De raad in oude samenstelling voor het laatst bijeen Verwarde toestand Wethouder Smits zwaait voor het eerst en het laatst de voorzittershamer Expeditie is vertrouwenswerk Woensdag 23 Augustus 1939 Tweede Blad Een lange agenda van hamerstukken Zijy die heengaan Weer een van de garde ging heen Wegen rond Den Helder niet afgesloten De straatweg in de Duinen uitgebreid Gisterenavond is de gemeenteraad voor den laatsten keer in zijn oude samenstel ling bijeengekomen, in verband met het verlof van burgemeester Ritmeester, on der voorzitterschap van wethouder Smits, als loco-burgemeester. Afwezig waren de heeren Loesberg en Feen- stra Kuiper (Gem. Bel.), zonder kennisgeving, de heeren Van Zwijndrecht (chr.-hist.) en Van Buuren (s.-d.) met kennisgeving. Een lange, doch vrij onbeteekenende agenda lag ter afhandeling gereed, waarvan het eerste punt was het onderzoek van den geloofsbrief van het benoemd verklaarde lid van den raad, den heer K. van Buuren (s.-d.). Bij monde van den heer Terra werd meegedeeld, dat de com missie voor onderzoek den geloofsbrief in orde had bevonden. De heer Sehoeffelenberger krijgt er van langs. Na de vaststelling van de notulen van de raadsvergadering van 27 Juni en 18 Juli, vraagt wethouder Van derVaart het woord om den heer Sehoeffelenberger de ooren te wasschen naar aanleiding van zijn publicatie in de Heldersche Courant, waarbij hij wethouder Van der Vaart op de vingers getikt had, dat deze hem op zijn vragen, gesteld bij de rondvraag in de vergadering van 27 Juni, niet naar waarheid zou hebben beantwoord. Be heer J. J. Sehoeffelenberger (opp.), op wien een overval" gepleegd werd. Het betreft hier een vraag van den heer Sehoeffelenberger over de levering van sani tair en waschbakken en den aanleg van electri- citeit, voor de nieuw te bouwen school aan de Javastraat, een werk, dat de gemeente in eigen beheer zou uitvoeren. Het kan mij weinig schelen, aldus de heer Van der Vaart, of de heer Sehoeffelenberger van mij als persoon aan het publiek meent te moeten vertellen, dat ik waar ben of niet, maar het gaat hier om de kwestie of wethouder Van der Vaart als lid van het College van B. en W. onjuist antwoord heeft gegeven op vragen van een raadslid. De heer Van der Vaart toont aan de hand van de notulen aan, dat de vragen in de krant belangrijk afwijken van de vraag, die de heer Sehoeffelenberger in den raad gesteld had. De heer Sehoeffelenber ger wist dus na 3 dagen niet meer wat hij gevraagd had in den openbaren raad. De heer Sehoeffelenberger had gevraagd: „Is het waar, dat in het bestek van de school aan de Javastraat een zinsnede voorkomt, dat het sanitair door de gemeente geleverd zal worden en de leidingen door de gemeente zul ten worden aangelegd?" Daarop heb ik geant woord, aldus de wethouder, dat hetgeen de heer Sehoeffelenberger zegt niet waar is, maar dat in het bestek staat, dat door of vanwege het gemeentebestuur voor deze aangelegenheid zal worden gezorgd, maar dat nog niet vast stond op welke wijze. De heer Schoeffelenberge erkent door het feit, dat hij geen aanmerking maakt op de notulen, de tegenstrijdigheid in zijn vragenstellerij en zijn publicatie in de krant. Welke waarde, zoo vraagt de wet houder, moet er aan dergelijke vragen worden gesteld. Het reglement van orde geeft elk raadslid gelegenheid aan de rond vraag deel te nemen. Dit is een wat dorp- sche gewoonte, die de gemoedelijkheid van onzen raad accentueert. Spr. zal echter in het vervolg rekening houden wie de vragen stelt en hij houdt zich het recht voor geen antwoord te geven. Wethouder v. d. Vaart was op zijn strijdros. De bedoeling van den heer Sehoeffelenberger is geweest de suggestie bij de gemeente te wekken, dat er gedachten van kwade trouw bij de raadsleden, ten opzichte van het College van B. en W. bestaan. Spr. geeft dit antwoord om de positje van het College van B. en W. ten opzichte van den raad zuiver te houden. De heer Sehoeffelenberger had het mannenwerk gevonden, als de wethouder hem van tevoren ervan in kennis Jhad gesteld, dat hij een aanval op hem zou d'oen, dan had hij met de stukken in de hand kunnen bewijzen, dat de wethouder de plank misslaat. Bij de be handeling van de begrooting zal hij dit doen en dan tevens de politiek, die de S.D.A.P. voert, aan de kaak stellen. De heer Van der Vaart is daar naar be nieuwd. Hamerstukken. Vervolgens gaan een aantal ingekomen stuk ken, waarvoor we verwijzen naar ons nummer van Woensdag 16 Augustus, onder den hamer door. Aan den heer G. Verschuur, leeraar aan de Zeevaartschool en machinisten-avondschool, wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend met ingang van 1 December a.s., met dank betuiging voor de bewezen diensten. Aangenomen wordt het voorstel, om de aan bieding van de gemeenterekening van inkom sten en uitgaven der gemeente, alsmede van de rekeningen van de onderscheidene bedrijven, over 1938, in handen te stellen van de inmid dels daartoe benoemde commissie. Aangenomen wordt voorts een voorstel tot het aanvaarden van een schenking voor het onderhoud van een graf op de algemeene be graafplaats, en tot het verleenen van een aan- vullingserediet voor het omleggen en verbe teren van een voetbalterrein, in gebruik bij de vereeniging H.R.C. Wijziging salarisverordening en ambtenarenreglement 1935. Aan de orde is hierna het voorstel tot het wijzigen van de salarisverordening 1935 en het ambtenarenreglement 1935. De heer Van derVaart deelt hierbij mede, dat van den minister bericht is ont vangen, dat de wijziging van de salaris verordening is goedgekeurd en dat deze wijziging dus met ingang van 1 Juli j.1. kan ingaan. B. en W. zouden gaarne zien, dat de nu voorgestelde wijziging gelijk tijdig, dus met 1 Juli, zou kunnen ingaan. De heer Uithol vraagt wanneer er een eind komt aan deze herzieningen der salaris verordening. De salarissen van het gemeente- personeel en de bevorderingen zijn vrij gunstig te noemen ten opzichte van andere instanties, b.v. het rijkspersoneel. Spr. kan zijn steun dan ook niet aan deze bijlage geven. De heer Smith (s.d.) merkt op, dat de heer Uithol niet beangst behoeft te wezen dat door deze wijziging de gemeentefinan- ciën gevaar loopen. Het kost de gemeente niets. Weth. v. d. Vaart (s.d.): Was er geld mee gemoeid, dan was deze verandering wellicht niet voorgesteld. Deze wijziging is echter juist voorgesteld om een betere aansluiting bij de rijks-salarisregeling te krijgen. Er is alles voor en niets tegen te zeggen. Het personeel heeft er voordeel van en de gemeente geen schade, terwijl de gemeente er door op hooger plan komt. Het verwondert spr. dan ook, dat de heer Uithol er bezwaren tegen maakt. De bijlage wordt z.h.s. aangenomen. De kweekelingenkwestie. Een vrij uitvoerige discussie ontwikkelt zich bij het: Voorstel tot het vaststellen van een regeling inzake het toelaten van kweekelingen in de scholen voor openbaar gewoon lager onderwijs in de gemeente Den Helder en om deze regeling in werking te doen treden op 1 September 1939. De heer Uithol verwondert er zich over, dat het college opnieuw met een dergelijk voor stel komt, terwijl een ongeveer gelijkluidende bijlage in Januari werd ingetrokken. Het ad vies van den inspecteur is in strijd met de meening van het college van B. en W. Spr. Onze nieuwe wethouder van onderwijs, de heer L. F. v. Loo. SCHOUWVLIEGËR'» Onder wijs-Instituut Leerlingen van alle scholen 25 ct. per week Ernstige bezwaren hebben wij tegen het „klaar stomen" van Uw kind. Daarom beginnen wij 1 September dus geleidelijk een. HOOFDGRACHT 51 Klaas Blokker overleden. Gisterennacht is weer een van de oude zeeridders heengegaan. Klaas Blokker heeft het tijdelijke met het eeuwige ver wisseld en in de buurt van de oude garde zal weer een figuur gemist worden, die den naam redder met eere droeg. Blokkers naam is niet opgeteekend in de annalen van de N. en H.-Holl. Reddingmaat schappij. Op zijn borst tikte niet het eere metaal, dat als bewijs dient voor het ver richten van zoovele reddingen, met gevaar van eigen leven. Blokker en zijn kameraden gingen op eigen gelegenheid den strijd met de onbetrouwbare elementen aanbinden, als van over de razende golven, de roep om redding kwam. Met ouwe Jaap Been. met Freek Been, met Kwinkelenberg en z'n broer Claudi heeft hij menigen tocht gemaakt naar een schip in nood. Maar Blokker hoorde je niet over zijn reddingen. Hij was het met Claudi eens, dat het plicht was en geen verdienste, als je men- schenlevens uit den greep van den dood haalde. Blokkers kinderen weten dan ook weinig van de reddingen van vader af en het is zijn broer, die er van twee weet te vertellen. Twee reddingen, die nog levend in diens her innering staan. Dat was de tocht naar de „Stanley", een groote Engelsche viermaster, die in 1895 in de Eyerlandsche gronden strandde. Ze hadden hem langs de kust zien varen, Blokker en zijn kameraads en begre pen, dat bij zoo'n storm het schip op de gronden zou loopen en toen dan ook om half twee de kreet om hulp kwam, hebben ze niet geaarzeld, maar zijn in hun haringvlet ge sprongen en hebben de worsteling met de dreigende en duivelsche golven aangevangen. Na een strijd van uren kwamen ze om onge veer 7 uur op zij van het schip. Meermalen was hun vlet volgeloopen en hadden ze mei man en macht moeten vechten om niet zelf een prooi van de golven te worden. Emmer tjes en hoeden deden dienst om de vlet leeg te scheppen en voort ging het dan weer. Toen ze halfweg door de branding bij Eierland waren, zagen ze juist, dat de red dingsboot van Vlie los van het schip kwam. Men had zeven man aan boord en had door een mankement, ontstaan tengevolge van het stooten tegen het schip, niet meer schip breukelingen kunnen redden. Wat een toestand was het daar aan boord. Het heele schip was onder water; de men- schen zaten jammerend in de achtermast. Met moeite gelukte het 24 man te redden en daarmee de zee op te roeien, omdat de branding te ruw was om naar de kust te gaan. Men rekende er op, dat de sleepboot van Den Helder uit wel naar het schip zou uitvaren en werd in deze verwachting niet bedrogen, zoodat men de schipbreukeingen op volle zee op de sleepboot kon overgeven en men opnieuw naar de „Stanley" roeide om de laatste drie man, die achter hadden moeten blijven, te redden. Ook deze werden van het bijna geheel vernielde schip afge haald. Bij de geredden was een baby van enkele maanden. 's Middags om vier uur liep men. met de sleepboot, de haven van Nieuwediep binnen. En dan weet Claudi ook nog te vertellen van het redden van 27 menschen van de „Harrow", een schip dat in de Zuidergronden strandde. Dat is ook een strijd op leven en dood geweest. Nu is Blokker heengegaan, 66 jaar oud, na een moeilijk leven, een leven van lijden. Meer dan 25 jaar leed hij aan z'n maag en vooral de laatste jaren was de pijn vaak onverdraaglijk. Gisterennacht kwam het einde en Donderdag zullen zijn vrienden van Moed, Volharding en Zelf opoffering, zijn stoffelijk overschot ten grave dragen. Om 12.30 uur vertrekt de stoet van het sterfhuis, Dorus Rijkersstraat 26. Het wordt stille in de buurt van de oude ridders. heeft bij den wetgever zijn licht opgestoken en die meende, dat het college van B. en W. te ver gaat. De inspecteur ontraadt het college een dergelijke bijlage aan te bieden en toch gaat het college zijn gang. De heer Uithol kan er mee instemmen, dat het college in het vraagstuk van de kweekelingen regelend optreedt en b.v. be paald het aantal, dat iedere school mag hebben, maar men moet aan de hoofden overlaten, wie men wil nemen. Laat de zinsnede in de bijlage, dat B. en W. over leg plegen met het hoofd van de school er uit, adviseert de heer Uithol, en laten de hoofden zelf beslissen. De heer Smith (s.d.) zegt, dat de raad vol komen bevoegd is om een afwijkend standpunt in te nemen ten aanzien van het standpunt van den inspecteur voor het L.O. en zijn fractie kan zich geheel met het voorstel van het col lege vereenigen. De heer Mulder (a.r.) wijst er op, dat in de onderwijswet juist dit artikel is opgenomen om wijziging mogelijk te maken, 't Is mogelijk, dat de hoogere wetgever deze verordening wat te rigoureus vindt, maar het is voor spr. frac tie geen bezwaar de bijlage te aanvaarden, zoo als ze daar ligt. Wethouder v. L o o (v.d.) verwondert zich er over, dat juist van de zijde van den heer Uithol bezwaren komen. De heer Uithol, die immers altijd bezwaren heeft, dat in de gemeente de lakens teveel worden uitgedeeld door de hoof den van dienst en die nu deze heele geschie denis in handen wil leggen van de hoofden van scholen. Na nog eenige heen en weer gepraat, zegt de heer Uithol het voorstel in stemming te willen brengen. Dit voorstel wordt niet onder steund, zoodat het, met de stem van den heer Uithol tegen, wordt aangenomen. Vergoeding aan bizondere scholen. Bij het voorstel tot vaststelling van de ver goeding ingevolge artikel 101 der L.O. wet-1920 over 1937 en afrekening dier vergoeding over 1934 tot en met 1937, wordt op voorstel van den heer Mulder (a.r.) het tweede deel van deze bijlage, betrekking hebbende op de Hel dersche schoolvereeniging aangehouden tot een volgende raadsvergadering. Het betreft hier het afwijzend voorstel van het college van B. en W. op een verzoek van genoemde schoolvereen. om vergoeding, omdat dit verzoek te Iaat was ingediend. Besloten wordt het eerste deel van de bijlage aan te nemen en het tweede deel tot een vol gende raadsvergadering aan te houden. Nog meer onderwijsaangelegenlieden. Aangenomen wordt het voorstel tot vaststel ling der vergoeding voor het vakonderwijs aan de bizondere scholen over 1938. Eveneens het voorstel tot voorloopige vaststelling van de be dragen bedoeld in art. 55ter, le lid der L.O. wet-1920 over 1938, alsmede het voorstel tot overplaatsing van mej. T. Heijman als onder wijzeres van school Tuindorp naar de school aan de Javastraat. Dure schoollokalen. Bij het voorstel inzake het onderbrengen van leerlingen der o.l. scholen bij den aanvang van den cursus op 1 September 1939 tot bepaling van het aantal leerkrachten van de school aan de Javastraat en tot overplaatsing van de on derwijzers L. M. F. Ruder en R. Windsma, deelt de wethouder van onderwijs mede, dat juist bericht van het Departement van onder wijs is ontvangen, dat toestemming is gegeven tot het verhuren van een tweetal lokalen van de Vakschool voor Meisjes tegen een vergoe ding van 600 gulden pér lokaal. Het college had gemeend beide lokalen te kunnen huren voor 500 gulden. Evenwel meent men toch tot de huur te moeten overgaan en nog een poging te wagen een lagere huur te bedingen. De lokalen zijn noodig tot het najaar van het volgend jaar, waarop de nieuwe school aan de Javastraat in gebruik zal kunnen worden genomen. Aangenomen wordt hierna het voorstel tot het verleenen van een crediet voor het maken van een lokaal in het gebouw der u.l.o. school en het voorstel tot het in gebruik geven van een lokaal der b.l.o. school ten behoeve van de stichting het R.K. onderwijs. De lighallen in de Donkere Duinen. Het voorstel tot het verhoogen van het cre diet voor het maken van lighallen in de Don kere Duinen, door jeugdige werkloozen, met een bedrag van 320 gulden, ontlokt de heer Uithol de vraag, of hiermee nu inderdaad het einde bereikt is. Weth. v. d. V a a r t zegt: „We hopen het van ganscher harte". Aangenomen wordt het voorstel tot vast stelling' van de zesde en zevende wijzigings- begrooting dienst 1939. Benoemingen bij het onderwijs. Tot onderwijzeres van school VI wordt be noemd met 15 stemmen, mej. M. Moor, alhier. Uitgebracht werden op mej. A. M. Jense 2 stemmen. Tot onderwijzeres van school Tuindorp wordt benoemd met 15 stemmen, mej. W. v. Toledo. Op mej. Jense werden 2 stemmen uit gebracht. Benoemd worden tot leeraar aan de Han delsavondschool voor den cursus 1939/1940 de heeren R. Datema, A. Kramer, H. R. Kous broek, A. Lever, J. P. Rebel en A. Treffers, en tot leeraar in de handelswetenschappen aan het Gemeentelijk Lyceum, met algemeene stemmen, de heer J. Boon, te Den Helder. Met algemeene stemmen wordt voorts be noemd tot lid van het college van curatoren van het Gemeentelijk Lyceum in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer W. de Boer, de heer C. J. baron van Asbeck, Buitenhaven 7. Aangehouden werden een tweetal voorstel len tot het benoemen van een lid der com missie van bijstand voor het onderwijs en van bijstand voor de water- en lichtbedrijven, in de vacature L. F. v. Loo, tot een volgende raadsvergadering. Tot lid van de commissie van beheer van den schoolartsendienst in de vacature ont staan door het overlijden van den heer W. de Boer, wordt met algemeene stemmen be noemd de heer L. F. v. Loo. Eveneens wordt de heer v. Loo tot ambtenaar van den bur gerlijken stand, ter voorziening in de vacature De Boer. Met algemeene stemmen wordt mej. S. B. Maas van Heerhugowaard benoemd tot onder wijzeres aan de school aan de Jaivastraat. Nog eenige onderwerpen van weinig betee ken is passeeren den hamer. Hierna is de rondvraag aan de orde, waar voor wij naar pagina 2 verwijzen. Pessimisme en... optimisme. Het is wel zeer moeilijk om uit den stroom van officieele en officieuze reacties ten opzichte van de laatste wijziging van den politieken toestand in Europa, een overzicht te schrijven, dat eenig houvast geeft voor den verderen gang van zaken in ons verontruste werelddeel. Wel mogen we constateeren, dat het pessimisme in Enge land en Frankrijk, na eenige uren van be zinning, niet zoo groot is als bij de ont vangst van het eerste bericht over den laatsten zet van Duitschland. Of dit zijn grond vind in den wensch, dat de vrede zal worden gehandhaafd of in de feiten, zouden we niet durven beweren. Men is geneigd om aan het verdrag tusschen Duitschland en Rusland gesloten niet die waarde te hechten, die men er aanvankelijk aan toeschreef. Een feit is, dat alle Russische verdragen van niet aanval, de reserve bevat ten, dat in geval van een aanval door een der contracteerende partijen, de andere partij het pact, zonder voorafgaande waarschuwing kan opzeggen. Rusland zal dus niet aan den kant van Duitschland tegen Polen strijden, wanneer het zich tenminste houdt aan zijn verdragsbepaling Maar ook zou Engeland Rusland dus in een eventueelen oorlog niet tegenover zich vinden. De moreele slag, die door dit verdrag aan En geland en Frankrijk is toegebracht, blijft ech ter groot. Men vraagt zich natuurlijk af, wat heeft Rusland bewogen dit verdrag met Duitschland te sluiten? Een lesje aan Engeland voor zijn traineeren bij de onderhandelingen, meenen sommigen. Wij gelooven het niet, daarvoor zou de genomen beslissing van te groote beteekenis zijn. Wat dan wel? Niemand meent, dat alleen de 200 millioen mark, die Duitschland aan Rus land gaat leenen, er de oorzaak van zijn. Men gaat dus gissen. Hebben Duitsch land en Rusland afgesproken om Polen samen te deelen? Zooals men weet is Polen eerst in 1919 samengesteld uit deelen van Duitschland, Rusland en Hon garije. Zal men den ouden toestand wil len herstellen? Het is niet onmogelijk, temeer waar van Italiaanschen kant ge zegd wordt, dat Rusland door dit ver drag weer territoriale problemen aan de orde kan stellen. Wil men Roemenië samen verdeelen? Het zijn open vragen, waarop het antwoord waarschijnlijk niet al te lang zal uitblijven. Begrijpelijkerwijs is men in Japan weinig gesticht over het besluit van Duitschland. De vriendschap met Japan wordt er een gevoe lige tik door toegebracht. „De Japanners zijn nimmer werkelijke vrienden van ons geweest en we kunnen Japan desnoods laten vallen," zoo redeneert men op het oogenblik in Duitschland. Over de hechtheid van vriend schappen gesproken! Rusland mag wel voor zichtig zijn bij een dergelijke mentaliteit, trouwens ook in Moskou voert men een z.g. realiteitspolitiek, die gericht is op de voor- deelen van het oogenblik, Tenslotte: Italië doet alsof het verheugd is over het verdrag tusschen de beide landen. Wie het gelooven wil, doet het maar... We wachten nu verder de dingen af... We leven bij de gebeurtenissen van het uur gevaarlijk en verward is de toe stand wellaat ons niet vergeten, dat het leven van den mensch, van de wereld, niet in handen ligt van den mensch, ook al kan die mensch ontzaggelijk veel on heil stichten en verantwoordelijk blijft voor zijn daden. In verband met mededeelingen, die ons bereikten over het afsluiten van verschillende wegen buiten onze stad, kunnen wij meedeelen, dat alleen de versperringen weer geplaatst zijn, maar dat het verkeer gewoon door kan gaan. Van een afsluiting is voorloopig dus nog geen sprake. Na aanbesteding per 2 Aug., waarbij gun ning werd aangehouden, is thans gegund aan den heer F. D. Dienaar, alhier, voor rekening van de Genie, tegen een bedrag van 7319, de bestaande straatweg in het militair duin terrein te Den Helder aan te sluiten aan het werkspoor van den Rijkswaterstaat. Daarom per E S O N A (auto- en bootdiensten)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5