UNIFORMEN t beheim in ft Schottegat voor de Kon. Marine en Landmacht 9ümanJ/ifpeU Vrijdag 4 Augustus 1939 Tweede Blad Tocht langs de St. Kruisbaai Roeiwedstrijden r~ pApieu met lettecs BeöRukt noemt men öRukweuk. gr zijn veRschillenöe methoöes waarop ÖAt qeBeuRt öRukkemj öe bocr heeft hAAR eigen methoöe. öAt wil zeggen: öe juiste! Prima lakensoorten en borduursels Moderne pasvorm Kledingmagazijnen Den Helder VERKEERSSTREPEN bij den Overweg Waarom zooveel zittenblijvers op de middelbare scholen? Onze excursie naar Volendam en Marken Verdronken jongeman gevonden Burgerlijke Stand van Den Helder Hengelsportclub ,.V.O.G. Fransche politie kruiser in onze haven Het vertrek van H. Ms. Tromp IJmuiden-Solent 25 jaar later SNEL en GOED /tqmdci Met de onderzeebooten naar de West (Van een bizonderen medewerker) In het dagblad van Curagao, de „Beurs en Nieuwsberichten" van 15 Juni, lazen we het volgende: DE „O 14" DUIKT ONDER DE BRUG DOOR. Hedenmorgen om ongeveer half elf waren zij, die om dien tijd de brug passeerden, getuige van een hoogst eigenaardige gebeurtenis, die eigenlijk niet zoozeer een schouwspel was, daar er nagenoeg niets te zien was. Uit het Schotte gat naderde een klein stokje, dat een nauwe lijks zichtbaar schuimstreepje achter zich aan trok, het was de periscoop van de „O 14" die even tevoren in het Schottegat was onder gedoken en zou trachten onder de schipbrug door te varen, welk experiment schitterend geslaagd is. Hoe dichter de onderzeeër de brug naderde, hoe meer de periscoop in het water verdween en tenslotte, even voordat men onder de brug zou doorvaren, was het verraderlijke oog van de onderzeeër totaal weg. Op het water was geen rimpeltje te zien. Dat een onderzeeër onder de brug doorvoer was, zoolang het gevaaarte nog eenige meters van het brugdek was verwijderd, niet te zien. Toen echter de „O 14" onder de brug door schoot, zagen wij een vage vorm van het schip, alsof een reusachtige visch voorbijschoot. Na tuurlijk holden wij naar den anderen kant, waar we ook het schaduwachtige visschenlijf zagen, totdat dit onmogelijk werd en pas na eenige meters kwam weer het topje van den periscoop boven en nauwelijks was men de eerste boei genaderd of de „O 14" verrees uit het water, terwijl er nauwelijks een halve minuut verstreken was of een der officieren stond reeds op.het uitkijktorentje. Dat was het verslag, zooals het in boven genoemd dagblad gegeven werd, toen H. Ms. „O 14" onder de Koningin Emmabrug door gedoken was. Wel moesten we smakelijk lachen om het woord „uitkijktorentje", dat zeer zeker wel een beetje al te burgerlijke benaming is voor de brug van een onderzeeboot. Nadat we boven gekomen waren, dieselden we verder in Westelijke richting, langs de grillig gevormde Zuidkust met zijn vele baaien en inhammen (O.a. Bullenbaai, Knip- en St. Kruisbaai, Plaja Abau e.a.). In een dezer baaien gingen we meestal ten anker, indien we des nachts buiten bleven. Na een dag van inspan ning volgden hier dan eenige uren -van ont spanning, hetzij door te zwemmen of door „tripjes" te maken de „kenoekoe" in. Vooral die tochtjes zijn werkelijk interessant, alleen jammer dat men steeds zoo uit moet kijken voor die vervelende cactussen, die altijd in den weg staan en niet te vergeten, de vergiftigde manzanillaboomen, waar ik U reeds het geval met een onzer officieren van vertelde. Vooral een tochtje rond de St. Kruisbaai is schitterend en daarom zal ik U daar nog eens iets van vertellen. Met een jolletje roeiden we naar den wal en maakten dat dan vast aan den een of anderen grooten steen. Liefhebbers van zwemmen doken te water, de anderen de „wildernis" in. Eerst bleven we echter een oogenblik staan kijken naar een jagenden pelikaan, die boven de baai cirkelde, op geringe hoogte van het water oppervlak. Plotseling een plonsen onze vogel was verdwenen, alleen een poot stak nog boven het water uit. Even later kwam de vogel weer boven, de keelzak aan den ondersnavel, die den vogel zoo'n wanstaltigen vorm geeft, trilde een moment, een paar schrokbewegingen en het „Erdal-embleem" ging weer op de wie ken, verwijderde zich met forschen vleugelslag om neer te strijken op een in zee uitstekenden rotspunt, waar hij zich begon te toiletteeren. Nu verder de „kenoekoe" in! Tientallen hage dissen snorden met een vaartje voor onze voe ten vandaan, ons onwillekeurig doen schrik kend door het riselen der bladeren. De angst voor de slangen uit de Oost zit er dus nog wel een beetje in, maar gelukkig komen die rep tielen hier zeer sporadisch voor. Ook gebeurde het een paar malen, dat we een leguaan, hier joewana genoemd, zagen, van ongeveer 80 90 cm lengte. Het lijken boosaardige dieren met hun gekamde ruggen, maar het loopt wel los, want aanvallen doen ze zelden of nooit Het gebalk der ezels was niet van de lucht. (Dat is vooral 's nachts een raar gehoor, als verder alles stil is). Groote troepen wilde en half verwilderde geiten, maakten dat ze weg kwamen, als ze ons zagen. Het was een genot te kijken naar de jagende kolibrietjes en ieder was vol bewondering, hoe het mogelijk was, dat die vleugeltjes zoo razend snel op en neer konden slaan. Bescheen de zon zoo'n „vlinder", dan glansden al z'n veertjes. Een zwarte vogel vloog voor ons op. Net een Hollandsche ekster, maar dan geheel zwart. Streek hij ergens neer, dan wuifde ook deze „ekster" met zijn staart en op den grond had hij denzelfden hippenden gang. Het gezang was meer een fluiten. Dat was de Chuchubi pretu, die tot de familie der koekoeken behoort. Prachtige zilverreigers vlogen op uit de mangroveboomen, hun witte veerenpakje schitterde in het tropenzonnetje, dat ons tusschen twee haakjes deed transpi- leeren van jewelste. Totolica's, kleine duifjes, zagen we bij tientallen en eveneens de palom- ba s, die men altijd kan herkennen aan de zwarte en witte band over den staart. Het wemelde er van de vogels!!! Troepialen in bonte veerenpracht vlogen van den eenen boom naar den ander. (De troepiaal is familie van onze wielewaal). Parkieten lieten hun ver schrikkelijk gekrijsch hooren. Geelborstjes sie- terden terwijl ze tusschen de doornige cactus- punten speurden naar mogelijke eterij. Een kinikini, een kleine valk, die uitsluitend van sprinkhanen en hagedissen leeft, joeg boven de open terreinen. Ook zagen we de grootste roofvogel van Curagao, de warawara, die hoofd zakelijk van aas leeft. Inderdaad, voor een liefhebber is het hier een dorado. Men raakt er niet gauw uitgekeken. Als men nu ook al de trekkers nog wil be- studeeren, heeft men voorloopig wat te doen. Ook vonden we heel veel nesten, zooals de groote geweven nesten der troepialen, de een voudige takkennestjes der tortolica's, maar jammer genoeg bevatten ze geen eieren. (Toch heb ik er nog eenige gekregen door toedoen van Frater Realino uit het St. Thomas college, die mij op natuurgebied steeds met raad en daad terzijde heeft gestaan en bij dezen breng ik hem nogmaals mijn hartelijken dank). Op onzen terugweg zagen we een flamingo en deze vogel, die hier tsjochocho wordt ge noemd, was zóó „mak", dat we hem konden naderen tot op tien pas afstand. Toen we terugkwamen aan boord, hadden de „natuur liefhebbers" genoten en ook de zwemmers waren voldaan. Naar Aruba. De natuur op Aruba, waar we ook eenige dagen zijn geweest, komt in vele opzichten overeen met die van Curagao. Er zijn echter veel minder vogels. Boven de kuststrook wiek ten wel de sierlijke sterntjes, zweefden de resuachtig groote, maar niettemin slanke men- nowars, (man of war oorlogsschip), een soort fregatvogel en vlogen de plompe peli kanen, maar de vogels waarvan ik U vertelde en die we zagen rond de Sint-Kruisbaai, komen hier in het binnenland veel en veel verspreider voor en lang niet in zoo'n groot aantal. Dividivi's de z.g. „windboomen", die steeds naar de wind richting wijzen, zijn hier legio. Een soort vet- plant, de Aloë wordt hier gekweekt en levert de aloëhars, die uitgevoerd wordt. Ze heeft geen slechten naam op de wereldmarkt en is vrijwel het hoofdmiddel van bestaan voor de inheemsche bevolking. Van de geologie van Aruba zou heel wat te vertellen zijn, maar ik noem alleen dit maar even, omdat er misschien lezers zijn, die er belang in stellen. Het hoogere heuvelland wordt ingenomen door de oudste gesteenten en wel de diabazen, diabaasstuffen en schisten. Het ongeveer veer tig meter hooge plateau bestaat uit kwarts- dioriet en langs den rand van het eiland vinden we nog het kalksteen. Hier kan een geoloog zijn „hart ophalen". We hebben nog een aardige tocht ge maakt naar een paar der vele grotten, gezeten op een vrachtwagen der mariniers. Hoe echter onze ingewanden op dezelfde plaats zijn blijven zitten op die hobbelige, slingerende landweggetjes, is me nog een raadsel. Heusch, men kan nog beter in een cake-walk zitten, maar ja, daarvoor zaten we in de kenoekoe nietwaar? Die wil zien, moet zich een beetje moeite ge troosten, want blijft men op de geashpal- teerde wegen, dan wordt men niet door elkander geschud, maarvan de natuur kan men daar ook niet genieten. Roeiwedstrijden. Op zekeren middag lagen we reeds tamelijk vroeg ten anker in een der baaien en om het nuttige met het aangename te vereenigen, werden er roeiwedstrijden georganiseerd. Roei wedstrijden op een onderzeeboot zult U vragen Vergeet U soms het torpedojolletje dat we aan boord hebben? Dat werd gestreken en gemeerd langs den valreep, den kop naar voren. Degene, die moest roeien nam plaats, legde de riemen gereed en hield daarna met een hand den valreep vast. Op het sein „af" moest dan eerst worden omgedraaid, rond het achter schip, om de punt en daarna weer gedraaid langs den valreep meeren. Nou, daar vielen tafereelen mee te beleven. De roeier trok zich bij wijze van spreken „uit de naad" onder de ophitsende kreten van de toeschouwers, wat in dit geval de opvarenden van H. Ms. „O 14" waren. Niet altijd hadden deze aanmoedigende kreten succes, want in vele gevallen werd de roeier zoo „over de rooie" gejaagd, dat hij bij het ,,meeren"(!) een van de riemen verspeelde. Deze moesten dan eerst weer worden opge- vischt en maar steeds tikte de chronometer door. De prijzen, bestaande uit sigaren, wer den uiteindelijk gewonnen door: No. 1. Matr. Ie kl. W. Hennevelt in den fraaien tijd van 1 min. 50.4 sec.; no. 2. matr. 2e kl. T Morsdorf in 1 min. 52 sec. wat op zichzelf al een prestatie was, daar deze jeug dige matroos een geblesseerde vinger had en als no. 3 kwam aan de korp.-torp. K. Eelman in 1 min. 56 sec., ook een zeer moeie tijd, want men moet niet vergeten, dat roeien heelemaal zijn vak niet is, maarhet is een Jutter en dat zegt heel veel. Dat deze reusachtige hagedissen toch wel eens attaqueeren ondervond de Commandant van H. Ms. „O 13". Terwijl deze een „Joe wana" zat te filmen op een afstand van onge veer één meter, nam het beest plotseling een sprong en kwam boven op de camera terecht mte <revolg, dat de film natuurlijk mislukte. Verder kwamen echter geen persoonlijke onge lukken voor De Wij maken automobilisten en wiel rijders er op attent, dat onlangs op de wegen, die naar den Overweg voeren verkeersstrepen zijn aangebracht. Dit om te voorkomen, dat bij het steeds drukker wordend verkeer daar ter plaatse, opstoppingen en verkeers ongevallen zullen plaats hebben. Deze strepen zijn aangebracht aan de Boerhaavestraat, Brakkeveldweg en Lorentzstraat. Bij gesloten overweg is men verplicht achter deze verkeersstrepen te wachten. Tot onze groote spijt is in de berekening van het percentage van het aantal zittenblij vers op onze middelbare scholen een ernstige fout geslopen. De getallen moeten zijn: Op het Gem. Lyceum 31 en op de Rijks Hoogere Bur gerschool B 25 We hebben hierbij geen rekening gehouden met de leerlingen, die na een herexamen nog bevorderd zouden kunnen worden. Tot nog toe is geen enkele excursie van de Heldersche Courant verregend. Ook die van gisteren heeft het nog getroffen met het weer, al zag het er dan bij het vertrek somber uit. Om te beginnen beklommen de deelnemers mét droog weer dé bus en toen we gezéllig binnen zaten, gevoerd met twee lepels vol Zangzaad, begon het te regenen, maar daar lach je om als je droog zit en uit bent. Voor dat we in Volendam waren was het weer droog, zoodat we de wandeling door het aar dige dorp onder de besté weersomstandigheden konden maken. Ook het boottochtje was ideaal en met de wandeling over Marken troffen we het eveneens. Dat na Marken nog een plens- buitje kwam, toen we goed en wel in de bus zaten, daar had niemand last van. In Amsterdam werd geluncht en daarna werd een bezoek gebracht aan de Linoleum- fabriek, te Krommenie. Een interessant bedrijf. Wat heeft men als leek weinig begrip van het ontzaggelijke werk, dat aan de fabricatie van zoo'n algemeen gebruikt product vooraf gaat. Op duidelijke wijze werd de zaak uiteengezet. Van Krommenie werd over Haarlem, Bloe- mendaal, 't Kopje, waar het uitzicht prachtig scherp en helder was, via Castricum naar Bergen gereden, waar het slot van den dag op zeer feestelijke wijze werd beëindigd in het Lunapark. Om 11 uur reden de excursisten Nieuwediep binnen. Ook deze dag kon als geslaagd geboekt worden. Hedenmorgen in de vroegte ontdekten twee soldaten van het detachement genie troepen alhier, dat zich in het Marsdiep, ter hoogte van Kaaphoofd, een voorwerp in zee bevond, dat merkwaardig veel over eenkomst vertoonde met het lichaam van een mensch. Al spoedig bleek, dat dit inderdaad het geval was. Beide recruten deden direct hiervan mede- deeling aan de politie, die spoedig ter plaatse aanwezig was. In een bootje is men het Mars diep opgegaan, alwaar men er, bij de zwem- gelegenheid van de Frissche Morgen in slaagde het lijk te bergen. Het bleek gehuld te zijn in een badpak, zoodat men direct begreep, dat het hier den jongeman Burgers betrof, die j.1. Zaterdagmiddag op zulk een tragische wijze om het leven is gekomen. Het stoffelijk overschot van den knaap is per militaire auto naar het Marine-Hospitaal overgebracht. van 3 Augustus 1939. GETROUWD: P. Ekkebus en J. Glas, G. Hollander en H. G. Kater, J. de Jong en N. van der Duijn Schouten, C. Pompert en M. J. de Rijke, A. Bremer en E. Veldman, P. Denijs en E. H. Gijsberts, G. Overberg en J. Greiner, G. J. van der Vliet en C. J. Smink, J. de Boer en J. A. Ooms. BEVALLEN: E. Snip—Pancras, d.; W. E. van den Akkervan der Duijn Schouten, z. OVERLEDEN: G. H. ZijmVerbcrne, 63. Deze Hengelclub organiseert op 5 en 6 Aug. a.s. een onderling concours aan het N.-H. Kanaal bij Westeinde. Vanmorgen om ongeveer half negen is de Fransche politiekruiser „Quintin Roosevelt" onze haven binnengeloopen en heeft ligplaats genomen voor de kolenloodsen. Door den officier van piket werd aan den commandant een verwelkomingsbezoek ge bracht namens den commandant van de Marine. De „Quintin Roosevelt" vertrekt Maandag weer uit de haven naar zee. Het vertrek van H. Ms. „Tromp", die op Zaterdag 19 Augustus van hier naar Indië vertrekt, is vastgesteld op 's morgens 10.30 uur. PARTIJ VET IN BESLAG GENO.MEN. Gisteren werd bij een Helderschen slager een groote partij vet in beslag genomen. Het be treft hier een partij van ongeveer honderd kilo vet, welke ontdekt en in beslag genomen werd door de controleurs van den Centralen Crisis Controledienst. BELEEDIGING. Een bewoner van de Achterstraat deed aangifte, dat hij door een bewoner van die- zelde straat beleedigd was. Londen, 3 Aug. (A.N.P.) De commissie heeft de tijden der jachten, welke hebben deelgenomen aan den IJmuidenSolent-wed strijd, herzien. De „Zeearend" van C. Bruynzeel jr. was eerste met een gezeilden tijd van 53 uur 10 min. 22 sec. en een gecorrigeerden tijd van 43 uur 33 min. 52 sec. De „Olivier van Noort" van Albert Gou- driaan eindigde als derde met een gezeilden tijd van 59 uur 25 min. 59 sec., en een gecor rigeerden tijd van 47 uur 33 min. 8 sec. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran, u., 3 Aug. v.m. 11 u. te Southampton. Bantam, 3 Aug. v. Hamburg. Sibajak, 2 Aug. v. Marseille. Weltevreden, 3 Aug. v. Pórt Said. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Johan van Oldenbarnevelt, 2 Aug. v. Colombo Moena, pass. 2 Aug. Gibraltar. Marnix van St. Aldegonde, u., 3 Aug. te Genua. Poelau Roebiah, t„ 3 Aug. 6 u. n.m. v. Genua. Poelau Bras, 3 Aug. te Port Said. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Boissevain, 2 Aug. v. Tamatave. Bantam, 2 Aug. v. Singapore. Straat Malakka, 2 Aug. v. Saigon. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. Ajax, 2 Aug. v. Amsterdam. Triton, 2 Augu.:tr.s te Valencia. Merope, 2 Augustus te Calamata. Juno, 3 Aug. v. Amsterdam. Oberon, 3 Aug. v. Amsterdam. Pluto, 3 Aug. v. Amsterdam. Achilles, 2 Aug. te Civitavecchia. Alkmaar, u„ 31 Juli v. Callao. Ariadne, 2 Aug. v. Malta. Aurora, 3 Aug. 1 u. 30 v. Hamburg. Barneveld, 29 Juli v. Curagao. Boskoop, t., 1 Aug. te Callao. Costa Rica, 2 Aug. v. Amsterdam. Helder, u., 1 Aug. te Corral. Pygmalion, 2 Aug. v. Thessaloniki. Van Rensselaer, 2 Aug. v. Dover. Simon Bolivar, 2 Aug. 11 u. v. Barbados. Socrates, u., 2 Aug. te Kingston (Ja.). Stella, 3 Aug. te Tel Aviv. Tiberius, 3 Aug. Gibraltar gep. Venus, 2 Aug. v. Lissabon. Nieuw Holland, 2 Aug. te Brisbane. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Drechterdijk, 2 Augustus te Liverpool. Edam, 3 Aug. v. Rotterdam. Lochavon, 2 Aug. v. P. Armuelles. Delftdijk, 2 Aug. te Portland (Ore). Rotterdam, 1 Aug. v. B. Aires. SILVER-JAVA PACIFIC LIJN. Hoegh Merchant, 1 Aug. te Batavia. Hoegh Silvercloud, 2 Atig. te Batavia. Silverguava, 2 Aug. te Soerabaja. Silverbeech, 2 Aug. 'e Soerabaja. Tosari, 2 Aug. v. Balik Papan. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjisalak, 1 Aug. v. Hongkong. J AVA—NEW-VORK-LIJN. Mapia, 2 Aug. te Penang. Peisander, 2 Aug. te Kaapstad. ROTTERDAMZUID-AMERIKA LIJN. Alhena, 3 Aug. te Rotterdam. STOOIMVAART MIJ. OCEAAN. Clytoneus, 1 Aug. te Port Said. Deucalion, 1 Aug. v. Aden. Calchas, 2 Aug. v. Manilla. Patrocles, 2 Aug. v. Singapore. Philoctetes, 2 Aug. v. Rotterdam. Eurymedon, 2 Aug. te Londen. Sarpedon, 4 Aug. te Londen verwacht. EMZETCO LIJN. Jonge Johanna, 2 Aug. v. Oran. VEREENIGDE NED. SCHEEPVAART MIJ. (HollandAfrika Lijn). Boschfontein, 2 Aug. v. Tanger. Heemskerk, 3 Aug. v. Amsterdam. Jagersfontein, 3 Aug. v. Beira. (HollandOost-Azië Lijn). Serooskerk, 2 Aug. v. Amsterdam. (HollandBr.-Indië Lijn), Hoogkerk, 3 Aug. te Hamburg. Eergisteren werd er in Duitschland feest gevierd. En een zeer merkwaardig feest boven dien. Men vierde namelijk het feest van... de oorlogsverklaring in 1 ugustus 1914. Men leest zooiets in de telegrammen. Men leest het in z'n krant en het overgroote deel der massa neemt het als iets wat vanzelf spreekt. Als iets wat nu eenmaal bij onzen tijd hoort en dat zeker in een land als Duitsch land tot de zeer normale uitingen eener natie behoort. Wij konden een gevoel van wrevel gepaard gaande aan pessimisme, niet van ons afzetten. Is zooiets nu 'n reden om optochten te houden, om hoofdofficieren toesprakei» tot het leger te doen houden, om fakkel-feesten te organisee- ren en „bevolking in zoo groot mogelijke getale mede te laten werken" Men verwondert zich er over, als men nuch ter nadenkt en zeker over het feit, dat het juist een overwonnen natie is, die dit feest organiseert. Een der paradoxen van de twintig ste eeuw. Het is ernstig te betreuren dat de wereld zich blijkbaar niet aan de steeds inten ser wordende oorlogspsychose kan onttrekken. In Duitschland wordt mer dag-in, dag-uit geestelijk „klaargestoomd" voor den komenden oorlog. In het Derde Rijk heerscht weer in vrijwel alle kringen dien sfeer van romantiek, die de oorlog zou moeten kenmerken. Op z'n Pruisisch giet men speciaal de jeugd in, dat een flinke kerel toch minstens één oorlog mee gemaakt moet hebben en op de scholen, lagere en hoogere, is de geest al niet anders. Ook daar maakt men de jeugd oorlogs-k)aar. Het is echter niet alleen Duitschland, waarin dit geschiedt. Het Engelsche volk leeft sedert een half jaar ook in een sfeer, waarin men uit gaat van de gedachte dat oorlog toch wel niet voorkomen zal kunnen worden. Dat men nu ver genoeg gegaan is met toegeven en concessies en dat de eerste stap de beste van de dictato riale staten een oorlog met zich zal voeren. In Frankrijk ziet en hoort men al niet veel anders. Men weet dat het leger sterk is, men vertrouwt op de Maginot-linie en in breede lagen van de bevolking zou men het bevel van den aanval toejuichen. Ziedaar, het beeld van de wereld 1939. Wei nig verheffend, ondanks de „soldaten-roman- tiek", ondanks de „loopgraven-lyriek", ondanks het feit dat iedere jongen eerst met recht in den oorlog „man" wordt. Deze toestand, deze geestesgesteldheid die een groot deel der Europeesche landen ken merkt is gevaarlijk. Zeer gevaarlijk zelfs. Het is tenslotte dezelfde geestesgesteldheid die er in 1914 heerschte en men heeft de rampzalige, de verregaande catastrophale gevolgen gezien. En wat was het resul taat... Dat de overwonnenen in de diepste ellende gedompeld werden en dat dit al eveneens het geval was met de overwin naars. En dat is het juist was bij sommige staatslieden misschien nog veel kan ver hinderen: de wetenschap, dat bij een vol genden wereldbrand ook de overwinnaar verliezer zal zijn. Wij wenschen vurig dat dit besef bij mil- lioenen en millioenen nog meer en nog beter begrepen zal worden. Dat men teil oorlog zal trekken als er niets, maar dan ook werkelijk niets meer aan te veranderen is. Wij weigeren echter pertinent aan te nemen, dat het reeds nu zoover is. De witte oorlog, de strijd op papier, woedt in deze dagen hevig. Hepen wij, dat zij niet voortgezet zal worden in een rooden oor log— Nog is het niet te laat. Laten wij dat beseffen bij het herdenken van den 25sten verjaardag van het ontvlammen van den wereldbrand. gaat samen per ESONA (AUTO-en BOOTDIENSTEN j Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 8—10 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 91? en van 13.30 l7 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „Ons Prinsesje leert loopen" en „Witte Vanen" Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „De Dans des Doods". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Zaza". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder: 578.7 Temperatuur lucht: 16.9 Maximum temp. lucht gisteren: 16.0 Wind: richting: O.; kracht: 2 Temperatuur zeewater: I8.3 Licht op: 9 uur 20 min. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. s.s. „Groningen",

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5