Tot t bittere einde Eindelijk 't begeerde kruis! /Iqzmdci Zaterdag 29 Juli 1939 Tweede Blad Hedenavond komen de Vierdaagsche tippelaars 25-jarig Priesterjubileum van Pastoor H* Verhey Komende Oranjefeesten T uindorpbe woners Prijzen Zeevaartschool Burgerlijke Stand van Den Helder Naar Volendam en Marken Meubelzaak ven A. C* verplaatst 100*000 zeemijl per onderzeeboot Er komt schot in FOTO-handel JAC. DE BOER, KEIZERSTRAAT 113. Apotheken In en om het Heldersche Vierdaagsche-kamp GLORIEUZE INTOCHT TE NIJMEGEN. Wat in Mook geschiedde. Het was vandaag een dag zoo mooi, als eiken zomer er maar weinig te genieten geeft. Wel doet de zon reeds een genade loos warmen dag vermoeden, maar in de ochtenduren is het nog weldadig koel. Een schitterender inzet van dezen dag was niet denkbaar geweest. Zoo beginnen onze menschen aan de laat ste ronde. Gedachtig aan de woorden: de eerste klap is een daalder waard, vertrok ken zij vroegtijdig en liepen meteen een flink eind achter elkaar door, en het bleek inder daad goed gezien te zijn, daar ze het later op den dag wat kalmer aan konden doen. De man achter de schermen. Onze gewoonte getrouw hebben we maar weer hier en daar eens een gesprek aange knoopt. Bij de Jutters, welke nu reeds voor de vierde maal in successie als eerste Helder- schen de poort uitgingen, staken we eerst ons licht eens op. Het bleek, dat hun verzorger de heer Dirkzwager, hier de groote man achter de schermen was. Alle Jutters waren opgetogen over de prachtige wijze waarop hij de zijnen behan delde. 's Morgens voor 't vertrek werden de bla ren enz., nog eens extra verzorgd en de stijve spieren soepel gemaakt. Terwijl hij tijdens den marschdag bij geen enkel moment de zijnen uit het oog verloor om zoo noodig direct de behulpzame hand te bieden. Waarna 's avonds een algeheele inspectie volgde. Wij willen hier nog aan toevoegen, dat hij behalve bovengenoemde leden, ook di verse andere Helderschen zeer goed heeft behandeld en met name wel de leden van de Zilvermeeuw en de Duinkanters. Hij heeft het dan ook al onze deelnemers in hun, zoo vaak zeer pijnlijke oogenblikken, zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt. In Cuyk. Vandaag werd deze plaats genomen door 1de tippelaars, grondig en overweldigend. Hier passeerden dan ook weer alle deel nemers. Z.K.H. Prins Bernhard en Schout-bij nacht Jolles kwamen hier een kijkje ne men. Alhoeewel de traditioneele puntenbrug over de Maas niet aanwezig was, was het verloop toch zeer goed te noemen. Deze Vierdaagsche, welke wel onder zeer moeilijke omstandigheden moest georgani seerd worden, is er dan ook weer één ge weest, waar orde en regelmaat de boventoon voerden. Een oud-stadgenoot opgetogen. Daar er in Cuyk ook een ziekenpost was gevestigd hebben we daar eens een kijkje genomen. Tot onze verwondering troffen we daar een oud stadgenoot aan n.1. den heer Dr. Avena- rius, thans chef van den geneeskundigen dienst. Hij toonde zich als medicus wel zeer voldaan over onze menschen. Ik heb hen zoo ongemerkt wel in de gaten gehouden, vertelde hij, en ik kan dan ook niet an ders zeggen, dan dat zij goed getraind zijn. Geen enkel ernstig geval is doOf mij behandeld, en dat zegt genoeg. Groote verrassing in Mook. Het was bekend, dat men in Den Helder met de verrichtingen van onze tippelaars meeleefde. Maar wat zich in Mook afspeelde overtrof onze stoutste verwachtingen. Een tweetal autobussen van de firma Konings- bruggen waren derwaarts getogen, afgeladen met vrienden, kennissen, familieleden en club- genooten onzer tippelaars. Nauwelijks hadden we fietsen aan den kant gezet of we werden letterlijk van alle kan ten besprongen om nieuws. „Hoe maakt Kees het", vroeg een dame, terwijl zij met beide handen een bouquet bloe men torste, die klonk als een klok. „Komen Ali, An en Miep al gauw", vroeg weer een ander, en zoo ging het maar door. Onderwijl speurde men den weg af, om hen toch maar „als eerste" te kunnen ver welkomen. Wachten duurt echter lang en dat ondervonden ook deze enthousiasten. De heer J. Bakker was de eerste, die wilde passeeren. Hij moest echter van dit voorne men afzien, en werd volledig uitgehoord. Na eenigen tijd kwamen druppelsgewijs, de overige deelnemers binnen, welke overladen met bloemen, een goed heenkomen zochten om een schoon shirt aan te trekken. De clubvlag werd ontplooid en daar begon de zegetocht. De Intocht. Nog 10 km. Een compacte menschen- menigte had zich rijen dik langs den weg op gesteld. Hun aantal schatten wij op ruim honderduizend. Te beschrijven wat hier onze menschen op dezen weg te beurt is gevallen, is haast on- Met den trein van 10 over half zeven. Vanavond komen de Vierdaagsche Lppe laars, na hun sucecs, terug in hun veste en zij zullen daar, dat staat wel vast, met de noodige fanfares ontvangen worden. Familie, aanhang en bewonderaars zullen niet nalaten, hun vanavond eens in de bloemetjes te zetten. De deelnemers komen met den trein v an 18.39 u. in Nieuweidep, dus niet, zooals gi-s teren abusievelijk gemeld v.erd, met den tiein van ia.39 ii. doenlijk. Zij zullen het echter hun leven lang niet meer vergeten, dat staat vast. Vanaf Malden werd deze grootste openbare huldiging nog volmaakter, daar onze Staf- muziek zich aan 't hoofd plaatste van onze deelnemers. Nu was men haast niet meer te houden. Onbekenden drongen zich door de rijen wachtenden heen en gaven bloemen. Zoo bereikte men in een stemming van de grootst mogelijke dankbaarheid en vreugde de kazerne. De prijsuitreiking. Ook deze was voorbeeldig georganiseerd. Geen urenlange toespraken voor lange rijen wachtenden. Neen, men ontving, natuurlijk op vertoon van zijn contrólekaart, direct het zoo begeerde Vierdaagsche-kruis. Nu werden de laatste banden van vorm en gewoonte verbroken, men vergat voor een moment zijn eigenwaarde en egoïsme. Men danste en juichte minuten lang, ja, men omhelsde zelfs elkaar. Op deze spontane wijze gaf men uiting aan zijn gevoel van groot medeleven en waar deering voor eikaars prestaties. De korpsen Adelborsten en Schorpioen ontvingen ieder een groepsprijs. Zoo ein digde deze zoo zeer goed geslaagde Vier daagsche voor onze deelnemers. Zal Den Helder hen vanavond ook op zulk een grootsche wijze weten te ontvangen? Zij hebben het zeer zeker verdiend. Woensdag 2 Augustus a.s. hoopt de Zeer- eerwaarde heer H. J. Verhey, pastoor van de Oud-Katholieke gemeente, alhier, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar de Heilige Priesterwijding ontving. Pastoor Verhey is 14 Januari 1887 te Rot- PASTOOR VERHEY. Donderdagavond heeft de heer Joh. F. Pala voor het laatst het ,3ted. Muziekcorps" gedirigeerd. Hier ziet men hem en zijn korps spelend in de muziektent in het Julianapark. (foto Modern"). terdam geboren en dus 52 jaar oud. Hij stu deerde te Amersfoort aan het oud-katholiek Seminarie en werd 2 Augustus 1914, door den toenmaligen Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Gerardus Gul, tot priester gewijd. Achtereen volgens diende hij de gemeenten Rotterdam, Culemborg, Dortmund (Duitschland) en Zaandam. Hij werd 2 October 1938 tot pas toor benoemd van de Oud-Katholieke ge meente Den Helder. Op den jubileumdag, des morgens om 10 uur, door den jubilaris een plechtige H. Mis worden opgedragen, waarin pastoor Verhey zal wordne bijgestaan door den president van het Oud-Kath. Seminarie te Amersfoort, Prof. B. A. van Kleef, als diaken, en pastoor J. A. Roeseling uit 's Gravenhage, als sub-diaken, terwijl pastoor X. E. J. Goudard uit Rotter dam als assistent zal fungeeren. Voorts vernemen wij nog, dat de Bisschop van Haarlem, Mgr. H. T. J. van Vlijmen bij dezen plechtlgen dienst tegenwoordig zal zijn. Tuindorpbewoners, U wordt verzocht heden middag even het aantal uwer kinderen mede te deelen aan de jongens, die uw wekelijksche bijdrage komen halen. Dit ir. verband met het kinderfeest op den dag der blijde gebeurtenis. Ook de ineens-betalenden worden verzocht hun bedrag te storten met opgave aantal kin deren voor 3 Augustus. De prijzen, uitgeloofd door hejt College Zee- manshoop te Amsterdam, voor de candidaten, die op het eindexamen voor stuurmansleerling in 1939 het hoogste aantal punten behaalden, zijn toegekend voor A.S. aan J. J. Feller, leer ling van de Zeevaartschool te Den Helder, en voor B.S. aan S. C. Koster, leerling van de Zeevaartschool te Delfzijl. GETROUWD: C. Snel en M. Zondervan; N. H. Biersteker en J. H. L. Gerth van Wijk; J. C. van Loon en N. Schong; W. J. Hoogen- dijk en L. Bergsma. BEVALLENM. C. J. van ZoestDeij- mann, d.; I. VeenendaalVisser, z.; J. Stuhr— Bruinse, z.; C. J. KramerKeijzer, d. Naar Hilversum en Apeldoorn. Er zijn nog enkele plaatsen voor onze excur sie van volgende week Donderdag naar Volen dam, Marken, Amsterdam, Krommenie (be zoek aan de Linoleumfabriek) Bloemendaal ('t Kopje) en terug over Bergen en Schoorl. Prijs 3 gulden. Ook zijn nog eenige plaatsen open voor Hilversum (bezoek aan het Raadhuis) en Apeldoorn (bezoek aan 't Loo, Julianatoren of Berg en Bosch) terug over Hilversum, uitgebreide koffiemaaltijd in Gooiland. Prijs 4.25. Wie mee wil, beslisse spoedig. Ons kantoor is tot hedenmiddag 5 u. geopend. Thans: Keizerstraat 32. Zooals men reeds in een advertentie in ons nummer van gisteren heeft kunnen lezen, is de bekende meubelzaak van den heer A. Coltof, populair bekend als „A.C.", van pand veran derd. Het bedrijf is thans ondergebracht in het perceel Keizerstraat no. 32 en wordt heden middag te vier uur geopend. De reden van deze wijziging is gelegen in het feit, dat de heer Coltof noodzakelijk moest uitbreiden, door uitbreiding van zaken. De zaak maakt een goeden indruk: beneden ziet men de diverse meubelstellen in groote sorteering staan, terwijl men via de trap naar de magazijnen gaat, alwaar zich een zeer groot sortiment meubelen bevindt. Ook thans vindt men hier een groote voorraad goedkoope meu belen. De heer Coltof heeft alles opnieuw laten betimmeren en schilderen, zoodat praktisch een nieuwe zaak verrezen is, die onder den van ouds bekenden eigenaar thans voortgezet wordt. AANRIJDING. Velen meenen, dat het uitsteken van den arm bij het veranderen van richting weinig zin heeft. Welnu, het tegendeel werd giste ren gedemonstreerd, toen op den hoek Ko ningstraatSpoorstraat een heer verzuimde het teeken te geven. De jongen kwam te vallen en had zich vrij ernstig bezeerd. Zoo juist verschenen: Indien er één tak der Nederlandsche defen sie ter zee populair is, dan is dat ongetwij feld het duikbootbedrijf. Dat is geen wonder als men nagaat, dat de prestaties van onze marine in dit opzicht internationaal onge ëvenaard zijn. De reizen over alle oceanen door onze O.- en K.-booten gemaakt, werden in alle landen ter wereld besproken als iets buitengewoons, ook in Engeland en Amerika. De Amerikaansche onderzeeboot 1/8" met prof. Vening Mcinesz en zijn Amcrikaanschen collega Harry Hess, op dc onderbrug. Illustratie uit: „100.000 zeemijl per onderzee boot met prof. Vening Meinesz", Interieur van een Ned. onderzeeboot. Illustratie uit„100.000 zeemijl per onderzeeboot met prof. VSning Meinesz". Wij behoeven ter illustratie hiervan alleen maar den naam van K. XVIII te noemen om een voorbeeld van durf, doorzettingsvermo gen en vertrouwen in het materieel te geven. Er was nóg een factor, die het duikboot- bedrijf in het licht der algemeene belangstel ling zette. Dat was het feit, dat prof. Dr. Ir. F. A. Vening Meinesz, kortweg, „de marine-professor", gedurende vele jaren lange reizen op onze onderzeebooten maakte, ter bestudeering van de zwaartekracht ter zee. Door dezen geleerde werd op dit gebied baan brekend werk verricht, werk, dat internatio naal de grootst mogelijke belangstelling geniet en hetwelk door tal van naties nagevolgd wordt. Over het duikbootbedrijf en het weten schappelijke werk aan boord der Nederland sche onderzeebooten is thans een boek ver schenen. Een boek van de hand van den popu- lairen marine-journalist, Albert Chambon en uitgegeven bij de N.V. Drukkerij en Uit geverij v/h C. de Boer Jr. Den Helder. Albert Chambon schildert met zijn vlotte pen het werk aan boord onzer onderzeeboo ten: vertelt van den professor; onder welke omstandigheden deze veelal moest arbeiden en wat zijn resultaten waren. Hij vertelt van de romantiek ende ijzeren zakelijkheid van het onderzeebootleven en geeft tevens een historisch overzicht van den Onderzee dienst. Het werd een boek, dat niet zal nalaten indruk op den Nederlandschen lezer te ma ken. Hij zal er uit ervaren, dat de tijden van avontuur ter zee nog niet voorbij zijn. Dat we ook thans nog kaerels hebben als eens een Houtman en een Willem Barentsz. en dat moed en doorzettingsvermogen nog steeds twee woorden zijn, die bovenaan in het zak boekje van den hedendaagschen marineman staan. Het werd een avontuurlijk relaas, een span nend verhaal, dat door jong en oud ten volle genoten zal worden, en dat werkelijk waard is een zoo breed mogelijk afzetgebied in ons land te verkrijgen. Dat is ook het streven van den uitgever, die met deze uitgave hoopt de zoo hoog noodige populariseering van de Nederlandsche marine wederom een stapje in de goede richting gebracht te hebben. Het boek is verkrijgbaar in den boek handel. 't Gaat langzaam met de besprekingen tusschen Engeland en Rusland, zeer langzaam, maar men vordert en tenslotte heeft die trage gang van zaken nog geen ongelukken veroorzaakt. De onderhande lingen op zichzelf en de ernst waarmee ze gevoerd zijn, is voor Duitschland naar alle waarschijnlijkheid rede genoeg ge weest om geen experimenten te wagen. Maar nu komt er dan schot in. Naar aanleiding van een vraag, een dezer dagen in het Lagerhuis aan Chamberlain ge steld, of thans overeengekomen was, dat leger- en vlootoffi eieren naar Moskou zouden gaan, om daar stafbesprekingen te voeren, zeide de Engelsche premier o.m.: Wij hebben zekere instructies gezonden aan den Brit- schen ambassadeur, Seeds, maar ik heb nog niet vernomen, wat de reacties daarop zijn. Uit dit antwoord is inderdaad op te maken, dat deze kwestie het eindstadium van da onderhandelingen heeft bereikt. De stafbe sprekingen zullen spoedig beginnen en al zullen ook nog tal van moeilijkheden over wonnen moeten worden, de ernst waarmee men de zaak nu aan gaat pakken, mag de hoop doen koesteren op een bevredigend resultaat. Maandag a.s. zal Chamberlain in het La gerhuis een verklaring afleggen en we zullen daaruit wellicht wat wijzer worden. Wel heeft het lang geduurd voor men dit staduim bereikt heeft. Aan beide kanten was er wan trouwen in de ernst van de bedoelingen. En geland huiverde er voor terug zich aan Rus land te binden. Het doet dit nog ongaarne, maat ziet het op het oogenblik als de beste methode om Duitschland van verdere agres sie-pogingen te doen afzien. Rusland op zijn beurt voelde er weinig voor, om voor Enge land en Frankrijk de kastanjes uit het vuur te halen en als het zelf hulp noodig had, daarop maar in bepaalde gevallen te kunnen rekenen. Vandaar dat het met zijn eischen van hulp bij indirecte agressie kawm. Een vraagstuk, dat nog niet opgelost is. Daarbij kwam en komt eigenlijk nog, dat men nog niet weet op welke wijze Rusland daadwer kelijk hulp zal kunnen verleenen, wanneer die door Engeland en Frankrijk gevraagd wordt. Het ligt zoo ver van Duitschland af, dat zelfs zijn luchtmacht weinig schade aan Duitschland zou kunnen berokkenen. Als er geen vliegtuigbasis komt buiten het Russi sche grondgebied. Men weet, de gegarandeer de staten voelen er weinig voor Russische troepen of vliegtuigen tot hun landen toe te laten. Of deze afkeer nog zoo groot zou zijn als er oorlog komt, staat te bezien, dan zullen ze wel tot een ander inzicht ko men, zoodat die houding in de practijk wel anders zal zijn dan op dit oogenblik. Be ter is echter, dat deze heele materie ge regeld is, voordat de practijk een woordje meespreekt. En zoo zal er tusschen Rus land, Engeland en Frankrijk nog wel heel wat af te handelen zijn, voordat het ver drag in kannen en kruiken is. Maar het begin van het einde is er. Het aangewezen adres voor alle artikelen voor fotografie. Grootste keuze Scherpe prijzen. Voor het ontwikkelen en afdrukken van Uw film: „Het best ingericht foto- bedrijf ter plaatse".. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium ZoöL Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—1? en van 13.30— l7 u. Zaterdags van 912 uur, BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat half 8: „Love Affair en „Moeder Kerry's Kuikens". Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „The Big Broadcast of 1938" en „Het Ge heim van den Vuurtoren". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Verdwaald in de jungle" en „Bij verrassing getrouwd". Opgenomen om 8 aur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 758.4 Temperatuur lucht: jg.i Maximum temp. lucht. 18.7 Wind: richting: Z.Z.W. kracht: 5 Temperatuur zeewater 18.2 Licht op: 9.28 Van hedenavond 9 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de Apotheek van D. W de Bas, Binnenhaven. Van Maandag 31 Juli tot 7 Aug. wordt avond- en Zondagsdienst waar genomen door de firma Smeets—Snel, West straat.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5