DIENSTKLEEDING HERMAN NYPELS' Ons Indisch hoekje Ingezonden Het drukwerk drukkerij De Boer KLEEDINGMAGAZIJNEN AMeJtiel UUdeAJioXo Frissche Morgen-Landmacht 8-2 NOCTURNE A<£enda Woensdag 2 Augustus 1939 Tweede B!ad Onze excursie naar Volendam en Marken In het teeken van het Nederlandsch fabrikaat Visschen bij V. en D. Ons Prinsesje leert loopen Burgerlijke Stand van Den Helder y~ dus: ,,iw Petroleumbron aangeboord De boot vertrekt KELNERS, CHAUFFEURS, BESTELLERS, PORTIERS DEN HELDER Wederom successen van H.A.V. in Amsterdam Kinderspel en Sport op Java Onderzeebooten op reis Als het ernst wordt dttcuii/ii&uuxi 1 - Het vertrek morgenochtend 7 u. Morgenochtend gaan we onzen tocht naar Volendam en Marken maken. Om onze ex- cursisten te gerieven, zullen we hun de ge legenheid geven op verschillende plaatsen°in de stad in te stappen. Om kwart voor zeven zal de bus op den Singel hk. Langestraat Staan, om 10 min. voor zeven Krugerstraat bk v. Speijckstraat, om 5 min. voor zeven kantoor Heldersche Crt., om 7 uur Moree Sluisdijkstraat, hk Ruyghweg en tenslotte nog als laatste stopplaats Ruyghweg, hk. Stakmanbossestraat. Wij verwachten, dat ieder op tijd present is. Wie weinig of geen onkosten wil maken, neme een lunchpakket mee, overigens zullen we de deelnemers in de gelegenheid stellen in Amsterdam en Haarlem, op goede en goed- koope wijze, een maaltijd te gebruiken. an 16 tot 23 September. Wij, Hollanders, zijn niet al te sterk chauvinistisch, - dat komt misschien omdat onze vaderen en voorvaderen de wereld zeeën in alle richtingen doorkruist hebben en dat ze overal op aarde menschen aan troffen, die evenals wij, vochten voor hun dagelijksch brood. Al hebben we ons land lief, we weten toch verder te zien dan de enge grenzen van Nederland en we weten te waardeeren wat in andere landen gepresteerd worc Wij profitee- ren gaarne mee van de cultuur van onze naaste buren of verre vrienden. Toch, één week is er in het jaar, dat we speciaal bij de producten van eigen bodem bepaald worden, dat ons getoond wordt in de étalages van de meest bekende zaken, dat •wat in eigen land gefabriceerd wordt, zeker Sliet behoeft onder te doen voor de fabrikaten van over de grenzen. Dat Iets niet uitsluitend goedkoop is, als het ,,Uit Japan" komt, of Sterk, als het „in Duitschland" gemaakt is. Van 16 tot 23 September a.s. zullen tal van étalages, ook in onze stad, in het teeken van het „Nederlandsch fabrikaat" staan. De Mid- denstandsvereeniging „Den Helder" heeft in een aardig foldertje een oproep gericht tot den plaatselijken Middenstand, aan deze reclame-week medewerking te verleenen, door één of meer étalages uitsluitend met Neder- landsche producten in te richten. Het is goed, dat men eens weet wat het eigen land biedt. Een frisch en pakkend aanplakbiljet zal de aandacht van de voorbijgangers voor deze reclame vragen. Kosten zijn niet aan een en ander verbonden, men geve zich zooveel mogelijk op. Eventueele inlichtin gen worden gaarne verstrekt door het secretariaat, Koningsstraat 9, alhier. De film van Prins Bernliard Vrij dag a.s. in Rialto. U heeft natuurlijk eenigen tijd geleden die alleraardigste plaatjes in de krant gezien, Waarop men zag hoe onze kleine Beatrix een der eerste levenskunsten leerde, namelijk het Idopen. Dat waren plaatjes van de film, die door Prins Bernhard gemaakt en sedert kort in omloop gebracht is. Vanaf a.s. Vrijdag zal het Heldersche pu bliek in de gelegenheid zijn deze film te zien, en wel in het Rialto-theater tot en met Don derdag 10 dezer. Het lijkt ons vrijwel overbodig voor deze prinselijke rolprent een aanbeveling te schrij ven. De Prins is een goed filmer, terwijl Bea trix reeds lang de harten van het Nederland- Bche volk gestolen heeft. GETROUWD: A. J. van der Vlugt en M. M. Van 't Hooft. BEVALLEN: R. S. Blind-Konijnendijk, z., E. K. B. de Haan-Jullens, d., P. Doves- Mettes, z. moet een aanbeveling en een introductie voor Uw zaak zijn Laat het daarom vervaardigen in een bedrijf dat technisch „bij is klJml s Jd van het visschen. Groote en sloXn ng6üaarS trekken naar vaarten en siooten, om hun geluk te beproeven. In onze Krant van gisteren heeft men het drama kun- "f",leze" van het aardige meisje, dat ook een vischje dacht te verschalken en per slot van rekening door de visschen verschalkt werd. vroom en Dreesmann, nadere aanduiding overbodig, hebben een vischgelegenheid, die even attractief is als het visschen in het ka- "aa:' "1*ar minder gevaarlijk. En... men heeft altijd tuk. Op de eerste étage van den winkel zijn een paar vijvers ingericht. Een idyllisch bruggetje loopt er overheen en daarop staan de jeugdige hengelaars en tukken, voor vijf cent of een dubbeltje. Ze kunnen hengelen net zoo lang tot ze een visch aan den haak geslagen hebben en aarna een prijs uitzoeken, meer dan de waar de van hun vischgeld. Is dat even een leuke attractie voor de jeugd. Men zie ook de betreffende advertentie in dit nummer. Gistermiddag liep een jongen achter een handkar op het Koningsplein. Op de kar be vonden zich een aantal groote bussen, gevuld met petroleum. Bij het omslaan van een hoek gebeurde de catastrophe: de kar verloor 't evenwicht, de jongen kon haar niet meer houden en voordat hij iets kon doen lagen 5 groote bussen petro leum op de straat. Het was een ware oliebron, die aangeboord werd; het behoeft geen betoog, dat velen de ramp gadesloegen en het schadepostje van den baas van den jongen betreurden. Vijf minuten vroeger. Wij vestigen er de aandacht op, dat de E.S.O.N.A.-boot, van morgen af, inplaats van kwart over zeven, om tien minuten over vertrekt. Om geen oponthoud te hebben bij de Spoorbruggen en de aansluitingen niet te mis sen, is deze maatregel genomen. Wie dus met de boot vaart, houde er rekening mee. Dit vertrek geldt zoowel voor de werkdagen als voor de Zondagen. slagen voor hun goedkoop en goed Opnieuw kwamen Zondag in Amsterdam eenige athleten der H.A.V. uit en met succes. De wedstrijden vonden plaats op de Sintelbaan. Bij de 100 m hardloopen heeren K.N.A.U. wa ren 3 series van ieder 8 deelnemers Onze stad genoot Arie Rottier, 100 m specialist der H.A.V., werd gemakkelijk in de serie le met een tijd van 12 sec. In de finale moest hij ech ter een schepje opgooien en werd wederom le met een heel goede tijd van 11.7 sec. waarbij nog de tegenwind kwam en de zware door regende sintels. Ga zoo door, Arie. Misschien loop je dit seizoen nog 11 sec. Arie Kersbergen, die ook hier meeliep, had een slechte start, wist toch nog iets op te halen, maar wist zich net niet te plaatsen. Evengoed niet slecht voor een 15-jarige jongen. Piet Huurman deed wat we verwacht hadden, bewees tevens zijn goe den constanten vorm en bezette met een voor sprong van minstens 80 m de le plaats voor den bekenden Marathon-looper Lijnse van Blauw Wit op de 5000 m. Lijnse was snel van start gegaan en dacht hiermede het peleton van de wijs te brengen. Huurman zat eerst rustig achterin, maar na een 4-tal ronden kwam hij reeds opzetten en ging in 3e positie loopen. Na 8 ronden sloeg hij zijn slag. Onweer staanbaar ging hij naar voren, liep uit en onder hartelijk applaus ging hij door de finish. Zijn tijd bedroeg even over de 17 minuten. Het wordt tijd, dat Piet nog zwaarder tegenstan ders krijgt en zoodoende bewijzen moet of hij zal uitgroeien tot een crack. Piet weet hier het juiste middel op en laat geen opgenblik onge moeid door te trainen. De H.A.V. heeft dus wederom geen klagen over haar loopers en de kern is dan ook wel gevestigd. Gisterenavond speelde F.M. een wedstrijd tegen een zevental van de Landmacht. Nu het weer de voortzetting verhindert van de wed strijden, welke onze plaatselijke voetbalver- eenigingen tegen de Landmacht speelde, heb ben de militairen het water opgezocht, i.c. het bad van de F.M. Hoewel er onder de gasten verschillende oud-spelers zijn, had de F.M. weinig moeite, om dezen wedstrijd, die in ruw water werd gespeeld, met groot verschil te winnen. Nu de competitie van de F.M. bijna is afgeloopen (alleen de wedstrijd tegen de Ham in Krommenie staat nog op het programma) zouden wij gaarne een nieuwe ontmoeting zien, waarbij dan echter onze Heldersche club haar tweede zevental te water moet zenden. Wat de wedstrijd zelf betreft, de voorhoede van de Sportclub wist nagenoeg iedere kans te benutten: de middenvoor maakte 4 goals, de linksvoor 2 en de rechtsvoor één, terwijl ook de linksachter er een voor zijn rekening nam. Aan de Landmachtzijde werden twee goals gemaakt. Mooi kunnen we dezen wed strijd niet noemen, maar het initiatief is prij zenswaardig, en zooals we schreven, we reke nen op een nieuwe match. Evengoed als wij hebben - de bewoners van den groo- ten Indischen Archipel be hoefte aan afleiding, aan ontspanning, aan afwisse ling in hun bestaan, dat op tal van eilanden zeer een tonig is. De jeugd in Indië speelt net als hier en is al even vindingrijk in het uitden ken van spelletjes als de onze. Ze speelt verstopper tje, blindemannetje; ze knikkert, speelt met den bal; laat vliegers op enz., terwijl zich het eigenaar dige verschijnsel voordoet, dat de spelletjes periodiek terugkeeren, zonder dat het bekend is, wie er het sein toe geeft net als in Hol land. Ook de volwassen doen vaak mee. Op Java b.v. laten ze vliegers op, Het vliegertouw is gedeel telijk omgeven met er aan vastgeleefd glaspoeder. Dit dient om het touw van een anderen vlieger er mee door te zagen. Met die vliegers worden er dan „gevechten" in de lucht gehouden, waar bij het de kunst is zóó te manoeuvreeren, dat de tou wen elkaar raken. Door één der vliegers heel snel te vieren of in te halen strijkt zijn touw over dat van den tegenstander. Dit wordt dan doorgesneden en de partij is voor dezen verloren. Hierbij wor den weddenschappen afgesloten, die eigenlijk voor de ouderen de groote attractie vormen. Vaak staan er ettelijke tientallen vliegers in de lucht te dansen of beschrijven sierlijke bo gen naar links en naar rechts: bestuurd door de mannen aan het touw. Lukt het een touw door te snijden, dan valt de vlieger wagge lend naar beneden. Van alle kanten stijgt eer luid gejoel en gejuich op, de jeugd rent we om den vlieger te grijpen, want die is „prijs' het eigendom van den vinder. Ook onze deren vinden het een heerlijk spel, al komen er bij de kleintjes vaak waterlanders te voor schijn als het klinkt: „lajangan pedot" (touw doorgesneden, vlieger weg). Touwtrekken ziet men vaak op Borneo. Twee partijen staan tegenover elkaar, een lang touw of een rottan (Spaansch riet) in de hand. Op den grond is een streep getrok ken die Noord-Zupid loopt, zoodat de trek kers en treksters (ook de vrouwen doen mee) in de richting Oost-West staan. Nu begint het trekken, waarbij de menschen aan den Oostkant hun uiterste best doen de Weste lijke groep over de streep te trekken. Oor spronkelijk zou hierbij de bedoeling hebben voorgezeten, regen te verwekken bij groote droogte, wanneer de te velde staande rijst dreigt te verdorren. Langs magischen weg trok men He regenwolken aan, want die ko men altijd van den Westkant. Ook het rijst- stampersspel was een magische handeling. Hierbij worden twee zware, lange rijststam pers, die op den grond liggen, snel en met kracht naar elkaar toe gebracht en weer van elkaar verwijderd. Een man of vrouw staat er tusschen. B(j het naderen, het naar elkaar toe bewegen, springt die persoon snel op. Doet hij dit niet of niet op het juiste oogen- blik, dan zal hij de enkels ernstig kwetsen! Nu schijnt de oorspronkelijke bedoeling ge weest te zijn, langs magischen weg te velde staande rijst te beschermen tegen de vraat zucht van insecten. Immers deze worden door de stampers doodgekneld! Het merkwaardigste voorbeeld van sport zag ik op Nias (Westelijk van Sumatra). Daar beoefenen jonge kerels het hoogsprin gen. Niet zooals hier vanaf een springplank over een touwtje op een matras, maar vanaf een steen, over een hooge pyramide van steen op een met harde steenen geplaveid dorps plein! (Zie foto. Ik ontving deze van de Zen ding aldaar). H. F. TILLEMA. Zondagavond op Huisduinen. Lanys het strand en langs de dijk stuwde de zee: dof-ruischend schuurde het water voort. Vlak-bij blauwig-grijs, verderop een zilverlich tend veld tot aan den horizon die zich verschool in den zeedamp. Altijd weer datzelfde wegsterven van de zon, door ontelbare dichters reeds bezongen en be schreven, maar altijd weer van een onzegbare schoonheid, van een stilmakende grootheid, het ontzaglijke, het onbegrepene, dat Schepping heet. Snel zonk de zonnebol. Eerst een laaiende vlek tusschen firmament en horizon, die de oogen verblindden, dan een geel-rossige schijf, waaruit roode en purperen golven stroomden en dan een bol van vlam mend karmozijn. Daar waren niet zoo veel menschen aan het strand, maar die er waren, hebben i» hun hart gevoeld de sereniteit, het haast niet te zeggen schoon, dat deze zonneondergang, dit afscheid van den dag en de aanvang van den nacht bezat. Hoe de hemel zich veranderde. Hoe geen moment dat xoondere kleuren-mozaiek zichzel- ve gelijk bleef. Hoe de hemel zich tooide met lange veeren. Die inkrompen en zich strekten. Die uitgolfden in enorme waaiers, zich verlie zend in de duisternis in het Oosten. Boven het water doofde de vlammenbol. Eerst nog een felle kogel, dan een dofworden- de bal en eindelijk nog maar een nietig stukje roode kleur, een figuurtje uit een kinderbouw doos. En ineens gaat het nacht worden. De hemel is nu een purper veld geworden, begrensd door de opkomende donderbui die langzaam overtrekt. Een duistere dreiging, ge accentueerd door de dreuning van het naderend onweer. De zee is gedrenkt in fantastische kleu ren. Lichtrood water, met plekken indigo, pur per en zwart. Zij is onwezenlijk deze zee. Enkele tientallen menschen stonden dit won der te aanschouwen. Zij zeiden niet veel. Wat valt hier dan nog te zeggen met woorden uit een menschenmond, die tóch niet kunnen weer geven wat zich daar in en boven de zee aan het voltrekken xvas. De zee zong langs den dijk en langs het strand. Over het kleurenveld van de zich in het duis ter hullende zee vlogen een paar meeuwen. Met zwaren vleugelslag en zonder roep. Over de duinen wiekte een avondvogel. Nu eens verdween deze achter de toppen, dan weer trok zij zich op in den wolkenbank die al maar nader schoof. Van verre, uit het badpaviljoen, zweefden klanken aan. Een tango-melodie. Een enkele maal klaterde een lach op. En dan ineens staat even, een fractie van een moment, heel de zee en het strand en de hemel in lichte-laaie. Sidderend zig-zagt een vonk, die is als een eindelooze slang van vuur, zich door het heelal. Even staan horizon en dijk in ver blindend licht. Dieper dan voorheen hangt de duisternis daarna over de aarde. De wolkenbank, laag overhangend en lei-blauw, raakt bijna de horizon. De eerste regendruppels vallen Silhouetten schuiven weg. Dat zijn de men schen. Dichter en dichter komt de bui. Even later valt de eerste donderslag dreu nend over de zee en het dorp. Een machtig accoord besluit een wondere nocturne. H.Ms. onderzeeboot „O 13", onder bevel van luitenant ter zee le klasse J. F. van Duim, is op 31 Juli, ter aanvaarding van de terug reis naar Nederland, uit Curagao vertrokken. H.Ms. „O 19", onder bevel van luitenant ter zee le klasse K. van Dongen, is heden te Oran aangekomen. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.), M. de R., Mogen wij zoo vrij zijn U te verzoeken met Uw krant ons behulpzaam te zijn de noodige inkomsten te verkrijgen voor het uitzenden van kinderen op medisch advies naar de huizen van het welbekende Centraal Genootschap? Aan B. en W. dezer gemeente is verzocht een speldjesdag te mogen houden in 't begin van September. Behalve van de gevraagde toestemming van de autoriteiten hebben we voor het slagen natuurlijk ook de hulp noodig van een groot aantal dames en heeren, die zich bereid toonen de speldjes te gelde te maken, dus, gewapend met gevulde kussens en leege bussen er op uit te trekken, om met leege kussens de volle bussen bij ons in te leveren. Bekend mag zijn, dat de toestemming tot collecteeren slechts verleend mag worden als de leeftijd van 16 jaar is bereikt, maar de ervaring heeft ook geleerd, dat de hulp van ouderen meermalen oorzaak was van grooter ontvangst per bus, waardoor soms meerdere kussens achtereen werden leeg verkocht. In den laatsten tijd blijkt de animo voor 't collecteeren niet in overeenstemming te zijn met de behoefte aan ontvangsten Na tuurlijk is dit nog erger voor de betrokken ouders, maar dubbel fataal voor de alsdan gedupeerde kinderen. Gaarne zouden we elk jaar van een goede collecte verzekerd willen zijn. Ik geef daarom in overweging, dat zij, die hiervoor warm voelen en zich willen opgeven voor hulp, mij dat dan met naam en adres kenbaar maken. Gaarne zou ik zoo een l:ern van werksters en werkers voor dit doel willen formeeren, die dan tevens willen behulpzaam zijn, dezen kring van medewerkers uit te breiden. Ik mag van de welwillendheid niet te veel vergen en moet daarom hier me bekorten. Volgaarne ben ik echter bereid aan haar of hen, die meer wenschen te weten, zich meer in 't bijzonder interesseeren voor deze kinder uitzending, alle mogelijke inlichtingen te ver schaffen. Met dank in de eerste plaats aan U, M. de R. voor Uw medewerking in deze en voorts aan ieder, die met interesse van dezen oproep kennis neemt, de secretaris van de afdeeling Den Helder, van het Centraal Genootschap voor Kinuer- herstellings- en Vacantiekolonies. T. van Heusden, Polderweg 60. In ons overzicht van gisteren hebben we geschreven over de verhoogde activi teit in Europa en daarbuiten, waarvan vooral 'n uiting is de militaire bespre kingen, die Engeland en Frankrijk gaan voeren met Rusland, het oproepen van 12.000 res. in Engeland, voor het beman nen van het res.-vlootmateriaal; de ver nieuwde felle anti-Britsche campagne, die in Japan ontketend is, het bezoek van Henderson aan Hitier en andere gebeurte nissen, die er op wijzen, dat we uit de periode van leidelijke rust terugkeeren in het tijdperk van actief handelen. Toch is het heel goed mogelijk, dat de oor log, die we allen vreezen, nog afgewend wordt. Ieder staatsman, zoo hebben we gisteren geschreven, die zich bezint op de gevolgen van een dergelijke ramp, zal de consequentie daarvan niet durven dragen. Oorlog beteekent vernietiging, vernietiging van de eigen cul tuur, van het zedelijk leven, van het geluk van millioenen. Wie zich dat realiseert, zal de ontketening ervan niet aandurven. Want 'n toekomstige oorlog, we mogen dat wel tel kens onder de aandacht brengen, om de af schuwelijkheid van dit satanisch bedrijf duide lijk te doen zien, zal niet in hoofdzaak worden uitgevochten op het slagveld, maar boven de landen, boven de burgerbevolking van den in den oorlog betrokkenen. De toekomstige oorlog zal totalitair z(jn, d.w.z. dat de tegenstanders zullen trach ten door een zoo groot mogelijke vernieti ging van het land van het volk, de strij denden zoo te demoraliseeren, dat ze moreel vernietigd worden. De overzichtschrijver van de Msbd. heeft zijn vacantie besteed met een tocht langs de verdedigingswerken van eenige buurlanden. We hebben de Duitschers zien werken, met inderdaad bewonderenswaardige energie in afmattende hitte en in stroomenden regen, aan de voorposten van hun Siegfriedlinie, zoo schrijft hij. „Wij zagen aan de andere zijde van de grens de sinds jaren schijnbaar vol tooide maar nog steeds te vervolmaken mili taire „forten". Maar vooral, we hoorden schrijnende cij fers Als zjj spreken van anderhalf millioen soldaten, die zeker zullen sneu velen als een der partijen door den vest- gingsgordel heen wil breken, dan huivert men als mensch, als christen. Over den totalen oorlog schrijft deze be kwame overzichtschrijver o.m.: Als de totale oorlog, zooals die, mocht het ooit tot een gewapend conflict komen, onver- biddellijk zal gevoerd worden, ergens tot zijn recht kan komen, dan zal het niet zijn aan het front der strijdende legers daar is de oorlog in alle tijden totaal geweest maar tegen de burgerbevolking, tegen het ge- heele land als zoodanig. Zelfs zal, naarmate het eigenlijke front van beide zijden een meer defensief karakter draagt, de werkelijke strijd totaler tegen het achterland gevoerd worden. Daar zal de be slissing vallen, doordat het moreele weer standsvermogen achter het front vernietigd wordt. Dat is reeds de strijdmethode in Spanje en China geweest, dat zal, in nog veel schrikwekkender mate het geval in een eventueelen Europeeschen oorlog zijn. De landen, welke onverbiddelijk in zoo'n oorlog zouden betrokken worden, en dan denken we in de allereerste plaats aan Duitschland, Engeland en Frankrijk, maken zich omtrent hetgeen hen met den luchtoor log te wachten staat, niet de allergeringste illusie. Men kan het zien aan de afweer- maatregelen, welke zij treffen, doch welke, naar eerlijk erkend wordt, zeker niet afdoen de zijn om de burgerlijke bevolking effectief te beschermen. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—1? en van 13.30— 1" u. Zaterdags van 9—12 uur, BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat half 8: „Love Affair en „Moeder Kerry's Kuikens", Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Dieven in Arizona" en „De Machtige". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: Verdwaald in de jungle" en „Bij verrassing getrouwd". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 761.9 Temperatuur lucht: 16.5 Maximum temp. lucht gisteren: 18.2 Wind: richting: W.Z.W.; kracht: 3 Temperatuur zeewater: 18.3 Licht op: 9 uur 22 min. DE DIEFSTAL OP HET H.R.C.TERREIX. Zooals wij gisteren meldden, werden er op het H.R.C.-terrein een dynamo en een achter licht van een fiets ontvreemd. Daarbij dient opgemerkt, dat deze diefstal niet tijdens de wedstrijden heeft plaats gehad.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5