Japan trekt zich uit Midden-China terug Ontstemming onder Vrijzinnig Democraten Ie heer Rezelman dijkgraaf Engeland mag geen achterdeurtje open laten Vrijdag gaat de militaire missie naar Moskou „Dc pacificatiepolitiek is begraven" Erasmus, de groote vredessoldaat Vrees voor een oorlog met Rusland? Een militair bondgenootschap Duitschland-Hongarije Een belangrijke taak voor dr» Schacht? Dc Rijksrecherchecentrale Uit ds, Niemoellers eenzaamheid Freud ernstig ziek Bisamrat in dc Merwede Nieuw Engclscb cxporfcrcdict voor China Een verdienstelijk burger gehuldigd Verplaatsing naar Mandsjoekwo? TSJANG KAI SJEK'S HOOFDSTAD OPNIEUW GEBOMBARDEERD. De terugtrekking op groote schaal van Ja- pansche troepen uit Midden-China, in het bijzonder uit het dal van don Yangtse, geeft in Chineesche kringen aanleiding tot gis singen. Ook wordt liet een veelbeteekenend iets genoemd, dat de Japanneezen onlangs slechts weinig vliegtuigen hebben laten deelnemen aan nachtelijke aanvallen op Tsjoengking, in plaats van de gebruikelijke aanvallen overdag, waarbij een groot aantal vliegtuigen betrokken was. Een woordvoerder van het Chineesche le" gcr verklaart, dat de Japanneezen met hun actie in het ZAV. deel van de provincie Ho- nan beoogen hun terugtocht in Midden China te dekken. Onlangs zijn twee Japansche divisies naar het gebied van den Yangtse bij Poe- kau, tegenover Nanking gezonden en naar men gelooft naar Mandsjoekwo doorgereisd. Deze troepen hebben de beschikking over zwaar geschut. Ook wordt volgens den woordvoerder mel ding gemaakt van belangrijke troepenbewe gingen naar Zuid China. Deze troepenbewe gingen zouden ten nauwste verband kunnen houden met den gespannen internationalen toestand. Hevige regens hebben de operaties in Z.O. China tot stilstand gebracht. Het schijnt, dat de Chineesche aanvallen op de Japan sche flanken er succesrijk zijn geweest en de Japansche pogingen de Chineesche strijd krachten in de bergen van Taihong hebben doen mislukken. Het bombardement van Tsjoeng king. Het C'hineésehe persbureau meldt uit Tsjoengking, dat gisteravond deze stad voor den tweeden keer bij maanlicht is gebom bardeerd, thans door achttien Japansche vliegtuigen. De eerste groep van negen toe stellen doorbrak een cordon van Chinee sche jachtvliegtuigen en heeft ongeveer 50 bommen op de stad laten vallen. De aanval lers moesten wegens het hevige vuur der Chineesche batterijen snel weer verdwijnen. De tweede groep van negen vliegtuigen is er niet in geslaagd boven Tsjoengking te komen. Gisteren is ook Kweilin, de hoofdstad de> provincie Kwangsi, gebombax-deerd. Hier werden meer dan tien huizen verwoest en een paar menschen gedood. Alarm over Mandsjoekwo. Uit Peiping komen alarmeerende berich ten Mandsjoekwa binnen over een algemee- nen uittocht, wijl de bevolking blijkbaar van meening is, dat het tusschen Japan en Sovjet-Rusland tot een oorlog zal komen. Talrijke welgestelde Chineezen uit Mand sjoekwo zijn reeds te Peiping aangekomen. Dagelijks komen nieuwe treinen met vluch telingen in de Noord-Chineesche steden binnen. Een officieele Russische commen taar op de verklaring van Butler in het Lagerhuis. Volgens persberichten heeft Butler, de Britsche parlementaire onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, in een Maandag in het Parlement afgelegde verklaring ge zegd, dat de Britsche regeering met den grootsten spoed voortgaat de bestaande ver schillen van opvatting tusschen Sovjet-Rus land en Groot-Brittannië uit den weg te rui men en dat de voornaamste vraag is geweest of de onafhankelijkheid der Baltische Staten zou moeten worden aangetast. Ik ben het er mee eens, aldus Butler, dat wij dat niet moeten doen en dat dit verschil van opvatting de voornaamste reden is voor het rekken der onderhandelingen. Tass, het officieele Sovjet-persbureau is gemachtigd te verklaren, dat in dien Butler werkelijk het boven staande heeft gezegd, hij de houding der Sovjet-regeering heeft verdraaid. In werkelijkheid is het verschil van opvatting niet of de onafhankelijk heid van de Baltische staten al dan niet zal worden aangetast, daar bei de partijen deze onafhankelijkheid wenschen te waarborgen, doch dat geen achterdeurtje moet worden opengelaten in de formule van „indi recte agressie" voor agressors die de onafhankelijkheid van de Baltische staten zouden willen aantasten. Een der redenen voor het rekken der on derhandelingen is, dat de Britsche formule een dergelijk achterdeurtje voor een agressor openlaat. SLOWAKIJE ALS RUILOBJECT. De corr. van de N. R. Ct. te Londen telefo neerde gisteravond: In diplomatieke kringen alhier beschikt men over informaties, welke er op wijzen dat Duitschland ernstige pogingen doet Hon garije nauwer aan zich te binden. Te ver staan wordt gegeven, dat Berlijn Boedapest heeft gepolst over een militair bondgenoot schap, in ruil waarvoor Hongarije met Duitschland's bemiddeling een „protecto raat", zoo niet directe souvereiniteit over Slowakije zou krijgen. Engeland zendt vloot- en lucht- specialisten. Frankrijk een leger- expert. Vernomen wordt, dat de Britsche militai re delegatie naar Moskou heden te Parijs aankomt en zich morgen met de Franschc delegatie in verbinding zal stellen. Na voor bereidende studie zullen beide missies Vrij dag naar Moskou vertrekken. Het was in Londen van begin af aan al duidelijk, zegt het Hsb. dat Ironside, wiens naam eerst genoemd werd, niet naar Mos kou gezonden zou worden. Hij heeft in den grooten oorlog tegen de bolsjewieken ge streden; het lag voor de hand, dat hij in Moskou geen persona grata zou zijn. Admiraal Dras is eerste adjudant van den Koning. Hij is 5S jaar oud, waarvan hij er 42 bij de vloot heeft gediend. Als adju dant van Bcatty heeft hij bij Helgoland, Doggersbank en Jutland gestreden. Luchtrnaarschalk Burnett is 57 jaar oud, en heeft tijdens den Wereldoorlog bij de luchtmacht gediend. Daarna werd hij chef van de Centrale Vliegschool. Later werd hij belast met de leiding van alle opleidings vliegkampen in Engeland. Generaal Haywood heeft in den wereld oorlog op vrijwel alle fronten gestreden en is artillerie-expert. Dit driemanschap zal waarschijnlijk reeds Woensdag via Parijs naar Moskou vertrek ken. Het Lagerhuis heeft tot 3 Octöber vacan- tie gekregen. De ministers brengen hun va- cautie in eigen land door. Duitschland doet alles voor zijn uitvoer! Het gerucht blijft de ronde doen, dat dr. Sohacht, oud-minister van oeconomische zaken en oud-president van de Duitsche Rijksbank, binnenkort belast zal worden met een belangrijke taak voor de coördina tie van den Duitschen uitvoer. Officieel is het gerucht, aldus de N.R.Crt., niet bevestigd: het steunt hoofdzakelijk op de verdubbelde krachtsinspanning, welke Duitschland zich getroost voor den strijd om de buitenlandsche markten en om zich een uitvoer te verschaffen, welke groot ge noeg is om de Duitsche industrie van vol doende grondstoffen te voorzien. DE KONINGIN ONTVANGT DE OVERIGE FRACTIELEDEN. H.M. de Koningin heeft gisteren op den Ruigenhoek ontvangen Jhr. Mr. D. J. de Geer, voorzitter van de Chr. Hist. Tweede Kamerfractie, inr. A. M. Joekes, voorzitter van de Vrijz. Deun. Fractie, en den liberalen fractieleider dr. S. E. B. Bierema. Van verschillende zijden, verneemt de N.R.Crt., dat er in den kring der vrijzinnig-democraten, zoowel onder de leden der partij als onder haar verdere geestverwanten, verre van algemeene instemming bestaat met het standpunt dat de vrijzinnig-demo cratische fractie in de Tweede Ka mer tegenover de motie-Deckers, die het kabinet-Colijn heeft genoopt zijn ontslag te vragen, heeit aangenomen. Er moeten reeds thans verschillende le den voor hun lidmaatschap bedankt hebben, terwijl niet weinigen, die bij de jongstg verkiezingen de vrijzinnig-democratische lijst gestemd hebben, dit thans reeds diep betreuren. „Vijlde kabinet-Colijn volkomen constitutioneel". Naar het blad verder van bevoegde zijde verneemt, is de houding van de leiding van de Liberale Staatspartij ten opzichte van een oplossing van de huidige kabinets crisis als volgt te omschrijven: De leiding van de Liberale Staatspartij stelt zich op het standpunt, dat de wijze, waarop het vijfde kabinet-Colijn tot stand was gekomen, volkomen constitutioneel was. Daar er in de Tweede Kamer een meerder heid bleek te zijn, die zich met het te ver wachten beleid van het kabinet niet kon vereenigen, rust op die meerderheid de plicht, een kabinet te vormen, waarvan het beleid in de richting van die meerderheid gaat en dat steunt op die groepen, althans op de voornaamste dier groepen, welke liun stem aan de motie-Deckers hebben ge geven. De eerste benoemingen. Bij Kon. besluit van 31 Juli zijn benoemd bij het departement van justitie: tot com missaris van rijkspolitie 1ste klasse: J. Gre- velink. thans hoofdinspecteur van politie der gemeente Rotterdam en tot commissaris van rijkspolitie: P. Meyer, inspecteur van po litie 1ste klasse der gemeente Amsterdam. Dit zijn dc eerste benoemingen voor de te vormen Rijksrecherchecentrale. De lieer Grevelink zal in het bijzonder als commissaris voor den vreemdelingendienst van de Rijksrecherchecentrale optreden. Hij is indertijd al eens gedetacheerd geweest bij de grensbewaking en den vreemdelingen dienst. In een brief, door Eden aan zijn kiezers gericht, schrijft de Engelsche oud-minister, dat de politiek van pacificatie veertig vaam diep begraven is en dat de regeering die politiek heeft verbannen door het opbouwen van een vredesfront tot het bieden van ver zet tegen verdere agressie. „Gedurende de volgende weken aldus vervolgt Eden zullen wij ongetwijfeld een opeenvolging van geruchten voorgezet krijgen, waarvan sommige optimistisch, andere pessimistisch zullen luiden. Wij zullen afwisselend ver gast worden op verzekeringen, dat er geen oorlogsgevaar bestaat en op bedreigingen met wat er zal gebeuren, indien wij niet zullen doen, wat men van ons eischt. Het Britsöhe volk echter zal beloften noch verzekeringen gelooven. Het zal slechts door daden overtuigd kunnen worden. Engelsche staatmanschap heeft tihans slechts één taak: de regeerders en het volk van Italië en Duitschland te overtuigen van onze onwrik bare vastbeslotenheid. Indien wij daarin slagen, indien wij anderen overtuigen van het ware karakter van het Britsche volk, zal er geen oorlog zijn." De gevangene is lichamelijk en geestelijk gezond. Men schrijft aan de „Nieuwe Rotterd. Cou rant" over ds. Niemöller, die thans het der de jaar van zijn gevangenschap ingaat, het volgende: Van een vriend des huizes hoor ik, dat dominee Niemöller zoowel lichamelijk als geestelijk volkomen gezond is. Inderdaad heeft hij, ongeveer een half jaar geleden, last gekregen van nerveuze oogpijnen, maar die zijn weer verdwenen. Ds. Niemöller kan zich bezighouden, zoo als hij wil. Hij kan boeken laten komen zoo veel hij wenscht en maakt van die gelegen heid ruimschoots gebruik. Hij maakt op het oogenblik studie van het onderscheid tus schen katholicisme en protestantisme. Ondanks dat ondervindt ds. Niemöller de eenzame opsluiting en de scheiding van zijn familie als een drukkenden last. De inkomen de post wordt gecontroleerd. Tweemaal per maand mag hij post verzenden. Zoo heeft hij bijvoorbeeld laatstelijk zijn ouders kun nen gelukwenschen, die in Wuppertal wonen en vorigen Zondag hun gouden bruiloft heb ben gevierd. Éénmaal per maand bezoek van zijn vrouw. „Eenmaal in de maand mag dr. Niemöl ler bezoek ontvangen van zijn vrouw in ge zelschap van een van de kinderen boven 14 jaar. (Ds. Niemöller heeft zeven kinderen. Het jongste is vier jaar. Het oudste kind is een dochter van 19 iaar, die tegenwoordig haar „landjaar" uitdient. Het bezoek van mevrouw Niemöller met een van de oudere kinderen mag slechts een half uur duren en heeft onder toezicht plaats. Zoo is te verklaren, dat de familie wel zeer is ver blijd door de betuigingen van sympathie, welke bij den aanvang van het derde jaar van ds. Niemöller's opsluiting uit de heele wereld (ook van katholieke zijde) zijn bin nengekomen, maar dat zij niet weet, in hoe ver ds. Niemöller daarvan kennis heeft kun nen nemen. De familie kreeg tot dusver het volle ho norarium van ds. Niemöller uitgekeerd, doch er is nu sprake van, dat hij op vrachtgeld zal worden gezet en zijn familie de pasto rie zal moeten ontruimen. Zij heeft daarte gen bezwaar gemaakt hij het consistorie en den opper-kerkeraad, maar meer succes dan eenig uitstel wordt van dit protest nauwe lijks verwacht. Dappere vrouwen. Onder den titel „Dappere vrouwen", deelt het „Schweizer Frauenblatt" mede, dat ver scheidene honderdtallen vrouwen, die allen in de vroegere gemeente van Niemöller wo nen, een petitie hebben ingediend om den predikant in vrijheid te stellen en aan zijn vroegere gemeente terug te geven, welk ver zoekschrift door allen met vollen naam en adres is onderteekend. ANNA PAULOWNA. Naar wij vernemen, is bij Kon. Be sluit van gisteren de heer Cornelis Dzn. Rezelman benoemd tot dijk graaf van den Anna Paulownapol- der. 1 Aug. 1914 met vredesbetooging herdacht. Een aantal ingezetenen van Rotterdam toonde gisteren zijn waarachtigen vredes wil door bloemstukken en palmtakken neer te leggen bij het standbeeld van den onster- felijkeh humanist Erasmus op de Groote Markt. Deze demonstratie was georganiseerd door een daartoe speciaal in het leven ge- roepen comité ter herdenking van den eer sten Augustus 1914. Een groot aantal bloemstukken sierde den voet van het standbeeld. Sympathie werd betuigd door de Ancient Order of Foresters, Vereeniging voor Vrouwenbelangen en Ge lijk Staatsburgerschap, Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden, Algemeenen Neder- landschen Vrouwen Vredesbond, Internatio nalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, Algemeene Nederlandsche Vredes Actie Vereeniging „Kerk en Vrede", Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, Arbeiders Jeugd Centrale. Christen Democratische Uifte, We reld Vrouwen Comité. Vrijzinnig Christe lijke Jongercnbond, Jongeren Vredes Actie en den Humanitaircn Idcaltistischen Radio Omroep. Des middags omstreeks drie uur vond bij het standbeeld een korte plechtigheid plaats, waarbij allereerst het woord werd gevoerd door den heer J. A. van Sijn namens liet comité ter herdenking van den eersten Augustus 1914. Spr. zeide, dat het een groot voorrecht was dat een bijeenkomst als deze in Rotterdam kon en mocht plaats vinden en noemde het een eer, dat zich in deze gemeente het standbeeld van den groolen vredessoldaat. Erasmus bevindt. Ifct was een eenvoudige, doch indrukwekkende bij eenkomst. Toestand baart zorg. Professor Sigmund Freud, de 83-jarige va der van de psycho-analyse, die het vorig jaar als vluchteling uit Weenen in Londen kwam wonen, ligt, volgens het Vk„ ernstig ziek in zijn huis in Hampstead. Professor Freud's gezondheidstoestand is sinds ver scheidene jaren minder goed. Gedurende de laatste weken is hij echter achteruitgegaan en er heerscht thans bezorgdheid. Freud's familie bevindt zich in Londen. Zijn dochter Anna oefent hier een medische praktijk uit. Twee zoons wonen sinds lang in Londen en Freud's bejaarde broer, die vroeger redacteur was van een economisch tijdschrift in Weenen, is enkele maanden geleden ook naar Londen gekomen. Uit de Duitsche wateren naar hier gekomen. De visschers P. A. Maas en A. de Koning ,die op de Merwede op de zalmvangst waren hebben in hun netten een muskusrat, ook wel bisamrat genoemd, gevangen. Deze dieren, die uit Noord-Amerika af komstig zijn, kunnen, zooals bekend, door graven in dijken gevaar opleveren. Reeds lang waren zij, aldus het Hsb. in de Duitsche wateren aanwezig, en hun ver spreidingsgebied breidde zich voortdurend westwaarts uit. Dc verschijning van deze ongewenschte waterbewoner in onze rivie ren en kanalen was dan ook maar een kwestie van tijd Dit is een zeer ongewensch te verrijking van onze fauna. Van goed ingelichte zijde verneemt de Londensche correspondent van de N. R. Ct., dat China binnenkort een nieuw Engelsch exportcrediet ad 3 millioen ter beschikking zal worden gesteld. JULIANADORP. VEREENIGING „HULP BIJ ZIEKTE E.\ ONGEVALLEN" In de zaal van het café Prins Hendi-ii, van den heer A. Doorn, had gisteravond een buitengewone ledenvergadering Va„ bovengenoemde vereeniging plaats. 1 In deze vergadering nam de heer W. Vonk er pleger afscheid van deze vereeniging, e! mri <ie omzetting nlaats tot onderafrio«ii. v had O l de omzetting plaats tot onderafdeelinp Julianadorp van het Witte Kruis en trad de Wijkverp)00"0'0" R u tie. Er waren belangstellenden, waaronder ^de voorzitt,,' de Wijkverpleegster R. Roozendaal in fUn(;_ tie. Er waren tamelijk >vat dames en heep «1., v^ciolInnHon WflflfnnflPF Ho v eren en secretaris van het Witte Kruis te dei Helder, de heeren W. J. Bakker, arts en k Tiemes. Ook dokter J. A. Swaters wasa au. wezig. De voorzitter de heer J. Kossen opende deze bijeenkomst, allen hartelijk welkom heetende. Daarna geeft hij een overzicht hoe en op welke manier deze vereenighjJ tot stand is gekomen, hetwelk als alom he kend mag worden verondersteld en hoe de heer W. Vonk toen als verbandmeester iu functie kwam. Namens de Ver. zegt hij den heer Vonk dank voor alles wat hij deed en biedt hem namens de leden, een boekenkast niet nio, derne ieeslamp aan. Aan mevn .Vonk won den bloemen geoffreerd. De vergadering betuigt zijn instemming en de heer Vonk zegt mede namens zijn vrouw dank voor de aangeboden cadeaux en de ondervonden mede- en samenwerking, Daarna richt de voorzitter zich tot zuster Roozendaal en zegt dat zij een uitgebreide wijk heeft te bedienen. Spr. hoopt echter dat zij haar taak op de beste wijze zal ten uitvoer leggen en biedt haar als attentie bloemen aan. De heer J. A. Swaters, arts zegt de heer Vonk dank voor de correcte wijze van wer ken en de opvatting van zijn taak en biedt hem een compleet hengelgarnituur aan. Ook de heer P. J. Slikker zegt dank. Dokter W. J. Bakker, voorzitter van het Witte Kruis afd. Den Helder laat even het feit van de totstandkoming van deze onder- afdeeling de revue passeeren en spreekt wensch uit, dat en door het werk van de zuster en van de bestuursleden, deze onder- afdeeling moge groeien en bloeien. De heer Vonk bedankt met enkele woor den alle sprekers, en hoopt dat ieder nu lid van het Witte Kruis zal worden. De burgemeester kond Daarna wordt langen tijd gepauzeerd en komt onderwijl burgemeester Ritmeester binnen. De burgemeester zegt dat men hier niet veel last van hem heeft. Hij zou echter wel meer komen, maar de tijd ontbreekt daar voor. Bij dit dankbaar afscheid wilde hij echter \vel tegenwoordig zijn. Van hooren zeggen heeft hij vernomen, dat nu een tijd vak in de verpleging alhier is afgesloten Ifij memoreerde de toestanden die over liet algemeen ten plaftelande heerschten en hoe daarin hier ong. 14 jaar geleden en door den heer Vonk en door het oprichten van een Ver. verandering is gekomen. Nu is wel veel gesproken maar zeker wel iets verge ten. Er zijn een paar bestuursleden die hier van het begin af hun schouders onder dit werk helbben gezet en deze verdienen ook dank daarvoor. En nu de heer Vonk na 40 jaren de verpleging te hebben gediend af scheid neemt, gunnen wij hem gaarne de rust die hem toekomt, en namens het Ge meentebestuur zeg ik daarvoor gaarne dank Zijn werk wordt voortgezet en door onder linge samenwerking zal dit zeker nog in bloei toenemen. De heer Vonk zegt de burgemeester dank benevens aan de doktoren Oterdoom en Swaters voor de prettige samenwerking. Me de deeling en Medegedeeld wordt nog dat de leden van het Witte Kuis van den Helder, waarvan er hier ter plaatse nog enkelen zijn, nu au tomatisch lid worden van de nieuwe on- derafdeeling en zulks op de voorwaarden die voor deze afdeeling zullen gelden. Mn' den wensch vele nieuwe leden te zullen zien toetreden en dat de nieuwe toestand niets te wenschen zal overlaten, sluit de voorzitter deze bijeenkomst. W! AR MEN HU IZ EN, 1 Aug. Schotsche muizen 2.602.80, erove 22.10, drielingen 2.70, eigenheimers L7O-2.60, ari6 nep 3.30, rabarber 1.60, zilvernep 4.80—6-3" drielingen 3.10— 3.50, uien 1.30—1.50, roode kool 1—1.30,-bintjes 1.70—1.80, witte kool W ct„ slaboanen 6.907.90. Aanvoer: 57100 Kst aardappelen, 350 Kg. gele nep, 100 bos ra barber, 4400 Kg. zilveruien, 2900 Kg. roods kool, 12100 Kg. witte kool, 1380 Kg. Maboo- nen. BROEK OP LAN'GENDIJK, 2 "Aug. Schotsche muizen 2.30-3.10, eigenheimer' 1.80—2, bi. dito 2.10—£.60, uien 4.50—5, drie* hngen 4.10, gele nep 4.60—5, zilveruien, drie lingen 3.50-45.60, zilvernep 5.40-5.60, Pencn 2.50, spercieboonen 6.90—8.30, kroten 0.70- 1-90, roode kool 1—1.60, witte kool 90 gele kool 11.80, komkommers 1—2.40, Pel' ziken 47. NOORDSGHARWIOUDE, 2 Aug. Aanvoer: 31800 Kg. aardappelen1: Schotscljs muizen 2.20-2.80, grooten 1.70-2.20, ronde duken 1.70, eigenheimers 2.30, bh dito 2.20-" /.Al) rlmolln n m «n -r r ATI o ,r J ,u' ei«enneimers 2.30, bi. uuo t--;' 2.40 drielingen 2.40—2.70. 6000 Kg. uien 1-™ ïïrvv?' *?nelingen 3.904.10, gele nep 4-4-W' J'5 ,Km zilveruien 0.70—1.30, drielingen ?^5.z!iv:e™.ep 3.70^5.10. i400 kf, 1. In een motorboot de golven doorkliefd. •onn '"VL(nep 3.700.10. h-00 k.g. Spercieboonen 7.10—8.40; 14™> Kroten 80—1,70; 4000 k.g. Roode kool -■ b.o k.g. Witte kool 0.90; 35800 k.g. Gele k°°' 0—2.20,

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8