H 'a'sbantsche Briei van DRIE MANNEN en tfun noodlot Morgan S* Roscue Ulvenhout, 27 Juli 1939 Amfco, Verlejen week Zon dag. als daar 'n lage. dichte regenlocht over ona durpke hong sturmvlagen uit de bosschen over den steenweg loeiden, nou en dan vette droppen jyic uitroepteekena teugen de ramen streepten, gonsde er. deur den duister ir. de Gouwen Koei", 't leutig gerucht van plazierige Ulvenhouters, die den koelen rust dag opvraten, zoomaar raauw uit den vuist! 'Nen blaauwen smoor van zware sigaren dreef sjuust-efkes boven de roodbruine, blin dende boerenkoppen waaruit nou en dan 'nen klokkenden lach deur de herberg bol derde. Aan de biljert wierd lustig, gestompt. De ballen rolden mee 'nen doffen smak in de zakken", waarna de koperen kleppen dan telkens openvielen mee veerend gerucht. De pomeransen ketsten fel teugen 't ivoor, de keuen glejen nonchalant deur de harde knuisten mee 'nen doffen bons op den plan ken vloer. Wijerop, in den hoek naast 't keuënrek, wierd mee den veugelpik gegooid, die telkens, in spannende stilte of na schate rend spotgelach, mee 'nen hollen tik in de kurken schijf wierd gemept. Maar ook wel 'ns er neffen. Tot ergernis van Kee, die den knoeier op z'n nommer drukte, deur schel, boven alle lawijt uit, te roepen: „Zeg, scherp schutter, denk 'n bietje om m'n behang, as- temblief!" Hier en daar kiekten de kaarten scherp teugen 't tafelblad, somtijen 'nen harden bons daarbij van den „eikenhouten" boeren- knuist, als troefaas onverwachts wierd gespuid. En Kee, mee heur presenteerblad, laveer de, lijk 'n plompe autobus deur 'n naauw stadje, tusschen de tafels, veugelpikkers en biljerters, nou en dan ruimte makend, als ze mee 't molligste deel van haren rug 'nen boer opzij drong, of mee haren toffel 'nen stoel wegschoof. Waarbij wel efkes gezeed mag worden, dat haar stoelen zachtzinniger wier den opzijgezet, dan de gasten! Afijn, daar werrelde deur „de Koel" veul vertier en gezelligheid: de Zondagsche millionnairstemming van kwledammen, die 'n heele week hard vooruit motten. Nolleke Gommers, ge kent 'm, dat zes tigjarige, vrijgezellen rentienerke - wijd - onder - de - maat, 't kleine keareltje mee de „groote" woorden, stonc' mee Kee 'r stoof onder den arm bij de veugelpikkers. En eiken keer als 't zijn beurt was om te gooien, zette-n-ie de stoof op den vloer, stapte daar op en gooide dan, heel seerjeus de veugelpik- ken...in de deur van den kelder daarnaast. (Staande op 'n stoof kunde nie mikken! Van eigens!) De debatten tusschen Nolleke-op-de-stoof en Kee-achter-den-toog stonden dan op 't peil van internationale vredespolitiek, 't Vrin- delikste waarmee Nolleke dreigde was, dat ie de veugelpikken in Kee d'r mollige gewit- wei zou mikken en... „allemaal in de roos" riep ie zegevierden van z'n stoof. Waarop Kee mededeelde, dat ze 't er geren veur over zou hebben om schijf te staan, alleen en al leen maar, om 'n zelfverdedigingsmotief te hebben op de Rechtbank, als ze Nolleke ver zopen had in den spoelbak. Ja, daar werrelde veul gezelligen leut deur „de Koei" en als we op 'nen oogenblik. 'ns uitgelachen waren en 'n gietbui teugen de ramen klaste, zoodat den durpsweg stree- perigop 't glas schimde, dan zee den Blaau- we, peinzende naar de berègende raam: „sjuust zo'n weer als toen we van den winter in den Anvers zaten, mannen!" „Ja, we ebben 't toen slecht getroffen", huichelde den Fielp en onderwijl keek ie mee lachend-peinzend' oogen naar de zwartzul- veren locht, daar boven 't druipend geboomt. „Toch heb ik m'n eigen toen niks ver veeld", zee den Jaan droog. Vier paar oogen, half toegeknepen, tuurden in plazierig heim wee deur 't stroomend glas in den zilveren regendag. De kaarten bleven liggen. We zwegen. „Dieën hexpositie in Luik..." mompelde den Fielp: „mot... schoon... zijn." ,,Keeü 'n Rondje inJ°sn keken we malkaar 'ns aan. 't Motief iag daar ineens kant en klaar op tafel! „Maar we géén over den Anvers", stelde aen Blaauwe vast en tikte waarbij mee zij nen wijsvinger op tafel. „Tuurlijk", beaamde ik veur mg!" "emoktgIaZCn wierden gevat en leeg- ..Kek 's, mannen", zee toen den bakker seerjeus, onderwijl t' leste kliekske suiker uit n citroentje-mèt lebberend: „kek 's, wij eb- en méér veur zullke eete vuurkes gestaan, vve mosten de zaak maar meteen vastpakken. Dus: wanneer gaan we!" Kee brocht 't nuuwe rondje en vroeg: „waar gaan jullie op af?" „Naar den waterhexpositie", zee den Fielp: in „In den Anvers", viel den Blaauwe ln. „Ik meende die was in Luik," zee Kee. „Gin spijkers hop laag water zoeken, Kee- ke, dee den Fielp vaderljjk: „de kwestie is deus: we géén hover den Hanvers!" „Dan weet ik genogt", insinueerde Kee vuil. Maar daar gong niemand op in, want hoe snibbig Kee ook wordt op 'ren ouwen ge kunt op haar bouwen! Ze ver kletst 'r eigen nie, als een van de wijven mee 'n link smoesje komt neuzen. Ineens stond Nolleke Gommers bij ons ta feltje, mee de stoof onder zijnen arm. „Zeg, medemannen," vroeg ie, den kop sjuust boven de tafel uit: „zeg medemannen, daar is zekers niks teugen als ik meegaai mee 't gezelschap?" „Goed", zee den Blaauwe: „dan meugde op mijnen knie zitten, reisde veur half geld!" „Ik weet wel waar ik liever op zit," dee Nolleke groot. „Op 'n houten perdje zekers, in den malle- meulen van Luik", zee den Fielp en meteen keek ie streng naar benejen, naar Nolleke. „Neeë", kwekte Nolleke en hij nam de stoof onder zijnen anderen arm: „neeë, om nonde..." Toen had Kee 'm al bij 'n oor vast en zee: j „netjes blijven, alikriek, of ge bleft hier bij Ult~ mij in de donkere kast, snotneus!" „Serpent", siste Nolleke en z'n vestje kroop omhoog van woede. En om z'n meerderheid van man en van stamgast te toonen: ,,'n rondje veur mij en rap! En de glaskes van boven ook vol. Kee waggelde weg. Veur haar bestond „zooiets" als 'n Nolleke al nie meer! Dan was 't Nol zijn beurt bij den veugelpik en mee de stoof onder den arm, 'nen zucht „ze kunnen me niev.erans missen", gong ie efkes weg, om z'n vierbeurt te vergooien. „Toch niemand 'r hiets teugen", fluisterde den Fielp: „dat Nolleke meegaat?" t „Niks," zee den Blaauwe: „we kunnen nog gemak van 'm hebben." „Gemak?" „Zekers! Als de centjes te vroeg op zijn, dar trekken we 'm 'n matrozenpakske aan. geven 'm 'n trompetterke in de handen en laten we 'm kijken teugen 'nen frank veur volwassen, kinderen halfgeld, als den Fielp zijn driejarig wonderkind-mee-den-ouwen-kop! Als ie teugen den Fielp dan maar stottert van „pappie, plasje doen", of zooiets, dan is de zaak gekloft! Ik haal de centen wel op." „Waarom nou sjuus t „plasje doen?" vroeg den Fielp, mee 'n opgetrokken lip. „We zijn toch op de Wdtertentoonstelling", vond den Blaauwe. „Hebt ge nou heelegdér gin gevoel veur stijl, bakker?" Toen keek den Fielp z'n boekhouding 'ns na: zestig gulden zaten omtrent in den pot. „Daarvan koop ik frankskes", stelde den Fielp veur. Wanneer hieder nou veur z'n heigen geld 's busretourke koopt veur 'nen goeien gulden, dan ebben we 'n duuzend frank hom hons te hammiseeren! „Hafgesproken?" Drie handen klapten op tafel. Accoord! Nolleke zou vijftien pop bijstorten. Den aftocht wierd vastgezet op a.s. Zaterdagmid dag, 22 Juli, vier uren. Le kaarten wierden gegeven; daar was 'n goeie afspraak gemokt, dus! Alleen viel ons op, dat den Jaan veul stil was, onder 't kaartspul. En eindelijk kwam 't hooge woord eruit: „hoe koom ik weg?" „Maak ik wel in orde bij Tonia", stelde den Blaauwe dalijk gerust. Maar daarvan schrok den Jaan toch 'n bietje. „Tiest, blijfde gij er nou uit, asteblieft", smeekten den Jaan: „want na dieën lesten keer... als Tonia oewen naam maar hoort, krijgt ze dalijk hoogeren bloeddruk!" „Gin zurgen, Jaan", vaderde den Fielp: „has 'k mergen m'n brood breng bij jullie dan praat 'k wel '3 mee jouwen artelap! Keb hal duuzend kearels vrijgepleit bij 't vrouwvolk, gij zjjt mergen den duuzend-en- eerste!" „Maar wat zulde 'r zeggen, Fielp? vroeg den Jaan dankbaar-op-veurhand! ,,'k Zal zeggen..., 'k zal zèègen..., toen draaide-n-ie z'n Sigaar 'ns tusschen de vingers en keek straf naar 't vuurend: ,,'k zal 't zóó honder d'r kokker angen, luister: 'k begin 'n schoon veraal hover dieën Luikschen hexpo sitie. Ze is nie goed ter been ee, mee dieën rimmeltiek?" Ze kan mee veul moeite sjuust tot de kerk gerak in", zee den Jaan opgewekt. „Sjuust! 'k Zal 'r dan 'n veraal over dieën hexpositie doen, hof daar 'n sprook is hopge- bouwd van louter wit marmer mee gouwen bieskes. Van lichtfonteinen die spuiten tot den eemel. Van leerzame, waterige dinges die hie- deren mensch gezien mót ebben wil ie nog meetellen in z'n weareid. Dan za 'k zeggen, da'k gaai lijken mee m'n vrouw en hons Fielemien en mee hons getrouwde kinders en kleinkinders! Dan vraag 'k hof Tonia gin zin eeft, hom mee d'ren Janus...!" Toen knipte den Fielp oogskes. Janus scha terde. „Goed, goedgoed", zee-t-ie. ,,'t Is bij jou in vertrouwde handen, Fielp!" „Sjuust! De rest volgt vaneigens. Tonia's kwaaie rimmeltiekbeenen, 'n middeltje hom tc wrijven, Janus mag er de 'dupe nie van worden, has Tonia de reis betaalt, 'nen reksdaalder, dan ouw ik 'm wjjers vrij! Hetcetera, hetcetera, hetceterarum! Dominus Vobiscum..." „Et cum spiritu tuo", zee den Blaauwe. „Ite, missa est", ik toen. „Hom den bliksem nie" viel den bakker uit: de mis nie gedaan, we doen nog 'n paar spul- lekes!" En wéér gongen de kaarten rond en in pla zierige stemming, terwijl den regen langs de ramen stroomde, dejen we nog 'n paar steu- vige propkes want er wierd veul gewaagd ge spuid om... den pot nog zooveul te spekken! En zoo. amico, zijn we Zaterdagmiddag op pad getogen naar de Luiksche Watertentoon stelling. We zijn nie verder gekomen dan den An vers, maar leut g'ad...! Leut!! Mis chien daarover de volgende week! Janus zijnen kop tolt rond, vertelde-n-ie me daarstraks van de leugens, die hij allemaal verzinnen mot, want Tonia wil 't naaike van den kous weten van die prachtige Tentoon stelling, waarover den Fielp zoo opgeschept had...! Nouja, hij mot er maar iets veur over heb ben, den Jaan, want ge krijgt op deuze wea reid niks veur niks! Nog ginnen brok plazier zonder 'n bietje fantasie...! Tot de noste week. Veul groeten van Trui, Dré III, den Eeker en als a.ltrj, gin horke minder van oewen t.a.v. Dré. J2i ux WIL U NOG MEEDOEN? ^foilet SHeep (Jrijsuraag 300 fiorloges gratis! Een groot aantal prachthorloges werden reeds uit gereikt. Heeft U al een inzending gestuurd? Lux Toilet Zeep, schitterend wit, delicaat geurend, en de enige toiletzeep, die het euvel van een „ver moeide huid" voorkomt, biedt U nog een paar dagen een kans op een schitterende prijs. Al wat U te doen heeft is het volgende: Geef in hoogstens 30 woorden Uw opinie over Lux Toilet Zeep voor de verzorging van het ge laat. Frankeer Uw inzending als brief en vermeld duidelijk Uw naam en adres. Adresseer aan: Lux Toilet Zeep prijsvraag, postbus no. 7, Rotterdam en voeg bij Uw inzending 3 buitenomslagen van Lux Toilet Zeep. U kan zo vaak inzenden als U wil, indien U maar bij elke inzending 3 buiten omslagen van Lux Toilet Zeep voegt. Op de uitslag is geen beroep mogelijk en "correspondentie over de prijsvraag kan niet worden gevoerd. Alle inzendingen worden ons eigendom en kunnen door ons naar goeddunken worden gebrui' TEGEN VERMOEIDE HUID LTS.180* 0250 A ZONDAG 30 JULI 1939. Hilversum I, 1875 en 414.4 m. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.59 Berichten. 10.00 Lezing: „Waar het in Amsterdam om gaat". 10.30 Avondmaalsdienst. 12.00 Filmpraatje. 12.25 Berichten, hierna: Omroeporkest en solist. 1.3 i Causerie: „Priok, Indië's toegangspoort". I.50 Gramofoonmuziek. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Mannenkoor „Zuiderli»uertafel". 3.00 Residentie-orkest en solist. In de pauze: Gramofoonmuziek. 4.30 Reportage. 5.00 Fanfarecorps „Opwaarts" en gramofoon muziek. 4.30 Reportage. 5.00 Fanfarecorps „Opwaarts" en gramofoon muziek. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Esmeralda. 6.30 Reportage (opn.). 7.00 Sportnieuws ANP, gramofoonmuziek. 7.05 VARA-Kalender. 7.10 „...en toch ben ik van meening, dat...", debat. 7.3c Orgelspel. 8.00 Berichten ANP, radiojournaal, mededee- lingen. 8.20 AVRO-Amusementsorkest, AVRO-Girls en solisten. 9.00 Radiotooneel. 9.35 „Les Gars de Paris" en solist. 10.20 Gramofoonmuziek. II.00 Berichten ANP, hierna tot 12.00 Om roeporkest. Hilversum II. 301.5 m. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 7.45—11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.50 Nederlandsch Hervormde Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (gr.pl.) 12.15 Gramofoonmuziek. 1.00 Boekbespreking. I.20 KRO-orkest. 2.00 Godsdienstonderricht. 4.30 Ziekenhalfuurtje. 4.555.00 Gramofoonmuziek. 5.05 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna: Ge wijde muziek (gr.pl.). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Vacantie-programma. 10.10 Reportage. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. II.0011.30 Esperanto-lezing. MAANDAG 81 JULI 1939. Hilversum I, 1875 en 414.4 m. Algemeen programma verzorgd door de VARA. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek (ca. 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Pianovoordracht. 10.50 Declamatie. 11.10 Gramofoonmuziek. 11.30 Esmeralda. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 12.17 VARA-orkest (opn.). I.151.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Cello en piano. 2.30 Declamatie. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.05 Orgelspel en zang. 3.35 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 VARA-orkest (opn.). 6.00 Gramofoonmuziek. 6.28 Berichten. 6.30 Muzikale causerie (met gr.pl.). 7.00 VARA-Kalender. 7.10 Causerie: „Een nieuwe dolage langs d« paden van onze taai-tuin", 7.308.00 Viool en piano. 8.05 Herhaling SOS-Berichten. 8.07 Berichten ANP. 8.15 VARA-orkest (opn.). 8.45 Orgelspel en zang. 9.15 Declamatie. 9.35 Esmeralda. 10.00 Berichten ANP. 10.10 VARA-orkest (opn.). 10.5512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum n. 301.5 m. NCRV-uitzending. 8,00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, Gramofoonmuziek (9.309.45 Gelukwenschen) 10.30 Morgendienst. II.00 Christ. lectuur. 12.00 Berichten. 12.15 De Eemlanders en gramofoonmuziek. 2.15 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 3.00 Causerie over kamerplanten. 3.45 Bijbelezing. 5.15 Kinderuur. 6.15 Gramofoonmuziek, berichten. 6.30 Vragenuur (7..00—7.15 Berichten). 7.35 Gramofoonmuziek. 7.407.55 Causerie over de plannen voor het Generaal Appèl op 3 Augustus 1939. 8.00 Berichten ANP, heihaling SOS-Berichten. 8.15 Orgelconcert. 9.00 Causerie: „Van orgels en orgelspel in den loop der tijden". 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Rotterdams pianokwartet en gramo foonmuziek. 11.25 Gramofoonmuziek. ca. 11.5012.00 Schriftlezing. FEUILLETON. 19. Naar het Amerikaansch van Hartverlamming, heeft de dokter gezegd. Zijn hart was de laatste jaren al niet sterk meer. En de emoties van de laatste dagen moeten te veel voor hem zijn geweest. Met een hijgenden smartelijken zucht zweeg ze. Wat moet dat een afschuwelijke ge waarwording voor je zijn geweest, Louise! Ik hier een paar dagen b'ijven, om je door het ergste heen te helpen. Wat Schenk oe- treft, dat komt later aan de orde. Wil je nu hiet naar bed gaan en probeeren wat te slapen? O'Malley voegde er niet bij dat haar ver haal, hoe Schenk haar bejegend had, genoeg was om hem het *raste besluit te doen nemen dat hij ontdekken zou welk aandeel Schenk den diefstal had, al kostte het hem een laar. O'Malley wist dat Schenk de hand er in Sehad had en daardoor was hij indirect mo reel aansprakelijk voor Chester's dood. Maar Louise had hem nog meer te vertel len. Wacht, Terry, riep ze toen hij opstond °m WeS te gaan. Ik kan toch niet slapen; dat zal ik Mraks wel probeeren. Maar er is iets adders dat je weten moet en het is pijnlijk om he te zeggen. Ik heb je vanmiddag niet alles verteld, ik zei je dat er geruchten gingen dat htyn vader een van de mannen was die mr. Barrett senior hadden geruïneerd. Maar, Terry, het was niet heelemaal de waarheid en het was ook niet alles. Vader heeft toe gegeven, dat hij en twee anderen in een groote transactie met mr. Barrett gewikkeld waren en op het -atste oogenblik zagen zij alle drie de kans om een groot vermogen in de wacht "te sleepen door hem te bedriegen. Ze sloegen hun slag door hem op een ge- meene manier onmogelijk te maken verder zaken te doen en zich dus door een tegenzet te verweren, zei vader en hij overleefde zpn ruïne niet. Hij stierf óók tengevolge van hart verlamming, zooals ik je vertelde. Dus als dit wraak is dan is dit in zekeren zin afschuwelijk rechtvaardig de vergelding van een hoogere gerechtigheid. O, Terry, het is vreeselijk dat ik zoo over mij eigen vader spreek... O'Malley knikte langzaam. Dus het was waar Louise? En jjj denkt dat Barret Zij wendde zich nu naar hem toe en greep heftig zijn hand. Ik wéét het niet! Hoe kan ik het zeggen? Ik kan het niet gelooven en toch. Wat moet ik doen, Terry? hijgde ze. Ward Barrett wist dat mijn vader dat geld in huis had, dat zei vader ten minste. Waarschijnlijk wist hij wat het verlies ervan voor hem beteekenen zou. O'Malley staarde haar een oogenblik aan. Doen? vroeg hij rustig. Je doet heelemaal niets. Laat dat deel van de zaak aan mjj over, Lojise. En vertel m«, nog iets. Wat is er van de andere twee mannen geworden, die Barretts vader hebben geplunderd? Ze hebben alle drie veel geld verdiend, Terry. Het was voor hen allen het begin van hun succes. Het maakte mijn vader, die onbe middeld was, tot een vermogend man en zoo ging het ook met de anderen. wie waren de anderen, Louise? En was verbazing in haar vochtige oogen, toen ze de vraag beantwoordde. Terry! Dat is het vreemdste van alles! Een van hen was een zekere Bindles. Ik ge loof dat hij stil leeft, als een vrek in zijn groote huis. Maar de ander was Schenk! O'Malley keek haar verbijsterd aan, Déze Schenk? Louise-knikte langzaam. Ja, de mam bij wien ik vanmiddag ge weest ben! O'Malley floot zachtjes. Wel, van alle verwarde raadselen ter wereld... mompelde hij. Maar hoe verward hij de situatie ook vond, zijn blik was monsterend op zijn vriendin gevestigd en hij zag tot zijn geuststelling dat ze rustiger was geworden en haar zelfbeheersching eenigszins had terug gekregen. Na een oogenblik van stilte stond hij op. Ik ga Bates nu zoeken, Louise, kondigde hij aan, om mij mijn slaapplaats te bezorgen. Neen, bekommer je niet om mij, ik red me wel. Jij gaat nu direct naar bed en probeert te sla pen en morgen praten we verder. Beloof je het mij Louise maakte even tegenwerpingen, maar gaf hem toe. En opgelucht, voor zoover het haar betrof, wenschte O.Malley haar wel te rusten en ging de kamer uit. Maar toen hij Bates gevonden had en deze hem naar de logeerkamer had gebracht, dron gen zich de verwikkelde problemen van den diefstal, den brief en Chester's dood opnieuw aan hem op. Hij stapte in bed en trachtte den slaap te vatten. Maar hij lag urenlang wakker, starend in den slapenden tuin, peinzend, wik kend en wegend... HOOFDSTUK X. Julian helpt een handje. Op het dringend verzoek van Chesters zuster regelde O'Malley alles voor de begrafenis, die was vastgesteld om drie uur den volgenden middag en hij was geheel in beslag genomen door de duizend en één details, welke die mee bracht. Tegen drieën was hij ermee gereed. Chesters zuster had zich eenigszins van den schok hersteld. Louise was het grootste deel van den morgen in haar kamer gebleven. Maar ze kwam beneden om te lunchen, met een bleek en vertrokken gezicht en holle oogen. Daar alles voor de begrafenis in orde was, ging O'Malley den volgenden morgen even voor een haastig bezoek naar New York. Gedurende den nacht had hij ingespannen over velerlei nagedacht. Een kort gesprek met den plaatselijken politie-chef, die hem Maan dagochtend ondervraagd had in verband met den diefstal, had hem overtuigd, dat de politie geen vorderingen had gemaakt met de oplos sing van dat mysterie. Noch Chester, noch zijn dochter, had gerept van Chesters vermoeden betreffende Barrett en er was niemand, die zelfs maar onder verdenking stond. De detec tive van het hoofdbureau in New York, die naar Long Island was gestuurd, was weer ver trokken. Vermoedelijk wendde hij al zijn ener gie aan om de aandeelen in New York op te sporen, wanneer een poging zou worden ge daan om ze van de hand te doen. O'Malley was er zeker van, dat hij een spoor met betrekking tot den diefstal in handen had. Hij koesterde een lichten argwaan tegen Bar rett en ernstige verdenking tegen Schenk. Maar verdenking was geen bewijs. Hij had te weinig om op af te gaan. En het was duidelijk, dat, wanneer hij tegenover de politie zijn ver moedens uitsprak, hij waar het twee zulke vooraanstaande mannen betrof, eenvoudig uit gelachen zou worden. Aan den anderen kant, hij alleen had alle draden, want niemand anders dan hij wist, dat Barrett iets uit te staan had met dien geheim- zinnigen en verdachten brief. En hij had een gevoel, dat waarschijnlijk toe te schrijven was aan zijn tegenwoordigheid, zoo kort te voren, op de plaats van den diefstal, dat deze laatste en de brief iets met elkaar hadden uit te staan. Dédrom en voornamelijk ter wille van Louise, was hij besloten op zijn eigen houtje aan het speuren te gaan en, als hem dat mogelijk was, het mysterie op te helderen. Hij had ook nog een andere reden om het vermoeden tegen Barrett voor zich te houden. De man had een prettigen indruk op hem ge maakt. Louise geloofde in Barrett. En dan was Claudia er nog! Onder zijn uitgebreiden vriendenkring telde O'Malley ook een inspecteur van politie. Direct toen hij aan het Pensylvania station was aan gekomen, belde hij hem op en een half uur later hadden zij een gesprek op het hoofd bureau. Kijk eens, Jim, begon O'Malley, na een voorafgaande begroeting, ik moet inlich tingen hebben en ik wil die voorloopig geheim houden. Kun jij me die bezorgen? Waar gaat het over? vroeg inspecteur Brady voorzichtig. Ik moet een bericht in code ontcijferd hebben. Maar ik wil het resultaat voor mezelf houden. Anders niet. Brady keek hem sceptisch aan. Heb je reden om te veronderstellen dat de inhoud van misdadigen aard is? informeerde hij. O'Malley dacht een oogenblik na. Daar heb ik geen bewijs voor, zei hij toen. Zeg eens, lachte de inspecteur, waarom draai je er omheen? Je kunt het beter de politie in handen geven, O'Malley. Dat is nu juist wat ik niet wil. Nu nog niet. tenminste. Ik ga zelf op onderzoek uit. Ik heb daar mijn góede redenen voor. Hjj wachtte even om na enkele seconden te vervolgen: Zie eens hier, Jim; als je mij er mee wilt helpen, dan zal ik je, zoo gauw ik maar eenigszins kan, op de hoogte brengen. Maar ik moet je belofte hebben en die van den man, die het bericht ontcijfert, dat de inhoud geheim blijft, zoolang ik het wensch. Heeft het iets te maken met de inbraak b(j Chester? vroeg Brady langs den neus weg. Lieve deugd! was het verbaasde ant woord, waarom in vredesnaam Jjj was daarginds toen het gebeurde, hè? O'Malley knikte. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 15