Eendaagsche excursies van de Heldersche Courant De tweede dag schitterend wandelweer en géén uitvallers Donderdag 27 Tuli I91Q Naar Volendam, Marken, Amsterdam en bezoek aan de Linoleum-fabriek Naar Amsterdamy Hilversum en Apeldoorn Tweede Blad Zanguitvoering „Ons Genoegen" Overgangsexamen Vakschool voor Meisjes Matroos aangereden Een stadsbestuur op breede basis De drie groote groepen in het dagelijks bestuur van onze gemeente 2e Zomerconcert Helders Fanfarecorps Burgerlijke Stand van De* HeWer Zeeridder Dekker's laatste gang In en om het Heldersche Vierdaagsche kamp Nieuwe onrust in het Verre Oosten Thofdpij" "AKKERÏJtS. /agenda Op veler verzoek zijn we er toe beslo ten ook eenige excursies in den vacantie- tijd te organiseeren. We bepalen ons dan uitsluitend tot een paar één-daagsche uit stapjes, die ons echter niet alleen eenige karakteristieke plekken van ons land zullen doen zien, doch den deelnemers te vens iets van de eigen industrie zullen doen kennen. Naar het dorp van de ballon broeken. Donderdag 3 Aug. maken we, via de prachtige Beemster een tocht naar Volen dam, het typische dorpje, dat voor ieder, die het niet kent, een openbaring is. Vo lendam met zijn eigen kleederdrachten, met zijn straatjes en steegjes uit een tijd perk dat voorbij is. Van Volendam wordt een boottocht gemaakt naar Marken. Een fraaie tocht van een half uur, die ons op een eiland brengt, weer geheel anders dan Volendam, Kleederdracht, haartooi en woningbouw en -inrichting zijn geheel verschillend van die in Volen dam. Vandaar gaan we dan weer per boot naar Monnikendam om hier in de bus te stappen voor een bezoek aan de hoofdstad. 's Middags om 2 uur vertrekken we van Amsterdam naar Krommenie, voor een bezoek aan het interessante bedrijf van de N.V. Nederlandsche Linoleum- fabriek. Een bedrijf met wereldreputatie. Na een rondwandeling, onder deskun dige leiding, wordt ons door de directie thee of koffie aangeboden en daarna ver volgen we onzen tocht via Bloemendaal ('t Kopje), Bergen en Schoorl naar Den Helder. Voor dezen tocht vertrekken we des morgens 0111 7 uur van Den Helder en hopen 's avonds 10 uur weer thuis te zijn. De kosten bedragen slechts 3 gulden. Naar het Hilversumsche Raad huis en Apeldoorn. Maandag 7 Augustus maken we een Gooi- en Veluwetocht. We vertrekken om 7 uur uit onze stad en rijden via Amsterdam naar Hilversum voor een be zoek aan het zeldzaam fraaie Raadhuis, om vandaar via de Hooge Vuursche, Soestdijk, Soest, Barneveld naar Apel doorn te rijden, waar we een bezoek brengen aan den Julianatoren, een ont spanningsoord waar men uren kan ge nieten van alle mogelijke amusement of waar men, zoo men dat verkiest, een wandeling kan maken door het prachtig Onder leiding van den heer Krijgsman, den poulairen dirigent van het kinderkoor „Ons Genoegen" werd gisteravond het eerste van de beide openlucht-concerten uitgevoerd, en wel in de muziektent in het Julianapark. Te kwart over acht waren de jeugdige zang-enthousiasten allen bijeen in de tent en klonken de eerste klanken van „Zon en Zang", bekoorlijke compositie van Catharina van Rennes, door het Park. Velen waren stil blij ven staan om van dit koor te genieten en behalve de heldere stemmen van de kinderen Waren geen andere geluiden hoorbaar in het Park. Dat kwam grootendeels door het prachtige weer, bewegingloos stonden de boo- men, geen zuchtje wind deed de bladeren ritselen, zoodat de liederen tot in de verste hoeken van het park doordrongen. Op keurige wijze werden de verschillende programma-nummers afgewerkt; voor de kinderen zelf moet dit wej een heerlijke avond geweest zijn, gezien het plezier, waarmee ze zongen. Bizonder in den smaak van het publiek viel het accordeonspel van enkele militairen, dat een aardige afwisseling vormde in het pro gramma. Een programma, dat op zichzelf al rijk gevarieerd was. We noemen enkele liede ren, die buitengewoon mooi klonken. „Doips- kinderdans", van C. v. Rennes en „O wie wun- der Schön", van Franz Abt. Willy Schotemeyer's „Ik hou van Holland een ieder bekend van de radio als het succes nummer van Josef Schmidt, kreeg in de ui voering door het kinderkoor een geheel an- dere, geheel eigen bekoring. Hedenavond op denzelfden tijd, 8.15 u.. za het concert beginnen in het badhotel te Huis duinen. Zij, die gisteravond niet in de ge 'egenheid waren om dit goede concert bij te wonen kunnen we een gang naar Huisduinen ^r aanbevelen. Men zal er geen spijt van hebben. aangelegde natuurpark „Berg en Bosch". Om 5 uur vertrekken we van Apel doorn, om als besluit van den dag een fijne koffiemaaltijd in Hotel Gooiland, Het fraaiste hotel van ons land, te ge bruiken. Een sprookje voor wie het nog nimmer zag. De kosten bedragen, lunch inbegrepen 4.25. Wie met een van onze excursies mee wil geve zich spoedig op aan ons kantoor. Bij betaling ontvangt men direct het be wijs van deelneming aan den tocht. De plaatsen in de bussen zullen wor den gegeven naar volgorde van aanmel ding. Aan de Vakschool voor Meisjes voor Den Helder en Omstreken, werden bevorderd van het le naar het 2e leerjaar (2-jarige primaire opleiding) E. Abbenes, A. van Andel, G. Augustin, G. Blankman, N. Blokker, N. Breed, M. Brou wer, M. Bijl, C. van Dam, G. Dekker, C. Dito, A. Doves, B. Elias, G. Faber, M. Fonteyn, L. Frankfort, C. de Haas, H. Hartog, S. Hooi veld, G. de Jager, M. Jamoel, H. Klik, G. Ko ning, C. v. d. Kooy, T. Kramer, R. Kwast, R. van Leyden, E. Mos, D. Noordermeer, L. Raat, A. Rebel, J. Regelink, J. Riekwel, A. Roskam, L. Schoonenwolf, M, Sons, M. Spruit, M. Tijsen, B. Valster, R. Verblauw, G. de Vis ser, C. Wagemaker, N. Wever, A. van Wol- feren, Den Helder; A. Visser, Anna Paulowna, J. Hooymayers; J. Kranenburg, Breezand, A. van Scheyen, Callantsoog; N. Bakker, J. van Boven, Texel. Niet bevorderd 4. Het getuigschrift werd behaald door: A. Boer, T. Bos, M. Dienaar, A. Geus, M. Kater, A. Klok, W. Kootstra, C. Krouwel, N. Labrujère, A. Laféber, J. de Loos, L. Lugten- burg, T. Pronk, J. v. d. Reyden, G. Riteco, A Schaap, E. v. d. Kuyl, A. Sweep, M. Taffijn, A. Terol, K. Ultzen, G. v. d. Vliet, T. van Wingaarden, J. Zwart, Den Helder; G .v. d Burg, Breezand; G. Kamst; B. Wor, C. Schoorl Wieringen; Geen getuigschrift 4. Van de af deeling Hulp in de Huishouding behaalden het getuigschrift: J. Abbring, I. Boels, G. Bok, L. Bijl, G. Fluiter, G. Haagsma, B. Kemmer, L. Kootker, T. Kuyper, E. Möller, D. van Niel, W. Ree kers, M. v. d. Wijngaard, Den Helder; I. Boon, N. Dros, M. Drijver, D. de Wit, Texel; V. Blankman, Wieringen. Afgewezen 1. Opleiding Huisnaaister. Bevorderd van het le naar het 2e leerjaar: T. Beers, C. Dekker, A. Dol, T. Evers. A. van Halen, M. Labrujère, A. Moens, M. Moor, N. Rietmulder. L. Schoen, Den Helder; L. van Zandwijk, Breezand. Een matroos werd gistermiddag te ongeveer half vijf het slachtoffer van een verkeers ongeval aan den Brakkeveldweg. De man, die van den Overweg den Brakkeveldweg opreed, werd door een legerauto, komende uit tegen overgestelde richting, aangereden en tegen de straat geworpen. De fiets werd beschadigd en ook de militair zelf verwond. De S.D.A.P. beziet de zaak enger. We hebben, direct na de gemeente raadsverkiezing van 21 Juni een beschou wing geschreven over de mogelijke sa menstelling van het Dageljjksch Bestuur van onze stad, in September a.s.. Eerst op den eersten Dinsdag in deze maand zullen uit den Raad de wethouders wor den gekozen, die voor de komende vier jaar het dagelijksch beleid van de ge meente in handen krijgen. De Vrijz.-Democraten, die als grootste fractie een belangrijken invloed hebben bij de verkiezing van de wethouders, zoo wel als bjj de voorbesprekingen, die voor de samenstelling van dit College gehou den zullen worden, staan op het stand punt, een dagelijksch bestuur te vormen op zoo breed mogelijke basis. Een col lege, waarin de grootste groepen van onze bevolking zullen vertegenwoordigd zjjn, dat zijn dus de V.-D., de S.D.A.P. en de Chr. Prot. Groep. De S.D.A.P. staat echter op enger standpunt en wil slechts samenwerken met de V.-D. Men inspireert de V.-D. twee zetels te bezetten en de derde aan de S.D.A.P. te geven. De V.-D. prefereert echter de breede basis en waar deze party het praetisch gesproken voor het zeggen heeft, ze heeft zelfs de macht om de S.D.A.P. uit te schakelen, zal het er wel op neerko men, dat we met September achter het hoofd van de groene tafel een V.-D.er, S.D.A.P.er en een lid van de Chr. Prot. groep vinden. De verdeeling van de portefeuilles heeft eerst in September plaats en daar over zullen we dan nu ook nog maar geen gissingen maken. Maandagavond geeft „Helders Fanfare- Corps", onder leiding van den heer T. de Hoogh, zijn 2e Zomerconcert, 's avonds van 8.30 tot 10 uur in het Julianapark. Programma: 1. Per Aspera ad Adstra. Célèbre marsche de E. Urbach, arr. G. Corroyez 2. Le Rocher Fantóme arr. F. Popy 3. Une Soiree d'Automme aux Ardennes A. Govaert 4. Houbourdin, marsch G. Gadenne 5. Wiener Praterleben S. Translateur arr. S. Dreissen 6. Secret de Spinse G. Gadenne 7. Colonel Bogey K. J. Alford van 26 Juli 1939. BEVALLENA. A. BrinkmanMeeuwisse, d.B. Th. E. Wachterten Brink, z. ONDERTROUWD: G. Bakker en J. Ver- hoeff; L. F. van Loo en R. A. Jellema; J. A. Oudhuis en J. Timan; W. L. Hibbel en H. W. Dielemans; J. Struijkenkamp en M. Glim; S. C. Kraan en A. Heesters; A. C. Mooij en N. Klercq; F. van Dok en L. Collet; A. G. Schillemans en W. Visser; C. J. W. Wolters en H. Felkers; D. de Boer en G. Scheffers. Door Moed Volharding Zelfopoffe ring naar Huisduinen gebracht. Al weer het beeld dat wij nu reeds een vijf tal malen gedurende dit jaar in onze stad ge zien hebben: de garde van Moed Volharding Zelfopoffering, met vaandel voorop, en ge volgd door rouw-auto's. Ditmaal was het Cor Dekker, vorige week heengegaan, en thans met korpseer van de reddersvereeniging weggebracht naar zijn stille rustplaats op het Huisduiner kerkhof. Het is laat geworden, alvorens men op het Helden der Zeeplein aankwam. Hier speelde de stadsbeiaardier zijn muziek in het carillon van het monument. Hier ook hield de droeve stoet eenige momenten halt en veler gedach ten verwijlden in die oogenblikken bij Dekker, den man die zoo vele malen zijn leven inzette voor de redding van dat van anderen. Op het kerkhof hadden zich reeds meer dan een uur tevoren velen opgesteld. Vrienden, kennissen en verre familieleden. Janus Kuiper en Piet Ostenburg waren er ook. Het laatste eind hadden beiden niet behoeven te loopen, hetgeen men ook van deze hoogbejaarde rid ders niet meer kan eischen. Nadat men zich even opgehouden had in de aula werd de kist met het stoffelijk overschot op de baar gezet, met de vlag van Moed Vol harding gedekt, waarna men de kransen er over legde. Daar waren zeer mooie bloemstukken, o.a. een van de Noord- en Zuid-Hollandsche Red dingmaatschappij Bij de groeve merkten wij op de heer P. C. van Diest als vertegenwoordiger van de N.Z.H. Redd. Mij., de beide heeren Bot, het voltallige bestuur van Moed Volhar ding Zelfopoffering e.a. Nadat de kist in de groeve was afge daald en uit de hand van de vele familie leden strooibloemen neerdwarrelden, werd het woord gevoerd door den voorzitter van Moed Volharding Zelfopoffering, den heer Jan van Dok. Jan van Dok Jan van Dok herinnerde er aan, dat men eerst enkele dagen geleden nog bijeen was ge weest bij de onthulling van het Dorus Rijkers Monument. Niemand had kunnen vermoeden, dat men zoo spoedig wederom bijeen zou moe ten komen, doch thans voor een droeve taak. Van Dok noemt wijlen Dekker een eenvou dig, stoer werker,iemand die altijd klaar stond om anderen te helpen en die velen zullen mis sen. Vele malen trok hij uit als het noodig was, dat er menschen uit de wilde golven ge red moesten worden. Dan was zijn taak hem nimmer te zwaar. Inderdaad, een echt zeerid der ging met Cor Dekker heen. Maar behalve zeeridder was hij ook een goed huisvader. En het is voor de achterge blevenen een groote troost te weten, dat men trotsch mag zijn op zijn nagedachtenis. Na een woord van troost, voor' de weduwe brengt Jan van Dok een laatste groet, namens alle kame raden. De heer Van Diest: Eveneens wordt het woord gevoerd door den heer P. C. van Diest. Op mij, aldus de heer Van Diest, rust de droeve taak een woord van afscheid namens de Noord-Zuidholl. Redding Mij. te spreken en ik vervul deze taak met eerbied, omdat ik weet, dat ge een dier man nen waart, die veel deden in het belang van het reddingwezen. Men kan er dan ook van overtuigd zijn, dat men Dekker missen zal. Met een typeerend vers teekent de heer Van Diest den zeeridder Dekker. Hij besluit zijn eenvoudige, doch hartelijke toespraak met een woord van warmen dank voor het nobele werk, door Dekker verricht. Het is de heer Van Schijndel, die in opdracht van de familie sprekers en belangstellenden dank zegt voor hun woorden en aanwezigheid en de plechtigheid besluit. Een onzer deelnemers verdaeht van spionnage. Vanmorgen vertrokken onze deelnemers met een eenigszins bedekte lucht en een tem peratuur, die men als wandelaar niet beter zou kunnen wenschen. Het was en bleef ook verder den geheelen dag ideaal wandelweer, zelfs in den namiddag kwam de zon zich ook nog even melden. Deze dag welke algemeen geldt als de zwaar ste, is dan ook door onze menschen, zonder één enkelen uitvaller, tot een goed einde gebracht. De vermoeidheid van den eersten dag was ontegenzeggelijk'oorzaak, dat men niet zoo vlug startte als gewoonlijk. In een kalm tempo ging de tocht langs het Maas-Waalkanaal naar Wychen. Intermezzo. Voordat we echter zoover waren gekomen, ondervond één onzer de gevolgen van de groote en nauwgezette plichtsbetrachting waarmede de soldaten aan de grenzen de wacht houden. Op verzoek van zijn clubgenooten zou hy een foto van hen maken en had zich hiervoor op gesteld midden op de brug over het Maas-Waal kanaal. Geheel onschuldig en niets vermoe dende richtte hij ook zijn lens op één der aan gebrachte versterkingen. De aldaar geposteer de schildwacht kende echter zijn consigne. Fotografeeren verboden! dus stapte hij op on zen „fotograaf" af. Deze, bemerkende, dat het om hem te doen was, en denkende, dat hij zich van het midden van den rijweg moest ver wijderen. liep vlug weg. Hierdoor kreeg de schildwacht een vermoe den van „poging tot spionnage" en riep luid keels de wacht in het geweer. Pijlsnel schoten zijn makkers in volle wapenuitrusting toe en dwongen met hun bajonetten, onzen bleek van schrik zienden fotograaf, tot stilstaan. De wachtcommandant nam zijn maatregelen. De officier van piket werd telefonisch gewaar schuwd en kwam weldra met de blanke sabel in de hand aangesneldmen kon nooit eens weten. Onze „spionneerende fotograaf" werd onder zware bewaking weggeleid, hetgeen natuurlijk gebeurde onder groote hilariteit der aanwezi ge clubgenooten, voor wie hij dit alles moest ondergaan. Wij zullen u echter niet langer in het onzekere laten omtrent de afloop van dit „spionnage-geval". Door redelijk overleg werd het den luitenant wel duidelijk, dat hier een misverstand in het spel was. Onze „spion" wiens naam, adres, nummer, waaronder werd geloopen enz., moest worden opgegeven, kon met achterlating van zijn toestel (dat echter ook weer geleend was) vertrekken. Eerst later op den avond is dat hem weder ter hand gesteld, daar 's mans goede bedoelingen zonneklaar geblekeen wa- Wychen is vanouds de pleisterplaats van den tweeden dag, het knooppunt der verschillende routes. Midden op het dorpsplein, naast de oude dorpspomp, troont in een eenvoudige muziek tent de Stafmuziek en speelt onvermoeibaar de eene marsch na de andere. Het komt ons voor, dat deze heeren lang geen gemakkelijke dagen hebben. De Commandant Veldleger kwam zich hier van zaken. Nauwelijks was hij gearriveerd o persoonlijk op de hoogte stellen van den gang daar kwamen de Adelborsten en de groep van de „Schorpioen" aangemarcheerd. Keurig netjes de linkerhand gestrekt, het hoofd rechtop en naar links gewend, werd ge defileerd. Is het nog noodig te vermelden, dat ons Jutterhart sneller begon te kloppen? Het was keurig in orde en de wachtenden waren vol lof. Hier passeerden ook alle andere Hel dersche deelnemers. De meesten fit en opge wekt, zoo zelfs, dat de dames in staat bleken een complete rondedans uit te voeren midden op het dorpsplein, waarvan Polygoon dankbaar gebruik maakte en het op de film vastlegde. Onze individueelen maakten het zonder uit zondering best. De heeren loopen in verspreide orde, zoodat een ieder zijn eigen pas kan houden. Na een korte, maar gezellige rust, werd de terugtocht aanvaard. Inmiddels was de zon ook door de wolken heen gebroken, zoodat hier en daar eenige zweetdruppels merkbaar waren op de gezichten der wandelaars. De spuit van Boldoot zorgde er echter wel voor, dat deze weer spoedig verdwenen. Of was het niet zoo, heeren Willems en Amiabel? Een aardig moment was ook, toen onze militaire r.de groote spoorbrug passeerden en, blijkbaar geïnspireerd door de vele aange brachte versnaperingen en versterkingen, be gonnen te zingen: „wy willen Holland houden Wij geven Holland nooit". Via 't pas aangelegde nieuwe stadspark „De Goffert" waar Nijmegen zich gelukkig mee kan prijzen, werd alras (of eindelijk?) de kazerne weer bereikt. Zoo eindigde de eerste helft van deze onge twijfeld voor alle Heldersche deelnemers, pret tige Vierdaagsche. Laat ons hopen, dat we ook van de twee laatste dagen hetzelfde kunnen schrijven. De botsingen tusschen Rusland en Japan. De onaangenaamheden tusschen Rusland en Japan, in Buiten-Mongolië, over de oorzaak waarvan we hieronder schrijven, nemen een ernstiger vorm aan. Volgens berichten uit Japansche bron zouden zelfs Dinsdag een kleine zestig vliegtuigen zijn neergeschoten. We zullen dit aantal wel met een korreltje zout moeten nemen, maar ook al is er 50 procent van overdreven, is het nog erg ge noeg. Een feit is, dat gisteren de wet ter ver dediging ,van het grondgebied voor geheel Mantsjoekwo is afgekondigd. Deze maatregel, die in de eerste plaats genomen schijnt, om de samenwerking van de bevolking met de militaire autoriteiten bij de verdediging van het land te verzekeren, is ook als een waar schuwing aan Sowjet-Rusland bedoeld. De ruzie tusschen Japan en Rusland dateert niet van vandaag of gisteren. Zij vindt haar oorzaak in een niet duidelijk gedefinieerde grenslijn. De grenzen van Mandsjoekwo, verplaatst door operaties van het Japansche Kwantoengleger, zijn slechts vaag aangegeven en de pogingen om tot een vaste grenslijn te komen, door de instelling van een grenscommissie, zijn op niets uitgeloopen, omdat men vaii beide kanten (Rusland en Japan) niet veel vertrouwen in elkaar had. Sedert 11 Mei zijn er met tusschenpoozen in de omgeving van het Boeir-meer en de Khalka-rivier gevechten geleverd, die verband houden met de meeningsverschillen, over weilanden, welke steeds door Mongoolsche Nomaden zijn gebruikt. Een deel der Mon goolsche stammen staat aan de zijde der Japanners, een ander deel aan de zijde van Rusland, zoo schreef de Msbd. dezer dagen. Wat is nu de rol van het Japansche Kwan- toeng-leger in de tegenwoordige militaire operaties aldaar? Het Kwantoeng-leger dankt zijn naam aan het Japansche" Kwantoeng, hst gepachte ge bied rond de haven van Dairen (Z.-Mands joekwo). Dit gebied is géén deel van Mands joekwo, doch een direct door China aan het Japansche keizerrijk verpacht gebied. Het Kwantoeng-leger is de overheerschende macht in dit pachtgebied, alsmede in geheel Mandsjoekwo. Door een verdrag met Mandsjoekwo is Japan voor de defensie van dit land verant woordelijk en het Kwantoengleger is het Japansche orgaan, dat deze verplichting, uit het verdrag voortvloeiend, ten uitvoer moet leggen. Tenslotte blijft de vraag, of een alge- meene Russisch-Japansche oorlog, als ge volg van de voortdurende grensconflicten, te verwachten is. Deze vraag wordt over het algemeen door waarnemers aldus be antwoord: dat noch Moskou, noch Tokio op het oogenblik een algemeene militair conflict wenschen. is een ellendige pijn en kan Uw heelen dag vergallen. Een "AKKERTJE" verdrijft ze binnen een kwariier geheel. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 7—10 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—1? en van 13.30— 1" u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat half 8: „Vier Dochters" en „Doctor Rhythm". Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „De gevaarlijke vallei" en „Cassidy is op standig". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Verdwaald in de Jungle" en „De Poker speler van Wyoming". Heden: Concert Zeebad Huisduinen, 8.15 u. Kinder zangkoor „Ons Genoegen". Opgenomen om 8 nur hedenmorgen Barometerstand Den Helder: 764.2 Temperatuur lucht: 16.8 Max. temp. lucht: gisteren 19.8 Wind: richting: S.W.; kracht: 1 Temperatuur zeewater: 18.0 Lirht op: 9 uur 80 min.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5