Polen tot bereid onderhandelen ij De kringkampioenscliappen te Anna Paulowna Laatste telexberichten Scheur in het Fransche Volksfront? Grensincidenten Regeering van ZuicLSlavië afgetreden zegt Duitschland Duitsche patrouille op Poolsch gebied Predikbeurten Tweede hartstochtelijk beroep van Roosevelt op Hitier De geheele wereld bidt, dat ook Duitschland aanvaardt PUBLICATIE Henderson brengt een vredesplan over Verklaring van Hitier aan het Duitsche volk verwacht Partijdag te Neurenberg gaat door J J Doopplechtigheid van Prinses Irene uitgesteld? Het gerucht over dr. Co'ijns terugkeer Wielrennen ROEIEN President Roosevelt heeft wederom een beroep gedaan op Rijkskanselier Hitier. Hij verzond dit beroep, zoodra hij van den Pool- ïchen president der republiek, Moscicki, be richt had ontvangen, dat deze zijn uitnoo- diging aanvaardde. Roosevelt vraagt Hitier thans >,toe te stemmen in de wijze van vreedzame regeling, welke is aanvaard door de Poolsche regeering." Roosevelt verklaart: „De geheele wereld bidt, dat ook Duitsch land aanvaardt." De Amerikaansche president seint Hitier den tekst van het antwoord van Moscicki, waarin deze accoord gaat met rechtstreek- sche onderhandelingen en met een verzoe ningsprocedure. Roosevelt vervolgt dan: „Gij hebt herhaaldelijk in het openbaar verklaard dat het door het Derde Rijk nage streefde doel rechtvaardig en redelijk is. In zijn antwoord heeft Moscicki verklaard, dat de Poolsche regeering er mede accoord ging om op de grondslagen, welke zijn voorge steld in mijn boodschappen, door recht- streeksche onderhandelingen of door een verzoeningsprocedure het geschil tusschen Polen en het Duitsche Rijk te regelen. Tal- looze menschelijke levens kunnen nog ge red worden en men kan de hoop nog weer doen opleven, dat de naties der moderne wereld den grondslag kunnen leggen voor vreedzame en gelukkiger betrekkingen, wanneer gij en de Duitsche regeering zoudt toestemmen in de vreedzame regeling, welke aanvaard is door de Poolsche regeering." Bij vuurgevecht Duitsch soldaat gedood. Een Duitsche patrouille, voorzien van een mitrailleur is een kilometer diep op Poolsch gebied doorgedrongen bij Mysliniec in het district Ostrolenko. De patrouille stiet op Poolsche wachtposten. Een door de Duitschers afgevuurd salvo beantwoordende vuurden de Polen herhaalde malen, waarbij een Duitsch soldaat van het eerste regi ment cavalerie werd gedood. De overige Duitschers trokken zich terug, zij lieten de mitrailleur achter. Poolsch-Dantzigsche grens niet gesloten. Van gezaghebbende zijde te Warschau wordt tegengesproken, dat de Poolsch-Dant zigsche grens aan Poolschen kant zou zijn gesloten. Komt Thaelmann vrij? Volgens de Ex press Porany heeft Duitschland Thael mann, den vroegeren leider der commu nistische partij, in vrijheid gesteld. \ol- gens het blad is dit de eerste prijs welke Duitschland te betalen heeft voor het Pact met de Sovjet. LEVERING ZWARE VARKENS. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat zij, die met haar con iracten gesloten hebben tot levering van 2ware varkens en die ontheffing van ie veringsplicht of uitstel van levering wen schen te verkrijgen, zich tot de zaakvo ders der Centrale dienen te wenden onner overlegging van het hun uitgereikte leve ringsbewijs. 's Gravenhage, 25 Aug. 1939. (Adv In afwachting van de mededeelingen, die Hitier aan het Duitsche volk zal doen, zien de Italiaansche bladen in den koortsachti- gen diplomatieken arbeid der Europeesche kanselarijen van gisteren eenige reden tot de hoop, dat de redelijkheid ten slotte zal zegevieren, gewaarborgd door rechtvaardig heid. In dit verband schrijft de Italiaansche Messaggero o.m., dat de lange besprekingen van Hitier met den Italiaanschcn ambassa deur Attolico, die in voortdurend contact stond met graaf Ciano, welke een zeer in tensieve diplomatieke activiteit ontplooide, evenals de herhaalde besprekingen van graaf Ciano met den Duitschen ambassa deur en de zeer intensieve bedrijvigheid van de kanselarijen in geheel Europa, de moge lijkheid hebben geschapen van een licht straal, waarvan men een aanwijzing kan vinden in de reis van ambassa ur Hender son naar Londen. Henderson heeft een plan tot een vreed zame oplossing bij zich, dat hem door Hit- Ier is overhandigd en dat op het oogenblik het voorwerp vormt van aandachtige be studeering door de Londensche regeering. Ook in een deel der Nederlandsche pers heeft het gerucht de ronde gedaan, dat de partijdag in Neurenberg drie weken zou worden uitgesteld. Bevoegde kringen te Ber lijn spreken dit gerucht tegen en zeggen niets van deze verdaging te weten. ALS GEVOLG VAN HET DUITS CH-RUSSISCHE VER DRAG. „DE COMMUNISTEN ZULLEN VECHTEN IN DE EERSTE RIJEN". Bij den aanvang van de vergade- ring der Fransche Kamercommissie van buitenlandsche zaken, die door de communistische leden werd bij gewoond. stelden verscheidene leden gisteren de vraag, of de commissie zou beraadslagen in aanwezigheid dezer drie afgevaardigden, gezien de banden, die de communistische partij met Moskou verbinden. De communist Bonte protesteerde krach tig en zeide. dat zijn partij niet in dienst eener buitenlandsche pegee- ring stond. De commissie heeft met algemeene stem men, behalve die der communisten, een mo tie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen het sluiten van het Duitsch-Russi sche pact, dat, naar Flandin van te voren had betoogd, niet vereenigbaar is met bet Fransch-Russische pact. Naar aanleiding van het tegen stemmen der communisten heeft de socialistische fractie, gisteren in een vergadering onder leiding van Blum, verklaard, dat het baar onmogelijk is verder gemeenschappelijk met de communistische partij op te treden. In verband met deze verklaring is vermeldenswaard het gerucht, dat Marin en Flandin als voorwaarde voor het constitutionneeren van een nationale regeering hebben gesteld, dat de communistische partij ont bonden wordt. De communisten in de eerste rijen. De secretaris-generaal van de communis tische kamerfractie, Thorez, heeft inmid dels verklaard, dat indien Hitier een oorlog ontketent, hij tegenover zich een eensge zind Fransch volk zal vinden, met de com munisten in de eerste rijen. Thorez deed voorts een beroep op de een heid van alle Franschen. Gewichtige conferenties. Bonnet heeft gisteren de ambassadeurs van Polen, Spanje, de Vereenigde Staten, België, Roemenië en Groot-Brittannië ont vangen. Daladier heeft een langdurig onderhoud gehad met den Franschen opperbevelhebber, Gamelin. Gevaarlijke publicaties. Vanaf heden zal de Fransche regeering alle publicaties, welke gevaarlijk worden ge acht voor het belang van het land en de openbare orde, verbieden. Reeds is bet link- sche avondblad „Ce Soir" in beslag genomen Wij vernemen, dat de Duitsche journalis ten Parijs beginnen te verlaten, Polen naderen e grenzen Duitsche berichten over beschie ting van vliegtuigen en wreed heden tegenover onschuldigen door de Polen. BOVEN VERBODEN GEBIED, ZEGT DE POOLSCHE REGEERING. Volgens het D.X.B. worden te Kattowitz maatregelen getroffen voor een snel overne men van Duitsch Oppersilezië.. Uit betrouw bare bron verluidt, dat men reeds Poolsche naamborden voor de stations heeft laten vervaardigen. Voorts heeft men bij spoor, post en politie reeds maatregelen getroffen voor het eventucele overnemen van bepaal de plaatsen in Duitsch Opper Silezië. Dien overeenkomstig gaan de voorbereidingen tot den overval verder. Voertuigen worden in gereedheid gesteld. De eerste troepen van Poolsche eenheden naderen de grens. Vliegtuigen beschoten. Opnieuw zijn er berichten over beschie ting van Duitsche vliegtuigen door de Polen De Poolsche regeering geeft dit toe, doch voegt er uitdrukkelijk bij dat de Duitsche vliegtuigen zich boven verboden Poolsch ge bied bevonden. Volgens mededeelingen uit Dantzig liepen de berichten over beschietingen van Duit sche en Dantziger vliegtuigen vrijwel door elkaar heen. Knallen van tal van salvo's hebben een zekere paniekstemming feweeg gebracht in het bijzonder onder de vele bad gasten, die zich tot nog toe te Zoppot op hielden. Velen hunner hebben van de ge legenheid gebruik gemaakt en zijn hals over kop naar Swinemuende per schip vertrok ken, daar zij meenden, dat hun veiligheid niet meer gewaarborgd was tegenover het schieten der Polen. Als gevolg hiervan heerschte gistermiddarg een geweldige toe loop naar het voor vertrek gereedliggende schip van den zeedienst Oost-Pruisen. Richtten Polen bloedbad aan? Berliner Illustrierte Nachtausgabe, meldt uit Moravisch Ostrawa: Bij Riclitz heeft een op militaire wijze gewapende bende Polen een ontzettend bloedbad aangericht, dat acht dooden en tal van gewonden heeft geëisrht. Ongeveer 25 Duitschers en verscheiden Tsjechen werden in hun woningen gear resteerd en wel onder de weinig steekhouden de bewering dat zij schuldig ouden zijn aan staatsvijandig optreden. Reeds bij de arrestaties was het tot ruwe mishandelingen en plagerijen gekomen. De gevangenen, bij wie twee Duitschers van te gen de zeventig en een 68-jarige Tsjech, wa ren, werden als een kudde vee op twee open vrachtauto's'opeengepakt en uit de stad ge reden. On ongeveer 5 km. achter Bielitz moesten de wagens stoppen, daar de voorste wagen was gaan slingeren en op een akker was te recht gekomen. Toen de gevangenen tracht ten te vluchten, werden salvo's op hen gelost Even later baadden ongeveer 15 der ongeluk- kigen in hun bloed. 8 Gevangenen, waaron der een Tsjech, waren direct dood, 7 andere mannen werden ernstig gewond, waarvan 2 Duitschers levensgevaarlijk. Krachtige ■protesten der Pool sche ambassade te Berlijn. Van officieele Poolsche zijde wordt mel ding gemaakt van een aantal grensinciden ten. Gisterochtend zijn een aantal Duitsche soldaten bij Sziglow in Silezië over de Poolsche grens getrokken en hebben het wachthuis van de Poolsche grenswacht te Kriwals onder vuur genomen. De Duitschers zijn 400 meter op Poolsch gebied doorgedrongen. Bij Shlalencizice heb ben Duitschers handgranaten geworpen naar de schuilplaatsen van de Poolsche grenswachten. Verder hebben Duitsche troepen schoten gelost op de Poolsche grenspost bij Dzwonow. De Poolsche ambassadeur te Berlijn heeft krachtig tegen deze aanvallen geprotesteerd. Duitsch samenzweerder resteerd. gear- Tengevolgo van de ontdekking van een anti Poolsche spionnage centrum in Opper silezië heeft de Poolsche politie een jongen Duitscher, Macocz, gearresteerd. Hij is lid van de jong Duitsche partij en woonachtig in Dzwonkowitsj Ribnik. Bij huiszoeking heeft de politie een aantal snelvuurgewe- ren, 12 revolvers, patronen, 305 hakenkruis incigncs met het inschrift „Fox Freikorps" en dertig k.g. anti-Poolsche pamfletten ge vonden. Kroatische Boerenpartij in het nieuwe kabinet vertegenwoor digd. De regeering van Zuid-Slavië is afgetre den. Prins-regent Paul heeft Tsvetkowitsj op gedragen een nieuw kabinet te vormen. De Kabinetsformateur Tsvetkowitsj heeft aan de pers medegedeeld, dat hij hoopt nog V/W//S. Wtf'#'6 8 tos Prins Paul. vanavond naar Bied te kunnen gaan om Prins-Regent Paul rapport uit te brengen. Het aftreden van het oude kahinet en de vorming van een nieuw werd verwacht in verband met de overeenkomst, welke is ge sloten-met den leider der Kroaten, Matsjck. en waarschijnlijk zullen vertegenwoordigers van de Kroatische Boerenpartij zitting heb ben in deze nieuwe regeering. NIEUW TYPHUSGEVAL TE BAARLE- NA.SSAU. Te Baarle Nassau is. naar men aan de ...R.Crt. meldt, opnieuw een geval van ty- phus geconstateerd, ditmaal bij een 7-jarig Belgisch meisje dat bij de familie Willem- te Baarle Nassau logeerde Daar het hier kind van Beigische nationaliteit betreft, ,o het meisje naar de barak voor besmette lijke ziekten te Turnhout overgebracht. Drie marechaussees, die bij de familie W. in huis waren, zijn gc-isoleerd. Hun dienst wordt door anderen waargenomen. sen oen is Naar wij vernemen, is het niet ge heel zeker, dot de Doopplechtigheid van Prinses Irene, welke op 14 Sept. a.s. was vastgsteld, op dien datum doorgang vindt In verband met den gespannen politieken toestand moet het niet uitgesloten worden geacht, dat de Doop wordt uitgesteld. In deze richting wijst o.m. het feit, dat de betrokken autoriteiten nog niet begonnen zijn, de Nieuwe Kerk in gereedheid te bren gen voor de bijzondere gebeurtenis. Het interieur van het kerkgebouw zou nl. de gebruikelijke veranderingen moeten on dergaan. om liet hooge gezelschap een waar dige ontvangst te kunnen bereiden. Het staat overigens lang niet vast. dat het den buitenlandschen gasten mogelijk zal zijn. de Doopplechtigheid van onze jongste Oran jetelg bij te wonen. „Mist elke reëele basis". In verband met het Telegraaf-bericht, dat dr. Colijn wellicht in de regeering terug keert (van welk bericht wij gisteren mel ding maakten), schrijft de Maasbode (r.k.) Na informatie te bevoegder plaatse verna men we het volgende: Aan het bericht van de „Telegraaf" kan geen ander dan een speculatieve waarde worden toegekend. Op het oogenblik heeft een uitbreiding in het Kabinet, in welken vorm ook, nog geen onderwerp van be spreking uitgemaakt. De mogelijkheid bestaat natuurlijk, dat, indien een oorlogstoestand zou intreden en het algemeene politieke aspect zou veran deren, er behoefte zou kunnen worden ge voeld aan een verbreeding van den grond slag van het Kabinet, door uitbreiding van het ministerie met bijv. een anti revo- lutionnairen minister. Maar dit zou dan nog niet per sé dr. Colijn behoeven te zijn. Hoe het ook zij, de beschouwingen van de „Tel." missen op het oogenblik nog elke reëele basis. DE BELGISCHE KAMER BIJEEN? Voor hedenochtend is de kabinetsraad in buitengewone zitting bijeengeroepen. Als de internationale toestand zuks eischt, zal de raad besluiten, .de kamers bijeen te roepen. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE MILAAN. Was er eerst sprake van, dat de Fransche renners niet te Milaan zouden starten, na der vernemen we, dat de Fransche Wieler bond zijn renners toestemming heeft gegeven aan de wereldkampioenschappen deel te nemen. De Engelsche renners echter zijn gister avond wegens de politieke toestanden uit Milaan naar Engeland vertrokken. Overigens wordt de organisatie van het tournooi rustig voortgezet. Onze landgenooten zijn allen puik in conditie en Dethmer Klink niet het minst! DE EUROPEESCHE KAMPIOENSCHAP PEN TE AMSTERDAM. Kog geen beslissing omtrent het al dan niet doorgaan. Er is nog geen beslissing gevallen, of de Euroj>ecsche roeikampioenschappen, die 1, 2 en 3 September te Amsterdam zouden worden gehouden, doorgaan. Mocht dit wel het geval zijn, dan is het zeker, dat ver- schiBlenda landen niet zullen deelnemen, terwijl van andere de inschrijving op losse schroeven komt te staan. Schaken Dr. EUWE WINT TE BOURNEMOUTH. Overhaast vertrek landgenooten. van onze Doordat dr Euwe in de laatste ronde tegen zijn landgenoot remise maakte, en ook Flohr het tegen Koenig niet \erder kon brengen dan een punlverdeeling, is de ex-we reldkampioen winnaar geworden van het tournooi te Bournemouth. Het tournooi heeft een zeer overhaast einde gekregen. Verschillende deelnemers, waaronder de Nederlanders reisden snel af, zoodat de slotronden wel zeer onregel matig zijn verloopen. Voor dr. Euwe is dit echter geen bezwaar geweest om als eerste te eindigen. De eindstand luidt: 1. Dr. Euwe 9 punten;2. en 3. Flohr en Klein beidon 8pnt.; 4. en 5. Landau en Koenig beiden pnt. 'j-emmett Wegens de centrale ligging en vanwege de groote belangstelling, die de zwemclub Het Oude Veer te Anna Paulowna steeds voor wedstrijden in haar gemeente weet te wekken, zullen de kampioenswedstrijden 1939 van de kring Nrdl. Nrd. Holland we derom te Anna Paulowna in het goed-ge- outilieerde Witte Kruisbad plaats vinden. Ook ditmaal is er een groot aantal in schrijvers enmet de polo-spelers mede, zullen zeker 60 a 70 jongelui uit Den Helder Schagen, Anna Paulowna, Winkel en Oude Niedorp actief aan dit zwemfeest meewer ken. Het beste materiaal van Noord Holland Noord Js ingeschreven. Zoo ontmoeten we mannen als Zuurmond en Van de Water op de 100 Meter borst- crawl klasse A, in gezelschap van de op komende Boonacker uit Schagen. Zoo zal Ger Wardenaar uit Schagen, die in Oude Niedorp geen concurrentie had, het ditmaal moeten opnemen tegen de gezusters Bets en Riek Goedhart, waarvan de eerste gaar ne zal willen tooncn dat ze op de borstcrawl nog steeds kampioene is. De bekende zwemmers Frans Mays (D.A. W., Alkmaar), en Tom Mulder (D.J.K.,' Am sterdam). beiden oud-Helderschen, zullen buiten mededinging aan de wedstrijden deelnemen. Het is niet in de eerste plaats de grootere spierkracht of het meerder uithoudingsver mogen dat zwemmers als Mays, Van der Water etc. in staat stelt zoo'n snelheid te bereiken, het is de zwemstijl. Ditzelfde is het geval bij de crawl van de tengere Sinke uit Anna Paulowna met zijn soepele stijl en snelheid. Na gestadig hameren op hetzelfde aam beeld is het eindelijk zoover gekomen dat Waterpolo een vast nummer op de wedstrijden van onzen kring is geworden. We krijgen ook nu weer 2 wedstrijden. Doordat 't Oude Veer een apart poloveld heeft ontstaat er geen vertraging uit hoofde van het wegnemen der banen en aanbrengen van het veld. Vlak na de baan- wedstrijden kan men zich dus een half uur tje aan een frisch partijtje polo verlusti gen. Eerst komt Frissche Morgen 1 tegen Bruinvisschen 1 in het veld en daarna zal Frissche Morgen 2 het opnemen tegen de plaatselijke club Het Oude Veer. De Poldersche ploeg die Zondag in Oude Niedorp 22 gelijk wist te spelen hoopt vurig op de eerste overwinning. Tenslotte meenen wij er goed aan te doen te vermelden, dat de wedstrijden in elk geval doorgaan, tenzij er natuurlijk alge meene mobilisatie mocht uitbreken. ZONDAG 27 AUG. Ned. Herv. Gemeente. Westerland, 's av. 7.30 uur, Ds. Van Beek. Anna Paulowna, voorm. 10.15 uur, Ds. Vorstman. Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. A. Mul der, van Aardenhurg. Evangelisatie. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. ALKMAAR, 25 Aug. Kaasmarkt. Aangevoerd 32 stapels, zijnde 83.000 Kg. fabriekskaas kleine 16. Handel goed. ALKMAAR, 25 Aug. Graanmarkt. Voertarwe 5—6, 164 H.L. gerst 7—7.40. idem chev. 8—8.25, 320 H.L. haver 6.407.40. 2 H.L. boonen, w.o.: bruine 20. duiven 12.50 en witte boonen 1822, 40 H.L. karwijzaad 29. 371 H.L. erwten, w.o.: kleine groene 8.6010.75. groene groote 25, grauwe 16—34 en vale 12.50—19.50. Alles p. 100 Kg. Totaal aanvoer 897 H.L. Handel goed. ALKMAAR, 25 Aug. Kaasbeurs. KI. Edammer kaas. aanbod 2810 stuks, verkocht 2460 stuks, middenprijs f 16—16.50, hoogste prijs 17.—. Ed. Kruid, aanbod en verkocht 170 stuks, prijs 17.—. Totaal aanhod 2980 stuks, verkocht 2630 stuks. Aanwezig 1 fabriek. RROEK OP LANGENDIJK, 26 Aug. Aanvoer: 29.000 Kg. aardappelen- Eigen heimers 2.50-2.80. bl. dito 2.20—2.60. 10.000 Kg. uien 1 90—2.80, drielingen 1.60^—1.8, grove 2.70—2.80. gele nep 220—2.90. Zilveruien 80: drielingen 2: zilvernep 4— 4.80; 2000 kg. sperrieboonen 8.2011.60: 50 kg. snijboonen 4.40: 4000 kg. kroten 80--2 °0 40 duizend kg. roode kool 1—1.30.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7