De Spanjaard denkt niet in krenten en rozijnen Het r.k. „koekoeksei" Nederland heeft de beste haringtrawlnetten Prinses Armgard op Soestdijk Felle brand te Stadskanaal Cbamberlain huldigt Poolsche regeering Een schip als doodkist Marktberichten voor Duitsche machines de K.LM? King Hall in Parijs SUMeüeJb Hitier opperbevelhebber in oorlogstijd Charoberlain heeft goede pers Zwevende jeugd Toestanden na den vrede. „En dat wil nu Spanje reconstrueeren!" Deze in een accent van sarcasme verpakte uitroep vingen wij, aldus een Spaansche cor respondent van de Msb., onlangs uit den mond van twee buitenlanders op, die zwaar en lang zwoegden om de Brug der Zuchten tusschen Hendaye en Irun te passeeren. De heeren hadden in hun eigen hoofdstad al hevig moeten worBtelen om toegang tot het Iberisch schiereiland te verwerven en nu hadden zij aan de grens nog weer eens uren te offeren aan formaliteiten met vrijgelei den, met deviezen, met vingerafdrukken, met foto's, met paspoorten, met douane-ambtena ren, met politie, etc. Eindelijk echter hadden zij zich toch door den rijstebrijberg heen gegeten en toen was er nog slechts één stempeltje noodig van de commandancia militar. Deze inrichting be gint des morgens om tien uur te functionee- ren, maar om één uur gaan de officieren lunchen en uitrusten en dat duurt tot vier uur in den namiddag, met het gevolg, dat men tijdens de middennoot van den dag Spanje niet binnen kan. En dat vinden de cis-Pyreneeërs zóó raar, dat het hun in twij fel brengt over den wederopbouw van Span je. Wijl twee of drie officieren moeten dé- jeuneeren, wordt een land van 22 millioen inwoners van één tot vier uur in den middag finaal van de buitenwereld afgesneden. En dat nu al drie jaar lang. Niemand vindt het gek. Het gekke van het geval bestaat echter Idaarin, dat geen enkele Spanjaard het geval gek vindt. Men vindt het veeleer doodge woon en zeer natuurlijk en nog nimmer heeft iemand gedacht, er een wijziging in aan te brengen. Overigens is deze reconstructie van Spanje een aangelegenheid, waarover alléén vreem delingen zich druk en soms zelfs zenuwach tig maken. Den Spanjaarden zelf echter laat de kwestie ijskoud. Natuurlijk zijn er een paar ministers en kapitalisten, die zich het hoofd ook over het probleem breken, maar dat is al. De Spanjaard zelf denkt in im peria, in momenten van geweldigen om vang, in kathedralen. Hij denkt echter niet in krenten én rozijnen. Gebrekkige propaganda. Maar zij hebben ook een maag en wan neer er niets substantieels voorradig is om deze te vullen, moet dat met propaganda ge daan worden en nu wordt men tijdens 'n be zoek aan Spanje door niets zoo pijnlijk ge troffen als door de gebrekkige propaganda, welke het huidige systeem er voert. Men lacht nog vaak met veel schamper heid over Dr. Goebbels' woord: „Van boter wordt men dik, maar met kanonnen kan men schieten". In de toekomst zal deze uitdrukking min stens wel gewaardeerd gaan worden als de korte samenvatting eener zeer goede pro paganda Gelijk echter gezegd, ontbreekt deze in Spanje. De menschen hebben er veel te lijden en dat is na een burgeroorlog vol komen verklaarbaar en begrijpelijk, ij stede echter, dat dit lijden dagelijks breedvoerig behandeld, uitgelegd en verheerlijkt wordt, zwijgt men liet dood. Soms wordt het zelfs ontkend. En dat is nog erger dan een fout. Dat is antipropaganda. En wanneer de anti-propaganda begint te woeke ren, storten zelfs de imperia en de kathedralen in elkaar en blijven de krenten en rozijnen alléén nog over. D. w. z. deze ontbreken maar dan wordt het gemis ervan scherp ge voeld. En dat gevoel groeit dan op tot ontevredenheid. Hierbij valt nog te bedenken, dat niet elk volk met organisatorische talenten begif tigd is. De Spanjaarden b.v. zijn op dat bij zonder gebied niet uitermate sterk en dat brengt wel eens overbodig lijden mee, dat door een goede propaganda tot een offer op het altaar des vaderlands verheerlijkt be hoort te worden. Maar dat geschiedt niet. De gehate queu. Bijvoorbeeld, onder het roode bestuur heb ben de Madrileenen onder weinig dingen zóó hevig te lijden gehad als onder het queu maken voor allerlei regeeringsbureaux distributiekantoren enz. Dit kwaad had vormen aangenomen van een zóó groot for maat, dat men het meer duchtte dan een paar uur artillerievuur. En toen Franco kwam, ging de blijde mare: nu eindelijk geen „colas" meer. Echter, de colas zijn te rug gekomen. Voor banken, voor regeerings- kantoren, voor levensmiddelenwinkels, ziet men nu weer eindelooze slangen van men schen in de brandende zon, in regen en wind staan, die niets doen dan wachten, wachten, eindeloos en geduldig wachten, on der toezicht van politiedienaren met de ge laden karabijn in de hand. Maar in de bladen zoekt men vergeefs naar een woord over dit gehate queu ma ken. De propaganda zwijgt de aangelegen heid dood. Ze had er zich echter met volle borst op moeten werpen en behooren aan te toonen, dat de colas in de roode dagen een doemwaardige beproeving waren, maar dat zij nu een zeer aangename tijdpasseering zijn geworden. Wat is fascisme zonder ganda? propa- Hiermede hebben wij aldus de Msb., slechts even één voorbeeld aangestipt. Er zouden er verscheidene andere naast ge steld kunnen worden, maar dat is overbo dig. De hoofdzaak inmiddels is deze. Fas cistische stelsels houden zich in eerste in stantie niet met geweld ter been, maar met propaganda. Wee echter deze stelsels, wan neer het aan de propaganda begint te hape ren. Dan blijft het geweld alléén nog over. En de verzakking natuurlijk. Nu isSpanje een uitzonderlijk land en alles gaat er een beetje anders dan elders. Met oordeelen, en vooral met profeteercn, moet men. derhalve terughoudend zijn. Toch komt men bij een bezoek aan het land tot de gevolgtrekking, dat er desillusie heerscht en wassende ontevredenheid, maar dat het apparaat, dat deze stroomingen vei lig behoort af te leiden, niet door deugde lijkheid uitblinkt. WAARVOOR DE ANTI-REV. VREEZEN.. In het grootste deel der r.k. pers verschij nen thans pleidooien voor een nationaal ka binet. De Maasbode schrijft: Wij staan tegenover Liberalisme en So cialisme, thans gelijk vroeger. Maar wan neer 's lands belang het gewenscht maakt, gelijk dit in een benarden tijd gewenscht is, vooral wanneer zware offers van ons volk gevraagd moeten worden en groote volksnooden gelenigd, dat wij met liberalen en socialisten in een werkelijk Nationaal Kabinet zitting nemen, dan zijn wij daartoe bereid, mits in het program niets voorkomt, waarmee wij ons krachtens onze beginselen onmogelijk vereenigen kunnen, en redelijker wijze vaststaat, dat er voldoende samenwer king zal zijn, om 's lands belangen naar be hooren te behartigen. Het koekoeksei De Standaard (a.r.) moet vanzelf sprekend van een nationaal kabinet, dat beter gedoopt zou kunnen wor den met den naam kabinet van ver deeldheid en verwarring, in welk nest de koekoek der R.K. Staatspartij weer haar eieren hoopt te leggen, niets hebben. Het blad vervolgt: Donderdag 1.1. is in de Kamer tot dr. Colijn gezegd: wij willen de daden van het door u gevormde Kabinet niet afwachten. Gij zegt wel, dat dit zijn taak wil verrichten in over leg en samenwerking met de Staten-Gene- raal, maar tusschen uw opvattingen en de onze is zulk een groot, eigenlijk een funda menteel verschil, dat wij het zelfs gevaar lijk vinden u en uw medewerkers ecnigen tijd aan het bewind te laten. Den volgenden dag opent men een campagne voor de for matie van een nationaal Kabinet. Dit doet ietwat vreemd aan. Wat verstaat men onder een nationaal Kabinet? Een Kabinet, gevormd met medewerking van alle niet-extremistisch partijen? Zoo ja, dan zou onze partij behooren tot de partijen, waarop men een beroep doet. Maar dit kan moeilijk worden aangenomen, want één dag vroeger zeide men tot onze voormannen: uw inzichten deelen wij niet; wij hebben daar tegen dermate bezwaar, dat wij er niet me de kunnen rekenen. Of verstaat men onder een nationaal Kabi net een Kabinet, dat aan de denkbeelden van Rooinsch-Ivatholieken, Sociaal-democraten en Vrijzinnig-Democraten de richtlijnen voor zijn staatkundig beleid ontleent? Maar dan streeft men niet naar de vorming van een nationaal-Kabinet. Dan worden o.a. de denk beelden van de anti-revolutionairen uitgeslo ten. En men zal toch niet willen tegenspre ken, dat een deel der natie daarvan voor stander is, en dat die denkbeelden wortelen in een grondovertuiging, waaraan in elk ge val een nationaal karakter moet worden toe gekend. In verband met de voorgeschiedenis van het politiek conflict, dat aan de huidige Ka binetscrisis het aanzijn gaf, is, hoe wij het ook wenden of keeren, het pleit voor het op treden van een nationaal Kabinet ons onbe grijpelijk. Wij geven daarom in overweging het mooie woord nationaal, waarvan toch al zooveel misbruik wordt gemaakt, niet aan te wenden voor het aanprijzen van de forma tie van een Kabinet, dat klopt op de motie- Deckers". Tal van buitenlanders komen naar IJmuiden om ze te koo- pen. Het heeft in buitenlandsche visscherij- kringen de aandacht getrokken, dat de re sultaten van de Nederlandsche haringtrawl- visscherij zooveel beter zijn, dan die van andere naties. Spoedig ontdekte men, dat de oorzaak van dit verschijnsel gelegen was in de gebruikte netten. De perfecte wijze waarop bepaalde Nederlandsche nettenbe- drijven het vischmaterieel afleverden kon men in het buitenland niet benaderen en hierdoor is een merkwaardige toestand ont staan. Tal van haringtrawlers, welke in het bui tenland uitgerust zijn, komen aldus het Hb. voor ze ter vischvangst varen eerst naar IJmuiden, om daar de beroemde Neder- landsch netten aan boord te nemen. Polen, Franschen, Belgen, Denen, allen komen ze in de haven van het Staatsvisschershaven- bedrijf waar dientengevolge een bepaald internationale sfeer hangt. Voor de bedrij ven rond de visschershaven brengt dit ook in andére opzichten drukte mee. Allerlei reparaties, die anders elders zouden wor den uitgevoerd, laten de buitenlanders thans te IJmuiden verrichten» Er liggen nu onder meer twee Polen en een Belg die machineschade hadden gekre gen, in reparatie. Tenslotte dragen de vele werkzaamheden aan de IJmuidensche sche pen er het hunne toe bij, om aan de vis schershaven een sinds lang niet gekende bedrijvigheid te bezorgen. De Tel. verneemt uit betrouwbare bron, dat de K.L.M. wederom serieus onderhandelt met Focke Wulf en Jtinkers in zake even- tueelc aanschaffing van een aantal viermo torige Condor-vliegtuigen, resp. Ju 90-vlieg- tuigen. Een en ander in verband met den zeer hoogen prijs welke voor de Douglas D.C.-4 moet worden betaald. De Condor is een verkeersvliegtuig voor 26 passagiers en de Ju 90 voor ongeveer 40 passagiers op den korten afstand in Europa. Voor de Indië-lijn zal deze machine 1012, resp. ongeveer 20 passagiers kunnen vervoe ren. Beide machines zijn geschikt voor het lange-afstandverkeer en de K.L.M. zal met een dezer types in staat zijn den afstand Am sterdamBatavia in ongeveer twee en een halven dag af te leggen. Vandaag arriveert batterij veld artillerie, welke de saluutschoten zal lossen. Gisteravond om half acht is de moeder van Prins Bernhard, Prinses Armgard op het pa leis Soestdijk aangekomen. De Prins had zijn moeder per auto te Amersfoort afge haald. In de verschillende garnizoensplaatsen van ons land maakt men zich op voor de a.s. blijde gebeurtenis in ons Prinselijk gezin. In de standplaatsen der bevelhebbers van de militaire afdeelingen, staal reeds de telex apparaten gereed, welke in directe verbin ding komen te staan met het paleis Soest dijk. Op 3 Augustus zal de apparatuur in werking worden gesteld, de saluuthatterijen der artillerie treffen nu reeds voorbereidende maatregelen; van den 3en Augustus af zul len de manschappen van de batterijen in di verse kazernementen van ons land gecon signeerd blijven. Heden, in den loop van den dag wordt te Baarn een batterij veldartil lerie verwacht, welke tot taak zal hebben de 51 of 101 vreugdeschoten af te vuren zoodra de blijde gebeurte nis ten paleize Soestdijk een feit zal zijn. Evenals bij de geboorte van Prinses Beatrix staat deze batterij onder commando van kapitein Nij- natten te Harderwijk. Van het detachement Rijksveldwacht, be staande uit ruim honderd manschappen komt heden 't 1ste gedeelte, zijnde ongeveer 50 man, die bestemd zijn om den eersten stoot op te vangen van de verkeersdrukte als gevolg van de omlegging van het ver keer. ZIJN DOEL: ONAFHANKELIJK- HEID VAN DEN GEEST KWEE KEN. „Mussolini denkt meer aan ten toonstelling dan aan oorlog". Stephen Kink Hall, de Britsche brieven schrijver aan het Duitsche volk, is in Parijs aangekomen en heeft in zijn hotel de Pa- rijsche pers ontvangen. In correct Fransch zeide hij vaak in de Fransche hoofdstad te kómen, om de Fran- sche openbare meening rechtstreeks te lee- ren kennen. Hetgeen hij thans te zeggen had, resumeerde hij tot drie punten, t.w.: eerst wil ik het misverstand wegnemen, al dus King Hall, dat verwekt is door een der vier brieven, welke ik gestuurd heb aan talrijke Duitschers. ambtenaren, zakenlieden, leden der nat. soc. partij, waarin ik de mee ning uitte, dat ingeval van een oorlog, Ita lië geen doeltreffende steun voor Duitsch- land zou beteekenen wegens zijn moeilijke strategische positie. In Italië dacht men, dat ik hier mede den persoonlijken moed en waarde van den Italiaanschen sol daat op het spel zette. Het geeft blijk van een slecht begrip van de mentaliteit van een Britschen ma rine-officier te veronderstellen, dat hij zulk een oordeel zou vellen. Ik denk alleen, dat het Italië aan hulpbronnen ontbreekt en dat de bes te soldaat, het zonder voedselvoorzie ning niet volhoudt. Ik geloof overi gens. dat Mussolini meer denkt aan de tentoonstelling te Rome van 1942 dan aan een toekomstigen oorlog. Vervolgens zette King Hall het doel uit een van zijn brievenzendingen naar Duitsch- land. In. mijn briefwisseling, aldus de En- gelschman, streef ik er niet naar de feiten te vermelden, welke de Duitscher niet kent, want de beschaafde Duitscher kent de fei ten wel. Doch ik ben van meening, dat de onafhankelijkheid van den geest gunstig is voor de vrede en dat mijn initiatief een uit wisseling van politieke denkbeelden tus schen de Duitschers kan doen ontstaan. De persvertegenwoordigers vernamen ver volgens uit gestelde vragen, dat King Hall candidaat zal zijn voor het Britsche parle ment bij de komende tusschentijdsche ver kiezingen in Lancashire, en wel voor de National Labour Partij. Hij is ook voorne mens binnenkort een zending brieven te richten naar Frankrijk en wellicht ook naar Italië. Gevraagd naar de antwoorden welke hij op zijn brieven ontvangt, zeide King Hall dat deze anoniem en meerendeels fel zijn. NIEUWELINGENWEDSTRIJDEN IN DE HOOFDSTAD. Het District Noordholland van de Kon. Ned. Athletiek-Unie organiseerde Zondag te Amsterdam, wedstrijden voor nieuwelingen waarvan de uitslagen, voor zoover zij deel nemers uit onze omgeving betreffen, als volgt luiden: 100 M. heeren KNAU-leden. Finale: A. Rottier, HAV, den Helder 11.7. Kogelstooten heeren niet-KNAU: J. Visser Wieringerwaard, 8.97. Hoogspringen heeren KNAU leden, G. v. Balen Blanken, 01., Wieringerwaard 1.65. Hoogspringen niet-KNAU-ledcn, J. Blaau- boer, Wieringerwaard 1.50. 80 M. dames KNAU-leden. Finale M. Kaan, 01., Wieringerwaard, 11. 80 M. dames niet-KNAU. Finale: N. Kor- stanjc, 01., Wieringerwaard, 11.4. 100 M. heeren, niet KNAU-leden. Finale. N. Kaan, O.-Wieringerwaard, 12,2 dames: K. Korstanje W. Waard 4.11. Zweedsche estafette heeren: Wieringer waard, 2 m. 16 sec. 4 x 100 m. heeren KNAU-leden: Olympia, Wieringerw. 4S.1 sec. 4 x 100 M. heeren, niet-KNAU Wieringer waard 50.9. 4 x 100 M. dames, Olympia, Wieringerw. 57.5 sec. Twee opvattingen in Duitsche militaire kringen. De opvattingen omtrenit het opperbe\el in oorlogstijd blijkt in Duitsche militaire krin gen twee stroomingen te hebben doen ont staan. Terwijl sommigen, aldus het Hst)., van meening zijn dat in oorlogstijd de lei ding der militaire zaken toevertrouwd moet worden aan één enkel persoon, die alleen uit zijn werkkabinet alle operaties 1°""' omdat hij ook de eenige is, in staat alle gegevens te bezitten van het door don oorlog gestelde probleem, zijn anderen .in tegendeel van ijieéning, dat de leiding van den staat en die van de weermacht aan verschillende leiders moet komen. Het laat ste standpunt wordt door den reservegene- raal Wetzell in het „Militarwochentolatt verdedigd. Volgens hem moet de leider in oorlogstijd op het zwaartepunt .van het front op het voor een algemeene beslissing be langrijkste punt, optreden. Met een verwij zing naar het voorbeeld van den wereld oorlog betreurt de schrijver het, dat gene raal Ludendorff een deel van zijn werk zaamheid heeft moeten wijden aan niet zui ver militaire kwesties, zelfs aan politieke kwesties, wegens het te kort schieten van de organen van den staat. Generaal Wetzell verklaart zich beslist tegen een vereeniging in handen van één man van het burgerlijke gezag en van het bevel in oorlogstijd. Het betreft hier een meer dan academisch debat, daar Hitier naar men weet staats hoofd, Führer van het Duitsche volk en opperbevelhebber van de geheele weermacht is. Men weet nog niet, of hij zich in laatst genoemde hoedanigheid aan het hoofd der Duitsche legers zou plaatsen en persoonlijk de operaties zou leiden. Gezinnen redden het veege lijf. In den afgeloopen nacht is omstreeks kwart voor vier uur brand uitgebroken te Stadskanaal in een gebouwencomplex, waarin in de benedenverdiepingen eenige za ken zijn gevestigd en waarvan de bovenver dieping door een drietal gezinnen wordt be woond. Het vuur werd ontdekt door mevrouw Tempel, die door het knetteren van vuur gewekt werd en toen zag dat het belenden de perceel brandde. Zij maakte onmiddellijk alarm. Een van de bovenwoningen in ge bruik door de familie Augustin, brandde reeds. De heer A., wiens familie op reis is, kon zich nog juist in veiligheid stel len. evenals het gezin van den heer A. Pop- pema, die in de benedenverdieping een zaak in rijwielartikelen drijft. Zij moesten evenwel in allerijl in nachtgewaad de wo ning verlaten. Inmiddels breidde de brand zich snel uit tot aan de groote werkplaats van de A.T.E.M. De eigenaar, de heer J. Alsema en diens familie, zagen eveneens kans zich bijtijds in veiligheid te stellen. De brandweer uit Stadskanaal rukte met volledig materiaal uit en bestreed het vuur met zeven stralen, maar zij kon tegen het vernielende vuur niet veel uitrichten en moest zich bepalen tot het nathouden van de belendende perceelen, waarin de koffie branderij van den heer J. B. Tempel is ge vestigd en voorts de woning van notaris Poelman. Beide perceelen bleven dan ook gespaard, doch bekwamen veel waterscha de. Het complex brandde geheel uit en van de zich daarin bevindende inboedels kon niets worden gered. Ook de brandweer uit Musselkanaal was ter assistentie uitgerukt, maar behoefde geen dienst te doen. Het nablusschingswerk vorderde verscheidene uren. De schade wordt door verzekering gedekt. Zij zal volharden in wijs staats manschap en zelfbeheersching. Ten aanzien van Dantzig zeide Chamber- lain gisteren in het Lagerhuis: De bezorgd heid in Europa heeft op het oogenblik de neiging zich rondom Dantzig te concentree- ren. Sedert Lord Halifax zeide, dat hij zich niet onnoodig bezorgd maakte, hebben zich grens incidenten voorgedaan, die de spanning eer hebben versterkt dan verminderd doch de Poolsche regeering, die de meest bewonde renswaardige kalmte heeft getoond (alge meene toejuichingen) kan men, daarvan ben ik overtuigd, toevertrouwen, dat zij zal vol harden in een wijs staatsmanschap en zelf beheersching". Nationaal-socialisten Dantzig. regeeren Ten aanzien van Dantzig zeide Eden, dat de stad wordt geregeerd door de nationaal- socialisten. Zij hebben alle politieke partijen onderdrukt, de kranten verboden en de Jo den uitgedreven. Niemand kan zeggen welke taktiek in de komende weken zal worden gevolgd, doch het essenticele punt is, dat de bedoelingen van de nationaal-socialisten niet zijn veranderd, n.1. dit jaar Polen het zelfde lot te doen ondergaan als het vorig jaar Tsjecho-Slowakije. Engelsche bladen gerust gesteld. De aankondiging door Chamberlain van een militaire missie naar Moskou wordt door de bladen algemeen uitgelegd als een aanwijzing dat reeds een aanzienlijke mate van overeenstemming bestaat en de voor uitzichten op een. pact gunstiger worden ge acht, terwijl de verklaringen van den pre mier inzake Tokio geruststellend geacht worden. De „Times" is van meening, dat het ac- coord met Frankrijk inzake het openen van militaire besprekingen met Moskou niet anders dan een hoopgevend teeken voor het welslagen der politieke onderhandelingen kan zijn: immers kunnen nauwelijks ^55 nen voor een gemeenschappelijke straten, worden ontworpen met een land, dart. mét .1.,'iviliil/ nnn 1 tAD Hcnn rtn I ie L' voraen onuuii" 11 un.t muu, aait nipt vaarschijnlijk een bondgenoot is. En er ziin thans duidelijke bewijzen die elk lanH dat agressieve bedoelingen mocht hebben «mraimn van tnpnpmonrl u» (lal aK[^M>-vc UOUWWUMI net)b€n kan overwegen van toenemend vertrou. wen tusschen de Britsche, Fransche en Ryc. sische regeeringen. De „Daily Telegraph schrijft: Na Cham berlains verklaring kan er geen redelijk» grond zijn voor sceptisme ten aanzien van de vastberadenheid der rogeering, door gaan met een politiek, welke de laatste vier maanden vele malen is verkondigd. I)e toon van zijn verklaringen inzake "het Verre fw ten was geruststellend en kan veel bijdra gen tot het wegnemen van mogelijke heé zorgdheid ten aanzien van de eenigszins bepaalde bewoordingen van de formule va!1 Tokio. 1 Prestatie van 16-jarigen rweef, vlieger. De 16-jarige Max Christern uit Apeldoorn heeft gisteren van het vliegveld Teuge, waar een zweef vliegkamp wordt gehouden, vlucht van meer dan honderd kilometer ge maakt. Hij startte door middel van de lier 0111 half twee en landde omstreeks half vijf te Bargeroosterveld, in de buurt van Enmien. Typische vondst In Suffolk, In Suffolk is na opgravingen, die een vol jaar hebben geduurd, een Saksisch schip uit de 7e eeuw aan het licht gekomen. De aanleiding voor het instellen van dit onderzoek, zoo meldt de „Daily Telegraph". volgens het Ilsbl., was het vinden van en kele spijkers op een landgoed. Deze spijkers gaven de plaats aan, waar de spanten van het schip lagen. Daarna vond men fragmen ten van houten planken. Dadelijk is toen de hulp van experts inge roepen, en onder hun leiding zijn de over blijfselen van het 27 meter lange Saksische schip te voorschijn gekomen. Ook de inhoud was geheel bewaard gebleven. Uit wat men in het schip heeft ge vonden, concludeert men, dat het hier een sohip betreft waarin het stoffelijk overschot van een Saksi- schen koning aan de golven is toe vertrouwd. Men vond n.1. zooveel goud, juweelen en kostbare wape nen, dat de veronderstelling voor de hand lag, dat men hier op het graf van een hooggeplaatst persoon was gestuit. Toen men bovendien een soort „scepter" vond, met gebeeldhouwde koppen op de uit einden, was men zeker, hier te doen te heb ben met de laatste rustplaats van een vors telijk persoon. Men vond een prachtige gouden gesp, gouden schakels en een gouden sluiting van een kleed; voorts gouden knopjes, en gouden plaatjes versierd met menschen- en dieren- figuren. In volle wapenrusting moet de koning zijn neergelegd, met zijn wapenen naast zich; veel is daar echter niet van overgebleven, behalve een gevest van een groot zwaard, van massief goud, en bezet met edelsteenen Ook vond men speerpunten, en zelfs over blijfselen van een beurs met enkele halfver gane geldstukken er in. IJzeren potten en aardewerk wijzen er op, dammen het lichaam van den overleden ko ning in een kajuit heeft geplaatst. Nu de opgravingen zijn voltooid, kan men den vorm van het schip duidelijk zien in de intact gebleven aarde er om heen. Het is echter nog de vraag, of de fragmenten ver der opgegraven en vervoerd zullen worden. WINKEL, 31 Juli. Appelen f 28, peren 1—6, aalbessen 3- 20, kruisbessen 3—6, frambozen 2026, to maten 45, slaboonen 33.40, snijboonen 3 4, aardappelen 0.90—150 per 100 pond. Bloemkool 4—5.40, meloenen 2023, kom kommers 1.50—3 per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 31 Juli. Schotsche muizen 2.302.50, grove 1.90— 2.10, drielingen 2.302.60, eigenheimers 2.10 —2.60, Dunban Yeoman 1.40, bintjes 1.70, zil* veriiep, drielingen 1.60. Aanvoer: 13.900 Kg« aardappelen, 25 Kar. zilveruien. MEDEMLIK, 31 Juli. Aardannelen: Bonken 90—95 ct., Schot sche muizen 11.05. kleine muizen 85—90 ct., Borgers 1.10—1.15; Kleine 85—90, Wilde Duuk 8090 per 50 k.g.; Snijboonen 1.15— 1,20 per 50 k.g. ALKMAAR, 31 Juli. Aardappelen 1.S0—3.80, aalbessen 4—9, an dijvie 0.501.70, appelen 4850, augurken 1,50i, bloemkool I 610, idem II 24» bieten 1.60, doperwten 46, druiven 1724, gele kool 2.10, groene kool 2.10, kropsla 1— 5. komkommers 1—3, meloenen 12—30, pe ren 4—7, prei 4.20, peterselie 0.50—1.20, per ziken 1—6.50, postelein 0.150.12, rabarber 1—3.50, roode kool 1—1.80, selderie 0.50- 1.20, spinazie 0.50—1.06, snijboonen 3—7, dub behj spercieboonon 0.90—1.45, tuinboonen 0.2.>—0.40, tomaten 2—3.80, uien 2.6010.40, wortelen 2.505.50, zwarte bessen 1516- PURMEREND, 1 Aug. 'Koeien, totaal 650 stuks: 300 vette koeien 't~70 ct., gelde koeien 100—180, melkkoeien 180—260, stieren 42—53 ct. per Kg., 90 vette kalveren 60—80 ct, per Kg., 330 nuchtere Kan eren 417, 257 vette varkens 4852 c per Kg., 58 magere varkens 24—31, 360 big- gen 13-17 600 schapen 12—25, 30 bokken ■>—11), 500 lammeren 5—8. RROEK OP LANGENDIJK, 1 Aug. Aardappelen, Schotsche muizen 2.402.' Eigenheimers 1.60—2.10; BI. dito 1.8O-2.j0; drielingen 2.20—2.80; Kleine 1.20—l-"0» 'en 6.30; drielingen 5.— Gele nep 4.10: Zi veruien 1.90-2.30, drielingen 3.50-4.20, Zilvernep 5.40—6.20: Bos peen 2.50, Snerrie- ',0"n(,n 6.70-7.80; Rhabarber 1,60; Kroten k.g. Tomaten A 4.7O-5.10. R 4.905.o0; C 4.CC 4.—: Druiven: Ah ravenn1!7c!,,'n: Ernnkonthalors -41,10—-41 - an-nn 9IAmVOlIDF- 1 Aug. li00„k.g. Aardappelen. Schotsche muizen ■Vin Rro°ton 2.00—2,30; Eigenheimers o™ ni' (,i,n 1-90—2.60; drielingen -1" «®0 k.g. Uien 4.30—4.50: drielingen 3.70—3.90. gele nep 4.30—4.70. 600 K?- 7.' vennen 1.301.60, drielingen 3.904.50, 1*™°? 520—5.70, 5100 Kg. spercieboonen 7-J 200 kr. kroten 0.90, 5800 Kg. roode koo 1-—, 68600 Kg. witte kool 0.90.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6