Den Helder viert vroolijk feest SALON Ontvangst ten stadhuize CEBUTO Het 21e maakt zich populair eJUcfi nieuwJ Tweede Blad Wederomversierde straten, pierementen en uitgelaten bevolking Hoogspanning voor ons kantoor 2)e JxtpicKt Dankdiensten in de kerken Wat Huisduinen vandaag doet Chr. Oranjevereeniging De Oranïefeesten °P Tuindorp R is Reizen Hendrik van de Klaas Duitstraat MANSHANDEN Turnlust en de herdenkings wandeltocht Onze excursie naar Hilversum Burgerlijke Stand van Deo Helder AFHALEN wordt niet Ongeluk op de Hoofdgracht Cocksdorp wint den Wisselbeker De Nationale Feestdag Den Burg Oosterend Een eigen dokterswoning Den Helder was versierd. Wel niet zoodanig, als dat verleden jaar het geval was, maar ook nu bleek een aantal buurt verenigingen niet stilgezeten te hebben en lagen de versieringsvoorwerpen klaar om bij het eerste bericht hun bestemming te vinden. En zoo bood reeds des middags de stad een uitermate vroolijk schouwspel: speciaal de „city", het centrum waarin de oranje-bollen en de dichtbevlagde gevels het „deden". Doch het was lang niet alleen Spoorstraat, Keizerstraat en Koningstraat die groot toilet gemaakt had den. Daar waren de Klaas Duitstraat, de Go- versstraat, de Basstraat, de Schagenstraat, de Gravenstraat om alleen maar in dit kwartier de bestversierde te noemen. Andere buurten be zaten ook straten waar groen, oranje en vlag gen domineerden en het geheel was een belofte voor den komenden avond. Langs Kerkgracht en Kanaalweg was men eveneens klaargeko men en ook hier past een compliment terwijl hetzelfde gezegd kan worden met de voornaam ste straten in het rayon hetwelk begrensd wordt door Koningstraat, Loodsgracht en Spoorstraat en Bothastraat en Emmastraat „achter het Spoor". Het was druk op straat. De marine was natuurlijk vrij, en jong en oud krioelde reeds vroeg door en tusschen elkaar. Verkoopers van oranje-nationaal deden goede zaken en verschillende pierementen, be nevens diverse luidsprekers in stadsgedeelten deden al hun werk. Drukte. De jeugd had zich opgemaakt. Met oranje sjerpen, met maskers en vlaggen getooid liep de jonkheid door de stad, zingende en hossen de. De winkels waren natuurlijk evenmin ach tergebleven. Tal van artistieke étalages bleken in enkele Uren geënscèneerd, terwijl voorts ge memoreerd moeten worden diegenen, die zich beijverd hadden hun gevel een feest-uitrusting te geven». Het „21ste" weert zich. Het -bleef druk in de stad. Een belangrijke facVrr i voor was ook het feit, dat het mu- zieRkorpi van het ,21ste" niet moe werd dotfr Dén Helder te marcheeren, al maar vróplijke schlagers spelende en de stemming stiSiuleerende. De uitstedigheid van het Stafmuziek korps van de Kon. Marine, heeft een zeer gewaardeerde activiteit ontplooid bij de kapel van het 21ste, onder leiding van kapelmeester Van der Mey. De medewer king van de landmachtautoriteiten was boven alle lof verheven. Op vlotte en soepele wijze werd de kapel ingeschakeld overal waar zijn hulp noodig was. De leden hebben een zwaren dag gehad, maar zich met groote opgewektheid van hun taak gekweten en verdienen inderdaad den dank van de burgerij. 's Morgens werd de militaire rondgang door de stad gemaakt en 's middags maakten de soldaten met hun kapelmeester enkele mili taire rondwandelingen. Vooral de jeugd wist deze geste te waardeeren en met dichte drom men ging men achter de opgewekte marsch- muziek aan. En 's avonds was de kapel weer present, toen de Stafmuziek verhinderd was om te concerteeren op het Helden der Zeeplein. Honderden liepen met de muziek mee, die de route volgde, voor de Stafmuziek aan gegeven. Voor het Stadhuis. Voor het Stadhuis, dat met groen en Oranje vroolijk aangekleed was, waar groote schijn werpers stonden opgesteld, waar in het Held. Kanaal een waterfontein was neergelegd, hield de kapel halt en nadat het Volkslied gespeeld was, heeft de burgemeester van het balcon van het Stadhuis de menschen toegesproken. In zijn toespraak wees de burgemeester op de vreugde, die zich van ons volk heeft meester gemaakt, nu de Oranje-dynastie opnieuw ver sterkt is. Hij schetste met een enkel woord de beteekenis van het Huis van Oranje voor ons land en volk en verzocht een driewerf hoera aan te heffen op de jonge Oranjetelg. Hier aan werd spontaan gevolg gegeven. Van het balcon van het Stadhuis werd de muzikale hulde, behalve door burgemeester en mevrouw Ritmeester, aangehoord door de leden van de Algemeene Oranjevereeniging, mevr. Bijl, en de heeren H. M. Nijpels, J. Bak ker en J. F. van Wijngaarden. Des avonds ving feitelijk het feest eerst recht aan. In de binnenstad was het en kele malen één compacte menschenmassa, die zich verdrong bij de luidsprekers. Reeds vroeg was de Koningstraat het centrum der feestelijkheden. Aan den ge vel van ons bureau produceerde de luid spreker z'n marschen, steps, vaderland- sche en andere liedjes en tevens vernam men hier het „nieuwste nieuws" van Soestdijk, nieuws, waar iedereen naar dorschte om het te vernemen. Nog eens kwam om half negen het 21ste door de stad. Nog eens danste en hoste men erachter, om zich dan naar die deelen van de de stad te begeven, waar iets te beleven Tot middernacht speelde de muziek in de Koningstraat. Het was verheugend te zien hoezeer men dat op prijs blijft stellen en men kan cr zich van verzekerd hou den, dat ook vandaag de „Stem van den Reus" z'n best zal doen! Vreugde overal. Maar het was niét alleen de Koningstraat, waar zich de feestvreugde spontaan uitte. Daar waren de straten waar men een pierement af gehuurd had. Waar men luidsprekers en an dere Reuzenstemmen opstelde en waar men er kennelijk een „ouderwetschen avond" (even tueel nacht...) van wilde maken. Eerst was er de jeugd, die de boel op stelten zette, maar naarmate het later werd, verloren ook de ouderen en heel oudjes hun laatsten schroom en gezamenlijk feestte men er op los tot... den Zondag. Het was een pleizierig werk deze feestende stad door te wandelen. Weliswaar bereikte de stemming niet die ongekende hoogtepunten van het feest, dat thans ongeveer een jaar achter ons ligt, maar ook nu zette men de bloemetjes buiten en was het een Zaterdag avond, die er zijn mocht. Overal gloeide de feestverlichting. Stra ten, die zich anders kenmerken door een grauwe nuchterheid, waren nu veranderd in lichtende boulevards en buurten, waar men in normale omstandigheden den ernst van de gevels kan lezen, vielen thans te vergelijken met romantische lanen met berceaux van rose, oranje en rood licht. Overal werd gezongen, overal werd ge danst, overal zag men wonderlijk uitge- doschte menschen. Finale Eerst na 12 uur begon het feest te tanen. Toen wreekte zich bij velen het verlies aan slaap, dat men dien morgen reeds zoo vroeg had moeten boeken. Toen bleek het velen niet meer mogelijk de oogen open te houden en de een na den ander verdween van de straat, met het plan een gat in den Zondag te slapen en iets van de verloren rusturen in te halen. In de Koningstraat, voor ons Bureau, was ook het klokje van gehoorzaamheid geslagen. Hier bleek men nog niet moe-gehost, moe- gedanst en moe-gesprongen te zijn. Soms pakten jongens elkaar in puren overmoed beet om een dansje mee te doen en naast de jeugd zag men ook menig „oudje" nog het straatsteenen-parket betreden. Nog geruimen tijd bleef het rumoerig in de stad, maar wanklanken en herrie werden vrijwel niet geconstateerd. De politie trad zeer soepel op, een enkele maal in dit bijzon dere geval één of anderhalf oogje toeknij pend. Wat iedereen natuurlijk hoogelijk waar deerde en... niet misbruikte! De iliuminatie aan de haven. Vurige W's aan de gevels van de gebouwen aan de Buitenhaven, schijnwerpers verlichten de gevels, zoeklichten zoeken met hun reuze lichtarmen den hemel af. En nu eens niet om vliegtuigen op te sporen. Nu geen noodzake lijke oefening om paraat te zijn. Neen, het is slechts een spel dat ze spelen, de beide zoek lichten van de Sumatra. De breede lichtbundels maaien door de lucht raken de toppen van de boomen voor het Pa leis, dalen, verlichten helder de stammen, dan is het park in een sprookjestuin veranderd. Maar het duurt slechts enkele oogenblikken, want de man achter hetzoeklicht draait ver der, als in daglicht staat het monument „Voor hen die vielen", scherp staan de huizen tegen de donkere lucht, het Havenplein is een zee van licht. Langs de masten en aan boord van het Wachtschip branden honderden lampjes, van ver een vroolijk, feestelijk gezicht, deze illu minatie. Het wordt drukker, als het zoeklicht over den straatweg scheert worden tientallen men schen in het zonnetje gezet. Van alle kanten komen belangstellenden samen. Er is iets bizonders aan de haven. De taptoe. Tegenover het paleis flikkeren flambouwen. Daarheen gaat de belangstelling. De Stafmuziek is er weer. Het feest zou niet volkomen zijn, als de Staf er niet was. De Staf immers hoort bij Den Helder. Is er feest in onze stad, de Staf zorgt er voor, dat er muziek bjj komt, want waar feest is hoort muziek. Om tien uur is het al bijna niet meer moge lijk dicht bij de muziek te komen. Zij die ach teraan staan rekken de halzen, maar stijf in gepakt in een ring van volk blijft de Staf voor laatkomers onzichtbaar. De tonen van de aloude taptoe, het succes nummer van iederen Dinsdag bij het begin van de maand in den winter klinken over de haven, langs de schepen en ver over het water. De menigte zwijgt, het wordt stil. Zuiver en helder blaast de fluit de bekende melodie, dan roffelen de trommels en vol klinkt de muziek, zwelt aan en breed klinkt het „Wilt heden nu treden" van Valerius. Alle bekende volksliederen, zooals: O, schit terende kleuren van Nederlands vlag" en „Op den blanken top der duinen", worden achter eenvolgens gespeeld. Na dit onverwachte en uitgebreide muzikale programma zet de mu ziek het Wilhelmus in. Militairen springen in de houding. Dan welk een sympathieke geste speelt de Staf de „Marseillaise", het volkslied der Franschen, ter eere van het Fransche marinevaartuig, de „Quintin Rojsevelt", dat momenteel in onze haven vertoeft. Nu is het spoedig afgeloopen. Nu komt de rondgang, de rondgang met de Staf. Er is geen muziekkorps waar zoo achter gehost wordt, dat zooveel volk achter zich meevoert en voor zich uit drijft, dat zooveel belangstelling trekt langs den weg. Hoofdgracht - Kanaalweg Koningstraat Ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin zullen de Burgemeester en Mevrouw Ritmeester - Van der Feen hedenmiddag ten Stadhuize autoriteiten, ver- eenigingsbesture n en parti culieren, die hunne gelukwen- schen willen aanbieden, ont vangen des namiddags tus schen 3 en 5 uur. Spoorstraat Weststraat Hoofdgracht Haven. Ziedaar de route, waarop menige blauwe plek is opgeloopen, waarop menige schoen is uitgetrapt Maar er is genoten, er is pret gemaakt, er is gehost. De carillon-concerten. Onze stadsbeiaardier, Tjalling Dito, heeft het dien eersten feestdag wei zeer volhandig gehad. Verscheidene malen beklom hij z'n instrument in het Monument van het Neder- landsche Reddingwezen om middels de metalen klanken van zijn carillon uiting te geven aan de vreugde over de komst van de prinses. Hoewel het klokkespel nog steeds geen groot publiek naar het plein vermag te lokken, tóch wandelden Zaterdagmiddag en -avond velen in die richting, mee-neuriënd de bekende wijsjes, die tegen de gevels der Oude Heldersche hui zen aan-echo-den. Als factor in dit Oranje feest mag men dan ook het beiaardspel zeker niet verwaarloozen. SCHOUW VLIEGER'» Onder wijs-Instituut Leerlingen van alle scholen 25 cent per week- Menig ouder stond in het afgelopen jaar verbagsd over de nieuwe moed, blijheid en werklust, die wij het kind meegeve HOOFDGRACHT SI In verschillende kerken in onze stad is gis teren, voor den aanvang van de prediking, een dankdienst gehouden ter gelegenheid van de geboorte van de jonge Prinses. In deze woor den werd door de predikanten gewezen op de groote beteekenis van het Huis van Oranje voor ons volk. Een vorstin, die tot haar levens devies heeft gekozen: „Christus voor alles", en voor wie de woorden uit het vijfde couplet van het Wilhelmus, diepe werkelijkheid zijn: „Mijn schild en de betrouwe, zijt Gij, o God, mijn Heer". Voor een spoedig herstel van Prinses Juliana werd gebeden. Kinderfeesten en autotocht. Viert Den Helder vandaag feest, ook Huis duinen heeft het niet op zich laten zitten. Ook daar werden, terstond na het bekend worden van de blijde gebeurtenis, de koppen bij elkaar gestoken teneinde een programma in elkaar te zetten. En zoo werd besloten dat hedenmiddag van half twee tot vier uur een kinderfeest georga niseerd zou worden op het pleintje bij de kerk. Waaraan kunnen deelnemen de jongens en meisjes van de Huisduiner ingezetenen, doch eveneens het kroost van de badgasten. Onge twijfeld zullen velen van deze gelegenheid, waarbij men aardige prijzen kan winnen gebruik maken. Is dus de middag gereserveerd voor de jongere generatie, des avonds komen de oude ren aan de beurt. Met bussen van Van Konings- bruggen en de Hiltax zal men een tocht door de versierde stad gaan maken. Hieraan nemen deel de oudjes van Huisduinen en voorts die genen, die er eveneens iets voor voelen op deze wijze een globalen indruk van de geheele feest verlichting te krijgen. Wat de versiering betreft, van een groot aan tal Huisduiner gevels wappert de driekleur, ter wijl, net als de vorige maal, op het Mesdagh plein de groote „W" wederom tal van bewor. derende blikken trekt. Met verwijzing naar de in dit nummer voor komende advertentie, deelt het bestuur der Chr. Oranjevereeniging mede, dat op Woens dag 9 Augustus voor de kinderen der leden een feestelijke bijeenkomst wordt gehouden in Musis Sacrum. Voor de leden en hunne huisgenooten wordt op 30 Augustus a.s. de blijde gebeurtenis in Casino herdacht, alwaar alsdan een Oranje revue zal worden uitgevoerd. Het Kinderfeestje door het Jongens-feest comité georganiseerd voor de Tuindorp-kinde ren, zal gehouden worden op den Nationalen Feestdag, 's middags 2 uur (precies), op het H.R.C.-terrein. zonder zorgen per Cebuto Touring car. Alles 1e klas! Geen gezeur, geen hotelfooien, geen oponthoud, geen taalkwestiesCebuto regelt alles! Uit de Cebuto Massakeus: 3 dg. Valkenburg en den Eifel 1975 4 dg. Luxemburg 32.50 13 dg Fransche Rivièra 112 clg Rijn 29.50 5 dg. Rijn 50 13 dg. Praag-Weenen-Budapest „112.— Inlichtingen en reisgids bij: Reisbureau VELTHUYS, Oen Helder, tegenover Postbrug. Tel. 308. Zaterdagavond in de Klaas Duitstraat, kwart voor twaalf. De straat feest. Uitbundig. Zooals de Klaas Duitstraat alleen maar kan feesten als het Huis van Oranje zich weer een telg rijker mag achten. Een deel van Winnubstzorgde op prijzenswaardige wijze voor muziek. De verlich ting is schoon en feeëriek. Het oranje en rose gloeit in den schijn van electrische lampjes. Het groen trilt in den zomeravondbries. Alle Klaas Duitenaren, van 8 tot 80, zijn in hun sas. Over de groote gebeurtenis ten Hove, over hun straat, die er zoo kostelijk uitziet en omdat men zoo recht genoeglijk en onder-ons feest mag vieren. Ineens gebeurt het. Ineens, op een oogenblik, dat alle Klaas Duit straat-bewoners zich zingend en hossend voort bewogen, gaat een deur open. Iemand kijkt vroolijk om zich heen en binnen een minuut is het tweede heugelijke feit bekend gemaakt: de Klaas Duitstraat heeft er een nieuwen wereld burger bij. Hendrik zal hij heeten. Hendrik Groof. Even verstilt de uitgelaten vreugde. Even trekt men in gedachten een parallel tusschen Paleis Soestdijk en het eenvoudige huisje in de Klaas Duitstraat. Maar direct ook weer breekt de vreugde door en met extra-krachten feest men verder. Onderwijl besluitende dat ook dit feest, de komst van Hendrik, gevierd dient te worden en dat men iets voor Hendrik moet doen. En Zondags wordt dat door de Klaas Duit- straatsche patriarchen in het geheim bekok stoofd. DAMES KAPPER HEEREN Stakmanbossestr. 65 Tel. 514 MAANDAG 14 AUGUSTUS GESLOTEN, Wij vestigen gaarne de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie waarin het bestuur van „Turnlust" de leden, die zich voor den herdenkingswandeltocht opgaven, ver zoekt hedenmiddag kwart voor twee te ver zamelen voor het clubgebouw, Hoogstraat. Ook leden, die zich nog niet opgaven, doch den tocht mee willen maken, worden daar verwacht. En naar Apeldoorn. Tengevolge van het feit, dat onze excursie naar Hilversum en Apeldoorn, in verband met den Nationalen feestdag, uitgesteld moest wor den tot Woensdag a.s., konden een tweetal deelnemers niet mee. Zoodat voor dezen prachtigen tocht naar een van de mooiste plekjes van ons land, nog twee plaatsen open zijn. Wie nog profiteeren wil van een bezoek aan het zeldzaam fraaie Hilversumsche Raadhuis, wie den prachtigen Gooitocht wil meemaken, een tocht die ons ook langs Soestdijk zal brengen, over de Lage en Hooge Vuur- sche en voorts door bosch en hei naar Apel doorn, waar een amusante afwisseling wacht, om tenslotte te genieten van een kostelijken koffiemaaltijd in het Grand Hotel Gooiland, geve zich spoedig aan ons kantoor op. van 5 Aug. 1939. BEVALLEN: A. M. WestraDe Vlugt, d.; C. M. VerwoertSchillemans, z.; T. Visser Lagrange, z. ONDERTROUWD: G. J. Versluis en G. Boogaard; C. Peters en J. de Vries. berekend door ESONA (Auto- en Bootdiensten) Oude heer door racefiets aangereden. Gisteravond vond op de Hoofdgracht, ter hoogte van het Gem. Lyceum, een verkeerson geluk plaats dat nogal wat beweging veroor zaakte. Te omstreeks half tien bevond de hoog bejaarde heer M. Witsenburg, die enkele hui zen van het Lyceum af zijn woning heeft, zich vlak bij zijn huis. Hij wilde het fietspad over steken, doch juist toen hij zich hierop bevond, kwam met vrij groote snelheid een jongeman op een racefiets aanrijden. Noch de heer Wit senburg, noch de hardrijder konden tijdig meer uitwijken en het gevolg was, dat de oude heer tegen den grond geworpen werd. Hij bleef daar liggen met een wond aan het hoofd, die vrij ernstig bloedde. Direct werd ge neeskundige hulp ingeroepen. Zoowel dokter Buchii Fest als dokter van der Most waren spoedig ter plaatse, zoodat het slachtoffer direct verbonden kon worden. Naar wij ver nemen, bleek de verwonding minder ernstig dan de omstanders aanvankelijk gemeend had den. De Wisselbeker van den Texelschen Sport bond ia gisteren op den Sportdag, die op het terrein van O.V.V. te Oosterend is gehouden, door de voetbalclub van De Cocksdorp ge wonnen. Eerst speelde Texel 2 en Cocksdorp. Deze match werd gewonnen door Cocksdorp met 24. Vervolgens speelde OosterendTex. Boys I. Deze wedstrijd eindigde met gelijk spel, 11. Zoodat strafschoppen moesten beslissen en Oosterend won. De finale ging tusschen Oosterend en Cocks dorp. Laatstgenoemde club won met 02. Zoo dat dit jaar Cocksdorp den Wisselbeker in bezit heeft. Hoewel ook in deze gemeente op vrijwel alle dorpen heden (Maandag) de officieele feestdag wordt gehouden, was Zaterdag geheel Den Burg reeds in feeststemming, vooral toen des avpnds omstreeks half negen een taptoe door Tex. Fanfarecorps werd gegeven, die eindigde in een dollen rondedans op de Groeneplaats. Daarna ging Tex. Fanfarecorps naar De Koog, waar een Lampionsoptocht werd gehou den. Waarna de bevolking en' de duizenden zomergasten zich eveneens geheel overgaven aan een groote feestvreugde. Het feestprogramma zal heden (Maandag) zoo goed als ongewijzigd verloopen, zooals wij in het vorig nummer aangaven. De Den Burg zal 's avonds na afloop des feestelijkheden bal worden gehouden in de verschillende dansgele genheden. Te De Koog wordt een bal-cham- pêtre gehouden, waarvoor een dansvloer wordt gelegd bij het hotel van den heer Den Brave. Ook te De Cocksdorp is bal. ONGEVAL. Een zoontje van den heer Comdeur in de Molenstraat alhier, viel Zaterdag uit een openstaand raam van den zolder en kwam op een betonnen binnenplaatsje terecht, Met het gevolg, dat 't ventje een hersenschudding opliep. AUTO-ONGEVAL. Nabij „De Kamp" op den Hoornderweg is Zaterdagmiddag een auto, waarin twee mili tairen waren gezeten, in een sloot gereden. De auto, die eigendom was van den heer R. Kooiman, kwam rechtop in de sloot te staan, en werd ernstig beschadigd. De militairen, die direct uit hun benarde positie werden bevrijd, bekwamen geen letsel. ANTENNE VERNIELD. Zaterdagmorgen, tijdens opeenvolgende don derbuien, werden de bewoners van de Z. West zijde van den Burg opgeschrikt door een ge weldig zwaren donderslag. Brand werd, door dat er veel regen viel, door dit onweer niet gesticht, doch op verschillende plaatsen in de Molenstraat brandden de stoppen der elec trische installatie door; terwijl bij den heer H. Keesom de donderslag zich ontlastte op de Radio-antenne en waarschijnlijk ook vuur op 't dak viel. Ten slotte sloeg de bliksem ook nog in den grond, in de nabijheid van de nabijheid van de hofstede „Monte Rosa" op den Hoornderweg. Zaterdagavond 8.30 uur is in het „Wapen van Amsterdam" een ledenvergadering g'ehou- den van het „Onderling Ziekenfonds". Wegens ziekte van den voorzitter, stond de verga dering onder leiding van den penningmeester, den heer R. v. d. Vis. Het voornaamste punt was de bouw van een eigen dokterswoning. Met algemeene stemmen werd daartoe besloten. De bouw van de wo ning, die naar schatting 10.000 gulden zal kos ten, zal plaats vinden door een lid van het „Onderling Ziekenfonds". De heer v. d. Vis deelt mee. dat het met de gelden in orde is. doch wanneer er nog leden zijn. die een renteloos voorschot willen ver strekken, deze zich hij het bestuur kunnen op geven. Naar aanleiding van een vraag van den heer W. Ellen, wordt meegedeeld, dat sinds 1 April 70 nieuwe leden toegetreden zijn. De toestand van het fonds is uitstekend. GEREFORMEERDE KERKEN. Bedankt voor Oosterend, Texel, G. Diepersloot, te Leeuwarden. FEEST-YREUGDE. Zaterdagavond had, onder leiding van den directeur, den heer Bremer, een „rondgang over Oost en Oosterend plaats, door de muziekvereeniging V.I.O.S. te Oost en Excel sior te Oosterend. Door het jonge volk werd achter de muziek gehost. Op het Kerkplein werden nog eenige num mers gegeven. Het geheel bracht vroolijke stemming. Naar wij vernemen, zal hedenmid dag Volksfeest worden gehouden en van avond „Strijd om den man en Strijd om de vrouw".

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5