Wij handhaven ijverig Persoon In 1 week uitverkocht Voor MEUBELEN FIITS J UTTEIRU Abonneert 1 op dit M INBRAAK- 100.000 zeemijl f 2 per Onderzeeboot Ons Volkslied Boekbespreking Een boek van modern avontuur 2e druk zoo juist verschenen AiwXkvit U\ de ZCeldmcfie 'Cmzntf <^4iey 100 p£t. iLeJiÈtwfoiw-aaAcLe Betrekkingen Te huur Te koop ^utieAtjel voor inboedels en koopmansgoederen Slecht vacantieweer Geen nood, onze LAGE PRIJZEN Witte en blauwe Heeren Polohemden 39 ct. Keizerstraat 76 was ALBERT CHAMBON's boek met Professor VENING MEINESZ slaagt U beter bij 50 Er van door aangeboden gevraagd aangeboden Tijdschriften Historische bijdrage overi Het Wilhelmus van Nassouwe. De geschiedenis van ons Wilhelmus is een stukje litteratuur, waarvoor echter de be trouwbare gegevens veel schaarscher zijn, dan men zou verwachten. Velen zullen hierin iets vinden, dat zij reeds wisten, maar de meesten zullen er toch wel iets in vinden, dat zij nog eens opnieuw willen lezen. Meermalen is de op merking gemaakt, zoowel door landgenoot als door vreemdeling, dat zoo weinig Nederlanders hun volkslied kennen. Dat wordt dan toege schreven aan het gebrek aan vaderlandsch ge voel, dat de Nederlander zou bezitten. Dat „kennen" wil niet zeggen, de melo die zoo'n beetje meeneuriën, maar dat wil zeggen, het ontstaan, het waarom, de strekking van den tekst begrijpen. Meerdere bekendheid zal misschien oorzaak Zijn, dat men voortaan niet meer bij werkelijk Nederlandsche betoogingen, zooals bij de vie ring van nationale feesten voor het Raadhuis, alhier, nog een zeer groot aantal mannen ziet, die het' blijkbaar niet de moeite achten hun hoed af te nemen. Onbekendheid met dit volks lied maakt onbemindheid. Het ontstaan van ons volkslied. Het Wilhelmus dan is ontstaan in de bange jaren, tijdens het leven van Willem van Oranje, gedurende de jaren 1568, 1569 en 1570, in den tijd, toen het er in Neder land zoo donker mogelijk uitzag. Alle po gingen, om een regeling te verkrijgen in overeenstemming met den 1 '1 .;ard en met de van ouds overgebleven instellingen, faalden. De geloofsvrijheid werd hen op wreede wijze belet. Ten gevolg 5 daarvan ontstond er een geweldig verzet, onder aanvoering van den éénen man, in wiens bekwaamheid en eerlijkheid, in wiens on wankelbare trouw en toewijding men ver trouwen had en dat was: Willem van Oranje. Er gebeurt iets bijzonders. Er klinkt een lied met forsche opwekkende tonen; waar dat lied klinkt, herleeft de hoop in de harten. Het is ons zelfde Wilhelmus. De vrijheid en onafhankelijkheid worden overwonnen, de bange jaren uit het begin van den geweldigen strijd worden vergeten, maar het Wilhelmus blijft als symbool van de een heid van het Nederlandsche volk bestaan, uit gezonderd eenige jaren van verslapping, van verwaarloozing. En thans? Wie kent het Wilhelmus? Wei nigen ofallen! Vraagt men, wie het lied in zijn geheel kent, dan zullen het er heel weinigen z(jn. Als symbool van de eenheid. Geen partijlied. Vraagt men echter, wie de melodie kent en wie gevoelt, dat het toch iets anders is dan elk ander lied, dan luidt het antwoord: allen. Het was zoo en het is nog zoo: het symbool van de eenheid van het Nederlandsche volk, van onze zelfstandigheid als vrije natie. Dat moet het ook zijn en daarom moeten wij ons verzetten tegen elke poging, om er een lied van te maken van een politieke partij, welke dan ook. Het is geen partijlied, dat gezongen mag worden op vergaderingen van de een of andere politieke partij. Zoodra alle partijen het op hunne bijeenkomsten zingen, zooals men dat tegenwoordig herhaaldelijk leest, dan zal het ten slotte blijken, dat het onmogelijk is het nog langer als een partijlied voor te stel len, waaruit dus ten duidelijkste blijkt, dat het een algemeen lied, een volkslied is. Het komt wel voor, dat dichter en componist vereenigd zijn in een begaafde persoonlijkheid. Bij het volkslied is dat nog weer even anders. De dichter zoekt, als hij een volksmelodie, een algemeen lied, kent woorden, die er bij passen en geeft aan het geheel een vasten vorm. Het zelfde gebeurt bij de soldaten: zij kennen een signaal en hun geestigheid maakt bij al die signalen een tekst zelfs bij treurmarschendik wijls zijn die woorden dan van eigenaardigen aard en strekking. De dichter: Marnix van St. Aldegonde. Er zijn verschillende dichters genoemd, die het Wilhelmus moeten hebben gemaakt, van wien het meest op den voorgrond treedt: Marnix van Sint Aldegonde. Het is goeddeels ontleend aan het Oude Testament, met name aan de Psalmen, het 19e Boek van dit Testa ment. Men rekent op het ontstaan ervan in het jaar 1568, met de tekst voorkomende in de oudste, ons bekende, uitgave van het Geuzen liedboek. Het is het beste dezen tekst te ge bruiken en niet die van Valerius, waarin al een of andere regel is gemoderniseerd. In den Franschen tijd is het lied eensklaps verdwenen, doordat het stelselmatig verboden en later verbannen werd. Het had het officieele volkslied kunnen blijven, als de toen bestaande Admiraal J. H. van Kinsbergen, wonende hier in Den Helder, in 1815 niet een prijsvraag had uitgeschreven, om eens een volkslied te maken, dat de stemming in dien tijd uitdrukte. Twee liederen werden bekroond n.1. het „Wien Neeriandsch Bloed" van den dichter Tollens en het lied „Wij leven vrij" van den dichter Brand van Cabauw, die beiden als de volksliederen werden aangenomen. Het „Wien Neeriandsch Bloed" werd echter door de volksmassa een weinig te slap en te braaf geacht; de intellectueelen daarentegen voerden het door, waardoor het oude Wilhel mus langzamerhand verdween. De volksmassa zong echter het volgende: Wilhelmus van Nassauwe, Wij zingen het oude lied, Wilhelmus van Nassauwe, Vergeten doen we het niet. Twee volksliederen. Wij hadden dus twee volksliederen: de een wilde dit, de ander dat, totdat bij de Inhuldigingsfeestea van de Koningin in 1898 meer en meer het Wilhelmus te voor schijn kwam en hoe langer hoe meer populair werd. Het is voor den volksaard merkwaardig op te merken, dat de ontwikkeling van het Wil helmus gelijken tred hield met de ontwikke ling van de anti-koningsgezinde politieke par tijen. Die voortreffelijke Nederlandsche volks aard schijnt toch inderdaad zeer diep wortel te hebben geschoten! Het Wilhelmus is een z.g. acrostichon, d.w.z. dat het evenveel coupletten heeft als de naam „WILLEM VAN NASSOV" letters heeft, 15 letters, dus 15 coupletten. Elk couplet begint met de overeenkomstige letter. Het meest gebruikt worden het eerste tweede, zesde en het 15e of laatste couplet, als volgt: le. 2e. Wilhelmus van Nassouwe, Ben ick van Duytschen bloet De Vaderlant ghetrouwe Blijf ick tot in den doet: Een Prince van Oranje Ben ick vrij onverveert Den Coninck van Hispanje Heb ick altijt ghe-eert. In godes vrees te leven Heb ick altijt betracht, Daarom ben ick verdreven Om Landt om Luyd ghebracht: Maar Godt sal my regeren Als een goet instrument, Dat ick sal wederkeeren In mijnen Regiment. 6e. Mijn Schilt ende betrouwen Sijt ghij, o Godt mijn Heer, Op u soo wil ick bouwen Verlaet mij nemmermeer: Dat ick doch vroom mag blijver U dienaer taller stondt, Die Tyranny verdrijven, Die my mijn hert doorwondt. 15e. Prince. Voor Godt wil ick belijden End sijne grooten Macht Dat ick tot gheenen tijden Den Coninck heb veracht: Dan dat ick Godt den Heere Den Hoochsten Majesteyt Heb moeten obedieren, Inder gherechtigcheit. Dit laatste couplet, Prince genaamd, moet men beschouwen als een slot, een soort belij denis, een krachtig, maar ook sterk aangrij pend slot (dat echter zeer weinig gezongen wordt), een uiting van een sterk geloof van Willem van Oranje, den stichter van onzen Staat, den grondlegger van onze vrijheid. KI. F. Oortg'jsen. Winst aan de speeltafel, door P. Koppers. Uitg. A. J. G. Strengholt's Uitgevers maatschappij N.V., Amsterdam-C. Dit boek bevat niet alleen een bespreking van de verschillende systemen, die bij het Roulettespel kunnen worden toegepast (en waarvan er geen een onfeilbaar is!!), het be schrijft niet alleen het Baccarat en het Chemin de fer, maar de schrijver geeft ook typische staaltjes van voorvallen in de speelzaal en een zeer interessante beschrijving van het ontstaan van de Bank te Monte Carlo. Bij de bespreking van dit boek bekroop ons een eenigszins onaangenaam gevoel. Moeten we eerlijkheidshalve zeggen, dat we het met interesse gelezen hebben en daardoor mis schien lezers lokken, die het nooit hadden moeten lezen of moeten we ons geweten geweld aandoen en bijv. vertellen, dat het een saaie opsomming is van droog feitenmateriaal, waar aan niemand iets heeft, zoodat niemand het koopt, waardoor we het boek misschien ont houden aan lezers, die het in één adem zouden uitlezen Daar de schrijver echter èn in 't begin van zijn boek èn aan 't eind zelf verklaart een tegenstander van elk hazardspel te zijn en iedereen nadrukkelijk ontraadt aan dit spel deel te nemen, hebben we gemeend dit werkje hner niet onbesproken te mogen laten, te meer daar het vlot en prettig geschreven is. Mocht echter ook maar één lezer door deze recensie zich het boekje gaan aanschaffen en zich niet tevreden stellen met alleen de theorie van het spel, maar, verlokt door den speel- duivel, zich ook aan het hazardspel zelf zou gaan overgeven, dan ware het beter geweest, dat èn het boekje èn deze recensie nooit ge schreven waren. J. W. F. Werumeus Buning: „Ik zie, ik zie, wat gij niet ziet, Derde Tocht", Amsterdam, N.V. Em. Querido's UitgeversMij., 1939 (Ingen. 3.75; geb. 4.90). In deze dagen van zomerfestijn en vier- daagsche afstandsmarschen durven we toch werkelijk niet beweren, dat het Nederland sche Volk er niet op uit trekt, dat het de natuur niet kent en niet opzoekt. Want regen warmte worden getrotseerd en we gaan op marsch Maar hoe reizen wij Niet in het afleggen van vele kilometers ligt het geheim. Het genot van het buiten zijn alleen is we.iswaar op zichzelf al iets bijzonders, maar dat kan de vacantieganger nog verdiepen, wanneer hij bovendien nog leert reizen. Daarvoor is het reisboek geschreven met den bovenstaanden titel, waarvan zoo juist al gaande wint het krachten! het derde hoofdstuk verschenen is. Schoolmeesterij komt er niet bij te pas. Over zijn nieuwe zwerftochten, die hij maakt door het land van Maas en Waal, door de Tielerwaard, in Noord-Groningen, in het Ste deke Coevorden, kris-kras door den Achter hoek, en: op Texel, heeft de schrijver ons weer zijn bijzondere visie openbaar gemaakt. Hij laat U dingen zien, waar u niets van weet en in korte woorden vertelt hij U heele romans over plekjes, die, zelfs al hebt U heel wat gereisd en getoerd in eigen land, nu juist nèt niét door U bezocht zijn. Telkens is het weer het onverwachte dat bij dezen schrijver zoo treft. Voordat een hoofdstuk aan Texel wordt gewijd „te water en te land", is een excursie beëindigd naar het grimmige slot van Waardenburg, waar spookhistories te voorschijn zijn gekomen: er woeien bij nacht lichte vlammen om den kasteeltoren en bij volle maan liepen er wel honderd katten op den dijk. Die bloedvlek... Enfin, geniet U ervan, zooals ik ervan ge noten heb, voor de derde maal. Laten wij wenschen, dat deze schrijver nog vaker voor ons „op zoek" gaat en dat vele, véle lezers hem daartoe in staat zullen stellen uit erken telijkheid voor de kostelijke, eigen wijze waarop Werumeus Buning ons het zoo ge- Eenige plaatselijke kennisgeving. De Heer en Mevrouw VRIJE—KLOOS geven kennis van de geboorte van hun zoon HANS PETER. Den Helder, 15 Augustus 1939. Singel 35. Tijdel. St. I idwina-Stichting. Algemeene kennisgeving. Heden overleed plotseling onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Groot vader, ROELOF ROELOFS, in leven Administrateur der Marine-Bakkerij, in den ouderdom van 64 jaar. Den Helder, 14 Aug. 1939. Buitenhaven 14. E. J. ROELOFS— THEMMEN. A'dam: J. B. H. ROELOFS. G. ROELOFS— DE LA FONTEIJNE. INEKE. Delft: B. H. J. ROELOFS. F. A. J. WESTERHOF. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Donderdag 17 Aug., n.m. 1.30 vanuit Buitenhaven 14, op de Al gemeene Begraafplaats te Huisduinen. Assurantiekantoor Koningstraat 90 de Openbare Leeszaal Breewaterstr. 19 heeft Boeken voor U en Uw kinderen Maandkaarten f 0 25. Jeugdboeken 3 ct. per deel. de geheele Augustusmaand door. ZIET DE ÉTALAGES, G..G Er wordt gezocht een voor de waarneming van het agentschap eener groote Koffie- en Theefirma. Het agentschap geeft bij goede werkkracht een aangename en loonende bijverdienste door den verkoop aan particulieren. Reflectanten (ook dame of weduwe kan in .nmerking ko men) gelieven te schrijven onder No. 247, Bureau van dit blad. Het adres voor goedkope Rijwielrep. en tw.h. Rijwielen is Molenstraat 95. Onderdelen, banden enz. Rijw op.kn, 3. P. v. BAAREN. Een boek voor iederen marineman Een boek voor ieder die zich voor zee vaart, wetenschap en modern avontuur interesseert, Een boek, dat een GESCHENK is. Tal van nimmer gepubliceerde foto's, en suggestieve teekeningen van VERHOEVEN Het adres voor Motor-rep. is Molenstr. 95. Vlug en goedkoop. Onderdelen en Accu's. P. v. BAAREN. Prijs, in fraaien prachtband Verkrijgbaar in den Boekhandel en bij N.V. Drukkerij en Uitgeverij v/h. C. DE BOER Jr., Den Helder U KUNT ALTIJD EEN [NIEUWE BOORD DRAGEN! pER DOX. r \.45 PERSIU^ ^Een MEY's Boord draagt men alleen nieuw. Daarom blijft hij veel langer schoon dan alie andere boorden S BOORDEN MET PRIMA LINNEN Den Helder: Nico Graaff, Spoorstr. 50, P. v. d. Maden, Spoorstraat 105, Gerard Worm, Keizerstraat 60. Verder overal verkrijgbaar In de winkels met de MEY's reclame. Gen Verf. J. W. Roeymokers, Claes de Vrieselaan 12a, Rotterdam. En wilt U hem gauw terug hebben? Geeft dan nog heden Uw op. De kosten? GeringI BANKETBAKKERIJ. Gevraagd een derde of aank. derde bediende; tevens gelegen heid tot plaatsing van een netten leerling. Adres: ELTE, Koningstraat. Voor direct gevraagd een Dienstbode voor dag en nacht, leeftijd 1418 j., wegens huwe lijk van de tegenwoordige. Adres: Van Galenstraat 76. Net persoon K.M. zoekt Slaap kamer of gem. Zit-Slaapkamer. Brieven onder no. 246, aan het Bureau van dit blad. Te huur gevraagd: ZITKAMERTJE. Brieven onder No. 240, aan het Bureau van dit blad. Gevraagd een eenvoudig Slaap-, kamertje, prijs 1.50 p. w. Brieven onder No. 241, aan het Bureau van dit blad. Te koop Plymouth '33 Sedan, kleur roodbruin, st. op b.banden, in z. g. staat. Prijs 225. Adres: Ruyghweg 38. Te koop nog 1 van de 3 nieuw gebouwde Heerenhuizen, met autobox, met eigen grond, flinke hypotheek beschikbaar. Te bevragen: Weststraat 85. Te koop of te huur: Het zeer modern ingericht HEERENHUIS, voorzien van centrale verwarming, thans be woond door den Weled. Heel Dr. Grunwald, gelegen a/d Sini gel No. 93. Te bevragen bij G. GROOT, aannemer, Weststraat 112, Tel, 133, alhier. MOTORJACHT te koop, 17 X 3 m, voorzien van alle comfort. Adres: Bureau van dit blad. HONDENLIEFHEBBERS. Wegens vertrek naar In»1® een zeer goed tehuis gezocht v. een lieve hond, z. waaksch. Adres. Hoogstraat 5 (1 hoog)- noemde „kleine landje" weer eens weet te leeren waardeeren. Elkeen, die van ons land houdt en er rei zen wil en kan, behoort dit suggestief ge schreven boek te bezitten. A. Mr. B. Paraphrase Heilige Schrift, C. Vonk, Galaten en J. van Dijk, 1 en 2 Thessalonicensen. Prijs: bij inteekening op reeks, in stevig omslag 1, gebonden 1.35, afzonderlijk gekocht, resp. 1.15 en 1.50. Uitg. T. Wever N.V., Franeker De uitgever zond ons het tweede deeltje van de Paraphrase Heilige Schrift. In onze recensie van het eerste deeltje, dat we zeer gunstig konden recenseeren, schre ven we, dat we met verlangen de verschijning van de volgende deeltjes tegemoetzagen. Onze verwachting is niet beschaamd ge worden. Deze paraphrase doet in duidelijkheid van verklaring en in handigheid van stijl niet onder voor het eerste deeltje. 100 °/o verkoopswaarde! Het is voor den lezer een waar genoegen de brieven van den apostel in dezen vorm te lezen. Men ontvangt een helder inzicht in de bedoeling van den apostel. Dit lijkt ons de meest geschikte bijbelver klaring voor den met-theologisch geschool den bijbellezer. Is de bijbel tot op heden voor U een duister en onbegrijpelijk boek geweest, waarvan ge de stijl niet kon waardeeren, en de meeste uitspraken niet begreep, welnu, abonneer U dan op deze pracht uitgave en de moeilijkhe den bij het lezen van den Bijbel zullen voor U wegvallen. Socialisme en democratie, onder redactie van Dr. W. Banning, Dr. H. Brugmans en prof. J- v. Gelderen. Het Augustu n -. van dit tijdschrift getuigt van zijn actualiteit en veelzijdigheid, al is de inhoud van de arikelen dar ook eeti' zrdig d.w.z. socialistisch georiënteerd. D' Albarda schrijft over „De kabinetscrisis", ter* wijl prof. v. Gelderen een artikel wijdt aan den 2-jarigen oorlog in China. Een interessant artikel schrijft H. Roland Holst over Ernst Toller als mensch en als dichter. Wij noem voorts nog het artikel van Walter Lemkering over „De financiering van de Duitsche staar- eonjunctuur" en dat van Dr. Knoche: ,V\, de voorgeschiedenis der Joodsche assimilatie- Het blad wordt uitgegeven bij de N.V. Ern_ kerij en Uitgeversmij. „De Arbeiderspers Amsterdam.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 4