Irene in de armen van haar Vader Korenschoven door de lucht geslingerd DEWERELD W woorden Anti-semietisme in Slowakije Van den weg gedrongen op Indië Postvluchten De geboorte-aangifte een intieme plechtigheid ten Pa lei ze DURF Windhoos teistert Nieuw-Weerdinge /UAleüeJk U/ielïenrien Beursbezoekers met oranjemutsen op Te weinig trawlers in de vaart Motorrijder vindt vreeselijken dood Zonder rijbewijs tegen verkeerspaal Onze Oost 4 in weinig De wereld is in rep en roer, Al sedert vele jaren, Met oorlog hier en oorlog daar, En allerlei gevaren, Met vele daden van geweld, En rampen op het kantje, De vrede leeft thans overal Heel wankel op het randje! Een nieuwe strijd is er ontstaan, Met zwijgende kanonnen, PRINSES BEATRIX KOMT BINNEN STAPPEN. Gistermorgen om elf uur heeft de of- ficieele geboorte-aangifte van prinses Irene ten paleize Soestdijk plaats ge had ten overstaan van den burge meester der gemeente Baarn, Jhr. Mr. G. C.J. van Reenen, in tegenwoor digheid van twee getuigen, den mi nister-president, Dr. H. Colijn en den vice-president van den Raad van Sta te, Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blok land. Nadat den Prins cn de getuigen naar oud-Hollandsch gebruik een kopje kandeel en wafeltjes waren aange boden, begaf de Prins zich buiten het vertrek en daarna kwam het groote oogenblik, waarop Z.K.H., een ge lukkige Vader, zijn jongste Dochter naar binnen bracht. De kleine Prin ses lag in de armen van den Prins, op een rose kussen en zij had een witte kanten jurk aan. Haar oogen waren gesloten en zij liet haar stern niet hooren. Hoe ziet het Prinsesje er uit? Burgemeester van Reenen vertelde ons, dat de kleine Prinses er zeer gezond uit ziet. Het is een flink kind, de kleur van het haar is iets donkerder dan dat van Prinses Beatrix. Gedurende de plechtigheid van de offi- cieele geboorteaangifte was de kleine Prin ses niet meer aanwezig, want Prins Bern hard had haar tevoren naar buiten gebracht en haar overgegeven in de vertrouwde han den van de verpleegster. Onmiddellijk daarna keerde de Prins in de eetzaal terug en het moet voor allen, die aanwezig wa ren, een ontroerend moment geweest zijn, toen Prins Bernhard zeide: „De namen van onze Dochter zijn: IRENE, EMMA, ELISABETH." Zonder twijfel zal het voor burgemeester van Reenen een onvergetelijk oogenblik ge- GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN. Tijdens een onweersbui, welke zich gisteren omstreeks het middaguur boven Nieuw Weerdinge onMasttc, heelt een windhoos aldaar vrij aan zienlijke schade aangericht. Het eerst vielen de elementen aan op de door de gezinnen F. Niemeyer en J. B. van der Aa bewoonde boerde rijen aan den Roswinkelerweg. De muren bezweken voor een gedeelte on der den druk van den wind. De noordelijke muur stortte in, doch gelukkig bleven de woonvertrekken aanvankelijk intact, zoodat zich geen persoonlijke ongelukken voorde den. De beide gezinnen moesten evenwel hun woning ontruimen. Hoornen door den wind meege voerd. Aan het z.g. Streekje werden de boerde rijen van de gezinnen J. Keizer en B. Hogen kamp van hun dakpannen beroofd. Enkele vruchtboomen nabij de woning van den lieer llogenkainp werden ontworteld en oen eindweegs door den wind meegevoerd. Kippen en kuren in de lucht. De hoos passeerde daarop het hoofdkanaal en nam een achter de woning van het gezin J. de Roo te Tèrapel-West staand kippenhok met vijftig kippen mede. Over een af stand van enkele honderden nieters werden het pluimvee en de brok stukken van het hok verspreid. De wervelwind trok cenige kilo meters verder, het in schoven te velde staande koren hoog door de lucht meevoerende, vaak op zes a ze venhonderd meter van hun oor spronkelijke plaats werden zij neer geworpen. Doordat de hoos grootendeels haar weg nam door de akkers werden geen verdere woningen getroffen. Persoonlijke ongeluk ken bleven uit. Strook aardappelen platgeslagen. t)e veldgewassen in de baan van den wind werden geheel vernield. Over tle ge- heele lengte is b.v. een strook aardappelen, ter breedte van omstreeks twintig meter, platgeslagen, alsof men een zware rol er over heen had getrokken. De eigenaren der verwoeste boerderijen zijn voor het grootste gedeelte tegen storm schade verzekerd. weest zijn, toen hij, die zich het dichtst bij de deur had opgesteld, deze thans voor het eerst voor de Prinses kon openen, waarbij hij zeide: „Mag ik dezen keer de eer hebben de deur voor Haar open te houden?" Men herinnert zich dat bij de geboorte aangifte van Prinses Beatrix deze eer aan Dr. Colijn te beurt viel. Irene, vrede Met nadruk verzocht Prins Bernhard den burgemeester, nadat de namen van de Prin ses waren bekend gemaakt, aan allen den juisten uitleg van deze namen te geven en vooral de beteekenis van den naam Irene, vrede, een naam, die in verband met de tijdsomstandigheden gekozen is. Hierna volgde de eigenlijke geboorte-aan gifte, waarbij burgemeester Van Reenen als ambtenaar van den burgerlijken stand aan den Prins eenige gebruikelijke formeele vra gen stelde. Vervolgens ging hij over tot het voorlezen van de acte van geboorte. De geboorte-acte is geheel met de hand geschreven. Na het voorlezen van de acte zijn beide exemplaren achtereenvolgens door den Prins, door de beide getuigen, en door den burge meester als ambtenaar van den burgerlijken stand, onderteekend. Hiermede was derhal ve de naamgeving van de jonge Prinses of ficieel geconstateerd en geregistreerd. Prinses Beatrix komt binnen. Een aardig oogenbik was het, toen het kleine Prinsesje Beatrix vief en parmantig kwam binnenstappen. Prins Bernhard had zijn bezoekers reeds medegedeeld, dat Prin ses Beatrix hen wilde begroeten. Het Prin sesje had de meeste aandacht voor den burgemeester, wiens fraaie ambtscostuum en zilveren keten kennelijk de bijzondere belangstelling van Prinses Beatrix hadden, et Prinsesje gaf den burgemeester en de beide getuigen een handje. Ze zag er aller liefst en charmant uit in een lichtblauw jurkje. Bijna tien minuten lang bleef zij in de zaal rondstappen. Om kwart voor twaalf was de geheele plechtigheid afgeloopen, Prins Bernhard nam afscheid van de beide getuigen en van den burgemeester. Deze tweede prinselijke geboorte-aangifte, zal evenals de plechtigheid van de ge boorte vqn Prinses Beatrix vast in de herinnering blijven 0111 haar eenvoud, haar huiselijkheid, haar charme, welke drie eigenschappen zoo sterk leven in het Prin selijk Gezin. NA 344 UUR VLIEGEN GELAND. De gebroeders Moodv, die het duurrecord voor lichte vliegtuigen hebben verbeterd, hebben gisterochtend wegens een onweder moeten landen, 11a 343 uur en 46 minuten in de lucht te zijn geweest. NEDERLANDSCHE ATHLETEN TE LONDEN. Geen successen. De minder gunstige weersomstandigheden waren oorzaak, dat de prestaties der inter nationale athletiekwedstrijden, welke ter gelegenheid van bank-holiday in het White City Stadion te Londen werden gehouden, niet die hoogte bereikte, welke verwacht kon worden. De baan was door den regen zeer zwaar geworden. Meer dan 60.000 toeschouwers woonden de wedstrijden, welke soms zeer spannend waren, bij. Enkele Nederlandsche athleten namen ook deel. I11 het nummer kogelstooten won de Amerikaan Watson met 16.06 meter en het feit, dat de Bruyn vijfde werd met 14.85 me ter wijst er toch wel op, hoe sterk het veld bezet was. Lutkevcld is toch wel constant goed voor 60 meter, maar met deze verrich ting 60.20 meter, bracht hijhe te Londen niet verder dan de vierde plaats. Brasser bezette op de 120 yards horden de derde plaats met een tijd van 14.6 sec. achter Lidman (Zweden) en Batiste (Ver. Staten): de tijd van den winnaar was 14,4 sec. Van Driel bracht het bij het hoogsprin gen niet verder dan 177)4 meter. De Bruyn werd vijfde in het nummer dis cuswerpen met een worp van 45.39 meter. Ten slotte kunnen wij nog vermelden, dat op de 880 yards hardloopcn Bouman laatste werd uil een veld van zes deelnemers, waarbij de Amerikaan Beetham als eerste eindigde in 1 min. 52,3 sec. DE RONDE VAN ZWITSERLAND. Luxemburgers aan den kop. In de derde étappe van de Ronde van Zwitserland, welke van Murten naar Siders leidde over 192 K.M. blonken de Luxembur gers uil. Zij wisten de beste plaatsen te be zetten en staan er thans uitstekend in de algemecne rangschikking voor. De uitslag luidt: 1. Lang 5 uur 9 min. 34 sec.; 2 Magni; 3 M. Clemcns; 4 Langenecker; 5 Zimmer- mann; aller, zelfden tijd als de winnaar. Algemecne rangschikking: 1. Didier 16 uur 11 min. 24 sec.; 2 P. en M. Clemens, beiden 16 uur 12 min. 41 sec.; i. Rollinger 16 uur 16 min. 6 sec. Landenrangschikking: 1 Luxemburg; 2 Zwitserland. De „zenuwoorlog" is voorwaar Op volle kracht begonnen. En wie in dezen zenuwstrijd Den durf heeft niet te Wijken, Hoopt zoo 't begeerde toekomst-doel Het veiligst te bereiken! Maar stel eens, dat de strijd ontvlamt, Een voorbeeld is 't uit velen, Dat er noodwendig brand ontstaat, Door steeds met vuur te spelen, Wie is er dan nog wel in staat, Om het gevaar te sussen, En welke macht is sterk genoeg, Om dezen brand te blusschen?! Gij, wereld, die rumoert en deint, Bezint U en wordt wijzer, Stel Uw vertrouwen niet alleen Op staal, beton en ijzer! Wat er ontstaat door overwacht, Door steeds elkaar te vreezen, Heeft nooit een kwestie i n zich zelf Voorgoed moreel genezen! Doe weg dat vuur, Uw werk vergaat, Gij zegt, dat 't sterk gebouwd is, Gij weet, dat 't in zijn samenhang Voortdurend slecht vertrouwd is! Gij wilt behouden of ge eischt, Daarop richt zich Uw streven, Maar, zie, er blijft ook déze vraag: „Wat durft gij thans te géven?!" (Nadruk verboden.) KROES. Aantal Joodsche artsen vermin derd tot 4 van totaal. De regeering van Slowakije heeft een be sluit gepubliceerd, waarbij het aantal Jood sche artsen, dat de practijk mag blijven uitoefenon, beperkt wordt tot 4 van alle doktoren in 't land. Daar deze rigoureuze inkrimping gevaar voor den gezondheids toestand van de bevolking zou kunnen op leveren, zal do genomen maatregel slechts geleidelijk worden toegepast zoo bericht het Joodsche Tel. Agentschap. Wèl zullen de Joodsche artsen slechts in hun door de regeering aangewezen lokilateiten mogen werken. Het Ministerie van Binncnlandsche Zaken heeft tevens het recht om Joden de behandeling van niet-Joden te verbieden; ook zullen zij geen deel meer mogen uit maken van het bestuur van de medische vereeniging, noch zullen zij kiesrecht heb ben bij de benoeming van bestuursleden. Het totaal aantal Joodsche artsen 111 Slo wakije bedraagt 650 en het zal voortaan aan nog slechts 54 geoorlooid zijn. practijk uit te oefenen. Verplichte emigratie uit het pro tectoraat. Berichten uit Praag melden aan het Joodsche Tel. Agentschap, dat het emigratie- bureau van de Gestapo tracht. 200 tot 300 Joden per dag uit het protectoraat te doen emigreeren Voor elk geval moeten op 20 verschillende formulieren ongeveer 500 vra gen worden beantwoord. Na de vervulling van deze formaliteit kunnen de beide Jood sche cmigratiebureaux hun voorstel bij de Gestapo indienen. De Jewish Chronicle weet hieraan nog toe te voegen, dat Dr. Franz Weidmann, secre taris van de Joodsche gemeente te Praag, van de Gestapo de opdracht heeft gekregen, naar Weepen te gaan, om de organisatie methode van het Weensche emigratiebureau te bcstudccren en in Praag toe te passen. Jonge arts te Nieuwerbrug om gekomen. Op den Rijksstraatweg Leiden—Utrecht, nabij de woning van den aannemer V. te Nieuwerbrug, heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan, dat een motorrijder het leven heeft gekost. Doordat een taxichauffeur van de firma V. R. uit Woerden geheel links van den weg kwam, moest een uit tegenovergestelde rich ting komende motorrijder zoo ver naar rechts uitwijken, om een aanrijding te voor komen, dat hij tegen een deur van de werk plaats van den aannemer V. opbotste en van den motor sloeg in bewusteloozen toe stand. Met een zware hersenschuddinf, werd de motorrijder naar het Alg. Zieken huis vervoerd, waar hij later zonder bij kennis te zijn gekomen, is overleden. Het slachtoffer is de 25-jarige arts A. N. uit El- legecst, cn ongehuwd. De verkeersbrigado der rijksveldwacht te Utrecht heeft een onderzoek ingesteld en tegen den bestuurder van de taxi proces verbaal opgemaakt. BANKFUSIE EN PERSONEELBELANGEN. Verschillende organisaties van kantoor personeel hebben zich te Amsterdam bera den omtrent het standpunt, dat zij dienen in te nemen tegenover de voorgenomen belan gengemeenschap tusschen de Amsterdam- sche bank N.V. en de Rotterdamschc Bank- vereeniging N.V. en de gevolgen, welke daaruit voor het personeel kunnen voort vloeien. Omtrent de te volgen gedragslijn bleek algeheele overeenstemming te bestaan Besloten werd zich gemeenschappelijk tol de directies der beide instellingen te wen den met het verzoek den vertegenwoordigers der organisaties in de gelegenheid te stel len mondeling de belangen van het perso neel ie bepleiten. Aan dit besluit werd in middels uitvoering gegeven. JAPANSCHE GELUKWENSCH. De Keizer en de Keizerin van Japan heb ben het Nederlandsche Hof een telegrafische gelukwerisch gezonden naar aanleiding Nan de blijde gebeurtenis te Soestdijk. BESCHUIT MET MUISJES! De commissie voor de Nederlandsche deel neming aan de tentoonstelling te Luik heeft gezorgd dat alle bezoekers van het paviljoen, Zaterdag op een beschuit met oranjemuisjes werden vergast. Vreugde in de Amsterdamsche geldwereld. De effectenbeurs te Amsterdam bood gis termorgen een feestelijken aanblik. De beurs- zaal was keurig versierd met guirlandes van groen en van vlaggen in de nationale kleuren en voorts met oranjebooinen, terwijl de guidebank fleurig was opgetooid met oranjebloemen en linten. Klokslag half elf deed de orkestband van de posterijen haar intrede in de beurszaal door de groote deu- rene welke van de hall af toegang geven en maakten onder dreunend tromgeroffel een rondgang door de zaal. Van de galerij af werd door den voorzitter van de vereeni ging, den heer F. J. M. van Ogtrop een toespraak gehouden. Namens alle leden van de vereeniging sprak hij gelukwenschen uit met de Jong geborene, voor de Prinselijke Ouders en voor de Koningin, niet de bede, dat God het Koninklijk Huis tot in lengte van dagen zal beschermen, Leve de Koningin, leve Prin ses Juliana, leve Prins Bernhard, leve de beide Dochtertjes! Nadat deze toespraak met groot gejuich was ontvangen, speelde de postharnionie het Wilhelmus, dat door allen eerbiedig werd aangehoord en door velen werd mee gezongen. Toen maakte zich een groote vreugde van de beursbezoekers meester. In mini mum van tijd zag men de oranjemutsen en de oranjehoeden verschijnen en werd met groote doeken en vlaggen gezwaaid, terwijl de serpentines door de zaal suisden en de vroolijkheid verhoogden. Vischhandel acht zich gedupeerd. De Nederlandsche Bond van Kleinhande laren in het visch- en haringbedrijf, heeft een telegram verzonden aan den minister van Economische Zaken, waarin met klem wordt aangedrongen op het bevorderen van den aanvoer van Deensche en Noorsche zee- visch. De Hollandsche trawlers brengen hun aanvoer naar Engeland, waardoor de Ne derlandsche vischvoorziening ernstig wordt gedupeerd. De vischklcinhandel is door ge brek aan aanvoer niet in staat aan de vraag 'te voldoen. Er zijn, teh nadeele"van de'Ne derlandsche visschers, te weinig trawlers in de vaart, waardoor het bestaan van den vischkleinhandel onhoudbaar is. Tenslotte verzoekt het hoofdbestuur van den Bond den minister dringend om een onderhoud. Door autolichtien verblind? In den vorigen nacht te ruim 12 uur, is de 23-jarige ongehuwde E. P., uit Leek, toen hij per motorrijwiel van Groningen naar huis terugkeerde, onder Hoogkerk in een bocht van den weg bij het passeeren van een auto bus, door welker lichten hij vermoedelijk werd verblind, tegen een aan den kant van den weg geparkeerd staande autobus uit Oude Pekela gebotst. P.'s schedel werd ver brijzeld en korten tijd later is hij aan de ge volgen overleden. Ooggetuigen verklaarden dat P. met groote snelheid heeft gereden en dat zijn licht niet in orde was. Noodlottig ongeluk te Brouwers haven. In de vorigen nacht omstreeks 12 uur is de 18-jarige C. F. K. uit Noordgauwe met een snelheid van 60 a 65 K.M. per motorrij wiel, waarop nog een duopassagier was ge zeten op den provincialen straatweg te Brouwershaven tegen een verkeerspaal in de bocht van den weg gereden. K. bleef met een schedelfractuur en eenige vleeschwon- den liggen. Hij is in zorgwekkonden toe stand naar het ziekenhuis te Noordgauwe vervoerd. De duopassagier kwam met den schrik vrij. Beiden hadden de kermis te Brouwersha ven bezocht en zijn daarna met een gepar keerd slaand motorrijwiel van een vriend, waarvoor zij echter geen toesteminiing hadden, zonder rijbewijs gaan rijden. UITBREIDING MILITIEPLCHT. Tot Borneo en de Groote Oost. Bij den Indischen Volksraad is ingediend een ontwerpordonnantie tot toepasselijkver- klaring van het besluit inzake den dienst plicht voor geheel Ncderlandsch-Indië. Uit de memorie van toelichting blijkt, dat hierdoor de gouvernementen Borneo en Groo te Oost bij het militicgebied zijn ingelijfd Deze maatregel inpliceort niet, dat de in die gebieden gevestigde dienstplichtigen voor eerste en/of herhalingsoefeningen zullen wor- den opgeroepen. Of daartoe zal worden over gegaan, zal, aldus de N'.R.C.t., worden beoor deeld naar de voor elk gewest of gedeelte daarvan geldende bijzondere onistandighe- Aankomit U Singap. 7 Aug Athene 7 Aug Jodhp. 7 Aug, Jodhp. 7 Aug. Britsch bombardementsvliegtuig neergestort, Te Beachyhead in Engeland is een groot bombardementsvliegtuig veronge lukt. Het raakte den top van een heuvel en stortte vervolgens van een ruim hon derd meter hoogen rotswand in zee. Een vrouw die in de buurt wandelde, werd ge- dood. Het is niet waarschijnlijk, dat men het wrak van het toestel zal vinden, al vorens de eb intreedt. Men vreest, dat vijf inzittenden om het leven zijn gekomen. Koning Zog naar Parijs. Bevestigd wordt, dat koning Zog per auto van Brussel naar Parijs vertrokken is. Incidenten in Palestina. In de laatste 48 uur hebben zich verscheidene incidenten voorgedaan. Er vielen drie dooden en tien gewonden, waaronder twee Engelschen. Talrijke arrestaties zijn verricht. O.a. zijn twee bomaanslagen gepleegd, een te Tel Aviv en een te Haifa. Requistie van auto's. Gisteren kon men te Berlijn, o.a. den kant uit van Potsdam, getuige zijn van de requistie door de mi litaire autoriteiten van talrijke particulie re vracht- en personenauto's. In tal van ge vallen werden de chauffeurs tegelijk met hun wagens gerequireerd. Weer massa-ontslagen in Amerika. Ten gevolge van het verwerpen van het amen dement op de wet inzake de werkloosheid door het congres is men in de V. S. we derom begonnen met het ontslaan van employés van de federale organisatie voor openbare werken. Voor einde Juli werden in New York 20.000 personen ontslagen en vermoedelijk zullen voor eind Augustus nog 55.000 personen worden ontslagen. Bijzondere Britsche vlootrescrve. De ad miraliteit bericht, dat twee bijzondere sec ties reserve zeesoldaten worden opgericht Fransch passagiersvliegtuig verongelukt. Nabij Saint Saturnin in de Loire vallei is in dichten mist een vliegtuig in het kreu pelhout öp een heuvel gevlogen. De piloot de mecanicien en de passagier, de direc teur van liet personeel van 't ministerie, van financien, Paul Andre Bourcier, zijn om het leven gekomen. De natuurlijke hulpbronnen in Mandsjoe- kwo. Volgens een rapport samenge steld door een gemeenschappelijke Ja- panschMandsjoekwosehe commissie voor onderzoek naar de natuurlijke hulp bronnen van Mandsjoekvvo, wordt, de to tale voorraad steenkool in Mandsjoekwo inclusief de kolenmijnen van Foesjoen en Misjan, geraamd op ruim 20.000 millioen ton. Bulgaarsche order aan Duitschland. De Bulgaarsche staatsspoorwegen hebben voor Si/o millioen mark aan spoorweg- materieel in Duitschland besteld, waar onder 108 spoorwegwagons. Nog zeven terechtstellingen in Madrid. Bij het aanbreken van den dag zijn de laatste personen, die voor den moord op den politiechef Gahaldon verantwoordelijk gesteld worden, zeven mannen en een vrouw, terechtgesteld. Een vrouw, die medeplichtig wordt geacht, is tot 30 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Siam bij het antikominternpact? Volgen' zekere te Londen ontvangen inlichtingen zou Siam het voornemen hebben, toe te treden tot het anti-kominternpact. Dikke Bertha in de lucht. Het nieuwe radiostation van Schenectadv (N. York), de zoogenaamde „Big Bertha" herinne ring aan de Dikke Bertiha onzaliger uR den wereldoorlog - zou op 1 Augustus in werking treden. Het zal uitzenden op 9.53 en-15.33 nicgacvcles, resp. 31.47 en 19-5' m. golflengte en een buitengewone ener gie kunnen ontwikkelen. Voor het, eerst- worden door water gekoelde zend lampen van 100 kW gebruikt. De antenne 's> volgens (Ie N. R. Crt„ een ontwerp van dr. E. F. W. Alcxanderson. Dn stem varl Amerika, zal naar de ingenieurs vera®* keren, veel luider en duidelijker rondom de aarde klinken, dan tot dusver moge" lijk was. Op jacht naar gemcenschapsvijand No- 1- Het bureau van de federale recherche beeft de „G-men" opdracht gegeven den procureur Dewey bij Ie staan in het zoeken naar Louis Buchalter alias I-ep" ke, Amen ka's vijand 110. I. De premie van 10.000 dollar, welke door de federale geering te New York was uitgeloofd voor hem, die den bandiet dood of Wend oveï* levert, is verhoogd tot 35.000 dollar. Britsche nachtvlucht boven Frankrijk. -* He Britsche ininislerie van luchtvaart- deelt mede, dat Rritsche escadrilles he den nachtvlucht boven Fransch gebte zullen maken. De vluchten beginnen 18 20 uur. Bombardementsvliegtuigen, linorende tot de luchtmacht van land" zullen tot Beauvais vliegen cn van daar terugkcercn naar Engeland, om pf> aanval op de verdedigingswerken estland" te ondernemen. Emoe (heenreis) Pelikaan (terugreis) Nandoe (heenreis) Oehoe (terugreis) Vertrek van Hang. 7 Aug. Basra 7 Aug. Basra 7 Aug. Rang. 7 Aug.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2