpoorstraat, half 8: „Andalusische Nachten" en „De „Saint" slaat terug". (Vitte-BioscoopKoningstraat, half 8: „De Perzische Nachtegaal" en „Cassidy kiest partij". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder: 757.9 Temperatuur lucht: 17.0 Maximum temp. lucht: 22.3 Wind: richting: Z.W., kracht: 3 Temperatuur zeewater 18.0 Licht op: 9.43 Bij het op 26, 27 en 28 Juni gehouden examen van de Vereeniging van Leeraren In de Handelswetenschappon, slaagde voor het dipoma Boekhouden de heer Chr. Witteveen. Onze stadgenoot S. J. G. Groot slaagde voor het overgangsexamen naar de 3e klasse van de Middelbare Technische School voor Bouwkunde te Amsterdam. Geslaagd te Alkmaar voor Mulo-diploma B: S. J. Gijshcrts en J. W. Schotmans te Den Helder. Voor A: G. Boon, A. M. de Boer, H. Everardus, A. Schoorl, J. V isser, P. Willemse uit Den Helder en S. lxooy uit Anna Paulowna,

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5