k uit Urk XtKeilcfi nieuumó Mooie, charmante zonnebruining Gemberbrood Overgangsexamen R.H.B.S. Bramen in de Duinen Steurkrabben en proces verbaal! Een aanvaring van de Marine sleepdienst 6 Marine naar Delfzijl Onafhankelijkheids feesten Christelijk huishoudkamp op Texel Autorit Ouden van Dagen Prebthbeurten Cursus Landbouwhuis- houd-onderwijs Burgerlijke Stand van Texel Urk heeft thans officieel een museum Uitslag examen Gymnastiek-demonstratie Over een koe heengereden Ingekomen personen Vertrokken personen Ternauwernood aan den dood ontsnapt De M.U.Z. heeft weer volk noodig Er is niets nieuws onder de zon „CENTRAAL" KANAALWEG GEZELLIG ZITJE f 0.25 COR KRIGEE Tel. 399 Bob Scholtc verlaat de A.V.R.O Vischafslag Den Helder gevorderd van de Ie naar de Ile klas: Joh. P. Loesberg, Henrike D. Riemers petronelle G. Trotsenburg, G. G. Bozuwa! p. J. van Driel, J. A. J. Evelo, G. M. Feu. p, de Hoog, D. Kaan, J. R. Leef lang, H. J. jlarinus, C. Pieterse, C. N. Silver, W. Stroo j. van der Vlies, A. Uyterschout, Greetje R Hamster, C. M. Timmers. jjiet bevorderd werden 8 leerlingen. gevorderd van klasse II naar III: Gerritdina Grobben, Barendina C. van 't Hof Else J. Jongkees, Arendina Kimmel, Annie W A- Treffers, L. Beunder, H. P. Dalinghaus, C. Guldenmeester, A. G. Günthert, J. H. de Kok, E. A. Kollaard, A. Labruyere, H. Spruit, L. Marbus, Johanna, G. C. Bok, Sara Él te, Jacoba M. Loesberg, Martha Meyer, Wilhel- jnina H. Woltering, L. van Diest, A. J. R. Dijkstra, H. J. A. Jolles, K. J. Metz, D. L. Monté, J. P. Raby, P. H. Spruit, P. C. van de Velde, J. A. Verweij, G. H. F. de Vries, J. Wessel, G. M. Zuidijk. Niet bevorderd 8. Herexamen 1. Van de Ille naar de IVe klas werden be vorderd: Neeltje den Hartog, Mabel M. E. L. van Hoek, Manseij A. Klok, Tine M. Siegenthaler, \V. de Bruijn, J. J. ten Cate, J. C. Cornelis, T. J. G. van Dansik, J. J. Dito, J. Dollekamp, A. van Driel, J. .S. Drijver, F. A. van Gessel, C. v. d. Haagen, J. F. Heeren, K. Jellema, G. J. de Jong, M. Klerk, C. F. Koorn, H. Mobach. Niet bevorderd 8. Herexamen 1. Bevorderd van de IVe naar de Ve klasse: Yfke J. Ouwersma, Elisabeth Kimmel, K. Bottema, A. J. de Bruijn, J. W. van Driel, j. Feitsma, J. N. Fey, P. S. J. Groot, J. van Hoek, A. van 't Hof, H. J. Keijser, A. J. W. Lap, S. C. Veerdig, R. \Vindsma, L. de Hoogh, J. H. Kastanje, C. L. Kroese, P. F. G. Nieuw- land, D. Ramler, D. E. D. Romijn, J. G. van Santen, W. S. Stoll, M. K. Wierstra, A. M. de Wilde, M. G. Zuidijk. Niet bevorderd werden 8 leerlingen. Zooals bekend zijn de duinen bij Huisduinen momenteel afgesloten voor publiek bezoek. Een ieder weet dat zoo langzamerhand wel, maar de jeugd tracht telkenmale weer door de mazen van het net heen te sluipen en toch de duinen als speelplaats of zoekplaats van bloemen en bramen te gebruiken. Gisteren waren er eenige jongelui bezig met het zoeken naar bramen. Op zichzelf een onschuldig vermaak, doch dat in afgesloten duinen nu eenmaal niet getolereerd wordt. Er volgde proces-verbaal. Wij richten een waarschuwing zoowel aan ouders als de jeugd, om er zich terdege van overtuigd te houden, dat inbreuk op de mili taire afzetting onherroepelijk bekeuring be- teekent! Wij vestigen er bij onze plaatselijke henge laars, en dat zijn er niet weinigen, de aandacht op, dat het verboden is steurkrabben te vangen zonder in het bezit te zijn van een vergunning van den Inspecteur der Visscherij in Amster dam. Er zal van heden af bekeurend worden opgetreden bij verzuim daarvan. BELEEDIGING. Een bewoonster fan de 2e Vroonstraat deed bij de politie aangifte, dat zij was beleedigd door een andere stadgenoote. De politie stelt, als vanouds, een onderzoek in en zal te zijner tijd wel een proces verbaal opmaken. De schepen van het smaldeel zullen door het publiek kunnen worden bezich tigd op Vrijdag en Zaterdag, gedurende den geheelen middag, zulks onder leiding der manschappen. Op 15 December van het vorig jaar des mid dags ongeveer vijf uur heeft op de Lek een aan varing plaats gehad tusschen het marinestoom schip Sleepdienst 6 en de motortankboot Mia. Gisteren is dit ongeluk door den Marineraad onderzocht, waarbij als eerste getuige werd gehoord de schipper der Kon. Marine Breed- veld, die toen gezagvoerder op den Sleepdienst 6 was. Deze verklaarde met een vaart van 8 mijl te hebben gevaren in het midden-vaar water. Toen getuige licht 13 was gepasseerd, zaS hij op ongeveer 250 meter afstand op vier streken aan stuurboordzijde het groene licht van een voer. Hij heeft toén twee stooten ge geven en ging eenigszins bakboord met de be doeling elkaar groen op groen te passeeren, waarbij hij geen gevaar zag voor een aanvaring. Op een vraag van den president zegt ge tuige den inhoud van het voor de Lek bijzon dere bepalingen bestonden. De president: Er staat in, dat men bij ge vaar van aanvaring naar stuurboord moet uit wijken. Getuige verklaart verder, dat de Mia eerst niets deed. Ook heeft hij aanvankelijk geen sig nalen gehoord. Toen de Mia echter hard naar stuurboord ging draaien, heeft getuige eveneens hard stuurboord gegeven, voorts een stoot op de fluit, terwijl hij tevens de telegraaf achteruit heeft gezet. Daarna heeft getuige de Mia niet meer ge zien, tot hij haar plotseling voor den boeg zag. Hierop is de aanvaring gevolgd, waarbij de Mia ongeveer in het midden aan stuurboord zijde werd geraakt. De volgende getuige, de matroos le klasse Smulders, die dienst deed als roerganger, be vestigt in hoofdzaak het bovenstaande. Deze getuige zag de Mia op een afstand van 125 a 150 m op ongeveer drie streken aan stuurboord zijde. Laatste getuige was de gezagvoerder Noote- boom, die met de Mia een vaart had van 14 km. Hij voer aan stuurboordzijde van het vaar water. Op ongeveer 150 m afstand zag hij het groene licht van de Sleepdienst 6, welk schip volgens hem aan den verkeerden kant voer. Getuige zegt verder eerst lichtseinen te heb ben willen geven, doch het stopcontact was niet in orde. Hij heeft toen twee korte stooten gegeven met de bedoeling om elkaar groen op groen te passeeren, omdat het marinevaartuig verkeerd lag. De Mia is dan ook naar bak boord uitgeweken. Daarna heeft getuige geen stoot meer gegeven. Toen getuige de Sleepdienst 6 naar stuur boord zag uitwijken, heeft hij tegenroer ge geven. Toen lag de Mia reeds slaags, terwijl het schip bij de aanvaring reeds over de helft van de rivier was. De Marineraad zal later uitspraak doen. SIEM HAMELS JAZZ-MIXERS IN CASINO. De vlotte, vroolijke Jazz-Mixers zullen on der de bekwame aanvoering van Siem Hamel a.s. Zondag weer een Thé Dansant en een Soiree geven in Casino. Als bijzondere attrac tie zal zoowel 's middags als 's avonds daarbij medewerking verleenen de befaamde accordeon-virtuoos Alberto Lorenzo. Uitgebreid programma, waarin onze marine een groote rol speelt. Omtrent het driedaagsche vlootbezoek aan Delfzijl gedurende de feesten ter herdenking van de 125-jarige onafhankelijkheid deelt het „Hbl." het volgende mede: Het smaldeel bestaat uit op zijn minst zeven schepen en wel Hr. Ms. „Van Meerlant", Hr. Ms. „Abraham van der Hulst", Hr. Ms. >,Pieter Florisz.", Hr. Ms. „Jan van Gelder", Hr. Ms. „Willem van Ewijck", Hr. Ms. „O 12" en Hr. Ms. „O 15". Dit smaldeel zal binnenloopen des Donder dags, 3 Augustus, 's middags tusschen een en twee uur. Waarschijnlijk zal dan een duikdemonstratie ln de haven worden gegeven door een der duikbooten. Ook overigens is er dien dag voor de bezoekers afwisseling genoeg in zeilen, his torische optocht, opvoering historisch spel, Lunapark en oud-Hollandsch marktplein. Des avonds worden een of meer schepen der vloot geïllumineerd en kan men een zoeklicht- tenspel van de andere schepen bewonderen. Des Vrijdags 3 Augustus van 23 uur mili taire marsch van een compagnie van de be manningen der schepen met tambour-maitre, tamboers, pijpers en de stafmuziek uit Den Helder. °m 3 uur zullen twee groepen marine water vliegtuigen, alsmede de luchtkruiser T 24 een Jdiegdemonstratie geven boven de Eems. In de i ven andermaal illuminatie van schepen der vloot en zoeklichtenspel. Overigens is ook deze Vr!idag druk bezet, n.1. met zeilwedstrijden, een varietégezelschap „Faveur" en verdere attracties. Dp Zaterdag, 5 Augustus, beperkt zich de aritieme medewerking tot de illuminatie van ®chepen en demonstratie der zoeklichten. M.,er'gens is ook op dien dag het programma 'J«elijk voorzien mét historisch spel, zeilen, '■f aveur" enz. en tot slot om half elf een cmtterend vuurwerk. Des avonds om half tien wordt een taptoe ?e 1Quden, waaraan medewerken de Marine- Pel onder leiding van kapelmeester Leisti- jj0utambour-maitre, tamboers en pijpers. g®Zf> taptoe wordt gehouden op het Burg. (j lsLo°lplein, waar men tevens de verlichting tarn 'nnenhaven kan bewonderen. Na deze P oe volgt nog een muzikale rondgang. MET MOORMAN NAAR „ARTIS" In de advertentie van garage Moorman, op genomen in ons nr. van Donderdag stond abu sievelijk „alles inbegrepen", dit moest zijn „Artis inbegrepen". Van 19 Sept. tot 3 October zal in het Kamphuis „De Pelikaan" een huishoudkamp worden gehouden van het Ned. Verbond voor Christelijke Jonge vrouwen- en meisjes-ver- eenigingen. Dit kamp is gratis toegankelijk voor meisjes van 1624 jaar, die niet meer op school en niet in een huishoudelijke be trekking werkzaam zijn. De reiskosten moeten de meisjes zelf be talen. Ook 15-jarige meisjes mogen zich aan melden. Alle huishoudelijke werkzaamheden worden door de meisjes zelf verricht, verder wordt aan gymnastiek, handenarbeid, spel en zang gedaan, alles onder bekwame deskun dige leiding. Opgaveformulieren zijn o.a. op Texel verkrijgbaar voor de Texelsche meis jes bij mevrouw H. VisserDewald, te Den Burg. In Hotel „Texel" werd gisteravond een vergadering gehouden van de „Oude Feest commissie" te Den Burg, onder leiding v. d. heer De Wild. Deze oude commissie beschikt nog over een reserve-kapitaaltje; hiermede wil men weder trachten een auto-rit voor Ouden v. Dagen te organiseeren. De datum werd voorloopig vastgesteld op Zondag 3 Sept. a.s. Personen, die een auto beschikbaar willen stellen gelieven zich op te geven voor 21 Aug. bij den heer G. Joh. Duinker of bij een der commissie-leden. Ook WQrdt weder de medewerking gevraagd van winkeliers, die reeds vroeger zoo ruimschoots versnape ringen etc. voor de oudjes hebben af ge-, staan, 't Doel is .om na afloop van den tocht koffie te drinken in Hotel „Texel" (nieuw gedeelte). De route is als volgt vastgesteld. Vertrek half twee ">f twee uur van de Groeneplaats. Eerst wordt naar Oudeschild gereden. Vandaar naar Den Hoorn, langs de Dennen naar De Koog, vandaar door den Middelweg in Waalenburg langs den Zaandammerdijk naar De Cocksdorp. Van De Cocksdorp naar Oosterend en verder over De Waal naar Den Burg en dan komen de oudjes nog even bijeen zooals hiervoren reeds is medegedeeld, 't Comité zal zich in verbinding stellen met de besturen van Tex. Fanfarecorps en de corpsen op de andere dorpen. Het is zeer gewenscht, dat men zich van andere dorpen bij dezen auto-tocht aansluit. Ook voor deelname van Ouden van Dagen kan men opgave doen aan genoemde adres sen. en geen verbranden en vervellen met Amilda-Zonnebruin. Flacon 60, Tube 60, Doos 50 en 25 ct. ZONDAG 23 JULI 1939. Ned. Herv. Gemeente. Den Bu r g v.m. 10 u. Ds. Visser, Doop. Oosterend v.m. 10 u. Ds. Kok. De Waal v.m. 10 u. Ds. v. 't Hooft. Den Hoorn v.m. 11 u. Ds. Wesseldijk. De Cocksdorp v.m. 10.30 Ds. Salm. Zuid-Eierland n.m. 4 u. Ds. Salm. De Koog v.m. 9.30 Ds. Wesseldijk. Oudeschild v.m. 10 u. Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. De Waal v.m. 10 u. Dr. Vis. Den Hoorn v.m. 10.30 Ds. Smidts, van Den Helder. Geref. Kerk. Den B u ng (Gebouw Fanfare) v.m. 10 u. Ds. v. d. Leer; n.m. 7.30 u. Cand. Wouda. Oosterend v.m. 10 u. Cand. Wouda, n.m. 3 u. Ds. v. d. Leer. Geref. Kerk H.V. Oosterend v.m. 10 u. en n.m. 3 u. Ds. de Ridder, van Zaandam. Samenkomsten Leger des Heils. Zondagmorgen 10 u. v.m. Heiligingssamen komst. 3.30 n.m. Openluchtsamenkomst, De Waal. 8 uur n.m. Verlossingsamenkomst. Gistermiddag werd te Den Burg de laatste les gegeven van den 2-jarigen cursus voor Landbouwhuishoudonderwijs. Hierbij waren tegenwoordig: de heer Le Noble, voorzitter der vereeniging voor Landbouwhuishoudonder wijs, Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel, benevens de heer De Rode, Directeur van de T.E.M. De heer Le Noble sprak leeraren (ressen) en leerlingen toe, terwijl ook Burgemeester Kamp het woord voerde. Vervolgens werden diploma's uitgereikt aan de volgende dames: Fr. Kikkert, Den Burg; A. M. Drijver, Oosterend; A. J. Roeper en M. Roeper, Eierland; N. Bisschop, Oosterend; Tr. Bisschop, Den Burg; Jul. Bakker, Dén Burg; B. A. E. de Wit, Eierland; A. Witte, Den Burg; C. M. Roeper, Den Burg; Joh. P. van Santen, Waalenburg; N. van der Werf, n.b. De Koog; A. Thomassen, Cocksdorp; A. Eelman, Den Burg; Joh. Vlaming, Den Burg; Joh. van Maldegem, Eierland; A. Keyser, Den Burg; J. A. Hoekstra, Den Burg; C. Dros, Eierland; D. J. Witte, Den Burg; Joh. Broek man, Den Burg; L. Leber, Eierland; J. A. Geense, Eierland; mevr. A. KeyserLap, Den Burg; Mar. Lagerveld, Den Burg; Joh. Boer- rast, Kamp. Alle leerlingen, die den geheelen cursus hadden gevolgd, kregen een diploma, waarop vermeld stond of zij met vrucht of veel vrucht de lessen hadden gevolgd. De lessen waren gegeven door de leeraressen voor Landbouw huishoudonderwijs, de dames Marcus en van Manen, en de heer env. d. Ban en Kraay, resp. Directeur van de L. Landbouwschool en Hoofd der O. L. School te Den Burg. Door de N.V. T.E.M. waren verschillende kookappa- raten enz. gratis beschikbaar gesteld. Politie. Gevonden: 2 portemonnaies, 1 pols horloge, 1 regenjas, 1 regenmantel, 1 gouden armband, 1 damestaich, 1 dameshoed, 1 auto- krik. MOND- EN KLAUWZEER. Het vee is hersteld op de boerderij van Gebrs. Koorn, Den Burg, P. J. Koorn, Witte Engel en G. Witte Fz., Den Burg. Een nieuw geval komt voor op de boerderij van Jac. Eelman Gz., Oosterend, Texel. Deze veeziekte heerscht thans nog op 6 boerderijen op Texel. van 15 t.m. 21 Juli 1939. GEBOREN: Anna Maria, d. v. J. K. van den Hoek en T. Barhorst, Wilke, z. v. W. Wassenaar en J. Wilmink, Jacob Jan, z. v. J. Smit en A. A. Hin; Carolina, d. v. D. v. der Werve en H. H. Barhorst. ONDERTROUWD: A. van Hoorn en E. Koopman. GETROUWD: A. Timmer en A. Trap. OVERLEDEN: P. van der Slikke, 72 jaar, geh. m. Jozina van Loo; J. Kalis, 85 jaar, wedn. v. C. W. Grootenboer; Gerardus Johan- nes Witte, 7 maanden. URK, 20 Juli. Door 31 vaartuigen werd heden aan den ge meentelijken vischafslag uit het IJsselmeer al hier aangevoerd: 3418 pond kuilpaling, van 30450 pond per vaartuig, prijs 2123l/£ ct.; 820 pond lijn- of beugaal, 2936J^ ct., alles per pond. Gister slaagden te Alkmaar voor het M. U. L. O. diploma A, Annie Witte, Den Burg en Job van Hoorn en Fien Buys van De Cocks dorp, allen leerlingen der U. L. O. school te Den Burg. Ditmaal begunstigd door prachtig zomer weder, had gisteravond de uitgestelde gym nastiek-demonstratie op het Sportterrein te Den Burg plaats. Om half acht was het aan treden voor allen, ook voor de adsp. op de Groeneplaats. Waarna het groot aantal leden voorafgegaan door Tex. Fanfarecorps een rond gang maakten door het dorp, onder leiding van den Directeur, den heer Mets. Op het Sportter rein werd onder groote belangstelling eerst door de adspiranten (jongens en meisjes) op maat van muziek van Vonk's geluidsinstallatie een keurige serie vrije oefeningen uitgevoerd. Daarna turnde de hoofdafd. heeren op het rek, waarbij door verschillende gymnasten uitste kend werd gewerkt. De junioren lieten vervol gens brugoefeningen zien. Ook de dames voer den brugoefeningen uit en tenslotte ook nog de heeren. Het applaus van de talrijke aanwe zigen bewees voldoende, dat het turnen zoo wel voor de dames als de heeren uitstekend voldeed. De heeren lieten tenslotte nog een aardige serie staafoefeningen zien, waarmede men ook succes had gehad op den Gymnast, dag te Schagen. Na afloop trok men weder in op tocht, met fakkellicht naar de Groeneplaats. Het geheel was een zeer goed geslaagden avond. In De Graaf's „Casino" werd later een Gymnasten-bal gehouden. Op den Schilderweg is gisteravond de heer H. v. Boven, garagehouder te Oudeschild tegen een koe aangereden, die onder de auto ge raakte. Het dier brak beide poorten en moest in de noodslachtplaats worden afgemaakt. De auto werd ernstig beschadigd. F. Ploegsma, De .Waal 38, van Utingera- deel, Oldeboom D 109. O. L. Schulz, geh. m. A. Schulz, geh. m. A. W. F. Idsinga, C. 32, van Den Helder, Bassingracht 136. J. C. Th. Hoogenbosch B. 80, van Bever wijk, Baarnstraat 72a. J. Boon Cz. en echtgen., van H. 48 naar Terschelling Midsland. J. R. Zondervan, L. d. Heils, v. Parkstr., Den Burg naar Amsterdam, Vrolikstr. 401. Werd door vele vreemdelingen die Urk be zochten, voorheen veel geklaagd, dat er weinig te zien was van oud Urk, deze klacht is thans niet meer gegrond. Het vorige jaar is, bij wijze van proef, een tentoonstelling gehouden van Urker kleederdrachten (winter-, herfst-, zomer en lentekleeding). Nu is uit deze tentoonstelling een museum gegroeid, omdat er verschil lende soorten kleedingstukken zijn welke uit de Urker mode raken. Voorloopig is dit muse um ondergebracht in een houten gebouw bij de Ned. Herv. Kerk. Niet alleen is er alles van Urk en oud Urk te zien, er is tevens gelegen heid om zich als Urker te laten fotografeeren Het museum trekt reeds veel vreemdelingen, De fam. W. Kramer is ternauwernood aan den verstikkingsdood ontsnapt, 't Nachtlampje was geheel in brand geraakt, wat tot gevolg had, dat de slaapkamer geheel met een adem benemende smook werd gevuld. Met tegenwoor digheid van geest wisten de buren echter nog bijtijds in te grijpen. Hieraan is het dan ook nog te danken, dat het gezin niet omgekomen is. De Maatschappij tot Uitvoeren van Zuider zeewerken, welke het baggerwerk heeft b(j de kanalen, zal thans deze werken in een ver sneld tempo gaan uitvoeren. Daartoe heeft de Maatschappij meer volk noodig en is men er toe over gegaan weer volk op Urk als bak- schipper aan te nemen. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Chr. Huygens (th.), 21 Juli te Suez. Moena (th.), 20 Juli van Port Soudan. Poelau Tello (th.), 21 Juli van Genua. Sembilan (th.), 21 Juli te Suez. Simaloer, 21 Juli te Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Indrapoera (u.), 21 Juli n.m. 2 u. van Mar- seille. Brastagi (u.), pass. 21 Juli P. de Galle. Blitar (th.), 21 Juli van Sabang. Kota Baroe (u.), 20 Juli van Singapore. Sibajak (th.), 19 Juli van Colombo. Slamat (th.), 21 Juli van Singapore. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alpherat (u.), pass. 21 Juli F. Noronha. Alhena, 21 Juli te Rotterdam. Alkaid (th.), 20 Juli te Santos. STOOMVAART MIJ OCEAAN. Diomed, 21 Juli van Rotterdam. Aeneas, 18 Juli 6 u. 50 m. n.m. 180 m. N. v. Malin Head. Perseus, 18 Juli van Port Said. Polydorus, 20 Juli te Londen. Polyphemus, pass. 20 Juli Gibraltar. Sarpedon, 19 Juli van Aden. VF.REENIGDE NED. SCHEEPVAART MM. (HollandAustralië L(jn Aagtekerk (u.), 21 Juli te Fremantle. Abbekerk, 21 Juli te Rotterdam. Meerkerk, 21 Juli van Rotterdam. (HollandOost-Azië Lijn). Grootekerk (u.), 20 Juli van Hongkong. Serooskerk (th.), 20 Juli van Marseille. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. Amazone, 19 Juli van New York. Ariadne, 21 Juli te Rotterdam. Barn (u.), 20 Juli 15 u. Azoren gepasseerd. Barneveld (th.), 18 Juli van Callao. Deucalion, 21 Juli te Hamburg. Wie veertien dagen, door welke omstandig heden ook, niet in de gelegenheid geweest is een krant te lezen en dan met eenige spanning voor het eerst zijn avondblad in handen krijgt en met nieuwsgierige belangstelling de kolom men buitenland doorneemt, komt al spoedig tot de ontdekking, dat er in die weken in de buitenlandsche politiek niets veranderd is. Hg 1- er zoo weer in, 't is of de tijd heeft stil ge staan. Nog wenscht Duitschland, dat Danzig bij het Derde Rijk gevoegd wordt, liefst zoo spoedig mogelijk en staat Polen daar even venijnig tegenover als de hond van m'n buur man tegenover de poes van m'n tante. Nog maar steeds konden Engeland, Frankrijk en Rusland het niet met elkaar eens worden. Rus land blijft op z'n ingenomen standpunt, n.1. dat het steun verlangt bij een z.g. indirecte agressie, d.w.z. als gebeurtenissen in de Oost zeelanden Duitschland mochten nopen om, ""enals in Tsjechoslowakije, te hulp te komen. In het Verre Oosten wordt nog even fel ge streden en Engeland is nog steeds niet geneigd aan de wenschen van Japan tegemoet te komen. Practisch is er dus geen nieuws en U zou deze rubriek gevoegelijk over kunnen slaan tot den volgenden dag of den daarop volgende, mis schien tot over twee of drie weken. Want na tuurlijk, niemand verwacht, dat de toestand blijft zooals hij is. Wanneer kan er echter ver andering worden verwacht? Men denkt in ter zake bevoegde kringen, dat de hoogste span ning in de internationale politiek half Sep tember zal vallen. In dit verband herinneren we aan de spanning van het vorig jaar, waar van het hoogtepunt ook in de Septemberdagen viel. Wil men oorlogvoeren, dan moet men het n.1. in het begin of uiterlijk de helft van deze maand doen, daar tegen het eind van September de Alpenpassen met sneeuw bedekt zijn. Daarbij komt nog, dat tegen October de oorlogsproductie van En geland en Frankrijk, voor het eerst onge veer gelijk is aan die van Duitschland en Italië en ten opzichte van den vliegtuig bouw, deze zelfs zal overtreffen, zoodat verwacht kan worden, dat over enkele maanden Engeland en Frankrijk de mili taire macht van Duitschland en Italië zullen overvleugelen. Wanneer Hitier en Mussolini dus in ernst van plan zijn hun slag te slaan, dan zullen zjj dat spoedig doen. Evenwel, onvermijdelijk is een oorlog niet ên we zullen dus ernstig hopen, dat de ellende daarvan nog afgewend wordt. De beslissing zal echter in de eerste zes weken moeten vallen. Lang kan dus de onzekerheid niet meer duren. nog steeds een delicatesse Fauna, 21 Juli te Amsterdam. Juno, pass. 27 Juli 0.30 u. Lydd. Mars, 21 Juli te Genua. Merope, 20 Juli van Malta. Nero, 18 Juli van Puerto Barrios. Notos, 21 Juli te Aarhus. Orestes, 20 Juli 17 u. 15 m. te Hamburg. Pygmalion, 20 Juli te Ceuta. Saturnus, 19 Juli te Jaffa. Simon Bolivar (u.), 19 Juli te Kingston (Ja.) Socrates, 21 Juli te Barbados. Theseus, pass. 21 Juli Holtenau. Titus, 20 Juli te Limni. Vesta, 20 Juli te Split. Vulcanus, pass. 21 Juli Gibraltar. Alkmaar (u.), 19 Juli te Cristobal. Juno, 21 Juli te Amsterdam. Oberon, 21 Juli 12 u. 50 m. van Dungeness. Van Rensselaer, 21 Juli te Amsterdam. KON. PAKETVAAKT MAATSCHAPPIJ. Tasman, 19 Juli van Wellington. Tegelberg, 19 Juli te Hongkong. KON. HOLL. LOYD. Ceres, 20 Juli te Bremen. Salland, 21 Juli te Amsterdam. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk, 21 Juli te Rotterdam. Jaarstroom, 21 Juli te Hamburg. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Lochgoil, 18 Juli van Tacoma. Maasdam, 19 Juli te Tampa. Statendam, 21 Juli te Rotterdam. Breedijk, 20 Juli van Antwerpen. Dinteldjjk, 19 Juli van Cristobal. Nieuw-Amsterdam, 21 Juli te New York. Van 1 September af zal Bob Scholte, de be kende refreinzanger van de A.V.R.O., niet meer voor de microfoon van deze omroepvereeniging optreden. Den Helder, 21 Juli. Aangebracht door korde rs: Tongen per kg f 0,92—0.80 ?hPs. 0.60—1.45 Scho 2e soort 3.00-1.50 Schol le soort p. kist 6.00—4 40 Schar 2.40—1.80

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7