Ouitschland respecteert de verklaring der Oslo-Staten „De maat is thans vol" Spanje blijft neutraal Bliksem doodt drie Hongarije wil neutraal blijven 3eroep op Hitier en andere staatshoofden Postvlucbten op IndiJ Vredespogingen van Roosevelt Ouitschland bewerkt Turkije Italië zijn macht bewust! Duitschers blijven in Engeland De dood achter gesloten spoorboomen Grensdocumenten inleveren Het hemelvuur slaat in drinkwaterpomp Brieven aan soldaten Een ongelukkig oogenblik Geen gehakt, maar worst ttIk zal jullie te pletter rijden" Duitschland is tot afweer bereid Blijft militaire missie te Moskou? Onze Oost Nieuwe bioscoop afgebrand Nieuwe wettelijke regeling vervoersrecht II I NIET GEHOORDE STEMMEN VAN TALLOOZE MENSCHE- LIJKE WEZENS VRAGEN OM NIET OPNIEUW TE WORDEN OPGEOFFERD. Naar Reuter verneemt, heeft pre sident Roosevelt een beroep gedaan op rijkskanselier Hitier en den pre sident van de Poolsche republiek Moscicki om den vrede te behou den. In den loop van den dag van gis teren had hij reeds een dergelijk beroep gedaan op den Koning van Italië. In zijn boodschap aan Victor Emanuel herinnert Roosevelt aan zijn vroegere be middelingspogingen en schetst opnieuw de vernietigende werking van den oorlog. De president eindigt aldus: Wanneer het voor de regeering van Uwe vlajesteit mogelijk mocht zijn, om voorstel len te formuleeren voor een vreedzame op- ossing van de huidige crisis langs de aan gegeven lijnen, dan kunt ge verzekerd zijn an de Vurige sympathie van de Vereenig- Ie Staten, De ltaliaansche en Amerikaan- che regeeringen kunnen heden ten dage lie idealen der Christenheid naar voren irengen, welke laatstelijk zoo vaak schijnen ic zijn verduisterd. De niet gehoorde stemmen van tallooze inenschelijke wezens vragen om niet op nieuw te vergeefs te worden opgeofferd. Buitengewone zitting van congres verwacht. het Naar Associated Press meldt, heeft Sena tor Maccaman tegenover de pers verklaard, dat hij te Washington vernomen had dat de president voorbereidingen trof om het congres in buitengewone zitting bijeen te roepen. CIANO BIJ KONING EMANUEL. WAT ZAL HET ANTWOORD AAN ROOSEVELT ZIJN? Men meent te weten, dat Ciano, de ltali aansche minister van buitenlandsche zaken den koning te Santana de Valdierri een bezoek heeft gebracht en een langdurig on derhoud met den vorst heeft gehad. Naar 'men algemeen gelooft, dat dit onderhoud o.a. betrekking op het antwoord, dat even tueel gegeven zou moeten worden op de boodschap, die de Amerikaansche ambassa deur namens Roosevelt aan den koning van Italië heeft overgebracht. Tot dusver heeft de ltaliaansche pers van deze boodschap geen gewag gemaakt. Alleen werd er gis teravond laat in de radio-uitzendingen in het kort melding van gemaakt. Von Papen met nauwkeurige op drachten naar Ankara. In politieke kringen te Berlijn ver luidt, dat thans van Duitsche zijde gepoogd wordt Turkije ertoe te bren gen zijn standpunt te herzien, in ver band met het sluiten van het DuitschRussische verdrag. De Duit sche ambassadeur te Ankara, von Papen, is met nauwkeurige opdrach ten dienaangaande naar Ankara ver trokken en gisteravond door den Turkschen minister van buitenland sche zaken ontvangen. Uit Istanboel wordt nader gemeld, dat Sa- radjogloe den Britschen ambassadeur heeft ontvangen, met wien hij geruimen tijd over leg pleegde. Voorts ontving hij den Griek- schen minister. Voorts heeft Saradjogloe een langdurig onderhoud gehad met den Russi- schen ambassadeur, 's Avonds laat begaf Sa radjogloe zich per auto haastig naar Floria, het zomerverblijf van president Inoenoe, om dezen rapport uit te brengen. Het Rijk stelt ten volle vertrou wen in hun loyaliteit. Naar aanleiding van de conferentie der Oslo-staten schrijft de Deutsche Diploma tisch Politische Korrcspondenz: Duitschland heeft door zijn aanbod tot het sluiten van nict-aanvalspacten dezen staten getoond, dat het alles wenscht te vermijden, wat hun het vasthouden aan hun neutraliteit zou kunnen bemoeilijken. Met voldoening neemt het Rijk derhalve kennis van de verkondiging der vastbeslo tenheid van de Oslo-staten. hun onpartij digheid en onafhankelijkheid te willen ver dedigen en het stelt ten volle vertrouwen in hun loyaliteit. Niet alle hoop verloren. „Nieu we gebeurtenis" te wachten? De ltaliaansche pers wijst er algemeen op, dat Italië zich zijn macht bewust is, en de komende gebeurtenissen niet vreest en achter Duitschland staat. Messagero wijdt een hoofdartikel aan den toestand. Het blad verklaart bij de bespre king van de gronden welke de militaire maatregelen van Engeland en Frankrijk zouden kunnen rechtvaardigen, dat Duitsch land wel is waar niet afziet van zijn rech ten, doch in tegenstelling met de democra tieën noch troepenbewegingen heeft uitge voerd, noch zijn Oceaanschepen heeft terug geroepen, noch zijn steden heeft verduis terd. Rustig en gelaten eischt het Duitsche volk van zijn leider noch oorlog, nooh vrede, doch wacht het de dingen af. De bladen hebben voorts maar één mee ning: de democratieën zijn zich hun ver antwoordelijkheid niet bewust en provo- ceeren net zoo lang, tot een oorlog onver mijdelijk is geworden. Op de conferentie van Brussel wordt geen commentaar gegeven, noch op den oproep van koning Leopold. De bladen stellen zich tevreden met het publiceeren van den tekst van dezen op roep. Niet alle hoop verloren. Toch heeft men te Rome nog niet alle hoop verloren en geeft men te verstaan, dat een „nieuwe gebeurte nis" zou kunnen gebeuren, welke 't ergste zou voorkomen. Klaarblijke lijk wil men in ltaliaansche kringen een vreedzame regeling tot stand brengen. De Duce heeft met de chefs van de gene rale staven van leger, vloot en luchtmacht alsmede van de fascistische militie militaire aangelegenheden besproken. Vervolgens werd aan ieder hunner de versierselen van de militaire orde van Sa- voie overhandigd, voor hun activiteit tijdens den Spaansche burgeroorlog. De Duce heeft ook generaal Gambara, de ltaliaansche ambassadeur in Spanje ont vangen. Naar vernomen wordt zullen de ltaliaan sche mailstoomers „Conté di Savoia" en „Augustus", die dezer dagen naar Amerika zouden vertrekken, niet vertrekken, Als re den hiervoor wordt „machineschade" opge geven. De Duitsche ochtendbladen over den toestand. „POLEN WIL DEN OORLOG; Het directe gevaar van een Poolschen coup op Dantzig en de andere offensieve voorbe reidingen van Polen beheerschen vanochtend de Duitsche pers. Onder den titel: „De maat is vol", schrijft Voelkische Beobachter: De vredesliefde en het geduld van het Duitsche volk zijn zeer ernstig op de proef gesteld in deze weken van ononderbroken Poolsche terreur. De be dreiging van Dantzig door een Poolschen coup zal door ons niet worden geduld. War schau noch Londen kunnen zich ook maar aan den geringsten twijfel overgeven, dat het Duitsche volk om den wil des vredes een dergelijke misdaad zal nemen. Hier is de grens duidelijk getrokken, waar Duitsch land geen scrupule meer zal en mag kennen. Berliner Boersenzeitung verklaart: Dit Polen, dat thans naar de Duitsche grenzen opmarcheert, dat van Opper-Silezië tot Dantzig een enkel legerkamp is, dit Po len, dat nog steeds hoopt op de oorlogshulp van Engeland en Frankrijk, op den alge- meenen oorlog, welke Duitschland ten gron de moet richten, dit zelfde Polen is niet meer een dreiging alleen, het is het hoogste gevaar voor Dantzig en voor den vrede. Po len toont, dat het den oorlog wil. Duitsch land staat ten afweer bereid. In eigen naam en in naam van Europa. Beslui* tot vertrek verdaagd. Zonder verklaring hebben de Brit- sche en Fransche militaire missies plotseling hun besluit om nog gis teravond uit Moskou te vertrekken, gewijzigd. Het eenige wat de ambtenaren wil den zeggen was: „Het zou kunnen zijn, maar het zou ook niet kun nen zijn, dat de missies morgen ver trekken". De pijlkruizen en het Duitsch Russische pact Het Hongaarsche blad „Esti Kurir" schrijft, dat indien een oorlog uit zou breken tus- schen de beide bevriende mogendheden Duitschland en Polen, Hongarije de plicht heeft neutraal te blijven. Het liberale blad acht het nuttig deze natuurlijke waarheid te herhalen in verband met het voornemen van de pijlkruisen, welke is aangekondigd door het blad van deze beweging, om voor de le gaties van Italië en Duitschland te betoo- gen in verband met het afsluiten van een verdrag tusschen Duitschland en de Sovjet- Unie. Het blad voegt hieraan toe, dat alle ern stige elementen tegen dit voornemen moeten protesteeren. De grondslag van de Hongaar sche buitenlandsche politiek is zoowel met Duitschland en Italië, als met Polen vriend schappelijke betrekkingen te onderhouden. In verband met het pact tus schen Duitschland en Rusland. De „Daily Sketch" bericht, dat de Spaansche minister van Buitenland sche Zaken aan maarschalk Pétain, den Franschen ambassadeur te Madrid, heelt verklaard, dat in ver band met het verdrag tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie, Spanje, neutraal wenscht te blijven in geval van een conflict. Een ambtenaar van de Duitsche ambas sade heeft verklaard, dat de Duitsche re geering niet aan de in Engeland wonende Duitschers heeft medegedeeld, dat het noo- dig is, het land te verlaten. Er was, naar hij voorts zeide, geen sprake van, dat het per soneel der ambassade naar Duitschland moest terugkeeren. Onvoorzichtig meisje door D.- trein gegrepen. Een spooi-wegambtenaar, die om half tien gisteravond van zijn dienst op het station te Berchem langs de spoorlijn huiswaarts keerde, bemerkte op eenigen afstand van den bewaakten overweg nabij het Vossen hol te Berchem, dat een meisje van vijftien jaar zwaar verminkt langs de lijn lag. Bij nader onderzoek bleek het te zijn het 16-jarig dochtertje van de familie R. Brands uit Barchem. Vermoedelijk is het meisje, over de gesloten spoorboomen geklommen en door den D-trein, die om kwart over negen den overweg passeert, overi-eden. Het stoffelijk overschot is per autobran card naar liet St. Anna Ziekenhuis te Oss vervoerd. Om zéér hooge kosten te voor komen. In vei'band met de afgekondigde voormo bilisatie. en het eventueel vorderen van mo torrijtuigen voor militaire doeleinden, raadt de A.N.W.B. de gebruikers va ntriptieken en carnets de passages en douanes drin gend het navolgende aan: 1. Zij, die een gebruikt en door de buiten landsche douane definitief afgestempeld trip tiek bezitten, alsmede de houders van een bovengenoemd carnet, dienen dit onverwijld per aangeteekende post aan den A.N.W.B. in te zenden of persoonlijk te komen inle veren. Dit geldt ook voor geheele nieuwe en nog niet gebruikte grensdocumenten. 2. Zij, die een triktiek bezitten, dat wel voor eei-sten invoer, doch niet voor defini tieven uitvoer door de buitenlandsche dou ane is afgestempeld, zullen er goed aan doen, thans, nu dit nog mogelijk is, zoo spoedig mogelijk aan de Belgische of de Duitsche grens hun grensdocument te laten zuiveren en bij den A.N.W.B. in te leveren. Indien dit n.1. binnenkort niet meer mo gelijk zou zijn, zouden de houders der pa pieren voor zéér groote kosten kunnen ko men ie staan, zoodat, het zij herhaald, on verwijld regelen van deze aangelegenheid dringend gewenscht is. TWEE BOERDERIJEN DOOR BRAND VERWOEST. Tijdens een hevig onweer is gister avond omstreeks zes uur onder Reuver de 25-jarige W. Rijnders, die per rijwiel op weg was naar zijn woning aldaar, door den bliksem ge troffen en gedood. Zijn rijwiel werd geheel vernield. In het naburige Swalmen is op ongeveer hetzelfde tijdstip de 20- jarige mej. Kessels, doordat het hemelvuur in een drinkwaterpomp sloeg, eveneens getroffen en op slag gedood. Om zeven nuur werd de dienst plichtige soldaat Dekkers uit Wan- rooy, toen hij zioh met zijn fiets op den Katwijkscheweg te Cuyk be vond, door het hemellicht getroffen en gedood. Boerderijen in lichter laaie. Te Haps (N.B.) sloeg gisteravond om half acht de bliksem in de kapitale boerde rij „Oude Tolpost". bewoond door den land bouwer G. Nabuurs. De boerenhoeve brand de geheel af. Vezekering dekt de schade. Tenslotte is gisteravond de bliksem gesla gen in de boerderij van M. van der Loo te Kerkdriel. In een oogwenk stond de boerde rij in lichter laaie. De geheele aanwezige oogst ging verloren. De boerenwoning brand de uit, In een vijftal woningen te Kerkdriel trof de bliksem voorts de electrische geleiding, tengevolge waarvan de lampen stuksloegen. Twee ton schade. Te Soerabaja is het City-Theater, dat eerst een maand geleden is geopend en k® P t.eerd werd door den bekenden Bataviasclien bioscoop-eigenaar en musicus John Due geheel afgebrand. Dit theater was het meest moderne van Java. De brandweer mocht ei, aldus de N.R.Crt,, niet in slagen de ramp te verhinderen. De in de zaal aanwezige pei- sonen konden deze tijdig verlaten, zoodat geen persoonlijke ongelukken te betreuren vallen. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. De schade bedraagt circa f 200.000. DOOR STORM OVERVALLEN. Dertig visschers van de Sangi-eilanden hebben, naar Aneta uit Taroena meldt, bij den jongsten storm den dood gevonden in de golven. De mannen werden door den storm overvallen, en konden er met hun kleine prauwen niet tegen op. Slechts en kelen visschers gelukte het, zwemmend de kust te bereiken. De plaats van legering mag niet op het adres staan! In aansluiting op het bericht van weder in werking stelling van den veldpostdienst wordt van de zijde van P.T.T. nog eens uit drukkelijk de aandacht erop gevestigd, dat, in verband met de desbetreffende militaire bepalingen, in het adres van correspondentie, bestemd voor de bij de grens- en kustbevei- liging betrokken troepen, geen aanduiding omtrent de plaats waar militairen zijn ge legerd mag voorkomen. Dergelijke stukken kunnen niet worden uitgereikt en worden aan de afzenders teruggezonden. Toegelaten is alleen de aanduiding „veld post" of „gebied van den territorialen bevel hebber" (t.w.: Friesland, Overijssel, Noord- Brabant of Zuid-Limburg). Commissie ingesteld. Naar wij vernemen, is onder voorzitter schap van prof. mr. C. W. Star Busmann, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te •Utrecht, een comimissie gevormd, welke een onderzoek zal instellen naar een nieuwe wettelijke regeling van het vervoersrecht te lande. De commissie zal trachten meer dere eenvormigheid te bereiken in het vervoersrecht, dat thans over tal van bij zondere wetten en reglementen is ver spreid en voorts van advies te dienen om trent de regelingen van civielreohtelijken aard, getroffen of te treffen in verband met de coördinatie van het vervoer. Van de uitkomsten van het bedoeld onder zoek wordt t.z.t. aan den minister van Justitie verslag uitgebracht YïloloJlApOAl DE INTERNATIONALE ZESDAAGSCHE De vierde étappe van de internationale mo- torzesdaagsche, welke door Tirol leidde, over een afstand van 460 k.m., was zeer zwaar. Vele deelnemers liepen stmfpunten op, terwijl ook velen den strijd moesten staken. Onze landgenoot Dick Renooy moest uit vallen, wegens motorpech, waardoor de B- ploeg voor de zilveren vaas uit den strijd is genomen. Alle overige Nederlandsche rijders liepen straf punten op. Om de zilveren vaas rijden thans nog behalve het Nederlandsche A- teaim, een Italiaansch, twee Duitsche en een Engelsch team. ytchaken EUWE REMISE MET FLOHR. Het tournooi te Bournemouth. De beslissing in de hoofdgroep van het tournooi te Bournemouth is op den voor- laatsten dag niet gevallen. Euwe maakte remise tegen Flohr, zoodat de laatste ronde ingaat met den stand 8 'A voor Euwe 8 voor Flohr en 1'A voor Klein. In dit verband is het interessant te weten welke partijen deze drie favorieten in de elfde ronde moeten spelen. Landau speelt met wit tegen Euwe, Klein tegen Kitto en Flohr, eveneens met wit tegen Koenig. De mogelijkheden zijn nog vele, maar het is toch waarschijnlijk, dat Euwe op de eerste plaats beslag zal leggen, al dan niet gedeeld met Flohr. Utielïeruien DE TRAINING TE MILAAN. Gezond en wel is een groot gedeelte der Nederlandsche équipe, welke ons land op de wereldkampioenschappen te Milaan zal vertegenwoordigen, Maandagmorgen vroeg in de fraaie ltaliaansche stad aangekomen en thans is de training reeds eenige dagen in vollen gang. Daarbij blijkt wel, dat onze renners zich in uitstekende conditie bevin den. Vooral de spurtjes van onze snelle sprinters trekken de aandacht der buiten landers en het laat geen twijfel, of Derk- sen c.s. worden ten zeerste gevreesd. Ook Klink draait vlot zijn rondjes en begint de baan al heel goed te kennen. Overigens zal het gezien den gespan nen internationalen toestand de vraag zijn, of de wereldkampioenschappen wel doorgang zullen vinden. En mocht dit het geval zijn, dan staat het vast, dat de be langstelling ervoor sterk zal zijn gedaald Hetgeen niet alleen uit sportief oogpunt te betreuren is! Vertrek van Singap. 24 Aug Athene 24 Aug. Basra 24 Aug. Valk (heenreis) Buizerd (terugreis) Uil (heenreis) Wielewaal |Ranf, 04 Aug. (terugreis) I Emoe A'dam 24 Aug. (heenreis) I Torenvalk [Band 24 Aug. (terugreis) I Aankom»! t« Band. 24 Aug. A'dam 24 Aug Jodhp, 24 Aug. Jodhp. 24 Aug, Athene 24 Aug. Medan 24 Aug. Passcerend motorrijder het slachtoffer van botsing tusschen tram en trailer. Gistermiddag te één uur is op den Mid- den weg bij den Nieuweweg te Amsterdam 'n gecompliceerde aanrijding gebeurd, waar van een 40-jarige motorrijder het slachtoffer is geworden. Op dit punt naderde uit de richting Die- men een wagen van de Gooische tram, ter wij 1 van den Nieuweweg een truck niet trailer kwam aanrijden. Door nog onbeken de oorzaak botsten tram en vrachtwagen op de rails tegen elkaar, waarbij de trailer in den flank met zulk een kracht werd geraakt dat deze opzij werd geslingerd, waarbij een juist passeerende motorrijder werd omver gereden en tegen de straat geslingerd. De man werd ernstig gewond opgenomen en in hopeloozen toestand naar het O.L.V. Gasthuis vervoerd. De truck reed na de botsing door en kwam pas tot stilstand tegen een brand melder, welke afknapte, de achterwielen van den truck werden totaal afgeslagen. De tramwagen werd aan de voorzijde be schadigd. VI eeschwarenf abrikant pan gehakt". „in de Een Wassenaarsche vleescliwarenfabri- kant had gehakt in blik in voorraad, dat na onderzoek door den keuringsdienst een zet- meelgehalte van 6.2 procent en een procen- tisch watergehalte van 4.8 bleek te bevat ten. Volgens het Vleeschkeuringsbesluit 1924 is echter voor rauw gehakt een zet- meelgehalte van 4 procent en een waterge halte-verhouding van 4 toegelaten. Voor gebraden gehakt zijn deze cijfers 6 en 4. Tegen den fabrikant was nu proces-ver baal wegens overtreding van genoemd be sluit opgemaakt en voor den kantonrech ter te 's Gravenhage zich verantwoordend, baseerde hij zich, bij monde van zijn raads man, mr. A. J. van Moorsel, op de stelling, dat zijn gehakt noch onder het één, noch onder het andere viel, daar het „gestoomd" was. Het zou dus niet aan de bepalingen van het besluit onderworpen zijn. Zou de kantonrechter het hier niet mee eens zijn, dan betoogde mr. van Moorsel, dat verdachte's gehakt eerder onder „ge braden" gehakt viel, zoodat het percentage 6.2 procent het toelaatbare nauwelijks overschreed en wat het watergehalte betreft, dit was zoo hoog, omdat het gehakt met jus overgoten was. De kantonrechter weet raad. De kantonrechter, gister vonnis wijzend, vond, dat het gehakt inderdaad noch gebra den, noch rauw was, doch deze opvatting bracht verdachte's straffeloosheid allerminst mee. Nu immers viel verdachte's gehakt niet onder de terminologie van wat het be sluit „gehakt" noemt, doch werd thans als „worst" beschouwd, voor welke substantie evenals voor rauw gehakt, de cijfers 4 en 4 gelden. Dientengevolge was verdachte dus in overtreding en, in aanmerking nemende het principieele van deze zaak, veroordeel de de ^kantonrechter hem tot een geldboete van f 5.subs. 3 dagen hechtenis. Zware straf geëisch* tegen woesten motorrijder. De zeer zware eisch van drie jaar gevan genisstraf heeft den Officier van Justitie, Mr. F. M. Willbrenninck gisteren op de zit ting van de rechtbank te Rotterdam gesteld tegen een 25-jarigen schipper, wonende aan boord van zijn schip „Op zoek naar beter'. Op 4 Juli van dit jaar was de schipper op zijn motor den Goudschen weg te Rotterdam af komen rijden. Een paar dames moesten ijlings voor hem oversteken om niet door den motor geraakt te worden. Een van hen had daarover een opmerking gemaakt en daardoor was de schipper, die door oneenig* hcid met zijn vrouw toch al in een niet al te beste stemming was, nog kwader gewor den. Hij stopte en voegde de vrouwen toe: zal jullie te pletter rijden". De daad bij het woord voegende gaf hij vol gas, en reed het trottoir van den Goudschen Singel op. D® dames stoven uiteen en slechts een van hen werd aan den rechterarm licht door den mo tor geraakt. Twee mannen hebben daarna den roekcloozen schipper gegrepen cn a®n de politie overgeleverd. De Officier hield een zeer scherp requi sitoir, waarin hij het gedrag van den ver dachte fel hekelde. De Motor- en Rijkwiel- wet heeft helaas geen bepalingen, waardoor men dezen man het rijbewijs kan afnemen, zoo zeide hij. Een zeer zware straf is daar om de eenige remedie. De verdediger. Mr. P. W. Steen, heeft een gedeeltelijk voorwaardelijke straf bepleit. Op 7 September zal de rechtbank uitspraak doen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6