t Nergens idealer gelegenheid dan in onze stad Groote wedstrijden op 31 Augustus [pQQCDQaffiLiaDa Ernstig geval van vergiftiging In dienststelling „Willem van der Zaan" Vacantie - rhapsodie Zee visscheri j -film Duitschland zet Engeland schaakmat Dinsdag 22 Augustus 1939 Diploma-zwemmen in het Gemeentebad Tweede Blad CD CD D GOeD DRUKKERIJ DE BOER Motorrijder overleden Burgerlijke Stand van Den Helder Op bezoek bij Oome Kees 2)-£m HeJtcLeA %w-em£ Het is warm ppfff... wat is het warm. Toch, vriendelijke lezer (es) is het niet zoo warm als U wel denkt. Toch is het weer van onze dagen Uw klachten niet waard. Een temperatuur van 75 gra den in de schaduw is wel hoog genoeg om uw extra flanelletje uit te laten, om u de weelde te veroorlooven met een schiller-hemd naar kantoor te gaan of met opgestroopte armsmouwen achter uw werk te staan, maar om een gezicht te zetten alsof u elk oogenblik in zwijm kan vallen, nee daarvoor is het nog te „frisch". 't Is lekker warm, heerlijk zomerweer, weer voor alle vacantiegangers, die hun vrije dagen in de omarming van de Noordzee door brengen. Een gouden tijd voor alle badplaat sen, voor dames die zich bruin willen laten branden en heeren, die willen geuren met de kracht van hun body. De stad is uitgestorven, gelukkig, en het strand overbevolkt. De tenthouder aan Huis duinen en donkere Duinen glundert van 's morgens 7 uur tot 't avonds half tien en als u last hebt van uw logé's, die het hier maar wat leuk vinden, dan geeft u ze een pak brood mee en ziet ze niet voor bedtijd terug. Wat een ideaal oord is het hier. Je moet de buitenmenschen de lof van onze plaats maar hooren bezingen. Den Helder de zonnigste stad van Nederland, dusde meest hygiënische stad van Nederland, dus... de prettigst bewoonbare stad van Nederland. Dat moet je metmaken... i Ja, de lof van Nieuwediep, van Huisdui nen en van de Donkere Duinen, is op hoogen toon bezongen, door allen, die onze stad niet kenden en haar in deze dagen bezochten. Waar vraag ik U is een gemeentebad met Zeewater? Nergens in ons land... Waar zwemt men zoo heerlijk vrij, in een •zoo groot en veilig bad als bij onze zwem- vereenigingen aan den dijk?... Nergens! Het is geen overdrijving als we zeggen, dat de bezoekers van buiten daarover enthou siast zijn. En wat kun je hier goedkoop zwemmen. Als je je brood meeneemt kun je tien keer te water voor een dubbeltje. Een terras om te zonnebaden, een zachte steen om je heerlijk op uit te strekken en voor je het vroolijk, frisch en levendig gedoe van zwemmende en duikende jongens en meisjes, dames en heeren. Er zijn bij onze zwemvereenigingen heel wat mooi-weer-zwemmers. De H.Z.V. en Frissche Morgen tellen samen een 1500 leden en als daarvan in normale omstandigheden een derde deel iederen dag zwemt is het veel. Maar nunu de zon zoo lekker op de bloote body piekelt, nu probeeren ze allemaal te profiteeren van hun lidmaatschap van deze nuttige en aangename vereenigingen. De zon is nauwelijks wakker of er staan al leden voor de clublokalen aan den dijk en het zou in dezen tijd aanbeveling verdienen, avond verlichting aan te brengen, want zoo lang het nog even kan duikt men van de torens, die zacht te schommelen liggen in het water. Die zwemmerij is een pracht thermometer, meer "nog dan het aantal graden Fahrenheit zegt het aantal zwemmers, hoe warm het is en het is jammer, dat de beide badmeesters geen statistieken bijhouden van het aantal baden, dat dagelijks genomen wordt, men zou het typisch verschijnsel kunnen constateeren, dat met het stijgen van den thermometer, het aantal zwemmers naar evenredigheid stijgt. Als de warmte van de laatste dagen nog wat aanhoudt zijn de clublokalen straks te klein om het aantal liefhebbers te bergen. Er heerscht bij onze zwemvereenigin gen een opgewekt vereenigingsleven. Er is een prettigen geest en daardoor een vriendelijke verstandhouding. Badmeester Salomonson toonde ons een heel stapeltje ansichtkaarten, die hem toegezonden wa ren door leden met vacantie... maar die hun bad en badmeester daar in den vreemde toch niet konden vergeten. Eu badmeester Kwinkelenberg vertelde met zekeren trots, dat hij reeds 1500 dag kaarten verkocht had. Een respectabel aantal. Op 31 Augustus heeft men bij de F.M. groote zwemwedstrijden, in verband met den verjaar dag van H.M. de Koningin. De Marine zal tegen de landmacht in het strijdperk treden en na tuurlijk zullen de zeelieden het van de land macht winnen, als het om een strijd te water gaat. Of niet??... Naar men ons meedeelt zijn er onder de miliciens uitnemende zwemmers. Het kan dus een interessante strijd worden. Verder zal het zwemmende stadgenooten interesseeren, dat in het gemeentebad in September diploma-zwemmen zal zijn. Men weet, wie zijn kinderen goed en degelijk zwemmen wil laten leeren, die moet ze toe vertrouwen aan de handen van badmeester Bandt. De badmeester in het gemeentebad heeft graag een rauwe keel voor zijn leerlin- getjes over. Hij wordt het niet moede om honderdmaal, neen duizendmaal op een dag zijn aanwijzingen te geven aan vlugge en min der vlugge leerlingen, aan jongens en meisjes, die in vijf lessen „los" zijn en aan pupillen, die na vijftien lessen nog een benauwd ge zicht trekken als ze te water gaan. In een advertentie zullen over dit diplo ma-zwemmen nog nadere bijzonderheden bekend gemaakt worden, maar wie zijn diploma in September halen wil, moet nu hard beginnen met zich ernstig te trainen. Kom op, jongens en meisjes, aan den slag. is een introductie voor uw feestavond. Laat het daarom vervaardigen bij die bekend staat om haar goeden smaak SCHOUW VLIEGER'» Onder wijs-Instituut Leerlingen van alle scholen 25 ct. per week Elk kind heeft zijn eigenaardigheden. Ook het Uwe. Daarom maken wij eerst zorgvuldig studie van eiken leerling. HOOFDGRACHT 51 Drie leden van het gezin K. uit de Langestraat naar de Lidwina-stich- ting. Gisterenmiddag heeft zich in de Lange straat bjj de familie K. een geval van voedsel vergiftiging voorgedaan, dat zich in den be ginne ernstig liet aanzien. Zooals gewoonlijk had de fam. K., bestaan de uit vader, moeder en twee kinderen, om pl.m. 1 uur gegeten. Een paar uur later kregen de ouders en de dochter plotseling last van hevige brakingen, die steeds erger werden. In allerijl werd een dokter gewaarschuwd, die onmiddellijk overbrenging naar het St. Lidwina Ziekenhuis noodig achtte. Daar voedselvergiftiging vermoed werd, zijn de etensresten voor onderzoek aan den dokter medegegeven. Aanvankelijk werd gedacht, in verband met het warme weer, dat vleeschvergiftiging de oorzaak zou zijn geweest, doch mede door het feit, dat de zoon geen last van brakingen heeft gehad, en toch van het vleesch gegeten, zal dit vermoeden wel onjuist blijken. Wat betreft de toestand van de slacht offers, kunnen we gelukkig mededeelen, dat deze hedenmorgen, nadat de fam. K. een zeer onrustigen nacht had gehad, zoodanig was, dat levensgevaar niet meer aanwezig geacht behoeft te worden. Dat het er gisterenavond om gespannen heeft, blijkt wel uit het feit, dat de beide an dere zoons, die uitstedig waren, in allerijl naar huis waren ontboden. Als gevolg van het ongeluk bjj den Windwijzer. De heer Blokker, wonende te Huisduinen, die zwaar gewond als gevolg van een motor ongeluk in het Marinehospitaal was opgeno men, is gistermorgen zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, aan de bekomen kwetsuren overleden. Zooals men zich zal herinneren werd de heer Blokker eenigen tijd geleden op de kluft bij den windwijzer aangereden door een mili tairen vrachtwagen, zoodat hij met zijn mo torrijwiel kwam te vallen. Zijn toestand was dadelijk zeer ernstig en zijn overlijden is dan ook geen onverwachte gebeurtenis. 21 Augustus 1939. BEVALLEN: R. JanssenDros, z. OVERLEDEN: M. Kwast—Meijer, 64 j. Mijnenlegger-Instructievaartuig. Gistermiddag is het nieuwe mijnenlegger- instructievaartuig „Willem van der Zaan" officieel in dienst gesteld, nadat het schip gisterenmorgen op de werf van de Ned. Dok maatschappij was overgenomen door vice- admiraal A. Vos, hoofd van de IVe afdeeling van het departement van Defensie. De in- dienststelling door den aangewezen comman dant luitenant ter zee le kl. H. D. Lindner, waarbij tevens aanwezig waren de directeur van de Ned. Dokmaatschappij, de heer J. H. C. Salberg en de ingenieur van de marine A. M. Fabry de Jonge. Te half twee stelden de officieren en bemanning zich op de voorplecht van het schip op, waarna de commandant het be vel gaf, vlag, wimpel en geus te hijschen. Onder het snerpen van het bootsmans fluitje, terwijl de bemanning front maak te naar de vlag en salueerde, ging het dundoek aan voorsteven en achterplecht omhoog, terwijl de wimpel van den mast wapperde. Met een korte toespraak heeft de comman dant vervolgens het schip in dienst gesteld. Door het hijschen van den wimpel, zoo zeide hij, heeft dit schip zijn intrede gedaan in de Kon. marine. Het Nederlandsche volk, dat het geld ervoor heeft opgebracht, de ingenieurs en teekenaars van de Marine en van deze werf en de arbeiders die er aan gewerkt heb ben, hebben echter bijgedragen, dat dit schip in dezen vorm gereed is gekomen. Het is een mijnenlegger die aan alle moderne eischen voldoet. Door dit alles zou het echter nog geen oorlogsschip zijn als het niet op de juiste wijze zou worden gebruikt door degenen aan wie H. M. de Koningin het heeft toever trouwd. Wat zij van ons verwacht heeft zij te kennen gegeven door de keuze van den naam, welke het schip draagt, die van „Willem van der Zaan". Spreker schetste in het kort het leven van Willem van der Zaan, die zich ge heel in dienst van het vaderland heeft gesteld en er voor alle offers heeft gebracht, en zelfs zijn leven voor het vaderland heeft gegeven. Ongetwijfeld heeft H. M. de Koningin door de keuze van zijn naam de bemanning willen zeggen zijn voorbeeld te volgen, dat klinkt eenvoudig, maar in dezen tijd van internatio nale spanning beteekent dit zeer veel en is de mogelijkheid niet uitgesloten dat men tot andere daden bereid moet zijn dan de gewone vredesoefeningen welke men gewend is. De commandant sprak de hoop uit, dat alle op varenden dit evenals degene wiens naam het schip draagt, tot elk offer voor het vaderland bereid zullen zijn, en herinnerde daarbij aan de woorden van dr. Colijn, in wiens radiorede van 11 April j.1. wordt gezegd, dat de beslis sing over ons lot niet in menschenhanden ligt. Hij eindigde met een driewerf hoezee voor H.M. de Koningin, welk hoezee door alle op varenden werd overgenomen. Hierna las hij de benoemingsbesluiten voor, waarmee de plechtigheid ten einde was. De „Willem van der Zaan". De mijnenlegger „Willem van der Zaan" zal tevens dienst doen als instructieschip. De waterverplaatsing bedraagt 1300 ton (Washington deplacement), de lengte is 70 m, de breedte 11.20 meter en de diepgang 3.30 m. Het schip is bewapend met twee kanons van 12 cm, vier mitrailleurs van 40 mm dubbel van 12.7 mm op dubbel affuit, eveneens voor affuit voor luchtafweer en twee mitrailleurs luchtafweer. Het machinevermogen bedraagt 2200 i.p.k. en de snelheid 15 knoopen per uur. Op twaalf Januari 1938 werd bij de Neder landsche dokmaatschappij de kiel van het schip gelegd, op vijftien December 1938 was de stapelloop en in April j.1. werd de tech nische proeftocht gehouden. Jan Mens XII. Hooggeachte Redacteur, Naar aanleiding van het feit, dat U mij Querido'sch Jordaans sprekend bij Uw lezers invoert, ontving ik een op rijm gestelde protest brief van mijn stadgenoot Oome Toon uit de 2e Egelantiersstraat. Ik hoop, dat U deze ont boezeming een plaats wilt verleenen in Uw veelgelezen blad. Ter geruststelling van den dichter Jan Mens voege ik hierbij, dat verdere dichtwerken over dit onderwerp door mij in de vuilnisbak gedeponeerd zullen worden. 't Welk doende, enz. Laot ze naor d'r eiges kaake Die gosers uit 't Nieuwediep Neme ze jouw nou in de veiling Omrede jij in d'r slurfies liep 'k Heb 'n jaor of wat verleje Met zo'n blauwe braniekraog Oök getippeld door De Helder 't Leit me zwaor nog op me maog! Mens, as 'k dat es most beskrijfe Wat voor oggenebbisch gaan, Ik beleefd heb met die snuiter Nageboorte van Piet Haan 't Was 'n echte, ronde gabber 'k Heb geen kwaod van 'm gezeid, Die z'n jatte kon gebruike En mesjogge op z'n meid Maor as ik je in je oor zou smoeze Hoè dat stuk ellende praot, Nou, dat lee je gauw voor Pampus, Gierde jij je uit de naod! ,,'k Heb 'n tuin met faane „skulpies" Zei die tweedehands mejaur, „En vanmiddag, na de borrel Bik je „skol" en „skarren", haur!" „Kijkeris wat 'n hoop „skuite", Dat je zien kan op de Kluft! 'n „skilderij" is d'r nog niks bij Aage roem die lelijk muftü Poekelen doen ze daor zo langzaom Of 't op afbetaoling gaot, „Op de reutel", zo wij smoezen, Da's geen suiv're mensenpraot! 'k Bin öök nog met 'm weze visse Op 'n hooffiemet 'n laan, ,jPoere" noeme me dat in Mokum 't jflatluissie" en de aol was faun!! Eerst gonge we naor zo'n zaokie An de daak, 'n reuze-loop, 'r Hong 'n bordje bij die gozer, Wat er op stongt ,J?ier te koop!" Nou weet u zogoed as ikke, Dat 'n normaol mens mit wurrem aost, Slag op stoot, m'n medebroeier, Was-ie met z'n taol d'r naost! 'k Wil 't hierbij nou maor laote, 'k Heb jou misschien nog wat geleerd, Maor bij de Nieuwediepclingen, Is 't boter an de galg gesmeerd! Laot die lui maor kallcm klesse, Kaak, wie nou 't laotste lacht; Wie zich an z'n buurman spiegelt, Spiegelt zich gewonelik zacht Ik heb hier niets aan toe te voegen. J. M. praten. In samenwerking met de V.V.V. heeft de Propaganda-commissie ter Bevordering van het Vischverbruik in Nederland gisterenavond in „Dennenheuvel" een tweetal interessante films vertoond over de Nederlandsche Zee- visscherij. Het ontwerp en de regie van deze films waren van den heer A. de Graaf, die eveneens voor tekst en uitleg zorgde, terwijl de heer Zwart het filmapparaat bediende. In zijn voorrede zette de heer De Graaf noodzaak en doel van deze propaganda uiteen. Noodzaak, omdat door het geringe vischverbruik in vergelijking met andere landen, en door de schrikbarend vermin derde export de Nederlandsche visscherij, en als gevolg daarvan nevenbedrijven als: kuiperijen, ijsfabrieken, boeterijen, enz., gevoelige verliezen hebben geleden; doel, om door meerdere bekendheid te geven aan het Nederlandsche visscherijbedrijf, de verschillende vischsoorten en hun be reidingswijze het vischverbruik in Hol land te doen toenemen en zoo de vissche rij weer een bloeiend bedrijf te maken. In een film van groote duidelijkheid en met zeer geslaagde opnamen werd eep juist beeld gegeven van den vischvangst met den trawler, de toebereidselen die voor de uitvaart wor den gemaakt, de groote hoeveelheden ijs, die meegenomen worden, den tocht over de Noordzee, de verschillende vischsoorten, die gevangen en door middel van ijs bewaard worden, de Vischhal te IJmuiden, den ver koop van kabeljauw, leng, schar, paling, poon enz., de conserveering, den verkoop, de berei ding en de consumptie. De weg, dié de visch gaat van zee naar den maag van den gebrui ker, op overzichtelijke wijze afgebeeld. In de pauze werd gratis haring op toast verstrekt, welke surprise letterlijk ,.in den smaak" van de aanwezigen viel. Ook werd propaganda-materiaal verspreid. De Haringvisscherij, waaraan de tweede film gewijd was, speelde om de stad Vlaar- dingen. Ook hier weer het zelfde verloop, maar een duidelijk verschil met andere soor ten van vischvangst, immers haringvangst is iets specifieks. Schitterende opnamen werden vertoond van het binnenhalen van het haring net, het kaken, en het inzouten. Jammer, dat aan het vertoonen van deze films, geen meerdere bekendheid was gege ven. want zij waren het zien zeker waard. Door de aanwezigen, militairen en enkele Huisduiners, werden zijn dan ook zeer ge waardeerd. Snelle ontwikkeling van den 'nternationalen toestand Deze week beslissend over oorlog of vrede. Duitschland heeft Engeland op het oogenblik volkomen schaakmat gezét. Terwijl de militaire besprekingen tusschen Engeland, Frankryk en Rusland moesten worden onderbroken, omdat men waar schijnlijk voor de zooveelste maal was vastgeloopen met zijn onderhandelingen, komt vannacht het volkomen verrassende bericht, dat tusschen Duitschland en Rusland een non-agressie pact is afge sloten, een verdrag dus waarbij de ver dragsluiters overeenkomen elkaar niet aan te vallen. Engeland en Frankrijk kunnen nu hun ver tegenwoordigers uit Moskou wel terugroepen, want Duitschland heeft het klaargespeeld, dat Rusland in ieder geval een neutrale houding zal aannemen in het vraagstuk van Dantzig en van den Corridor. En het zal de vraag zijn, als de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, morgen naar Moskou gaat om de onderhandelingen tot een goed einde te brengen, of nog niet andere afspra ken zullen worden gemaakt, die Europa voor verrassende feiten zullen plaatsen. De wereld is verbaasd en verontrust. Hoe het zij, het diplomatieke spel, dat Duitsch land gespeeld heeft, is van groote handigheid. Met één zet heeft Hitier de Britsch-Fransche onderhandelingen van maanden teniet gedaan en heeft kans gezien zijn aartsvijand, Moskou, aan zich te verbinden. Duitschland, dat van het begin van het nationaal-socialisme af een uiterst felle campagne heeft gevoerd tegen het communisme en tegen Sowjet-Rusland. communisme was de doodsvijand van het nationaal-socialisme. Met een diplomatieke handigheid ziet de Duitsche Führer evenwel kans Rusland aan zich te verplichten, Moskou van de democratische landen los te scheuren. Het is waar, principieel staat de Sowjet- Unie, niettegenstaande alle verschillen, dichter bij Duitschland dan bij de democratische landen, maar niemand had deze ontwikkeling toch kunnen voorzien. De toestand in Europa is er zeer door verergerd. Men kan er nu wel zeker van zjjn, dat de beslissing over de vraag stukken, die ons werelddeel nu reeds sedert maanden in spanning houden, een dezer dagen tot een beslissing zullen kom. Naar alle waarschijnlijkheid zal deze week beslissen over oorlog of vrede. Men leeft in Europa onder hoogspanning. Het Engelsche kabinet vergadert vandaag en zal er over beslissen of nog deze week het Parlement zal worden bijeengeroepen. De Britsche onderdanen in Polen kregen aan zegging het land zoo mogelijk te verlaten. In Warschau verkeert men onder groote span ning, maar is men vastberaden. Polen zal zich tot den laatsten man verzetten. Voor morgen zullen wel geen onverwachte gebeurtenissen plaats grijpen. Eerst als de positie met de Sowjet-Unie geconsolideerd is, zal Duitschland handelend optreden. Na Woensdag kunnen we ieder uur de beslissing tegemoet zien. Wat zal Engeland doen? We wachten af. In September is de ramp van een oorlog nog op het laatste oogenblik afgewend. Ook nu is dat niet uitgesloten, maar wel is de toestand uiterst precair. ROOKT NIET IN DE DUINEN. Ga liever naar „De Toelast", daar kunt U rooken en een koele drank gebruiken. Maar het paard was daarvan niet gediend. Gisterenavond waren een drietal soldaten op stap met een tilbury, niet het meest moderne voertuig in onze dagen, maar wel een van de aardigste vervoermiddelen. De jongelui brachten het niet ver. Volgens onzen, zegsman maakten ze in de Keizerstraat een tusschenlanding bij „Oome Kees". Het paard bleef voor zijn wagentje buiten staan en wachtte aanvankelijk rustig af, tot zijn huurders terug zouden komen. Daar ging evenwel nog al eenigen tjjd mee heen en toen fietsers en auto's passeerden, begon het dier onrustig te worden. Op een gegeven moment begon het te steigeren, toen een auto pas seerde. Een der soldaten rende naar buiten en bond de leidsels vast aan een der wielen, daardoor was de rust teruggekeerd, maar toen even daarna een motorrijder met open knalpot passeerde, schrok het dier zoo hevig, dat het opnieuw pogingen aanwendde tot ont snappen. Het paard werd zoo wild, dat vijf man moeite hadden om het in toom te houden. De tilbury kwam op het trottoir terecht en werd vernield. Het paard werd gekalmeerd en naar de stalling van de Blauwe Express gebracht. Begrijpelijk veroorzaakte een en ander nogal opschudding in de drukke Keizerstraat. Het gebeurde n.1. om 9 uur. Moraal: Ga niet naar „oome Kees" met een tilbury.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5