In het land van de tegenstellingen RENAUIT Agenda VACANTIEKIEKJES Werner Crone, Koningstr. 29 prebikbrurten IN 5 SECONDEN Hartjes De Heldersche groep weert zich Garage CONNEMAN Zaterdag 22 Juli 1939 Tweede Biad Met de Tarakan naar Noorwegen öRukkemj öe boêr heeft hAAR eigen methoöe. öAt wil zeggen: öejuiStC! VW.V.-Congres in Den Helder r>f MOOISTE FOTO Zeevaartschool De foto's van de Vierdaagsche VAN EEN VOLKOMEN TOCHTVRIJE CONDUITE IN 'N IDEALE OPEN WAGEN COND. INT fl mn vanafli. 115U.- CABRIOLET a i<5nA vanafH. 1390.- Overgangsexamens Gemeentelijk Lyceum Burgerlijke Stand van Den Helder Adspirantenbezoek Laat Uw film goed ontwikkelen en goed afdrukken op het mooie moderne ROSE papier. Ga naar den VAKMAN. We doen het SERIEUS, dus BETER. VAN MIJN HARDT, IN EEN ADEM TE NOEMEN. Apotheken Precies een week geleden liep de „Tarakan" met aan boord 300 Tarakaneezen, waaronder 16 Nieuwediepers, de haven van het Hoog- ovenbedrrjf te Velzen binnen. Tal van slaperige hoofden kwamen boven de dekluiken uit, om met een onvriendelijken blik den vaderlandschen bodem te begroeten. Een week in het land van scheren en fjorden doet je het eigen land den eersten dag met andere oogen zien; het is als een platgeslagen pannekoek, met hier en daar een bobbeltje. Een week vacantie elders was oorzaak, dat we ons reisverhaal niet afgemaakt hebben en het zou onvolledig zijn om er nog niet een slot aan te breien, want onze tocht naar Noor wegen en het leven aan boord van de Tarakan is tenslotte van een zoo groot en intens ge noegen geweest, dat we' er nog graag wat van vertellen om anderen te animeeren, dit land van mythen en sagen te bezoeken en de schoonheid ervan te ondergaan. Wij hebben op onze kampeerreis door j Noorwegen het land leeren kennen in z(jn schoonheid en grauwheid, in zijn lieflijk- i lieid en dikwijls beangstigende grootheid. f - Toen wij met onze Tarakan de scheren bin nengleden viel een vieze druilerige regen uit 'n vuil grijze lucht en rukte een venijnige Noor denwind aan de touwen van ons schip en speel de een treurmarsch met de dekzeilen. Somber was dit beeld, de laag neerhangende wolken, als vettige slierten smook, die niet over de bergruggen heen konden komen. Tegen de grijze rotswanden de donkere sparren, wild wiegend hun groene kruinen onder de zweep slagen van den wind, en daartusschen, grauw en eenzaam, de weinige huizen, spaarzaam ge zaaid op ieder plekje, waar wat gras voor een koe is. Geen vriendelijke ontvangst. Die eerste kennismaking met Noorwegen was niet opwekkend voor de Tarakanneezen, die tenslotte op een zomervacantietrip waren, 't Was als een sombere Decemberdag in Hol land. Dit beeld is het beeld van Noorwegen, zooals. het tien maanden vam het jaar is: een somber troosteloos land, met een vrij stugge bevolking, niet onhartelijk, maar stil en eenzelvig, menschen, die iets van de somberheid van hun land met zich meedragen. Maar we hebben Noorwegen ook als een land leeren kennen, grootsch en ontzaggelijk met zijn geweldige bergmassieven, stralend en glanzend als Zwitserland op een zonnigen lentedag. Noorwegen met de zon op tot den top begroeide bergflanken, trillend op de eeuwige sneeuw en op het gletscherijs, dat hon derden kilometers lang de koppen van de ber gen bedekt. Noorwegen met zijn ontroerende stilte tusschen zijn hemelhooge bergen, met zijn gefluister en gemurmel van duizend wa tervallen, die van onzichtbare plaatsen komen. Hier is het een murmelend voortbewegen van een bergstroompje, dat haastig onder den weg schiet, verderöp klatert, als een pittige feest- marsch, het water van een hoogen top, dat als een fijne sluier neervalt en daar dondert met daverend geweld een breede stroom naar bene den, die zijn weg zoekt over onwillige rots blokken en telkens in myriaden van fijne wa terparels uiteenspat. Wij hebben dit vriendelijke beeld van Noor wegen het grootste deel van onze reis gehad. Maandag in Ulvik, het schilderachtig gelegen plaatsje in de Hardangerfjord, vanwaar we een wandeling maakten door een onbeschrijf lijk mooi landschap. Wat een ontwaken is dat, als je in den vroegen morgen, op de Tarakan is het om vijf uur overal, je hoofd buiten de patrijs poort steekt of met je waschteiltje naar het dek klautert en je ziet dan het 11000 p&pieu met letteus BeöRukt noemt men öRukweRk. eR zijn veRSChillenóe methoöes waarop öAt qeBeuRt ton groote schip temidden van de berg reuzen, die met hun koppen schuilevinkje spelen achter de wolken. Dan wordt zelfs de grootste druktemaker stil. Over de verschansing zie je de jongens hangen in diep ontzag voor de majesteit van dit beeld. De maatschappij „Nederland" heeft met ge raffineerdheid haar reisprogramma in elkaar gezet. Er is een climax in. Was het beeld van Noorwegen den eersten dag indrukwekkend, op den tweeden dag, toen we in den vroegen morgen Fjaerland bereikt hadden, was het overweldigend. Ontzagwekkend waren de berg ruggen, die uit de diepte van 't fjordenwater, soms loodrecht, de lucht inrezen. Al die kop pen bedekt met het witte kleed, dat de Schep per hier geweven heeft. Onvergelijkelijk schoon! De urenlange wandeling naar de Boja Brae gletscher was van het oogenblik dat we voet aan wal zetten tot waar we onder het blauw-groen van den gletscher stonden, een schoon genot. Waar men het panorama nu ook zag, overal was het even indrukwekkend, even imposant, en telkens was er een wisse lend beeld. Wat hebben de Tarakanneezen hier genoten. Ook de vaart door de Sogneford, de grootste en diepste ford van Noorwegen, was indrukwekkend. Ook op dezen tocht was het weer zonnig en vriendelijk, zoodat we volop konden genieten van een landschap, zooals de bewoners van Noorwegen het zelf maar zel den zien. In het kader van het programma was de grootste verrassing tot den derden dag be waard. Merok. Wie in Noorwegen geweest is en Merok niet heeft gezien, zoo zeggen de Amerikanen, die heeft Noorwegen niet gezien. En inderdaad, wat we tot nog toe van Noor wegen hadden gezien, werd in de schaduw ge steld door het beeld, dat Merok bood. Om te beginnen de tocht door de Storfjord, een nauwe bochtige fjord, waardoor ons schip slechts met groote voorzichtigheid gestuurd kon worden. Benauwend hooge bergwanden, die ons van beide kanten aangrijnsden, alsof ze ons schip onder hun zwaren last wilden verpletteren. Als de Tarakan zijn sirene telkens deed loeien, weerkaatste van tal van kanten de stem van den reus terug en zeker wel een halve minuut werd het geluid voortgeplant. Merok is een sprookje, 's winters als een benauwing, als een bedreiging, maar 's zomers als een beeld om stil van te worden. 1600 meter hoog. De autotocht naar een 1600 meter hoo gen bergtop kan door 'n passentocht door Zwitserland niet overtroffen worden en wie daar boven op den top staat, zal zich ook geen beeld van Zwitserland voor den geest halen, dat door dit panorama over troffen wordt. Heel die ontzagwekkende wereld van sneeuw en ijs ligt hier naakt voor het oog van den bergbeklimmer. Zestienhonderd meter diep zagen we de Tarakan, een miniatuur schip, een speel goedbootje. Onze Tarakan, waarop we be neden zoo trotsch waren. Hier staat de mensch als een niets, hier voelt hij zijn kleinheid, hier wordt een vloeker een aan bidder van de Majesteit van Hem, die dit alles geboetseerd heeft. Tenslotte is ook onze laatste dag geslaagd. Al heeft Bergen van de 365 dagen er 300 regen, voor onze Tarakanners was de stad de vrien delijkheid zelf. Eerst wat dreiging, maar later zon, brandend heet op het asfalt van de breede straten van de binnenstad, benauwend in de kromme smalle straatjes van het oude Bergen. Wat een primitieve woningen, wat een pitto reske straten en steegjes. Er is hier veel ar moede, kleine inkomens, terwijl de levensom standigheden vrij hoog zijn. Kleeding en schoeisel wordt zeker vijftig procent duurder betaald dan in Holland. Bergen is een fraaie levendige stad en wie het wil zien in zijn uitgestrektheid moet met de Flöienbaan naar boven om vandaar een prachtig panorama van de stad te krijgen, maar ook van de geheele omgeving, tot kilo meters ver. We scheidden met een beetje heimwee van deze laatste aanlegplaats van Noor wegen, vooral onder de jongere garde waren er die pijn in hun hart hadden, toen ze van de kade wegvoeren en uit een Noorsch oog een traan zagen wegpinken, omdat scheiden „weh" doet. Het leven aan boord. De Helder- sche groep weert zich. Het leven aan boord van de Tarakan is vol geestige afwisseling. Daarvoor zorgen niet alleen de sportleiders, die ambtshalve de reis meemaken en met gymnastiek en spelen (paardrennen, wagenrennen, touwtrekken, enz., enz.) er de spanning en afwisseling in houden, maar daarvoor is eigenlijk ieder deel nemer verantwoordelijk. Met z'n allen is men verplicht er de stemming in te houden. Een leider, die kwaad is als hij na bezetten tijd een waschblik door zijn ruim hoort denderen, deugt niet voor een Tarakan-reis. En wie zich afzon dert en niet op laat nemen in dien grooten kring van vrienden, die kan beter op een dorpje op de Veluwe gaan zitten. Kameraad schap, sportiviteit en verdraagzaamheid, dat zijn enkele van de eischen waaraan iederen Tarakanees moet voldoen. De Heldersche groep heeft zich ongetwijfeld zeer goed van zijn taak gekweten. Niet alleen was er onderling een uitstekende verstand houding, maar ook wist onze groep de andere groepen aan te steken. Of het kwam door den deelnemer, die den tweeden dag van de reis zijn geboortedag vierde en toen behoorlijk in de bloemetjes gezet is en flink befuifd door het heele schip, of door de uitbundige stemming, die onze groep 's avonds wist te brengen in de cantine, wij weten het niet. Een feit is, dat de Jutters gezien waren. En dan mogen we zeker niet vergeten hoe de heer Van Dalen zich bovenal verdienstelijk gemaakt heeft. Hij wist met flair en geest voor te dragen en de heele troep in feeststemming te brengen. Men wist dit te waardeeren, zoowel onder de jongeren als ouderen. Hij verstond vooral de kunst om zich te geven en met de jeugd jong te zijn. Zoo werd deze week een week van ge nieten; genieten van de natuur bovenal, maar ook van gezonde humor. We hebben elkaar leeren kennen en waardeeren in andere positie als we gewoonlijk met el kaar omgaan. Aan boord van de Tarakan zijn de omgangsvormen anders dan in de stad. Zoo'n reis is als een frisch bad, waarvan men de opwekkende prikkeling na weken nog voelt. Er is voor gevochten! Het is al weer eenigen tijd geleden, dat wij, ter gelegenheid van de jaarvergadering van de V.V.V. „Helders Belang", schreven, dat de mogelijkheid niet was uitgesloten, dat het algemeen V.V.V.-congres van 1940 in Den Helder zou gehouden worden. Kort daarop volgde het congres 1939 in Leeuwar den, waarop besloten werd inderdaad Den Helder als gastheer te laten optreden. Men meene niet, dat het voor den verte genwoordiger van onze stad, den heer Nijpels, een sinecure geweest is, de heeren te over tuigen, dat Den Helder rechtens in 1940 dit Congres toekwam en iets daarvan bespeurt men in het verslag van de vergadering, zoo als dat opgenomen werd in „Ons Nederland", het offieieele maandblad van de A.N.V.V. Er was meer dan een candidaat. Daar waren woordvoerders van Deventer, van Den Haag, van Amsterdam, van Roermond, van Dordrecht en zij allen waren vastbesloten niet zonder de victorie huiswaarts te gaan. Zoodat het een (zij het vreedzame) strijd werd, waarin alle voor- en nadeelen tegen elkander uitgewogen werden en waarbij de congressisten inderdaad voor een niet een voudige keuze stonden. Den Helder won Den Helder sleepte inderdaad de overwin ning uit het vuur, ondanks de zure opmerking- van burgemeester Breebaart, die beweerde dat den congressisten in Den Helder een betonnen strand wacht, hetgeen wij signaleeren als een onvriendelijke uitlating. Maar al dan niet met „betonnen" strand wij ontvangen volgend jaar het VVV- congres en wij rekenen er op, dat men inderdaad de verscheidene honderden gasten op waardige wijze zal ontvangen. Dat er inderdaad een roep over onze stad zal uitgaan dat zij weet hoe een 4-daagsch congres te organiseeren. Daaraan kan onze plaatselijke VVV veel doen. Echter lang niet alles. Daarvoor is mede noodig daadwerkelijke steiui van alle leden in het bijzonder en van onze stad in het algemeen. Ales men allen sa menwerkt, eerst dan zal men dit VVV- congres kunnen ontvangen op een wijze, die met de gastvrijheid in overeenstem ming is. Dan zal de woordvoerder van Den Helder in Leeuwarden niet voor niets gevochten hebben en zal lijj niet voor niets Deventer, Den Haag, Amsterdam, Roermond en Dordrecht in het zand hebben doen bijten... f-PORTRET ATELIER JAC.DE BOER Juli. Aug. Zondags gesloten. Van de le naar de 2e klasse van den 2- jarigen cursus van de opleiding tot stuur mansleerling werden bevorderd: J. K. van Asperen; P. J. V. Blom; J. Bijster; G. C. van Dam; K. Erdtsieek; J. P. J. van Erven; D. Ginagan; J. A. Hallegraaff; J. de Jong; J. Kant; F. A. M. Karthaus; A. Kisjes; J. Kok; D. Lamberts; W. Latenstein; J. M. W. Limpens; J. C. Pluym; M. A. Smid; A. J. Stam; J. E. Stapper; R. C. H. J. M. Tettero; J. H. van Twisk; J. W. Veenstra; F. V. G. Vink; C. Gutteling en A. M. Oltheten. Niet verhoogd 4. De foto's van de Vierdaagsche, het bezoek aan de Sunlightfabriek, zijn gisteren ontvan gen, zoodat allen, die een foto besteld hebben, deze op ons kantoor kunne - afhalen. De Renault cabriolet biedt U door den ge- capitonneerden kap dezelfde volkomen be schutting als een dichte wagen, terwijl men hem in enkele seconden tot een heerlij ken zomerwagen omtoovert De Renault cabriolet is een ideale vacantie wagen, bovendien buitengewoon élégant en sportief. Hoofdagent voor DEN HELDER en omstreken LANGËSTRAAf Telef. 429 Bevorderd van klasse I naar II: C. Bandt, H. J, de Beurs, J. Bonte, G. Borst (Breezand), A. T. E. Bosma (Medemblik), L. C. J. Charmes, A. F. Dibbetz, C. Dol, E. M. Flameling, M. L. C. Flotat, J. v. Grunningen, T. E. de Haan (Hippolytushoef), J. P. M. Hoogerwerf, C. Hoogkamer (Middenmeer), A. E. Jansen, F. M. E. Klaassen, P. de Klerk, J. Koekénbier, G. Koopman. J. A. Vroom, A. H. P. v. Bolhuis, C. B. Huygen, A. M. M. Gons, P. Koorn, M. L. Kramers, E. Th. Kuhuwael, J. Lever, H. P. v. d. Maden, M. J. v. d. Meulen, L. J. Modder, H. Mulder, M. v. Till (Beekhuis), G. M. Veth, P. Visser. Afgewezen 22, herexamen 1. Van klasse II naar III: G. C. v. Balen Blanken (Anna Paulowna), J. M. Bomhoff, M. H. de Bont, H. Broekman (Den Burg), J. Dekker, F. v. Engel, Ch. A. Essers, G. Franke, C. J. Hellingman, G. M. Hoornsman (Julianadorp), D. C. lest, F. A. lTstelle, G. Klein, K. v. d. Kommer, J. W. v. Vendelo, W. Beugelink, E. M. F. Kousbroek, K. C. M. Kramers, J. W. London, W. Offrin- ga, J. v. d. Plaat, G. v. d. Plas, F. J. Reynen, A. G. Slooten, G. Tiel (Breezand), W. Velt- huys, N. Verwey, j! E. Vlessing (Den Burg) J. Doense. Afgewezen 17, herexamen 1. Van III naar IV (H.B.S.) A. Aggenbach, J. Bakker, M. v. d. Ban (Den Burg), G. Bussing, J. Drijfhout (Anna Paulowna), J. Graaff, J. de Graaf, C. S. Hel lingman, A. B. Krook, A. J. Peeman, W. J. Robert, L. Verkerk. Afgewezen 4. Van klasse IV naar V (H.B.S.) A. E. Boon, J. M. Brizee, M. E. de Draayer, J. Gottmer, F. B. v. d. Heuvel, J. Hillerström, N. L. Hoebe, C. H. Isakson, K. Langerak, H. v. Loo, F. Makelaar, J. v. d. Mark, J. P. Ouwens, J. Pottinga, L. M. Ro bert, J. A. Smits, C. Stam. Afgewezen 3. Van klasse III naar IV (Gymn. afd.) G. H. v. Bolhuis, C. N. Graaff, P. Lever, M. Maas, C. C. v. Pienbroek, E. Plomp, (Texel), P. Raat (Schagen), K. W. Reinink, H. C. M. de Stigter, P. A. Verberne, H. v. d. Wal (voorwaardelijk). Afgewezen 4. Van klasse IV naar V (Gymn. afd.) L. v. Heyningen, J. E. Jansen, J. J. H. Koopman, W. v. d. Plaat, C. Remijn, S. S. Sinke (Anna Paulowna), A. M. Tollenaar. Afgewezen geen, herexamen 1. KWEEKSCHOOL. Bevorderd van klasse I naar II: T. W. de Boer, K, J. S. Knol (Oudeschild), J. M. Kuiper, E. Wiegel, J. H. Zegel, B. F. Verfaille, H. Been. Afgewezen geen. Van klasse II naar III: N. Kiljan, W. Kok, A. M. Kraaij (Den Burg), W. Lastdrager, M. E. Rebel, J. Schoen, C. C. de Stigter, J. Sijsling, M. H. Veen, C. J. Vermeulen, H. Th. G. v. d. Wa ter, A. C. Zuurmond, C. Teuscher. Afgewezen 2. BEVALLEN: H. L. GroenewoldSnijder, z.; M. van Doorn—Forrer, d. HAVEN VAN NIETJWEDIEP. 20 Juli. Aangekomen van Bremerhaven als bijlegger het Nederlandsch m.s. „Lies" en denzelfden dag weder vertrokken naar Rot terdam. Op 22 en 23 Juli, dus vandaag en morgen, zullen de Gooi-Adspiranten een bezoek brengen aan de Helder-Adspiranten. Aankomst op het Helder-terrein vanmiddag om ongeveer 6 uur. Zondagmorgen IQ. uur be ginnen de voetbalwedstrijden, 's Middags een bezoek aan de Buitenhaven en oorlogsschepen. Vertrek Zondagavond om ongeveer 8 uCh\ zijn herinneringen voor 't leven. Ned Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 uur: Ds. H. A. Enklfav. Westerkerk (Helden der Zeeplein) Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark) 's Morgens 9 uur, Cand. W. P. Kramer van Velp. 's Morgens 10.45 uur Ds. Tollenaar. N.m. 4 uur: Ds. Veenhuizen. 's Avonds 6 uur, Cand. W. Kramer. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk) 's Morgens 10 uur Ds. Veenhuizen. 's Avonds 6 uur: Ds. Tollenaar. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstraat) 's Morgens 10.30 u. Ds. W. J. F. Meinera. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht) 's Morgens 10 uur: Ds. P. J. Smidts. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) Pastoor H. J. Verheij. 's Morgens 10 uur Kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur: Ds. J. H. Jansen. Gebouw Middenstraat 117 's Avonds 8 u. Evangelisatie-samenkomst. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 10 uur samenkomst. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Tuindorp. 's Avonds 8 uur, Samenkomst. Leger der Heils 7.30 u.: v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 u. n.m.: Openluchtsamenkomst Julia napark. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. S. 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 9.30 uur Ds. M. van Wichen. JULIANADORP Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 11 uur Ds. M. van Wichen. Zendingsgebouw „De Ster der Hope" 's Morgens 10 en 's avonds 7.30 u. de heer A. Besselaar Sr., van Amsterdam. Bij apothekers en drogisten, koker 12 st. 50 ct. - doosje 6 st. 30 et. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. ledèren Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium Zoöi. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 91? en van 13.30 V u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: RialtoSpoorstraat halt 8: „Vier Dochters" en „Doctor Rhythm". Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Charlie Chan in Honoloeloe" en „De Roos van de Rio Grande". (Vitte- Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Verdwaald in de Jungle" en „De Poker speler van Wyoming". Donderdag 20 Juli. Concert Zeebad Huisduinen, 8.15 u. Kinder zangkoor „Ons Genoegen". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder: 761.6 Temperatuur lucht: 17.6 Maximum temp. lucht 19.6 Wind: richting: Z.W. kracht: 1 Temperatuur zeewater 18.4 Licht op: 9.41 Gezellig, lekker, niet duur „DE TOELAST", Spoorstraat 9 11 Telefoon 300 Van hedenavond 9 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de zaak van W. H. Kingma Kanaaiweg. Van Maandag 24 Juli tot 31 Juli wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door D. W. de Bas, Binnenhaven. GEEN SPREEKUUR. Wethouder van der Vaart heeft Maandag geen spreekuur.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5