HEBT U LOGÉ'S? Polderland Damrubriek Xe^ceJUcfi tiieuwJ ïlLeuiaJ uit Wik Strijd om wethouderzetels Nieuws uit Hellevoetsluis Voor dc armen 75 gulden voor feestviering kinderen Uit het voetbalkamp Attentie voor Janus Kuiper SCHOORL Da" "aar ALKMAAR 2e ka], f 0.55. Ie kaj. f 0.75 Oost Indië Bestendiging van het Defensie- uitvoerrecht Geld verzoet den arbeid NIEUWBOUW. Mevr. de wed. Jac Kooiman te Den Burg heeft van den heer J. Keyser Augz. een per ceel bouwgrond aangekocht aan de Wil- helminalaan te Den Burg, met het doel daar op een nieuw woonhuis te bouwen. iONTE AVOND IN PEN'S SCHOUWBURG ZAAL. Ten bate van het fonds voor de muziektent voor „Tex. Fanfarecorps" zal te Den Burg n Pen's schouwburgzaal Donderdagavond een Bonte Avond" worden gegeven door genoemd muziekcorps in vereeniging met de Gymna- stiekvereeniging „Texel". Na afloop van de uitvoering wordt bal gehouden. HOE LAAT HET HORLOGE STILSTOND. Het horloge in de étalage van den heer Vlessing, stond stil te 8 uur 47 minuten en 11 sec. Van de bezoekers van den winkel ge durende den uitverkoop raadde hiervan den dichtstnabijzijnden tijd: Mej. C. Bakker Duinker te Oudeschild, die hiervoor een club fauteuil ontving, het meest nabij raadde daar na de heer A. S. Kikkert te Tienhoven, die een eiken bijzettafel hiervoor ontving. Den derden prijs (een eigen kapstok) kreeg de heer S. Boon te Oudeschild, den 4en (een handgeweven tafelkleed) mej. Bregje Bos, Weverstraat Den Burg, den 5den (een Tex. pastelteekening) mej. v. d. Star te Eierland en den 6en (een linnenmandje) mej. Henstra te Koogerveld. GEBROKEN POOTEN. De heer F. Hopman te Ongeren was aan het graanrijden met een paard, waarbij een veulen los meeliep. Bij het passeeren van een marktwagen schrok het veulen en sprong achteruit, waarbij een van de pooten van dit diertje juist onder den wagen van den heer lopman kwam. Het pootje werd gebroken. De dierenarts, de heer Koens, heeft het pootje gespalkt en hoopt, dat het veulen weer geheel zal genezen. In verband met dit ongeval hebben wij (omdat er veel belangstelling voor bestaat) eens geïnformeerd naar den toestand van de koe, die onlangs op den Schilderweg een poot had gebroken, en waarvan men (in afwijking van tot heden gevolgde methode) een poot had gezet. Het verloop van dit geval is zeer gun stig. Het dier zal volkomen genezen. Nu de tweede Dinsdag van September in het zicht komt, begint de strijd om de wet houderszetels zich al meer en meer toe te splitsen. Immers wordt den 2en Dinsdag in September de nieuwe Rsad geïnstalleerd, waarin ook de stemming voor Wethouders plaats heeft. In den ouden Raad zaten le weth (A.R.) en 2e weth. (C.H.). De A.R. Partij wilde bij den nieuwen Raad deze indee ling gaarne houden, waartoe zij pogingen in het werk stelde. Wil dit dan ook gebeuren, zoo moet men steun van de andere partijen ontvangen, aangezien de A.R. en C.H. partij tezamen 4 zetels in den Raad hebben, en het vereischte aantal stemmen voor Wethouder, de helft plus 1, dit is 6. In dezer voege be legde de A. R.-partij dan ook een vergadering tusschen de fracties van A.R.-partij, C.H. en S. G. P. In deze vergadering kon echter niets worden bereikt, aangezien de A.R. partij wel de steun van Gemeentebelang (welke ook uit- genoodigd was) en de S.G.P. begeerde om 1 wethouder A.R. en 1 C. H. wethouder te ver kiezen, maar geen van Gemeentebelang of S.G.P. wilde. De onbillijkheid hiervan is dui delijk, aangezien de C.H.-partij maar één zetel in den Raad heeft en Gemeentebelang, zoowel als de Staatkundig Gereformeerde zoowel als de Staatkundig Gereformeerden elk 2 zetels m den Raad hebben. De verdeeling zou dus als volgt moeten zijn: 1 A.R.-Wet- houder en bij loting 1 van Gemeentebelang of Staatkundig Gereformeerde Partij. Heden avond is een vergadering belegd tusschen fractie's van Gemeentebelangen, Staatkun dig Gereformeerde Patrij, Partij K. de Boer en de Vrije lijst van A. Hakvoort. Zullen deze nu tot overeenkomst geraken, dan kan het niet tot de onmogelijkheden behooren, dat de Wethouderszetels zullen komen aan: Staat kundig Ger. Partij en Gemeentebelangen, waar de namen genoemd worden van A. Keuter Pzn. en K. Koffeman Jz. Intusschen duurt echter de strijd om de wethouderszetels op Urk voort, welke door zeer velen met gespannen aandacht wordt gevolgd. De heer Van Beesten heeft in den raad voor gesteld wederom in verband met de gebeurte nis in het Prinselijk Gezin een extra uitkeering van 2.50 te verstrekken aan arme menschen. B. en W. zullen dit overwegen- In den raad stelde de voorzitter voor 75 beschikbaar te stellen voor de kinderfeesten en aan B. en W. de beslissing te laten aan wie deze gelden beschikbaar worden gesteld, hetzij aan de Oranjevereeniging, hetzij aan de com missie van onderwijzend personeel, die de fees telijkheden regelt, aangezien nog niet bekend is, wie de feestelijkheden zal regelen. Aldus wordt besloten. De uitslagen van de Zondag gespeelde wed strijden zijn: Hellevoetsluis 2 speelde Zondag een wedstrijd tegen Nieuwenhoorn 1 aldaar. Nieuwenhoorn won met 60. De competitie-indeeling R.V.B. is wat betreft de vereeniging Hellevoetsluis en Nieuwenhoorn als volgt: Res. le klasse G. Hellevoetsluis 2; E.D.S. 3; Transvalia 3; Coal 3; Belvedère 2; Germinal 2; Hion 2; Steeds Hooger 3; De Groen Witten 2. 2e klasse A. Nieuwenhoorn: Spijkenisse; R.C.R.; Luno; S.V.D.P.W.; Vooruitgang; Zwart Wit; S. M. I. Z. De competitie vangt op 3 September aan, Ondervolgende schepelingen, thans dienen de aan boord H. Ms. Gelderland, worden den 24sten Augustus 1939 geplaatst, zooals ach ter ieders naam vermeld. Maj.macht. J. C. de Ligt naar Kaz. A'dam en tewerkgesteld bij den bouw van den flot- tielje.eider II bij de N.V. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam. Schipper F. J. Kerker n. van Speijk. Bootsman A. Moens n. idem. Kwartierm. S. Pacha, n. id. Matrozen le kl. J. E. W. ten Haver, F. Janssen, J. Kartman, G. P. Laagland Winder, W. C. Norden, A. J. Ravensbergen, A. Wage- makers n. v. Speijk. Matrozen 2e kl. H. Goode, A. M. Thissen n. v. Speijk. Sergt.-konstabel J. G. Schoorel n. v. Speijk Korp.-konstabel R. A. G. Hermkens n. id. Seinersmaat C. D. Lagerveld n. id. Maj.-macht. L. P. Naaktgeboren n. id. Sergt.-macht. J. Leijgraaff, J. W. Rom- mets, C. Smit n. idem. Korpl.-macht H. J. Evertz, J. P. Heijblok, J. J. Spoor, J. Vos, A. F. Wit naar id. Korpl.-toker W. J. Goos n. idem. Stoker-olieman F. Kost, J. P. Kwast, M. Verschuur n. idem. Stoker le kl. J. A. Groothuis, H. Haan- schoten, C. van Mourik, J. Nuijens n. id. Stoker 2e kl. B. Betlem, J. Luitjes n. id. Leerling-geschutmaker n. id. Sergt.-monteur J. Bos n. id. Sergt.-bottelier J. P. Sap n. id. Sergt-schrijver A. Bakker n. id. Stoker 2e kl. H. H. Dijkstra n. id. Sergt.-hofm. H. W. van Hoek n. id. Matr. le kl. D. Oosthuizen n. id. Matrozen 2e kl. P. J. Oosterbaan, G. Schu- rink, H. W. Vreeman n. idem. Matr. 2e kl. A. A. Wensink E. van der Zee n. W.s. W.o. Matr. 2e kl. H. Wijker n. Gruno. Matrozen 3e kl. J. Breed, C. G. J. Brekel- mans, H. v .d. Broek, H. J. Deckers, P. v. d. Deijssel, G. Duiker, G. Donker J. A. Len- derik n. W.s. W.o. Matr. 3e kl. J. v. d. Schleij n. Z. 8. Matr. 3e kl. L. v. d. Struis, n. Friso. Matrozen 2e kl. J. Bal, M. Hillebrand, W. J. Jacobs, H. H. Kamp n. Kaz. W.o. Matr. le kl. J. J. Schulken n. v. Speijk. Matrozen 3e kl. N. van Balen, J. van Blij- denstein n. v. Speijk. Matr 3e kl. P. Scheurwater, J. Schippers n. Z. 6. Matr. 2e kl. A. W. Klaassen, W. B. v. d. Lubbe, T. IJfs, n. Schorpioen. Matrozen 3e kl. J. Kaak, H. C. Troost, M. J. H. de Vreede, A. de Vries, G. Willmes n. Sumatra. Matr. 2e kl. J. Hengstmengel n. O.Z.D. Matrozen 3e kl. P. Kats, L. Langeweg, D. Rood, M. H. Schekkerman, J. L. A. Wolffers n. O.Z.D. Matr. 2e kl. A. J. P. Muilenburg n. Chr. Cornelis. Matr. 3e kl. P. Dekker n. Freijr. Matr. 3e kl. J. v. Dijk n. W.s. Vliss. Matr. 3e kl. L. Stam n. Hydra. Matr. 2e kl. P. Sarneel n. Brinio. Matr. 3e kl. J. W. van den Elshout n. Brinio Matr. 3e kl. A. de Ridder n, Brinio. Matr. 3e kl. I. Hamelink n. W. v. Ewijck. Matr. 3e kl. A. P. de Visser n. P. Florisz. Matr. 3e kl. A. J .Stam n. J. v. Gelder. Matr. C. Stam n. A. v. d. Hulst. Marn. le kl. H. van Zalen n. W.s. Vliss. Marn. le kl. M. van Belzen, n. Kaz. W.o. Marns. le kl. A. Goudswaard, H. H. Tobbe, G. J. W. van Zomeren, K. C. B. Weeling n. Kaz. W.o. Sergt.-schrijver D. de Jong n. W.s. W.o. Korpl.-schrijver H. Piller n. De Mok. Kwartierm. A. A. Grimmelijkhuizen n. W.s. W.o. Matr. 2e kl. H. P. J. Ohmstede n. W.s. W.o. Matr 3e kl. J. v. d. Steen, C. J. Touw n. W.s. W.o. Opperkonstabel D. J. M. v. d. Vijver naar W.s. W.o. Maj.-konstabel J. G. Friederick n. W.s. W.o. Korpl.-macht A. Izeboud n. W.s. W.o. Stokers 2e kl. J. van Asselt, W. Eckhardt, D. P. de Gier, A. T. Houth en F. A. v. der Hurk naar Ws. W.o. Korpl.-bottelier L. Franse naar Ws. W.o. Sergt.-hofmeester R. A. de Vries naar Ws. W.o. Korpl.-hofmeester J. Wissink naar Ws. W.o. Marinier le kl. M. W- Philips naar Gruno. Sergt.-ziekenverpl. H. Maathuis naar Hospi taal. Korpl.-machinist C. Sturk naar Sumatra. Bootsman W. F. Gonkel naar Kaz. W.o. Majoor-konstabel P. J. van Wijk naar Kaz. W.o. Sergt.-konstabel F- H. J. van Dierendonck en K. E. J. Watz naar Kaz. W.o. Korpl.-konstabel W. Boon en J. J. de Loos naar Kaz. W.o. Sergt.-machinist M. Bisschop naar Kaz. W.o. Korpl.-machinist W. Renden naar Kaz. W.o. Stokers le kl. J. J. Bartholomeus en G. W. Kroonen naar Kaz. W.o. Sergt. der mariniers H. de Pijper naar Kaz. W.o. Korpls.-machinist D. van Laar, J. de Leeuw en C. v. der Mast naar O.Z D. Stoker-olielieden R. Koster, C. W. Porsius en W. L. Wieteler naar O.Z.D. Stokers 2e kl. A. Visscher en D. J. v. Wie- ringen naar O.Z.D. Stokers 3e kl. C- Kansen en J. Staal naar O.Z.D. Matroos 3e kl. B. J. Heijdeman naar Van Speijk. Stokers 2e kl. J. W. de Lange, B. Oosterhoff, F. Overdijk en G. Schrijver naar Van Speijk. Stoker 3e kl. G. E. v. d. Heijden naar Van Speijk- Stokers le kf. G. Pape en A. de Vries naar Schorpioen. Stokers 2e kl. P. A. Kipp, B. J. Korteweg en D. Lammers naar Schorpioen. Stoker 3e kl. W. F. Faber naar Schorpioen Sergt.-kok M. J. Mensert naar Schorpioen. Schoenmaker A. Taal naar Schorpioen. Stoker 2e kl. L. Prins naar de Mok. Kwartiermeester A. Braam naar de Kooij. Stokers 2e kl. W. de Willigen en J. A. Wij ma naar de Koop. Stoker 3e kl. H. J. van Kerkhof naar de Kooij- Stokers 2é kl. J. M. Mescher en E. de Vries naar de Kooij. Sergt.-kok H. E. Pijl naar de Kooij. Kleermaker W. K. Reijman naar de Kooij. Kwartiermeester A. Minderhoud naar Kaz. Amsterdam. Stoker-olieman J. H. van Amstel naar Braga. Korpl.-kok W. P- Brouwer naar Braga. Bootsman P. Monderman naar Kaz. Am sterdam, Marinier le kl. T. J. M. Arens naarAfd. Marns. Rotterdam. Stokers 2e kl. A. Moust, B. J. G. Roeters en H. J. Stoot naar Ws. Vlissingen- Stokers 3e kl. K. Kousemaker en J. Kragt naar Ws. Vlissingen. Brief van den havenmeester van Alkmaar, De havenmeester van Alkmaar, de heer J. Jonker Czn., welbekend vriend der blauwe zeeridders, schreef dezer dagen een brief aan den Koning van Je garde, Janus Kuiper, in verband met diens benoeming als Broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De heer Jonker wist het adres van Kuiper niet. Geen nood, Hij vertrouwde op den Hel- derschen brievenbesteller en deed het zoo. T" Den Helder woont een redder, Ja, een redder, held der zee, Facteur, wilt gij mij dienst bewijzen, Gij stelt mij dan beslist tevreê. Janus Kuiper is gehuldigd Door de Koningin voorwaar, Voor zijn daden in zijn leven, Voor de redding in gevaar. Wilt gij hem deez' brief bezorgen, Ik weet gij wilt mijn hulpe zijn, Gij hebt mij dikwijls al geholpen, Laat het zoo ook ditmaal zijn. Natuurlijk kwam de brief op den Kanaal- weg terecht. Met als inhoud het volgend schrijven, eveneens van de hand van den heer Jonker. Aan den Heer Janus Kuiper ter gelegenheid zijner onderscheiding tot Broeder in de Orde van Oranje Nassau. „Bloemen kon ik u niet meer zenden, omdat ik te laat het wist, „In een courant stond het te lezen, ik las en heb mij niet vergist. „Het was voor u een onderscheiding, die u toekomt waarde heer, „Deze wordt alleen gegeven, voor prestatie en ook eer. „Hare Majesteit Wilhelmina schonk u voor uw heldenmoed, „Deze hooge onderscheiding, zooals zij dit dikwijls doet! „Maar het scheeld', waarvoor die eere, aan een mensch wordt toebedacht, „Zulk een hooge onderscheiding, had gij zeker niet verwacht! „Het deed mij goed, heer Janus Kuiper, ik vond het prachtig dezen keer, „Uw prestaties van veel jaren, werden nu beloond met eer. „Voor de daden in uw leven, aan uw medemensch getoond; „Werdt gij als ee: held en redder, door de Koningin beloond. „Gegund wordt u deez' onderscheiding, met recht, het komt u toe, „Voor menschlievendheid in 't leven, ontvangt men zelden eene roe. „Ik feliciteer u nu van harte, en wensch dat gij zeer langen tijd, „Deez' onderscheiding moogt bezitten, zij is verdiend, door moed en vlijt! „Aanschouw deez' eer nog zeer veel jaren, weest maar trotsch op het bezit; „Want menig mensch zal u beneiden, dit geef ik u nu zwart op wit! Uw vriend, J. JONKER Cz. Alkmaar, 11 Augustus 1939. Retour: Het petitievoorstel-Thamrin ln den Volksraad. De Volksraad is begonnen met de behande ling van het petitievoorstel-Thamrin tot ver lenging van den werkingsduur der ordonnantie inzake de heffing van een tijdelijk defensie uitvoerrecht. Tot dusver heeft zich als eenige spreke opgegeven de heer de Villeneuve( oec. gr.)- Deze ontwikkelt verschillende bezwaren tege het voorstel, waarbij hij zegt, dat het bedrijfs leven er ernstig bezwaar tegen heeft te worden behandeld als een citroen, die tot den laatsten druppel moet worden uitgeknepen. (Aneta.) STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Tjikandi (th.), 14 Aug. van Singapore. Poelau Roebiah, 15 Aug. v. Amsterdam. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. Agamemnon, 15 Aug. te Hamburg. Barneveld, 14 Aug. v. Liverpool. Costa Rica, 14 Aug. v. Hamburg. Cottica, 15 Aug. v. Paramaribo. Hercules, 14 Aug. v. Izmir. Notos, 14 Aug v. Napels. Oberon, 13 Aug. te Valencia, Orpheus, 14 Aug. v. Odense. Pygmalion, 14 Aug. v. Bourgas. Simon Bolivar, 15 Aug. te Amsterdam. Stuyvesant, 14 Aug. te New York. Titus, pass. 14 Aug. Finisterre. Triton, 14 Aug. v. Sfax. Ulysses, 15 Aug. v. Piraeus. Merope, 14 Aug. Gibraltar gepass. Orpheus, 15 Aug. te Kopenhagen. Perseus, 14 Aug. te Gdynia. Pygmalion, 15 Aug. te Istanboul. HOLLANDAMERIKA LIJN. Delftdijk, 12 Aug. v. Los Angeles. Pennland, 15 Aug. te Antwerpen. Statendam, 15 Aug. v. Rotterdam. Veendam, 12 Aug. v. New York. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk, pass. 13 Aug. Las Palmas. Maaskerk, 19 Aug. te Amsterdam verwacht. SIL VER-JA VA PACTFIC-LIJN. Bengkalis, 15 Aug. van Cebu. Hoegh Silvercloud, 13 Aug. te Colombo. Silvercedar, 14 Aug. te Calcutta. Tosari, 14 Aug. van Manilla. Madoera, 13 Aug. v. N. Orleans. JAVA—NEW-YORK LIJN. Dardanus, 13 Aug. te Batavia. Palembang, 15 Aug. te Saigon. Salawati, 14 Aug. van Penang. Talisse, 12 Aug. v. Kaapstad. Kota Tjandi, 11 Aug. te New York. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (u.), 12 Aug. van Port Said. Blitar, pass. 14 Aug. Gibraltar. Dempo, pass. 14 Aug. Kaap Guardafui. Japara, 15 Aug. te Suez. Sitoebondo, 14 Aug. v. Batavia. Slamat, 15 Aug. te Rotterdam. Soekaboemi, 15 Aug. te R'dam verwacht. Weltevreden, pass. 14 Aug, Point de Galle. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alkaid, 15 Aug. te Rotterdam verw. Alpherat, 12 Aug. v. Montevideo. Aludra, 14 Aug. v. Rio de Janeiro. Alwaki, 13 Aug. te Montvideo. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Memnon, 15 Aug. van Singapore. Ajax, 15 Aug. te Amsterdam. Phrontis, 12 Aug. v. Liverpool. Polydorus, '4 Aug. v. Cuxhaven. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Boissevain, 14 Aug. te Kaapstad. Maetsuycker, 13 Aug. te Auckland. Tasman, 13 Aug. van Singapore. Tegelberg, 12 Aug. te Kohsichang. i Holland, wat ben je mooi, met je wuivend riet en grassen, met je koele waterplassen en je land met geurig hooi. (A. Seger). Het Hollandsche polderland! Waar denk je al niet aan, als je den naam polderland hoort? Aan uitgestrekte door slo ten en vaarten omlijnde akkers en weiden; goudgeel graan, blauwbloeiend vlas, rustig herkauwende koeien en dromende werkpaar den bij een damhek, af en toe met de lange staart lastige vliegen verdrijvend, scherp weerspiegelend in het rimpelooze water van de vaart. Tusschen het bruingrijs gepluimde riet, witgeblesde koeten en langs den kant onbeweeglijk een blauwe reiger. Kieften, in den broeitijd buitelend en stoeiend in de klare lentelucht, blij roepend hun voorjaarsroep ki-oeiet, ki-oeiet! In den zomer in groote zwermen boven de velden golvend. Luidroe- pende bonte pieten, die elkaar achterna ren nen op de gemaaide wei. Dit alles overgoten door de warmte der zomerzon, die soms schuil gaat achter witte wolkgevaarten en over- waaid door een zoelen Zuidenwind. Is er een karakteristieker landschap voor Holland denkbaar Het is avond; zeven uur. Ik rijd door den polder. Het is frisch; een flinke Noordooster waait over de velden, neuriet in het groene riet, doet het water klotsen tegen den oever en laat de olmen bij een boerderij kreunen. Een leeuwerik gooit trillende toonflarden over den akker. Bij de boerderij is het stil; een enkele late musch sjilpt in de dakgoot, waaronder zwaluwen hun nest bouwden. In een hooge vlierstruik fluit een merel zijn laatste lied. Achter een arbeidershuisje spit vader zijn lapje tuingrond om, scharrelt wat bij de kippenhokken. Een bruin ploegpaard staat aan de vaart te drinken, de pooten een stuk in den soppigen oever gezakt. Vlak voor hem uit het riet vliegt een wilde eend suizend weg en doet een reiger, die in de wei stond te dutten, wakker schrikken, op de breede wie ken gaan en langzaam wegroeien. Seizoen werkers hebben hun dag „er weer op zitten" en keeren in iederen jaszak een flesch op hun gammele fietsen met een bosch bloe men voor moeder de vrouw achterop gebon den, naar huis. Als een gouden bal schuift de maan van achter de donkere avondwolken te voorschijn en teekent een witte streep op het vaarwater. In het groen van wat schietwilligen roept nog een koekoek. Een fijne, drukke vogel is het, met een geheimzinnigen sluier om zijn leven. Een vogel, veel besproken, die we niet graag zouden willen wissen, die we ook niet kunnen missen, want hij is de eenige vogel in ons land, die zich voedt met harige rupsen. De andere vogels zijn er blijkbaar te „vies" van. Langs de bermen bloeit smeerwortel en doovenetel, ertusschen de groote schermen van peen en de zaad-ballonnetjes van uitge bloeide paardebloemen. Massa's muggen zwe ven in de lucht; een last voor mensch en vee, maar welkom voor de vleermuizen, die druk op jacht zijn. Zwaluwen scheren nog rond ons in dolle wendingen en langgerekte zweef vluchten of confereeren reeds op de telegraaf draden over de aanstaande groote reis naar het Zuiden. Want het is nu nog wel volop zo mer, maar dat ook de herfst weer gaat ko men, toonen ons de roode bladeren van de braamstruiken en de op de wegbermen reeds groeiende parasolzwammen op hun hooge stelen. Allerlei klanken vullen de lucht: het gebas van een heemhond tegen een late bezoeker; gekakel uit een kippenhok; het gekwetter van een paar overvliegende eenden en het ge fluit van een tureluur op een telegraafpaal. De fijnere geluiden worden overstemd door het gezoem van de dynamo van m'n fiets- lamp. In de verte rijen zich de duinen; erachter priemt het felle silhouet van den vuurtoren de lucht in. Felle lichtbundels strijken al langs den avondhemel. Het geloei van een koe scheurt de gevallen stilte. Hier en daar verschijnen lichtpuntjes in de schemering; het licht in de boerenplaatsen wordt opgestoken Als witte stoom stijgt de avondnevel uit de sloten en vaarten en spreidt zich uit over het polderland, koeien en boerenhoeven omsluie rend. Ver weg doemen, als een eiland de con touren van de stad op. Uit de verte klinkt het eentonige gerikketik van een voortjakkeren den sneltrein. De polder slaapt... Wim Kok. De oplossingen van het 10e wedstrrjdvraa» stuk luiden: 1) Zwart overzag bij de 16e zet van w, de volgende schijf winst: ™>t Zwart 17 schijven op: 2, 3. 4, 6, 8, 9, li 13, 14, 15, 16, 18, 19, 22, 23 en 25. 2' Wit 17 schijven op 26, 29, 32, 33, 34, 35 37, 38, 39, 40, 41, 43, 45, 47, 48 en 49. 8' Wit Zwart Wit Zwari 16. 31—26? 22—28! 17. 33X22 i8y£ 18. 29XT 27-31! 19. 36X27 20. 7X18 13X44 21. 43—39gedw. 44v,, 22. 34—30 25X34 23. 40X38 3 2) Zwart overzag na 13. 39—33 het vol. gende: De stand na deze zet was: Zwart 18 schijven op 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 8 in 11, 12, 16, 18, 19, 20, 23, 25 en 26. 1 Wit: 18 schijven op 28. 29, 31, 32, 33 31 35, 36, 37, 38, 40, 42, 43, 44, 45, 47, 48 en 40' 13. 39—33? 25—20 14. 35X22 15. 28X19 de beste met het oog de da» weder op te vangen. 15. 21—27 16. 32X21 26X50 17. 19—14 de beste nog 17. 10y, 18. 29—23 19X28 19. 43—39 50x33 20. 38X29 20—25, waarna schijf 28 steeds is te verdedigen. De uitslag is thans, dat de heer B. de Best, die met 12 punten, het maximum dus, evenals het vorige jaar beslag wist te leggen op den prijs, terwijl van de overige deelnemers de heer J. Wit na loting een door den heer P v. Veen uitgeloofden prijs verwierf n.1. 2ej weken zal hem een weekblad gratis worden bezorgd. Wij wenschen den heeren geluk met het behaalde resultaat en hopen later weder bij een dergelijken wedstrijd op hun mede. werking te mogen rekenen. Dit geldt natuur, lijk tevens voor de overige deelnemers aan onzen oplosserswedstrijd, die mede door de hulp van den heer* H. v. Zuilekom tot stand is gekomen. Daardoor was het mogelijk, dat wij de beschikking hadden over een aantal nog niet gepubliceerde problemen, en eerste ver. eischte voor een dergelijken wedstrijd. Jam. mer was het dat het 10e wedstrijdprobleem van dezen auteur door verschillende bijoplos, singen niet aan het doel beantwoordde. De heer C. Leibbrandt zondt ons van het 9e wedstrijdprobleem nog een bij oplossing, De cijferstand was: Zwart 6 schijven op 5, 6, 8, 13, 18, 28 en dam op 36. Wit 9 schijven op 21, 22, 24, 25, 27, 33, 38, 39 en 47. 1. 38—32 28 X 26 2. 32—28 36 X 22 3. 28X17 in een uitvoerige analyse toont deze heer aan, dat deze stand ook inderdaad gewonnen is, wij laten hier een enkele va- riant volgen: 3. 18—23 4. 39—34 13—18a, 5. 34—30 8—13 6. 33—29 23X34 7. 30X39 18—23 8. 17—12 6-11 9. 39—33 23—29 10. 33—28 29 X 20 11. 25X14 gew. Op a4. 510 volgt: 4. 5—10 5. 25—20 13-18 6. 20—15 10—14 7. 24—20 14X25 8. 15—10 26—31 9. 10—5 verl. Opmerkingen omtrent deze bijoplossing zien wij gaarne tegemoet. In den wedstrijd om het kampioenschap van Den Helder verrastte A. A. Bremer zijn tegen, stander met de volgende openingscombinatiei J. StollA.A.Bremer. 1. 34—29 19—23 2. 40—34 14-1 3. 45—40 10—14 4. 50—45 4—1» 5- 31—26 17—22 6. 37—31 11-1? 7. 41—37 7—11 8. 46—41 1-J 9. 29—24 20X29 10. 33X24 19X30 11. 34X25 14—19 12. 40—34 10-14 13. 44—40 5—10 14. 34—29 23X34 15. 39X30 23—28? 16. 32—23 lèx29 17. 43—39 19—24 18. 30X19 13X24 19. 37—32 8—13 20. 41—37 2-8 Wit heeft door beter openingsspel eeni? voordeel weten te behalen. Hij laat zich ech ter als volgt verrassen. 21. 31—27? 14—20! 22. 2«V5 17-" 23. 27X18 12X23 24. 5X28 16-21 25. 26X17 11X44! Als 't harte hangt aan geld en goed En hebzucht haakt naar overvloed Dan is dat niet te prijzen. Maar geld te hebben in zijn zak Geeft in de wereld toch gemak En is niet af te wijzen. Wanneer naar eisch van ieders plicht Met lust de arbeid wordt verricht, Dan volgen ook de rechten. Zoolang men op de wereld toeft, En kleeding, spijs en dek behoeft, Moet men voor 't broodje vechten. De arbeid wordt door 't loon verzoet En ieder die dus arbeid doet, Zal ook zijn loon genieten, ton treedt er zoo in uw gezin Wat meer gemak en welvaart in, Dat zal U niet verdrieten. Maar wie van 't geld zijn afgod maakt Naar rijkdom en naar schatten haakt, Is waarlijk te beklagen. Omdat, wanneer zijn uurtje slaat, Hij alles toch r^aar achterlaat, Voor vrienden, en voor magen. De hebzucht, rijk met goud belaftn Klopt tevergeefs om toegang aan, Aan gene zij van 't leven. Geen schatten oop'nen rijk of wijs De poorten van het paradijs, Als zij aan schatten kleven. Leef dan zoo goed gij leven kunt. De welvaart wordt u niet misgund, Maar draag geen slrvenboeien, Want wie onnoodig vaak ontbeert En niet van d'arbeid profiteert, Omdat hij altijd meer begeert, Is dommer dan de koeien.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6