Een gevangenis cellen Gierendresseur met stalen Een brief aan Hitier Stakingsonlusten Colorado in Een lugubere grap? Bestand, tegen de stormaanvallen der >>groote dooders" hoe de gangsters onschadelijk gemaakt worden. Frankrijk op weg naar den vrijhandel Wèl water, geen melk in Tientsin Rusland doet aan sport Twee fabrieksmeisjes gewond IVERTEÜ.TT: De Koningin op Soestdijk Zonden in vacantietijd t' Gaat beter in Palestina PUBLICATIE verkoop bevroren bladreuzel. Eenigen tijd geleden vierde de straf gevangenis Alcatraz zijn 5-jarig jubileum en naar aanleiding daar van vei tellen wij hieronder eenige bijzonderheden over het ontstaan van dit imposante bouwwerk. „Onze gevangenissen worden papier-maché". „Onyrë gevangenissen worden papier- macUé; verklaarde de „attorney general" (ad.cocaat-generaal) Homer Cummings sar castisch, toen hij in de herfst van het jaar 1963 aan de Bondsregeering voorstelde 'n sterke centrale gevangenis "voor de Ver- eenigde Staten op te richten. Zijn opmer king, dat de gevangenissen op papier-maché begonnen te lijken, was werkelijk niet overdreven. De idyllische gevangenissen, zooals die in de Amerikaansche films ge toond worden en waarin de strafgevan- gennen slechts door hun eigen goede wil ge vangen gehouden worden en die ze zelfs eenige dagen met vacantie zonder eenige formaliteit mogen verlaten, bestonden wer kelijk in verschillende staten van Amerika. Slechts de groofe bondsgevangenissen bo den meer zekerheid en veiligheid. Maar ook deze bleken ontoereikend te zijn, naar mate de bendes met hun dicht net van medeplichtigen „dooders" en stille agenten geheel Amerika bedekten. Onder deze mis dadigers bevonden zich niet alleen be roepsmisdadigers, doch ook bankiers, advo caten en politici. De eerste gouverneur van Alcatraz, Court- ney Rvley Cooper, die thans zijn memoires gepubliceerd heeft, zegt niet ten onrechte, dat Amerika destijds bijna op het punt ge staan had, onder te gaan in een reusachtige zee van misdadigers. De bondsgevangenissen met hun betonnen muren werden werkelijk papier-maché onder de handen van de ben des van Al Capone, Jack Diamond, Kid Ti- ger en Kelly „Machine gun" (machinege weer), die geen seconde aarzelden een straf gevangenis in een open stormaanval te ne men en met hun goud zelfs de meest be trouwbare beambten tot corruptie te bren gen. De „Big Shots" (groote dooders) be roemden er zich glimlachend op dat het voor hen een kleinigheid was alle wille keurige gevangenen te bevrijden en slechts -diegenen belandden nog op de electrische stoel, die door hun bende om de een of an dere reden prijsgegeven waren. De eilanden-vesting Alcatraz. De bondsregeering besloot daarom een liiodel-gevangenis te bouwen,waaruit nie mand ontsnappen en die ook niemand aan tasten kon. De advocaat-generaal Homer Cummings stelde voor het kleine eiland Alcatraz in de baai van San Francisco daar voor te gebruiken, waarop zich vroeger een militaire strafgevangenis bevonden had. In November 1933 kocht de bondsregeering het eiland, dat in particulier bezit overgegaan was, terug en het bouwplan, dat reeds op papier stond, werd nu zoo spoedig mogelijk uitgevoerd. Er werden 000 cellen gebouwd, bekleed met stalen wanden, die zelfs tegen de mo dernste werktuigen en de sterkste springstof fen bestand waren. Tralies van hard-staal, waartegen geen vijl opgewassen is, sloten de vensters af, buisleidingen maken het mo gelijk, iedere afzonderlijke cel in geval van nood onder traangas te, zetten.. Een door boeien begrensde versperde zone maakt het iedere boot onmogelijk het eiland te nade ren. Voor iedere deur der gevangenis bevin den zich klankcentrales voor licht- en alarm signalen. Een systeem van onzichtbare stralen ont dekt in de spreekkamers ieder metalen voorwerp, dat de bezoekers zouden kunnen trachten mee te smokkelen. Alle galerijen zijn door machine-geweren beveiligd, waar achter dag en nacht opzichters staan, be reid om onmiddellijk alarm te maken. De tocht naar de hel. Het bouwen van de gevangenis was niet moeilijk, het overbrengen van de gevange nen naar de nieuwe gevangenis was heel wat moeilijker. De gevaarlij leste misdadigers be- vodén zich in de gevangenissen van Leaven worth en Atalanta. Men gebruikte speciale pantserwagens om deze menschen naar hun nieuwe verblijfplaats over te brengen. De reeds van stalen tralies voorziene \ensteis werden nog eens met stalen netten afge sloten, opdat niemand toch maar zou trach ten, den gevangenen van buiten iets toe te werpen. Messen, vorken, ja zelfs de klein ste voorwerpen werden den gangsters afge nomen; hun eten gedurende de reis kre gen ze op kartonnen borden, zooals men wel doet, wanneer men buiten vertoeft, ie dere wagen werd door een politie-beambte bewaakt. Hij had drie machinegeweren en een aantal gasbommen tot zijn beschikking De beambten wisten, dat niemand van hun passagiers ook maar de geringste moei te achterwege zou laten om hun vrijheid te rug te veroveren. Zij wisten ook, dat de bendes een militaire expeditie voorbereid den om hun kameraden te bevrijden. Hun aanvalsplan was zeer eenvoudig; Ze waren van plan de boomen van een spoorwegover gang te sluiten, waardoor de auto tegenge houden zou worden. De gangsters, die van machinegeweren voorzien waren, zouden dan op de open straat de aanval wagen. Een angstige tocht. Een van de beambten, die bij het transport aanwezig was, geeft een duidelijk beeld van deze vreeselijke tocht. „De nacht was licht door het prach tige maanlicht", schrijft hij, „dus buitengewoon geschikt voor een ge welddaad. Iedere keer, wanneer wij een spoorweg gepasseerd waren, haalden wij verlicht adem en dach ten dan al weer vol angst aan de volgende spoorwegovergang. Ik stond op een stalen platform, in mijn trillende handen een geweer en vroeg mezelf ieder oogenblik af, of de gangsters nu tot den aanval zou den overgaan. Wanneer dat het ge val zou zijn, dan zou ik God smee- ken, mij te veroorloven, eerst al mijn tegenstanders neer te leggen, voor het er van komen zou mezelf neer te schieten. Een oogenblik had ik het gevoel, alsof de auto zijn gang vertraagde en ik herinner mij nog, alsof het op den dag van gisteren gebeurde, hoe ik toen tusschen mijn lip pen prevelde: „Wanneer het zoover komt, wanneer ze overwinnen, wanneer al deze ge vaarlijke honden hun vrijheid terugkrijgen, mijn hemel, red Amerika dan!" Maar er gebeurde niets. Om zes uur des morgens bereikte 't transport San Francisco 's Middags om twaalf uur sloten zich de poorten van Alcatraz achter de nieuwe gasten". Vijf jaar zijn er sindsdien voorbij gegaan en onlangs kon Alcatraz zijn eerste jubileum vieren. De registers van de gevangenis no teerden in deze vijf jaar geen enkele aan val of uitval. Alcatraz beteekende het einde van de gangsterbendes. Afschaffing van een deel der contingenteeringsmaatregelen. In een communiqué van het Fran- sche ministerie van handel wordt medegedeeld, dat de regeering beslo ten heeft, de toepassing te staken van een aantal contingenteerings maatregelen, welke voor den invoer van industrieele producten gelden. Het doel hiervan is, de administra tieve formaliteiten te vereenvoudi gen en aan te sturen op herstel van den vrijhandel. De opheffing van de contingenteerings maatregelen geldt niet voor landbouwpro ducten. Overigens behoudt de regeering zich voor, de contingenteering onmiddellijk weder in te voeren, ingeval misbruik zou worden gemaakt van de aan den handel gegeven vrijheid door op de Fransche markt goederen te plaatsen tegen abnormaal lage prijzen. Een nieuw beroep te Hollywood Dave Twiford. vogel-leverancier in Hollywooi vertelt. De toovenaars achter de schermen, die soms voor de vreemdsoortigste opdrachten van een film komen te staan, hebben zich zelf in de afgeloopen maanden overtroffen. Zij moesten n.1. 12 Zopilote gieren verzor gen, welke als de gevaarlijkste en weerzin wekkende roofvogels bekend staan. Hoe zij er aan kwamen, was hun zaak. Deze gieren waren noodig in de nieuwe Warner Bros film „JUAREZ", waarin Paul Muni en Bette Davis de hoofdrollen vertol ken. Deze groote vogels werden in de Mexi- caansche Sierras en de Zuidamerikaansche Andes gevangen en zijn het eigendom van Dave Twiford, .één van Hollywood's voor naamste dieren-dresseurs en verzamelaars. Of een film-producent een gedresseerde muis of een dito olifant noodig heeft, Twi ford kan ze leveren. Op zijn visite-kaartje staat. „Al les wat leeft, hebben wij. Alles naar uw gading. Wilde beesten gedres seerd voor de film". Ook uilen en ooievaars. Twiford vindt aan zijn verzameling gie ren niets bijzonders. Hij heeft zoo vertelt hij, nog eenige dozijnen buiten op zijn boerderij. Ook arenden, valken, uilen, spre kende kraaien, gedresseerde kanaries, eeni ge ooievaars, waarschijnlijk de eenig exem plaren, die in Californië overwinteren en verder nog 40 of 50 andere gevleugelde „loontrekkers". De eenige beesten, niet op de boerderij vertegenwoordigd, zijn... kippen! Ze zijn te gewoon. Zij brengen niet eens de onkosten van hun levens-onderhoud op, aldus Twiford. Twiford kreeg zijn collectie gieren van zijn agenten uit Zuid Amerika en Mexico, li employe's van hem zijn vootrdurend in deze landen op zoek naar zeldzame beesten. Gieren zijn zeer moeilijk te dresseeren, nog moeilijker dan arenden, havikken of valken. Tot dusver slaagde Twiford er al leen in één groote, kale gier, luisterend naar den naam „Blackie" te dresseeren. „Blackie" pikt op bevel een stuk vleesch dat Twiford met zijn tanden tusschen zijn lipjien vasthoudt, weg. Nu moet men niet denken, dat het wegpikken elegant en sier lijk gebeurt, maar in ieder geval hoeft Twi ford niet bang te zijn, dat de gier „per on geluk" een stuk kaak of wang meepikt. Ik ben van meening, dat ieder beest een paar toeren te leeren zijn" verkondigt Twi ford „Het kost alleen veel, oneindig veel geduld en men moet niet bang voor een paar krabben of beien zijn. Wat de moei lijkste toer is, die ik één van mijn dieren geleerd heb? Gemakkelijk gezegd. Het kost te mij onnoemelijk veel geduld een van mijn apen een stekelvarken te laten berij den. Maar ten lange leste speelde ik het toch klaar!" Aanvoer van melk drastisch be perkt. Gisteren is de aanvoer van melk voor de Britsche concessie te Tientsin drastisch be perkt en geen melkleverancier mag thans meer dan 100 flesschen per dag naar de con cessie zenden. Buitenlanders, die vanwege de goedkoopte levensmiddelen buiten de concessie koopen, zijn genoodzaakt in de rij te gaan staan en zij mogen slechts kleine hoeveelheden te gelijk inslaan. Tientsin wordt met overstroommg bedreigd daar het water van de Hai-Ho tengevolge van den regenval snel wast en thans geen meter meer onder het peil der Britsche con cessie staat. Naar wij nader vernemen, zijn de dijken van de zijrivieren der Hai-Ho doorgebroken. Tengevolge hiervan zijn 150 dorpen met een bevolking van 50.000 zielen overstroomd. Voor de revolutie bezat het czaristische Rusland in totaal 20 sportclubs met een on beduidend aantal leden. Thans zijn er tien duizenden clubs, die alle soorten van sport beoefenen. Meer dan 6 millioen menschen bézitten het sportdiploma G. T. O. (bereid tot arbeid en verdediging), 1200.000 school kinderen bezitten eveneens een sportdiplo ma. Anderhalf millioen vakvereenigingsle- den en leden van de Partij nemen actief deel aan de sportbeweging. In den loop van de beide vijfjarenplannen zijn honderden stadions gebouwd. In denzelfden tijd heeft men 4000 sportvelden ingericht, speciaal voetbalvelden, 45000 velden voor Volley-ball en korfbal, 500 watersportgelegenheden en 6100 ski-stations. Het groote dynamo-stadion in Moskou kan 70.000 toeschouwers bergen en thans bouwt men een ander stadion in Izmailovo voor 105000 toeschouwers. Talrij ke stadions zijn ook gebouwd in de col lectieve bedrijven en in de staatslandbouw- bedrijven. Onder vallende balken bedolven. Gistermorgen omstreeks half zeven is een ernstig ongeluk gebeurd op het terrein van de conserven fabriek Zuid-Beveland te Krab- bendijke. Op dit terrein wordt een nieuw magazijn gebouwd, ten behoeve waarvan er een stapel planken met daarachter een nog hoogere stapel balken, beide afgedekt met een zeil, lagen. Op dezen stapel planken wa ren twee fabrieksmeisjes, de 17-jarige S. en de 20-jarige K., gaan zitten, omdat zij te vroeg waren. Zij leunden tegen het zeil van den grootcn stapel, toen de balken plotse ling gingen glijden en de meisjes onder de vallende balken werden bedolven. Zij wer den daarbij ernstig gewond en zijn me! zware inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. De toestand van mej. K. is zorgwekkend. Baby krijgt een inval Marker boerinnetjes vermaken zich. Gistermiddag even voor drie uur is H.M. de Koningin per auto uit Den Haag op Soest dijk aangekomen. Even tevoren was Prins Bernhard in zijn gele Ford in de richting Amersfoort uit gereden. Ofschoon het druilerig was, was er toch een kleine menigte voor het hek van het Pa leis samengestroomd, die de beide vorstelij ke personen bij het langskomen toejuichte. Familie uit dieven in huis! Vorige week is tijdens uitstedigheid van de familie ingebroken in een villa in de Haringvlietstraat te Amsterdam. Alle voorwerpen van waarde waren, voor dat men met vacantie vertrok, in veiligheid gebracht, zoodat er voor eventueele inbre kers weinig te vinden zou zijn. Degene, die waarschijnlijk op meer had gehoopt, moest, zich met een geringe buit vergenoegen: een schrijfmachine, eenige kleinigheden en wat klein geld. Het onderzoek van de politie heeft gister middag geleid tot de aanhouding van een 25- jarigen koopman, die voor de politie nog een onbekende is. Hij heeft zich nog niet eer der aan strafbare feiten schuldig gemaakt. Ofschoon hij ontkent iets van de inbraak af te weten, is hij op het bureau P. Aertsz- straat ingesloten. Hij zal voor den officier van Justitie worden geleid. Britsche regeering neemt ver- zachtende maatregelen. Arabische terroristen hebben drie Arabie ren ontvoerd. Het stoffelijk overschot van een dezer drie is later gevonden. Toch is een zekere ontspanning merkbaar. De regeering heeft beslo ten het internationale telefoonver keer te herstellen, de haven Saint Jean d'Acre weer open te stellen voor het verkeer, veertien autobus diensten van Arabieren weer te la ten rijden, talrijke gevangenen vrij te laten en een algemeene amnestie voor te bereiden voor politieke ver oordeelden, waarvan slechts onge veer driehonderd bekende extremis ten zullen zijn uitgesloten. Bovendien hebben talrijke leden van den bond Meiekassam vrijwillig hun onderwer ping aangeboden. In welingelichte kringen wordt gezegd, dat de maatregelen, welke de regeering heeft genomen, het teeken zijn voor nieuwe on derhandelingen tusschen de Britsche regee ring en de Arabieren, welke ten doel heb ben een „toelichtend supplement" uit te ge ven op het witboek. Naar verluidt, is de minister-president van Egypte voornemens naar Londen te gaan oni deel te nemen aan de nieuwe be sprekingen. „De Islam is ontwaakt!" De leider van de Egyptische fascistische partij, de z.g. groenhamden, Ahmed llus- sein, beeft een brief geschreven aan HHLer welke in het Arabische blad Misr al-Fa- tat gépubliceerd werd waarin hij den Führer er op attent maakt, dat deze naar zijn ineening niet den juisten weg bewan delt om den vrede te bewaren. „Uw bedoelingen zijn goed zoo schrijft hij maar gij hebt de menschheid niets aan te bieden, wat haar lijden kan ver zachten. Gij eischt voor het Duitsche volk geluk en recht op materieele welvaart en koloniën; dat is allemaal heel mooi, maar bestaat de menschheid alleen uit tachtig millioen Duitschers? Zeker niet. Wat hebt gij te brengen aan andprc volken? Wat zijn uw plannen voor hün welzijn? Niets, heclemaal niets! Gij wordt bezeten door een heftig verlangen om de wereld te be- heerschen. Wat zoudt gij doen, nadat ge dit resultaat bereikt had? Nog eens niets, want u-w programma bevat niets anders. Dat wat nooit Duitsch geweest is, kan het ook nooit worden. Wee hem, die geeu Duitscher is: hij zal vernietigd worden. Vroeg of laat „Vroeg of laat zoo gaat schr. voort zal de wereld in opstand komen om zich te verdedigen tegen hem, die haar wenscht te overheerschen, tegen een heerscher, dip haar menigvuldige geestelijke en materieele kwalen niet weet te genezen. „Onze profeet en zijn opvolgers zonden hun legers naar alle uithoeken der aarde. Maar deze veroveringstochten dienden niet tot overheersching en onderwerping, maar om de kennis te verspreiden van den eeni- gen God. „Wij in Egypte en alle andere Mohamme daansche landen zoo vervolgt Ahmed Hussein zijn brief zullen ons nooit onder het juk laten brengen; indien de Islam zich, in het verleden moest onderwerpen aan vreemde overheersching, dan was dit, om dat zij ingeslapen was: heden is zij ont waakt! Wanneer het de zwakheid van de Mohammedanen is, die er u toe verlokt, het Oosten te overheerschen en de Britsche en Fransche bezittingen te bemachtigen, weet dan, dat de Islam niet langer zwak is." De Angriff van 2 Augustus verbaast zich er over, dat de Egyptische regeering anti- Joodsche propaganda in het orgaan der groenhemden toelaat, doch rept met geen woord van den bovengeciteerden brief aan Hitier, welke in het zelfde blad stond af gedrukt Staat van oproer afgekondigd. Eergisteravond zijn ernstige stakingson lusten uitgebroken te Green Mountain in Co lorado. Het kwam tot botsingen tusschen 400 stakers en 350 arbeiders, die werkzaam zijn bij den bouw van een grooten stuw dam. J£es arbeiders werden gewond en een brug werd met behulp van dynamiet opge blazen. Gisteren hebben 300 leden van de natio nale garde, voorzien van twee tanks, zich in het dorp geïnstalleerd. Staat van oproer. De gouverneur van Colorado heeft in ver band met de stakingsonlusten te Green Mountain den „staat van oproer" afgekon digd. De commandant van de nationale garde heeft verklaard, dat hij wellicht artillerie zal moeten laten aanrukken, voor aan de onlusten een einde komt. De stakers eischen, dat de maatschappij, die den stuwdam aanlegt, met hen over een collectieve arbeidsovereenkomst zal onder handelen. Uit Washington wordt gemeld, dat de directeur van het bureau van den regeerings- bemiddelingsdienst wellicht zal aandringen op opschorting van het werk voor het hou den van een bemiddelingsconferentie. Tankschip zou zoek zijn In den afgeloopen nacht heeft men te Miami op Florida noodseinen op gevangen van 't tankschip Bunkwa, dat in brand zou staan. De kust wacht stelt alles in het werk om de positie van het schip vast te stellen. De laatste radioberichten, welke van het in nood verkeerende schip afkomstig zou den moeten zijn, waren zoo fantastisch, dat men aan een misplaatste grap gaat denken De telegrafist te Port Arthur verklaarde dat, wie ook de noodseinen uitzendt, hij de roepletters van het Britsche s.s. Dunkwa gebruikt. Degene, die de berichten uitseint, zou zich een uur, nadat hij gerapporteerd had, dat het schip het geen uur meer zou kunnen uithouden, nog steeds aan boord bevinden. Het A. N. P. verneemt bij informatie, dat de Dunkwa sedert 31 Juli te Rotterdam ligt, zoodat de waarschijnlijkheid groot is, dat hier van een mystificatie sprake is. Na drie uur boven een kalme zee gevlo gen te hebben, hebben de vliegtuigen het zoeken naar het tankschip dat „Dunkwa" genoemd werd, gestaakt. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat zij een partij bevroren bladreuzel, afkomstig van zware varkens, voor verkoop in het binnenland beschik baar heeft. Deze bladreuzel is opgeslagen in het koelhuis der N.V. Rotierdamsche Koel- en Vrieshuizen, le Katendrechtsclie- haven te Rotterdam. Belanghebbenden kunnen zich ter verkrij ging van nadere inlichtingen wenden tot genoemde Centrale, Laan van Meerder- voort 34 te 's-Gravenhage, telefoon 392310, interlocaal J.J. 's-Gravenhage, 3 Augustus 1939. (Adv.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 3