Nogmaals de ordening in de Wieringermeer Wij lazen voor U 't Zijn geen Lilliputters! Het beloofde land Persgevecht en soldateneten September: feestmaand voor de hoofdstad Ook na 1941: Verboden voor middenstanders „systeem" verraden Drie rijwielroovers gegrepen Tsjechische arbeiders in het geweer Militair overleg tusscben Roemenië en Turkije Chauffeur tolde op zijn beenen D-trein maakt doodenrit Abessijncn blijven opstandig Laat het ri)k de qronden houden, zegt de tegenwoordige midden stand, Flinke zaken met behoor lijke afzetmogelijkheid de eenige oplossing. Het. blijkt wel, dat wij met ons artikel „De ordening in de Wieringermeeienkele weken geleden geplaatst een zeer gevoelige snaar hebben aangeraakt en een probleem hebben aangesneden, dat niets meer en niets minder dan het zijn of niet zijn van den middenstand in het nieuwe Land raakt. In dat artikel hebben wij geen bepaalde mee ning gelanceerd, wij wierpen slechts een blik in de toekomst, die voor den middenstand twee mogelijkheden heeft: Het blijft zoo het is, als het rijk de gronden in de Wieringermeer niet aan de gemeente overdraagt. Het „verboden toegang" voor mid denstanders verdwijnt na 1941 en on beperkte vestiging wordt mogelijk, wanneer de gemeente wél de gron den krijgt toegewezen. Het is te begrijpen dat de tegenwoordige middenstand, die zich met groote offers een plaatsje onder de zon althans aan den niet meer zoo zwaarbewolkten hemel, veroverd heeft, zijn bestaan ziet bedreigd en wenscht dat alle aandrang op de regeering wordt uit geoefend om de gronden aan het rijk te laten, om zoodoende de noodige contröle te houden. Naar aanleiding van ons artikel ontvingen wij vele verzoeken van Middenstanders eens met hen van gedachten te wisselen over de ze hoogst belangrijke zaak, welke zeker waard is ook aan het publieke oordeel te worden onderworpen. Wij hadden dezer dagen een onderhoud met een der meest vooraanstaande middenstan ders. iemand die de Meer nog in „stuifzand toestand" heeft meegemaakt en die zijn oor deel als volgt samenvatte: Wanneer de Wieringermeer wordt openge steld. zullen er velen zonder vooraf te gaan rekenen, door een coort Wieringermeergoud- koorts worden bevangen en op groot avon tuur het nieuwe land in trekken. Winke liers en kleine nijveren, die als vliegen op de stroop zullen afkomen. Wel werkt de vesti gingswet en de bij de wet vereischte vakken nis als een rem, maar gezien het overgroote aantal aanvragen dat thans bij de Wierin- germeerdirectie berust, kan werkelijk een invasie worden verwacht. Aan bedrijfskapi taal is te komen, vakkennis zal er ook zijn, maar wat baten bedrijfskapitaal en vakken nis, wanneer het afzetgebied nu eenmaal te klein is om dat productief te maken? Afgezien van de billijkheid tegen over de Middenstanders, die aldus al le kinderziekten in de nieuwe samen leving zouden hebben meegemaakt om 't bedje voor 'n ander op te schud den, is het onverantwoordelijk tegen over de liefhebbers, die van niets we ten en afgaan op fantastische verha len, dezen zonder meer toe te laten. Een moordende concurrentie zal het gevolg zijn, en al zullen na enkele jaren velen nog veel harder over den dijk terug hollen dan ze erover zijn gekomen, het zal lang duren voor men inziet dat ook in de Wieringer meer het goud waarlijk niet voor het opra pen ligt. Voor prijzen, die ver boven die in het oude land liggen, behoeft niet gevreesd te worden, aldus onze zegsman verder, een gezonde con currentie zal blijven en is noodig. De groote concerns en coöperaties, welke hier óf dage lijks waren van buiten inbrengen, óf hier zelf gevestigd zijn kan de middenstand slechts in bedwang houden door zijn prij zenpolitiek aan te passen. Maar dan moe ten het ook flinke zaken zijn, welke een zoo danig afzetgebied hebben, dat in groote kwantums, dus tegen lage prijzen kan wor den ingekocht. Men heeft het nieuwe land nu eenmaal voor de bevolkingsgroepen anders gemaakt dan het oude, men heeft den pachters bij flink werken en behoorlijke capaciteiten een bestaan verzekerd O0k de tegenwoordige middenstanders werken flink en hebben be hoorlijke capaciteiten Is het dan gezond deze eroep den ondergang in te jagen en in en kele maanden wellicht af te breken, wat zoo moeizaam is opgebouwd? Tot zoover onze middenstander, wiens stem ongetwijfeld de meening van zijn collega's weergeeft. Men ziet, de liquidatie-commissie, welke, zooals wij eerder schreven deze zaak n studie heeft is er voorloopig nog niet mee klaar. Ongetwijfeld heeft de tegenwoordige middenstand zijn historisch verworven rechten en is er veel voor te zeggen, niet meer nieuwe zaken op te laten zetten, dan oor de behoefte noodzakelijk is. Wij zijn van meening dat voor de regee- ing een der tegenwichten op deze balans wel zal vormen de overweging of de be schermde Wieringermeer-middenstand op den duur geen kongsi zal vormen en een soort eenheidsprijzen poli Wek zal gaan voe- •en, tot schade van den consument. Ons Neen, 't zijn reuzen in de plan ten en dierenwereld, deze visch en deze bloem! Het plaatje links werd genomen in de staat Maine, Amerika, waar alles mogelijk is en een visscher, die er, wat zijn proporties betreft, zelf óók wezen mag, een visch van 500 pond verschalkte. Naar de geluk kige Amerikaan beweert, streed hij één uur en vijf en vijftig minuten met het zeemonster. Rechts bloeit de grootste bloem ter Wereld, de tropische „Amorpho- phallus titanum", zooals de geleer den het drie-meter hooge Florakind, dat zich thans in Berlijn laat be wonderen, noemen. Zij bloeit voor de eerste maal, de bloemenreuzin. In Amerika is alles mogelijk Wondere bloei dunkt, dat dit zoo'n vaart niet zal Ioopen. De verbruikers in het nieüwe land kunnen voor den inkoop van hun grootere artikelen met hun auto's en motoren gauw uit de voe ten en voor de dagelijksche waren zijn er, zooals gezegd, genoeg liefhebbers-leveran ciers van buiten. Nu wij de zaak ook van andere zijde hoorden, lijkt ons het standpunt door den tegenwoordigen middenstand inge nomen het overwegen waard. Flinke zaken, met mogelijkheid van voldoende afzetgebied Maar de middenstand moet ook het voorrecht van bescherming dan beseffen. Zijn verant woordelijkheid blijft groot, want men kan tenslotte zooveel beschermen en ordenen als men wil: de klant blijft koning en deze be paalt den prijs! Vele vluchtelingen zullen tien tallen jaren geduld moeten oefe nen Terwijl de immigratiequota's van Groot- Brittannië, Ierland, Frankrijk, België, Zwit serland, Nederland en Scandinavië verre van uitgeput zijn, zijn de immigratieaan- vragen uit Midden-Europeesche landen tot zoo'n hoogte gestegen, dat het voor som mige candidaten 25 jaar of langer kan du ren, alvorens zij de Vereenigde Staten zul len mogen binnengaan. Ofschoon het Duitsche quota 27.370 per jaar bedraagt, waren door de Duitsche con sulaten in Duitschland volgens te Washing ton gepubliceerde cijfers 298.000 aanvragen voor visa ingeschreven op 30 Juni j.1. dit zou beteekenen, dat het Duitsche quota voor de eerstvolgende 11 jaar is uitgeput. Ongeveer de helft der candidaten wordt echter afge wezen om lichamelijke of geestelijke rede nen, maar ook dan nog zijn er candidaten voor vijf jaren. Meer Polen dan Duitschers af gewezen. In Polen hebben thans 114.000 personen immigratieaanvragen ingediend, terwijl het Poolsche jaarquota slechts 6.524 bedraagt. Het percentage afgewezen Polen is echter grooter dan dat van afgewezen Duitschers, Een merkwaardige toestand bestaat ten aanzien van Hongarije, waar 30.000 perso nen visa hebben aangevraagd, terwijl een jaarlijksch quota van slechts 869 voor Hon garije bestaat. Ofschoon Hongarije een geringer percen tage afgekeurden heeft dan bijna ieder an der land, zou het volgens het thans gelden de systeem van 25 tot 30 jaar duren vóór alle candidaten in de Vereenigde Staten zouden zijn opgenomen. Idbreker door zijn DE man reeds gearresteerd, voor dat de politie al zijn wandaden ontdekte. In den nacht van 24 op 25 Juli werd op vakkundige wijze ingebroken in een maga zijn van radiotoestellen in de Zoutmanstraat te Den Haag. De inbreker had de ruit van de winkeldeur verwijderd door de schroefjes los te draaien. Een Philips-radiotoestel had aan trekkingskracht op den inbreker, zoodat deze het meenam. Op goed spoor. De Haagsche politie heeft dezer dagen het bewuste toestel achterhaald, maar de lam pen en de accu bleken verwisseld te zijn. Hierdoor ontdekte de politie een tweede inbraakje, dat in den nacht van 29 Juli was gepleegd op den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam. Op dezelfde wijze als in Den Haag was de inbreker hier binnengeko men en zijn buit bestond uit radio lampen en een accu. De dader bleek te zijn een 20-jarige gla zenmaker uit Rotterdam. Het toestel had hij op de fiets naar Rotterdam getransporteerd. Later plaatste hij het bij kennissen in de residentie, doch deze klaagden over de lam pen en de accu, welke gedurende de reis naar de Maasstad ernstig geleden hadden. Daarop eigende hij zich te Rotterdam de lampen en de accu toe. De glazenmaker was in het begin van Augustus reeds gearresteerd wegens ladelich ting en bevond zich in het Huis van Bewa ring. Eén van hen heeft pas „gezeten". Op 10 Augustus werden uit een pakhuis aan de Krusemanstraat te 's-Gravenhage twee rijwielen ontvreemd. Het politioneel onderzoek wees uit, dat een 21-jarige jonge man zich met een sleutel toegang tot het pakhuis had verschaft. Samen met een vriend ontvreemdde hij de rijwielen, welke gebracht werden naar de woning van een derden kennis. Deze vond de zaak evenwel weinig veilig, waarop de fietsen naar een pakhuis in de Lepelstraat werden overgebracht. Het drie tal is thans ingesloten. Een der vrienden was op 5 Juli uit de gevangenis ontslagen, waar hij anderhalf jaar had doorgebracht, wegens diefstal van motoren en benzine. EEN FRONT VAN HONDERD DUIZENDEN? Gajda ontbindt de Tsjechische fascistische partij. De „Times" meldt uit Praag, dat generaal Gajda, die kortgeleden trouw beloofd heeft aan Hacha en de Tsjechische fascisten be volen heeft zich aan te sluiten bij de na tionale eenheidspartij, thans door Moravië reist om de plaatselijke fascistische afdee- lingen te ontbinden. Het schijnt, dat de Duitsche autoriteiten hun steun hebben ont trokken aan de fascisten, die slechts een klein gedeelte van de Tsjechische natie ver tegenwoordigen. De Tsjechische regeering neemt thans met eenige waakzaamheid de vorming waar van een Tsjechisch arbeidersfront, dat naar men gelooft gereed staat om een aanwervings campagne in het begin van de herfst te ope nen. In het protectoraat worden berichten ontvangen, volgens welke Tsjechische ar beiders in Duitschland, die ongeveer 60.000 man omvatten en 20.000 vrouwen, voor dit front geworven worden en dat bij hun terug keer na het seizoenwerk van den zomer een partij met 200.000 tot 300.000 leden eenige moeilijkheid kan veroorzaken voor de na tionale eenheid. De geruchten, volgens welke een Ro- meenschTurksch militair accoord geslo ten zou worden, worden door Turksche po litieke kringen als ongegrond beschouwd. Zij geven echter eenvoudig toe, dat het mogelijk is, dat binnenlkort besprekingen gevoerd zullen worden tusschen de beide generale staven voor een eventueele militaire coör dinatie. Aangezien het Balkanpact gemeenschap pelijke samenwerking der onderteekenaars behelst, zou een militair accoord overbodig zijn Men is van meening dat deze geruchten hun oorsprong vinden in het feit, dat bin nenkort een militaire Roemeensche missie m Turkije komt. De „Haagsche Post" fascistisch? Het Volk (s.d.a.p.) doet een feilen uitval naar de liberale „Haagsche Post". Tot voor kort was „De Haagsche Post", aldus het ar beidersorgaan, een democra tisch weekblad. Het verdedig de inzichten en beginselen, die op vele punten van de onze afweken, doch het had voor de opvattingen van te genstanders dat respect, dat nu eenmaal voor een gedach- tenwisseling in een vrije sa menleving 'n onmisbare voor waarde is. Toen onlangs een oud-lid van Nationaal Herstel, de heer Bauduin, als hoofdre dacteur van dit weekblad op trad, hebben wij uiting gege ven aan onze ongerustheid. Thans, nu wij dit weekblad eenigen tijd aan de gang heb ben gezien, moeten wij vast stellen, dat de somberste ver wachtingen zijn overtroffen. Wij gunnen „De Haagsche Post" het genoegen, zich op te werpen als spreekbuis voor die kijk op het landsbelang, die de anti-revolutionnaire partijleider, de heer Colijn, en de liberale partij voorstaan. Maar als dit orgaan de tegenstanders stelselmatig kleineert en in een twij felachtig daglicht stelt; als dit orgaan den gezon den grondslag der ver draagzaamheid verlaat en met looze praatjes stem ming maakt tegen een ka binet, alleen omdat dit voorstanders van een ac tieve welvaartspolitiek omvat, dan heeft het de democratie verlaten en maakt het propaganda voor het fascisme. Van de nieuwe kabinets formatie heette het, dat men „een offerfeest van beginse len" te aanschouwen zou krij gen. Welk een logica! Dit schrijft een blad, dat de groote meerderheid van de volksvertegenwoordiging in de kwaadaardigste termen verwijt, dat zij niet een offer feest van haar beginselen heeft op touw gezet om maar den heer Colijn aan het be wind te laten. Het is een ernstig verschijn sel. Aan deze nauwclijks-ver- hulde fascisterigheid bestaat in Nederland geen behoefte, aldus het Vk, dat besluit: Ons publiek slikt niet zoo gemakkelijk een zoo plotselin ge verandering van staatkun dige richting. Het door de modder halen van onze parle mentair-democratische orga nen en hun voormannen het is een bedrijf, dat een ste vig antwoord verdient. Woorden zijn muziek. Uit het orgaan van den Alg. Ned. Zuivelbond: Sinds jaar en dag wordt ge tracht betere wettelijke bepa lingen te krijgen ten aanzien van het misbruik dat in me nig opzicht gemaakt wordt van het woord „beter," dat •men vaak als een verzamel naam gebruikt ziet bij aandui dingen van margarine, mé langes, e.d. Een sterk staaltje daarvan troffen we onlangs aan in een artikel in de „Haagsche Cou rant", waarin het menu van den grenssoldaat gedurende 14 dagen als volgt werd weer gegeven. M enii. Donderdag: brood, boter, thee, koffie, kaas, aardappe len, portie vleesch, spercie boonen. Vrijdag: brood, boter, thee koffie, koek, wittekoolrats en augurken, portie rundvleesch Zaterdag: brood, boter, thee, koffie, kaas, capucijners met spek, karnemelkschepap. Zondag: brood, boter thee, chocolade, ham, marinesoep, aardappelen, spercicboonen, carbonade. Maandag: brood, boter, thee, koffie, kaas en ei, rijst met bruine suiker, appeltjes, banaan. Dinsdag: brood, boter, thee, koffie, jam, erwtensoep met vleesch en kluif (stijf), rog gebrood. Woensdag: brood, boter, thee, koffie, rookvleesch, an- dijvierats, rijstepap. Donderdag: brood, boter, thee, koffie, kaas, aardappe len, doperwten, varkenslapje. Vrijdag: brood, boter, thee koffie, aardappelen, rabarber portie vleesch. Zaterdag: brood, boter, thee, koffie, ontbijtspek, ca pucijners met spek, karne melkschepap. Zondag: brood, boter, thee, cho colade, kaas, aardappelen, peultjescarbonade, appel. Maandag: brood, boter, thee jamwittekoolratg rijstepap Dinsdag: brood, boter, thee, koffie, kaas, andijvierats, kar nemelkschephp. Woensdag: brood, boter thee koffie, aardappelen, sla met 2 eieren, rijstepap Donderdag: brood, boter thee koffie, ontbijtspek, aard appelen met hachê. Hieruit blijkt overduidelijk aldus het blad van de F N Z„ hoe noodzakelijk het is'dat V fen betJere bescherming van wp wfU° "b0,er" k°mt, want we weten maar al te goed dat de grenssoldaat geen boter menshatend margarine Spoorwegshow nadert haar vol. tooiing. De laatste weken en vooral de laatste da gen is er groote bedrijvigheid op het terrein van het voormalige Paleis van Volksvlijt aan het Frederiksplein. Met rassche schreden na dert de Spoorwegtentoonstelling, die hier ter gelegenheid van 't eeuwfeest der Nederland- sche Spoorwegen wordt ingericht en die 8 September wordt geopend, haar voltooiing En niet groote voortvarendheid wordt op het oogenblik aan de afwerking ervan gearbeid. Amsterdammers kijken hun oogen uit. Menige Amsterdammer, die dit zoo drukke verkeersknooppunt passeert, blijft een oogen blik staan om het zoo ongewone en interes sante schouwspel van rails, seininstallaties en spoorwegwagons in het hartje van de stad goed in zich op te nemn. Een complete electrische trein, een dieselmotorwagen, e€n groote wagon voor eerste, tweede en derde klasse en een restauratierijtuig bevinden zich reeds ter plaatse, evenals een kleine ran geerlocomotief en een open goederenwagon, In de eerstvolgende nachten worden nog over gebracht een Pullman rijtuig, een gewoon slaaprijtuig, een tender en een „jumbo", met een gewicht van 90 ton. Deze zware ma chine zal waarschijnlijk in den nacht van 26 op 27 Augustus worden overgebracht en het behoeft nauwelijks te worden gezegd, dat voor dit zware transport groote belangstel ling bestaat. De groote expositiehal en de ingang, waar voor in verband met het treintje uit 1839, dat rond het terrein zal rijden, hooge stella ges zijn gebouwd een viaduct als het wa re zijn bijna klaar en reeds is een begin ■gemaakt met het overbrengen van het ma teriaal, dat in deze groote hal zal worden tentoongesteld. Succes voor de werkloozen, Het geheel is een prachtig succes van de jeugdige werkloozen, die in de totstandko ming van deze groote en grootsche expositie een zoo belangrijk aandeel hebben. Acht September a.s. moet het werk klaar zijn Dan zal de tentoonstelling haar poorten openen, dan is Amsterdam gereed de dui zenden belangstellenden voor deze spoor wegshow te ontvangen en deze ontvangst zal bijzonder feestelijk zijn. Want op het Centraal Station, waar toch de grootste stroom der bezoekers worden verwacht, be staan groote plannen. Men treft voorberei dingen om het station en in het bijzonder het eerste perron een feestkleed te geven en eerstdaags zullen definitieve plannen daaromtrent bekend worden gemaakt. Ook aan de verlichting der grachten de be kende en altijd weer mooie illuminatie wordt druk gewerkt. September belooft voor de hoofdstad een drukke en feestelijke maand te worden, waaraan het jaarlijksche bezoek van H. M, de Koningin, zeker grooten luister zal bij- ze tten. Maximum straf tegen hem ge- eischt. Voor het kantongerecht te Delft heeft zich te verantwoorden gehad een expedi teur uit Loosduinen, die op 23 Juni op het Noordeinde te Delft in kennelijken staat van dronkenschap een vrachtauto bestuurde Hij werd aangehouden door een agent, die constateerde, dat de chauffeur zich nauwe lijks staande kon houden. Een caféhouder had zelfs geweigerd hem bier te schenken. De man was reeds tweemaal voor een der gelijk feit veroordeeld. Hem werd thans de maximum straf, veertien dagen principale hechtenis, opgelegd plus intrekking van het rijbewijs voor den tijd van één jaar opge legd. Vreeselijk ongeluk bij Duitsch station. Nabij het hoofdstation van Chemnitz (Duitschland) is een D-trein op een groep spoorwegarbeiders ingereden. Drie man wa ren op slag gedood, een overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. De Italianen op vernuftige wijss bestookt. De laatste uit Ethiopië door de Abessijn- sche kolonie in Jerusalem ontvangen berich ten geven belangwekkende bijzonderheden over den toestand in het land'en de moei lijkheden, die de Italianen er ontmoeten, bij het kolonisatiewerk. Talrijke benden opstandelingen opereeren nog in uitgebrei de sectoren. Volkomen op de hoogte van de eweging der Italiaansche troepen en de wijze, waarop deze zich van levensmiddelen i oorzien, doen deze benden vaak aanvallen op convooien en afzonderlijke detachementen! waardoor zij de Italianen dwingen voort durend hun toevlucht te nemen tot de luchtvaart en zeer belangrijke troepensterk- en op de been te houden. Karavanen trek- ven door het land onder bescherming van gewapende escorten en vechtwagens. Kolonisten door koorts geteis terd. Uit het moederland gekomen kolonisten, me van de regeering terreinen en woningen hebben gekregen, hebben, ontmoedigd door de moeilijke arbeidsomstandigheden en ge' teisterd door koorts, bij duizenden van hun exploitaties moeten afzien. Om de uitvoe ring te verzekeren van de landbouwontwer- pen en de uitvoering van het fascistische Plan verzekert men, dat Mussolini zonder erwijl bijzondere maatregelen zou nemefli welke maarschalk Balbo zou moeten uitvo®1 ren.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 12