dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Hongarije Roemenië Engeland wenscht geen tweede München Een Ju. 90 op Schiphol Echtpaar Colijn tc Baarn WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1939 67e JAARG. No. 8684 Scheepvaartonderhandelingen afgebroken..... Tsjechen hopen op Duitsche matiging Japan ziet gevaar in Noord Sachalin Incident in Hongaarsche Parlement In Duitschland geen tijd voor woningbouw Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: Drama in het drijfzand HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Uitg.Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder ncidcnt Nachtelijke schietpartij aan de grensrivier de Theiss. tusschen Roemenië heeft de onderhandelin gen, die te Sinaja met een Hongaar- sche delegatie werden gevoerd en het tot stand komen van een nieuw verdrag voor de riviervaart ten doel hadden, afgebroken in verband met de schietpartij tusschen Roemeen- sche en Hongaarsche grenswacht aan weerszijden van de Theiss. Het incident van den afgeloopen nacht is het laatste van een serie grensincidenten, die zich hebben voorgedaan, sedert Honga rije subkarpathisch Rusland bezet heeft. Sindsdien is de scheepvaart op de Boven- Theiss gestaakt in afwachting van een nieuwe regeling, die de oude overeenkomst met Ts.jecho-Slowakije moet vervangen. In een semi-officieele Roemeensche ver klaring over het laatste grensincident wordt gezegd, dat de Hongaarsche autoriteiten, door de vlotters aan te moedigen de Theiss te bevaren, de geheele verantwoordelijkheid voor het incident dragen Tien dagen gele den heeft de Hongaarsche regeering ver zocht onderhandelingen over een nieuw schecpvaartverdrag te openen. De Roemeen sche regeering stemde daarin toe en Hon garije erkende, dat op de Boven-Thoiss niet gevaren kon worden, zoolang er geen over eenkomst was gesloten. Het feit, dat de plaatselijke autoriteiten dezen stand van zaken niet hebben erkend, heeft de Roe meensche regeering, aldus de verklaring, genoodzaakt de onderhandelingen af te bre ken, tot de Hongaarsche regeering de noo- dige maatregelen zal hebben genomen om een einde te maken aan de onwettige scheepvaart en daaimede aan de betreurens waardige grensincidenten. Het Hongaarsche Telegraafagentschap be richt, dat de Hongaarsche regeering bij de regeering van Roemenië stappen heeft ge daan om haar verwondering te kennen te geven over de grensincidenten bij het dorp Tescoe. De Hongaarsche regeering heeft voorge steld een gemengde militaire commissie ter plaatse een onderzoek te doen instellen naar de verantwoordelijkheid en tot het herstellen van den normalen toestand in het dal van de Theiss. Hoe het gebeurde. Het Hongaarsche Teiegraaf-Agentsclipp geeft de volgende lezing van het gebeurde: vannacht heetf zich opnieuw een Roe- meenschHongaarsch grensincident voor gedaan. Een Hongaarsche grenswacht werd hierbij gewond. Tot 7 uur 's morgens heb ben Roemeensche soldaten met geweren en machinegeweren geschoten in de richting van het plaatsje Tosco, waar zich de Hon gaarsche bruggewacht bevindt. Het agent schap voegt hieraan toe, dat de Roemenen een batterij hebben opgesteld welke gericht is op het dorp Tosce. Er zijn geen slachtof fers. Geen vlaggen en parades, maar vastbesloten de komende gebeur tenissen af te wachten. In Engeland wordt de vijf en twin tigste verjaardag van 't uitbreken van den wereldbrand niet met vlag gen en parades cn militaire concer ten gevierd, doch 't land is een en al vervuld van geweldige manoeuvres toebereidselen en Britsche paraat heid. Do troepenbewegingen, de ballon versperring, tallooze aanplakbiljet ten, op de militaire oefeningen be trekking hebbende en de Engelsche paraatheid illustreerende, geven een heter beeld van Engeland's macht in de zomercrisis van 1939 dan alle budgets en bewapeningsstatistieken van de overheid. Het zijn niet de zomermanoeuvres, deze zijn immers nog niet begonnen, maar het algemeen aanzien des lands, de indrukken, die men overal opdoet, welke bewijzen, dat er in Engeland veel veianderd is sedert den „vrede van Munchen". Ondertusschen hangen honderden versper ringsballons hoven Londen en worden dui zend maatregelen getroffen, om op de groo- te verduisteringsoefeningen, die_ half Enge land zullen omvatten, voorbereid te zijn, Dan zullen duizend vliegtuigen een aanval op Engeland ondernemen. Oorlogsveteranen in aclie. Vier weken achtereen zullen oorlogsvete ranen, die 45 jaar oud zijn, hun avonden en Zondagen door brengen niet het oefenen van het hanteeren van het afweergeschut. Deze veteranen zullen vermoedelijk niet in aan merking komen om naar het vasteland ge zonden te worden, zeker niet in het begia van een eventueelen oorlog. Zij zijn er om van Engeland zelf den vijand verre te hou den. Het is zeker een ongewone zomer voor den doorsnee Entfelschman. Zij, die gedurende het afgeloopen weekend, uit de groote steden weg trokken. om hun vacantie elders te gaan doorbrengen, hebben met eigen oogen de buitengewone drukte langs hoofd- en zijwegen kunnen gade slaan, toen 55.000 territorials zich naar hun respectievelijke kampen begaven; zij konden constateeren, hoe de zoeklichten, in de velden op gesteld, permanent bemand zijn, hoe vliegtuigen gedurende liet don ker hoog in de lucht cirkelen e trachten aan de speurende zoek lichten te ontkomen, juist zooals oai in verwijderde punten van liet em pire geschiedt, bijv. in Singapore, waar sedert het uitbreken yan oe vijandelijkheden tusschen China en Japan constant, dag en nacht, ge oefend wordt. Dén ding is zeker, constateert een U-P- eoiTespondent in een bericht aan de c°en enkele Engelschman, welke zijn paruj °dk moge zijn. wenscht „een tweede Mu clien". Voorstander van verduitsching uit Praag teruggeroepen. Bij den terugkeer van Von Neurath uit Berlijn werd medegedeeld, dat zijn helper, Frank, een vurig voorstander van de ver duitsching van het protectoraat, uit Praag is teruggeroepen. De Tsjechen beschouwen dit als een teelten, dat de Duitschers een meer gematigde houding aannemen in Bo- hemen en Moravië. In verband hiermede wordt opgemerkt dat de onderhandelingen over een eigen territoriaal leger in Bohe- men en Moravië, welke door Frank werden geremd, thans snel voortgang maken. Verder wordt opgemerkt, dat de decreten over het tweetalig systeem in het bestyur, welke 31 Juli in werking zouden treden^ nog niet zijn gepubliceerd. De Tsjechische regeering heeft van haar kant besloten haar goeden wil te toonen cn gisteren heeft president Hacha te Lany een conferentie bijeengeroepen, waarop werd besloten het uitvaardigen van de wet tot het confiscee- ren van de bezittingen van uitgeweken Tsjechen, Welke door Duitschland werd ge- eischt, te versnellen. Door de Sovjet Russische be lemmeringen dreigt een levens ader te worden afgesneden. Uit Tokio wordt gemeld, dat de toe standen" in Noord-Sachalin zich op een voor Japan gevaarlijke wijze ontwikkelen. Dit is volgens de Asahi Sjimbocn een gevolg van het feit, dat de Russen de Japansehe petro leum- en steenkoolnijverheid belem meren. Reeds eenigen tijd worden onderhandelingen gevoerd ter ver zachting van den druk, die door de Russen wordt uitgeoefend op de Ja pansehe belangen, maar de bespre kingen schieten niet op. Japan neemt een krachtige houding aan inzake Noord-Sachalin en wel om dat de petroleum- cn steenkoolpro ductie in dat gebied van beteekenis is voor de Japansehe nationale ver dediging, vooral wat betreft de le vering van petroleum als brandstof op oorlogsschepen. De betrokken Ja pansehe autoriteiten doen al wat zij kunnen om de Japansehe belangen te verdedigen, zooals die zijn be schreven in het verdrag, dat te Pe king in 1925 was onderteekend. Vooral de Japansehe vloot is be zorgd over den toestand. Volgens de Asahi Sjimboen is in Noord- Sachalin de zomerdooi reeds ingetreden cn zou het boren naar petroleum reeds eenigen tijd geleden hebben moeten beginnen. De Sowjet-autoriteiten echter hebben geen ant woord gegeven pp het verzoek van de Japan ners inzake de collectieve contracten voor mijnarbeiders. Ook is meer dan 30 pet. van den invoer van materialen door de Japan sehe mijnmaatschappijen in Noord-Sachalin noodzakelijk geacht, niet toegestaan. Een verzoek van de Japanners om 900 Sowjet- arbeiders beschikbaar te stellen, leverde slechts 400 arbeiders op, daar voor de overi gen geen visum kon worden verkregen. Het mijnwerk is, volgens de N. R. Ct. volkomen stopgezet, daar de Japanners slechts 60 tech nici naar de terreinen hebben kunnen stu ren. Wat betreft de steenkoolwinning had de Japansehe maatschappij de beschikbaar stelling van 2500 man gevraagd, maar er kwamen er slechts ongeveer 40. Visa voor meer dan 850 Japansehe arbeiders zijn niet verstrekt. Ook de aanvoer van materialen stag neert. Wat het proces over de bekende steen koolkwestie betreft-, hebben de Japanners ge weigerd de boeten te betalen en de Japan sehe regeering heeft thans besloten van de Sowjet-autoriteiten te verlangen, dat arbeids contracten worden gesloten en dat de boeten door de Russische gerechtshoven opgelegd, zullen worden ingetrokken. Nationaal-Socialisten gerustgesteld. Gistermiddag heeft zich in de Hongaarsche Kamer een incident voorgedaan. De leider van de „Pijlkruisen" zeide, dat in Polen Hon gaarsche iegioenen worden gevormd om „met Hongaarsche hulp" tegen Duitschland te strijden. De minister van binnenlandsche zaken, Keresztes Fischer heeft gezegd, dat naar zijn weten zeven leden van de „Lompen-Garde" naar Polen zijn om een legioen op te richten en hij stelde den leider van de nationaal- socialisten gerust. De Kamer vervolgde hierna de debatten over de nationaliteit. In de kajuit is ruimte voor 50 manschappen in volledig veld- tenue. Een viermotorige Junkers Ju-90 van de Deutsche Lufthansa heeft gisteren een be zoek gebracht aan Schiphol. Dit type vlieg tuig doet dienst op de lijn BerlijnLonden v.v. Dit bezoek wordt in verband gebracht met de belangstelling, die, zooals wij gis teren mededeelden, de K.L.M. heeft voor Duitsche verkeersvliegtuigen, omdat de Douglas DC-4 om allerlei redenen, voorna melijk om den prijs, welke meer dan een millioen gulden zou bedragen, voor de K.L.M. onbereikbaar schijnt te zijn. Vroeger heeft de K.L.M. met het prototy pe van de Ju 90 reeds kennis gemaakt, toen wijlen de heer P. Guilonard, onder-direc teur der K.L.M., in opdracht van de maat schappij een bezoek aan de Junkersfabrie- ken te Dessau heeft gebracht. De daarna in serie gebouwde vliegtuigen zijn vergeleken met het prototype sterk gewijzigd. Er was gisterochtend, gelegenheid het vliegtuig van binnen te bekijken. Tot de bijzondei'heden van het vliegtuig rekenen wij, aldus de N.R.Ct., de in tweeën verdeel de kajuit, nl. een rooksalon voor 16 passa giers en een compartiment voor 24 passa giers, waar niet gerookt mag worden. In de cockpit valt het aantal instrumenten op en de groote hoogte, waarop men zich boven den grond bevindt, ongeveer 5 meter. Onder de cabifte kan men tusschen de wielen ge makkelijk rechtop staan. Men heeft een trap noodig om in het bagageruim te komen, dat in den bodem van den romp is onderge bracht. Uitermate geschikt voor troe penvervoer. De Meeklenburg, die uitgerust is met vier B.M.W.-IIornet motoren, werd bestuurd door gezagvoerder S. Soetzer. De Deutsche Luft hansa heeft thans vier van deze vliegtui gen op haar lijnen in gebruik. Zij zijn be stemd voor de groote Europeesche lijnen en vereischen uiteraard een sterke bezetting van passagiers, wil het vliegtuig eenigszins rendabel zijn te maken. Voor troepenver voer door de lucht is dit type vliegtuig bij zonder geschikt, omdat na demontage van de kajuitsuitrusting, zeker 50 manschappen in volledig veldtenue met dit type verkeers vliegtuig kunnen worden vervoerd. Alles en allen noodig voor het leger! Ter gelegenheid van het leggen van den eersten steen van een arbeiderswijk te Ber lijn heeft de leider van het arbeidsfront, dr. Ley, verklaard, dat vier cn een half mil lioen bouwvakarbeiders noodig zijn om de drie millioen woningen te bouwen, welke Duitschland op het oogenblik te koet komt. Hij voegde hieraan toe, dat het nationaal socialisme zich tot nu toe nog niet hier mede heeft kunnen bezig houden, omdat al le kracht noodig was voor de herbewape ning en de behoeften van het leger. Zonder twijfel zeide hij, dat de huidige toestand in het bouwbedrijf 'hopeloos zou kunnen schijnen, doch 't nationaal-socialisme heeft nog voor geen enkel vraagstuk het hoofd gebogen, zelfs niet voor die, welke niet op te lossen schenen. Veiwachting: Gedeeltelijk be wolkt, geen regen van be teekenis, iets warmer over dag, matige tot zwakken Westelijke tot Zuidwestelij ken wind. De batterij veldartillerie, die tot taak zal hebben bij het bekend worden van de blijde gebeurtenis in het prinselijk Gezin de vreugdeschoten te lossen, arriveerde Dinsdag te Baarn, terwijl do I srniis in het Oranjepark nog afgebroken werd. Voor een logies van enkele dagen Naar wij vernemen is dr. Colijn gistei'en met zijn echtgenoot in het Badhotel te Baarn aangekomen. De heer en mevrouw Colijn zullen daar een paar dagen verblijf houden. Detachement Rijksveldwacht aan gekomen. Gisteren is het eerste gedeelte van het detachement rijksveldwacht, bestaande uit 50 man te Soestdijk aangekomen. Om 3 uur gistermiddag zijn ze officieel geïnstalleerd. Deze instalatie geschiedde op het terrein achter het gemeentehuis te Baarn in te genwoordigheid van den wnd. fungeerend directeur der politie mr. D. Reilingh, advo caat generaal bij het gerechtshof te Am sterdam, den districts commandant van de rijksveldwacht in het 7e district, den heer P. H. J. A. Herten te Utrecht, de burgemees ters van Baarn en Soest, resp. jhr. mr. G. C. J. van Reenen en mr. W. A. J. Visser, den commissaris van politie te Baarn, den heer F. B. Kipp en den inspecteur van politie te Soest, den heer A. F. Schreuder. Nadat de brigadecommandant van Linge de troepen aan den district-commandant had gepresenteerd, verzocht laatstgenoemde aan den fungeerenden directeur de manschappen te inspecteeren waaraan deze voldeed. Vervolgens hield de districtscommandant voor de manschappen een toespraak, waarbij hij hen op hun moeilijke taak wees en het voor de troep een eer noemde voor deze functie te zijn aangewezen. Noorsch padvinder fietst naar Nederland. Van verre belangstelling voor de komende blijde gebeurtenis, getuigt het feit dat Noor wegens hoofdstad een jeugdig afgezant naar Baarn heeft gezonden om getuige te zijn van de feestelijke vreugde, die er over eeni gen tijd weer zal heerschen in de Prinse lijke residentie. Deze afgezant is, aldus het Hsb. de padvinder J. C. Nagel uit Oslo, die thans onderweg is naar hier. Hetis geen geringe prestatie, als men weet, dat deze jongeman de geheele reis, op het oversteken van de Sont na, per fiets aflegt. De jeugdi ge Noor is inmiddels de Nederlandsche grens reeds gepasseerd bij Emmerik, zoodat hij weldra hier verwacht wordt. Bij een familie te Baarn zal hij eenigen tijd blij ven logeeren. Vader ziet zijn vierjarig dochter tje wegzinken. Een vierjarig Engelsch meisje, Ru- by Marina Yarnell geheeten, dat gisteren met haar ouders een uit stapje naar Anderby Creek (Lin- colnshire in Engeland) maakte, is op tragische wijze oma het leven ge komen, doordien zij in drijfzand ge raakte en vrijwel onmiddellijk moet zijn gestikt. Het was een wanhopige vader, die 's avonds voor den coroner van Mablethorpe verscheen om zijn droef wedervaren te vertellen. „Ruby vroeg mij om een pakje ijs", zoo vertelde John Robert Yamell uit Lincoln, met in tranen verstikte stem. „Ik gaf het haar en vroolijk huppelde het kind voor ons uit. Plots scheen het, alsof zij in een gat raakte. Ruby wankelde en was eenige oogen- blikken later opgeslokt door het zand. Ik zag nog even een handje en het lint van heur haar. Toen een angstige kreet: „Dad- dy" (vader). Dat is het laatste, wat ik van mijn dochtertje heb gehoord. Tot aan de schouders is de vader iji het drijfzand weggezonken om te trachten zijn dochtertje te redden, maar alle pogingen waren vergecfsch. Men heeft ten slotte den man met touwen uit de wceke massa moe ten trekken, anders zou ook hij den ver stikkingsdood hebben gevonden. Uit een ingesteld onderzoek, aldus de Tel. is gebleken, dat zich op de plaats waar Ru by is verdwenen in den grond een soort duiker bevond, bestemd voor het afvoeren van water. Een der bekistingen is blijkbaar verrot geweest, waardoor liet uitstroomende zeewater den grond ondermijnde cn drijf zand deed ontstaan.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1