Eensgezind front in Engeland Polens lot reeds beslist? 1 Dr. Colijn terug in de regeering? Drie methoden voorgesteld door Roosevelt De ootkaoopiog nadert in snel tempo Radio rede van den Paus DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Onvoorwaardelijk achter Polen Een bespreking met Von Ribbentrop onmiddellijk na diens aankomst uit Moskou EERBERICHT Nog is niets verloren KONINGSTRAAT 76. DEN HELDER. TELEFOON 50 LIJNEN) V R IJ D A G 25 AUGUSTUS 1939 67e JAARG. No. 8704 Rede van Chamberlain Engelsche regeering krijgt verstrekkende volmachten Ber/ijnsche bevolking heeft nog hoop Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT HE LDERSCHE COURANT In de met groote spanning verwachte rede, gisteren door Neville Chamber- lain in het lagerhuis uitgesproken, heeft de Britschep remier o.a. gewe zen op Duitschlands volle gereedheid voor een oorlog en op Polens zelfbe- heersching en bereidheid tot onder handelen, zoo Duitschland niet dreig de met geweld en er eenig vertrou wen kon bestaan op naleving van een overeenkomst. Engelands optreden vormt geen be dreiging, maar beoogt hulp te bie den aan hen, die zich verdedigen. De zending van Henderson naar Hit- Ier beoogde, de Britsche vastbesloten heid in dit opzicht duidelijk te ma ken. De Duitsche stelling in antwoord daarpo luidde, dat Duitschland de vrije hand wil hebben in de Oost- Europeesche sfeer en dat bij inter ventie in deze sfeer de schuld bij En geland zou liggen. De vraag: vrede of oorlog? ligt niet bij Engeland, betoogde Chamberlain tenslotte. Zooals verwacht kon worden, heeft het Lagerhuis het volmachten-ontwerp der Brit sche regeering aangenomen en doorgezon den naar het Hoogerhuis, welk lichaam er eveneens terstond zijn goedkeuring aan heeft gehecht. Het Koninklijke Fiat is terstond gevolgd, zoodat het zeer belangrijke wetsontwerp, wagrbij de regeering zeer uitgebreide vol machten heeft gekregen, in één dag tot wet is geworden. De bepalingen van de defensie volmach- tenwet geven o.m. de bevoegdheid tot het opsluiten van personen, wanneer zulks in het belang der openbare veiligheid wensche- lijk wordt geacht, het in bezit nemen of on der toezicht stellen van eigendommen of on dernemingen of het verwervan van eigen dommen, met uitzondering van land, en het binnentreden en doorzoeken van huizen. Chamberlain heeft in het Lagerhuis zijn aangekondigde rede gehouden, waarin hij uiteenzette, dat het land zich in dreigend oorlogsgevaar bevindt, daar Engeland vast besloten is, het geweld in Europa te keeren. De rede werd luide toegejuicht en ook de leiders der oppositie hechtten er hun goed keuring aan. Militaire voorbereidingen, aldus ving de grijze minister-president aan, zijn getroffen in Duitschland op zoodanige schaal, dat dat land in een toestand van volledige gereed heid voor den oorlog is. In het begin van deze week kregen wij bericht, dat Duitsche troepen begonnen op te rukken naar de Poolsche grens. Het werd toen duidelijk, dat een crisis van de eerste grootte naderde en het Britsche gouvernement besloot dat de tijd gekomen was, waarop zij de goedkeu ring moest vragen van het parlement .voor .verdere defcnsiemaatregelen. Teleurgesteld. Na gewezen te hebben op de samenkoppe ling van de kwestie Dantzig aan die van den corridor en in het licht gesteld te heb ben, dat de berichten over mishandeling van Duitsche onderdanen merkwaardig veel geleken op die van verleden jaar ten aan zien van de Sudetcnduitschers, besprak Chamberlain het Duitsch-Russische pact. Ofschoon er geruchten waren geweest, over een aanstaande verandering in de be trekkingen tusschen Sowjet-Busland en Duitschland, aldus Chamberlain, heelt cic Sowjct-regeering noch aan ons noch aan uo Franschc regcering ook maar iets over deze wijziging meegedeeld. De onderhandelingen maakten voortgang en werden gevoerd op een basis van wederzijdsch vertrouwen. Toen deze bom geworpen werd. Het is voor ons hoogst pijnlijk te moeten booten, dat onze besprekingen op die basis werden gevoerd en dat onder- Mijl de Sowjct-regeering in het ge heim met Duitschland onderhandel- Hitier velt het laatste oordeel Gisteravond is Hitier van Berch- tesgaden naar Berlijn vertrokken, waar hij tot laat in den nacht heelt geconfereerd met zijn naaste medewerkers. Tegenwoordig waren o.a. Goering en von Ribbentrop, wel ke laatste zich rechtstreeks van Moskou naar de Duitsche hoofdstad had begeven. Ook de militaire chefs namen aan het onderhoud deel. Tot heden zijn er geen officieele mededeelingen over dit onderhoud dat voor de wereld zulke verstrek kende gevolgen kan hebben. De overheerschende meening is, dal de Duitsche beslissing ten aan zien van Polen reeds is genomen en wellicht zelfs op het punt staat ten uitvoer te worden gelegd. Overeenkomst uit omsingeling ont staan. Behalve de Poolsche kwestie is ongetwij feld ook de Russische aangelegenheid be sproken en heeft von Ribbentrop daarom trent rapport uitgebracht. Voor von Ribben trop gistermiddag om 1 uur 20 uit Moskou vertrok, heeft hij 'een verklaring afgelegd, Hij zeide o.a.: „Duitschland en Rusland is het vroeger steeds slecht gegaan, wanneer zij vijanden1 waren, doch goed wanneer zij vrienden wa ren. Gisteren was het voor de beide volken een voor hun bestemming belangrijke dag: De Fuehrer en Stalin hebben tot vriend schap besloten. Het niet-aanvals- en consul- tatiepact. dat de heer Moloioi en ik hebben onderteekend. is een vast en hecht funda ment. waarop de beide staten zullen op bouwen en tot een nanwe samenwerking zullen komen. Het is misschien een der be langrijkste keerpunten in de geschiedenis van twee volken. Men heeft geprobeerd Duitschland en Rus land te omsingelen en tuist uit de omsin geling is nu de Duitsch-Russische overeen stemming ontstaan. De Duitsche ambassade was bij het ver trek van den minister, die door den plaats- vervangender volkscommissaris Potemkin uitgeleide werd gedaan, tegenwoordig. Ook van Italiaansche zijde was er officieele be langstelling. Vredespolitiek. Het voorname Russische orgaan de Praw- da schrijft naar aanleiding van het tusschen Duitschland en Sovjet Rusland onderteekende niet-aanvals-verdrag o.m.: 't verdrag is een oorkonde van buitengewone politieke beteekenis en vormt een nawer king van de vredespolitiek van Sovjet-Rus land. De buitenlandsche politiek der Sovjet- regeering heeft zich ten doel gesteld de zaak van den vrede te verdedigen en de vriendschappelijke betrekkingen te steunen en te versterken van al die landen die hun nerzijds die politiek aanhangen. INDRUKKEN IN BERLIJN. De terugkeer van Von Ribbentrop uit Mos kou en de persoonlijke indrukken, die hij den Fuehrer thans geeft van zijn besprekin gen met de Sovjet Russische leiders, schij nen erop te wijzen, dat ernstige beslissin gen op handen zijn. De gisteren te Dantzig tot stand gebrachte hervorming, de militaire voorbereidingen en tenslotte de ca tegorische wijze, waarop welinge lichte kringen de rrde van Chamber lain van de hand -wijzen, zijn er onomstootelijk op berekend, de mee ning ingang te doen vinden, dat Duitschland zeker is van den steun van de Sovjet-Unie. De vastberadenheid van Polen en zijn West-Europeesche hondgenooten blijft even wel een factor, van dien aard, dat er een matigenden invloed van uitgaat op 'n zeker ongeduld, dat overigens vooral tot uiting komt in politieke kringen zonder werkelij- ken invloed. Aan het einde van den dag van gisteren, die geken merkt werd door het vertrek van vrijwel alle in de Duitsche hoofdstad geaccrediteer de Engelsche en Fransche correspondenten, is de indruk, dat wellicht nog niet alle hoop op het tot stand komen van een vreedzame regeling behoeft te worden opgegeven. Volgens berichten die de N.R.Crt. uit betrouwbare, doch niet officieele bron heeft, zijn Duitschland en Rusland tot over eenstemming gekomen over een verdeeling van Polen. Rusland zal, volgens het Duitsch-Russi sche plan het Poolsche grondge bied tot aan de „Wilson-lijn" in Oost-Polen krijgen en Duitsch land zal Dantzig, den Corridor en Poolsch West-Silezië krij gen, aldus meldt de Berlijnsche Times-correspondent. De twee landen oefenen den grootst mogelijken druk op Roe menië uit, om zich los te maken uit het vredesfront, maar als koning Karei halsstarrig blijft weigeren, dan zal Rusland Bes- sarabië nemen. Het gebied van Teschen, dat na de overeenkomst van Mun- chen aan Polen werd afgestaan, zal weer bij Moravië worden ge voegd, volgens deze inlichtin gen. Tenslotte heeft Duitschland beloofd zijn ambities t.a.v. ex pansie in de Oekraine op te ge ven. Wat Polen zelf betreft zijn Duitschland en Rusland blijk baar van plan een „Congres-Po len" te vormen, dat hankelijk" zou zijn, geen diplomatieke woordigingen in het zal mogen hebben. wel „onaf maar dat vertegen buitenland de over een verdrag, dat bovendien nog niet te vereenigen was met de doelstellingen van hun buitenland sche politiek, zooals wij die hadden verstaan. (Algemeene toejuichingen) Chamberlain vroeg wat het effect in- die er van eenig effect sprake is op den toestand is en op de Britsch-Fransche po litiek. Wij hebben het onzen eersten plicht ge acht gevaarlijke illusies weg te nemen, ver klaarde Chamberlain onder luide toejuichin gen. Het Huis zal zich herinneren dat er met Rusland is gesproken over garanties en dat deze garanties geenszins afhankelijk zijn gesteld van andere overeenkomsten. Daarom kunnen wij thans met eere terug komen op de verplichtingen, die wij zoo dik wijls en zoo duidelijk hebben geproclameerd Onze eerste daad was daarom een verkla ring, dat onze verplichtingen aan Polen en aan andere landen onaangetast blijven. Duitschland niet bedreigd. Chamberlain zette vervolgens uiteen, dat niets wat Engeland doet, Duitschland be dreigt. Het is geen daad van bedreiging zich voor te bereiden om vrienden te helpen en zichzelf tegen geweld verdedigen (toejui chingen). Chamberlain wees vervolgens op de ge nomen financieele maatregelen om dan op nieuw uiting te geven aan ziin overtuiging, dat een oorlog tusschen Duitschland en Engeland een groote ramp zou beteekenen. Daarom werd Henderson naar Hitier go- zonden, doch het antwoord van den rijks kanselier kwam neer op een nieuwe ver klaring van de Duitsche stelling, volgens welke Oost-Europa een sfeer vormt, waarin Duitschland de vrije hand behoort te heb ben en dat wanneer wij of eenig ander land dat minder rechtstreeksch belang daar heeft, mocht willen intervenieeren, de schuld voor een daaropvolgend conflict bij ons zou liegen. Deze stelling, aldus Chamberlain. vormt een volkomen misvatting ten opzichte van de Britsche positie. Waardeering voor de rede van Koning Leopold. Chamberlain drukte daarna zijn warme waardeering uit voor de poging van Ko ning Leopold van België een beroep te doen op het wereldgeweten. Engeland steunt deze poging, doch, zeide de minister president met grooten nadruk: Wanneer ondanks al onze pogingen om een vreedzame oplossing te vinden, en God weet, dat ik mijn beste krachten daaraan gegeven heb (luide toejuichingen) wij ons gedwongen zien een worsteling te aanvaar den, die noodzakelijk gepaard moet gaan met leed en ellende voor de geheele menschheid en waarvan niemand het einde kan voorspellen, zullen wij niet strijden voor de politieke toekomst van een veraf gelegen stad in een vreemd land, maar voor het behoud van die beginselen, waar over ik heb gesproken en welker vernieti ging een vernieling mét zich mede zou brengen uitgaande boven iedere mogel'j»v- heid van vrede en veiligheid voor de vol keren der aarde. Algemeene toejuichingen weerklonken toen de eerste minister aan het einde van zijn rede weer ging zitten. Het was toen 15.25 'uur. Chamberlain had ongeveer een half uur gesproken. Zijn stem had krach tig geklonken en gedurende het grootste deel van zijn rede sprak hij op zakelijken toon. Tegen het einde echter, nam de om vang van zijn stem toe en klonk zij vuri ger dan gewoonlijk. De oppositie verstomd. Slechts kort voerde Greenwood namens de oppositie het woord. Hij sprak zijn af keuring uit over de politiek van het verle den maar verklaarde daarop de regeering te zullen steunen, nu zij evenals de Labour- partij front neemt tegen de agressie. Ook Eden sprak. Hij noemde het pact met Rus land een érnstige misrekening van Hitier. De communist Gallacher, zeide dat zijn tionale basis te geven. In verantwoordelijke kringen wordt beseft, dat het in dezen ernstigen tijd een fout zou zijn, een man van groot formaat als dr. Co- lijn, met veel ervaring en autoriteit op het gebied der internationale politiek, buiten de regeering te houden. Welke portefeuille dr. Colijn eyentueel zal worden toevertrouwd, staat nog niet vast In politieke kringen wordt het niet onmogelijk geacht, dat dr. Colijn Algemeene Zaken zal krijgen en jhr. De Geer, indien hij aan blijft, Financiën zal houden. Verwachting: Plaatselijk regen- of onweersbuien, vooral in 't Zuiden, overigens gedeelte lijk bewolkt, vrij warm weer, met in den morgen plaatse lijk nevel of mist, zwakke tot matigen wind, meest uit Oostelijke richtingen. Het beroep van Roosevelt Hitier en Moscicky. op Washington. Roosevelt heeft in zijn op roep aan Hitier en Moscicky drie methoden voorgesteld om oorlog te voorkomen: 1. Directe onderhandelingen; 2. Onderwerping van het geschil aan on partijdige arbitrage; 3. tot overeenstemming te komen om een procedure tot verzoening aan te nemen Dit tweede beroep werd opgesteld nadat president Roosevelt een uur lang had ge confereerd met Cordell Huil en Welles. partij in de eerste gelederen zou blijven staan van den strijd tegen fascistische aan vallen van binnen of van buiten welke ook de consequenties mogen zijn. Het parlement ging daarna uiteen. Ver moedelijk zal het Donderdag a.s. weer bij eenkomen. Naar de Tel. verneemt, wordt in poli tieke kringen verwacht, dat wanneer de internationale politieke situatie nog meer verergert, de oudminister president, dr. H. Colijn, zal worden uitgenoodigd in het kabinet-De Geer zitting te nemen. De bedoeling is het kabinet aldus een breedere na- De rechtvaardigheid moet haar weg vinden door de kracht der rede en niet door de kracht der wapenen. Gisteravond te tien minuten voor half acht Nederlandsche zomertijd heeft Z.H. de Paus uit zijn werkka mer in Castel Gandolfo een toe spraak tot de geheele wereld gehou den waarin hij aanspoorde den vrede te bewaren. De Heilige Vader sprak in het Italiaansch, met vaste stem. Hij zeide dat hij zich op dit ernstige uur richtte tot de wereld met het geestelijk gezag, dat hem door God is ge schonken om de geesten terug te brengen op den weg van rechtvaardigheid en vrede. In de stem van den paus hoort de wereld de stem van Christus, op wien allen hun vertrouwen stellen. Niettegenstaande de herhaalde aansporin gen, de vrees voor een internationaal con flict steeds nijpender wordt, op het oogen- blik, waarop de spanning der geesten steeds meer wijst op een terugkeer van het ver- schrikkelijk onweer van een oorlog, richt de Paus zich opnieuw met een nieuwe, va derlijke en krachtigen oproep tot de staats hoofden en volken, opdat de staatshoofden zoeken naar een oplossing van de huidige moeilijkheden met vreedzame middelen en opdat de volken streven naar het aanmoedi gen van deze vredespogingen. De rechtvaardigheid moet haar weg vinden door de kracht der rede en niet door kracht van wapenen. Het geweer is zeer ernstig, doch nog is het tijd: nog is niets verloren, ter wijl door oorlog alles verloren kan gaan. Dat de menschen en de mogend heden zich aikeeren van het niet begrijpen en dat zij opnieuw gaan onderhandelen met goeden wil en met eerbiediging van het weder- zijdsche recht en zij zullen bemer ken, dat vreedzame onderhandelin gen nooit een hinderpaal zijn voor een eervol succes. Indien de slem der hartstochten plaats maakt voor de stem van het verstand, zal het bloed van broeders worden ge spaard en zal het vaderland be waard worden voor ondergang. De Paus verklaarde vervolgens te hopen, dat de machtigen naar hem zullen luiste ren, indien zij niet willen, dat hun macht geen vernieling, doch een leiband voor het volk worde en een rust in orde en arbeid. De Paus smeekt hen dit in naam van Chris tus. Ten slotte zeide hij, dat hij God bad, op dat hij zijn zegen zou doen neerdalen op de verstoorde wereld en de dageraad van een betere toekomst zou doen opgaan. In de verwachting hiervan en in deze hoop, gaf «ie paus ten slotte de wereld zijn R&derlijken zegen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1