dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Inschakeling der werkloozen in het Tsjang Kai Sjek bitter teleurgesteld normale bedrijfsleven Minister Hudson: zwarte schaap I De richtlijnen der nieuwe Regeering Ongewenst contact met buitenlandsche organisatie? Hitier gezond als een visch WOENSDAG Herstel der gemeentelijke zelfstandigheid Versterking van lndië's maritieme Defensie Harde woorden aan het adres van Engeland Japan tevreden Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Uitg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 26 JULI 1939 67e JAARG. No. 8678 De minister-president, dr. H. Colijn, heeft gistermid dag in de Tweede Kamer de volgende verklaring afgelegd: Het Kabinet heeft er prijs op gesteld zoo spoedig doen lijk na zijn optreden aan de Staten-Generaal mededeeling te doen van de voornemens der Regeering met betrekking tot het te volgen beleid. In algemeenen zin stelt de Regeering bij de uitvoering van hare taak zich voor oogen, dat de steeds sterker ge worden drang naar centralisatie bij de bestuursvoering in de toekomst met klem moet worden tegengegaan. Veeleer zal voortaan het beleid er op gericht moeten zijn in wet gevend en bestuur aan de bestaande lagere publiekrechte lijke organen een zoo groot mogelijke taak over te laten of op te dragen. Voorstellen ter bevordering van dit voornemen zijn in voorbereiding. Bij de bepaling van de taak der Overheid en bij tenuit voerlegging daarvan dient er nauwkeurig op te worden gelet, dat niet verzuimd worde een ruim gebruik te ma ken van de krachten waarover het maatschappelijk leven nog in zoo ruime mate beschikt. De vier groote lijnen. Van onmiddellijk belang voor het regee- *ingsbeleid zijn de navolgende vier onder werpen. Ie. Het financieel beleid van het Rijk en 2e. de daarmee samenhangende saneering van de gemeentefinan- ciën en herstel van de gemeentelij ke zelfstandigheid in zeer vele ge vallen. 3e., Bestrijding der werkloosheid. ie. Versterking der maritieme de fensie van NederlandschIndië. Het budgetair evenwicht.... Met de opsomming van deze 4 punten is niet bedoeld het aangeven van een rangorde Alle vier genoemde onderwerpen zijn voor ons volksbestaan van diepgaande beteeke- nis, maar werken ook wéderkeerig remmend ol bevorderend op eikander in. Naarmate toch de financieele toestand van rijk en ge meenten gunstiger is, zijn de uitgaven voor verbetering van de defensie en voor de werk loosheidsbestrijding makkelijker te dragen. Maar ook: naarmate de uitgaven voor deze twee voorzieningen hooger worden, wordt het bereiken van een budgetair evenwicht of het benaderen daarvan moeilijker. Daarom ligt het in het voornemen der Re geering deze vier kardinale vraagstukken te bezien in hunne onderlinge betrekking. Dit vooropgesteld wenscht de regeering: le. Bij het Rijk met grootcn ernst te streven naar een zoo dicht moge lijke benadering van het btidgetaire evenwicht bij den gewonen dienst en naar matiging bij de kapitaalsuit gaven waarvan de druk uiteindelijk weer op den gewonen dienst terug valt. 2e. Door gewijzigde regelingen aan de z.g. afhankelijke en noodlijdende gemeenten zooveel mogelijk en op korten termijn hare zelfstandigheid te hergeven. 3c. Met vermijding van aanzienlij ke administratieve uitgaven en van kapitaalsinventaties van oneconomi- schen aard een krachtige politiek van werkloosheidsbestrijding te voe ren. Die bestrijding zal geheel be- heerscht moeten worden door dc ge dachte de geleidelijke inschakeling der werkloozen in het normale be drijfsleven te bevorderen. Andere voorzieningen worden, voor zoover ze tijdelijk aan het gestelde doel dienstbaar kunnen worden gemaakt als van aanvullenden aard be schouwd. Tegen uitwassen bij de steunregeling die remmend werken op de begeerte tot arbeid moet scherp worden gewaakt en waar zulke uitwassen reeds bestaan zullen ze dienen te verdwijnen. „Volksgezondheid" naar Bin- neulandsche zaken. Ten einde den minister van sociale zaken gelegenheid te schenken zijne volle aan dacht te geven aan wat. de hoofdzaak \an Zl.in beleid is, nl. bestrijding der werkloos- ueid, zal de afdeeling volksgezondheid an Z1in departement worden overgebracht naar (|at van Binnenlandsche Zaken. De maritieme verdediging van onze Oost. fe. Bij de indiening der begrooting September a.s. mededeeling te doen van hare voornemens met be trekking tot de versterking der ma ritieme verdediging van Neder landsch Indië. De verschillende denkbeelden dienaangaande worden door eene technische commissie op hunne mlitaire beteekenis en op de financieele gevolgen onderzocht. Naast deze vier centrale vraagstukken, het regeeringsbeleid rakend, zal het Kabinet de mogelijkheid van uitbreiding van de zorg voor de Ouden^van Dagen in overweging ne men, terwijl het mede onmiddellijke aan dacht zal schenken aan een partieele ver betering der leerlingenschaal, c. q. verbete ring van de regeling voor de kweekelingen met acte. Het Kabinet doet voor den hier in het kort geschetsten arbeid een beroep op de mede werking der Staten-Generaal. Het is er zich volkomen van bewust, dat de moeilijkheden die het op zijn weg ondervinden zal, talrijk en groot zullen zijn. Nochtans heeft het, zoo besloot dr. Colijn, zijn taak aanvaard in het diepe bewustzijn daardoor, in de gegeven omstandigheden, 's lands belang te dienen, daarbij wetend dat de uitkomst ligt bij Hem, die ook over het lot van landen en volken beschikt. De Kamer verdaagd. Bij den aanvang der vergadering van de Tweede Kamer was het nieuwe Kabinet vol tallig achter de regeeringstafel aanwezig. Bij de behandeling der ingekomen stukken doet de voorzitter mededeeling van een Ko ninklijk Besluit d.d. 25 Juli 1939, no. 3, waar bij het H.M. de Koningin heeft behaagd, het nieuwe Kabinet te benoemen. Na de regeeringsverklaring stelt de voor zitter voor, de beraadslagingen daarover he den te 1 uur te houden en den spreektijd te bepalen op 45 minuten per spreker. Tevens stelt hij voor de suppletoire begrooting van Defensie voor 1939 en de op de agenda voor komende contingcnteeringswetjes te behan delen heden, na de bespreking der Regee ringsverklaring. Hiertoe wordt besloten. De vergadering wordt hierna verdaagd. Vragen aan den minister van Sociale Zaken. Het Tweede Kamerlid Amelink heeft aan den minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat op het cenige dagen gele den te Hamburg gehouden congres der door het Duitsche „Arbeidsfront" gestichte orga nisatie „Kraft Durch Erende", op welk con gres is medegedeeld, dat voor het komende jaar door den leider der organisatie het pa rool zal worden uitgegeven „krachtige man nen en mooie, bevallige vrouwen", door den heer G. W. F. van Hoeven, referendaris aan het departement van Sociale Zaken, namens de Nederlandsche delegatie, goede wenschen zijn aangeboden? Indien dit juist is, was dc lieer van Hoe ven dan op dit congres aanwezig in zijn kwaliteit als Nederlandsch ambtenaar en-di recteur van den Socialen Jeugddienst? Is de minister niet van oordeel, dat het ongewenscht moet worden geacht, dat de directeur van den Socialen Jeugddienst in zulk een nauw contact staat met een bui tenlandsche organisatie, tegenover wier be ginselen en idealen een groot deel van het Nederlandsche volk sterk afwijzend staat? CHINA ZAL ZICHZELF MOE TEN HELPEN. Tsjang Kai Sjek is bitter teleurgesteld over de houding van Engeland en steekt dit niet onder stoelen of banken. Hij heeft verklaard, dat Japan gedoemd is te falen, wanneer het hoopt, dat China zich zal on derwerpen door het plegen van afpersingen op mogendheden, welke met Japan com promissen aangaan of probeert verraders er toe te brengen het Chineeschc bedrijfsle ven in de war te sturen. Hij betoogde, dat er geen sprake kan zijn van eenige parallel- tusschen den huidigen toestand in het Verre Oosten en dien in Europa voor Munchen. Te spreken over een „Munchen voor het Verre Oosten" achtte hij onjuist. Wij gelooven niet, dat onze vrien den ons zullen verlaten, wanneer wij stand houden, zeide de generalissimus. Het vraagstuk der valuta. Sprekende oyer het vraagstuk der valuta verklaarde Tsjang, dat ondanks den jong- sten val van den wisselkoers „de grond slag aan ons nationale bedrijf even hecht is als ons militair apparaat". Hij gaf de ver zekering. dat de Cliineesche regeering zeer zeker de waarde van de nationaie munt zal handhaven, ten behoeve van wettige trans acties buitenlandsche valuta zal beschik baar stellen en gepaste maatregelen zal ne men om het hoofd te bieden aan den toe stand. Ten aanzien van de Buitenlandsche va luta onthulde de generaal, dat de Chinee- sche regccring reeds een gezonder en ratio- neeler methode van controle in studie heeft, welke een grondige en definitieve oplossing van het vraagstuk beoogt. De Chineesche autoriteiten hebben den inhoud vernomen van de formule, waarop de Britsche regeering heeft toegestemd in be raadslagingen met Tokio. Zij kunnen hun teleurstelling niet verbeten over de hou ding, welke de Britsche regeering thans ter conferentie van Tokio aanneemt, aldus de woordvoerder van het Chineesche mi nisterie van buitenlandsche zaken. Het is ten zeerste te betreuren, aldus verklaarde de woordvoerder verder, dat de Britsche regecring het gepast acht de z.g. bijzonder eischen der Japansche strijd krachten in China te erkennen en het is ook verwonderlijk, dat de Britsche regee ring op zich zou hebben genomen het den Britsche autoriteiten en onderdanen in China duidelijk te maken, da zij moeten afzien van daden of maatregelen, welke nadeelig zouden zijn voor de Japansche strijdkrachten bij het doel, dat die zich stellen. De Chineesche regeering merkt met ze kere voldoening op, dat Chamberlain in het Lagerhuis heeft verklaard, dat het voor Groot-Brittannië onmogelijk is zijn poli tiek op voorschrift van een andere mo- genheid te wijzigen en dat Chamberlain de verzekering heeft gegeven, dat de Brit sche verklaring geen enkele wijziging brengt in de Britsche politiek in China. Bittere commentaren. In Chineesche kringen wordt bitter com mentaar geleverd op de overeenkomst tus schen Engeland en Japan. Een van de nationalistische bladen schrijft onder het opschrift: „Engeland zwicht", dat het toege ven van den aanvaller in het Oosten al leen een aansporing zal zijn voor de aan vallers in het westen om nieuwe actie te ontketenen en zeker een oorzaak zal zijn voor het voortduren van den oorlog in het Verre Oosten. In gematigde kringen is men van oordeel, dat China in het vervolg niet meer moet rekenen op hulp van het buitenland en op eigen wijze moet optreden. Toestand te Tientsin onveranderd Domei meldt, dat de Japansche militaire autoriteiten in Noord-China besloten heb ben de maatregelen tegen de Britsche con cessie te Tientsin niet te verzachten, alvo rens Engeland de overeenkomst van Tokio in practijk brengt. Amerika doet niet als Engeland In kringen, die eenig gezag hebben, voor spelt men, dat de regeering der Vereenigde Staten niet van haar politiek in het Verre Oosten zal afwijken, ongeacht de houding van Engeland. Ambtenaren van het minis terie van buitenlandsche zaken zeiden, dat Washington niet voornemens is een over eenkomst te sluiten, zooals Engeland ge daan heeft, zelfs al zou Japan daarop ho pen. In het algemeen betreurt men de ge volgen, die de Britsch-Japansche overeen komst voor het moreel der Chineezen kan hebben, hoewel men erkent, dat Engeland eenige verontschuldigingen kan aanvoeren, in de eerste plaats zijn zorgen in Europa. De Cliineesche ambassadeur heeft gister avond een langdurig onderhoud met Hali- fax gehad, waarin hij om een verklaring vroeg van een aantal punten van liet ac coord tusschen Craigie en Arita en van de juiste bedoeling van het accoord. Reuter meent te weten, dat Halifax met nadruk de verzekeringen, door Chamberlain en hem zelf in het parlement gegeven, herhaald heeft, dat het accoord geenerlei wijziging van de Britsche politiek in China beteekent of een weigering, China alle mogelijke liuip te verleenen. Japan voldaan. De Japansche bladen zwaaien lof toe aan Arita voor de overeenstemming, welke hij met Craigie heeft weten te bereiken over de algemeene kwesties welke den achtergrond vormen van den toestand in Tientsin. Te- \ens brengen de bladen hulde aan Engeland voor het staatsmansbcleid dat het bij de be sprekingen in Tokio aan den dag heeft ge legd. De „Asahi" schrijft, dat de gemeen schappelijke BritschJapansche verklaring een mijlpaal vormt in de annalen der Chi- neescliJapansche vijandelijkheden, aange zien zij de Britsche erkenning behelst van de huidige situatie in China. Berichten over zenuwinstorting tegengesproken. I-Iitler was gisteravond te Bayreuth aanwe zig bij een feestelijke opvoering van een opera van Wagner. Dit feit is voldoende om de onjuistheid aan te toonen van in liet bui tenland in omloop gebrachte geruchten, dat Hitier ongesteld zou zijn. Zoo wordt in po litieke kringen verklaard, dat van niemand die twee zenuwinstortingen heeft gehad re delijkerwijze kan worden verwacht, dat hij urenlang een opera van Wagner volgt. Bij telefonische navraag in het huis van mevrouw Wiyifred Wagner waar Hitier ver toeft, werd vernomen, dat Hitiers gezond heid uitstekend is. Van gistei'cn tot Vrijdagavond 12 uur zul len naar wordt medegedeeld, geen vliegtui gen binnen een straal van 2 k.m. van het theater Bayreuth mogen vliegen. De Tweede Kamer der Staten Generaal kwam Dinsdagmiddag voor het eerst met het nieuwe ministerie bijeen. Minister-president dr. H. Colijn tijdens het afleggen der regeeringsverklaring. DE BILT SEINT» Verwachting: Matige tot zwak ken wind uit Noordelijke richtingen, later in 't Wes ten zwak veranderlijk, ge deeltelijk bewolkt, geen re gen van beteekenis, behou dens nog kans op onweer in het Oosten, iets warmer. Frankrijk en Polen ontstemd en verrast. „GEHEEL TEGEN DE OFFICIEELE POLITIEK VAN HET KABINET". De Fransche pers is weinig ge sticht over het onderhoud dat de Britsche minister Hudson heeft ge had met dr. Wohltat. De Franschen, aldus wordt geschreven, voelen zich bitter ontgoocheld, dat in een brein van een Britsch minister een plan kan opkomen, dat geheel in strijd is met de officieele politiek van het kabinet. Vreemd en verbijsterend naief. De Pctit Parisien zegt, dat het op zijn minst vreemd is, dat juist op het oogenblik waarop Engeland in eensgezinde overeen stemming met Frankrijk de geweldige taak van materieel en moreel herstel ten uitvoer brengt en zich van nieuwe bondgenootschap pen verzekert om zich doeltreffender tegen eventueele agressie te verzetten, een offi cieele persoonlijkheid, die doorgaat voor een trouwen medewerker van Chamberlain, plan nen voor verzoening, zelfs voor financie ring, uitwerkt, met een vertegenwoordiger van Duitschland, wiens geheele activiteit ten doel heeft de economische hegemonie van Duitschland over Europa uit te brei den. Dc Epoque verklaart: nog afgezien van de ongelooflijke inbreuk, die op de ministe- riecle solidairiteit is gepleegd, geeft 't plan van Hudson blijk van een ontstellende na- ieviteit. Minister Robert Hudson is eenvoudig in den Duitschen valstrik geloopen, waarbij het op het oogenblik een vredescampagne als lokaas gebruikt voor de brutale chan tage, die hij, aldus het blad, ons voor de maand Augustus heeft bewaard." Ook Polen boos en verrast. De verklaring van Chamberlain over de Hudson-affaire heeft, naar Havas verneemt, te Warschau voldoening gewekt. Ook daar acht men het plan van Hudson „absurd ën fantastisch." De „Express Poranny" schrijft dienaangaande: „Dc vrede en het wijs beleid laten zich niet dmkoopen, want het eerge voel en het gezond verstand verbieden zulks Het blad noemt het plan van Hudson en Wohltat weerzinwekkend en stelt de vraag, „welke garantie Duitschland zou kunnen geven, dat het de verplichtingen, die het bij een dergelijk plan op zich zou nemen, ook werkelijk zal nakomen." De Britsche pers is verdeeld, maar acht over het algemeen het geval toch wel vol doende opgehelderd.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1