Welke veiligheidsmaatregelen zijn voor de badgasten genomen? Motorrijder aangereden Van een geplaagde Opoe /Iquida r~ Ponderdag 17 Auonsfnc 1939 Tweede Blad 1Vaar blijft hel R. Kruiswaar tfe reddingsbrigade Gebrek aan schoolruimte UX.O.-school Ernstige waarschuwing Het bezoek van minister Dijxhoorn Overplaatsing onderwijzeres Burgerlijke Stand van Den Helder Vischafslag Den Helder AFHALEN wordt niet Vervlogen illusie £tadlnLeiuu4 WEK UW LEVER-GAL OP Men zwemt in zee op eigen risico r f i 1 i'jiii/ T-Tof ia Hmilr r»-r\ Viat- „4. Het ia druk op het strand te Huisduinen Drukker dan andere jaren. Het feit, dat de militaire autoriteiten het nog altijd noodig vonden het tegelpad bij paal drie voor alle verkeer gesloten te houden, is oorzaak, dat het strandleven zich in hoofdzaak concen treert tuaschen paal 1 en 2. Duizenden genieten iederen dag van het genot van een zeebad, profiteeren van de vrijheid van het strand, zonnen en branden bruin in hun vrije dagen. De zee lokt iederen dag even vriendelijk en bekoorlijk. Het blijft evenwel wenschelijk voor die vriendelijkheid op zijn qui vive te zijn, want er is nog altijd een groot risico ver bonden aan het zwemmen in zee. Een ge vaar, dat velen onderschatten en met hun leven moeten betalen. Niettegenstaande waarschuwingsborden waagt men zich te ver in zee, omdat men het verraderlijke van de zeestroomingen niet kent en voor dat men het weet, wordt men gegrepen en meegesleurd. Er zijn gelukkig weinig waaghalzen, maar het aantal slachtoffers, dat de zee ieder jaar vraagt, is nog veel te groot. Wat doet de gemeente? Wat doet ons gemeentebestuur nu voor de veiligheid van de badgasten? Om te beginnen zijn er bij verschillende golfbrekers een aantal waarschuwingsborden geplaatst, die den baders vertellen, dat ze voorzichtig moeten zijn in de omgeving van de golfbrekers en dat ze zich niet te ver in zee moeten wagen. Ze doen hun werk, die borden, en het is ge lukkig, dat ons badleven de laatste jaren weinig slachtoffers heeft geëischt. Maar de tol van één menschenleven is nog teveel. Voorts zijn er op verschillende plaatsen langs het strand, tn totaal op zeven gevaar lijke punten, reddingsboeien met haspels en reddingslijnen opgehangen, die gebruikt kun nen worden in geval van gevaar. En dan zijn er tenslotte de agenten, één bij Huisduinen en één bij paal 3, die toezicht houden op de openbare orde. Agenten, die de zwemkunst meester zijn en by een ongeluk eerste hulp kunnen verlee nen. Met waardeering voor wat het gemeen tebestuur in deze gedaan lieeft, meenen we toch, dat de maatregelen niet vol doende zijn, om een veilig strandleven te verzekeren. Voor eenige jaren was er een betere orga nisatie en het is te betreuren, dat het gemeen tebestuur niet getracht heeft deze vrijwillige diensten, zij het met een klein offer van de gemeentefinanciën, in stand te houden. De vroegere reddingsbrigade van de H.Z.V. Het is nu ongeveer een achttal jaren gele den, dat actieve en sportieve leden van de H.Z.V. een reddingsbrigade vormden, die vrij willig toezicht op strand uitoefenden. Het waren uitstekende zwemmers, die de kunst van het zwemmend redden verstonden, een kunst, die men meester moet zijn, wil men met succes aan het strand bij een red ding op kunnen treden. Vier jaar lang hebben deze leden veel vrijen ■tijd gegeven om de veiligheid van de baders en zwemmers te verzekeren, 's Woensdags middags, Zaterdags en Zondags waren steeds eenige leden op het strand aanwezig, die bij het eerste gevaar zich te water begaven en menig leven van den verdrinkingsdood hebben gered. Door de HZV werden een tweetal red- dingskasten op het strand geplaatst, die uit eigen middelen werden betaald en waarin zich een gordel met 200 m. red- dingslqn, haspels en zwemvesten bevon den. Vier jaar heeft men dit werk volgehouden, toen kreeg men het zwemgebouw aan den dqk, waardoor toezicht noodig was op de eigen leden. Men moest dus de strandwacht opgeven en heeft eenige pogingen gedaan het gemeen tebestuur te animeeren, dezen dienst over te nemen. Evenwel zonder resultaat, met het oog op de kosten meende het gemeentebestuur op dit voorstel niet in te kunnen gaan. Het badleven verloor daardoor eenige actieve mensehen, die voor de \eiligheid veel gedaan hebben en die door hun enthou siasme de zwemsport in onze stad sterk hebben geanimeerd. Ook de R. Kruis colonne verdween. Een tweede nuttige, vrijwillige instelling was de Roode Kruis-colonne. Deze is haar werk ongeveer gelijk begonnen met de reddingsbrigade en heeft haar taak tot 01 jaar trouw vervuld. Aanvankelijk had het R. Kruis de beschik king over een houten gebouwtje b(j den ucn toren Kijkduin. Heel wat slachtoffers heeft men daar behandeld, zelfs is het voorgekomen dat men bij een gebroken sleutelbeen hulp moest verleenen, enkelfracturen, snijwonden, enfin alle mogelijke ongevallen werden in het gebouwtje van het R. Kruis behandeld. Do'- hier waren het weer een aantal jongere en oudere menschen, die hun vrijen tijd in dienst stelden van de goede zaak. In de vacan- tieweken werd iederen middag dienst gedaan van 2 uur tot 9 10 uur, Zondags den geheelen dag. Na het houten gebouw kreeg men de beschik king over het keurige gebouw van het R. Kruis op den Kijkduinweg, terwijl later, toen het badleven zich van Huisduinen naar paal 3 verplaatste, men gebruik kon maken van den politiepost, die zich daar bevond. Dit jaar echter missen we ook de R. Kruispost op het strand. Het gebouwtje bjj paal 3 is uitgeschakeld door de Defen siemaatregelen, men had dus geen acco- modatie meer aan het strand en dus werd de hulpverleening stopgezet... en var geen enkelen kant, ook niet van den kant vi.n het gemeentebestuur, dat toch heusch deze vrywilligersdiensten wel hoogeiyk mocht waardeeren, werd gereageerd op het wegblijven van dezen nuttigen dienst. Geen aanbod om een houten gebouwtje beschikbaar te stellen, geen waardeering voor het vele werk, dat men gedaan had. We missen dus op het strand èn de reddings brigade èn de R. Kruiscolonne en we betreuren dit, omdat beide diensten zoo uitstekend func- tionneerden en zooveel nuttig werk hebben verricht. We vragen ons af of het niet mogelijk is, dat deze diensten weer ingesteld worden, of het niet mogelijk is, dat het gemeentebestuur een wachttoren aan het strand plaatst, waarop in den drukken vacantietijd een wachter is, die waarschuwt als de menschen te ver gaan, die hulp kan verleenen, als die hulp noodig is. Kan men niet op eenvoudige wijze een verbinding van den eenen pier tot den anderen tot stand brengen, door middel van een lijn met kurken, zoodat men weet, als ipgn zich daar buiten begeeft, men zich moedwillig in gevaar be geeft Het is natuurlijk niet mogelijk maatrege len te nemen van paal 1 tot 3, doch als men slechts toezicht hield op een gedeelte van het strand, b.v. tusschen 2 pieren, dan weten de strandbezoekers waar ze veilig kunnen zwemmen en waar men op eigen risico zich te water begeeft. Het is nu te laat in het seizoen om nog maat regelen te nemen, maar wellicht, dat men deze dingen eens kan overwegen voor een volgend jaar, zoodat het steeds drukker bad leven niet onnoodig slachtoffers eischt. SCHOUW VLIEGER'» Onder wijs-Instituut Leerlingen van alle scholen 25 ct. per week Moeilijk leren gaat steeds ten koste van de gezondheid. Wij leren Uw kind die moeilijkheden overwinnen. HOOFDGRACHT SI en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. Iederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk. plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. Door militaire vrachtauto Vanmorgen om half acht is een motor- ryder, Blokker van Huisduinen, vry ern stig aangereden op de kluft by den wind- wyzer. Blokker kwam van Huisduinen en reed by den windwqzer de dijkkluft op, om daar de Dorus Rqkersstraat in te gaan. Uit de Dorus Rykersstraat kwamen een tweetal militaire vrachtauto's de dykhel- ling oprijden. Het was niet mogeiyk nog tydig te stoppen voor den motorryder, en deze zag ook geen kans meer den voorsten wagen te ontwyken, zoodat een botsing tusschen motorryder en vrachtauto het gevolg was. De motorrijder sloeg van zijn tweewieler en bleef bewusteloos op den weg liggen met vry ernstige hoofdwonden en schaafwonden aan handen en beenen. Het motorrijwiel was zwaar beschadigd. Oogenblikkelijk werd de politie op gebeld en spoedig was de politie-auto ter plaatse, terwql ook Dr. Buchlifest intusschen gewaarschuwd was en spoedig op de plaats van het ongeluk aanwezig was. Deze verleen de eerste hulp en liet den man naar het Ma rine Hospitaal vervoeren. Over de schuldoorzaak van dit ongeluk kon men ons nog niets meedeelen. Wel is de alge- meene klacht, dat de militaire auto's veel te snel rijden. Ook is ons meermalen opgevallen, dat door de chauffeurs vrij roekeloos wordt ge reden en een wenk van hoogerhand, tot voor zichtigheid, lqkt ons niet overbodig. Een lokaal op zolder Volgens de thans bekende cijfers zal de open bare u.l.o. school aan de Molenstraat alhier, op 1 September a.s., 224 leerlingen tellen. Voor het doelmatig onderbrengen van dit aantal moet de verdeeling der leerlingen plaats heb ben over 9 lokalen. Tot nog toe heeft deze school echter de beschikking over 8 lokalen (het teekenlokaal, waarin ook voor het ont vangen van andere lessen enkele leerlingen zijn ondergebracht, inbegrepen), zoodat er één lokaal te weinig zal zijn. Aangezien het gewenscht is de leerlingen zooveel mogelijk in hetzelfde gebouw te huis vesten, is gezocht naar een oplossing in dien geest, dat op den zolder der school nog een lokaal wordt bijgemaakt. In overleg met den directeur van gemeentewerken en het hoofd der school is die oplossing mogelijk gebleken. De commissie van bijstand voor het onderwijs kan zich met deze oplossing vereenigen. De kosten van een en ander worden be groot op 375.het aandeel in de alge- meene bedrijfskosten en de kosten van toezicht inbegrepen. Voorts zal het noodig zijn over te gaan tot den aankoop van 12 tweepersoonsbanken met een lessenaar en een stoel, waarvan de kosten worden geraamd op 304. B. en W. verzoeken den raad hen voor de uitvoering van het vorenstaande een crediet te verleenen van 679. Di verband met een in Juni j.L plaats V gehad hebbend ernstig ongeluk met een zoogenaamde „gioeiingspatroon", af komstig van een zeemyn, wqst de Com missaris van Politie te Den Helder ieder op het groote gevaar verbonden aan het hanteeren van zoodanige en daarop ge- lykende voorwerpen, alsmede van alle voorwerpen, waarvan kan worden ver wacht, dat zy ontplofbare stoffen be vatten. Het publiek wordt met nadruk in overweging gegeven om by het vinden van dergeiyke voorwerpen, deze niet aan te raken, doch terstond de Politie of de dichtstbuzynde militaire autoriteit te waarschuwen, omdat deze de hulp van deskundigen kunnen inroepen, teneinde de betrokken voorwerpen te onderzoe ken en eventueel te demonteeren. Naar wij nader vernemen, hoopt de minis ter van Defensie, Z.Excellentie A. Q. H. Dijks hoorn, die morgen een afscheidsbezoek aan de „Tromp" brengt, tusschen half tien en kwart voor tien in de stelling te komen. De Minister van vergezeld zijn van den Chef Marinestaf, vice-adminiraal J. Th. Fürst- ner. Na een bezoek aan den Commandant der Marine, zal de minister om 10 u. aan boord van de Tromp" gaan en na de bezichtiging van het schip een toespraak houden tot de bemanning, waarna de Minister en Admiraal Fürstner het schip zullen verlaten en naar Den Haag terugkeeren. Sedert 28 Juli j.1. bestaat, wegens het op eigen verzoek verleende eervol ontslag aan mej. J. H. L. Gerth van Wijk, aan de school aan de Javastraat een vacature van onder wijzeres. Van mej. T. Heijman, onderwijzeres aan school Tuindorp, is het verzoek ingekomen naar de school aan de Javastraat te mogen worden overgeplaatst. Onder overlegging van de ter zake inge wonnen adviezen van het hoofd der betrokken school en van den inspecteur van het lager onderwijs, stellen B. en W. den raad voor, met ingang van 1 September 1939, naar de school aan de Javastraat over te plaatsen de onder wijzeres van school Tuindorp, mej. T. Heijman. EEN UITVERKOOP-SLACHTOFFER. Gisteren werd er toch weer iemand be keurd wegens overtreding van de uitverkoop- wet. BEVALLEN: T. MeijerTroch, z.; T. Noor- dinkVeenstra, d.; W. E. OortFlipse, z.; W. Riedemanv. d. Akker, z. ONDERTROUWD: L. v. d. Heiden en T. H. Janssen; C. Joffer en R. Kraan; C. G. Gielen en L. A. J. Koopman. OVERLEDEN: R. Roelofs, 64 j. (m). 16 Aug. 1939. Aangebracht door korders: Tongen per kg 1.331.11 Slips 1.060.70 Schol I p. kist d.706.80 Schol II 3.60—2.20 Schar 2.401.90 Bot 4.003.00 berekend door ESONA (Auto- en Bootdiensten). Een ridderiyke melkboer en een onverstandigen vader. In de eerste Vroonstraat woont opoe Struis, een alleraardigste oude vrouw. Meermalen komt het echter voor, dat de baldadige jeugd deze vrouw plaagt en sart, temeer omdat zq toch niets kan terug doen. Dit is zoo de gewoonte van deze jeugdige heeren. Zoo ook gisterenmiddag. Een troepje echte rakkers, aardige kereltjes, maar die het helaas niet af kunnen leeren oude menschen te plagen, had het op opoe Struis voorzien en hadden een geweldig plezier in de dreigementen van het vrouwtje, wel wetende, dat zy haar veel te vlug af waren Met luide kreten moedigden ze elkaar aan, en de een dorst al meer dan de ander Ongetwyfeld zou dit nog langen tijd zijn doorgegaan, was niet voor het vrouwtje de reddende engel, in den persoon van een melk boer, op het tooneel verschenen. De man zag de plagerij niet lang aan. maar trad krachtdadig op. Zijn bloed kookte by het zien van het wreede jongesspel. Met enkele groote stappen was hy by de booswichten. Zijn handen jeukten om hen allen eens een goede afstraffing te geven. Maar daar hadden de knapen den redder van opoe Struis in de gaten. Een waarschu wende roep weerklonk en een hollende troep verwijderde zich snel van de plaats waar nu juffrouw Struis alleen achter bleef Alleen Ja, want de toornende melkboer was achter de jongens aan. En waariyk. hy kreeg er een te pakken. Dat was er tenminste een, die zou er voor boeten, oude menschen te sarren. Een fliksche. klinkende klap om de ooren van den delinquent was een afstraffing, die zeer zeker verdiend was. Hoe graag zou de melkboer de anderen eveneens onder handen hebben genomen Maar die stonden veilig op een afstandje het geval aan te zien, ente jouwen. Zoo op de gebruikelijke manier van: Leelijke dit en dat, en meer dergelijke fraaiigheid, die dage- lqks te hooren is langs de straat. Die voelden zich veilig en durfden Met leede oogen moest de melkboer dit aan zien en aanhooren zonder iets te kunnen doen. En hiermee leek de zaak ten einde. Maar daar kwam een heer aangeloopen, die hevig „op zqn strot stond". Wat dat voor een manier van doen was, om dien jongen zoo maar een draai om zqn ooren te gevenje kon hem wel een hersenschudding slaan en je blgft maar met je pvan nujn jongen af, want anders zal ik jou eens een oplawaaier gevenEnfin een heele reeks van derge- lqke explosies uit een opgekropt gemoed. Op eenigen afstand genoot de jongen, want nu was „me vader" derby, en „me vader, nou die zou die leehjke melkboer best een pak op zijn dkenne geve, reken maar". En? „Me vader" was al aan 't knokken. Tsonge, Tsonge een formeele knokparty tusschen twee groote kerels! Daar moest je by zqn: en langzaam maar zeker kwamen de boefjes dichterby. Zooiets zie je nu ook niet iederen dag! Pats, daar had die „ouwe heer" van Jantje of Klaas, of hoe hy heeten mag. een pil in z'n maag te incasseeren. Aanpakken. Gordyntjes schoven open. Er kwamen men schen om heen staan. „Wat is er gebeurd, zeg? Waar is al die ruzie noodig voor met dat prachtige zomer weer? Ze lqken wel gek buurvrouw, twee van die groote kerelsZe moste wijzer wese. Gut, die kwam an! Nee maar, die melkboer is een pootige knaap Zoo smoesten de buurvrouwen, de hoofden werden bijeen gestoken, en ondertusschen vochten de „ouwe heer" en de melkboer hun meeningsverschil over de draai „om den oore". Als hanen stonden ze tegenover elkaar. Als kemphanen! En ook deze verbeten strijd zou nog langen tijd zijn doorgegaan, was er niet weer iets tusschen beide gekomen. Als in een spannende roman volgden de scènes elkaar bliksemsnel op. De hoogoplaaien- de ruzie zou stellig met de smadelijke neder laag van een van beiden geëindigd zijn had hij niet een abrupt einde gevonden in de ver schijning van den vredesengel. De vredesengel, die zijn naald en draad, en spelden en linnen gelaten had voor wat ze waren en zoo snel zijn beenen hem dragen kon den kwam aangevlogen, zq het ook zonder vleugels. Met een sprong was hij tusschen de vechters bazen in, die even verbouwereerd stonden te kijken. Het scheelde weinig of de vredestichter was van twee kanten onder vuur genomen, maar nee, de twist bedaarde. Dat wil zeggen, dat er dubbel zoo hard ge scholden werd over het hoofd van den vredes engel heen, die al zijn aandacht erbij moest houden om te beletten, dat een van beiden om hem heen zou glippen. „Kom nou mee... en schei nou uit met die ruzie... en wat moeten de buren ervan zeg gen... enne Maar papa snauwde en trok zqn arm los, want het kleermakertje had hem by den mouw gevat. En toch... o, wonder, hij liet zich mee- troonen. De melkboer keek triomfanteiyk. De jon gens stonden nu weer op een reuze-afstand maar ze scholden niet eens meer... Huismoeders verdwenen weer achter de deuren: „gelukkig maar, dat het afgeloope is, want ik heb het er niets op voorzien als twee van die groote kerels slaags rake." „Zulke kwajongens toch ook, hè buurvrouw". De rust was weergekeerd. De vrede geteekend. Het is weer gedaan met de hoopvolle ge dachte, dat het vraagstuk van Dantzig, onder het genot van een kop koffie en een lekkera sigaar zou opgelost worden. We hebben gis teren op de moeilijkheden gewezen, die aan zoo'n conferentie verbonden waren, omdat Duitschland en Italië Rusland wilden uitscha kelen, voor welke uitschakeling Engeland uit den aard der zaak niets kon voelen, maar toch was er weer een.flauwe hoop geboren, dat de groote heeren, zonder geweld van wa penen, tot een oplossing van de problemen in Europa zouden komen. Officieel Engeland heeft over de plan nen van Duitschland en Italië gezwegen, heeft de kat eens uit den boom gekeken, maar officieus Engeland, in casu de pers, is van leer getrokken tegen de gedachte van een conferentie, omdat men niet ge looft in de waarachtigheid van de Duit- schers. „Het heeft geen zin te onderhan delen, zoolang Duitschland zijn behoefte aan Lebensraum opvat als een rechtvaar diging voor de overweldiging, onderdruk king en berooving van zijn buren", zoo schreef de degelijke en serieuse „Times". En dit is de meening van het Engelsche volk, dat verbitterd tegenover Duitschland staat, omdat Hitier tot nog toe alle voor stellen tot een vreedzame regeling heeft beantwoord met een daad van agressie. Duitschland zelf is nu ook uit den hoek ge komen. Is het een reactie op de actie van Engeland De Duitsche pers heeft veront waardigd iedere conferentie over Dantzig en men noemt in één adem den corridor, afge wezen. De Duitsche bladen verklaren eenstem mig, dat er zoowel wat Dantzig als den corridor betreft, geen sprake van een com promis kan zqn, omdat beide vraagstuk ken van Duitschen eer zijn. En men weet het: eer is teer, vooral in de diplomatieke wereld. Dantzig, zoo redeneert men, is een Duit sche stad, die tot Duitschland behoort en de corridor door Duitsch gebied is geen vraag stuk, maar een onding. De wereld weet het dus opnieuw: er ia maar een oplossing voor deze vraagstukken en dat is de Duitsche oplossing, dat is de op lossing door geweld. Er bestaat echter nog een mogelijkheid tot vreedzame beslechting en dat is de mogelijkheid, dat Mussolini pres sie op Hitier zal uitoefenen, om niet door geweld, maar door overleg in het bezit te ko men van datgene wat hij wenscht. De Italiaansche pers pleit n.1. voor di recte Poolsch-Duitsche onderhandelingen voor een vreedzame regeling. Zal Hitier luisteren. De invloed van Italië is zeker niet te onderschatten. Ook van den overkant van den Oceaan wordt nog een poging gedaan om Europa voor den waanzin van een gewapend conflict te behoeden. Het is Roosevelt, aan wien toe geschreven wordt, dat hij opnieuw een poging zou hebben aangewend om door economische middelen o.m. uitbreiding van credieten aan Duitschland de vrede te bevorderen. Zou dit alles tevergeefs zijn We kunnen het niet gelooven Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat Iederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—1? en van 13.30— 1" u. Zaterdags van 9—12 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: De 01ymp.adefilm. Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Drie Kameraden". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Het gevaarlijke ravijn" en „Het eiland des doods". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand D enHeledr 768.5 Temperatuur lucht 16.7 Maximum temp. lucht 19.9 Wind: richting N.N.O., kracht 1 Temperatuur zeewater 18.6 Licht op 8.54 Onze stadgenoot, de heer H. F. de Grys, couponhuis, slaagde te Amsterdam voor het manufacturenbrevet van vakbekwaamheid en handelskennis, uitgereikt door de federatie van het bedienden en chefsbrevet voor den Nederl. manufacturenhandel. Onze stadgenoot de heer C. H. de Sligter, slaagde te Utrecht voor het examen Fransch I. o. BEVORDERING OP 's RIJKSWERF Met ingang van 16 Augustus 1939 is de hulpbeheerder, de heer C. Th. Pronk, bevorderd tot magazynbeheerder bij den magazyndienst op 's rqkswerf.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5