Iersch terrorisme met kracht aangepakt DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER- Bvegman Dc beurs geschokt Koffie moet koffie blijven! Berlijn helpt Tokio Een-en-vijftig of honderd-en-één Parlementaire speculaties De Vierdaagsche was nooit zóó sportief! KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Een ware menschenjacht ontketend, nu de anti-ge- weldplegingswet is aange nomen De Valera smeekt den terroristen op te houden De komende blijde gebeurtenis ZATERDAG 29 JULI 1939 67e JAARG. No. 8681 Benauwd oogenblik voor Britscben luchtvaarfminister Chineesche aanval op Kanion Gouddorst bevangt duizenden menschen Dit nummer bevat 16 pagina's LEERAAR M. O. EERBERICHT DE BILT SEINT. heldersche courant De Valera De wet tot voorkoming van geweld in Engeland is door alle instanties aangenomen en gister meteen in werking getreden. Reeds in de eerste nren na de van kracht wording van het wets ontwerp heeft de Britsche minister van binnenlandsche zaken meer dan dertig gevallen moeten hestudeeren. Hij heeft acht bevelen tot over de grenszetting onderteekend. Het be treft hier acht personen. Verder zullen de gevaarlijkste verdachten van het Iersche republi- keinsche leger in Engeland in hech tenis genomen worden. Deze perso nen zullen aan boord van een tor pedoboot jager der reservevloot naar Dublin worden gebracht. Bij wijze van voorzorgsmaatregel tegen mogelijke wandaden van het Iersche repu- blikeinsche leger zal het publiek geduren de het weekeinde het parlementsgebouw niet mogen bezoeken, De volgende week zul len bezoekers voor de publieke galerijen te voren gecontroleerd worden. De politie zal gedurende het weekeinde extradiensten ver richten. Op Leicester Square en in het district Euston Road zijn telefoondraden doorgesne den en hierin ziet men de laatste daden der terroristen. Op het oogenblik worden te Londen nog vier mannen vastgehouden, ter wijl de politie bezoeken heeft gebracht aan adressen van personen, die, naar men wist, met de actie van het republikeinsche leger sympathiseeren. Er wordt een lijst van na men opgesteld, die aan den minister van binnenlandsche zaken zal worden voorge legd in verband met de nieuwe wet. Te Belfast stelt de politie op inkomende schepen een onderzoek in naar uit Enge land gevluchte terroristen. Een drukke trein naar Ierland. De trein naar Ierhind, welke gisteravond uit. Londen is vertrokken, moest van een groot aantal extra wagens worden voorzien wegens het groote aantal passagiers. Tal van passagiers stonden in de gangen, terwijl ook eenigen in den conducteurswagen had den plaats genomen. Er was ook een groot gedrang op de perrons, waar zich velen be vonden om afscheid te nemen. Eenige vrou wen kregen het met de zenuwen te kwaad. Het verluidt, dat verscheiden personen die er van verdacht worden betrekkingen te onderhouden met het Iersche republikein sche leger zich in den trein bevinden. Poli tiebeambten maken de reis mee tot. Holy- head Harbour om een oogje in het zeil te houden, Britsche publiek verbitterd. De actie van de Iersche terroristen heeft tot voor kort op het groote publiek in En geland veel minder indruk gemaakt dan men zich zou voorstellen. Van de vele bom aanslagen, in Londen en elders, is door de kranten veel ophef gemaakt,en toen er in Londen in drie dagen tijd drie groote bran den uitbraken werd in sommige sensatie bladen dadelijk met vette letters de vraag gesteld of dit niet het werk van Iersche ter roristen was wat intusschcn bewezen is niet het geval te zijn geweest. Maar de reactie van het groote publiek dat zich geen minuut na het ontploffen van een bom om de afgezette plek ver dringt om de brandweer de scherven te zien weguimen, was er niet een van alles- overweldigende verbittering, zooals iedereen kon hooren aan de opmerkingen die w°r" den gemaakt. Wanneer men Engelsche Naar de Msb. verneemt heeft in verband met de te verwachten blijde gebeurtenis uï bet Prinselijk gezin, dr. J. de Groot uit s- Uravenhage, Donderdag weder zijn intrek genomen in het paleis Soestdijk. vrienden en kennissen naar hun meening vroeg, was het antwoord meestal hetzelfde: „They are a nuisance" „Die Iersche ter roristen beginnen vervelend te worden." Echter, de laatste aanslagen hebben de stemming veranderd, men is thans echt boos. Het ijzer van de nieuwe wet is op de tem peratuur gekomen dat de politie aan het simeden kan gaan, en als zij wat harder gaat slaan dan eerst mogelijk zou zijn, is de stemming onder het publiek daar thans rijp voor. Dat hebben de terroristen wèl bereikt en ook dat er nu nog minder neiging dan ooit bestaat toe te geven aan hun eischen. De Valera heeft, volgens het Hsb., dan ook gister in de Dail onmiddellijk gezegd dat hij de terroristische campagne scherp afkeurde, dat hij de ervoor veantwoordelijke Ieren smeekte er mede op te houden, en dat het plan der regeering v. Ierland en Ulster er een groot nadeel van ondervond. Onder invloed der Kabinetscrisis. De nieuwe kabinetscrisis heeft, zooals te verwachten was, 'n schok op de wisselmarkt teweeg gebracht Vooral de omstandigheid, dat de laatste dagen het vertrouwen was toegenomen, dat de Roomsch-roode oppositie het niet tot val van het nieuwe kabinet zou laten komen, is oorzaak, dat de ontgoocheling des te grooter was. Van een paniekstemming kan, aldus het koopers waren gisteren den geheelen oc'h- Ilsb. stellig niet worden gespraken, maar de tend zeer terughoudend Reeds onmiddellijk na de opening was de gulden flauw en stegen de buitenlandsche wisselkoersen over de geheele linie. De dollar opende 1.88%, zakte in tot 1.88, later weer 1.881/8, het Pond gaf evenmin groote fluctuaties te zien, hoewel de opening direct een flink avans te zien gaf vergeleken met gisteren. De handel begon op 8.80%, daarna 8.S0 Vervolgens trad een nieuwe stijging in tot 8.81%, doch omstreeks half twaalf was de koers weer ingezakt tot 8.80. Het Egalisatiefonds schijnt bereid om dol lars weer op dc oude limiet van 1.88% af te geven. Daartoe behoefde het echter in de ochtenduren niet te komen, daar de koers steeds nog een fractie daar beneden is gebleven. Op de middagbeurs was de stemming kalm; de omvang van dc affaire was niet bijzonder groot, terwijl de koersen van Pond en dollar ongeveer stationnair bleven Het Egalisatiefonds behoefde ook gistermid dag geen materiaal af te geven, daar de dol lar beneden den traditioneelen afgiftekoers van het Fonds 1.88 3/8 bleef, n.1. 1.88 1/6 k 1.S8 1/8; het Pond bleef vrijwel stati onnair op 8.80 a 8.80%. Duitsch vakblad waarschuwt tegen ontoelaatbare toestanden. Het vaktijdschrift van het Duitsche ar beidsfront „Die Deutsche Gaststatte" bevat, naar 't Hsb. meldt, een waarschuwing tegen ontoelaatbare zaken in verband met de kof- fieschaarschte. Dit vakblad wijst er op dat meermalen voor denzelfden prijs als tot dus ver een mengsel is verkocht dat men in het geheel geen „koffie" meer kan noemen. Waar mogelijk wordt dan tegenover de gas ten het vierjarenplan voor deze verval- sching verantwoordelijk gesteld. Tegen dergelijke zaken moet zooals van zelf spreekt met de grootste beslistheid wor den opgetreden. Waar de koffievoorraad niet voldoende is kunnen genoeg andere ver 1'risschende dranken worden aangeboden. Bovendien, aldus het vakblad, moet de oude verkeerde gewoonte verdwijnen; een gast, die slechts een kop koffie besteld heeft steeds dadelijk een heel kannetje voor te zetten en hem zoo lot een niet gewenscht grooter verbruik van'koffie te dwingen. Uitgave der Uttg.-MiJ. Hollands Noorderlcwortier N.V. te Den Helder ALS JAPAN VAN AMERIKA GEEN STAAL MEER KAN KRIJGEN OPZEGGING VAN ENGELSCH—JAPANSCH HANDELSVERDRAG NIET UITGESLOTEN. Acht en veertig uren na de opzeg ging van het handelsverdrag met Ja pan door de Vereenigde Staten is de totstandkoming van een handels- en betalingsverdrag tusschen Duitsch land en Japan bekend gemaakt. Het verdrag treedt op 1 October in wer king. Er zijn nog geen bijzonderhe den te verkrijgen. Er wordt in Berlijn gehoopt, dat dit als een demonstratie van solidariteit van den anti-komintern-driehoek in de oogen van de wereld een tegenwicht zal bieden voor de actie van Washington, welke te Berlijn als een volledige verrassing is gekomen. In of- ficieele kringen wordt, aldus het Hdbld., de ze demonstratie te meer noodig geacht, daar er een sterk vermoeden bestaat, dat het plot selinge besluit van de Amerikaansche regee- ring in de hand is gewerkt door een gevoel van solidariteit tusschen de democratische mogendheden. Hoezeer Duitschland ook zal trachten Japan te helpen, het is zeker, dat als de Vereenigde Staten den uitvoer van metaal naar Japan verbieden, Duitschland dat verlies niet zou kunnen aanvullen. De ijzeren hekken in vele deelen van Duitsch land zijn allang in den smeltoven verdwenen en op elke tandpasta-tube staat, dat de koo- per deze na gebruik niet moet weggooien. Japansche represaillemaatregelen? In Japan zijn volgens U. P. velen van meening, dat Japan zal trach ten economische represaillemaatre gelen te nemen en mogelijk zijn af zet in Latijnsch Amerika zal uitbrei den. Een Italiaansche stem. De „Giornale d'Italia" schrijft, dat Roose- velt door het opzeggen van het handelsver drag van 1911 een daad van aanval tegen een totalitaire mogendheid begaat en daar door bijdraagt tot den oorlog der democra tische staten tegen Japan. De opzegging heeft geheel het karakter van een sanctie, aldus de „Giomale", die zelfs gelooft, dat Roosevelt zijn besluit heeft genomen in over eenstemming met Engeland, hetgeen al dus het blad het vermoeden bevestigt, dat de Engelsche capitulatie te Tokio een ma noeuvre zou kunnen zijn met het doel, tijd te winnen, zonder dat de Britsche politiek in China in gevaar gebracht wordt. Dat lijkt te waarschijnlijker, omdat Chamberlain in het Lagerhuis verklaard heeft, dat de Britsche politiek in het Verre Oosten niet gewijzigd is. In verband met deze Italiaansche pers uitlating is merkwaardig een mededeeling van Reuter, volgens welke men in Rritsche kringen zegt, dat de Britsche en Amerikaan sche politiek in het Verre Oosten nauw even wijdig loopen. Als een opzegging van het Engelsche han delsverdrag met Japan, dat van 1911 dateert, daar hetere bescherming v. d. Britsche be- lapgen noodig geacht mocht worden, zou, al dus Reuter, zulk een maatregel niet uitgeslo ten zijn. Saluutschoten door de radio. Een-en-vijftig of honderd-en-een saluut schoten van de saluutbatterij in het Beatrix- park te Amsterdam zullen, zoodra de blijde gebeurtenis bekend is geworden, het Neder- landsche volk de geboorte verkondigen van een prinsesje of een kroonprins. Jhr. E. J. M. Wittert, luitenant-generaal b. d. heeft, aldus de Tel., in een juist versche nen boek „Militair Ceremonieel" een hoofd stuk gewijd aan de saluutschoten, waarin hij, met betrekking tot de blijde Augustus- gobeurtenis, het volgende voorstelt: Aannemende, dat de geboorte te Soestdijk zal geschieden, wordt naast de saluutbatterij een microfoon op gesteld. Als in 1938 zou bij geboorte in den nacht het eerste schot te ze ven uur in den morgen moeten val len; de batterij en de radio zijn daartoe gereed. Het toen als laatst vastgestelde tijdstip van 10 uur, zou moeten verschoven worden naar middernacht, wellicht nog een half uur later. Vooral in den zomer is dan over al het leven nog in vollen gang., het nor male sluitingsuur van de radio is trouwens 12 uur. Wanneer hij eventueele geboorte tusschen 10 uur en middernacht de schoten eerst den volgenden morgen zouden vallen en alsdan de radio de heuglijke gebeurtenis reeds zou hebben meegedeeld, zouden de kanonscho ten het karakter van aankondiging geheel verliezen". Jhr. Wittert's suggestie is nu, dat alle aan de radio aangeslotenen het vallen der scho ten kunnen volgen. „Dc radio doet geen me dedeeling, iedere luisteraar telt mede; men blijft tot het einde in spanning. Doordat uiteraard niet ieder het eerste schot heeft gehoord, zal niet goed te constateeren zijn. welk schot het 51e is en of dit aantal wel licht overschreden wordt en dus een prins geboren is. Dit zou nu op hoogst eenvoudige wijze kenbaar kunnen worden gemaakt, door in stede van de gebruikelijke tusschen- poozen van ongeveer 15 seconden 11a ieder schot, na het 51e sohot, een volle minuut te doen wachten; desnoods zou men, tegelijk met het 52e schot door een trompetter of cornettist de aloude melodie „Al is ons Prinsje nog zqp klein" kunnen doen weer- schallen en aldus bij alle luisteraars in den lande de vreugde ten top doen stijgen. Nog eenvoudiger zou het echter zijn, in dien de radio bij het vallen van ieder schot het nummer daarvan vermeldde". Sir Kingsley Wood moet nood landing maken. De Britsche minister van luchtvaart, Sir Kingsley Wood, heeft gisteravond een op windend avontuur met een vliegtuig gehad, toen dit tengevolge van het slechte weer Noord Ierland niet kon bereiken en te Kir- by (Furness in LancashireV een noodlan ding moest maken. Sir Kingsley Wood bleef ongedeerd, doch enkele personen, die zich in zijn gezelschap bevonden, waren licht gewond. Het toestel is van de Koninklijke luchtstrijdkrachten. Omtrent het vliegtuig-ongeval, dat minis ter Kingsley Wood heeft gehad wordt nader gemeld, dat de minister zeer geschrokken was. De piloot is aan de knie gewond en twee andere leden van de bemanning wer den licht gekwetst. Liet toestel werd be schadigd. Samentrekken van Japansche troepen bij de bedreigde stad. Terwijl de Japansche vlootautoriteiten de scheepvaart op de Paarlrivier voor alle koopvaarders hebben verboden, brengen tal rijke transportschepen troepen van Formosa, naar schatting twee divisies, naar Kanton. In Chineesche kringen schriift men deze troepenverschepingen toe aan een dreigen den Chineeschen aanval op Kanton. Verder gelooft men dat de Japanneezen een nieuw offensief in Zuid-China, misschien in de richting van Pakhoi cn het achterland van deze haven, voorbereiden. Een Japansche landingspoging in de delta van de Paarlri vier in Wangmoen, bij de Portugcesche ko lonie Macao, is door Chineesche vrijscharen verijdeld. Beide partijen leden zware verlie zen. Een rijke goudader in Canada ontdekt. Een goldrush van een omvang, die herinne ringen wekt aan de dagen van Klondike, is naar de Daily Telegraph uit Edmonton in Alberta (Canada) meldt, gisteren ontstaan op het bericht, dat goud ontdekt was in de Yellow Knife-streek, nabij hot Great Slave meer. Een goudader werd daargevonden, waarvan men meent, dat het een der rijkste is, die tot dusverre ontdekt zijn. De ader ligt op ongeveer 50 mijl ten oosten van het Yellow Knife mijnkamp. Het bericht, werd naar Edmonton gebracht door twee mijnwerkers, die proeven bij zich hadden, verkregen uit nieuwe boringen. Het nieuws verspreidde zich als een loopend vuur. Binnen enkele uren zwermden duizen den gouddorstigen over de wegen naar het noorden, in auto's autobussen en zelfs op fietsen. Rijkere personen huurden zelfs vliegtuigen om de nieuwe goudstreek eer der te kunnen bereiken. Naar schatting trek ken thans ongeveer 10.000 personen naar het Yellow Knife kamp. Accountantskantoor Lid N. I, v. B. Lid Ned. Gen. v. Acc. Loodsgracht 72 - Tel. 650 Verwachting: Vrij warm weer, half tot zwaar bewolkt, geen regen van beteekenis, meest matige Zuidwestelijke tot Zuidelijken wind. Mr. dr. Deckers formateur? De Avondpost (chr. lib.) meldt, dat in parlementaire kringen algemeen wordt tegemoet gezien, dat de kabi netsopdracht zal worden verleend aan mr. dr. L. N. Deckers, don leider der parlementaire oppositie De kans bestaat, dat de Koningin eerst nog verschillende staatslieden zal hoo ren. Mocht een katholiek formateur probeeren. een nationaal kabinet te vormen, dan ver wacht men in parlementaire kringen een positieve mislukking, aangezien verschil lende fracties daaraan niet zullen meewer ken, zoodat met stelligheid het optreden binnenkort wordt tegemoet gezien van een kabinet, bestaande uit R.K., Soc. Dem. en V. D, Reeds nu interesseert men zich echter voor de vraag hoe in zulk een kabinet de getalsverhouding zal zijn. Zijn er in het nieuwe kabinet ook 11 portefeuilles en wor den deze verdeeld over 5 katholieken, 4 so cialisten en 2 vrijz.-democratcn, dan hebben de niet-katholieken daarin de meerderheid, maar ook aan de verhouding 6, 3, 2 of 6, 4, 1 zijn verschillende bezwaren verbonden. Gistermorgen hebben verschillende frac- ies vergaderd Hoewel daaromtrent natuur lijk nog niets besloten is, worden er toch reeds namen genoemd van sociaal-democra ten, die eventueel voor een portefeuille in aanmerking zouden komen. De Avondpost hoorde als zoodanig noe men: ir. J. W. Albarda; dr. J. v. d. Tempel,, W. Drees en pof. dr. G. v. d. Bergh. Nog geen twee procent der deel nemers uitgevallen. Gisteren is de Vierdaagsche 1939 op schit terende wijze beëindigd. Het mocht iets broeierig zijn, de zon heeft de deelnemers niet geplaagd cn een koel windje bracht al len een heerlijke verfrissching. Het parcours van den laatsten dag was vol van prettige afwisseling en liep langs de Maas van Gravo tot Cuyk en Gennep. De wegen waren best en de stemming was voor allen een aanmoediging om de laatste uren in kranig marschtempo het einde 'te halen. De Vrijdag was dan ook een prachtige pro paganda voor de gezonde wandelsport en het moet bij Prins Bernhard, die gisteren als bij verrassing het parcours kwam be zichtigen, een prettigen indruk gemaakt hebben, toen hij de deelnemers zoo ferm en zoo kwiek langs den weg zag gaan. Sportief is de Vierdaagsche zelden zoo goed uitgevallen als dit jaar. Immers men mag hot als een mooi succes beschouwen, dat nog geen twee procent der deelnemers is uit gevallen, een percentage dat nog nimmer zoo laag is geweest. Dit valt te meer op, daar het groot ste overwegend getal bij de burgers gezocht moest worden. De opinie was, dat nog zelden zooveel goed getrainde en krachtige wandelaars aan de Vierdaagsche hebben deelgenomen. Men zag dan ook niet het gekreupel en gesteun en het onderling hulpbetoon, dat vroeger dikwijls karakteristiek was voor den laat sten dag van de Vierdaagsche. Alles ging even vlot en vlug en toch rustig en be- heerscht. Gisterochtend waren er slechts acht deel nemers van de 3731 thuisgebleven, zoodat liet totaal der uitvallers toen 63 was. Gister in den loop van den dag hebben allen op eenige kleine uitzonderingen na, het doel van den marsch bereikt. Er waren slechts vier uitvallers, zoodat het totaal is gewor den 67. De Prins tevreden. Prins Bernhard, die bijna het geheele par cours gevolgd heeft en voorgelicht werd door kapitein Breunese, die bij hem in de auto had plaats genomen, betuigde zijn groote waardeering voor het werk van de Vierdaagsche en noemde het een bijzonder sportevenement, dat veel bijdraagt voor de lichamelijke opvoeding van het volk. Hieronder laten wij volgen de lijst van de voornaamste indivieelc bekroningen, het re sultaat van vier dagen kranig marcheeren. Het Gouden Kruis voor tienmaal deelne ming ontvingen: C. J. Schoenmaker, J. J. C. Klep, A. Bos Phzn., H. A. Feenstra, D. de Wilde, A. M. Veltkamp, P. Regtien, G. .T. Thyssen, P. Keur, L. Winters, M. C. H. F. Schneider, G. W. Kamperman, C. B. N. Slieker, G. do Jonge, Th. H. Keyzer, E. van den Hooff, A. A. II. F. van Hemmen, P. Sj. Panhuis, M. J. de Bruin, G. Th. Pluim, R. G. J. F. van de Wever, J. H. Th. Ricf, J. N. Overweg, II. J. Wuyster, S. M. Roze, J. D. Hacher, .T. A. A. M. Maasen, P. H. J. Janssen, J. C. J. M. van Groeningen, Joh. Tav, G. J. M. Bief. C. M. Lammerinks, A. M. C. V. Key zer, P. M. van Wijk, T. Folmer, Th. Jans sen, mej. C. Th. Steffelaar, mevr. M. Klaver- Budding en M. A. Hemelop. De Gouden Kroon voor elfmaal deelneming kregen: H. G. Anemaet, A. C. de Willige, D. Vleghert, L. Apon, H. Schoonhagen, J. Mi- chorius, A. II. Snoek, dr. J. C. Rohner, A. J. F. Roeleven, Th. A. Groothuizen, H. F. I-Ienneman, mevr. E. HuurmanKuiper. De Gouden Twaalf: J. Willofnse, C. H. Bcnnink, II. J. van Diepenbeek, mevr. P. H. Janssende Waal. De Gouden Veertien: W. T. Korte. De Gouden Vijftien: W. F. A. van der Kley. K. Vis, W. de Haas en mevr. M. J. van der Kley—Vrijenhoek. De Gouden Zeventien: Jhr. G. H. A. van Kinschot, D F. J. Brandwijk en ,T. H. Tcu- nissen van Manen. De Gouden Achttien: A. A. M. Göbel. De Gouden Eenentwintig: A. G. C. G. Dink huyscn en P. J. van der Kaay.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1