Nieuw Kabinet 6 op breede basis DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER in de japansche regeering De „Midza" ook in Amsterdam Zenuwenoorlog Ze Ifs tandighe idspo litiek wordt onverzwakt voortgezet DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1939 67e JAARG. No. 8691 Nazi's maken King Hall belachelijk Felle aanval op Tsjang Kai Sjek Concentratie van Chineesche troepen bij Sjanghai Duitschland zonder zenuwen Dit nummer bevat 12 pagina's yj/EERBERICHT Japan toch spoedig asgenoot 1 Dc boom: het eeuwige obstakel heldersche courant KONINGSTRAAT 78, DEN HHDER. TtUFOON 50 p UJNIN) Uitgave der Uttg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Jhi. mi. D. J. de Geer heeft de vele tegenslagen, welke liij bij zijn pogingen tot het formeeren van een Ka binet ontmoette, overwonnen en is er gisteren in geslaagd een Kabinet op breede basis samen te stellen. Het nieuwe ministerie bestaat uit twee chr. histori- schen, twee r.-katholieken, twee soc.-democraten, een vrijz.-democraat, een anti-revolutionnair en twee kleur- loozen, waarvan een vrijzinnig is georiënteerd. Wij hébben thans tien ministers, doordat de forma teur zoowel het departement van Financiën als dat van Algemeene Zaken voor zijn rekening heeft genomen, het laatste ad interim. De Regeeringspersdienst meldt: Jhr. Mr. D. J. de Geer heeft de hem verstrekte opdracht tot vorming van een Kabinet aanvaard. De volgende ministers heeft hij gisteren aan Hare Majesteit voorge dragen: Voor Buitenlandsche Zaken, Mr. E. N. van Kleffens, administrateur, chef der afdeeling Diplomatieke Za ken van het Departement van Bui tenlandsche Zaken (Vrijzinnig); Justitie: Prof. Mr. P. S. Gerbrandy, hoogleeraar aan de Vrije Universi teit te Amsterdam (Anti-Revolution- nair); Binnenlandsche Zaken: H. van Boeyen, minister van Binnenland sche Zaken (Chr. Historisch). Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen G. Bolkestein, oud-inspecteur van het Middelbaar Onderwijs (Vrij zinnig Democraat); Financiën en Algemeene Zaken ad interim, den Minister van Staat Jhr. Mr. D. J. de Geer, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal (Chris telijk Historisch); Defensie, den luitenant-kolonel van den Generalen Staf A. Q. H. Dijx- hoorn (kleurloos); Waterstaat Ir. J. W. Albarda, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal (Sociaal Democratische Ar- beiderspartij); Economische Zaken Mr. M. P. L. Steenberghe, oud-minister van Eco nomische Zaken, (Roomsch Katho liek); Sociale Zaken Dr. J. van den Tem pel, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal (Sociaal Democra tische Arbeiderspartij); Koloniën Ch. J. L M. Wclier, oud minister van Koloniën (Roomsch- Katholiek). Gisterochtend had ten Departemente van Binnenlandsche Zaken, de constitueerende vergadering plaats. In een groot gedeelte van onzen oplaag konden wij gisteren nog Naar aanleiding van zijn adres seering: Dantzig, Duitschland. De eerste brieven van King Hall zijn te Dantzig aangekomen. Het hationaaksoci tische orgaan „Danziger Vorposten m j van de gelegenheid gebruik om dei p Randa van den Britschcn publicist oclac"® ]'jk te maken door het reproduceeren van ®ca nauwkeurigena bootsing yan y0'1 brieven, die volgens het blad als adres «Dantzig, Germany". Deze brief was ge richt aan den leider der Hitlei'jcugd Dantzig, Goezpert. Het blad schrijft: „mci ®cn naïviteit zonder weerga stuurt rung 'ill zijn brieven aan vooraanstaande P Jonen der nationaal-socialistischc Dantzig en hij adresseert ze: Dan Pmtschland. Daar King Hall van meemug is> dat Dantzig reeds in Duitschland zocht moet worden, moet men kunnen 1 Zlen> dat degenen, die deze Britschen PM Pagandist bevelen, er ook welda van o\c hngd zijn, want men mag er niet aa pvijfelen, dat het talent van King Hall oldoende zal zijn om althans zijn eig L andgenooten te overtuigen." de namen noemen van hen, die het regee- ringsgebouw binnentraden, welke namen nagenoeg overeenkomen met bovenstaande lijst. VERKLARING VAN DEN NIEUWEN PREMIER. Wij hebben den kabinetsformateur ge vraagd of het voornemen bestaat' in de Ka mer een Regceringsverklaring af te leggen. De heer de Geer antvvoordde ontkennend. Aangaande plannen voor de toekomst meende hij zich op dit oogenblik te moeten bepalen tot de verklaring, dat de zclfstan- digheidspolitick, zooals die tot dusver door ons land gevoerd is, onder het nieuwe ka binet volledig en onverzwakt zal worden gehandhaafd. Wang Tsjing Wei doet vredes oproep. Wang Tsjing Wei, de gewezen vice-presi- dent van de Kwo Min Tang, heeft gister avond voor de radio een „vredesoproep" ge richt tot de bevolking van Kanton. Deze historische toespraak, aldus Domei, in het Kantoneesche dialect gehouden, be oogde de zaak des vredes te dienen onder het motto: hoe den vrede te verwezenlij ken". Wang leidt sinds het einde van de vorige maand onderhandelingen met de leiders van verschillende kringen in Zuid-Ghina over maatregelen, die er op berekend moeten zijn het hoofd te bieden aan den huidigen toestand. Ook heeft Wang eenige besprekin gen gevoerd met luitenant-generaal Ando, den opperbevelhebber van het Japansche expeditieleger in Zuid China. Wang stelde Tsjang Kai Sjek ver antwoordelijk voor de verschrikkin gen van den oorlog, waaronder mil- lioenen Chineezen gebukt gaan. Hij beschuldigde Tsjang in meedoogen- looze bewoordingen de slaaf te zijn van het communisme en verklaarde, dat de eenige manier om de millioe- nen Chineezen uit de hel te bevrijden is een vredesovereenkomst met Ja pan te sluiten volgens de richtlijnen van vriendschappelijke buut-betrek kingen, een gemeenschappelijk anti- communisme en industricele samen werking. Wang zeide, dat .i.ndicn de autoriteiten der plaatselijke regeeringen en de leiders der troepen er in toestemmen zijn vredes voorstellen te aanvaarden, hij. Wang, be looft zeer zeker de instemming van gene raal Ando te zullen verwerven en plaatse lijk een bestand te zullen tot stand brengen. Indien deze middelen ook elders zouden worden aanvaard, dan zou China den vrede herkrijgen. Groote aanval in het vooruitzicht? Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat geregelde Chineesche troepen worden samen getrokken in de nabijheid \an Sjanghai. He. is nog niet bekend of de Chineezen Zondag a s- den tweeden verjaardag van het uitbreken der vijandelijkheden bij Sjang- een grooten aanval op de Japansche «lodingen langs don spoorweg Sjaghai- Nan king en de lijn Sjanghai-Hangtsjau: hun concentraties zijn vooral tegen het wes ten en het zuidwesten van Slanghai ge- In'liet'niet door Japanneezcn bezette China worden voorbereidingen getroffen om den verjaardag van den oorlog te herdenken met massademonstraties, vaderlandslie vende programma's in de schouwburgen en redevoeringen in de openlucht, Treedt de minister van oorlog af? Het voor en tegen van een militaire alliantie geeft veel aanleiding tofc wrijving. GEEN VERANDERING IN DE JAPANSCHE POLITIEK. In talrijke Japansche kringen gaat het gerucht, dat generaal Itagaki, de minister van oorlog, naar aanlei ding van de moeilijkheden in den boezem der regeering in verband met de kwestie der Europcesche politiek, voornemens is af te treden. Men ge looft echter algemeen, dat dit ontslag niet zou worden aanvaard, daar de binnenlandsche politieke toestand een kabinetswijziging moeilijk maakt Verdeelde perscommentaren. De commentaren der Japansche bladen in zake de Japansche politiek ten aanzien van den nieuwen toestand in Europa, welke het onderwerp van bespreking vormde in de gis teren gehouden conferentie van vijf minis ters, zijn verdeeld. De „Hotsji Sjimboen", die de leiding heeft in de anti-Britsche cam pagne te Tokio, dringt er bij de regeering op aan de volgende „tegenmaatregelen" te ne men: 1. Terstond een militaire alliantie aangaan met Duitschland en Italië. 2. Het negenmogendhedenverdrag en het anti-oorlogspact opzeggen. 3. Een nieuw bewind vormen in China, na afschaffing van de buitenlandsche con cessies en internationale nederzettingen. De „Kokumin-Sjimboen" zegt: Er is geen reden waarom Japan zou aarzelen een mi litair bondgenootschap aan te gaan met Italië en Duitschland, die voorop staan in den anti-Britschcn aanval in Europa, indien Japan werkelijk bedoelt een nieuwe orde in Oost-Azië op te bouwen. Geen besluit? De conferentie der ministers heeft geen re sultaat opgeleverd, hetgeen duidt op de be hoedzame houding, welke het Japansche ka binet aanneemt ten aanzien van het bren gen van vitale wijzigingen in zijn politiek. Naar gemeld wordt was de stemming op de conferentie zeer gespannen. Itagaki zou in krachtige bewoordingen de „onwrikbare po litiek van het leger hebben uiteengezet voor een onverwijlde oplossing van het Europee- sche vraagstuk". Ook de ministers Yona en Artia zouden hun meeningen openhartig hebben geuit. Van andere zijde, aldus de N. R. Ct., wordt echter gemeld, dat de groote meerderheid van hen, wier meening van invloed is, even als de regeering, gelooft dat Japans belan gen het best zullen worden gediend door een onafhankelijke buitenlandsche politiek en van betrouwbare zijde wordt verklaard, dat het kabinet vast besloten is aan zijn vroe gere stilzwijgende beslissing om zich niet bij Rome en Berlijn aan te sluiten, vast te hou den. Goering vertelt van zijn reiser varingen. De „Nachtausgabe" publiceert een inter view met veldmaarschalk Goering over diens rondreis door Duitschland, waarin hij o.a. zegt, de reis ook gebruikt te hebben om zich van de veiligheid der belangrijkste Duitsche industriegebieden tegen vijandelij ke luchtaanvallen te overtuigen. Vooral zegt hij er voor gezorgd te hebben, dat het Roer gebied de grootste bescherming krijgt, wel ke volgens technische en militaire ervarin gen mogelijk is. Aan de westelijke verster king heeft liij de laatste aanwijzingen ge geven voor de uitbreiding der luchtbescher mingszones. Voorts zeide Goering het te betreu ren, dat de staatslieden, die zich met de omsingeJingspolitiek bezig hou den bij deze rondreis niet aanwezig waren. De buitenlandsche journalis ten moesten eens onder het volk gaan. Men zou hun alles laten zien en zij zouden vernemen hoe en wat het Duitsche volk thans is. Zij zou den kunnen constateeren, dat in Duitschland niet de geringste ze nuwachtigheid valt te bespeuren. Wij zijn, aldus Goering, volkomen kalm en gerust, in afwachting van den vrede, dien wij willen. Wij zijn echter ook beslo ten ons te verdedigen, wanneer de anderen ons dezen vrede niet gunnen, of wanneer iemand zoo dom zou zijn Europa in een oorlog zoo dom zou zijn Europa in een gedurende de geheele reis van oorlog ge sproken. Wanneer ik, zoo besloot Goering, de redevoeringen en artikelen lees, welke van de Poolsche politici uitgaan, dan kan ik daarvoor slechts één verklaring vinden, dat deze menschen zuiver uit zorg en angst niet meer weten wat zij zeggen. Winkeliers gaan doen. het „samen" Naar men weet is er op het oogeniblik een krachtige tendens in winkelierskrin gen waar te nemen, om het gezamenlijk te gaan doen, om, met behoud van eigen zelf standigheid, tezamen aller belang meer te behartigen. Het Hsb. verneemt, dat, evenals in zoo vele andere plaatsen in ons land, thans ook in Amsterdam-Zuid een „Midza"-Combi- natie is opgericht. Zooals de naam „Mid- za" aanduidt, bestaan de deelnemers uit sluitend uit middenstandszaken. Het doel der „Midza" is, het koopen in middenstandszaken te bevorderen. Zij zal dit trachten te bef eiken eensdeels door het voeren van een breedopgezette reclame campagne, anderdeels door bet publiek we kelijks premies te doen deelachtig worden. DE BILT SEINTi Verwachting: Betrokken tot zwaarbewolkt, nu en dan regen, zelfde temperatuur als gisteren, krachtige tot matige Zuidelijke tot Weste lijke wind. Italië zou echter zeer gereser veerd zijn. In Romeinsche kringen wordt veronder steld. dat de aansluiting van Japan bij de „as" nog slechts een kwestie van weken is. In dezelfde kringen wordt gezegd, dat de Japansche regeering naar aanleiding van de stappen van de militaire partij besloten heeft een militair verdrag te sluiten met Italië en Duitschland. Huiverig! In de ïtaliaansche pers is een zekere re serve merkbaar, het schijnt, dat de Ïtaliaan sche regeering op het oogenblik huiverig is voor een politieke verbintenis in het Verre Oosten, hetgeen het aannemen van ecu anti-Britsche en anti-Amerikaanschc hou ding in China beteekent. Aan de andere zijde zou een militair ver bond tot gevolg hebben, dat Japan een min der soepele houding jegens Londen aan zal nemen. Men heeft thans den indruk, dat een overeenkomst lusschen Tokio, Rome en Berlijn eerst zal worden geteckend wanneer de aangekondigde Japansche militair-eco nomische missie in Europa zal zijn., d.w.z. in het begin van het najaar. Men hoopt, dat dan volgens de meening van Londen de internationale toestand niet zoo critiek zal zijn. Gisteravond omstreeks kwart over acht is op den straatweg tusschen Beekbergen en Klarenbeek een personenauto uit Arn hem, waarin drie personen, afkomstig uit Arnhem, Doesburg en Nijmegen waren geze ten, door tot dusverre hnbekende oorzaak tegen een boom gereden. Spoedig was ge neeskundige hulp aanwezig. De chauffeur liep zeer ernstige verwondingen op en werd met den Nijmegenaar, die eveneens gewond werd. per ziekenauto uit Apeldoorn naar een ziekenhuis aldaar overgebracht. De Does burger kon, na te zijn verbonden, per auto naar huis terugkeeren. Heden groote woorden nver Dantzig Förster, lees Hitier, zal een groote redevoering houden. Oorlogs zuchtige berichten in de Duitsche bladen. Vandaag zal Förster, de Nazi-leider van Dantzig, een toespraak te Dant zig houden. Men is van meening, dat eigenlijk Hitier zelf spreekt, aangezien hetgeen Förster zegt, be schouwd moet worden als direct en zelfs in 't oog loopend geïnspireerd, omdat zij kort volgt op het bezoek van Förster aan Hitier. De toespraak zal door het station Dantzig worden verspreid en moge lijk heruitgezonden door radio Ko ningsbergen. Verwacht wordt, dat de woorden van Förster zeer scherp zullen zijn, aangezien politieke krin gen te Berlijn zeer benieuwd zijn naar de reactie, omdat men gelooft dat de indruk in het buitenland is, dat Duitschland of Dantzig in zeker opzicht in de verhouding tot Polen heeft toegegeven. Deze hoop nu, schijnt men grondig den bodem te willen inslaan. Vaster dan ooit, be weert men, is Duitschland van plan Dantzig bij het Reich te voegen. Eerst Vrijdag weer naar Duitsch land. Uit Dantzig wordt vernomen, dat Förster Vrijdag weer naar Duitschland vertrekt. Het feit, dat hij na de anti-Poolsche demonstra tie, die heden wordt gehouden en van groo ten omvang zal zijn, waarschijnlijk Dantzig weer verlaat, wordt in buitenlandsche krin gen gezien als een aanwijzing, dat de rede, die Förster zal houden, niet buiten het ge wone kader zal vallen, zoodat men geen be langrijke mededeelingcn behoeft te venvach ten. De betooging, aldus zegt men in dezelf de kringen, moet vooral indruk maken op de openbare meening in Engeland en Frankrijk en aantoonen, dat de bevolking in haar geheel tot het Duitsche rijk wenscht terug te keeren. Deze hypothese schijnt een zekere bevestiging te vinden in den goeden wil, dien de autoriteiten do laatste dagen jegens verscheidene politieke gevangenen hebben getoond. In officieelc Britsche kringen te Londen meent men te weten, dat waarschijnlijk deze week vertegen woordigers van Dantzig en Warschau bijeen zullen komen ter bespreking der douanekwesties. Zenuwenoorlog! Alles wijst er op dat de z.g. „zenuwenoor log" weer in alle felheid gaat woeden. De FÖRSTER. Duitsche pers lanceerü telkens berichten, welke zijn bedoeld om bij het andere front paniekstemming te verwekken. Een klein voorbeeld: t „Beseft men in Warschau wel", schrijft de „Boersenzeitung", „wat het voor Polen zou beteekencn, wanneer het geheele tach tig millioenenvolk van Groot-Duitschland op zekeren dag nog slechts bezield zou zijn van den vurigen wenscli den kwetsenden Poolschen overmoed niet meer alleen met woorden te beantwoorden?" De aanvallen van de Duitsche pers wor den in Polen koelbloedig ontvangen. De autoriteiten ontkennen, dat het bericht van de „Voelkische Beobachter" juist zou zijn, volgens hetwelk maarschalk Smigly Rijdz op het congres van dc Poolsche legioen soldaten in 1931 zou hebben gezegd: „Wij zullen spoedig oprukken tegen den Duit- schon erfvijand. De eerste etappe zal zijn de bezetting van Dantzig en Oostpruisen. Weest bereid voor de afrekening met het onbeschaamde Germanisme". Men wijst erop, dat dit congres is gehouden te Tar- now en niet te Kartuzy, zooals het Duitsche blad meldt en bovendien heeft de maar schalk dit congres niet bijgewoond. De Franschc pars meent dat de voorwend sels, die dc Duitsche bladen gebruiken om hun verontwaardiging te rechtvaardigen, niemand zullen misleiden. Het ligt er te dik bovenop, aldus dit blad, dat deze nieuwe campagne geen ander doel heeft dan de in ternationale atmosfeer te vergiftigen en in druk te maken op Polen. De Figaro schrijft: Wij gaan beslissende weken tegemoet. Wij haten den oorlog en zullen niets doen om hem uit te lokken. Wij hebben het in September 1938 bewezen tot dc mogelijke grens. Doch deze grens is be reikt. De Franschen hebben eenparig gezwo ren, dat zij niet zou worden overschreden. Men moet hen gelooven. Grensincident. Een officieel communiqué meldt, dat een lid van een Duitsche gewapende patrouille welke dc grens passeerde in de „corridor" bij een grensincident werd gewond. In het communiqué wordt gezegd, dat de patrouille van drie man zich bijna 100 m. aan de Poolsche zijde van dc grens bevond en geen gevolg heeft gegeven aan de som matic, waarna de Poolsche grenswacht een waarschuwingsschot loste. Niet officieel verluidt, dat het incident meer dan twee dagen geleden gebeurde.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1