Geen besluit van bet Franscbe Kabinet Rusland bevrijd van de Ouitsche dreiging Zedelijke ondergang van duizenden meisjes Bij kon niet harder... De spionnage- affaire te Soest Spionnage vanuit de alkoof Donderdag de beslissende dag? Kalm en onverzettelijk Postvlncbten op Indië Joodsch-klinkende namen Een jaar gevangenisstraf geëischt. Paartje als verkeersobstakel Onze Oost Springlevend uit de rimboe terug Verduistering door ambtenaar van de Ned. Zuivel Centrale in Berlijn zegt men.... EEN BLOEDIGE BOTSING MET DE POLEN ZOU IN DEN LOOP VAN- DEZE WEEK NOG NAUWELIJKS ZIJN TE VERMIJDEN. DUITSCHE LEGER VOLKOMEN GEREED OM IN ACTIE TE KOMEN. Nadat Duitschland weer wat op zijn ver haal is gekomen na Hitler's politieken goo cheltoer van gisternacht, is men hier gister veel optimistischer ten aanzien van de vre- deskansen, doch dit optimisme schijnt ge heel gebaseerd op de veronderstelling, dat Groot Brittannië zijn garantie aan Warschau zal terugnemen. Welingelichte kringen verwachten, dat het afsluiten en het onderteeke nen van het niet-aanvalsverdrag nog slechts een kwestie van uren is, Is het eenmaal onderteekend, dan kan de volgende stap van Duitschland ieder moment plaats vinden. Donderdag zal daarom wellicht een belangrijke dag in de Europeesche geschiedenis blijken te zijn. Er is reden om aan te neunen, dat vannacht om twaalf uur het Duit- sche leger volkomen gereed was, om ieder oogenblik in actie te komen. Naar Havas nog meldt, is de Pool- sche ambassadeur te Berlijn, gister middag na zijn bezoek aan War schau in Berlijn teruggekeerd. Officieele kringen te Berlijn weigeren op de gebeurtenissen vooruit te loopen. in welingelichte politieke kringen echter duidt men aan, dat het Duitschlands wensch is de vooroorlogsche grenzen in Polen weer te bezetten en het daarbij te laten. Er wordt voorts veel oppervlakig gepraat over een deeling met Polen. De best ingelichten zijn echter geneigd een voortduring van een onafhankelijken Poolschen staat te ver vachten, welke een gewaarborgden uitgang voor 7::n handel zou krijgen via Dantzig en Gdingen. In tot oortleelen bevoegde Berlijn sche kringen is men er op voor bereid, dat een bloedige botsing met de Polen nog in den loop van deze weck nauwelijks zal zijn te vermijden, aldus de correspondent van het Alg. Hsbl. te Berlijn. Duitschland is op deze groote waarschijnlijkheid technisch volko men voorbereid. Tallooze groote en kleine ondernemingen zijn vrijwel van alle hulpkrachten verstoken om dat de weermacht zicht thans in staat van mobilisatie bevindt en al le krachten tot zich heeft getrokken. Nog heden zijn zeer vele parti- ouliere autos en vrachtwagens ge- requireerd, het gebrek aan benzine voor particulier vervoer legt het verkeer steeds meer aan banden. Slechts een plotselinge poging tot benijdde ling van ©enige hoogst invloedrijke zijde of een onverwachte maar nauwelijks te ver wachten nieuwe verrassing zou de zeer dreigende situatie nog kunnen wijzigen. Duitschland staat morgen voor het feit te moeten beslissen of het tot oen militaire actie onder plotseling zxjoveel gunstiger omstandigheden zal overgaan, wetende, dat de slechte Poolsche straatwegen ten hoogste nog drie tot vier weken den opmarsch van groote troepen-af deel ingen mogelijk maken, dan wel of het aan een nieuwe periode van wachten en den tegenstander afmatten de voorkeur zal geven. De algemecne stemming in Berlijn wijst er op. dat men een snelle, bloedige „uit eenzetting" met Polen als de meest waar schijnlijke ontwikkeling beschouwt. Minister von Ribbentrop is hedenavond per vliegtuig uit Salzburg in Berlijn aange komen. Hij vertrekt eenige uren later in Hitiers eigen nieuwe Condor-machine via Koningsbergen naar Moskou. Een tweede Condor-vliegtuig begeleidt hem. Frankrijk gelooft niet aan een oorlog, maar het bereidt zich op bet ergst<e voor. PARIJS. Eenige minuten na vijf gister middag is de Fransche regeering bijeenge komen. De kabinetsraad heeft bijna twee uur ge duurd. De ministers zijn bijeen gebleven tot kwart voor zeven gisteravond. Na de bijeenkomst is een commu niqué uitgegeven, waarin werd qe- zegd: De kabinetsraad Is heden avond bijeen gekomen onder voor zitterschap van Daladier. De interna tionale toestand werd besproken, in het bijzonder de rapporten, welke door de vertegenwoordigers van Frankrijk in het buitenland aan de regeering zijn gezonden. De raad heeft de instructies, welke aan de Fransche ambassadeurs in het bui tenland zijn gezonden, goedgekeurd. Na de vergadering heeft Daladier zich langen tijd onderhouden met ge neraal Gamelin. Donderdagochtend zal een ministerraad op het Elysee bijeenkomen. De bijeenkomst van den kabinets raad heeft korter geduurd dan men verwachtte en heeft voornamelijk ten doel gehad een ministerraad op Donderdagochtend voor te bereiden. Ofschoon Frankrijk, niet in een oorlog ge looft, bereidt het zicli toch op het ergste voor en heerscht allerwege een groote mili taire bedrijvigheid. Overal in de buurt van Parijs ziet men troepenbewegingen; het aantal militairen is alom zeer vermeerderd en de noodige mid delen tot afweer met name van luchtaan vallen worden snel in volkomen gereedheid gebracht. Ook de conferentie, die minister president Daladier na afloop van den kabi netsraad met den opperbevelhebber gene raal Gamelin gehad heeft, wijst erop, dat alles wordt voorbereid, alsof het nieuwe feit 111 korten tijd de ernstigste gevolgen moest hebben. In liet oordeel echter, dat men, nu het eerste effect van verrassing voorbij is, over het feit zelf van een verdrag tusschen het land der Nazi's en dat der Sovjets uit spreekt, komt veel meer optimisme tot uiting dan gistermorgen waarschijnlijk leek. Velen zijn hier van oordeel, zegt de Pa- rijsche correspondent van het „Alg. Hsbl." dat de sensatie-daad van Hitier vooral be stemd is om uit een situatie te geraken die hem tenslotte geen andere keus overliet: te rugkrabbelen of oorlog maken. HERLEVING DER KOMINTERN IN HET VERRE OOSTEN VERWACHT. In goed op de hoogte zijnde krin gen te Peiping verwacht men vol gens een bericht \an het Japansche -persbureau Domei een herleving van de bedrijvigheid der Komintern in 't Verre Oosten, in het bijzonder in China. Men oppert de gedachte, dat de Sovjet Unie, bevrijd van de Duitsche dreiging in Europa, een krachtige houding in het Verre Oosten zal aannemen. Een niet-aanvalspact, aldus zegt men, zal zeer zeker een Duitsche putsch in de Oe kraïne voor het oogenblik tegenhouden en de militaire strijdkrachten der Sovjets vrijmaken voor krachtige activiteit in het Verre Oosten. Men kan niet voorspellen. Naar Havas hier aan toevoegt weigeren Japansche officieele kringen commentaar te leveren op het bericht, dat een Duitsch Russisch pact zal worden gesloten. Welingelichte der regeering nastaande kringen bepalen zich er toe te zeggen, dat „men niet kan voorspellen". Men deelt ech ter mede, dat een aantal besprekingen van hooge ambtenaren en leden van het kabi net zal worden gehouden om den nieu wen toestand onder het oog te zien. Waarschuwing aan den schen handel. Duit- Dat de Duitsche handel nog steeds gaar ne profileert van de goodwill, welke de naam der vroegere Joodsche firma's bij liet publiek heeft, blijkt wel duidelijk uit een klacht van het Duitsche Arbeidsfront, ge publiceerd in de Angriff van 20 Augustus J.l. Men verbaast zich aldus het blad over het nog steeds voortgaande gebruik van Joodsche firmanamen in den Duitschen handel. Vrachtwagens, étalages, reclame drukwerken en briefhoofden vertoonen in groote letters den Joodschen naam, terwijl de eigenlijke Arische eigenaar in alle be scheidenheid leekent. De vakgroep „Duit sche Handel" in het Duitsche Arbeidsfront eischt daarom thans de volledige afschaf fing van alle Joodsch klinkende firmana men. De Angriff wijst erop, dat toen de verari- seèring in grooten omvang begon, de Rijks minister van Economische Zaken reeds per circulaire den eiscb stelde, dat Joodsch klin kende firma-aanduidingen .moesten verdwij nen tenzij in uitzonderingsgevallen bijzon dere omstandigheden een overgangstermijn voor de tijdelijke handhaving van de Jood sche firmanaam rechtvuardigd. Deze over gangstijd is volgens de Angriff ongetwijfeld ten einde; dwingende redenen tot het vast houden aan den Joodschen naam kunnen nauwelijks meer bestaan. Daarom wijst de vakgroep „Plandel" erop dat het als een symptoom van persoonlijke houding van den Arischcn bezitter moest worden aangemerkt, wanneer hij er nog steeds de voorkeur aan geeft 0111 onder een Joodschen naam te werken inplaats van zichzelf een solide reputatie te verschaffen. Indien men thans de Joodsche firmanaam niet opzij zet, zal aldus de Angriff het Duitsche Arbeidsfront daaruit de noodige consequenties trekken Wielrijder krijgt doodelijk onge luk. De 27-jarige ongehuwde chauffeur J. Wou ters uit Vught is toen hij per rijwiel uit Boxtel kwam, in de Zandstraat ter hoogte van huize „Roucoulcur" in aanrijding geko men mot een daar loopend paartje. De wiel rijder sloeg tengevolge hiervan over het stuur en kwam met het hoofd op het weg dek terecht. Hevig bloedend uit een groote wonde achter het linker oor bleef hij bewus teloos op den weg liggen. De tersiond ge waarschuwde geneesheer, dr. Hillen, achtte overbrenging naar het St. Elisabet.lis gast huis noodzakelijk. Hier is W. in den loop van dezen morgen aan de gevolgen overleden. Het paartje kwam met ten schrik vrij. CAFÉHOUDER DIE HAD GEPOOGD LUCHTFOTO'S VAN STRATEGI SCHE WAARDE LOS TE KRIJGEN, BEWEERT THANS VOOR DE RECHTBANK, DAT HIJ ZIJN CAFÉ ER MEE WILDE VERSIEREN. Voor de Utreohtsche rechtbank stond gistermiddag terecht een caféhouder uit Soest, wien ten laste was gelegd, dat hij den sergeanfe-vlieger v. d. B. uit Soesterberg onder belofte van een groote geldsom heeft trachten te be wegen tot de levering van een aan tal luchtfoto's van belangrijke nieu we verdedigingswerken in ons land. De voorgeschiedenis. Tegenover verschillende cafébezoekers zou verdachte zich dikwijls hebben uitgelaten over de mogelijkheid in het gezet te komen van luchtfoto's van strategische waarde. Toen dan op zekeren dag een onbekend per soon hem om dergelijke foto's vroeg, wendde de caféhouder zich tot den scrgcantvliegcr, die oogcnschijnlijk op het voorstel van den verdachte inging, doch in werkelijkheid ter stond zijn superieuren van het een en ander op de hoogte stelde. Daarop werd besloten, dat de sergeant-vlieger zijn rol zou uitspelen om op deze manier te weten te komen voor wie d»ze foto's bestemd waren. Een tweetal zendingen werd afgeleverd. De eerste zending werd blijkbaar niet van waarde geoordeeld door den onbekenden aanvrager, waarin hij «gelijk had, want er was natuurlijk zorgvuldig voor gewaakt, dat slechts waardeloos materiaal werd afgege ven. Kort nadat de tweede zending aan den caféhouder was afgegeven, had de Soester politie een inval gedaan in het café, waarbij de caféhouder werd gearresteerd en de foto's welke in een kastje in den kelder waren op geborgen, in beslag werden genomen. Voor de versiering van zijn café... Tegenover den president van de rechtbank verklaarde gistermiddag de caféhouder, dat hij den sergeant-vlieger dikwijls had ge vraagd om eenige luchtfoto's, met het doel hiermede zijn café eenigszins op te sieren. Toen hij op zekeren dag bezoek kreeg van een persoon, die hem naar een paar lucht foto's vroeg, heeft hij zijn verzoek zonder verder 11a te denken, bij den sergeant-vlie ger herhaald. In 'ernst was er volgens ver dachte nooit over dergelijke foto's onder handeld. De sergeant-vlieger v. d. B.. als getuige gehoord, verklaarde, dat wel degelijk gespro ken was over een belangrijke geldelijke be looning. welke 0.111. tegen de tienduizend gulden zou loopen. De winst zou eerlijk wor den verdeeld. De inspecteur van politie te Soest, de heer Schreuder, evenals kapitein-vlieger Wij- kamp legden vervolgens nog eenige verkla ringen af betreffende het onderzoek en de onderlinge samenwerking in deze zaak. De Officier van Justitie mr J. E. W. Twiss Quarles van Ufford achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte een gevan genisstraf van een jaar. Greep de politie te vroeg in? De verdediger, mr. Emmelot betreurde het, dat door het vroegtijdig ingrijpen van de politie de hoofdschuldigen nu nog vrij rond- loopen. Verdachte is de dupe geworden van een geslepen individu. De caféhouder is door de voorloopigq hech tenis reeds zwaar gestraft. Bovendien is dit de eerste maal dat de man in aanraking komt met de justitie. Mr. Emmelot drong daarom aan op vrijspraak suhs. een voor waardelijke veroordeeling en de onmiddel lijke invrijheidstelling van verdachte. De rechtbank arhtte geen termen aanwezig 0111 aan het verzoek van den verdediger tc vol doen om den caféhouder in vrijheid te stel len en bepaalde de uitspraak op 5 Septem ber a.s. Ongerustheid over vermiste brigades. Te Padang heerschte Zondagavond groote ongerustheid over het lot van drie brigades, die zich in de rimboe richting Singkarak (afd. Tanah Datar, Sumatra's Westkust) moesten bevinden. De brigades waren n.1. niet op den ver wachten tijd te Singkarak aangekomen; de eenige geruststelling was. dat de mannen voor geruimen tijd rantsoen bij zich hadden Verplegers werden uitgezonden, clooh ge lukkig kwam gisteiochtend te Padang het bericht binnen, dat de vermiste militairen te Singkarak waren gearriveerd. Het slechte weer had hen vier dagen opgehou den, zonder dat zij in staat waren, daarvan bericht te zenden naar Padang. WEER TWEEMAAL PER WEEK NAAR AUSTRALIë. Zooals wij onlangs gemeld hebben, moet de K.N.I.L.M. in deze dagen vele passagiers teleurstellen, omdat de tweemaal weeksche dienst op Australië tot één dienst in de week is verminderd. Aneta meldt, dat in den loop van deze week aan den Volksraad zal worden voor gesteld, f 300.000 aan te vragen voor het herstel van de tweemaal-weeksche lijn. De heer Woudenberg stelt vra gen omtrent de toestanden in sommige fabriekscentra. Het Tweede Kamerlid de heer Woudenberg heeft aan den minister van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van de mededeelingen, door nigr. Frencken ge daan op de zonierbijeenkomst van „Bra- bantia Nostra" te Roosendaal, betreffende de verhouding en, waaronder de fabrieks meisjes in Zeeuwsoh Vlaanderen, Brabant en Limburg en in enkele streken in het Noorden des lands moeten arbeiden? Heeft de minister met name kennis ge nomen van de uitspraak van mgr. Fren cken, dat de door hem geschetste toestan den tot een groote en vroegtijdige zedelij ke en geestelijke verwording en verwil dering leiden? Is liet den minister bekend, dat mgr Frencken liet feit, dat zij op 14- tot 15-jari- gen leeftijd op fabrieken moeten gaan wer ken, den zedelijken ondergang voor duizen den meisjes noemt? Is het den minister bekend, dat de bedoel de meisjes bovendien door het heen- en weer fielsen naar en van haar werk vaak werkdagen van 10, 12, ja meer uren ma ken, waardoor zij in een toestand van over vermoeidheid ein prikkelbaarheid geraken en allen zedelijken weerstand verliezen? Is de minister niet van meening, dat aan een en ander ten snelste een einde gemaakt dient te worden en is de minister bereid mede te deelen, welke maatregelen hij daar toe denkt te nemen, alsmede welke maat regelen hij terstond reeds heeft genomen? SOLDAAT WEIGERT SNELLER TE MARCHEEREN. Hoog Militair Gerechtshof eischt zware straffen. Dat ongehoorzaamheid en weer spannigheid in militairen dienst zwaar gestraft wordt, vooral wan neer zij gepleegd worden in tijd van oorlog, hebben die soldaten onder vonden, die gisteren voor het Hoog Militair gerechtshof moesten terecht staan. De 20-jarige dienstplichtige soldaat P. M. bij een regiment infanterie heeft op 17 Mei van dit jaar geweigerd' tiidens het marchee- ren „op te sluiten." Naar hij zeide kon hij niet sneller mareiiccren, daar hij gekweld werd door spierpijn, doch op een desbetref fende vraag van de zijde van liet liof voeg de beklaagde er aan toe, dat hij zich niet on der ntedische behandeling had gesteld. Bij deze ongehoorzaamheid was het ech ter niet gebleven. Toen hij den volgenden dag bij den kapitein ter verantwoording van zijn gedrag werd geroepen, is hij kwaad geworden en heeft zijn meerdere toege voegd: „Je kunt een pak op je dkrij gen." Ten laatste heeft hij geweigerd op be vel van den fourier-capitulant zijn handen uit zijn zakken te halen. De krijgsraad heeft hem voor de drie feiten een gevangenisstraf van zes weken opgelegd, van welke straf de advocaat-fis caal, mr. L. B. J. Vermeulen, bevestiging verderde. „Dan schiet ik je kapot'7 Dezelfde straf werd door den Krijgsraad opgelegd an den 34-jarigen gewoon dienst plichtigen soldaat hij een regiment veld-ar- tillerie, die op 6 Mei j.l. te Kerkrade o.m. een korporaal had toegevoegd: Ik tref je nog wel eens, dan schiet ik je 'ka pot!" De advocaat-fiscaal vorderde beves tiging van het vonnis. Verder eischte het Hoog Militair Gererhtshof bevestiging van de straf tegen een 2G-jarigen infanterist, die geweigerd had zijn meerdere te gehoorza men. Tegen dezen ongohoorzauien soldaat waren drie weken gevorderd. Oehoe (heenreis) Gier (terugreis) Valk (heenreis) Buizerd (terugreis) Uil (heenreis) Vertrek van Aankomst te Singap. 22 Aut^Band. 22 Aug. Athene 22 Aug. A'dam 22 Aug. Jodhp. 22 Aug. Rang. 22 Aug. Jodhp. 22 Aug. A'dam 22 Aug. Wielewaal Ban(j 22 Aug. Renigreis) I Basra 22 Aug. Athene 22 Aug. Medan, 22 Aug. Eisch: één jaar en drie maanden. Voor de Haagsche rechtbank had zich gisterochtend te verantwoorden de 40-jarige H. C. ten H., chef de bureau bij de Nederl. Zuivel Centra le. Hij had tot een totaal bedrag v. ongeveer 1400 gulden kwitanties ge- ind bij den kassier. Deze kwitanties had hij onderteekend met namen van personen, die recht op terugbe taling hadden, doch geen verzoek schrift bij den minister hadden inge diend. Bovendien had hij een echte kwitantie bij den kassier verzilverd; hij verklaarde door den onderteekenaar, een coöperatieve winkelvereeniging, tot inning gemachtigd te zijn, doch hij had zelf het geld behouden Het uitgebrachte reclasseeringsrapport be vatte enkele klachten uit vroegere werkkrin- gen van verd. Wegens valschheid in geschrifte, het ge bruik maken van de valsche geschriften en verduistering eischte de officier van Justitie een gevangenisstraf van één jaar en drie maanden. Een zwak mensch. De verdediger wees er op, dat verd. een goed werker is, doch een zwak mensch. Spr. bepleitte een voorwaardelijke veroordeeling, daar hij zoo,voor de maatschappij gered kan worden. Het genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen is bereid, hem onder zijn hoede te nemen. De rechtbank zal 29 Augustus uitspraak doen. RECHERCHEUR IN HINDERLAAG. Wie van de twee „samenzweer ders" wilde den bioscoopdirec teur berooven? Voor de Haagsche rechtbank, stond gisterochtend terecht de 28-jarige teekenaar H. C. I. G. uit Rijswijk, die getracht had den monteur W. van der V. te bewegen, op een avond den directeur van eenige bioscopen daar ter stede op straat neer te slaan en zijn tasch, waarin de ontvangsten van dien avond zich zouden bevin den, te rooven. Voor zijn diensten zou van der V. driehonderd gulden ontvangen. Deze laatste was echter niet op het plan ingegaan en had het geval bij de politie aangegeven. G. was vroeger bij den directeur in dienst geweest, en wist, dat deze iederen avond naar zijn huis fietste met de opbrengsten van den dag bij zich. Van der V. bemerkte dat G. van zijn ar moede misbruik wilde maken, daarom voel- de hij niets voor het plan en gaf hij het aart bij de politie. Op een Zaterdagavond zou de overval plaats hebben, doch van der V. ont ving een boodschap, dat het niet doorging* Rechercheur in alkoof. Zondagavond om acht uur kwajn G. bij getuige op bezoek. Van tevoren had zich een recher cheur van politie achter een al- coof verborgen, die het gesprek zou afluisteren. Bij dit onderhoud was de kamerverhuurster, bij wie van der V. inwoonde, aanwezig. Tijdens liet gesprek vroeg get. waarom het plan den vorigen avond niet kon worden uitgevoerd: als reden gaf verd op, dat. de ontvangsten dien avond te gering waren geweest. Afgesproken werd, dat nog denzelfden avond een overval zou plaats hebben. Doch nans ging het weer niet door, daar van der v. geen fiets had; hij zou n.1. den di recteur op de fiets volgen en op een stille plok berooven. Hoewel de verdachte halsstarrig ontken de, dat het initiatief van hem was uitge gaan, verklaarde de rechercheur, dat hij sterk den indruk had, dat het plan van G. was. Verd. hield echter vol, door van der n Z1,'n overro<riPeld. Ook de kamerverhuurster verklaarde, dat met het plan kwam. Requisitoir. De Officier van Justitie, achtte de getui genverklaringen volkomen betrouwbaar. Verdachte, die een uitgebreid strafregister 'erft, is oen zeer gevaarlijk man. Spr. eischie een gevangenisstraf van één mar en zps maanden. De verdediger drong aan op ontslag van rechtsvervolging. De rechtbank zal 29 Augusfus uitspraak doen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2