Andere taal uit Duitschland Hoe zij zich haar functie denkt Ministers Albarda en Van den Tempel spreken De S.D.A.P. in de regeering Kostbaar schilderij terecht DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Dantzig een tweede Sudetenland? Angstwekkend schouwspel te Hoorn KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON D I N S DAG 15 AUGUSTUS 1939 67e JAARG. No. 8695 Kunstschilder had het „geleend' Polen onverzettelijk Vl/EERBERICHT De onbewaakte blijft eischen heldersche courant Gestolen doek van Watteau uit het Louvre te Parijs, ter waarde van 7 millioen irancs gistermid dag teruggebracht. I u Gistermiddag meldde zich op het Paleis van justitie te Parijs, de jon ge schilder Serge Bogoesslawski, wo nende te Parijs. Onder zijn arm droeg hij een doek, dat, naar hij zeide, het op 11 Juni uit het Louvre gestolen schilderij van Watteau was. Hij zeide: „Ik was verontwaardigd over de restauratie en de repara ties. die men het doek had doen on dergaan. Ik heb het daarom mede genomen en thuis in zijn oorspron- kelijken staat hersteld". Hij vertelde nog een boek over het onderwerp te hebben geschreven en verklaarde zich als. den gevangene van het parket te beschouwen. Hij had zonder medeplichtigen gehan deld. Het gestolen doek herkend. Parijs, 14 Augustus. Op het Paleis van Justitie is medegedeeld, dat het vanmiddag door den schilder Bogoes slawski gebracht doek is herkend als de „Indifferent" van Watteau, die op 11 Juni uit het Louvre gestolen werd en waarvan de waarde op zeven millioen frank geschat wordt. De man, die het schilderij sinds 11 Juni verborgen heeft gehouden, is genaamd Bo- goesslavsky en hij is een 25-jarige Franseh- man van Russische afkomst, gehuwd en va der van een kind; hij is schilder en oudleer ling van de school van Schoone Kunsten. Hij vertelde, dat hij dikwijls musea be- tocht, vooral het Louvre, en dat hij steeds onaangenaam getroffen werd door de wij ze, waarop de schilderijen werden gerestau reerd. Schilderij „geleend". Reeds anderhalf jaar geleden had hij het besluit genomen ,,L' Indifférent" te „leenen", zooals hij dat noemt. Maar eerst begin Juni begon hij eiken dag, terwijl hij teekeningen maakte, om niet de aandacht op zich te ves tigen, het ijzerdraad los te maken, waarmede het schilderij aan den muur was bevestigd. En Zondag ïl Juni na half vier nam hij het schilderij, wikkelde het in een groot stuk pa pier en ging rustig het Loiivre uit, zonder gemerkt te worden. Geruchten over compromisvoorstel len van Hitier. Mussolini zou niet mee willen gaan. Het spreken over vrede en een vre delievende oplossing heeft een ta melijk optimistische noot gebracht in de internationale situatie, zoo als men die thans vanuit Berlijn be ziet. De pers is niet zoo dreigend meer en de technische mogelijk heid van een vreedzame oplossing wordt toegegeven. Het gesprek te Salzburg was noodig geworden, nu de intimidatiepolitiek der asgenoo ten blijkbaar op niets uitloopt. Het heeft bevestigd, dat men is vastge- loopen op een kwestie, de kwestie Dantzig, die niemand eigenlijk een oorlog waard acht. Officieele Duitsche kringen blij ven gesloten. Hier en daar leest men in de Duitsche bladen, wat ook elders als vaststaand wordt aange nomen, namelijk dat het probleem Dantzig een gedeelte van een proces tot algemeen herziening vormt. De Börsenzeitung doet al een heel on gewoon geluid hooren. Het blad zegt, dat Duitschland geen geschillen heeft met Franrijk en Groot Brittannië, welke niet op vreedzame wijze zouden kunnen worden geregeld. Natuurlijk komt er eenig vuurwerk ach ter want verder lezen wij: De kwestie Dantzig heeft niets te maken met de onafhankelijkheid van Polen. Duitschland is besloten de kwestie Dantzig op te lc#sen, Wanneer het oogenblik daar toe komt. Het heeft de macht en wil deze gebruiken, indien het gedwongen wordt dat te doen. Compromisplannen? Geheel in overeenstemming met deze plot seling milde Duitsche houding zijn de be richten over een compromisvoorstel van Hitier, dat gistermiddag door Burckhardt, den volkenbondscommissaris in Dantzig aan Chodacki, den Poolschen commissaris zou zijn overgebracht. In ieder geval staat het vast dat Burckhardt een conferentie met den Führer heeft gehad. BURCKHARDT. Proefballonnetjes! De berichten over voorstellen tot regeling van het vraagstuk-Dantzig worden in Poolschc kringen be schouwd als Duitsche proefballon netjes ter bestudeering van de Pool- sche reactie. In deze kringen be toogt men, dat geen enkel voorstel van dien aard door de Poolsche re geering als ernstig beschouwd kan worden: de regeering staat op het standpunt, dat uiteengezet is in de bekende rede van Beek. Toch een Poolsch memorandum aan Italië? De aanvankelijk officieel- ontkende ge ruchten over een Poolsche memorandum, dat voor het vertrek van Ciano naar Salz burg aan Italië gezonden zou zijn, duiken weer Op en Worden volgens U. P. door een bevoegden Poolschen woordvoerder beves tigd. Een officieel memorandum zou zijn over handigd, waarin uiteengezet wordt, dat Po- lens houding inzake Dantzig ongewijzigd is. Polen zal zich verzetten tegen iedere een zijdige Duitsche oplossing der kwestie. In Parijs doet het niet-officieele bericht de ronde, dat Hitier en von Ribbentrop er niet in geslaagd zijn Italië's weigering, om van heeler harte een oorlog te riskeeren, voor den terugkeer van Dantzig naar het Z.Exc. Ir. J. W. Albarda, minister van Waterstaat. OP DE BIJEENKOMST DER NE- DERLANDSCHE ARBEIDERSPAR TIJ TE AMSTERDAM. DE KONINGIN OP PARTIJ BIJEENKOMST GEHULDIGD. De Federatie Amsterdam der S.D.- A.P. belegde gisteravond te Amster dam in de groote zaal van het Con certgebouw en in Krasnapolsky 'ver gaderingen ter gelegenheid van de intrede van sociaal democraten in de regeering. Beide vergaderingen waren zeer druk bezocht. Zoowel in Krasnapolsky als in het •oacertgebouw voerden de beide so waal democratische ministers Z.F.m Ir. J. W. Albarda en Z.Exc. Dr. J. yan den Tempel het woord. Nieuwe perspectieven. In het concertgebouw sprak eerst de voor zitter van de SDAP., de heer K. Vorrink over „Nieuwe perspectieven voor de Neder- landsdhe politiek". Wij mogen constateeren, aldus spr., dat het politieke leven in Ne derland onder Dr. Colijn is vastgeloopen. In ons allen leeft de wensch, dat de coalitie politiek nu voor goed begraven moge zijn. De door het ministerie Colijn gevoerde poli tiek was onnationaal, omdat zij een belet sel was om de nooden van ons volk te le- 11 E^is een arbeidersklasse opgekomen, die weigert het slachtoffer te worden van het gevoerde wanbeheer. Thans heeft onze partij haar plaats ingenomen in het nieuwe ministerie, zij is volkomen gereed, verantwoor delijkheid te dragen voor geheel ons Nederlandsche volk. Partij en vakbeweging waren vol komen een in het besluit om deel te nemen aan dé regeering. Wij zijn er aan toe om onze krachten meer in dienst te stellen van het geheele Nederlandsche volk. In de afgeloopen weken is Nederland aan een groot gevaar ontsnapt, n.1. aan dat van het zich breed maken van een bijgeloofde onmisbaarheid van den heer Colijn. Nu is aan dat bijgeloof een einde gekomen, de coalitie politiek is aan haar eigen onwaarachtigheid ten gronde gegaan „moge zij nooit uit haar asch herrijzen!" roept spr uit. Thans zoo besluit spreker, hebben wij' ei behoefte' aan ons vertrouwen uit te spreken in Albarda en van den Tempel, twee man nen die een leven van strijd ten bate van de partij achter zich hebben (applaus). rijk, te overwinnen. Bovendien zou Ciano Q|t nummer bevat 8 pagina's zelfs namens Mussolini gezinspeeld hebben op de mogelijkheid van een internationale conferentie bijeen te roepen teneinde te trachten de kwestie Dantzig en alle andere belangrijke geschilpunten op vredelievende wijze op te lossen. De Franschen zijn ervan overtuigd, dat de duce zoover mogelijk is gegaan, zijn invloed aan te wenden tot matiging van de Duit sche politiek. Daarentegen wordt van Duitsche zijde te Parijs volgehouden, dat er tusschen de as- mogendheden niet het minste verschil van meening heerscht over de te volgen poli tiek. Britsche regeering op de hoogte! Naar de diplomatieke medewerker van Reuter hieromtrent nog verneemt, is de Britsche regeering, als rapporteur voor de volkenbondscommissie van drie voor Dantzig (Engeland, Frankrijk en Zweden,) enkele uren vóór zijn vertrek vertrouwelijk op de hoogte gebracht. Tot dusverre heeft de Brit sche regeering echter nog geen rapport van Burckhardt ontvangen over hetgeen te Berchtesgauen is geschied. Moet het zoo? Volgens berichten uit Warschau zou het Salzburger plan het volgende omvatten: De functie van volkenbondscommissaris zou 31 December a.s. worden afgeschaft. Po len zou zijn commissaris-generaal vervan gen door een speciale „diplomatieke verte genwoordiging" tot bescherming van de Poolsche oeconomische rechten in de Vrije stad. Het statuut van de Vrije Stad zou „op 'n speciale basis" uitgebreid worden. In de komende vijf jaar zou de douanegrens tus schen Dantzig en het Duitsche Rijk gelei delijk worden opgeheven. Het Duitsche Rijk zou bij een internationale overeenkomst de demilitarisatie van Dantzig garandeeren, in dien Polen zijn munitiedepot op de Wes- terplatte opheft. Het toezicht op de haven zou worden opgedragen aan een „autono men" raad, waarin Dantzig, het Duitsche Rijk en Polen zouden zijn vertegenwoordigd Intusschen spreken de officieele kringen te Warschau alle berichten over compromis plannen tegen. Echter, Polen is tenslotte slechts een pion op het internationale schaakbord, de voornamere stukken zitten in Engeland en Frankrijk. De Fransche pers zegt onomwonden, dat hier een herhaling van het spel in het Sudetenland op til is, en de meer linksche bladen scharen zich zonder voorbehoud achter Polens houding, vastgesteld door de bekende rede van Beek. Voor het reces van het Lagerhuis gingen er echter in Engeland reeds stemmen op, dat Chamberlain c.s., de vacantie zouden gebruiken om de kwestie Dantzig op hun manier, dus met veel con cessies van het vredesfront te regelen. Het lijkt er op, dat deze ongeruste politici ge lijk krijgen! Ovatie voor de nieuwe ministers. Na de pauze spraken de beide sociaal de mocratische ministers. Zij werden bij het betreden van de zaal luide en langdurig toe gejuicht, waarna de Internationale werd in gezet. Aan de echtgenooten van de minis ters worden roode anjers aangeboden, waar na de voorzitter van de federatie de eerste S. D. ministers welkom heet. Dr. J. van den Tempel spreekt. De minister van Sociale Zaken, Z. Exc. dr. J. van den Tempel, spreekt vervolgens een kort woord. Wij zullen vanavond niet spre ken over het te voeren regeeringsbeleid. Wel wil ik spreken over het aanvaarden van de ministerzetels en de beteekenis daarvan. Bij de eerste besprekingen drongen twee punten naar voren. Het aanvaarden was slechts on der bepaalde voorwaarden mogelijk Diep gevoelden wij de historische beteekenis van het oogenblik en wij zouden tekort zijn geschoten wan neer wij onder redelijke voorwaar den de regeeringszetels niet hadden aanvaard, te meer daar de toestan den in Enropa, met een brandend fascisme voor de poorten, zoo moei lijk zijn. Wij staan voor tot het uiterste gespannen politieke verhoudingen in een gestoord we- rcldhuishouden. Wij beleven een crisis" van alle zedelijke waarden, doch in toenemende mate is in ons volk het besef doorgedrongen wat op het spel staat. Het beseft, dat het zijn weg door de moeilijkheden moet ba nen en zouden wij dan terzijde gaan staan? De werkeloosheid te lijf. Neen, wij zullen onze taak voor het Neder landsche volk zoo goed mogelijk vervullen. Wij willen de werkloosheid te lijf. Met be hulp van allen in den lande van goede wille willen wij dal monster bestrijden. Uitdruk kelijk constateerde spreker, dat het niet de Z.Exc. Dr. J. van den Tempel, minister van Sociale Zaken. schuld van de S.-D. is, dat de basis van dit Kabinet niet nóg breeder is. Samenwerking van allo vooruitstrevenden is noodzakelijk in deze moeilijke tijden. Spr. besloot met een persoonlijk woord, waarin hij zijn groot ver trouwen in de sociaal-democratie uitspreekt. Een rede van Ir. Albarda. De minister van Waterstaat, ir. J. W. Al barda, zegt in zeker opzicht te zijn gekomen om afscheid te nemen, omdat hij niet langer afgevaardigde in het parlement is. Spr. dank te voor het herhaaldelijk geschonken ver trouwen. Er is thans reden tot blijdschap, de weg tot verdere en betere politieke verhou dingen is geopend. Het perspectief is schoon. De vernederingen, die de partij de laatste ja ren onderging, hebben ons niet gebroken. Eenheid en vastberadenheid zijn de eigen schappen der S.D.A.P. gebleven, kloek heeft zij haar stellingen en program vernieuwd. Onze plaats in het politieke leven van Ne derland is zeer verbeterd. Rechtop en met opgeheven hoofd, met de geheele partij in vol vertrouwen achter ons, hebben wij onze ministerzetels ingenomen. Hulde wil ik brengen, zeide spr. voor de breede opvattingen, waarvan H. M. de Koningin bewijs heeit gegeven. (Applaus). Hulde brengt spr. ook aan DE BILT SEINT. Verwachting: Droog, plaatselijk ochtendnevel, overdag hel der tot half bewolkt en iets warmer dan gisteren, zwak ke tot matige wind uit N. richtingen. Alg. vooruitz. wijzen er op, dat het droge zonnige weer nog enkele dagen zal aanhouden met geleidelijk verdere stij ging van temperatuur. WIELRIJDER OP ONBEWAAKTEN OVER WEG DOOR TREIN GEGREPEN. SLACHTOFFER WAS OP SLAG DOOD. Gistermiddag omstreeks vijf uur is de 60-jarige J. de Greef uit Wduw, toen hij per rijwiel den onbewaakten overweg aldaar passeerde, door den trein uit Vlissingen, welke op weg was naar Roosendaal, gegrepen. Het slachtoffer werd omstreeks hon derd meter meegesleurd en was op slag dood. liet uitzicht ter plaatse is slecht. Een wachthuisje, dat niet meer als zoodanig dienst doet, doch hetwelk wel bewoond wordt, beperkt het zicht aanzienlijk. Na enkele oogenblikken vertraging heeft de trein de reis voortgezet. BENZINE-OPSLAGPLAATS BRANDT UIT. AUTOSPUIT WEIGERT. BENZINEVATEN SPRINGEN MET EEN HEVIGE KNAL UITEEN. Gistermiddag om vier uur ontstond door onbekende oorzaak brand in de benzine- en olie-opslagplaats van de N.V. Sinfina Ver- eenigde Petroleummaatsohappijen, aan het Stationsemplacement te Hoorn. Voorbijgangers zagen hoe plotse ling een geweldige vlam uit het dak schoot, waarna de opslagplaats di- rict in lichter laaie stond. Een zwa re rookkolom leverde een angstwek kend schouwspel op. Dadelijk wer den politie en brandweer gealar meerd. De politie hield het publiek op een afstand met het oog op het gevaar van een ontploffing. Naast de opslagplaats is nl. een groote ben zinetank gelegen. Autospuit weigerde. Het werk van de brandweer werd bemoei lijkt doordat de autospuit aanvankelijk weigerde water te geven. Men bepaalde zich tot het nathouden der aangrenzende opslagplaatsen, waarvan die van de machi- nehandel Fremeyer en Wijna het meeste gevaar liep. In het brandende pand sprongen af en toe met een hevigen knal benzinevaten uiteen, doch ongeluk ken bleven hierbij gelukkig achter wege. De opslagplaats, welke van zink was op getrokken, brandde geheel uit, terwijl de belangrijke voorraad olie en benzine verlo ren ging. De machine-opslagplaats van de firma Fremeyer en Wijna brandde voor een ge deelte uit. De waterschade is hier groot. In beide gevallen wordt de schade door verze kering gedekt. Kermfs-vuurwerk. Vele bezoekers van de kermis, welke op het oogenblik te Hoorn wordt gehouden, be gaven zich naar de plek van den brand om het vlammenschouwspel gade te slaan. Ook de burgemeester van Hoorn, mr. H. C. Leem horst was aanwezig. den formateur van het huidige ka binet. Wij. van den Tempel en ik( aldus spre ker. zullen ons best doen. Dag en nacht zal het lot van onze werkloozen ons voor oogen staan en wij zullen alles in het werk stel len om dat lot te verbeteren. In geest en ziel van het Nederlandsche volk moet iets veranderd worden. Geloof en vertrouwen in eigen kracht moet ons volk terugkrijgen. Ook minister Albarda eindigde met een persoonlijk woord. Met blijdschap en moed gaan we de nieuwe periode van de sociaal democratie in Nederland tegemoet, riep spr. uit.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1