Oslo=staten bijeen Maner verraadt - zijn kameraden Aimar vreest Klink! K. I. M. ontsluit West-Indiê DE WERELD Nederland neemt de uitnoodiging aan. Tientsin door watersnood geteisterd Zij is te goed voor mijn zwager Postvluchten op Indië Van bemiddeling in de internationale geschillen geen sprake. Duifschland denkt reeds aan froniberichten Geen bemiddeling van het Vaticaan Bliksem vernietigt boerderij Ministerraad komt 4 September bijeen Een bezadigde Hartjesdag Schuilplaats door hemelvuur getroffen Een klap die aankwam! Het Verre Oosten Duitsche chirurg aan het Italiaansche Hof Gistermorgen heeft de Belgische minister president, Pierlot, in een gehouden Kabinets raad een uiteenzetting gegeven van den in ternationalen toestand. Hij heeft bij die ge legenheid den Baad voorgesteld de Staten van de Oslo-groen (bestaande uit België, Ne derland, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Finland en Luxemburg) uit te noodigen bin nenkort te Brussel een bijeenkomst te hou den om de verschillende vraagstukken van gemeenschappelijk belang onder oogen te zien. Morgen de bijeenkomst. Neder land neemt de uitnoodiging aan. Gistermiddag te 5 uur heeft de Belgi sche zaakgelastigde te Den Haag, den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken uitgenoodigd deel te nemen aan de samenkomst van de Oslostaten, welke Woens dag te Brussel zal plaats vinden. De minister van buitenlandsche za ken, Mr. Van Kleffens, heeft de uit noodiging aanvaard. Ook Denemarken en Noorwegen heb ben de uitnoodiging aangenomen, terwijl van Zweden elk oogenblik het antwoord wordt verwacht. Het programma voor de confe rentie. Brussel. Volgens inlichtingen uit offi- cieele kringen is het programma voor de conferentie der Oslostaten nog niet defini tief vastgesteld. Zooals in het officieele com muniqué wordt medegedeeld, dat is gepu bliceerd na de bijeenkomst van het kabinet gisterochtend, zullen de Oslostaten vraag stukken, welks aller belang betreffen, be spreken. In verband met den huidigen internatio nalen toestand is het duidelijk, dat ook de De pers gemobiliseerd in twee compagnieën. Uit betrouwbare particuliere bron wordt gemeld, dat binnen het kader van de mili taire voorbereidingen in Duitschiand, welke bijna openlijk voortgezet worden, twee pro paganda compagnieën zijn gevormd, een voor het landleger en een voor het luchtle- ger. Deze compagnieën bestaan uit journa listen, schrijvers en stenografen, die in ge val van een conflict communiqué-s moeten opstellen en berichten van het front 0111 het moreel der bevolking te steunen. Redacteuren worden officier. Te Bernau is gisteren een oefening gehou den door de propaganda compagnie voor het luchtleger, welke onder bevel staat van dr. Orlovius, den chef der persdiensten van het Ministerie van Luchtvaart. De vorige week heeft de propaganda compagnie voor het landleger onder bevel van dr. Metzger, me dewerker van het officieele Duitsche Nieuws Agentschap, een oefening gehouden te Potsdam. De aldus gemobiliseerde redacteu ren en schrijvers hebben den rang van of ficier als tolken. Voorstellen van het Vaticaan niet te verwachten. In Vaticaansche kringen wordt verklaard, dat de Paus geen concrete oplossing van de crisis kan of wenscht voor te stellen, aan gezien hij buiten conflicten wil blijven, die niet behooren tot de bevoegdheid van zijn missie. Het is desondanks de hechte wensch van den Paus, „om alle menschcn te herin neren aan hun plicht om de menschheid te redden van de onberekenbare ramp, die een oorlog over allen zou brengen." GROOTE ERTSVOORRADEN IN ZWEDEN ONTDEKT. De directeur van het Zweedsche geologi sche instituut, Axel Gavelin, heeft aan de pers medegedeeld, dat in Norrland groote koper-, zink-, zilver- en goudvoorraden zijn ontdekt. Tijdens boringen in de omgeving van Malmoe werd op een diepte van 160 meter goudhoudend kopererts gevonden. Dc ertsvoorraden zetten zich voort tot een diep te van 250 meter. Ook bij Raevliden zijn koper, zilver, lood en zinkertsen gevonden. internationale vraagstukken door de te Brus sel vereenigde mogendheden besproken zul len worden. Vernomen wordt evenwel, dat men ieder initiatief tot bemiddelen, hetzij door Koning Leopold, hetzij door de Belgische regeering in de huidige internationale geschillen, kan uitsluiten. Amerikaansche belangstelling voor Osloconferentie. Washington. Sumner Welles heeft ver klaard, dat het staatsdeparternent met de grootste belangstelling het bericht beschouwt volgens hetwelk België door de bijeenroe ping der zes neutrale mogendheden, een po ging deed om den vrede ij} Europa te red den". De Belgische ambassadeur heeft gister morgen een bezoek gebracht aan Welles, doch Welles verklaarde, dat de ambassa deur geen commentaar had gegeven op het Belgische plan. Zes Londenaars gedood. Gistermidag heeft boven Londen een he vig onweer gewoed. De bliksem is ingeslagen in een publieke schuilplaats in het Valenti- nespark in de voorstad Ilford. Hier werden zes personen gedood en vijftien gewond. Der tig personen hadden hier een toevlucht ge zocht. Japanners moeten beleefd wor den tegen de Amerikanen. Sumner Welles heeft verklaard, dat de Japansche autoriteiten in het gebied van Tientsin bevel hebben gegeven aan de Ja pansche soldaten, om een hoffelijke hou ding aan te nemen jegens alle Amerikaan sche onderdanen, voor zoo ver zij een ge lijke hoffelijke houding aannemen." De be velen zijn uitgegeven na het protest tegen het feit, dat een Japansche soldaat een Amerikaansche vrouw een klap had gege ven. ITALIAANSCH MINISTER STELT BEZOEK UIT. De Italiaansche minister van handel, Gu arneri, die einde dezer maand te Zürich werd verwacht, heeft zich door onvoorziene omstandigheden genoodzaakt gezien zijn reis tot de tweede helft van September uit te stellen. Ook eenige hooibergen te Alphen verbrand. Gistermiddag omstreeks zes uur, is tijdens een onweer de bliksem ingeslagen in de boer derij van den landbouwer Heenk, gelegen onder Alphen in de onmiddellijke nabijheid van Woubrugge. De brand, welke ontstond, legde in korten tijd de geheele boerderij in de asch, terwijl enkele nabij staande hooibergen eveneens door het vuur werden verteerd. Het vee kon tijdig in veiligheid worden gebracht. De brandweer van Woubrugge werd bi] haar taak geassisteerd door die uit Alphen aan den Rijn. De schade wordt door verzekering gedekt. De begrooting 1940 ter sprake? Naar wij vernemen, zal de minister raad, die het laatst op 11 Augustus bijeen is geweest, weder vergaderen op Maandag 4 September a.s. Op deze vergadering zal naar alle waar schijnlijkheid de begrooting 1940 ter sprake komen. Of fantaseert hij? Zooals men zich herinnert werd in den nacht van 10 op 11 Augustus jl. ingebro ken in huize „Schaepenburgh" te 'sGrave- land, bewoond door jhr. mr. C. Dedel, den secretaris van Z.K.H. Prins Bernhard. Ze venhonderd gulden werden gestolen. Toen dezer dagen rechercheur Blonk van het bureau Marnixstraat te Amsterdam, die een goede bekende bij de Jordaners is. van vacantie thuis kwam. vond hij een mede- deeling, van een Jordaner, die hem verzocht zich met hem in verbinding te stellen, om dat hij een belangrijke boodschap voor hem had. Rechercheur Blonk maakte binnen het uur een afspraak met den man, die hem een belangwekkend verhaal deed. Hij zou de dader zijn van een inbraak op huize „Schaepenburgh", met nog twee kamera den, wier namen hij in één adem noemde. Namen van mannen uit de Joidaansche on derwereld, welke een zeer bekenden klank voor den rechercheur hadden. Door zijn kameraden bedrogen? De man gaf dit geval bij de politie aan, zoo beweerde hij althans, omdat hij door zijn kameraden bedrogen was, zijn deel aan den buit was te klein geweest. De zaak van den inbraak is in handen van de marechaussee te Bussum en dus gaf het bureau Marnixstraat de verdere behan deling door naar Bussum. Bij zijn verhoor door de marechaussee kreeg men echter sterk den indruk, dat de man min of meer fantaseerde. Hij werd daarom wederom op transport gesteld naar Amsterdam. Opgehelderd is deze zaak dus nog niet, en een verder onderzoek zal plaats vinden. „Den grooten favori". Louis Aimar. de fameuze Fran- sclie achtervolgingsspecialist, blijkt zich aldus lezen we in de Sport wereld, het toonaangevende Belgi sche sportorgaan met veel zorg voor te bereiden op het nieuwe nummer van de wereldkampioen schappen op de baan. En het blad voegt woordelijk hieraan toe: Hij heeft verklaard, dat hij vooral den Hollander Klink de groote favori van de meeste bevoegdheden! vreest. Een en ander sluit volkomen aan bij hef artikel, dat wij gisteren naar aanleiding van Klink's vertrek naar Milaan publiceerden en waarin wij betoogden, dat evengoed als de sterksten der buitenlandsche ach tervolgers, de Wieringer als een candidaat voor den wereldtitel kan worden beschouwd. Overigens heeft Aimar grootsche plannen. Hij zal een tijdlang zijn tenten te Milaan opslaan, want on middellijk na het wereldkampioen schap achtervolging wil hij op de lichtst loopende Europeesche piste, de individueele recordtijden aan vallen, waarbij zijn kansen vol strekt niet denkbeeldig zijn! Licht-, telefoon, en waterleidingen afgesloten. Vluchtelingen stroo men de concessies binnen, maar de blokkade blijft gehandhaafd. TIENTSIN. Terwijl het staken der besprekingen te Tokio Tientsin met een verscherping der situatie bedreigt, wordt de toestand in die stad nog verergerd door den wa tersnood, die tengevolge van voort durende slagregens, steeds ernsti ger afmetingen aanneemt. De geheele stad Tientsin staat thans van vier tot tien voet diep onder water, naar telefonisch uit Tientsin wordt gemeld. Niet alleen de Chineesche wijk, maar ook de Britschc en Fransche concessies zijn over stroomd. Ook de Japansche concessie staat blank, met uitzondering van een deel der Yamaguchistraat, aand en rechteroever van de Peirivier. Zondagavond is brand uitgebroken op 4 plaatsen in de Chineesche wijk, de Japan sche en de Fransche concessies. De vlam men weerspiegelden in het voortgolvende water. De branden in de Chineésche con cessie hebben tot gistermorgen toe gewoed. De Japansche controleposten zijn nog in functie, de controlesoldaten houden het oog op het water en verleencn hulp. Men verwacht, dat het water niet dan over drie maanden zal dalen, doch de Japansche autoriteiten hopen in samenwerking met de plaatselijke Chineesche autoriteiten in zes weken het water te kunnen wegwerken In den loop van Maandag is de toestand tenslotte eenigszins verbeterd. De regen is thans opgehouden, seint Reuter, en de zon schijnt weer. Men verwacht nu, dat de ergste toestand, welke zich sinds tachtig jaar als gevolg van overst rooilijn gen heeft voorgedaan, in de komende 24 uur zal voorbijgaan. Feitelijk staat de geheele stad thans on der water. Met inbegrip van de buitenland sche concessies staat het water overal van 1 tot 3 meter hoog. Het verkeer is alleen nog mogelijk met bootjes en vlotten. Japansche militairen controleeren nog steeds het verkeer naar de Fransche en Britsche concessies bij de internationale brug, hoewel het water tot borsthoogte staat. Voortdurend stroomen Chineesche vluch telingen naar de Britsche concessie, waar dientengevolge de voedselsituatie zeer pre cair is geworden. Ook vreest men een epi demie. De overstrooming heeft de concessies ge heel geïsoleerd, behalve over de internatio nale brug, waar de Japansche bewaking thans minder scherp geworden is. Ook de electrische stroom door de prikkeldraad versperring heeft men moeten afsluiten. Uit Peking wordt gemeld, dat het normale verkeer tusschen Peking en Tientsin thans ten gevolge van de ernstige overstroomin gen geheel is ontwricht. Te Peking zelf staat het water meer dan auderhalven meter hoog. Aanzienlijke stijging passagiersverkeer. van het West Indië wordt door het vliegtuig, en dan in het bijzonder door de Iv.L.M.-vlieg tuigen, meer en meer ontsloten. Het is vei- heugend, dat in de afgeloopen maanden een extra stijging in het aantal vervoerde pas sagiers kon worden waargenomen. Onge twijfeld is dit in de eerste plaats toe te schrijven aan de hoogere frequentie van de diensten, die tusschen de eilanden, Vene zuela en Columbia worden onderhouden. Na een bestaan van vier en een half jaar kan deze overzeesche afdeeling van de Konink lijke Luchtvaart Mij. voor Nederland en Ko loniën tevreden zijn over het reeds bereikte resultaat. En nog steeds is er een gestadige vooruitgang waar te nemen, hetgeen wel het beste geillustreerd wordt door het opvoeren van de frequentie der diensten. De stijging in het passagiersverkeer op het West-Indische luchtnet spreekt wel duide lijk uit het feit, dat in de eerste helft van de maand Juli 190 passagiers vervoerd wer den tegenover 660 passagiers in de eerste helft van Augustus, een stijging dus van ongeveer 30 pet. 99 99 Bruigom belasterd. Verdachte tot boete veroordeeld. Soms gebeurt het, dat de weg van liefde, verloving en huwelijk gelijkt op een kaars rechte verkeersweg zonder noemenswaardi ge kuilen of hobbels, zoodat het jonge paar zonder de geringste emotie van het eene stadium naar het andere overgaat. Soms is die weg echter een weg met ver sperringen en hindernissen, die te stevig opgetrokken blijken, zoodat het bij een prille liefde blijft. Een dergelijk geval werd gistermiddag voor den Amsterdamschen politierechter ffehandeld; de bruidegom in spé had n.1. bij de justitie een aanklacht ingediend te gen de hindernissen, welke hij op zijn weg naar het geluk had gevonden. Hindernissen, in den vorm van laster praatjes, rondgestrooid door een zwager van den a.s. bruidegom. Deze zwager zat gistermiddag op de bank der verdachten, terwijl op de getuigen bank het meisje, de moeder van het meisje en de belasterde hadden plaats genomen. De bruigom een inbreker? De dingen, die verd. tegen de moeder van het meisje en ook tegen-het meisje zelf had verteld, hielden in, dat 't jongmensch een buitengewoon oneerlijk individu is en zich o.m. zou hebben bezig gehouden met het leeghalen van goed gevulde brandkas ten. De redenen, waarom verd. dit had verteld, waren wraak voor de inderdaad niet zeer fraaie behandeling, welke verd. van zijn zwager ondervond en ook het feit, dat verdachte het meisje te goed vond voor zijn zwager! Hij ontkende den laster niet .hetgeen trou wens weinig zou baten, want zij het dan met, eenige moeite, omdat zij een beetje af- keerig van den eed waren de moeder en dochter bevestigden zijn bekentenis. Op een vraag van den officier van Justitie moest verd. toegeven, dat hij geen enkel be wijs had, dat zijn beweringen omtrent, de gedragingen van het jongmensch op de ge tuigenbank tot waarheid maakte. De eisch luidde twintig gulden boete subs. tien da gen hechtenis. In verband met de moeilijke financieele omstandigheden vah verd. maak te de politierechter het vonnis wat milder, verd. werd veroordeeld tot twaalf gulden boete, subs. twaalf dagen hechtenis. Het publiek bemoeit zich er mee. Voor het vonnis echter uitgesproken werd, mengde de publieke tribune zich in de be handeling. Een tweetal buurtgenooten van verd. gaven n.1. met luide stem hun afkee ring over den man ten beste. Een kort en gemoedelijk optreden van den rijksveldwachter deed hen echter spoe dig de zaal verlaten. Toch rukt de Amslerdamsche brandweer nog 24 keer uit. De derde Maandag van Augustus 1939 behoort weer tot het verleden en daarmede heeft Hartjesdag 1939 afgedaan. Het is een Hartjesdag geweest, die waarschijnlijk alle records van bezadigdheid heeft geslagen. Slechts in de Dapperbuurt, van oudsher een roerige omgeving op dergelijke avonden, was de politie genoodzaakt op te treden, doch het bleef beperkt bij enkele charges en de arrestatie van een twaalftal opge schoten jongens, dat in strijd met de poli tieverordening niet had kunnen nalaten een vlammetje te houden bij een stuk „knal- tuig". In deze buurt was de brandweer ook genoodzaakt enkele malen water te geven voor een straatbrandje. Vierentwintig malen in totaal moest de brandweer voor straatbranden, voorname lijk in dc Indische Buurt, uitrukken. Een brandwacht is gewond, toen kwajongens .op den Sloterweg een bus benzine in het vuur gooiden en deze tot ontploffing kwam. Aan den overkant van het IJ, waar het vorige jaar de gemoederen uiterst verhit waren, had de politie in samenwerking mot de verceniging „Belangen Amsterdam Noord een buitengewoon goede oplossin"- ge\ ouden. Op dc terreinen langs den Wad denweg waren n.1 volksspelen georgani seerd, een „veredelde" Hartjesdag, Vertrek van Aankomst t» Oehoe (Rang. 21 Aug. Singap. 21 Am» (heenreis) I I Athene 21 Aug. Jodhp. 21 Au* Gier Basra 21 Aug. (terugreis) Valk Basra 21 Aug. (heenreis) (terugreis) |Ranp' 21 AuR' lJodhp' 21 A"K. Kroonprins ernstig Het Zwitsersche Telegraafagentschap meldt dat een chirurg uit Zürich gis termiddag per vliegtuig naar Rome is vertrokken, na dringend ontboden te zijn om een lid van de Koninklij. ke familie te opereeren. De chirurg zou prof. Sauerbruck zijn en de pa- tiënt de kroonprins van Italië. BELGISCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Nabij Oostmalle in de nabijheid van Ant- werpen is een militair vliegtuig omlaag ge. stort. De beide inzittenden zijn om het le. ven gekomen. Uad&al HET INTERNATIONAAL PROGRAMMA 1939/1940. Het internationaal voetbalprogramma van Nederland is nog niet definitief vastgesteld, De ontmoeting tusschen Nederland en Duitschiand, welke op 29 October zou plaats vinden, kan dien dag geen doorgang vinden, Deze wedstrijd zal nu waarschijnlijk in Jan. of Februari worden gespeeld. Het programma ziet er als volgt uit: S November: EngelandNederland. 10 December: Jubileum wedstrijd, waarschijn* lijk tegen België. JanFebr.: NederlandDuitschiand. 31 Maart: NederlandBelgië. 28 April: BelgiëNederland. Juli: Olympisch toumooi. &cAa&.M HET TOURNOOI TE BOURNEMOUTH. Euwe en Flohr leiden. De uitslagen van de partijen gespeeld in de zevende ronde luiden: Landau-Aitken afgebroken. Conde Koenig 10, Thomas- Flohr 01, Iïlein-Mieses 10, Wallis-Kitto 1—0, Euwe-Abrahams 10. Euwe en Flohr behouden dus de leiding met 6 punten. Landau staat thans op de ne gende plaats met 2% pt. 'en een afgebroken partij. m_ weinig woorden De slaking der melkboeren in den staat New-York. Bij botsingen met stakende melkboeren zijn op straat en op hoeven in het Noordelijk gedeelte van den staat New York duizenden liters melk wegge spoeld. De stakers die de levering van melk wildon verhinderen, vielen de boe ren aan. Zij lieten de melk voor New- York wegloopen of deden er petroleum in. De staking duurt al zes dagen. Slechts de helft der benoodigde melk wordt ge leverd. La Guardia heeft een conferett* tie bijeengeroepen. Ongeluk bij openingsplechtigheid van de jaarmarkt te Smyrna. De openings plechtigheid van de internationale jaarmarkt te Smyrna, waar tal van le den van het diplomatieke corps aanwezig waren, werd overschaduwd door een on geluk. De menigte drong de ruimte binnen, waarbij eenige personen onder den voet werden geloopen. Zij moesten naar een ziekenhuis wprden overgebracht- De toestand van eenige persionen is ernstig. Joden gemolesteerd. Volgens de Turksch® bladen werden gisteravond in een open bare gelegenheid te Pera eenige Joodsche jongelui door Duitschers aangevallen en mishandeld. De Duitschers zijn door de nnlitio rrna 1 ..„kt scusjiemieia te pera eenige jooiim jongelui door Duitschers aangevallen mishandeld. De Dui1--1~"B politie gearresteerd. Raming van den oogst in Polen. Volgens de raming van het Poolsch bureau voor de statistiek op 15 Juli j.1. zal de tarwe oogst waarschijnlijk 22.7 millioen cfuin- talen bedragen tegen 21.7 millioen in '38 van rogge 75:5 millioen tegen 72.5, van gerst 14.8 millioen tegen 13.7 en van haver 28.8 millioen quint. tegen 26.6 millioen m het vorige jaar. De het Zweedsche duikbooten blijven thuis. Zweedsche regeoring heeft besloten h®1 bezoek te annuleeren van de tweede divi sie duikbooten aan Ostende. Volgons hc oorspronkelijke plan zouden deze Zweed sche onderzeeërs gister zijn vertrokken. De schepen zullen in de Zweedsche wate ren blijven, waar zij oefeningen zullen houden.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2