Hoofdpijn Hartjes ü(j£nda Het drukwerk Ingezonden drukkerij De Boer BRUILOFT?? Dinsdag 1 Augustus 1939 Zonnigste stad van Nederland 1 Tweede Blad Oen Helder Volksonderwijs" laat 300 kinderen profiteeren De 4-daagsche tippelaars Inschrijving Handelsregister dus: «Zingende Jantjes" voor K.R.O.-microfoon Op 17 September a.s. Naar Hilversum en Apeldoorn De a.s. blijde gebeurtenis Als de liefde spreekt BurgerHjke Stand van Den Helder Op de wandeling 11 rn&t VAN MIJNHARDT Twee nieuwe zaken in de Balistraat OVERTOLLIG HAAR Drama in vijf bedrijven De Juffrouw, de hengel en de Kano Verhoogde activiteit Natuurlijk CENTRAAL, GEZELLIGE ZALEN Van een slechte reputatie gesproken Met de rasechte Nieuwediepers is het zóó gesteld, dat zij niet spoedig iets ten nadeele van hun stad willen hooren en zich nog min der zullen laten verleiden iets ongunstigs er over te vertellen. Zij wonen in Den Helder en ze houden Den Helder hoog! Helaas kan dat nog niet van iedereen gezegd worden. Het is een publiek geheim dat vele niarinemenschen nu eenmaal iedere stad waar zij zich voor korter of langer tijd plegen te vestigen het praedikaat „gat" geven en zoo is het wellicht te verklaren dat sedert onheuge lijke tijden het schoone Nieuwediep tot „gat" gedegradeerd werd, terwijl dit toch zeker niet niet de werkelijkheid in overeenstemming was. In deze reputatie is langzamerhand kente ring gekomen en speciaal de laatste jaren komt onze bakermat steeds meer in de be langstelling staan Een stimulans daarvoor kan ongetwijfeld genoemd worden het wel bijzonder interessante onderzoek van dr. Braak, den bekenden weer kundige, aan wiens cijfers dr. W. Bleeker in „De Telegraaf" een interessante beschouwing- vastknoopt. Wat niemand misschien verwacht zou hebben werd een feit. De uitslag van het onderzoek bracht aan het licht, dat de zonrijkste stad van Nederland was Den Helder. Hier volgende uren zon van de bovengenoem de plaatsen: Maastricht 1508 uur Groningen 1476 uur De Bilt 1578 uur Vlissingen 1631 uur Den Helder 1649 uur Men ziet het, Nieuwediep heeft het d i k ge wonnen, gevolgd door haar zusterstad Vlissin gen die ook behoorlijk uit den zonnestrijd te voorschijn trad. Ongetwijfeld een merkwaardig resul taat, dat tal van Nederlanders met ver bazing vervuld zal hebben. En de meeste Nieuwediepers niet minder... Vandaag met 150 jongens en meisjes naar Bergen en Schoorl. De vereeniging „Volksonderwijs" is van morgen half acht met 5 bussen, tezamen in houdende een 150-tal jongens en meisjes van „Volksonderwijs", naar Bergen en Schoorl vertrokken, alwaar den kinderen een zoo pret tig mogelijken dag bezorgd zal worden. Gezien het feit dat men een belangrijk deel van den dag in de speeltuinen zal doorbren gen behoeft er niet aan getwijfeld te worden of dezen 150 jongelui zullen eenige kostelijke uren bezorgd worden. Op den terugweg gaat men nog een kijkje nemen te Camperduin, bij het aldaar gestrande Engelsche oorlogs schip. Donderdag trekt „Volksonderwijs" er we derom op uit. Weer met 5 bussen. Ditmaal niet naar Klein Zwisterland, doch via den Afsluitdijk naar Gaasterland. Ook dat belooft een fijne dag te worden. De bepakte en onbepakte wandelaars. Een der bestuursleden van de wandelsport- vereeniging verzoekt ons er nog even op attent te maken, dat het verschil tusschen bepakte en onbepakte tippelaars ook werd uitgedrukt in het aantal kilometers, dat men had af te leggen. Met een bepakking van 15 kg moest men 40 kilometer tippelen, met een van 1 kg 50 km en de onbepakte tippelaars van 19 tot 50 jaar hadden dagelijks een afstand van 55 km af te leggen. Ook is in ons verslag van de huldiging van de Vierdagen-wandelaars weggevallen het dankwoord, dat de heer Lastdrager sprak aan het adres van hen, die het den Vierdaagschen- loopers mogelijk hadden gemaakt naar Nij megen te gaan, n.1. de lootjesverkoopers. van 25 Juli tot 1 Augustus 1939. Wijzigingen. Den Helder: C. Bot, Soembastraat 35, timmerbedrijf; ver plaatst naar: Haarlem. N.V. Aardappelen en groentenhandel tot voort zetting der zaken voorheen gedreven door Pieter van Twisk, Bassingracht 16, statuten gewijzigd. moet een aanbeveling en een introductie voor Uw zaak zijn Laat het daarom vervaardigen in een bedrijf dat technisch ..hij Is Naar wij vernemen zal op 17 September a.s. het Heldersche Roomsch Katholieke Knapenkoor „De Zingende Jantjes", dat onder leiding van Henk Hoogervorst sedert eenigen tijd tot zulke frappante successen mocht komen, voor den K.R.O.- microfoon optreden. De „Jantjes" treden op om 5.00 uur na middag en wel gedurende 20 minuten. Ongetwijfeld zal, met name in Den Hel der, dit concert een dankbaar gehoor vin den. Ter zijner tijd zullen wij het te zingen programma publiceeren. Nog enkele plaatsen. Onze tocht naar Volendam is tot de laatste plaats volgeboekt. Voor den tocht naar Hil versum, met bezoek aan het fraaie Raadhuis, en naar Apeldoorn naar den Julianatoren en als slotverrassing een rijken koffiemaaltijd in het pafeishötel „Gooiland", zijn nog eenige plaatsen over. Deze tocht wordt gehouden Maandag 7 Augustus a.s. De kosten bedragen 4.25. Oproep tot buurtcomité's. Door het Bestuur van de Algemeene Oranje Vereeniging wordt door middel van een ad vertentie in dit b.ad een oproep gericht tot afgevaardigden van Buurtcomité's voor het houden van besprekingen, in aansluiting op het feestprogramma ter gelegenheid van de a.s. blijde gebeurtenis. Deze bijeenkomst zal plaats hebben don derdag 3 Augustus, des avonds 8.30 uur in het lokaal Sanders, Koningsplein 1. Het is zeer gewenscht dat alle comité's, afgezien of zij ditmaal al of niet feestelijk heden in hun buurt zullen houden, tegenwoor dig zgn. Bakvis zocht in Den Helder haar jongen op. Een wanhopige moeder meldde zich Vrij dagnacht omstreeks 12 uur aan het Haag- sche politiebureau en vroeg of de politie haar dochter kon opsporen. Het zestienjarige meisje had des middags om een uur de wo ning verlaten en was niet teruggekomen. Het eenige teeken van leven, dat de familie nog gekregen had, was een telegram, dat in het begin van den avond was aangekomen. Daar uit ervoer zij, dat haar dochter op Texel zat. Moeders zijn slim en deze moeder wist, dat haar kind kennis had aan een jongeman en dat de jongeman sinds korten tijd in Den Helder lag als militair. Dit maakte het voor de politie veel gemakkelijker. Het bureau in Den Burg op Texel werd gewaarschuwd en deze toog er op uit om de bakvis te vangen. Binnen enkele uren was dat geschied en gis termorgen, zoo meldt „De Vooruit", is het verliefde meisje op transport gesteld naar Den Haag. MISHANDELD EN BELEEDIGD. Een bewoner van de Breestraat deed aan gifte bij de Politie, dat hij door een anderen bewoner was beleedigd en mishandeld. Er wordt een onderzoek ingesteld. BEVALLEN: S. L. BaarsDroogendijk, z. C. J. MoermanGodesc.ialk, d. S. ter Brug gen—-VéllingAd^j^^Herdt—Schouffoendt Laag vliegt de F 36 over het strand. Het trotsche mechanisme wordt met be langstelling door vele oogen nagezien totdat het aan den einder verdwijnt. Op zeker gedeelte van het strand hebben een vijftal jongens even hun spel onderbroken om de groote KLM-vogel na te turen. Zoo te zien hebben ze nog geen van allen de zes-jarigen leeftijd overschreden. Ze her vatten hun spel: een prachtige polder. Een polder omgeven door machtige dijken, die straks nog geconsolideerd moeten worden, doch nu wordt nog met man en macht ge werkt aan de drooglegging. Hiedoor worden de ingenieurs zoozeer in beslag genomen, dat zij de vernielende werking van de zee, waar aan hun „dijk" elders onderhevig is, niet zien. Zij zien niet het gevaar, dat dreigt hun ge- heele werk te verwoesten, dat door hun vol- houdendheid tot stand is gekomen en waar thans de laatste hand aan wordt gelegd. Steeds verder brokkelt hun zeewering af, het water stroomt reeds bijna naar binnen en even later geschiedt het onvermijdelijke. De kleine opening wordt door het water uitgeslepen tot een groot gat. Door de plotselinge watervloed wordt de breuk ontdekt. En zenuwachtig is de plotse linge reactie. Vier paar nijvere handen pro- beeren het steeds grooter wordend gat te dichten, hetgeen niet al te best gelukt. De vijfde man, even voor de fatale ramp nog zoo ijverig bezig met de waterloozing, staat nu met de handen boven het hoofd ge heven midden in den volstroomenden „polder" te dansen. Zoo plotseling is hij door de ge beurtenis in beslag genomen, dat het niet in hem opkomt om de zaak te helpen dichten. Neen, hij geeft zich volkomen over aan het bekend maken van het feit dat er iets ont zettends is gebeurd en laat ook niet na zijn leedwezen hierover op de zijn eigen wijze uit te drukken. Het bijna volbrachte werk, moeizaam door hen tot stand gebracht, is geheel door het water vernield. Een gedeelte van hun „dijkwerk" is nog blijven bestaan, was sterk genoeg de golven te weerstaan. Met deze overblijfselen, zoo zijn ze overeengekomen, zullen ze het werk weer met vernieuwden moed aanvatten, met de nieuwe ervaring, die ieder voor zich in zijn geheugen heeft gegrift, de ervaring die heet waakzaamheid' Zoo beginnen ze dan onder een fel schij nend zonnetje weer opnieuw hun strijd tegen het water, met den vasten wil het ditmaal te winnen. A. A, Zondagmiddag, 30 Juli 1939. CONSTERNATIE. Gisterenavond werd een bewoner van de Weststraat, die liep in de van Galenstraat, plotseling onwel. Direct werd dr. Buchli Fest ontboden, die overbrenging naar zijn woning adviseerde, hetgeen met de politie-auto ge schiedde. Natuurlijk verwekte dit transport de noodige beroering. RUIT INGEPIKT. Van een perceel aan de Oostslootstraat werd door iemand een ruit ingekogeld. en alle andere pijnen Het betreft hier de Drogisterij" en Foto- handel van den heer Van Wageningen en de kappers- en sigarenzaak van den heer Meijer. De uitvoering van beide zaken is buiten gewoon mooi. Beide panden, eigendom van den heer Egner, zijn gelijk van bouw. De etalageruimte is zeer groot, vooral door de fraaie ronde étalage's aan de voorzijde. In den fotohandel en drogisterij van den heer van Wageningen, vallen direct de fraaie uitstalkasten onder de toonbank in het oog. Een uitgebreide sorteering parfumeriën is in deze zaak voorradig. De heer van Wagenin gen is zoowel als fotograaf als als drogist uitstekend met zijn vak bekend, getuige het feit, dat hij lid is van de Nederlandsche Foto- graphen- en Drogistenbond. Vooral op het gebied van smalfilms-, klein- beeld- en kino is hij expert. De zaak maakt een buitengewoon verzorg den indruk, en zal ongetwijfeld zijn klanten wel vinden. Hetzelfde kan gezegd worden van de zaak van den heer Meijer, wiens zaak eveneens tweedeelig is. Een zijde is winkel, de andere kappersbedrijf. Beiden zijn geheel gescheiden. De heer Meijer verkoopt voor de firma v d. Lee, Spoorstraat, wijnen en parfumeriën, voor den grossier Bok, sigaren en sigaretten. De diverse etalages zijn overzichtelijk en bizonder mooi uitgevoerd. Ook de kapperszaak, is zeer modern inge richt en van de modernste apparaten voor zien. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Den Helder, 31 Juli 1939. OPEN BRIEF aan Zijne Excellentie den Minister van Defensie, Den Haag. Excellentie! Nabij Den Helder liggen eenige wegen door de duinen, die voorzien zijn van betonnen tegels. Deze wegen voeren naar het strand en zijn zij wegen van den hoofdweg. Begrijpende, dat Uwe Excellentie maatregelen heeft moeten nemen tegen eventueel dreigend gevaar, hebben Uwe orders ten gevolge gehad, dat deze betonwegen voor het publiek geheel afgesloten zijn, zeer ten ongerieve van de duizenden strandbezoe- kers en dat wel gedurende deze vacantie- maand, Augustus. Het komt ons, duizenden inwoners dezer gemeente voor, dat Uwe Excel lentie een goede daad zou doen door, gedurende deze vacantiemaand Augustus, desnoods tot half September, als het U behagen moge, het verbod van doorgang op te heffen. Uwe Excellentie zal zeggen: het is noodig voor de defensie. Uitnemend, Excellentie, niemand in deze militaire stad zal daartegen ook maar eenige bedenking hebben. Maar Uwe Excellentie zal toch ook moeten beamen, dat de organisatie bij Uw departement toch wel zoodanig is ge regeld, dat, indien er eventueel gevaar is, het verbod toch ook weer in een tijdsverloop van een kwartier voltooid zal zijn. Redenen, waarom wij Uwe Excellentie be leefd zouden willen verzoeken orders te geven, zoo mogelijk met eenigen spoed, met het oog op de reeds ingetreden vacanties van velerlei menschen, dat deze betonwegen opengesteld worden gedurende de maand Augustus en half September 1939. Met verschuldigden eerbied, Van Uwe Excellentie de dw. dnrn., Namens vele duizenden strandbezoekers, KI. F. OORTGIJSEN, Westgracht 80, Den Helder. te overtuigen, dat „De Toelaat" zoo'n gezellig zitje heeft. Ze zat te visschen. Aan den kant van het Noordhollandsch Kanaal. Zondagmorgen vroeg, volmaakt in haar eentje. Het was goed daar aan het Kanaal. Wel wil de paling niet bijten, ondanks de vele en goede zorgen van de huismoeder-in-spé, ondanks het verbijsterend geduld van haar, ondanks het „dikke" water, ondanks 't beste aas. Zoo zat zij daar en wachtte op de paling, die niet kwam. En zoo eindigde de eerste acte. Ineens kwam Hij. Hij was een vriend. Misschien ook wel een verre achterneef, hetgeen overigens minder belangrijk was dan het feit dat het jonge- mensch een tweepersoonskano bezat en daar mede de stille kanaalwateren doorkliefde. Het hengelend meisje zag de kano en kwam ineens tot de conclusie dat visschen toch fei telijk een langdradige geschiedenis is. En zij riep den kano-ër aan en zei hem dat ze met hem wilde spelevaren in het Kanaal, waar tegen de vriend-achterneef geen bezwaar had, hetgeen te begrijpen is als men het meisje ge zien heeft. Dus liet de jongedochter de hengel de hengel, plantte het instrument in den mod der voorzien van een versch stukske aas eri ging scheep aan boord van het miniatuur- schip. Waarmede de tweede acte een einde nam. En ze voeren. Langs het pluimend en ruischend riet. Het water klotste onder het schip en alle henge laars aan den kanaalkant vonden dat de jon gen te benijden was omdat hij zoo'n aardige passagier aan boord had. Alras meende men echter dat het niet hard genoeg ging. En dus werd het zeil geheschen en al laveerende trok men door het kanaal, heelemaal naar de Kooy en toen weer terug. De hengel was vergeten, de fiets in het gras... kortom, het meisje amuseerde zich kostelijk en was met haar levensdeel zeer tevreden. Men voer terug tot aan de basculebrug bij de sluizen, tegenover het Kuitje, en het was hier, dat de geschiedenis een dramatisch ver loop ging nemen. Vierde bedrijf. Dit bedrijf begon met het ingrijpen van Neptunes, die blijkbaar van meening was. dat men nu lang genoeg gespelevaard had. Hoe alles precies in z'n werk ging laat zich, door de snelheid waarmede de gebeurtenissen elkan der opvolgden, niet recht navertellen, maar laat het voldoende zijn te vermelden, dat op een gegeven moment de kano met de kiel boven lag en dat zoowel het vrouwelijk als het mannelijk deel der equipage in de brakke kanaalwateren te spartelen lag. De jongen was dra in veiligheid. Hij wist den kant te bereiken, alwaar hij door zijn zenuwen overvallen werd. Het aardige meisje lag inmiddels nog in het Kanaal. En hoe...! Een der kano-touwen had zich om haar been gewikkeld, zoodat kano en meisje onafscheid baar vastgeklonken zaten. Dit is nu wellicht leuk om te lezen maar als je het meisje-in- kwestie zelf bent is zooiets niet minder dan catastrophaal. Het meisje trachtte het been te verlossen, hetgeen mislukte. Zij schopte, wrong zich, en dat alles in het aldaar metersdiepe kanaal water, worstelde met kano en touw en... zag zich zelve reeds in een visioen ellendig ten ondergaan. Het was een treurspel. De jongen op den kant, die het hevig op z'n zenuwen had en om hulp riep. Het meisje, in lang niet denkbeeldig gevaar, gillende eveneens om hulp. En er kwam hulp. Van een meneer in een bootje, die zag wat er zich afspeelde. En die het niet op z'n zenu wen kreeg maar die maatregelen nam, welke noodig waren tot bevrijding van de zinkende juffrouw. En zoo geschiedde het dat het touw losge maakt werd, dat de juffrouw op het droge kwam en dat de jongen-aan-den-kant tenslotte niet gedoemd was een ramp te aanschouwen. Het laatste bedrijf vermeldt het volgende: de juffrouw, koud en doorweekt, lekkende bij iedere voetstap die zij deed, nam een taxi om daarmede terug te keeren naar den kanaal kant alwaar fiets en hengel eenzaam achter gebleven waren. Ze waren nog. Beide. De fiets lag rustig in de zon te bakken. En aan het snoer van den hengel... Daaraan zat een knaap van een paling. Waarmede we maar willen zegen dat alle dingen tenslotte toch twee kanten hebben: één kwade en..,, één goede. Er is de laatste dagen een verhoogde acti viteit waar te nemen. Daar is het échec te Tokio, wegens de al te starre houding van Japan. De nieuwe anti-Britsche campagne daar, waardoor men zich afvraagt, wat er nu weer achter kan zitten. Heeft men in Europa plannen, waarbij Japan moet helpen, tengevolge waarvan dan alle toenadering tot Engeland plotseling weer moet worden afge broken? Het zijn tenslotte maar vragen, waarop men het antwoord schuldig moet blij ven, omdat het niet mogelijk is een tip van den diplomatieken sluier op te lichten, waar achter de toestand van Europa verborgen ligt. Die verhoogde activiteit in het diplo matieke leven vindt men echter ook in Europa. Tusschen Engeland, Frankrijk en Rusland, zullen nu militaire besprekingen gevoerd worden. Dit wijst erop, dat de toenadering tusschen deze landen ver ge vorderd is. Het kan echter ook een uiting zijn van vrees over de dingen, die men verwacht en die men, door aaneensluiting nog wil voorkomen. Ook hier duisternis omtrent de beweegredenen. Als een of andere machthebber oorlog wil, dan moet hij die ontketenen in de komende weken, wacht hij langer, dan is het voeren van een strijd zooveel bezwaarlijker, door het dicht- sneeuwen van verschillende passen. De landen, die bij den gang van zaken in Europa betrok ken zijn, nemen dus hun maatregelen voor alle mogelijke eventualiteiten. Zoo heeft Engeland 12.000 reservisten opgeroepen, om de reserve- vloot te bemannen, die tót het laatst van de volgende maand, tot het einde van den srisis- tijd dus, in dienst zal blijven. De „United Press" herinnert eraan, dat de laatste maal, dat de reservevloot teza men met de „homefleet" in vredestijd ma noeuvres hield, in Juli 1914 was, aan den vooravond van den wereldoorlog dus. Dit behoeft nu wel geen reden te geven tot ernstige ongerustheid, maar het zegt toch wel iets. Engeland wil geen risico's, van daar zijn maatregelen, vandaar ook de mi litaire besprekingen met Rusland. Er is weer leven in de diplomatieke brouwerij. Alleen in Duitschland en in Italië is het merkwaardig rustig. De rust voor den storm? Of de bezinning op de gevolgen van een Europeesch conflict Laat ons het laatste hopen. Want als Hitier en de zijnen zich inderdaad ernstig bezinnen op deze gevolgen, zullen ze er zeker van te ruggehouden worden een dergelijke ramp ov er Europa, dus ook over hun eigen land, te brengen. KANAALWEG 97 Tel. 335 VRAAGT U EENS PRIJSOPGAVE Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 91? en van 13.30 1' u. Zaterdags van 912 uur, BIOSCOPEN: RialtoSpoorstraat half 8: „Love Affair en „Moeder Kerry's Kuikens", Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Dieven in Arizona" en „De Machtige", Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Verdwaald in de jungle" en „Bij verrassing getrouwd". Opgenomen om 8 nur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 761.7 Temperatuur lucht: 16.2 Maximum temp. lucht: 18.9 Wind: richting: W.Z.W. kracht: 4 Temperatuur zeewater: 18.4 Licht op: 9.24 WIE IS Z'N FIETS KWIJT Een bewoner van de Stationsstraat (wo nende No. 5) vond een heerenfiets op het Sta tionsplein. Hij nam het vehikel mede en zal het gaarne aan den rechtmatigen eigenaar teruggeven. AANGEREDEN. Iemand deed aangifte, dat zijn dochter op den Brakkeveldweg was aangereden. Haar rijwiel was daarbij beschadigd. AANGEHOUDEN EN GETRANS PORTEERD. Een persoon werd aangehouden ln verband met een tegen hem uitgebracht arrestatie bevel van den Commissaris van Politie te Utrecht. Hij werd op den trein gezet en be vindt zich thans in de Dom-stad. BRUTAAL. Een bewoonster van de Joubertstraat deed bij de politie aangifte, dat uit den tasch van haar rijwiel, dat eenigen tijd onbeheerd op de Kerkgracht had gestaan, een portemonnaie met geld verdwenen was. Onvoorzichtig van de juffrouw-is verregaand brutaal van den dief.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5