op Indië DE WERELD Postvlucbten in weinig woorden As-besprekingen in Italië Italië trotsch op zijn gevechtswagens Weer een pauselijke vredesboodschap lobraak op klaarlichten dag Meisje veroorzaakt ernstig ongeluk Roekelooze moeder Jhr. Mr. de Geer bij de Koningin Chauffeur sliep de dood loerde Duitsche propaganda een boemerang Japanners blijven in Midden-China Hongarijc-Slowakijc hard tegen hard Duitsche automobilisten op rantsoen Nog steeds spanning in Mandsjoekwo Nog sneller postvervoer naar Indië Een nat overstapje Wielrennen Van Vliet verbetert het Nederlandsch record 1/4 mijl Bijeenkomst van de Japansche ambassadeurs te Berlijn en Ro me aan het Como-meer. AANSLUITING BIJ DE DUITSCH- ITALIAANSCHE MILITAIRE OVEREENKOMST? De ambassadeurs van Japan te Berlijn en Rome. Hirashi Osiima en Tosjio Sjiratori zijn te Villa Este aan het Como-meer bij een gekomen om te spreken over het nau wer aantrekken van de politieke banden, welke Japan verbinden aan de „as" mogend heden. De beide Japansche diplomaten hebben aan de pers verklaard, dat zij Villa Este hebben gekozen als plaats voor hun bespre kingen. omdat graaf Ciano en von Ribben- trop, de ministers van buitenlandsche zaken van Italië en Duitschland, hier de bespre kingen hebben gehouden over het sluiten van de verdragen, welke zoo vruchtbaar zijn voor de welvaart en macht van de bei de bevriende mogendheden, die tezamen met Japan het anti-komintern-verdrag hebben gesloten. Dit is een goed voorteeken voor de Japansche diplomaten, die een eventueele nauwere aansluiting van Japan aan de po litiek van de „as' hebben besproken. Zij zullen tot het einde dezer week op Villa Este blijven. Bijzondere belangstelling voor nieuw type. De Italiaansche pers bespreekt uitvoerig de manoeuvres van het Italiaansche leger ia de Po-vlakte en maakt vooral melding van een nieuw type veciitwagen, dat wordt be proefd. Deze vechtwagen „M" weegt elf ton en is bewapend met twee mitrailleurs in torens en een kanon van 35 m.M De voortbeweging geschiedt door een ruwoliemotor van 130 pk., De snelheid bedraagt 40 km. per uur en de actie-radius, waarop de wagen zelf standig kan optreden bedraagt 200 km. De bladen berichten verder, dat een wa gen van hetzelfde type met een gewicht van 13 ton wordt gemaakt. Zij treft als het wapen der wil den allereerst de Duitschers zelf! Xaar aanleiding van een vraag in het la gerhuis heeft minister Hoare verklaard: „Wij zijn op de hoogte van deze activiteit en waar wij meenen tusschenbeide te moeten komen, doen wij dat ook, doch mijn per soonlijke meening is, dat de propaganda vaak zoo fantastisch, onverantwoordelijk en dwaas is, dat zij haar verspreiders meer schade doet dan ons land". Nieuwe luchtaanvallen op Tsjoenq Ring. De woordvoerders van het Japan sche leger en de Japansche vloot hebben het buitenlandsche persbe richt uit Tsjoengking, volgens het welk de Japansche troepen zich uit Midden-China in het bijzonder het Jangtise-dal, zouden terugtrekken, met beslistheid tegengesproken. Luchtaanvallen op Tsjoengking Achttien zware bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht wederom aanval len gedaan op Tsjoengking. De eerste groep was weldra door de Chineesche zoeklichtaf- deeling opgespoord en beschoten. De Japan- neezen lieten inderhaast hun bommen val len. De tweede groep viel de Oostelijke voorsteden aan, waar slechts geringe scha de werd aangericht. Tusschen 10 en 27 Juli hebben de Japan sche troepen ongeveer 40 gevechten gele verd met naar schatting 18.000 man Chi- neezen in het Noordwesten van Hopeh. Hierbij zijn 1048 Chineezen gesneuveld, ter wijl de Japansche troepen aanzienlijken buit hebben behaald. Het ministerie van marine heeft bekend laten maken, dat als gevolg van het vlotte verloop van de militaire operaties welke kort geleden in de Delta van de Paarl- rivier zijn begonnen, Japan de blokkade de zer rivier binnenkort zal opheffen. Spanning neemt sterk toe. De betrekkingen tusschen Hongarije en Slowakije zijn opnieuw gespannen. Tus schen de Hongaarsche partij in Slowakije en de Slowaaksche regeering is een conflict uitgebroken, 33 Hongaren zijn gearresteerd wegens hoogverraad en de secretaris-gene raal van de Hongaarsche partij is uitgewe zen. omdat hij vlugschriften tegen den leider van de nMionaal-socialisten in Slowakije heeft verspreid. De Hongaren hebben hierop geantwoord met het uitwijzen van 300 Slo- waken. De Slowaaksche pers voert verder een re visionistische campagne tegen Hongarije en den leider van de Slowaaksche propagan da. Sano Mach, heeft te Divin gezegd, dat het Slowaaksche leger en de Hlinka Garde nog bestaan, omdat de onrechtvaardigheden nog niet uit don weg werden geruimd. Alle pogingen van de Slowakon zijn erop gericht de rechtvaardigheid te herstellen. De me nigte riep hierop: ,.W ij w illen oprukken naar Levoca". Levoca is een stad. welke on langs aan Hongarije is afgestaan. In goed-ingelichte katholieke kringen te Berlijn wordt vernomen, dat een pauselijk schrijven over den vrede den 27en Augus tus in alle katholieke kerken in Duitsch land zal worden voorgelezen. Op dien dag zullen tegelijkertijd in de kerken van de geheele wereld diensten voor den vrede gehouden worden. Het betreffende schrijven zou aan de ver schillende staatshoofden worden toegezon den, vóórdat de voorlezing ervan plaats vindt, hetgeen zeer ongebruikelijk is. Men verwacht volgens U. P. dat het pau selijk schrijven van zuiver godsdienstigen aard zal zijn. Benzineverkoop beperkt. Te Berlijn werd een beperking van da benzine-verkoop geconstateerd. Sommige benzinestations leverden slechts 10 liter te gelijk aan vaste klanten en aan anderen niet meer dan 5 liter. Hetzelfde was te Ham burg het geval. Men weet niet of men hier te doen heeft met een algemeene beperking van het ben- zine-gebruik, doch neemt vrij algemeen aan, dat een en ander verband houdt met de groote legeroefeningen, welke thans worden gehouden. Japanneezen melden groote suc cessen. Volgens een bericht van het leger te velde is de spanning aan de Westelijke grens niet verslapt. De strijdkrachten van Sovjet Rusland en Buiten Mongolië hebben sinds 26 Juli (ver leden week Woensdag) herhaaldelijk ge probeerd de grens over te trekken bij de samenvloeiing van de Klialka en de Hol- stein, doch zij werden iederen keer door de troepen van Japan en Mandsjoekwo terug geslagen. De strijdkrachten van Sovjet Rusland en Mandsjoekwo zijn drie dagen over de grens gekomen, namelijk Zaterdag, Maandag en Woensdag, doch de Japansche lucht macht heeft haar een verpletterenden slag toegebracht door in die drie dagen 69 vliegtuigen omlaag te schieten. Behoedzaam Amsterdammer grijpt in. In de Koningslaan te Amsterdam is gisteren op klaarlichten dag een brutale inbraak ge pleegd, waarvan de daders echter geen ple zier beleefd hebben. Zij zaten reeds een half uur later veilig opgeborgen op het politie bureau aan don Overtoom. Even na vijf uur zag iemand die in deze straat woont, dat er uit een villa naast zijn huis eenige koffers uit een raam in den tuin werden gedeponeerd. Dit schouwspel trok zijn aandacht en toen even later een twee tal individuen door hetzelfde raam naar buiten kwamen, begreep hij, dat er iets niet pluis was. De man ging zeer verstandig te werk en wist ongemerkt een 'paar surveil- leerende agenten te waarschuwen, die aan stonds een achtervolging per rijwiel inzet ten. De heeren met de koffers, die, aldus de Msb., eveneens per fiets waren hadden intusschen een belangrijken voorsprong en waren het Vondelpark ingevlucht. Spoedig bemerkten zij echter, dat zij door twee agen ten achterna werden gezeten. Er ontstond een felle jacht, die echter maar kort duur de en met een volmaakte overwinning van de beide agenten eindigde. De beide mannen, een 25-jarige monteur en een 26-jarige ijzerwerker, werden inge haald en gegrepen. Een van beide dieven is een goede beken de van de politie. In de koffers bleek een belangrijke waarde aan tafelzilver en an dere snuisterijen verdisconteerd te zijn, zoo dat de politie met deze arrestatie een goe den slag heeft geslagen. Motorrijder en duozitster ernstig gewond. Op den Rijksweg nabij hotel „De Witte Bergen" te Laren (N.H.) is gisteravond om streeks acht uur een verkeersongeluk ge beurd, waarbij twee personen ernstig wer den gewond. Een vijftiental fietsende jongedames uit Utrecht, die op weg waren naar het theehuis „Het Bluk" wilden den rijksweg oversteken. Op dat oogenblik naderde een rechercheur van de Amsterdamsche politie, de heer T. van Zwam met zijn motorrijwiel, uit de richting Baarn. Een 13-jarig meisje, dat vooraan bet groepje wielrijdsters reed, had het rijwielpad reeds verlaten om den weg over te steken, terwijl de overige jongeda mes op het rijwielpad van hun fietsen wa ren gestapt. De meisjes riepen hun vriendin netje toe, hard door te rijden, doch in plaats hiervan reed het meisje terug, met het noodlottig gevolg, dat de motorrijder, die op het laatste oogenblik het meisje trachtte te ontwijken, de macht over het stuur ver loor en met zijn 20-jarige dochter op de duo gezeten tegen den weg sloeg. Hevig bloe dend bleven zij liggen. In zorgwekkenden toestand moesten de beide gewonden naar het Sint Jans Ziekenhuis te Laren worden overgebracht. Het 13-jarig meisje, dat slechts even door de motorfiets was geraakt, liep lichte ont vellingen op. Zij werd naar de ouderlijke woning gebracht. P.T.T. verhoogt vergoeding. Naar de X.R.Ct. verneemt zal de P.T.T. ge durende vijf achtereenvolgende jaren f 700 duizend per jaar, te betalen in vier drie- maandelijksche termijnen, uitkeeren aan de KLM. Als tegenprestatie zal de K.L.M. er zorg voor dragen, dat zoodra als de technische en andere moeilijkheden overwonnen zijn, zij de vluchten naar en van Indië tot onge veer 2i/2 dag zal bekorten De K.L.M. kan deze f 700.000 per jaar bo ven de Rijkssubsidie eventueel gebruiken om tot snellere afschrijving van het thans in dienst zijnde materiaal te geraken. Tengevolge van deze vergoeding zal het voor de K.L.M. financieel mogelijk zijn om het postvervoer naar Indië te versnellen. De PTT. hoopt de f 700.000 rendabel te kun nen maken door toeneming van de verzen ding der aangeboden luchtpost als gevolg van versnelden dienst. Haar kind in den rook gestikt. Ben maand gevangenisstraf ge- eischt. Voor de Haarlemsche rechtbank werd gis teren een zaak behandeld tegen de 21-ja- rige vrouw van den arbeider G. uit Bever wijk. Haar was ten laste gelegd, dat door haar roekeloos, onnadenkend en onvoorzich tig optreden één van haar kinderen, een driejarig jongetje, het leven had verloren. Op 29 Mei jl. was het echtpaar bij familie in Amsterdam op bezoek geweest. Toen men om zeven uur 'savonds in Beverwijk terug keerde, kwam een ander familielid het echt paar inviteeren, mee te gaan naar een café, G. gaf direct aan deze uitnoodiging ge volg, doch de vrouw wilde eerst nog eenige huishoudelijke bezigheden verrichten en zeide, dat zij wel later in het café zou ko men. Zij ging enkele kleedingstukken strij ken en verliet daarna omstreeks negen uur de woning, waar drie kleine kinderen al leen achterbleven. De woning vol rook. In haar haast had zij echter vergeten, het strijkijzer uit te schakelen, hetgeen noodlot tige gevolgen zou hebben. Toen het echtpaar omstreeks elf uur thuis kwam, stond de woning vol rook. De drie kinderen lagen be wusteloos in bed. Bij twee kinderen slaagde men er in de levensgeesten weer op te wek ken. bij het derde kind. een driejarig jon getje. bleven de pogingen daartoe echter zonder resultaat. De officier van Justitie achtte het directe verband tusschen de handelingen van de vrouw en den dood van het jongetje bewe zen en eischte een maand gevangenisstraf. De verdediger vroeg op juridische gron den vrijspraak. De rechtbank zal op 17 Augustus uit spraak doen. De regeeringspersdienst meldt: H.HJ. de Koningin heeft gistermor gen den minister van Staat, Jhr. Mr. D. J. de Geer ontvangen. Jhr. Mr. de Geer heeft na zijn bezoek aan den Ruigenhoek gisteren geconfereerd met jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, met mr. A. M. Joekes en met minister van Boeyen. Verder ontving de minister van Staat het soc. democratisch Tweede Kamer lid dr. J. van den Tempel te zijnen huize. PRESIDENT LEBRUN NAAR LUXEMBURG De Fransche president en nievrouw Lebrun hebben zich gisteren naar Luxemburg bege ven, waar hun op het slot Berg door de Groothertoging en Prins Felix een noen maal werd aangeboden. De Fransche gasten begaven zich daarop naar de Luxemburgsche hoofdstad, waar Lebrun een krans legde op liet monument ter nagedachtenis van de Luxemburgsche vrijwilligers, die aan den wereldoorlog hebben deelgenomen. Ver volgens vond in de salons van de Fransche legatie een ontvangst ter eere van den Fran- schen president plaats. Haastige spoed is zelden goed. ï)e 21-jarige Mej. J. V., huishoudster te Offingawier (Fr.) die met de boot van Enk- liuizen naar Stavoren wilde, kwam op den steiger aan, toen de boot reeds in beweging was. Zij trachtte op de boot te springen, het geen mislukte en zij viel in het diepe water van de Spoorhaven tusschen het steiger- werk en de wegvarende boot. IJlings toe schietende omstanders gelukte het de dren kelinge met een reddingshaak te grijpen en te verhoeden, dat zij door het schroefwater weggezogen of door de schroeven getroffen werd.- Door een zich in de nabijheid bevindende roeiboot werd de roekelooze juffrouw opge pikt en aan wal gebracht. Zij bleek geen lichamelijk letsel te hebben bekomen. OVERVERMOEIDHEID OORZAAK VAN DE AUTOBUS-RAMP IN N.-BRABANT? Over het vreeselijke autobus-ongeluk, dat gistermorgen op den Rijksweg Princenliage- Etten (N.-B.) heeft plaats gehad, en waarbij drie jonge meisjes gedood werden en twee zwaar gewond, welk bericht wij gisteren in een groot gedeelte van onze oplaag nog heb ben opgenomen, vernemen wij nader het volgende: De politie vermoedt, dat de bus chauffeur, de expediteur van Elteren, door oververmoeidheid achter het stuur in slaap is gevallen. Het blijkt n.1. dat de man 36 uur bijkans zon der te rusten, heeft gewerkt. Vanaf Dinsdagavond tot aan het nood lottig oogenblik van Donderdagochtend, dat de bus, waarin 18 meisjes van de Herofa- brieken te Breda zaten, door de vrachtauto geramd was, had de bestuurder vrachtjes vervoerd. De heer Van Elteren, die slechts lichte verwondingen had opgeloopen, kon echter nog geen nadere verklaringen afleggen, daar hij danig overstuur was. Het spreekt vanzelf, dat ook de dertien meisjes, die on gedeerd bleven, vreeselijk ontdaan waren en er onder de leden van het personeel der Herofabriekeu groole verslagenheid heerscht over het lot, dat vijf hunnef getroffen heeft. Interessante wedstrijden op de Amsterdamsche Stadionbaan. Successen van Pronk en Evers. BOSLAND ALS TWEEDE STAYER NAAR MILAAN. Onze sprintkampioen Arie van Vliet is er gisteravond op de Stadionbaan in Amsterdam in geslaagd 't Neder landsch record over 1/4 mijl niet vliegend vertrek, dat sedert 17 Juni 1897 op naam stond van Harrie Meyers, met een tijd van 25 3/5 se conde, met een volle seconde te ver beteren en te brengen op 24 3/5 sec. Het was eigenlijk de bedoeling geweest het wereldrecord over dezen afstand (402i j nieter) ten name van Iver Lawson (V.S.) met 23 4/5 sec., te verbeteren, maar de weersomstandigheden leenden zich daar volstrekt niet toe, want het was koud en het regende lichtjes. Deze ongunstige factoren in aanmerking genomen was de recordverbetering van Van Vliet zeer verdienstelijk. Hij zelf verklaarde, dat hij op het laatste gedeelte bang was ge weest te vallen door de gladheid van de baan, welke door den regen al vrij nat was geworden. Deze recordpoging was inmiddels ook reeds verricht door amateurs, waarbij alleen Smits met 25 2 5 sec. beneden het Neder landsch record bleef. Achter motoren. De regen was weer eens spelbreker, waar door de tweede manche van den stayerwed strijd eerst zeer laat kon aanvangen. De eerste manche, over 40 k.m. was gewonnen door van der Wulp, niet Blanc Garin op de tweede plaats. Bosland en Bakker hadden voor den noo- digen strijd gezorgd en deze race een leven dig karakter gegeven. In de tweede manche ging Bosland on middellijk naai- voren, terwijl van der Wulp zich op de 2e plaats nestelde. De laatste ver genoegde zich hiermede, wel wetend, dat dit voldoende was voor de le plaats in de algemeene rangschikking. ARIE VAN VLIET. Succesvolle AIcmaria-amateurs. In den sprintwedstrijd voor amateurs toonde zich de Alcmariaan Pronk de sterk ste. Hij wist Piet Smits gedecideerd te klop pen. Jan Derksen behoorde niet tot de deel nemers. Intusschen blijkt wel, dat de afvaar diging van Pronk naar Milaan volkomen gerechtvaardigd is. De ploegachtervolging voor amateurs over 5 k.m. werd gewonnen door de Olympische ploeg, niet de renners Moeke, v. d. Heyden Evers en Mensen, die achtereenvolgens Olympia (Amsterdam) en de Kampioen (Haarlem) klopte. Ook Joop Bosland naar Milaan. Dank zij zijn opvallende prestaties in den laatsten tijd en ook weer Ris teravond /al behalve Cor Wals ook Joop Bosland Neder land vertegenwoordigen bij de wereldkam Pioenschappen te Milaan, in den Wd over 100 k.m. achter groote motoren WiéÏÏ ma zal voor hem als gangmaker fungeeren Vefder zal Cees akker van Zaandan als reserve de reis medemaken. Vertrek van Wielewaal gingap. 3 Aug. (heenreis) I Torenvalk \thene 3 Aug. (terugreis) I Uil (heenreis) Buizerd (terugreis) Emoe (heenreis) Pelikaan (terugreis) Basra 3 Aug. Rang. 3 Aug. A'dam 3 Aug. Band. 3 Aug. Aankomt t« Band. 3 Au*. A'dam 3 Aug. Jodhp. 3 Ai* Jodhp. 3 Ai*' Athene 3 Aug, Medan 3 Aug. Handelsverkeer Amerika—Rusland. Alge, meen wordt te New York verwacht, dat liet handelsverdrag tusschen de Vereenig- de Staten en Sovjet Rusland, dat Dinsdag a.s. afloopt, voor een nieuw jaar verlengd zal worden. De desbetreffende aankondi ging wordt heden of morgen tegemoet ge zien. Het verlengde verdrag zal ongeveer gelijk zijn aan het bestaande en de be handeling van meest begunstigde natie voor Sovjet producten behouden, doch met beperking van den invoer van steenkool tot 400.000 ton. Duitsch vliegtuig verbrand. Het toestel van de Lufthansa, dat op de thuisreis van Bangkok naar Berlijn was, is na de lan ding op het vliegveld hij Rangoon in brand geraakt en vernield. De bemanning en drie passagiers hieven ongedeerd. Ernstig arbeidsongeval in Duitschland. Een stellage, gebruikt bij den houw van een betonnen brug in een kalksteengroeve hij Wuppertal is ingestort, waardoor een aantal arbeiders meegesleurd werden. Men lieeft reeds drie lijken te voorschijn ge bracht, terwijl van de vijf levend boven gebrachte arbeiders vier zwaargewond zijn. Japanners moeten ook finantieel bloeden. De Japansche regeering heeft het parle ment gevraagd de inkomstenbelasting sterk te verhoogen, opdat de inkomsten van den staat met 500 millioen jen per jaar zullen stijgen. Klacht tegen Franschen hoofdredacteur. Een communiqué van de Duitsche ambas sade bevestigt het bericht uit Berlijn, dat door verscheidene Parijsche ochtendbla den is gepubliceerd, volgens hetwelk Abetz, de uit Frankrijk uitgewezen ver tegenwoordiger van von Ribbentrop, bij het ministerie van justitie te Parijs een aanklacht wegens beleediging heeft inge diend tegen den directeur van het blad „L'epoque", de Kerillis. Autobus in ravijn gestort. Nabij Quesd» in Spanje op den weg van Peal naar Be- cerro is een autobus geslipt en in een ra vijn gestort. Acht personen werden ge dood en zes gewond. De bus Vervoerde jongens en meisjes van de Phalanx, die zicli naar Jaen hadden begeven om ju- weelen en gouden en zilveren munten te overhandigen, die ton behoeve van de staatsfondsen waren ingezameld. Een societyhuwelijk in Engeland. Meji Thelma Cazalet, afgevaardigde der con servatieve partij voor Islington is in de kapel van het Lagerhuis in het huwelijk getreden met David Keir, den parlemen tairen redacteur van de News Chronicle. De heer en mevrouw Chamberlain waren bij de huwelijksvoltrekking aanwezig. Zoon van oud-president Taft candidaat. - De republikeinsche senator Taft (Ohio) een zoon van den vroegeren president, heeft verklaard, dat hij zich candidaat zal stellen voor de presidentsverkiezingen in 1940. Hij heeft deze mededeeling ge daan in een brief aan den voorzitter van liet bestuur der republikeinsche partij in Ohio. Nieuwe vulling van den Spaanschen schat kist. Negentig kisten met objecten van waarde afkomstig van banken in de pro vincie Bilbao, die sedert Augustus '38 in liet bijkantoor van de bank van Frank rijk te Fontenay-le-Comte bewaard wer den, zijn aan boord van een Spaansch schip teruggebracht, dat zijn lading naar Bilbao zal voeren. Snel recht met de Ieren. Sir Samuel Hoare heeft gisteren vier bevelen tot uit wijzing en drie tot verbod van toelating geleckend overeenkomstig de wet tot voorkomen van daden van terreur. Gis- teravond is te Londen de tweede vrouwe lijke verdachte gearresteerd. De deporta ties worden zoo snel mogelijk ten uitvoer gebracht en tot nu toe is slechts één jirotest ingediend. Manoeuvres in Roemenië. Gisteren heb1 ben zich eenige tienduizenden Roemenen J "un regiment gevoegd voor het deel nemen aan de groote manoeuvres, welks gewoonlijk in het najaar worden gehou den, doch welke thans vervroegd zijn- In totaal zijn ongeveer 350.000 man onder de wapenen geroepen, dit maakt te zamen met de manschappen, die zich reeds onder dienst bevonden, omstreeks een half mil lioen man. Nieuwe nederlaag voor Roosevelt. Amerikaansche regeering heeft gisteren een nieuwe nederlaag geleden. Het oor- Mei van wet van president Roosevelt om 800 millioen dollar beschikbaar te stelle" voor het bouwen van huizen is door een coalitie van republikeinen en democraten ten val gebracht. Met 190 tegen 179 stem men heeft het huis van afgevaardigden besloten het ontwerp niet meer in huidige zitting te behandelen. Een nieuwe krant te Praag. De „natio4 nale solidariteit" le Praag heeft besloten een dagblad uit te geven, bestemd voor de Tsjechische arbeiders, die in Duitse"' land werken.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2