Nieuw nest voor de „Lepelaaf Gevoelige verliezen in den hellenhandel E Een Duitsche klacht over de belastingbons Engeland laat weer zijn tanden zien DE WERELD op Indiè weinig woorden Trein door onveilig signaal Post vluchten Een verzoenend geluid uit Amerika Steenlawine Seizoen 1939 niet best conomische arometer Zij verstoorden de kapitaalmarkt De Times wil geen wapenstll stand en vier mogendhedencon- ferentie. De Times, het Britsche orgaan, dat doorgaans de meening van de regee ring vertolkt, bevatte eergisteren een opmerkelijk hoofdartikel, waar op thans van verschillende zijden commentaar wordt geleverd. Tegenover den wapenstilstand en een viermogendhedenconferentie, de Duitsch-Italiaansche plannen dus, stelt 't blad een onderhandelingsplan van het anti-agressiefront Hiermede is Engeland dus weer tot positieve politiek overgegaan, nadat het na 't forsch klinkend „halt" der laatste weken, de agressiebedrijvigheid der spilmogendheden tot stand heeft ge bracht. De voornaamste conclusie, die men uit dit artikel moet trekken is, dat de Britsche regeering niet van zins is, aanbiedingen te aanvaarden voor onderhandelingen op een basis, vastgesteld door de totalitaire mogend heden, en die natuurlijk inhouden, dat over „voldongen feiten" als bijv. de verovering van Tsjechoslowakije, nu niet meer gespro ken kan worden en dat deze geen voorwerp van discussie of onderhandeling in eeniger- lei vorm meer kunnen zijn. Integendeel, de Britsche regeering blijft, de, zooals de „Ti mes" het in zijn hoofdartikel noemt „tijde lijke voordee'en", welke de totalitaire lan den hebben verkregen tengevolge van haar geweldspolitiek, als voorwerpen van dis cussie en onderhandeling beschouwen Zoo als gezegd kan dit artikel van de „Times" niet opgevat worden als een reactie op de geruchten van een vredesvoorstel van Rome. Het is een onafhankelijk bewijs van de op vatting in Britsche officieele kringqn, dat de wereld nu lang genoeg geschokt is door de activiteit van de totalitaire landen, die, zoodra zij „tijdelijke voordeelen" hebben be haald, eerst aanbieden te confereeren over nieuwe eischen onder voorwaarde, dat over den verkregen buit niet meer wordt gepraat, en die ten slotte, zoodra aan hun eischen toegegeven zou worden, weer met nieuwe eischen aan komen zetten. Een bevestiging uit Oslo. In nauw verband met deze aangelegen heid staat een bericht uit Oslo, volgens welk de Amerikaansche volksvertegenwoordiger Hamilton Fish een onderhoud heeft gehad •met von Ribbentrop en daarna naar de Noorsche hoofdstad is vertrokken. „Dit onderhoud, zoo verklaart hij, duur de een half uur. Ik heb von Ribbentrop ge zegd, dat. ik het voornemen had een voor stel te doen met het oog op vermindering der internationale spanning door middel van een wapenstilstand vóór een oorlog en niet daarna, zooals algemeen het geval is. Von Ribbentrop gaf echter uitdrukking aan zij ja ongeloof te dien aanzien. Wij hebben ons onderhouden over zeer ernstige proble- mén, maar ik kan daarover niet meer me- dedeelen, want ons gesprek was uiterst openhartig". Fish besloot met te zeggen, dat hij den huidigen toestand in Europa „zeer depri- meerend" vond. Op de conferentie van de interparlemen taire unie te Oslo heeft Hamilton Fisih offi- eieel aangekondigd, dat hij heden de confe rentie een ontwerp zou voorleggen betref fende een resolutie, waarin de Europeanen uitgenoodigd worden een politieken wapen stilstand te sluiten van 30 dagen teneinde de Europeesche staten in de gelegenheid t.fe stellen de geschilpunten op te lossen door arbitrage of verzoening. Hier zijn dus thans twee meeningen, die van de Times en van Hamilton Fish, wel licht die van Engeland en Amerika! De Times neemt waarschijnlijk stelling tegen het idee van Hamilton Fish, omdat Polen en Rusland in de kou zouden kamen te staan. Het blad toont duidelijk in te zien, dat de aanvaarding van een dergelijk plan fataal voor de Engelsch-Russisdhe vriendschap zou blijken te zijn. Berlijn weet van niets. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berlijn: In verband met de geruchten in de Fran- sche en Engelsche pers over de besprekin gen van Salzburg en Berchtesgaden, schrijft het 12-Ohr-Blatt: De poging, Hongarije te gen de spil uit te spelen, is ellendig mislukt. Boedapest heeft daarover eeuige scherpe en duidelijke tegenspraken uitgegeven. Thans heeft men het over z.g. conferenties welke in Salzburg of Berchtesgaden zou den zijn afgesproken. Ook deze geruchten moeten wij tegenspreken. De z.g. conferen ties bestaan uitsluitend in het brein der Londensche en Parijsche sprookjesvertellers. Wij hebben geen conferentie noodig, om het Duitsche recht op Dantzig vast te stellen. De geschiedenis en het volk van Dantzig zijn de eenige getuigen van dit recht. Ook aan compromissen is ons niets gelegen. Noch in de kwestie-Dantzig, noch in de kwestie van den Corridor bestaat er voor ons een politieke koehandel. De Corridor is tot 'n onverdraaglijk en onhoudbaar feit in Oost Europa geworden. Onverdraaglijke en on houdbare feiten helpt men niet uit de we reld door een compromis. Machinist veroordeeld tot een geldboete van veertig gulden. Op den avond van 8 Maart j.L, om onge veer half tien, heerschte groote consterna tie op den spoorwegovergang Javastraat Eerste van Swindenstraat in de hoofdstad, omdat een extra-trein, komende van het Centraal Station en bestemd voor Enschede doordat de machinist door een onveilig sein was gereden, op een verkeerd spoor terecht was gekomen en onverwacht over den niet afgesloten spoorwegovergang was gereden. Gelukkig hadden zich geen onge lukken voorgedaan, dooh dit was een kwes tie van centimeters geweest. Op het laatste moment, vlak voordat hij den overgang zou passeeren, zag de machi nist n.1. dat hij op een verkeerd spoor was geraakt. Hij gaf noodsignalen, waardoor op liet nippertje een vrouw met een kinder wagen zich voor den aanstormenden trein uit de voeten kon maken. Gistermiddag moest de machinist zich we geus het in gevaar brengen van het ver keer door mechanische kracht over een spoorweg voor den Amsterdamschen po litierechter, mr. dr. Muller verantwoorden. Vedachte kon op een vraag van dr. Mul ler geen verklaring geven voor het feit, dat hij door een onveilig sein was gereden. Hij verkeerde in een volkomen gezonde con ditie en was op 1 Juli 1.1. reeds twintig ja ren in dienst van de Spoorwegen, zonder dat hem iels dergelijks ooit was overko men. Het moet een moment van onoplettend beid zijn geweest. Een 'andere verklaring kon verd. niet geyen. Requisitoir. De officier van Justitie, mr. Bosch, kon ook geen verklaring voor het gebeurde vin den. Van ernstige schuld was derhalve hier sprake. Mr. Bosch noemde het een absoluut toeval, dat zich geen ongelukken hebben voorgedaan en eischte een maand gevan- genistraf De politierechter veroordeelde den ma chinist tot een geldboete van veertig gulden, bij niet betaling te vervangen door een hechtenisstraf van twintig dagen. K.L.M. vogel aan de British lm- perial Airways verkocht. Om te voorzien in het tekort aan vlieg-materiaal, veroorzaakt door eenige recente vliegongevallen, heb ben de British Imperial Airways, de Lockheed 14, PHASL, de „Le pelaar", van de Koninklijke Lucht vaart Maatschappij overgenomen. De machine zal waarschijnlijk dienst doen op de lijn LondenBer lijnWarschau of LondenBoeda pest. De „Lepelaar" is een Lockheed Super- Electra en is voorzien van twee Wlright- Cyclone motoren elk van 800 p.k. Aan dit toestel zijn de nieuwste verbeteringen aan gebracht. Nog enkele maanden geleden werd het voorzien van „slots" dit zijn speci- alle gleuven .in de vleugels om de landings snelheid te verminderen. Een zeer snelle machine. Het is de eenige Lockheed, welke de K.L. M. voor het Europeesch verkeer gebruikt. Wel vliegen er geregeld vier machines van dit type op de West-Indische lijden. De „Lepelaar" werd verleden jaar door de K. L.M. in gebruik genomen en na verschil lende biiinenlandsche vluchten deed zij ge regeld dienst op de lijn Amsterdam-Manches terLiverpool. Het is een machine, die eenigszins buiten het gewone type der K. L.M. valt, doch niettemin zeer snel en bruikbaar is. De voor den verkoop vereischte toestem ming der regeering is verkregen en de af levering zal morgen plaats hebben. Vacantiegangers in Polen getrof fen. In de Tatra (Polen) is een groep vacan tiegangers, die dicht bij een bergtop tus- schen rolsteenen waren gaan schuilen voor een onweer, getroffen door een steenlawine, waardoor twee personen werden gedood en dertien gewond. Invloed van den internationalen toestand. Op den 15den Augustus pleegt ieder jaar het meerendeel van de leveringstermijnen in den binnenlandschen bloembollenhandel af te loopen. Ook dit jaar is daardoor in de afgeloopen weken drukte 'geweest in de bloembollencentra van Noordholland, de bollenstreek HaarlemLeiden en het West- land. Vergeleken bij andere jaren was echter de drukre aanmerkelijk min der. de onzekere internationale toe stand drukte zijn stempel op den bollenhandel, welke in zekeren zin een luxe handel is. In den afgeloopen winter, na het accoord van Munchen, was er, aldus de N. R. Crt., nog een korte periode, waarin met succes en animo zaken gedaan werden, doch de Paaschdagen luidden een algemeene onze kerheid in, die na het opwerpen van het probleem Dantzig van week tot week groo- ter werd. De prijzen daalden regelmatig, zoodat ve le soorten binnen enkele maanden een waar devermindering van 20 pCt. of zelfs meer, ondergingen. Dit gold niet alleen voor nieu were tulpen, die in de eerste jaren altijd min of meer speculatieve objecten zijn, doch ook voor goede handelssoorten, die al ja ren op de internationale markt gevraagd werden. Gevoelige verliezen Gevoelig zijn dan ook de verliezen, gele den door handelaars, die in den winter groote partijen kochten in de hoop. deze bin nen enkele maanden met flinke winsten van de hand te kunnen doen. Er was wel eeni ge reden voor hun verwachting. Het prijs peil was ook in den winter al niet hoog, er heerschte in politieke kringen een zeker optimisme en in Januari meende men nog, dat de vorstperiode schade aan den bollen- stand kon hebben toegebracht. Zoowel de eene als de andere overweging bleek echter onjuist en niet gering is het aantal transacties, dat geen doorgang kon vinden en tusschen kooper en verkooper met schadevergoeding werd afgedaan. De animo om het gekochte te ontvangen was begrijpelijkerwijze ook niet groot en de ontvangers bekeken de in deze dagen ge leverde partijen met een critisch oog, om dat eenig gebrek reden kon zijn den duren koop te annuleeren en tegen de huidige la gere prijzen dè behoeften te dekken. Ook de sluitingstermijn van levering voor 15 Au gustus is over het algemeen nauwkeurig gehandhaafd. In den binnenlandschen handel is thans het voornaamste werk achter den rug: over enkele weken is de export aan bod, die dan voor Engeland en Amerika begint te „pak ken". Week Maandag Lm Zaterd 7 Aug. tot 8 Aug. tot 12 Aug. 1939 Aug. 1938 Effect enm ar kt Aandeelen koersen 81.4 93.5 Betalingsverkeer Omzet postcheque- en girodienst 102.5 96.0 Groothandel Groot handelsprijzen 72.0 69.8 Omzet termijnmarkt Amsterdam 6.6 75.0 Kleinhandel Omzet winkelbedrijf 95.3 101.1 Goederenverkeer Gewerkte taken (1 taak halve ar beidsdag) Haven Am 79.6 63.5 sterdam Bevrachtingen wilde binnenvaart 120.1 110.6 Arbeidsmarkt Aanvragen van werk gevers 107.4 121.8 Aanbiedingen ran 82.0 93.6 werknemers Plaatsingen 107.1 125.7 DUITSCHE INDUSTRIE VOOR GROOTE PROBLEMEN. De vreugde, waarmede het Duitsche be drijfsleven de «enigen tijd geleden gedane verklaring van staatssecretaris Reinhardt, dat met ingang van 1940, de belastingbons no. II niet meer zullen worden uitgegeven, heeft begroet, is onverholen en spreekt boek deelen. Zooals bekend, zijn de belastingbons uit gegeven om de financieele behoeften van het rijk te dekken door het uitgeven van rente loos papier, voorschotten op in de toekomst te innen belastingen, inplaats van rente dragende leeningen De verschillende open bare instanties werden verplicht leveranties en andere prestaties van induslrieele onder nemingen tot 40 pCt. in bclastingbons te be talen. De industrieel kan dan verder de hem geleverde goederen en prestaties weer tot 40 pCt. in belastingbons verrekenen. Koers daalde aanzienlijk Zooals vele andere maatregelen in het Derde Rijk niet aan de verwachtingen heb ben voldaan, is ook de lioop, welke men van deze belastingbons bij haar officieele intro ductie aan de beurs heeft gekoesterd, de bodem ingeslagen. Zooals bekend, verwachtte men toentertijd, dat de belastingbons op een voor het oeconomische leven dragelijken koers van ongeveer 98 pCt. zouden worden gehouden. Maar reeds dadelijk werd dit papier in Dr. FUNK, de Duitsche Minister van Economische Zaken. zulke hoeveelheden aangeboden, dat de koers niet onaanzienlijk lager kwam ten nadeele van hen, die de ze bons slechts door verkoop kun nen wegdoen. Exporteurs profiteerden Natuurlijk zijn er wel enkele groepen, die profijt hebben getrokken van den gang van zaken bij dit product van Duitsch financieel inventief vernuft. In de eerste plaats behoo- ren hiertoe de loonintensieve bedrijven en die, welke hun grondstoffen niet via den handel verkrijgen, zoodat zij niets hebben te maken met de belastingbons. Maar vooral de exporteurs hebben zich in de handen ge wreven. Zij toch verkochten hun goederen niet tegen belastingbons maar gebruikten deze wel en liefst tegen een zoo laag mo gelijken koers om hun leveranciers te betalen. Dit zijn evenwel nog niet de eenige klachten. Ook met de vertraging bij de toe wijzing en de kosten daarop is men niet zeer ingenomen. Men had aangenomen, dat de belasfingbons aantrekkelijk zouden wor den gemaakt voor beleggingsdoeleinden. Dat dit alles niet is geschied en dat de ontevredenheid groot is, be wijst wel het feit, dat de Kölnische Zeitung het waagt, een openhartige en onverbloemde critiek te oefenen op dit papier. Alle klachten zijn in wezen terug te voe ren op den koers, een klacht, welke haar belang nog daardoor vergroot ziet, dat de koersdaling van de belastingbons storend werkt op de Duitsche kapitaalmarkt, Deze markt is een van de zwakste punten in het oeconomische bestel van onze vrien den n hot '.osvon. De industrie werkt op volle kracht en heeft in vele gevallen drin gend behoefte aan nieuwe middelen. Daar tegenover staat, dat de gemiddelde inkom sten van de Duitsche burgers, alsmede hun besparingen, stijgen, maar toch heeft men den laatsten tijd verschillende emissies van de industrie zien mislukken. Te weinig „ordening" Het is niet verwonderlijk, dat men in een zoo sterk interventionistisch land als Duitschland de fout zoekt in een tekort aan overheidsbemoeiing. Ook wij Nederlanders weten maar al te goed, dat „een beetje" or dening niet mogelijk is, maar dat men, een maal daarop gekomen zijnde, het hellende vlak van bescherming en regeling steeds verder moet afglijden, wil men het eene gat met het andere stoppen. Zoo wordt bij onze Oosterburen de gespannen toestand op de markt voor industrie-obligaties geweten aan nalatigheid ten aanzien van het manipu- leeren van het koerspeil. Men wenscht en het genoemde Duitsche blad maakt zich tot tolk van dat verlangen dat maatrege len wprden getroffen om de aandee- len der industrie ten minste op het peil te handhaven, waartegen zij zijn uitgegeven. ,Hct gaat niet aan, zegt de Kölnische, dat men een lee ning opneemt, waar mogelijk in het prospectus uitweidt over de buiten gewone. zekerheid en over de rente, en daarna de leening en haar koers- beloop maar aan hun lot overlaat" Het, is natuurlijk verre van ons, aldus de N. R. Ct., waaraan wij het bovenstaande ont- leenon, den toestand op de Duitsche kapitaal markt nu eens extra somber te willen voor stellen, want zoo schitterend is bij ons de situatie ook niet, maar wel dient er op te worden gewezen, dat do hier geuite klach ten, welke uit Duitsche bron komen, gaan tegen verschijnselen, die de voosheid van de economische structuur aantoonen. Industrie in de knel. Ook de Engelsche pers wijdt beschouwin gen aan de problemen van het Duitsche eco nomische leven. De Fin. Times schrijft, dat de industrie geen beroep kan doen op de kapitaalmarkt en dit zou toch noodzakelijk zijn, gezien de groote slijtage van de machi nes en den drang tot uitbreiding. De kapi taalmarkt is reeds gedraineerd door de re- geerin gsleeni ngen en de groote, vaak niet ge slaagde, uitgiften van industrie-obligaties. Daar vele goederen niet kunen worden afge werkt door gebrek aan speciale materialen, hoopen de voorraden bij de fabrieken zich op, wat het probleem der liquiditeit natuur lijk verzwaart. Dc actiefste beurshandelaren, de Joden. Dat de beurs zoo gedeprimeerd is, wijt Fin Times aan het feit, dat de indus'trieelê maatschappijen sedert 1933 beleggingen zoch ten voor haar kunstmatig opgedreven liquide middelen, doch dat thans niet meer kun nen en bovendien, dat de actiefste beurs handelaren, de Joden, zijn verdreven. Torenvalk (heenreis) Emoe (terugreis) Pelikaan (heenreis) Nandoe (terugreis) Vertrek van Rang. 16 Aug. Basra 16 Aug. Athene 16 Aug. Medan 16 Aug. Aankomst te [■Sin-gap. 16 Aug. Athene 16 Aug. i Basra 16 Aug. Rang. 16 Aug. u Geen roggebroodrentenierl Te White Plains in den staat New York, is de gepensioneer de spoorwegklerk Robert Bromm overle den. Hij leefde uiterst karig en kleedde zich armoedig. Iedereen dacht dan ook, dat hij er komen moest van zijn pensioen tje. Het bleek echter, dat hij 150.000 na liet. Een halfzuster in Ierland is de eenige erfgename. Zware brand In Lithauen. In het Lithau. sche stadje Gardsen, op 18 km. van Memel, woedt een zware brand. De plaats wordt nie<®volkomen vernieling bedreigd. Er woonden 3.500 inwoners in Garsden. In to taal zouden ongeveer 500 huizen zijn afge brand. Daarbij zouden ook drie personen om het leven zijn gekomen. Benzineont ploffing is de oorzaak. Madrid gaandeweg regeeringscentrum. Vijf ministers, t.w. arbeid, openbare werken, nationale opvoeding,, justitie en financiën, zijn thans van Santander,Victoria en Bur gos naar Madrid overgeplaatst. Thans be vinden zich in Burgos nog het bureau van Franco en de departementen van buiten en binnenlandsche zaken en oorlog, in Bil- bao bevindt zich nog het departement van handel en in Valladolid het departement van landbouw. Ook deze ministeries zul len de komende weken hun zetels krij gen in de hoofdstad. Jaarbeurs in Zwitserland. De twintigste Zwitsersche jaarbeurs te Lausanne zal van 9 tot 24 September worden gehouden. Voor het eerst zal ook een gastronomische jaar beurs worden georganiseerd, terwijl gelijk tijdig een nationale tuinbouwtentoonstel ling te Lausanne in het verband der jaar beurs zal worden gehouden. Zwitserland minder werkloozen. In ver* gelijking met Juli van het vorige jaar is het aantal werkloozen in Zwitserland met 10.689 of met dertig procent gedaald. Het grootste aantal werkloozen in de maand Juli was ingeschreven in 1936 en bedroeg toen 67.963. Sinds dien is het aantal der halve gedaald met 42.748 of 63 procent. De verbetering van den toestand op de arbeidsmarkt geldt voor alle belangrijke bedrijfsgroepen. Het grootst is de vermin dering van het aantal werkloozen in de metaal- en textielindustrie. Duitsche bank pot zilver ou. De Poolsche autoriteiten te Chelmmo hebben ontdekt, dat de bank van de Duitsche minderheid aldaar, de „Deutsche Bank", meer dan 40.000 zloty aan zilver had opgepot. Bij huiszoeking werd een opdracht uit Duitsch land gevonden, zilver op te potten. De di recteur en de kassier van de bank zijn gearresteerd en de bank is verzegeld. De ontdekking werd gedaan in een groote campagne van de Poolsche autoriteiten het oppotten van zilver tegen te gaan en ter bestrijding van iedere manoeuvre tegen het crediet van den staat, De Amerikaansche gevangenen in Spanje. De secretaris van de Amerikaansche am bassade in Spanje, Grain, heeft aan de pers medegedeeld, dat de 45 Amerikaan sche staatsburgers, die op het oogenblik in de Spaansche gevangenissen zijn opgeslo ten, allen te gelijker tijd zullen worden vrijgelaten. De ambassadeur heeft Franco namens Roosevelt persoonlijk bedankt. De Duitsche actie in Amerika. De com missie tot onderzoek naar anti-Ameri- kaansch optreden in de Vereenigde Staten heeft haar werk hervat en den leider van de „Gerrman American Bund" Fritz Kuhn gehoord. Deze deelde mede, dat de Bund in 1936 te Brooklyn is opgericht en dat alleen Amerikaansche burgers lid konden wor den. Hij ontkende, dat de Bund in poli tieke betrekking tot Duitschland stond- IIet doel was slechts de Duitsch—Ameri kanen te verecnigen in een nieuwe par tij. Hij voegde hieraan toe, dat de vereeni- ging 20.000 leden telde, doch de ledenlijsten zijn op bevel verbrand, toen de autoritei ten van New York besloten hadden een onderzoek in te stellen. Beek ontvangt. Beek heeft de ambassa deurs van Frankrijk en Roemenië ontvan gen.Chodacki, de Poolsche commissaris- generaal in Dantzig, is per vliegtuig Warschau aangekomen, waar hij door mi nister Beek werd ontvangen. Duitsche propagandalectuur uit Frankrijk geweerd. Op last van den minister van Binnenlandsche Zaken is het Duitsch® propaganda-orgaan „Cahiers FrancoaU®- mands" in Frankrijk verboden. Het tijn* schrift werd uitgegeven voor het Fransen- Duitsche genootschap te Berlijn en is het Duitsch en Fransch geredigeerd. In a laatste nummers zijn enkele zeer tenden- tieuse artikelen opgenomen. De levering van Amerikaansche vliegtuiü®^ aan Japan. In antwoord op een Pe bericht, volgens hetwelk 't departement v. buitenlandsohe zaken den verkoop Y® Douglasvliegtuigen aan Japan zou heW bevorderd, heeft Summer Welles verklaar dat het contract tot het verkoopen van a ze toestellen was afgesloten voor den l roep van Huil tot de Amerikaansche i brikanten. De Amerikaansche politiek geen vliegtuigen te verkoopen aan 'a. welke de burgerbevolking bombarde"1 is niet gewijzigd.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2