Koningskinderen voor de lens Doopplechtigheid te Burckhardt over zijn Duitsche reis Personenauto reed tandem aan Het vraagstuk Dantzig DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Viering te Gent Hoopvol gestemd Baders waagden zich te ver in zee Engelsch vliegtuig verongelukt KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER tti rr^v, ntLUtR. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1939 67e JAARG. No. 8696 Vermoedelijk de volgende maand Prinses Juliana mag het bed verlaten De plaats van den doop van Prinses Irene mag zeker wel de meest gewijde plek heeten in ons nationaal bestaan. Want hier pie gen onze vorsten te worden ingehuldigd, zoodat zich in deze kerk nu reeds voor de Italië zal Franco grootsch ontvangen Duitschland houdt zich plotseling rustig Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT Alleen de piloot gered Oogst tc Dantzig in gevaar heldersche courant Uitgave der Ultg. Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Laatste foto van Prins Bernhard met zijn beide dochtertjes. Deze foto is door H.M. de Koningin genomen. Officieel wordt ons uit Soestdijk ge meld, dat het in het voornemen van H. H. K. K. H. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard ligt, dat de doop plechtigheid van Prinses Irene zoo mogelijk in de maand September in de Nieuwe Kerk te Amsteram zal plaats hebben. Met den gezondheidstoestand van H. K. H. Prinses Juliana en de jonge Prinses Irene blijft het steeds goed gaan. H. K. H. Prinses Juliana heeft reeds gedurende korten tijd het bed mogen verlaten. In aansluiting op bovenstaand bcriclit ver neemt het Alg. Hsbl. nog, dat het in de be doeling ligt om deze doopplechtigheid te doen samenvallen met het bezoek, dat H. M. de Koningin, het Prinselijk Paar en Prinses Beatrix de volgende maand aan de lands- hoofdstad zullen brengen een bezoek, waarvan de datum nog niet officieel is Vastgesteld. Met de in het bijzonder voor Amsterdam zoo verheugende gebeurtenis van dezen doop in de Nieuwe Kerk, wordt een uitzon dering gemaakt op den regel, dat een Oranje in de residentie het doopsel ontvangt. oor het overgroote deel van de leden van ons vorstenhuis speelde zich de doopplechtigheid immers te 's-Gravenhagf af en dat wel meestal in de Groote of St. Jacobskerk. H°e goed herinnert een ieder onzer zich nog dien twaalfden Mei van het vorige jaar, toen over het sierlijke doopgewaadje van net Prinsesje Beatrix het „tot den naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes" klonk en de jongste Oranjetelg ge heel ons, aan de radio luisterend, volk zoo ontroerde met haar lieve snikjes en haar onbedaarlijke huilpartij vlak voor de micro foon. De plaats van de doopplechtig heid. vierde maal de plechtigheid van de troons bestijging heeft voltrokkn: in 1814, 1840, 1849 en 1898. Maar hier ook werd Koningin Em ma in 1890 in Haar waardigheid van Re- gente bevestigd en werd de Koningin-Moeder in 1929 gehuldigd ter gelegenheid van Haar 50-jarig verblijf in Nederland. En hier her dacht ons volk het vorige jaar September op grootsche wijze het veertig-jarig regeerings- jubileum van onze Koningin. Van de geboorte van Prinses 1 rene. Gistermiddag hebben de consul der Ne derlanden te Gent en baronesse van Was senaar een groot aantal Nederlanders der kolonie te Gent vereenigd ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Irene. De bij eenkomst had plaats in de fraai versierde feestzaal van het consulaat en had een aan genaam verloop. Nadat de consul op de be- teekenis van het verblijdend feit had ge wezen, werden namens alle aanwezigen huidetelegrammen verzonden aan Hare Majesteit de Koningin en aan de Prinselijke ouders. Na het zingen van het Wilhelmus bleef het gezelschap nog langen tijd bijeen. De Voorzitter van de Nederlandsche veree- niging van weldadigheid, de heer H. Hey- mans, dankte den consul en mevrouw van Wassenaar voor de betoonde gastvrijheid. Drie personen ernstig gewond. Autoremmen niet in orde be vonden. Gisteravond omstreeks half negen heeft zich op de Weesperzijde te Amsterdam, ter hoogte van de Duivendrechtsche Brug, een verkeersongeluk voorgedaan, waarbij drie tandemrijders ernstige kwetsuren hebben opgeloopen. Het ongeveer 50-jarige echtpaar van Roo, uit Nigtevecht, wilde, ge zeten op een tandem, den rijweg oversteken in de richting Diemen. Op den bagagedrager reed de veer tienjarige dochter van het echtpaar mede. Op het moment van over steken naderde een personenauto, welke eveneens in de richting Die- men reed. De heer van Rooy, die voorop de tandem had plaats ge nomen, weifelde even, hetgeen hem noodlottig is geworden. De auto reed de tandem aan, tengevolge waarvan het drietal tegen den straatweg werd gesmakt. De heer van Rooy liep hierbij een her senschudding en een wonde boven het rech teroog op, terwijl zijn echtgenoote een schedelbasisfractuur kreeg en het veertien jarig meisje een wonde in de buik en een armfractuur bekwam. De drie slachtoffers, van wie vooral moe der en dochter er ernstig aan toe waren, werden, nadat een geneesheer uit Diemen de eerste hulp had verleend, naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen. Bij het onderzoek, dat de politie na het ongeluk heeft ingesteld, bleek, dat de rem men van de auto niet in orde waren, wes halve de wagen in beslag is genomen. Gast bij den Koning. Men werkt thans te Rome energiek aan de voorbereidingen voor een grootsche ont vangst van generaal Franco, wiens bezoek aan Italië, naar men verwacht, in de twee de helft van September zal vallen. Men meent te weten, dat het Spaansche staats hoofd aan boord van een militair vliegtuig te Genua zal aankomen waar hij zal wor den ontvangen door een Prins van het huis van Savoye en een hooggeplaatste fascisti sche persoonlijkheid, waarschijnlijk Ciano. Te Rome zou Franco als gast van den ko ning zijn intrek in het quirinaal nemen, naar men vermoedt in 't appartement van den Prins van Piemont, dat in 1938 ook door Hit Ier bewoond is. Het programma zou onder meer een vlootscliouw in de Golf van Napels en een militaire parade bevatten. VANDAAG MISSCHIEN REEDS DE EERSTE CONFERENTIE OM TE KO MEN TOT EEN VREEDZAME OP LOSSING VAN HET VRAAGSTUK DANTZIG. DANTZIG, 15 Augustus (A.N.P.) Van middag heeft Burckhardt, de hooge com missaris van den Volkenbond in Dantzig, die pas teruggekeerd is uit Berchtesgaden, den vertegenwoordigers van de buiten land- sche pers de volgende op schrift gestelde verklaring overhandigd: Ik ben niet te Geneve geweest en heb geen enkel onderhoud gehad met den secretaris generaal van den Volkenbond. Ik ben ook niet voorne mens mij naar Londen te begeven. Ik ben slechts voor een kort verblijf in Duitschland geweest en heb in den loop daarvan gelegenheid ge had mij in het kort te onderhouden over binnenlandsche aangelegenhe den, Dantzig betreffende. Burckhardt bepaalde zich er toe in zijn antwoord op zekere hem door de journalisten gestelde vragen met betrekking tot de resultaten van zijn reis naar Duitschland te verklaren dat hij de hoop op een vreedzame op lossing van het vraagstuk Dantzig niet had opgegeven en dat het niet was uitgesloten, dat Marjan Cho- dacki. de commissaris-generaal van Polen in Dantzie en Arthur Greiser. de president van den senaat van Dantzig, misschien morgen (dus van daag) hun eerste onderhoud zullen hebben over deze kwesties betreffen de de Vrije Stad. Groote geheimhouding in diplo matieke kringen. PARIJS. In Fransche diplomatieke krin gen wordt bevestigd dat de hooge-commis- saris var, den Volkenbond te Dantzig, Btirck- hardt, op eigen initiatief na uitnoodiging door de Duitsche autoriteiten, naar Berch tesgaden is gegaan. De Britsche regeering heeft het rapport van Burckhardt ter kennis van de Fransche rgeering gebracht. In diplomatieke kringen wordt de "rootste geheimhouding in acht genomen ten aan zien van dit rapport, dat door de ministe ries van Buitenlandsche Zaken ernstig wordt bestudeerd. Het schijnt evenwel, dat het rapport geen enkel voorstel van Duitsch land tot regeling van het vraagstuk Dant zig behelst. BURCKHARDT, de hooge commissaris van den Volkenbond te Dantzig. De toestand meerd. plotseling gekal- De toestand in Dantzig schijnt, van hier uit bezien, plotseling gekalmeerd te zijn. Gister is de stroom commentaar in de pers abrupt afgebroken. Het bezoek van Burck hardt aan Berchtesgaden is nog niet in de bladen vermeld. Officieele kringen blijven nog steeds een volkomen geheimhouding in acht nemen en zij ontmoedigen alle geruchten over vredes plannen. Het is moeilijk te beoordeelen of Duitschland de overige wereld optimistisch gestemd wenscht. Het volgende punt oji het program der tegenwoordige gebeurtenissen is de bijeenkomst die Greiser en Ghidacki vandaag te Dantzig zullen hebben over de kwestie der douane. Het verluidt dat de groote manoeuvres der Duitsche ge.mechaniseerde eenheden Vrijdagochtend definitief zullen beginnen, na de voorbereidingen in de laatste tien da gen. DE BILT SEINT Verwachting: Droog, plaatselijk Ochtendnevel, overdag hel der tot licht bewolkt, vrij warm, meest zwakke wind uit N. richtingen. Rotterdammer om het leven ge komen. Vliegtuigen zochten de omgeving af. Omstreeks drie uur gistermiddag bemerk ten eenige menschen op het strand te Was senaar, dat twee personen zich te ver in zee hadden gewaagd en in gevaar verkeer den. Kort daarop ging de reddings brigade in zee, teneinde het tweetal op het strand terug te brengen. Men wist het tienjarig dochtertje van de familie C. uit 's-Gravenhage in bewusteloozen toestand op te pikken, doch haar oom, de 27-jarige M. uit Rotterdam, in wiens gezel schap zij vertoefde, kon men niet ontdekken. Met vliegtuigen van Ypenburg, welker assistentie werd verzocht, werd de omgeving afgezocht, doch men heeft M. niet gevonden, zoodat als vaststaand moet worden aange nomen, dat de man verdronken is. Nadat een geneesheer met behulp van een zuurstofapparaat en het toepassen van kunstmatige ademhaling de levensgeesten bij het meisje had opgewekt, werd het kind per ziekenauto naar het ziekenhuis aan het Westeinde te 's-Gravenhage vervoerd, en aldaar ter observatie opgenomen. Onder de kust van Denemarken brandend in zee gestort. Ver moedelijk door den bliksem ge troffen. KOPENHAGEN. Men vreest, dat vijf personen om het leven zijn ge komen, vier passagiers en de radio telegrafist, bij een vliegongeluk, waarbij een toestel van de British Airways brandende in zee is ge stort In de nabijheid van de brug over de Storstroem. Het toestel was op weg van Londen naar Stock holm via Hamburg en Kopenhagen. De piloot, die gewond is, is naar men meent, de eenige inzittende, die gered kon worden. De passagiers waren resp. een Engelsch- man, een Amerikaan, een Duitscher en een Mexicaan. Ooggetuigen verklaren, dat de machine, na neergestort te zijn, over den kop sloeg en zonk, waarbij m.en zag, dat rook uit zee opsteeg. Vliegtuigen en motor booten vertrokken om het toestel op te sporen. Men veronderstelt, dat het vliegtuig door den bliksem is getroffen. De piloot verklaarde, dat hij, na geconsta teerd te hebben, dat er brand was in de radiocabine, de machine op het water liet neerstrijken, een ruit insloeg en naar bui ten kroop. Britsch parlementslid omgekomen. Nader uit Kopenhagen: Reuter verneemt, dat bij het ongeluk met het Britsche vliegtuig bij Kopenhagen het conservatieve Lagerhuislid A. C. Crossley, die zitting had voor het district Stretford in Lancashire, om het leven gekomen is. Groot arbeidstekort. Schoolkin deren en soldaten moeten helpen Uit Dantzig wordt gemeld, dat de pont- brug over de Weichsel tusschen Rothebude en Quesemark voltooid is en Zaterdag voor het verkeer zal worden opengesteld. Verder wordt gemeld, dat de oogsttoestand op het gebied der vrije stad zeer critiek is. Alle Poolsche landarbeiders zijn vertrok ken in verband met den algemeenen toe stand te Dantzig. Hoewel de autoriteiten studenten en schoolkinderen hebben gemo biliseerd, is de oogst nog niet binnengehaald

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1